Qscai aan de Oud-Burgemeester Vastenavond 1950 Venray er s, Van links Do lauwen verspelen niet alleen alle genaden van Christus voor zich zelf; min of meer putten ook zij nog uit de aloude schatkamers zonder ooit hun drachme in de gleuf te laten glijden. Ze zijn als een gure voor- jaarsrcist voor het jonge, uitbottende groen in vurige, edelmoedige harten. Steeds zetten zü de domp-r op alles wat er aan idealen en geestdrift leoft in haar beste leden, daar zy ook in anderen slechts de middel matigheid kunnen uitstaan. De lauwen voorzien alle anders denkonden van goedkope spot en zyn een doorn in het vlees voor alle goeden. De helft van alle propaganda wordt waardeloos gemaakt door hun afbraak en roofbouw. En do meeste voornemens blijven halverwege steken omdat niemand zijn schouders onder het wiel zet. Hun voorbeeld is veel verderfelijker dan men gewoon is aan te nemen. De mens ia zo geaard, dat hy het liefst de weg van de minsti weerstand kiest, maar by na nooit uit zichzelf en zonder supporters in zy'n rug tegen de storm optornt. Hoe meer lauwen er in onze gele deren gevonden worden, des te kleiner wordt het deugdgemiddolde van alle katholieken. Zy bouwen niet op, dragen niet by, maar ondermijnen, breken af en hollen uit. Ze zitten werke'008 met de armen over elkaar en laten de andere zwoegen. Ze teren eigenlijk op het bezit van de gemeen schap, tasten ieder gehed en iedere genade aan, daar zy nooit iets bij dragen tot de gemeenschappelijke geestelijke welvaart. Wy vormen oen gemeenschap en vinden juist in die gemeenschap met haar innerlijke ruil van geestelijke waarden ons groot houvast en de rijkste bron van vruchtbaarheid. De pen vopdt de ander, maar dit moet wederkerig ziin. Zichzelf voeden en anderen voeden is de wet, die ook in deze byenko-f het behoud der krachten betekont. Wanneer velen onproductief zyn, daalt het geestelijk volksvermogen per hoofd, tot de sporen van een langzaam, maar onverbiddelijk verval niet meer gecamoufleerd kunnen worden. Een maatschappij, waarin de bedelaars en de armlastigen zo toe nemen, dat ze de werkende en ver dienende leden in aantal overtrpffen, is ten ondergang gedoemd. Na een korte periode van stilstand gaat het snel bergaf. P. H. RONGEN O.C.R %at l$encay. pataat zi[n Er resten nog 8 dagen en dan zullen de gemoederen kunnen bedaren want dan heeft de groslijstverkiezing plaats gehad. Maar wat zy'n t dagen. Wy staan voor de datum van 3 Maart voordat wy er erg in hebben. En reeds nu zouden wy u in willen hameren: VERGEET NIET, WAT OP DIE ZONDAG PLAATS VINDT. Het is in een democratisch land nog mogelijk, dat er vrije verkiezingen worden gehouden en dit moet men weten te waarderen. Hoe kan het effect het beste zijn Ten eerste door lid te worden van een politieke groepering en dit is de Katholieke Volksparty. Niet alléén contributie betalen, maar méér nog propaganda er voor verrichten. Denk alleen maar eens, wat mede door de K.V.P. is totstand gebiacht. Alleen maar de laatste weken: a. publiekrechterlijke bedrijfsorga nisatie; b. materiële oorlogsschade. Ten twede gebruik te maken van uw recht als lid en deel te nemen aan de groslijstverkiezing. Hoo moet men stemmen Dit is het grote vraagteken en ons lijkt het niet moeilijk een advies in deze te geven. Legio zijn de jaren, dat er twee Venrayse afgevaardigden zyn geweest, die zitting hadden in de Provinciale Staten, o.a. de heren Jan Poels en Hub. Janssen, maar ook Th. Peters en O. van de Loo. Venray had in de Staatsparty een grote in vloed door het groot aantal leden. Helaas, de vooroorlogse traditie werd niet hersteld, al was het leden tal groter. Slechtere opkomst met de grosli)8t8temming was mede oorzaak dat Venray de tweede candidaat niet meer haalde. En nu weten wy wel, dat een ver tegenwoordiger in het Provinciaal bestuur het algemeen belang moet dienen en ook over de kwaliteiten der thans zittende willen wy niet spreken, maar Venray heeft een kans, die uniek is in de geschiedenis. Het reglement schrijft voor, dat er VIER hokj98 voor de namen der candidaten moeten worden rood ge maakt en Venray heeft juist vier candidaten, door het bedanken var. de horen A. van Haaren en Fr. Janssen. Waarom zal Venray andere candidaten stemmen Want zie naar de toekomst. Grote problemen gaan zich aftekenen. De ontginning der Peel, stichting dorp in do Vredepeel, industrialisatie van Venray. Dit zijn do motieven alleen en dus ieder lid van de K.V.P., dat oen oproep tot stemming groslijst ontvangt, kome in het stemlokaal, aangegeven op de oproep. Laat het de leuze worden: Weest allen één, boeren, arbeiders, midden standers en intelectuelen, brengt uw stem uit op ie vier Venrayse can didaten. Ieder lid gaat stemmen, overtuigd van het grote Venrayse belang l Dinsdagavond kwam, nog onverwacht, het bericht, dat Oscar Louis Pierre van de Loo was overleden, juist op de dag dat hy 65 jaren ee- worden was. Hierdoor heeft Venray een van zijn grote mannen verloren, die in de tyd van zyn burgemeesterschap onnoemelijk veel voor de voor uitgang en de uitbreiding van onze gemeente gedaan heeft. Oud-Burgemeester van de Loo kwam hier in 19I6, na een drietal jaren dezelfde functie bekleed te hebben in Helden. Hy trof hier aan een gemeente administratie zonder archief of dossiers, terwijl de toestand van de financiën dieptreurig was. Resoluut heeft hy het mes er in gezet en door het geven van zijn volle persoonlijkheid, door dag en nacht te werken, was Venray enkele jaren daarna reeds een voorbeeld voor alle gemeenten van Limburg, zowel wat financiën, als wat administratie betrof. Deze sanering, die de nodige belastingverhoging e.d. meebracht, maakte hem niet populair, terwijl verder zyn gehele persoonlijkheid leed onder de maagkaal, waaraan hy reeds jaren lijdende was en waardoor zjjn humeur dikwijls verre van prettig was. Maar diezelfde kwaal heeft hem niet verhindord dag en nacht te werken, overal de belangen van Venray te bepleiten en te vechten voor de vooruitgang van de plaats, waaraan hy zyn hart verpand had. Eerliik en rechtvaardig poogde hy de geschillen op te lossen en vriend en vijand respecteerde hem voor zyn hoogstaand karakter. Vooral richtte de oud-Burgemeester zyn aandacht op de wijde Peel en op de juiste verpachting der gronden. Mede door zyn toedoen werd ongeveer in 1010 Ysselsteyn gesticht en hier bleek aldra zijn ijveren voor het klein grondbezit. Slechts Jaeger kreeg toestemming voor een grote ontginning, om zo een voorbeeld te kunnen geven, de andere grote concerns weerde hij. Het Raadhuis, dat weel te klein werd, was een tweede zorgenkind voor hem, maar vooral eer hy de financiering van dit gebouw in orde had, moest nog 5 jaren de oude M.U.L.O.-school aan de Schoolstraat als raadhuis dienen. Voor do volksgezondheid vocht hij zo hard hy kon en Venray was een der eerste gemeenten die een eigen vlees- en veekeuring had. In 1922 moest van de Loo zyn werk een zestal maanden laten liggen, totaal overwerkt als hy was, maar vanuit Tyrol, waar hy op krachten probeerde te komen, dirigeerde hy nog steeds het werk en het was in deze tyd dat hij de Vredepeel-kwestie weer eens aanhangig maakte, welker oplossing hij nog vorig jaar heeft mogen beleven. De watersnood van 1926 leerde hem het nut van een goed functio nerend waterschap en de normalisatie van de Noord-Limburgse beken is voor een groot deel zyn werk. In 1928 kwam de riolering en werden de wegen naar Venray nog eens duchtig onder handen genomen. De oude paardentram verdween ook uit de straten en werd vervangen door de busdienst. De plannen voor een waterleiding kon hy er by de Raad niet doorkrijgen. De volks huisvesting trachtte hy te stimuleren door de Woningbouw volkshuisves ting. Het onderwijs, dat onder zyn bestuur van openbaar, bijzonder onder wijs werd stounde hy zo veel als in zijn vermogen lag. Nieuwe scholen werden gebouwd, o a, te Castenray, Merselo, Heyde, Veulen en Leunen, anderen werden gesplitst in jongens- en meisjesschool, o.a. te Oirlo, terwijl verder de oprichting 7an de landbouwschool en de landbouwhuis- houdschool krachtig werd gestimuleerd. De dienst van Gemeentewerken werd door hem ook ingevoerd en menig nieuwe weg is onder zyn bestuur tot stand gekomen. In 1938 ging het niet langer meer, de doktoren verboden hem verder te werken. Tot dan toe had hy ondanks ziekte en zwakte de teugels in handen gehouden en werd de ziekenkamer raadzaal en gemeentehuis tegelijk. Maar dan kwam het einde van zyn burgemeesterschap. Voor de velen die hem bleven bezoeken bleek, dat Venray hem nog steeds na aan het hart lag en over vele dingen wist hy nog te oordelen en zo nodig raad te geven. Nu is aan dit werkzaam leven een einde gekomen. Venray is een groot burger kwyt geworden, die ondanks zwakte en ziekte steeds voor aan stond voor de belangen van zijn dierbare gemeente, die onder zyn bestuur zulk een geweldige vooruitgang heeft gemaakt. Moge "God hem de rust geven, die hy zelf op aarde nooit gezocht heeft. fypahatiz nnna DOOR TILLEMANS Technisch Installatiebureau Eindstraat a VENRAY Wie in een klein plaatsbestek de afgelopen Vastenaovond moet be schrijden, weet zelf niet, "waarop hy de nadruk moet leggen. Is het op de plechtigheid der installatie, of op de inhoud van de optocht? Moet bi) de honderden boeren- paartjes beschrijven of de feestelijk heden op de kerkdorpen, kortom, hoe moet hy de vele indrukken verwerken, die de Vastenaovond ïoso bood aan al die duizenden, die haar hebben mee gevierd Duizenden, inderdaad en niet alleen heel Venray, maar tot zelfs Friezen hebben zich schitterend geweerd in het ry'k van Prins Jan I. Zondag Terwijl het zonnetje zich van zijn beste kant liet zien, beklom de bonte stoet van de Raad van Ellef en ge volg de trappen van het gemeente huis, waar zy ontvangen werden door de heer Burgemeester, die de nieuwe Prins hartelyk welkom heette in Venray. Nadat de omroeper van de Raad J. Hendriks, de officiële benoemings bul had voorgelezen, werden Jan I de tekenen van zyn waardigheid omge hangen en kreog hy voor enkele dagen de bestuursfunctie van onze gemeente overgedragen. De oud-Prins Sjaak, kreeg de hoogste onderscheiding en nadat de erewyn was aangeboden, ging het naar buit n, waar de nieuwe Prins door zyn onder danen hartelijk werd begroet. Na een korte speech van de Vorst en de heer Burgemeester hield de Prins zyn eerste officiële rede, waarin hij al zyn onderdanen een prettige Vastenaovond wenste met veul plezier en joek8. Nadat de hofkapel het officiële volks lied gespeeld had, ging het door het dorp naar de residentie, waar een druk bezochte receptie volgde. Intussen kwamen de eerste vreem den reeds aan en zy waren de voor boden van de duizenden, die de vol gende dagen nog zouden komen en die aan het vervoersprobleem de hoogste.eisen stelden. In Merselo, dat de Prins het eerst bezocht, was het stil, maar op de Smakt ontving hy een grootse hulde en hiermede begon dan de schier eindeloze tocht langs Venray* café's, die op een enkele uitzondering na, alle werden bezocht. Maandag Was het weer Zondag prima, de tradionele regenbui ontbrak Maandag niet, maar dat had de duizenden kijkers niet tegen gehouden. En de optocht was dat ook waard. Het streven van de Vastelaovesklup om de optocht ieder jaar op hoger peil te brengen, begint vruchten af te werpen. 90 pet. van de wagens en groepen waren keurig verzorgd en afgewerkt en om ze alle te beschrijven is waarlijk onbegonnen werk. We hebben hier weer keurig werk gezien van de bewoners van ver schillende straten en dit geeft goede moed voor de toekomst. Een groep willen we toch echter vermelden en dat was de grote har monie, samengesteld uit de corpsen van Oostrum en Venray, diebier niet alleen de samenwerking tussen de kerkdorpen en Venray demonstreer den, maar ook weer eens te meer liet zien wat samenwerking vermag. Dat was trouwens wel uit de ge hele Vastelaovendoptocht te merken. Het dankwoord van de Prins aan alle deelnemers op het einde, was dan ook recht uit het hart en de vele bezoekers zullen nog lang reclame maken voor Venray, dat zo gunstig afstak by de vele optochten, die in Limburg gehouden zyn. Op de Heide werd de Prins weer hartelyk ontvangen, alsook in Yssel steyn, terwijl op het Veulen de vreugde eerst recht ten top steeg, waar de bonte stoet voor de eerste maal door trok. Ook in Leunen heerste een prima stemming en ook hier werd met een lach de noden van het kerkdorp aan de Prins overgebracht. Intussen had de Prins voor zyn rondtocht de eerste dans gemaakt in de tent by Swaghoven en de diverse dansgelegenheden in het dorp reeds overvol. In de tent by v.d. Munckhof kreeg de Prins een warm onthaal en de gebruikelijke toespraken, evenals in zaal Wilhelmina. Na het dansen was de stemming in de café's opperbest en alles was overvol. Toen na sluiting de mensenmassa aftrok, zag men rijen auto's Venray verlaten, die Dinsdags alle weer terug kwamen om een gezellig de boeren bruiloft mee te maken. Dinsdag Het werk van de buurtverenigingen heeft r9eds navolging gevonden en zo stond om 2 uur een grote stoet boeren en boerinnen klaar om de bruiloft mee te maken. Nadat het dorp eenmaal was door getrokken, jammer genoeg zonder muziek, werd op het gemeentehuis de huwelijksplechtigheid gesloten door do Prins, die het bruidspaar naast zjjn beste wensen, een prima krenten mik aanbood, die de nar op deskundige wyze mishandelde. In café Verbeek was de koffietafel en receptie en beide werden druk bezocht. Een nieuwigheid van dit jaar was het huisbezoek wat de Raad van Ellef aan verschillende huizen bracht, met veel herrie en spektakel. '8 Avonds werd de Prins in Oostrum in de bloemen gezet kreeg hy in Oirlo weer de nodige klachten mee en ver wekte hy in Castenray tranen van geluk. De danstent bij G. Aarts was over vol, maar ook hier slingerde de bonte stoet zich met gemak doorheen en kreeg zelfs de Prins ruimte voor de traditionele Prinsenwals. In zaal Wilhelmina werd een punt gezet achter het dansen en daarna moest de Zwaan er aan geloven. In volle charge werd hier Vastelaovend 1950 gesloten, een Vastelaovend, die door eendrachtig samenwerken weer prima geslaagd is en aan duizenden een onschuldig vermaak heeft gegeven. Prins Jan en Vorst Karei en zyn mannen hebben eer van hun werk, Toen ondergetekende enkele maan den geleden van Drachten naar St. Jacobiparochie verplaatst werd, kwam een brief van een vriend uit Zuid- Limburg hem met deze verandering gelukwensen. Want zo stond er, „je zit nu toch gelukkig weer eens in een echt katholieke omgeving". Totaal mis De naam van het dorp hier, wijst inderdaad duidelijk op een ryk katli. verleden, maar het katholieke leven is hier volkomen verleden tyd. En zelfs is het dorp waar ik nu woon een van de meest onkerkelijke plaat sen van Nederland, naar schatting wel voor een 70 pet. Nu ongeveer 10 jaren geleden zyn de Minderbroedeis van Drachten uit, hier begonnen met een nieuw soort apostolaat onder de onkerkelyken. In een klein huisje is een pater gaan wonen, midden tussen aardappel en bietenbouwers van dit ryke land, dat geestelyk echter zo ontstellend arm is. En de pater is gaan praten met de mensen en by veruit de mees ten was hy welkom. Het viel èn voor de pater èn voor de St. Japicksters niet mee om te praten over meer ernstige en gods dienstige onderwerpen. Maar gelei delijk aan konden toch heel wat rare ideeën en vooroordelen worden opge ruimd, en zelfs hadden enkelen het geluk weer terug te mogen keren in de schoot van de aloude Moederkerk. Nu hier een kapelletje is komt er zo nu en dan ook eens een kath. gezin zich hier vestigen. En zo is er nu een kleine „parochie" gegroeid van een 50 mensen, die met elkaar lief en leed delen als in een familie. Wy weten ons ryk met ons kleine kapel letje en intiem gemeenschapsleven. Maar we missen van de andere kant ook veel van een normaal parochieleven. En speciaal zouden we graag wat ontspanningslectuur hebben ook kinder- en jongensboeken, oude illustraties enz. Yan enkele studenten van het Gymnasium is spontaan het initiatief uitgegaan om ook in Venray, by U aan huis eens aan te kloppen om aan genoemde verlangens van een kleine geïsoleerde groep geloofsgeno ten in het uiterste Noorden tekunnen voldoen. Yan» harte hopen wy, dat U deze jongelui een succesvolle dag zult bezorgen. Er zullen ook bij U wel gezinnen zyn, waar in kasten of op zolder nog boeken of geïllus treerde tijdschriften liggen, waar nooit iemand meer naar omziet en waar de kinderen momenteel niets meer aan hebben. Met deze ballast kunt u nu ons, hier in St. Jacob zeer veel plezier doen. Het kost u niets maakt u berg ruimte vry, wordt aan huis afgehaald en maakt 300 km van u vandaan tien tallen blije en opgewekte gezichten. Venrayers, het zal wel lukken. Al vast onze oprechte dank. God lone het u P. fr. W. v.d. MEER O.F.M. Nieuws uit Venray en- omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. groene kruis Maandag 27 Februari Kleuterbureau van 2—3 uur. Donderdag 2 Maart: Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kom. bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat zy, ten deze hande lende ter uitvoering van het besluit van de raad dier gemeente van 17 October 1946, in hunne vergadering van heden besloten hebben aan het R.K. Kerkbestuur tevens School bestuur te Venray Leunen ten behoeve van de R.K. Lagere Jongens-school te Venray-Leunen uit de gemeente kas ter beschikking te stellen een bedrag van f.1605.- voor herstel en weder aanschaffing van diverse schoolmeubelen en een bedrag van f. 189.- wegens meerderwerk van het herstel van het gebouw dier school. De beschikbaarstelling van beide be dragen is nodig geworden tengevolge van door het oorlogsgeweld aan het schoolgebouw en de meubilering daar van veroorzaakte schade. Venray, 16 Februari i950- Snoeien, afkappen en opscheren van hagen en struikgewassen. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat in het jaar 5950 volgens artikel 47 van het Provinciaal Wegenregle ment van Limburg wederom moet plaats hebben de vierjaarlykee inkor ting van heggen en struikgewassen langs de kunstwegen. Volgens dat artikel moeten, te be ginnen met 1894 en telkens het vierde jaar daaropvolgende (laatstelijk in 1946) vóór i Juli, de niet jaarlijks geschoren wordende hagen en struik gewassen staande binnen de afstand van 2 M van de grens van de prov, wegen, de Rijkswegen in beheer en onderhoud by de provincie en andere kunstwegen, afgekapt worden ter maximum hoogte van 1.50 M boven de grond waarop ze geplant zyn, met dien verstande dat op voormeld tijd stip gene loten van meer dan een half jaar oud boven die hoogte mogen uitsteken. Ten aanzien van de jaarlijks ge schoren wordende hagen en struik gewassen, benevens hagen en struik gewassen, dienende tot afsluiting van begraafplaatsen wordt de maximum hoogte bepaald op 2 M boven de grond, waarop ze geplant zyn. Op hagen sedert minder dan drie jaren geplant en struikgewassen tot een bos behorende, zijn de bepalingen der voorgaande alinea's niet van toopassing. Al de binnen de afstand van i M van de grens der wegen en voet paden in 't algemeen staande hagen moeten telken jare, aan de wegzijde, ter hoogte van minstens 1.50 M boven de grond waarop ze geplant zyn, opgeschoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zyde slechts hoogstens o 30 M hout buiten de stam mag aanwezig zyn. Vóór datzelfde tijdstip moeten jaar lijks insgelijks weggeruimd worden de over d6 wegen, voetpaden, sloten en greppels hangende bomen, si ruiken hagen of takken. Met het oog op het thans voor het inkorten en opscheren der heggen en struikgewassen geschikte seizoen raden wij belanghebbenden aan thans reeds aan hunne verplichtingen te dien opzichte te voldoen. Venray, 22 Februari i950. 40-jarig Priesterleest. Op Maandag 6 Maart a.s, hopen de ZoerEerw. Paters Titus Plekker, Martianus Briels en Gustavius Am- merlaan de dag te herdenken, waarop zy voor 40 jaren tot priester werden gewyd. Wegens de H. Vastentijd zal dit feest slechts in intieme kring worden herdacht. Mededelingen yan de Kath. Volksparty. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven bij de Secretaris, Langeweg 22. Ook propagandisten worden ge- gevraagd, opgave spoedig gewenst by de propagandaleider H. Volleberg, Henseniusstraat 20. Ouden van dagen en zieken, die lid zyn van de K.V.P., kunnen zich gratis per auto naar de stembus laten brengen, indien zij dit even opgeven voor a.s. Donderdag by A. Jeuken, Grotestraat 24b of byandeie bestuursleden. Uitbreiding Op de laatste algemene vergadering van Zuivelfabriek Venray deelde de heer Asselberghs mede, dat de fabriek op heden 12 millioen kg melk ver werkt, wat meer als tweemaal zoveel is als direct na de oorlog. In verband hiermede zullen de kan toren en het laboratorium spoedig worden uitgebreid. Deplannen hiervoor zyn gereed. Bovendien vroeg hy de toestem ming voor de bouw van een nieuw ketelhuis, daar de nieuwe ketel een grotere omvang heeft. Verdere plannen staan nog op stapel. De directeur deelde verder nog mede, dat voortaan de melk uitbe taald wordt naar kwaliteit waarbij de ie soort 1 cent en de 2e soort een halve cent extra krijgen. Terug nit Indonesië Met de Atlantic hopen op 3 Maart a.s. in Amsterdam te ariveren de soldaten Jan Philipsen uit Oirlo, Pierre Jeurissen, Langstraat; L. Arts uit Ysselsteyn en J. van Cuyck, Brienshoek. Met het troepentransportschip Pasteur, dat men heden in Amster dam verwacht, komen de soldaten G. van Well uit Ysselsteyn en A. Reynders op de Smakt, alsmede de marinier H. Janssen, Stationsweg huistoe". Terug uit Amerika Het echtpaar Cup-Hendriks uit Maashees, dat op 31 Mei 1949 met de Nieuw Amsterdam de Atlantische Oceaan overstak, om bij zijn kinderen in Milwaukee in de Staat Wisconsin zyn gouden huwelijksfeest te vieren, heeft zich Dinsdagmiddag te New York ingescheept voor de thuisreis naar Nederland. Per s.s. Veendam hoopt het gouden paar via Canada en Portugal op 6 Maart te Rotterdam aan te komen. Bekroond Op de bakkerstentoonstelling, die aan de grote Limburgse Jaarbeurs de „Lihate" in Helden verbonden was, kreeg H. van Meijel een eerste prijs in groep A voor zyn inzending ontbytkoek en een 2de pry's in groep A voor zyn inzending Rystevla. De bakkersgezel Frans Driessens, werkzaam in de Bakkerij Wismans te Leunen, behaalde in de klasse B de 2de prijs voor ontbijtkoek. Ommelette Dat de Deurneseweg nog steeds gevaarlijk is, bleek Woensdagmiddag weer, toen een vrachtauto beladen met 25.000 eieren slipte en tegen een boom reed. Hoewel de chauffeur geheel beklemd zat en men hem slechts met de grootste moeite bevrijden kon, bleek hy ongedeerd, terwijl zyn beide medepassagiers met enkele lichte ver wondingen er af kwamen. Pater Casimirns Nij land f Pater Casinnrus Nijland, de lange Pater, zoals hij overal bekend was, is Zondag j.l. na een langdurige ziekte overleden. Daarmede is een groot vriend van Venray heen gegaan, want hoewel hy in den Haag geboren is, is Venray zyn woonplaats geworden, eerst als student, later als priester en leraar aan het Gymnasium. De lange Pater met zyn onafschei delijke pijp was vooral onder de oorlog bekend om zijn bonnenrazias, die hij organiseerde voor allen, die in nood zaten. De Venrayse jeugd verliest in hem een vaderlijke vriend, die altijd en voor iedereen klaarstond en die met een vriendelijk woord iedereen wist op te beuren. 30 jaren heeft hy als leraar aan het Gymnasium medegewerkt aan de vorming van vele jonge priesters en velen bewaren een goede herinnering aan de aardrijkskunde en geschiede nislessen van Pater Casimier. Ty'dens zijn langdurig ziekbed mocht hy vele bewijzen van deelne ming ontvangen en hoewel zijn ziek bed zeer zwaar en smartvol was, bleef hy desondanks even opgewekt als allyd. Donderdagmorgen werd zyn stoffe lijk overschot begraven op het kloos terkerkhof. Moge Pater Casimirus ruste in vrede. Jeugd-voetbal Zoals te verwachten was kon A2 het niet tegen hun oudere broers van Ai bolwerken en verloren dan ook met duidelijke cijfers. Zondag komt Ai uit tegen Horst A2. Deze wedstrijd kan gewonnen worden. A2 moet Zondag naar Horst Ai en zullen het zwaar te verduren hebben. De beide B elftallen krijgen Zaterdag middag Arcen op bezoek en wy hopen, dat zy revanche zullen nemen voor verleden Zondag. Voorlopig zal er voor de A-elftallen Vrijdag 's avonds trainen zijn van 6—7 uur. Wy rekenen er op, datalle jongens, indien mogelijk zullen komen. SCHAKEN De Venrayse Schaakvereniging is Zondag j.l. weer ongeslagen kampioen geworden van haar afdeling, met een eindscore van 37—23 zodat zy dus weer in aanmerking komt voor pro motie naar de eerste klasse. Dat was het vorige jaar, toei. er voor het al lereerst in de competitie gespeeld werd, ook reeds het geval. Helaas, hadden we toen met de promotiewed strijden nogal tegenslag, o.a. door het uitvallen van enkele spelers. Laten we hopen, dat het nu beter gaat en dat geen der spelers nu zal ontbreken en dan de tanden op elkaar. En als er in Venray nog meer be oefenaars of liefhebbers van het schaakspel zyn; laten ze zich dan op geven aan een der bestuursleden, of Vrijdagsavonds om half acht eens komen kennis maken op de clubavond in hotel Gitzels. In een plaats als Venray kan gemakkelijk een eerste klas club wezen. Wanneer b.v. Arcen, Maasniel en Tegeien er een hebben, dan mag Venray toch niet achter blijven Venray vooruit De bestuursleden zyn W. v. liet- tema, Stationsweg, voorzitter, J. Ver haag, Landw.weg 14, secretaris, P. Rouvroyë, Langstraat, penningmees ter, J. Peeters, Edah, Henseniusplein, comm. v. materiaal. Pater Otgerus, gymnasium, wedstrijdleider. en Rechts De verhoogde kinderbijslag De kinderbijslag wordt met terug werkende kracht tot 1 Januari 1950 verhoogd, voor het eerste kind op 42 cent, voor het tweede en derde kind op 46 cent, voor het vierde en elk volgende kind op 57 cent per kind, alle bedragen per dag. Het Wets ontwerp is door de Eerste Kamer goedgekeurd. De bedragen, die per kwartaal zullen worden betaald, blijken uit onderstaand staatje. Het bedrag voor het eerste kwartaal is minder, omdat in'dit kwartaal het aantal werkdagen 77 is tegen "8, het maximum aantal waarover kinderbijslag wordt betaald, in de volgende kwartalen. Aantal Per Eerste Volgende kind. dag kwartaal kwartalen 1 f 0,42 f 32,34 f 32,76 2 0,88 67,76 68,64 3 1,34 103,18 104,52 4 1,91 147,07 148,98 5 2,48 199,96 193,44 6 3,05 234,85 237,90 7 3,62 278,74 282,36 8 „4,19 322.63 326,82 9 4,76 366,52 371,28 10 5,33 410,41 415,74 1 1 5,90 454,30 460,20 12 6,47 498,19 504,66 Voor de gezinnen met een groter aantal kinderen dan 12 moeten de bedragen, die voor 12 kinderen zyn aangegeven, per kind worden ver hoogd met 57 cent (per dag), f 43,89 (voor-het eerste kwartaal) en f 4-1,46 (voor het tweede, derde en vierde kwartaal). Tabaksartikelen voor militairen in Indonesië. De hoeveelheden tabaksproducten, die zonder heffing van accijns in Indonesië mogen worden ingevoerd, zyn thans de volgende: 200 sigaretten of 50 sigaren, of 1 pond kerftabak, of 1 pond van deze artikelen te samen. Wanneer deze hoeveelheden worden overschreden, wordt accijns geheven over de gehele zending, waarbij er rekening moet worden gehouden, dat deze op ongeveer 0 cent per sigaret komt. De artikelen kunnen ook als pakje per briefpost aan de militairen in Indonesië worden gezonden. Bijna 1700 rail liet afjelo Het aantal faill derland bedroej ir. 1694. Dit is ruaihi 1945, in welk jar voorkwamen. Bijna 60 pfcen uitgesproken fjllis Holland betrofbedi in Amsterdam ge eenkomstige prcei vincie Z.-Hollaid v Rotterdam tezanei percent. Maart niiuw 15 Nederland is gen golflengten -vol) penhagen - c M Als er geen bizwj andere landen zal het programmaiHil uitgezonden opicn kilocycles, golfeng meter en het p-ogi II op een freqien cycles, golflengtt or De steunzencfers veen en Hulsbegen op een frequentB v; golflengte ongeler De Friese Ka In het berick o. Peru heeft metmgt vee, deelden wj n van 11 dezer, dat Leopold Jan voor d sterling was aaoge Wij stonden mei alleen. Diverse ande de radio noemden als van 30 millioe millioen dollar. Ds twijfelden aan de noemd bedrag, hebbt tot liet Friesch R Zuiderplein 2-4, L ontvingen het vol gedateerd 17 Febru; In antwoord op 1 3 Februari j.l. kan dat van millioener zelfs voor een kaï nooit sprake is gei van enige tionduize totale transportacti koeien loopt natu millioenen en daarn in de war. w,g. De Hiermede is het de juiste proportie kunnen diverse .qif oioenbeesten naar e ;e millioenen fluitei Overlooii, Natie Het Oorlogsmus( wordt een nationaa Dit grote nieuws majoor D. A. van de sectie krijgsges generale staf, vanda aan het bestuur Oorlogsmuseum Ove Niet alleen gesci ook museum-techms museum uitgroeien instelling, waar^wl op paodagogisch ve zal worden geconf afschrikwekkende v Voor de militairei zijn, wordt het mi centrum. Dank zy de des! de sectie krygsges documentatie van 1 museum in West-E perfectionneerd. Dt geallieerde troepen grond voor de bevr bracht, zullen hier de generaties in dan blijven. Generaal-rr zal het lofwaardig.ii dat burgemeester A H. van Daal met van Overloon vier gonnen op de puin Caen felst omstredt In opdracht van Oorlog heeft gene Hilten de Amerikaa ché, kolonel Bidwe het zenden van ooi de bezettingszone van het Amerikaai slag van Overloon Binnenkort zal lu P. van 't Hof, hoofi met de reorganisa mentatie-afdeling bi burgerlij: van 16 t.m. 22 GEBOREN: Hoex, Maria G.M., Koenen, Helena H van den Munckhof, Keursten, José Verstappen, Joseph Arts, Martinus J.C. v.d. Vorle, Petronelk Arts, Johannes A.M OVERLEDEN Claessens, Peter van Brouwers An timmerman, Oude 1 van Vorstenbos, broeder-onderwyzer Nij land, Gerardus priester, Gymnasiui Janssen, Helena J Smits, Peter J.A., e van de Loo, Osei Stationsstraat. ONDERTROUWD: Rongen, Johanm chauffeur, te Mee; Christina G.H., 22 KERKELIJKE PAROCHIEKERK I PAROCHIE-ACTIE opdat Christus vre Priester v.d. weei Kapelaan Zondag: ie Zond 6 uur leesmis; 7 u fam. Jacobs-Ebben; de parochie; 9 uur Hoogmis. Na de H( Apostolaat des Gel naat. Collecten1 wendigheden van 't

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2