Vastelaovend 1950 Tfleedand BEL BIJ BRAND 39 2 pacaat... SCHILDERWERK sZOMERS BUITEN f WINTERS BINNEN personen, die op Carnaval-Maandag en Dinsdag aan de optocht deelne men, gedurende het deelnemen aan de optocht, waaronder wordt begrepen het zich rechtstreeks begeven van huis (verenigingsgebouw) naar de opstellingsplaats en van de ontbin dingsplaats naar huis (verenigings gebouw). Het publiek wordt ernstig gewaar schuwd tegen overtreding van het verbod van de artikelen 107 en 108 der Algemene Politieverordening en wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat dit verbod ook van toepassing is in drink lokalen, dansinrichtingen en andere plaatsen waar openbare vermakelijkheden worden gegeven. Aan de politie is opdracht gegeven ten strengste toe te zien op de na leving van bovenstaande verbodsbe palingen. Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Yenray, maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde by artikel 127 sub b der Algemene Pdlitieverorde- ning der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van ovengenoemde verorde ning bedoelde inrichtingen of plaat sen, geen danstenten zijnde, toestem ming wordt verleend om op Zondag 10 Februari, Maandag 20 Februari en Dinsdag 21 Februari a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege de houder aanwezig te doen zyn, onder voorwaarde, dat de vrouwelijke be dienden de leeftijd van 16 jaar heb ben bereikt en van een onbesproken levenswandel zyn. Bekendmaking De Burgemeester van Venray, vestigt met het oog op de a.s. Car naval, by deze nogmaals de aandacht op het bepaalde by de artikelen 25 en 89 sub a der Algemene Politie verordening Venray, luidende: „Behoudens het bepaalde in art, 36, sub ie van het Provinciaal Wegenreglement, is het verboden, op of aan de openbare weg of op zodanige afstand daarvan, dat de gebruiker van de weg er gevaar, schade of hinder van kunnen heb ben, zonder vergunning van Bur gemeester en Wethouders, hetzij krachtens wettelijke bevoegdheden, kamers, kattekoppen of donder bussen af te schieten, met een vuurwapen, windbuks, windroer of dergelijk wapen te schieten, vuurwerk af te steken of voet zoekers of dergelijke ontplofbare stoffen te werpen, te ontsteken of af te schieten". Het is verboden: a. aan kinderen beneden 16 jaren biiBkruit of vuurwerk te verkopen of af te geven". Op een en ander zal nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend en bjj overtreding proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 2 Februari 1950 De Burgemeester van Venray, Mr. A. H. M. JANSSEN. Dit is dan de laatste maal, dat we voor deze Carnaval nog enkele dingen komen vertellen. Zondag begint het om 2.11 en de verdere gegevens staan in de Piëlhaas, die nog tot Zaterdagavond ten ver koop wordt aangeboden. Natuurlijk is iedereen welkom op de receptie en wij hopen, dat ver schillende verenigingen hier ook aan wezig zullen zyn. Laten we de nienwe Prins eens hartelyk ontvangen. Het bezoek op Maandagmoigen aan het Ziekenhuis gaat niet door, daar dit te druk is. In plaats hiervan worden enkele café's buitenaf bezocht. Om 2.11 begint de grote optocht, die op de oude Molenpad wordt op gesteld. Men kan via garage Stoks, Kemp weg, Langeweg en Merselose weg dit gemakkelijk bereiken. Dringend verzoeken wij U de hand te houden aan de bepalingen van de ordecommissarissen sn op tijd - dus half twee - aanwezig te willen zijn. Verder in dit blad vindt U de officiële deelnemers lijst. Zy die hier niet op staan, maar toch mee willen doen, moeten zich eerst melden bij de ordecommis sarissen. Denk vooral aan dit laatste. De route van de optocht is nu officieel vastgesteld als volgt Langstraat, Henseniusstraat, Leeuw- straat, Schoolstraat, Eindstraat, Overl. weg, Gasstraat, Maash.weg, Hofstraat, Grotestraat, Patersstraat, Paterslaan, Henseniusstraat, Henseniusplein. Hier moet de hoofdpersoon van iedere wagen of groep zich direct naar de Prinsewagen begeven. Bij het bezoek aan de danstenten wordt de Prins ontvangen door de danstenthouder. De Prins beantwoordt de speech en danst de Prinsewals. Het publiek wordt verzocht die 10 minuten even de danslust te bedwin gen, dan kan alles gewoon doorgaan. De boeronbruiloft vertrekt Dinsdag om 2.11. Iedereen als boerin of boer verkleed kan hieraan meedoen en het Bestuur zou graag zien, dat ook de ouderen hieraan massaal deelnamen De plechtigheden op het gemeente huis, zowel Zondag als Dinsdag, zijn door de geluidsinstallatie gemakkelijk te volgen. Het bestuur doet nu voor het aller laatst een dringend beroep op allen, om deze Vastelaovend door hun vol ledige medewerking en steun een groot succes te maken, waaraan men nog lang met genoegen zal denken Het wenst U allen veel succes en goed weer. Uitbreiding van het Oor logsmuseum te Overloon. De 7de Amerikaanse tankdivisie, die by de gevechten in Overloon, in het najaar van 1944 142 man en 86 tanks verloor, heeft Overloon geadop teerd. Claude Garleand, een blinde officier, die de strijd meemaakte, heeft een hulpactie ,in America op touw gezet. Hij is voorzitter van de Bond van Oudstrijders van de zevende Amerikaanse tankdivisie. Burgemeester Jans ontving een brief van generaal majoor Robert Hasbrouck, de commandant van deze divisie, waarin hij beloofde zo spoedig mogelijk alle beschikbare gegevens over de Amerikaanse gevechtsacties in Zuid-Nederland naar Overloon voor het Oorlogsmuseum te zenden. De Amerikanen zijn enthousiast geworden voor het Oorlogsmuseum. Op verzoek van de minister van Oor log, mr. Schokking, heeft de Ameri kaanse militaire attaché gepleit om documentatie materiaal en wapentuig naar Overloon te zenden. Medewerking is toegezegd en de resultaten zullen spoedig merkbaar zyn. Onlangs klaagden enige Amerikaan se officieren in Overloon by de bur gemeester op bezoek, dat het aandeel der Amerikanen op het slagveld van Overloon in het Oorlogsmuseum niet voldoende tot zyn recht kwam. De burgervader trok dit op zyn fatsoen en stapte naar Den Haag om officiële instanties in actie te brengen. Het succes van zyn campagne is verrassend. Ook de vechtjas majoor Wample, die de enige nachtelijke aan val op de Duitse stellingen in Over loon leidde, zal zyn gevechtsacties op kaarten vastleggen en ter beschik king stellen. De plannen voor uitbreiding van het Oorlogsmuseum kunnen thans worden uitgevoerd. Om de documentatie van het mu seum, dat een nationaal karakter moet kry'gen, te perfectionneren, heeft minister Schokking, thans generaal- majoor van Hilten, hoofd van de krijgsgeschiedenis en enkele officieren ter beschikking gesteld. Als tegenprestatie heeft burgemees ter Jans van Overloon de minister beloofd, het leerzame museum gratis ter beschikking te stellen van alle militairen die in opleiding zijn. (Volkskr.) Venrayse Middenstand vierde feest Maandag j.l. nam de Venrayse Middenstand het er maar eens van, d.w.z. 10 procent van de leden wa ren s'morgens in de H. Mis en aan de koffietafel bij Verheugen, de rest van de leden schijnt zich de luxe niet te kunnen permiteren eens een morgen gezellig by elkaar te komen. Zodoende stond pater Govaert voor een klein aantal belangstellende te praten, die hy er nog eens op wees dat de mens niet op de eerste plaats op de wereld is om geld te verdienen, een goede zaak op te bouwen, maar allereerst om door dit leven in den hemel te komen. Het daarop volgende borreluurtje kreeg wat meer belangstelling, maar tegen de middag was nog slechts 1 procent op stap. Hoewel de avondvergadering om zeven uur begon, was het bijna acht uur toen de voorzitter een honderd tal aanwezigen welkom heette, en de secretaris met zyn jaarverslag be gon. Bepaald optimistisch was hy niet, gezien de belangstelling, die de Venrayse middenstander voor zijn organisatie heeft, was het onmoge lijk geweest het afgelopen jaar meer dan drie maal te vergaderen. Spreker vroeg zich met enige angst af, wat dat in de toekomst wrrden moet, vooral nu de problemen niet meer zo plaatselijk zyn, maar meer landelijk. Door de nieuwe maatregelen bij be contributie-inning, waarby iemand die lid is van de standsorganisatie ook automatisch lid wordt van de vak organisatie en omgekeerd, is het aan tal leden gestegen tot 230, maar al te veel weten nog niet eens hoe de nieuwe centributie-regeling nu wel werkt. Spreker wees nog eens op de grote belangen van de middenstand bij de P.B.O.,en spoorde de leden aan trouw lid te blijven. Het financiële verslag liet nogmaals zien dat vele middenstanders met de nieuwe contrbutie-regeling overhoop liggen, aangezien velen nog steeds niet betaald hebben. Doch verder was de financiële positie gezond en ook de begroting gaf blyk van een goed inzicht van het bestuur. Na enkele mededelingen en een kort woord van den geestelijke ad viseur, die de aanwezigen herinner de aan de middenstandsretraites, waarop Venray zo schittert door af wezigheid, riep de voorzitter voor de sluiting alle middenstanders op om Santos vooral te blijven steunen. Dan was het woord aan de Peel- zwervers o.l.v. P. Janssen, die weldra de aanwezigen lieten deinen op de „woelige baren" en dergelijke en tot slot de dames en herer. het nieuwe Vastnavond-liedje leerde. De klok van 12 maakte een eind aan deze gezellige dag, waarvan de organisatie het volgend jaar nog be ter zal zyn, opdat dan iedere Ven rayse middenstander daaraan deel zal nemen. Een vlaggende blokhut pn veel bezoek. 's Morgens gierende storm én regen. Bange gezichten keken naar boven op 12 Febr. Zal 't nu toch gebeuren dat de hele plechtigheid in duigen valt, ondanks Sinte Clara's worst Jongens en aalmoezenier hopen tegen de storm in en als 's middags de fanfare klaar staat bij de kerk, is de regen weg, de storm verdwenen en de zon doorgebroken. Fiks in de maat marcheert Jong Nederland achter de muziek. Laat het wat koud zijn, dat hebben ze er voor over. Het terrein voor de blokhout staat vol mensen en met iedere streek van de wijwaterkwast over de blokhut, beelden en insignes krijgt de wind ook een streek en gaat stillekens liggen. Pastoor Vorstermans wijdt de hut in en „de Klokkeluier" installeert de leiding. Je voelt de verantwoordelijk heid van hun taak drukken in de stilte over de mensen, als hy de drie leiders één voor één de af- delingsvlag overhandigt als symbool van hun leiderschap. „Ontvang de gewijde vlag van je afdeling als zinnebeeld om de jongens veilig te leiden onder de banier van Kerk en Vaderland". Als ze hun leidersinsignes ontvan gen hebben, dan is het de zo juist geïnstalleerde Hopman Martens, die zich voor het eerst tot zyn jongens richt met de vraag: „Wat verlang je En het komt eruit krachtig en sterk hun verlangen: „Jong Nederlander te worden". Het wordt geroepen over de hoofden van allen, die toezien en luisteren. Duidelijk wordt de wet opgezegd. Met nadruk en klem ieder woord. De laatste regel „Goed voor iedereen" is nog maar nauwelijks uitgezegd of de aalmoezenier staat al op een boomstam en spreekt jongens, ouders en aanwezigen toe en dan is het rillend van kou, maar trillend van binnen, dat ze met hun linkerhand op de vlag en de rechter ten teken van groet hun belofte uitspreken: „Met Gods genade beloof ik fier en trouw - myn wet te onderhou den". Onder het ontvangen der insig nes, embleem, koord en das, speelt de fanfare hun vreugde uit. In keurig uniform brengen de jongens de groet aan leiding en aan wezigen, waarna Gerrit Janssen ver telt, waarom St. Jan patroon is van Jong Nederland en geeft Piet Claessen, een kort verslag van de Nederlandse vlag. Fluitsignalen worden gegeven en formaties gevormd, snel en vlot- Fun Gooren geeft uitleg. Daarna een kort spel, dat de snelle opmerkings. training der jongens tekent. Pastoor Vorstermans gaat aan het eind nog even tussen de mensen staan om een felicitatie uit te zeggen. Met een dankyell en een afscheids lied werd de plechtigheid gesloten. Koninklijke onderscheiding voor Wethouder P. J. Wejjs te Siebengewald. By Koninklyk Besluit van 3 Febr. j.l. werd de Heer P. J. Weys te Siebengewald, Wethouder der gem. Bergen toegekend de bronzen medaille met de Leeuw der Militaire Willems orde, een der hoogste militaire on derscheiding, op grond van dappere daden, verricht gedurende de bezet- tinesjaren. Tevens ging dit schry ven vergezeld van een persoonlijke gelukwens van de Minister. Het ereteken zelf zal op een nader te bepalen dag doorZ K.H. Prins Bernard persoonlijk worden uitgereikt. Door toekenning dezer eervolle onderscheiding wordt de Heer Weys in zyn eer hersteld, zyn naam van laster gezuiverd en zyn werken, streven en offers gedurende de bezet ting door het Hoogste Gezag in den Lande erkend. Moge dit ereteken nog vele jaren de borst van deze nobele mansieren, ls veler welgemeende wens 1 WIJ REKENEN OOK OPU!

Peel en Maas | 1950 | | pagina 6