Huisraadschade regeling. Waarom zijn de priesters het eerst aan de beurt Genade-oord van St. te Smakt Van torenbouwers en vechtlustige ruiters. Organisatie Woltersom moet verdwijnen het thuislaat niet Van links en Rechts Waarom zijn in iedere kerkvervol ging de priesters het eerst aan de beurt om getuigenis te geven van hun geloof Waarom richt de woede van de vijanden der Kerk zich by voorkeur op hen, die wy het zout en het licht der wereld noemen Het is niet alleen een kwestie van haat en afgekeerdheid, maar mis schien nog veel meei een zaak van efficiency; de Kerk kan alleen met succes bestreden, onderdrukt en uit geroeid worden, als er geen priesters meer zijn, die de kwade invloeden kunnen tegenwerken en zoveel mo gelijk neutraliseren. De kudde moet van haar herders beroofd worden: dan hebben de wol ven vry spel. Heel de geschiedenis van de Kerk is daar om dit aan onze vyanden te leren. Het katholieke geloof wordt in stand gehouden door zyn priesters. Wanneer zy ontbreken, yalt de dom van ons geloof in puin. Waarom vielen Friesland, Gronin gen en Drenthe bijna volledig aan de Hervorming ton offer Niet om dat de mensen daar slechter of ket- terser gezind waren dan in andere delen van het land, niet omdat ze afstammelingen waren van de met geweld en dwang bekeerde Saksers, maar enkel en alleen omdat de Hol landse Missie niet in staat was er eerder priesters heen te zenden, een voudig omdat ze niet over voldoende priesters beschikte. Toen dit wel mogelijk geweest zou zyn, was het te laat en hadden de predikanten tyd gehad van hun uit zonderlijke positie gebruik te maken en heel het land te reformeren. Zou Frankryk thans geen heel ander godsdienstig beeld opleveren als er in de 18de eeuw op het plat teland en in de steden meer goede en ijverige priesters geleefd hadden De bisschoppen benoemd door de koning waren gemijterde ho velingen, maar geen Jgoede herders naar het voorbeeld van Christus. De lagere geestelijkheid was arm, onge letterd en volkomen afhankelijk van de kasteelheer. In dit Frankryk zonder echte ziel zorgers kon de generatie opgroeien, die de guillotine oprichtte en in het nationale heiligdom van Parijs god delijke eer bewees aan een publieke vrouw. En hoe kan daar het katho liek leven hersteld worden, als dui zenden parochies zonder herder zyn, als het volk volkomen van zyn pries ters vervreemd is Wanneer er nu nog katholieken in Engeland gevonden worden, wanneer de protestantisering van het land niet voor 100 pet. succes heeft gehad is dit enkel en alleen te danken aan de priesters, aan de Jezuïeten vooral, die met gevaar voor eigen leven clandestien het land binnendrongen en van de enkele kastelen, die nog katholiek gebleven waren, hun pièd a terre maakten om vandaar uit nog te redden wat er te redden was. Is dit geen typerend teken, dat in zeer vele adellijke huizen nog steeds een geheime priesterkamer gevonden wordt, waar de priester kon onder duiken op zjjn regelmatige tournee door het land Wanneer wy Nederland en België met elkaar onder godsdienstig oog punt vergelijken, moeten we ons eigen land zeker de primeur geven. Niet, dat wy allen heiligen zyn, niet dat bepaalde statistieken een absolute maatstaf van volmaaktheid bevatten, maar er is bij ons minder afval, minder onverschilligheid, meer intens katholiek leven. En de harteklop van dit leven toont zich nergens sterker dan in de nieuwe kerken, die in ons land overal gebouwd worden en op een intensi vering van de zielzorg wijzen. Vóör de oorlog reisde ik eens op een Zondagmorgen door de Ardennen naar Luik en verder Limburg in. Tot aan de Limburgse grens had ik aan niets kunnen bemerken, dat het Zondag was. In Luik werd markt gehouden als op een door de weekse dag. Kerkgangers waren me nergens op gevallen. Toen we het grensdorp Eysden bereikten, moest de auto stoppen; de hoogmis was juist uiten heel de straat werd overstroomd door mannen, vrouwen en kinderen. In stilte bracht ik een hulde aan het gelovige en kinderrijke gezin, de schoonste en zichtbaarste vrucht van voorbeeldig priesterwerk. P. H. RONGEN, O.C.R. Wy kregen inzage van een alge meen overzicht betreffende de aan vullende bijdrage Huisraadschade. Alle huisraadschade gevallen, waar voor do Rijksbijdragen nk 1942 zijn vastgesteld, worden op grond van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden aan een revisie onderworpen door de respectievelijke Schade-Enquête-Com- missies naar bepaalde in de desbe treffende Wet vastgelegde maatsta ven. Volgens dat algemeen overzicht zal deze revisie in een groot aantal gevallen echter lang niet in alle leiden tot een verhoging van de bijdrage in geleden schade aan huis raad. De verhoging van de bijdrage wordt onder de benaming „Aanvul lende Bydrage in de Huisraadschade" beschikbaar gesteld. De Aanvullende Bijdragen worden gecrediteerd op „geblokkeerde" reke ningen by de Nederlandse Midden- standsbank. Te»n bewijze hiervan ont vangt de rechthebbende een „Bewijs van Aanvullende Bydrage in de Huisraadschade", dat in diens spaar boekje huisraadschade wordt gehecht. Het op „geblokkeerde" rekening gecrediteerde bedrag wordt in maxi maal 4 termijnen overgeboekt naar het saldo van het spaarboekje huis raadschade en wel op de volgende wyze: Direct by de uitreiking van het „Bewy's van Aanvullende Bydrage" 25 pet. van het zuivere bedrag der aanvullende bydrage, afgerond naar boven op een veelvoud van f 100.— met een minimum van f 500.—, of zooveel minder als het saldo be draagt. 1 jaar na datum van uitreiking 25 pet. alsvoren, met dezelfde af ronding en hetzelfde minimum. 2 jaar na datum uitreiking weer 25 pet. en 3 jaar na datum uitrei king het restant bedrag. Aanvullende Bijdragen tot en met f 100,— wordon, indien geen boekje met een saldo aanwezig is, in contanten uitbetaald. Over het in het boekje bijgeschre ven bedrag kan op de bekende wijze door het aankopen van gebruiksgoe doren worden beschikt. Yan het „geblokkeerde" saldo wordt telkens na een jaar het daarvoor in aanmerking komende deel overge- Verplaatsen wy ona In onze ge dachten enkele eeuwen terug. De tijden waren anders, voor de katho lieken kommervol. Bange dagen door leefden onze voorouders. Wat een verdrukking immers biacht hun de Reformatie, wat een stry'd en moeite kostte het onze voorvaderen om hun heilig geloof te bewarenZonder bijzondere bijstand en hulp van God was het by na onmogelijk standvastig te bly'ven. In stilte en geheimzinnig heid moesten de godsdienstplichten vervuld worden. Een vrye ontboeze ming des harten was hun niet ge oorloofd. Al het stichtende en opwek kende van een uiterlijk eerbetoon in hun godsdienst werd hun streng aangerekend. Men noemt het in de geschiedenis „beter worden voor de katholieken" toen hun werd toege staan onder de druk der Staatsen schuurkerken te betrekken, maar dan nog onder nijpende voorwaarden, schuren als kerken. Welk een armoe dige en nederige huisvesting voor onze God. Zo waren de tjjden, waarin onze voorvaderen leefden. Is het te verwon deren, dat in die gevaarvolle jaren de gelovigen van het Land van Cuyk naar de oude kapel van St. Jozef te Smakt togen om daar aan de voeten van de goede H. Jozef hun hart eens uit te schreien en troost te zoeken? Zy kwamen naar Smakt, want Smakt is gelegen in Limburg, waar vrijheid van godsdienst bestond. Zo lezen wy dan ook in de schiedenis, dat de gelovigen van Cuyk en Beugen in processie optrok ken naar St. Jozef. En zeker, ook aan de machtige voorspraak en hulp van deze Heilige is het mede te danken, boekt naar de „vrye" admistratie. Over het geblokkeerde deel van de suppleties wordt geen rente vergoed. De rente over liet „vrye" tegoed bedraagt 2tU pet. per jaar. Tot zover het algemeen overzicht. Ten aanzien van de verhoging der bijdragen merken wij op, dat de revisie betrekking zal hebben op het voor de berekening van de aanvul lende bydrage nader vast te stellen basisbedrag. Dit basisbedrag zal in veel gevallen lager worden dan het oorspronkelijk vastgestelde, aangezien de prijzen der goederen in 1943 en 1944 aangeschaft respectievelijk met 1/3 en de helft worden verlaagd, terwijl de herstel- kosten geheel buiten beschouwing zullen blijven. Het ware te wensen, dat de revisie bovendien deze betekenis kreeg, dat de gevallen van veel te laag gewaar deerde huisraadschade een verhoging ontvangen op de volgens de eerste uitvoering beschikking vastgestelde basisbedragen. Hoe toch zullen de gezinnen van 6 personen met een basisbedrag van f 760.— by algeheel verlies, een ge zin van 5 personen, basisbedrag f 800 ook by het ontvangen van een aan vullende bijdrage of suppletie zich kunnen herstellen. In het eerste geval was de taxatie door de Molestverzekering naar waar de op rampdatum f 3086, de volle waarde f 3500 en het verzekerd be drag f 3000.— In het tweede geval respectievelijk f 3255.—, f 4000.— en f 3000.- Zoals te zien is, kan de aanvullen de oydrage hier geen baat brengen, temeer daar de eerste bydrage veelal ook nog voor inferieur goed is be steed moeten worden. We hopen nu de Wet op de Materiële Oorlogsschaden in het Staatsblad is verschenen, de uitvoer ingsmaatregelen, die hieruit voort vloeien van zodanige aard zullen worden, dat in de meest schrijnende gevallen de revisie ook hierop van toepassing zal zijn. P. J. WIJNHOVEN, Voorzitter Stichting Noord-Limburg voor Oorlogsgetroffenen. BERGEN (L.), 27 Febr. 1950. Meerdere malen werd in dit blad een artikeltje gewijd aan de verering van de Heilige Jozef en speciaal over het genadeoord van St. Jozef te Smakt, zynde de oudste on enigste bedevaart plaats van deze heilige in ons land. Smakt, waar de goede Heilige bizonder wil vereerd on aangeroepen worden. Als een lief landelijk plekje te midden van akkers en velden, afgezet door heggon en struiken, waarin het vogelenkoor in de komende lente om strijd zyn Schepper prijst. Nadert men Smakt, dan denkt men onwillekeurig aan het afgelegen Na zareth, dat ook zo verscholen lag. Smakt, een ander Nazareth 1 Onze voorouders kenden ook reeds dit bevoorrechte plaatsje en ïochten hier troost en zyn machtige bescher ming. Als ware kinderen van ons gelovig voorgeslacht zullen wij hun voorbeeld moeten volgen. Nog te meer als wy do bizondere reden kennen, die hieraan ten grond |8lag ligt. dat zy de kostbare schat van hun heilig geloof ongeschonden wisten te bewaren. Dit alles moet ons tot na denken stemmen en ons opwekken St. Jozef dankbaar te zyn, want had den onze voorvaderen de grootste schat, die een mens op aarde kan bezitten, verloren, hoe ongelukkig en droevig was dit voor ons geweest. Vanaf die jaren nam dan ook de devotie tot de H. Jozef steeds hoger vlucht en alle Zon- en feestdagen in Maart moesten plechtig gevierd wor den en de stroom van pelgrims groeide telken jare aan. Gaan ook wy dan tot St. Jozef te Smakt, vooral in de maand van Sint Jozef. In deze maand is St. Jozef meer genegen zyn gunsten en gena den te geven dan op andere tijden. En .wie onzer heeft niet 't een of ander te vragen Ik mag gerust zeggenwy allen. En is men eenmaal ter bedevaart geweest te Smakt, men gaat vanzelf ieder jaar terug, want hoe opgebeurd en verlicht gevoelt men zich in de nabijheid van de goede H. Jozef, die juist om zyn eenvoud en nederigheid zozeer de harten van ieder gelovige tot zich trekt. Zo vol vertrouwen kan men daar tot deze Heilige bidden in de eenvoudige kapel van St. Jozef te Smakt. De H. Diensten zijn op alle Zonda gen van Maart om 7.30 uur vroegmis en 9.30 uur de Hoogmis en des na middags om 3 uur Lof met preek, Het feest van St. Jozef zal dit jaar gevierd worden op Maandag 20 Maart; om 7.30 uur vroegmis om 9.30 uur Hoogmis en des namiddags om 3 uur Lof. Uit Oostrum's geschiedenis. De kleine kapel, die door de vinder van het Mariabeeldje op zyn vlasakker werd gebouwd, is langzamerhand uit gebreid tot de tegenwoordige Maria kapel, die in de laatste oorlog zo deerlijk gehavend en nog steeds niet hersteld is. De oude Oostrummers hebben het werk wel zeer groots aangepakt. Te groots zelfs. Men begon een toren te bouwen van maar liefst 10 meter in het vierkant, met een muurdikte van 2 meter. Het gevolg is geweest, dat de toren, in deze oorspronkelijke op zet, maar tot de hoogte van het kerkdak kon worden voltooid en op dé nok enkel een klein klokken torentje van 5 meter hoogte werd geplaatst. De heren van Geysteren hadden zekere rechten op de Kapel, want deze was op hun grondgebied gebouwd. Toen Jan van Broekhuizen naast de kapel zyn klooster stichtte, mochr ten de paters en later de zusters van „Bethlehem" voor hun godsdienstige oefeningen gebruik maken van de k^pel. Dit kon gemakkelijk aanleiding geven tot onenigheden en die bleven dan ook niet uit. De inwoners van Oostrum beschouw den de kapel als hun eigendom en duldden geen inbreuk op hun rechten. Zy werden gesteund door de pastoor van Venray, onder wiens parochie Oostrum hoorde. De zusters van hun kant ontvingen steun van de adel van Geysteren. Langzamerhand waren de nijvere begijntjes in het bezit gekomen van al de grond rondom de kapel. Om hun rechten tot het uiterste door te zetten gingen ze zand graven, vlak langs de kapelmuren, zodat deze door pijlers moest worden gesteund. En dit niet tegenstaande de kerkgrond zich uit strekte tot ruim een stap buiten het gebouw. Dit wekte natuurlijk grote verontwaardiging in Oostrum. Het Schepengerecht van Venray moest tussenbeide komen om de zaak in der minne te schikken. Dit lukte. De groeven werden gedempt en de lucht was weer helder. Veel hoger liep dó twist in 1630. Nu ging het om het recht op de kapel zelf. Ditmaal moest het Hof van Roermond de zaak beslechten. De zusters met hun rector zonden een aanklacht naar dit Hof die alles behalve mals was voor de inwoners van Oost rum. Zy verklaarden, dat zy een kapel in Oostrum bezaten, die nu in bezit nomen was door de ingezetenen van Oostrum. Deze lieden gingen in hun euvele moed zover, dat zij van de inkomsten van de kapel drink- en 8lemp-partyen aanlegden, tot groot nadeel van „hunne ziele salicheyt" en tot nadeel ook van het klooster. De zusters werden bij deze aan klacht gesteund door Elisabeth van Schagen, de weduwe van Vincent Schellaert van Oppendorf, heer var. Geysteren, Spraelacd en Oostrum. Het Hof van Roermond riep Sche penen, Kerkmeesters en ingezetenen van Oostrum ter verantwoording en wel op 8 October te Roermond. Heel Oostrum was in rep en roer. Vier dagen voor de bepaalde dag v er by de kapel een rumoerige ver gadering. Door klokgelui opgeroepen, kwamen de Oostrummers by elkaar en beloofden plechtig gezamenlijk de kosten van het proces te dragen en dit tot het uiterste voort te zetten, De lie October velde het Hof vonnis waarbij de rechten van de zusters, zowel als die van de ingezetenen ge regeld werden. Het Hof verklaarde, dat de kloosterlingen recht hadden op de kapel maar dat ook ieder ander vrije toegang had. Elk jaar moest by de Bisschop van Roermond rekening afgelegd worden van de offers en inkomsten en deze inkomsten zouden dan gedeeltelijk voor de kapel en gedeeltelijk voor het klooster besteed worden. In dit vonnis is vermeld, dat de kapel „van alden tiden een platze van groete devotie was ter eeren van H. Moeder Godts en de Maget Maria die zeer placht gevisiteert ende ge- frequenteert te worden van alle quar- tieren (van Gelderland). Deze regeling van 11 October 1630* later nog eens bekrachtigd, is van kracht gebleven tot de Franse tijd. P. en P. Waarom hebben Middenstandsorganisaties niet geprotesteerd? De tweede wereldoorlog bracht ons veel narigheid. Tal van nood-instituten werden m het leven geroepen om de moeilijk heden, welke een soepel verloop van het maatschappelijk verkeer in de weg stonden, het hoofd te bieden. Speciaal op economisch gebied dreigde de oorlogstoestand de normale gang van zaken ernstig te verstoren. Wy denken aan de grondstoffen- schaarste en het daaruit voortvloeien de goederentekort op schier elk ter rein. Fabrikanten en handelaren, die allen nog zoveel mogelyk van de be schikbare voorraden tot zich wilden trekken, verdrongen elkaar, om toch maar hun bedryf door de moeilijke tijden heen te loodsen, zonder al te grote schade toe te brengen aan ren dabiliteit en continiteit van hun be- dryfshuishouding. In dit tijdsgewricht werd de orga nisatie van het bedrijfsleven in be- dryfsschappen en vakgroepen, onder vakgroepen enz., zoals die werd uitgevoerd naar het plan Woltersom, in zekere zin met voldoening begroet. Immers hierdoor schiep men organen, die de distributie en het regelmatig voortgang hebben van het economisch leven op allerlei terrein krachtig kon den bevorderen, waardoor een billijke verdeling van nog resterende voor raden zoveel mogelijk w»rd bevorderd Deze organisatie Woltersom werd onder druk der Duitse bezetters in gesteld. De democratie was verdwe nen, zodat van enig verzet dan ook nauwelijks sprake is geweest. Evenmin is er weinig protest ge rezen tegen de wyze waarop de on kosten van deze organen werden be streden een jaarlijkse aanslag per lid naar de bedrijfswinst. Dat is geen wonder wanneer men bedenkt, dat ook deze heffing zonder meer werd opgelegd. Tegenstand zou niet hebben gebaat. Bovendien werd die vakgroep- „contributie" in de oorlogsdagen niet als grote last gevoeld, omdat de bank- biljettenpers volop draaide en de hoe veelheid geld tegenover de aanwezige goederen met schrikwekkende cijfers toenam. Alles was verkoopbaar, men had een grotere honger naar goederen dan naar geld,zodat die vakgroep-bijdragen zonder veel gemor werden betaald. Tenslotte hadden die vakgroepen een nuttige functie in di6 dagen, die vooral daarin lag, dat zy zorgden, dat ieder het zy'ne kreeg, terwyl zy ook tegenover de bezetter als verzorger der bedrijfstak-belangen optrad. Voegen wy dan daaraan toe, dat men hier voor de eerste maal een organisatie aantrof, die op de bres kon staan bij de overheid voor de belangen van het bedrijfsleven, waar in ook wel toekomstmogelijkheden lagen voor betere tijden, dan zal men begrijpen, dat vooral veel midden standers dit apparaat aanvankelijk met zeker welgevallen begroetten en er hun volle medewerking aan wensten te verlenen. Want, al poneert men zo nu en dan de stelling, dat de middenstanders wars zyn van elke vorm van orga nisatie, naar onze mening kan men by hen zeker spreken van een krach tige drang tot organisatie, die zich dikwijls niet kristalliseert, omdat men niet weet die organisatie er uitmoet zien. Er is veel meningsverschil over de vorm waarin georganiseerd moet worden en deze versnipperde menin gen leiden dan tot machteloosheid. Onze hoop is nu gevestigd op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, di9 kan uitgroeien tot een machtig samenbundelings-apparaat voor het gehele bedrijfsleven. Maar die betekenis verdween Terugkerend naar de organisatie Woltersom kunnen we ronduit vast stellen, dat met de terugkomst van de normale maatschappij haar be tekenis ten einde is. Het gehele bestaande apparaat is een lichaam, dat geen enkele betekenis meer heeft voor het bedrijfsleven en voor zover dat nog wel het geval is, functioneert het als inlichtingenbron voor de departementen. Als zodanig is het een zuiver over heidsorgaan, dat er is ten dienste en in het belang van de overheid en dan ook naar onze mening maar door haar dient te worden gefinancierd. Het is ook geen wonder, dat men niet meer bereid is om de contri butie voor dit hol klinkende vat te voldoen. Er nullen niet vele vakgroep leden zyn, die nog iets van dit over het algemeen als oorlogs-festant ge ziene apparaat verwachten. Bovendien is het niet op democra tische wyze ingesteld en berust de gehelo structuur op 't leidersprincipe. Zo wordt de contributie door de voor zitter bepaald. Op welke gronden heeft die voor zitter dat recht, zo vragen wij en met ons talrijke betrokkenen. De aan slagen vindt men bijna unaniem te hoog. De rechtsgeldigheid van de vor deringen wordt op tal van gronden betwist. Pogingen om de bevoegdheden van de voorzitter aan het bestuur over te dragen, werden door de Hoge Raad afgestraft met het ongeldig verklaren van de betaalplicht. Heeft het zin De hoofdvraag is dezeheeft het nog de minste zin deze organisatie- Woltersom ook nog maar een dag langei te continueren, vooral met het oog op de komende publiekrechtelijke bedryfsoiganisatie De vraag moet ontkennend beant woord worden. In de eerste plaats, omdat de Organisatie Woltersom een rudiment is uit de bezettings tijd. Vervolgens omdat zy geen functie meer heeft en voor zover zy nog een functie mocht hebben staat deze in generlei verband met de hoge bijdragen, die van de leden worden geëist. In de derde plaats herinneren wij aan een uitlating in het verleden door minister Van den Brink gedaan, waarbij hy er op wees, dat de vakgroepen geen last mochten worden voor het be drijfsleven. Zo ryst dan de vraag of de over heid dit lichaam soms laat bestaan, omdat men niet weet waar men dat personeel dan wel onder dak moet brengen. In dit geval zou het bedrijfs leven een soort werkloosheidsbelas ting moeten betalen in de vorm van vakgroep-contributie. Die veronder stelling is al te dwaas. Wij menen te mogen concluderen, dat de organisatie Woltersom door het bedrijfsleven niet meer gewenst wordt, haar vertrouwen niet meer geniet en daarom als een economisch onding dient te verdwijnen. En wel met grote spoed. Het is daarom betreurenswaardig, dat de staatscourant van 23 December 1949 een beschikking inhoudt, waarin de voorzitter van de bedrijfsgroepen ook na het begin van het boekjaar, waarop zy betrekking hebben, nog bijdragen kan vaststellen ten behoeve van de organisatie Woltersom. In de plaats van deze beschikking, wel te verstaan met een terugwerkende kracht tot 5 Mei 1945, had naar onze mening een aankondiging moeten staan betreffende de likwidatie van dit overbodige lichaam. Gezien de verwarde situatie is het ons niet mogelijk een definitief oor deel uit te spreken over het al of niet verplicht zyn tot betaling van een contributie, te meer omdat er juridische pro- en contra-meningen bestaan. Die taak laten wy gaarne over aan de rechterlijke macht Economisch gezien is deze bydrage mede nu het doodvonnis der organi satie Woltersom reeds is getekend volkomen uit den boze. Tot besluit vragen wy ons met verwondering af waarom de bestaan de vrye middenstandsorganisaties in deze kwestie niet een meer vrucht bare houding hebben aangenomen. Slechts een unaniem protest zal mogelyk de overheid doen ontwaken uit haar in dit opzicht economische slaap. Wakker geworden en uitge slapen de zaak tegemoet tredend kan er o.i. niet anders geschieden dan een verwijzing van de organisatie Wol tersom naar het ryk van het ver leden, liefst met terugwerkende kracht tot 5 Mei 1945, opdat zij heel spoedig uit de herinnering vervaagt. Dr. H. R. MES. Vergeet ook nu Aanbesteding Onder de architecten Gebr. de Vries, Helmond werd voor rekening van Mej. Wed. P. Steeghs uit Oirlo-Zand- hoek aanbesteed de wederopbouw van de verwoeste boerderij aldaar. Ingeschreven werd als volgt Clabbers, Horst f 31.973 J. Houwen, Oirlo f 31.989 C. Reinders f 32.447 CoppuS, Horst f 32.465 H. Oudenhoven, Venray f 32.800 J. Heijnen, Oostrum f 32 990 Keijzers-Verheyen, Horst f 33.000 J. Peters, Horst f 33.830 Houben, f 34.510 Mooren, f 35.000 J. Linskens, Oirlo f 35.200 A. van de Ven, Waussum f 35.350 G. Verstraelen, f 37.618 J. Wijnhoven, f 40.308 Rutten en Kersten f 40.795 Thijssen, Oirlo f 40.893 Voor rekening van Fr. Volle- bergh, werd aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Eindstraat. Architect Deltrap, Deurne. De uitslag was: Hendriks-Fleuren, Helmond f 26.880 van Dijk, Helmond f 27.160 J. Heynen, Oostrum f 27.880 Gebr. Oudenhoven, Venray f 28.250 H. Oudenhoven, f 28.649 J. Verhoeven, f 28.850 C. Akerboom, f 29.300 Gebr. Verstralen f 29.300 Raming f 25.400. Wielerbelang Noord-Limburg Enkele jaren geloden, toen de eerste wielerrondes op onze dorpen verreden werden, hebben enkele Venrayers er zich voorgespannen om in de wilde chaos, die de wilde coursen zo links en rechts te weeg brachten, wat orde te scheppen, en mede door hun werken is Wielerbelang Noord Lim burg tot stand gekomen, dat in enkele maanden tyds een organisatie bleek te zijn, waarvan niet alleen deryders zelf, maar ook het publiek profiteerde. Intussen heeft men de afgelopen maanden niet stil gezeten en is met Midden Limburg een zodanig contact gemaakt, dat nu het grootste deel van Limburg in een bond verenigd is, die reeds het programma voor het komende seizoen kant en klaar heeft. Op 11 Juni a.s. zal het in Venray te doen zyn en zullen zowel junioren als senioren hier kampen om de vorstelijke prijzen. Dit Venrays initiatief heeft dus rijke vrunhten gedragen en we kun nen slechts hopen dat de toekomst plannen voor een vereniging met het Zuiden alle succes zullen hebben en dat een goed wedstrijdreglement wordt opgesteld dat zorgt, dat de sport de boventoon blijft voeren in deze wielerrondes. De rónde van Oirlo is nog niet vastgesteld. „Liefde op de boerderij" te Castenray Na de succesvolle opvoeringen van 2 en 5 Februari j.l. is de toneelgroep „Vondel" op veler verzoek ged worg n nogmaals met bovengenoemd toneel spel voor 't voetlicht te treden. Thans is dan definitief besloten, om een derde uitvoering te geven en wel op Zondag 19 Maart a.s. (half vasten). Beschouwen wy de recentie's, dan durven wij dit gerust succesvol te noemen, gezien ook de uitverkochte zalen. Dit prachtige spel met een lach en een traan van Jac. Ballings voor elk wat wils, lijkt voor een ieder te kort. Een echte toneelliefhebber reser veert dus halfvasten voor„LIEFDE OP DE BOERDERIJ" te Castenray, waar U een toneelavond geboden wordt, welke nog lang in Uw geheu gen blijft. "li IIII1111111II111111 111111111111 Begin de grote schoonmaak aan jezelt Dit is de actuele slagzin van de Bond zonder Naam voor de maand Maart. Bovendien geldt het nog een jubi leum; het is de honderste maal, dat de hefboomactie van de Bond zonder Naam een slagzin de wereld instuurt. I!l!:i:!i:il!!ll!lilllllllllll!lli!llllliliil!!!l 1.2 millioen gnlden schade is veroorzaakt door de mili taire chauffeurs in het jaar 1043. Hiervan was byna 000 duizend gulden voor schadevergoedingen by aanrijdingen. Hoe kry'gen we het toch op De nieuwe Winkelsluitingswet wordt niet zo erg als velen reeds gedacht hebben. De winkels zullen om zes uur 's avonds moeten sluiten. Verder kunnen de winkels ofwel 's Maandagsmorgens, ofwel Dinsdags- of Zaterdagsmiddags sluiten. Hierover moeten werkgevers en werknemers overeen komen, maar hun besluit heeft de ministeriële goedkeuring nodig. Verder zal de verlenging voor Don derdagavond hoogstwaarschijnlijk niet doorgaan. 8000 militairen naar huis Het transportschema van demobi liserende militairen voor deze maand houdt er rekening mede, dat 8000 man de reis zullen volbrengen. Hollands yee naar Frankrijk Frankrijk, dat in het begin van dit jaar plotseling zeer hoge eisen ging stellen aan de gezondheid van het Nederlandse vee, waaraan ons land niet kon voldoen en waardoor de uitvoer stop kwam te liggen, heeft deze eisen weer ingetrokken en nu kan het Nederlandse vee weer rustig uitgevoerd worden.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2