Honderd jaar geleden en... NU... WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vastenaovond 1950 De nieuwe Wet op de materiële Oorlogsschade. Staat de keedeió Negen Dinsdagen in de Paterskerk Jaarvergadering Bouwvakarbeidersbond Statenueekiezinq Zaterdag 18 Februari 1950 No. 7 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Tolefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Zo is dan Vastenavond 1050 gekomen. Elders in dit blad vindt U de laatste raadgevingen van het bestuur der Vastelaovesklup, vindt U de bepalingen van hogerhand, kortom nog een dag en het is zover dat Prins Jan 1 officieel drie dagen heersen zal over Venray. Horen we de berich ten, letten we op De Pielhaas en lezen we de Vastelaoveskrant, dan blijkt dat deze Vastenavond weer veel ontspanning zal brengen voor al onze Venrayse mensen en vele van daarbuiten. Het is een gelukkig teken dat men nog Vastenavond vieren wil en kan, en het zij een ieder van harte gegund, mits het vermaak gezond blijft en een echt volksfeest ontstaat. Zij, die menen, op deze dagen de grenzen van eerbaarheid en fatsoen te mogen overschrijden, horen in oe Venrayse Vastenavond niet thuis, omdat zij het feest niet alleen afbreken, maar gebruiken om hun eigen minder goede plannen te volvoeren. Laat iedereen deze gepaste ontspanning genieten, de boog kan niet altijd gespannen zijn. Maar houdt de volgende regels in acht, die ook door de geestelijkheid van Maastricht zijn uitgegeven voor de komende Vastenavondtyd. 1. WEEST VOORZICHTIG EN WAAKZAAM. Niet achter elk masker schuilt een goede bedoeling. Vooral gij vaders en moeders, moet uw grote verantwoordelijkheid begrijpen. Vergeet niet, dat gij over het gedrag van uw kinderen in deze dagen, rekenschap zult moeten afleggen. Reeds vaak is in het verleden met Carnaval met een slag vernietigd, wat door ouders en opvoeders jarenlang met zorg en liefde werd bewaard en opgebouwd. 2. VLUCHT DE EENZAAMHEID. Waarom zoudt ge.' als ge echt plezier hebt, anderen niet laten delen in uw vreugde Voor menigeen ligt in het zich onkenbaar weten en het zich los voelen van elke band een gevaar. Ook de duivel schuwt het licht en zoekt bij voorkeur de duisternis en de eenzaamheid op voor zijn zwarte daden. Voor God kunt gy u niet verbergen en wat in het donker gebeurt zal eens tot uw schande openbaar worden. 3. WEEST MATIG Maakt geen misbruik van drank. Wacht u voor dronkenschap, de bron van veel kwaad en ellende in zo menig gezin. Wanneer we deze vermaning tot allen richten, denken we toch heel bijzonder aan de vrouwen en meisjes. Een dronken vrouw is een schandvlek in het beeld van onze goede gemeente. Dan zal ook in Venray de Vastenavond 1950 weer goed worden, weer ontspanning geven en vreugde aan de honderden, die mee vieren met Prins Jan het feest der Zotheid. Dan zullen de Piel hazen den „oezel" vergeten en de oren weer spitsen en drie dagen lang zal weerklinken de groet: „Blief wakker Piëlhaas Hoe en hoeveel krediet kan men krijgen De regeling inzake kredieten, uit gestelde en aanvullende bijdragen voor gebouwde onroerende goederen vormt het sluitstuk voor de vergoeding van oorlogsschade aangebouwde onroeren de goederen. De regeling beoogt de voor de ge troffenen ontstane moeilijkheden door de sterk gestegen herstel- en herbouw kosten weg te nemen, voorzover zij niet reeds zijn ondervangen door de in het vorige week besproken regeling. Omdat de opbrengsten van deze wo ningen niet in gelijke mate zijn ge stegen als de kosten, is een groot gedeelte van de herstel- of herbouw kosten onrendabel. Het is te begrijpen, dat er van de herbouw en het herstel niet veel terecht zou komen, indien zou worden volstaan met een bijdrage volgens de waarde 1940. De moeilijkheden zouden geheel zijn opgelost, indien de vervangings waarde zon worden vergoed. Dit wordt echter niet gedaan. De regering heeft voor dit probleem de middenweg gekozen. Boven de by drage volgens de waarde 1940 kunnen kredieten, uitgestelde en aanvullende bijdragen worden verleend waarmede men weer een rendabel pand kan verkrijgen. Wat de kredieten betekenen Wat met kredieten in dit verband wordt bedoeld, vereist weinig toe lichting. Het krediet moet worden gezien als een lening van de Overheid in de vorm van een hypotheek, waarover in het algemeen geen rente en aflos sing behoeven te worden betaald, in dien de rendabiliteit van het object dit niet toelaat. De uitgestelde bijdrage is, dat deel van het krediet, dat na tien jaren wordt kwijtgescholden. De grootte van de uitgestelde bij drage is afhankelijk van het op het tijdstip van kwijtschelding nog aan wezige onrendabele deel van de bouw kosten. Dit onrendabele deel zal kleiner zyn, indien in de periode van tien jaar de opbrengsten, welke het object geeft, zijn gestegen. Dit zal zich b.v. reeds direct voor doen by de voorgestelde, huurver hoging. Onder „aanvullende bijdrage" moet worden verstaan de „afkoopsom" van de toekomstige uitgestelde bijdrage. Velen zullen afwijzend staan tegen over een krediet van de Overheid, dat gedurende tien jaren op het ob ject zal drukken, en wel omdat men vooruit niet weet, welk gedeelte van het krediet t.z.t. zal worden kwijt gescholden. Om hieraan tegemoet te komen is de mogelijkheid van afkoop van de uitgestelde bijdrage geschapen. Wanneer wordt een krediet ver leend Alleon wanneer dit van algemeen belang is te achten, een en ander volgens oordeel van Min. Lieftinck. Bovendien zijn in de wet een aantal gevallen opgenoemd. Zo zal altijd krediet gegeven worden bij herbouw in het z.g. „kernplan", dat de gemeente heeft opgesteld. Hieronder vallen in Venray practisch alle herbouw- gevallen. Voorts wordt een krediet verleend, indien de bijdrage wordt besteed voor: 1. aankoop van een woning of een woning met bedrijfsruimte, niet groter dan 500 ni3. Deze panden mogen ook niet groter zyn dan de verloren ge- gane. Onder aankoop wordt verstaan het kopen van een na 5 Mei 1945 gebouwd pand. 2. voor herbouw van een woning met een inhoud van ten hoogste 1000 m3; 3. voor het herstel van een woning; 4. voor het herstel of de herbouw van een bedrijfspand of een bedryfs- gedeelte van een pand, mits de bouw kosten per Mei 1940 niet meer dan f 30.000 zouden hebben bedragen. De grootte van liet krediet Nu mag uit het vorenstaande niet worden opgemaakt, dat alleen in de daar met name genoemde gevallen een krediet zal worden verleend. In de andere gevallen zal de Minister van Financiën dit echter afzonderlijk beoordelen. Hoe wordt nu de grootte van het krediet bepaald? Volgens de wet zullen hiervoor regelen worden gesteld, welke ver schillend zullen zyn al naar gelang de goederen, waarvoor zy worden gemaakt. Een commissio zal worden ingesteld, welke de Minister van Fi nanciën hierbij zal adviseren. In het algemeen kan worden gezegd, dat het krediet betrekking zal hebben op het bedrag, dat boven de verleende bij drage nodig is voor herstel of her bouw. Over een gedeelte van dit krediet zal geen rente en aflossing behoeven te worden betaald. De grootte van dit gedeelte is afhankelijk van de rendabiliteit van betreflende goed. In de praktyk zal het er op neer komen, dat geen rente en aflossing verschuldigd zullen zyn over het ge deelte van het krediet, dat betrek king heeft óp de onrendabele bouw kosten. Van dit gedeelte van het krediet wordt echter afgetrokken het bedrag, dat als bijdrage is verleend boven de waarde van 1940 (denk hier byv. aan de z.g. f 3000 regeling zie vorig artikel). Voorts wordt nog in min dering gebracht 1. 5 pet. van de herbouwkosten bii herbouw van een woning met een inhoud van 500—600 m3 en by her bouw van een bedrijfspand of een gedeelte van een bedrijfspand, waar van de bouwkosten per Mei 1940 zouden liggen tussen f 5000 en f 10.000. 2. 10 pet. van de herbouwkosten by herbouw van een woning met een inhoud van goo—800 m3 en by her bouw van een bedrijfspand of een ge deelte van een bedrijfspand, waarvan de bouwkosten per 9 Mei 19-10 zouden liggen tussen f 10.000 en f 20.000; 15 pet van de herbouwkosten by herbouw van een woning met een inhoud van 800—1000 m3 en bij her bouw van een bedrijfspand, waarvan de bouwkosten per 9 Mei zouden lig gen tussen f 20.000 en f 30.000. De kredieten zullen slechts door het Ryk worden verstrekt in die gevallen, waarin de getroffenen niet langs andere weg de middelen kunnen aantrekken. Indien men zelf voor de verschaffing van de vereiste gelden heeft gezoigd, wordt over het bedrag van het in de bouw gestoken geld, waarvoor een renteloos krediet zou kunnen zyn verstrekt, door het Ryk een rente- We kregen onlangs de cijfers Snder ogen van do stand van de Venrayse bevolking van een goede honderd jaar geleden. En hier prijkte Venray als nummer 7, met 4581 inwoners, onder de 10 grootste gemeenten van ons Limburg. In deze afgelopen honderd jaren zyn we flink uit de kluiten geschoten en hebben nu ongeveer 18.000 in woners, maar zyn teruggedrongen op de 10e plaats. De myngemeenten Geieen, Sittard en Brunssum hebben zich by de eerste tien geschaard. Nederweert, Bergen en Maasbree zyn van hun plaatsen verdreven. En wy zelf zyn 3 plaatsen omlaag gevallen. Wanneer we zien, dat de provincie Limburg in 1850 bijna 200.000 inwo ners had, tegen nu ruim 700.000, dus 3'/s maal zoveel, dan blijkt, dat we harder gegroeid zijn, dan vele andere gemeenten in Limburg. Maar deze cijfers, hoe interessant op zich zelf ook, houden toch weer een waarschuwing in. Willen we deze alleszins redelijke groei kunnen behouden, dan zal noodzakelijk werk gelegenheid moeten geschapen wor den. We zien de mynplaatsen om hoog schieten in inwoner aantal en de eerste plaatsen bezetten in de ry der Limburgse gemeenten en we zien Bergen e.d. verdwijnen, daar hun in woners weg trekken de vreemde op, omdat hun geboorteplaats hun niet voeden kan. Werkgelegenheid scheppen... het is het oude thema, maar dat zich tel kens op blijft dringen aan hen, die in de toekomst zien. De ontginning van deVredepeel en van de andere onontgonnen stukken moet krachtig ter hand worden nomen, de industrievestiging moet worden gestimuleerd, kortom het is hetzelfde liedje van altijd, maar waar ogenschijnlijk zo weinig schot achter zit, waar zo weinig van terecht komt. Niet dat er geen moeite voor wordt gedaan, maar zoals velen het kort maar krachtig uitdrukken „We zitten in een hoek en daar blijven we zitten". We bieden dezelfde of nog betere voorwaarden dan andere gemeenten, we hebben goede plannen klaar, we zijn ondanks onzearmoede— uiterst royaal, maar het resultaat is be droevend. Bij anderen daarentegen schijnt alles te lukken, komt de ene fabriek na de andere, komt werkgelegenheid met de vleet. Dit klinkt misschien somber, maar de situatie is ook somber en niet alleen voor Venray, maar voor deze gehele hoek van Noord-Limburg en Oost-Brabant. Een dezer dagen kregen wy een rapport onder ogen van de gemeente Bergen, en daaruit blijkt onomstotelijk dat deze gemeente, die voor 100 jaren de 10e gemeente van Limburg was, nu zo arm en ontluisterd is, dat men practisch geheel opnieuw zou moeten beginnen met de heropbouw. En waar ligt dat alles nu aan? Hebben wy fouten gemaakt in het verleden, maken wy nu fouten? Het Noord-Limbuigse land is nooit ryk geweest, men heeft hier moeten vechten tegen de schrale grond, tegen de taaie Peel en met hard werken en „sckravelen" is Venray opgebouwd. Men heeft er wat klein industrie gekend, maar de slechte tyden heeft deze een verder voortbestaan onmo gelijk gemaakt, terwijl een over wegend boerenbevolking nu niet be paald enthousiast voor dit alles was. En waarom ook, de wyde Peel scheen onbegrensd en bood voor velen nog een kans voor vestiging, terwijl de middenstand met haai' voorziening van de inwoners een klein maar dra gelijk bestaan had. En zo zyn we de eeuw doorgesuk keld, dan weer eens tyden van bloei, dan weer eens achteruitgang ken nende, tot men reeds voor de oorlog bemerkte, dat we op een dood spoor liepen. De oorlog kwam... De ontginning lag stil. De meeste fabrieken draaiden op halve kracht of werden geplunderd. En toen de oorlog voorbij was, waren we er nog stukken slechter aan toe als het over grote deel van de 8 millioen Neder landers, die plotseling kwamen te staan voor een geweldig tekort aan landbouwgrond en aan werkgelegen heid voor de honderdduizenden, die ieder jaar er by komen. Een kapot geschoten gemeente, waarvan de opbouw millioenen kost, was ons deel en toen van boven af het parool doorgegeven werd „indus trialiseren", moesten wij" de toen nog "ie kansen laten varen, omdat onze eigen mensen geen bed hadden om in te slapen en geen dak boven hun hoofd. En dan wie kende dit land van Peel en Maas, wie kende Noord- Limburg en zyn mogelijkheden Zo is onze gemeente weer opge bouwd en verschillende goedwillenden zyn aan het werk geslagen voor in dustrie en het resultaat is niet be paald denderend. Met alle respect voor hun werk, blijkt, dat zy vechten tëgen windmolens. Hier is hulp van hoger hand by nodig, dringend nodig zelfs, maar daar hebben we nog niets van bemerkt. Nog al te dikwijls moeten we con stateren, dat men Zuid-Limburg be doelt, als men over Limburg praat en dat men het Noorden feitelijk niet eens bekijkt. Dank zij het werk van enkelen is dit nu aan het veranderen en de adviescommissie voor de industriali satie, die de Minister over dit onder werp raadpleegt, heeft het afgelopen jaar de toestand in Gennep enBoxmeer bestudeerd en we kunnen slechts hopen, dat dit jaar Venray aan de beurt is en, dat het rapport ook resul taten zal hebben. "We hebben vanaf deze plaats reeds dikwijls gewezen op de zo dringend nodige hulp van boven. Het verleden heeft getoond, dat wy alles willen doen, wat maar in ons vermogen ligt om Venray hogerop te helpen, maar dat kunnen wy niet alleen. Het is daarom, dat wy verwachten dat de adviescommissie dit jaar de grote nood van onze gemeente zal bestuderen en dat in samenwerktng met de Gemeente en Venray Vooruit dan nog iets bereikt kan worden. Dan is het mogelijk, dat over 100 jaren Venray nog telt onder de 10 grootste gemeenten van Limburg. Want anders gaan wy onherroepelijk duistere tyden voor onze gemeen schap tegemoet. vergoeding verleend. De grootte van de t.z.t. te verlenen uitgesteld bij drage wordt hierdoor niet beinvloed. In het volgende artikel zal nader worden ingegaan op de verlening van de aanvullende bijdragen. Msb. Zolang de Kerk beslaat, is de wereld a'tyd vol anti-clericalen weest, vol mensen, die geen toog kunnen zier, zonder naar een stuk ijzer te grijpen of van hun gezicht een valse, nijdige frats te maken. Ze moeten de priesters niet, want die buiten het gelovige volk uit, houden het dom, vullen hart en hoofd van de onnozelen met dwaze sprookjes en remmen de blijde voor uitgang van het mensdom. Alle kerkvervolgers waren uitge sproken anti-clericalen, want ze kenden hun tactiek van buiten en vergisten er zich nooit in: sla de herders en de kudde zal verstrooid worden en ten prooi vallen aan de wolven. Telkens wanneer er ergens ter wereld een vervolging uitbrak, waren zy degenen, die het eerst vogelvrij verklaard werden, waar alle bloedhonden achterheen zaten. Een verweesde kudde was een makkelijke buit voor de vijand;"ze was onbeschermd en onverdedigd. Daarom moesten de „agents provoca teurs" van alle tyden de gangen en wegen van de priesters bespieden om hen aan het gerecht te kunnen overleveren. Toen de eerste godsdienstige her vormers optraden, waren het weel de priesters, waar zü het op gemunt hadden. By na alle moderne priester- laster dateert uit deze tijd. Iets nieuws is er feitelijk niet bijgeko men. De papen waren de uitbuiters van het volk, aan de drank verslaafd en van verdachte zeden. Ze hielden het volk doni om het aan hun priester heerschappij te onderwerpen. Ze ver draaiden* de leer van Christus, als die niet in hun kraam te pas kwam en hadden van Zyn 6envoudige en zuivere leer eer. bastaard-godsdienst van afgoderij en bijgeloof gemaakt. Toen de eerste sociale hervormers tydens de Franse revolutie optraden, waren het weer de priesters, die het loodje moesten leggen e:i door de charmante Madame la Guillotine hun tonsuur geschoren kregen, om in de taal van die tyd te spreken. Ze werden even fel gehaat en even meedoogenloos vervolgd afs de aris tocraten, omdat zy volgens hen steeds op de hand van de adel waren geweest en het volk in zyn bittere ellende en volkomen rechteloosheid hadden prijs gegeven. En in onze dagen is het niet an ders geworden. Hoeveel priesters zyn er niet in de Duitse concentratie kampen langzaam vermoord Hoeveel orthodoxe en geünieerde geestelyken zyn er niet in de Sovjet kampen van honger en ontbering omgekomen Met wat een modder werden de Italiaanse priesters van hoog tot laag tftdens de laatste verkiezingsstrijd beklad? sfeer van Carnaval, maar zit het hem juist. Antonius "De klok heit negen" Nou volle neef, wat heeft dat nu met de Antonius-noveen te ma ken??? „Klok heit negen,, klinkt wel in de toch nietWat zeg je, wat zeg je? Daar zi en Carnaval. Nu nog mooier. Waar die St. Antonius tegenwoordig al niet bijge haald wordt. Bijgehaald??? Neen, niets te „bijgehaald,,. Hij staat er. Midden in de Carnavalstyd. Ja dat is juist het gekke, gewone man; wie zet er nu een Antonius- noveen midden in de Carnavalsviering? Kan dat nu niet op een andere tyd? Een jaar heeft toch 52 weken, waarom nu juist Juist, juist, juist, je hebt natuurlijk vergeten, volle neef, wat er hier op deze pagina 2 jaren geleden stond, _Als de negen Dinsdagen in een andere tyd van het jaar vallen, dan zyn de dagen langer en moet er s'avonds gewerkt worden, en komt het voor velen slecht uit". Oh, goed, maardie „klok heit negen" wat moet dat? Wel als de klok negen staat en er maar acht slaat, dan is ie van slag af. Met die negen Dinsdagen precies eender, Geen eentje missen. Ook de Carnavals-Dinsdag niet, want dan ben je van slag af.... Ik kom hoor. En het lof staat op een goede tyd: VIJF UUR!! Een dezer dagen zat ik e3n auto en reed voorby een groepje kinderen. Een van hen, een meisje van een jaar of zeven, stak haar tong uit toen we passeerden. Wat moet zo'n kind reeds diep verpest zyn geweest door de sfeer in huis, door de lastergesprekken over pastoors en paters, om een volkomen onbekende pater op deze manier verachting, schroeiende haat in het Dinsdagavond hielden de Bouwvak arbeiders hun jaarvergadering in zaal Schellen. D.w.z. van de 507 leden waren er een goede 60 aanwezig om te luis teren naar de opening van Voorzitter J. de Bruyn. Deze memoreerde heel in het kort het wel en wee van de bond in het afgelopen jaar en wees allen nog eens op het grote belang van een hechte organisatie, vooral nu de tyden weer slechter gaan worden en Venray feitelijk met een te veel aan bouw vakarbeiders zit. Verder deelde hij mede, dat van 14—19 Aug. de bedryfsvacantie is en dat voor de Carnaval twee snipper dagen kunnen worden opgenomen. Het jaarverslag van de penning meester gaf een lawine van cijfers, maar het uiteindelijk resultaat was dan ook, dat deze 500 bouwvak arbeiders in 1949 de respectabele som van f 14.903,15 by elkaar brachten aan contributie. Dat de penningmeester van deze bond wel wat te doen heeft, blijkt niet alleen uit dit cijfer maar als we weten, dat de vacantiebonnen-ver- zilvering ook nog eens f 58.295,12 be draagt, is de pluim van de voorzitter op Ponjee's hoed, dubbel en dwars verdiend. Trouwens de Kascommissie zwaaide hem dezelfde lof toe. Het jaarverslag van de secretaris gaf een duidelijk overzicht van het afdelingsbestuur voor vele leden, welke door haar bemiddeling een op lossing vonden voor hun moeilijk heden. Daar geen candidaten voor het bestuur waren ingediend, bleven de aftredende leden zitting houden, t.w. Jac. de Bruyn, L. Maas en W. v.d. Pasch. De voorzittersverkiezing leverde een overweldigende meerderheid op voor Jac. de Bruyn, die dus voor lopig weer aan het hoofd van deze afdeling staat. De Kascommissie kreeg er een nieuw lid bij door de heer J. Claessen. Na een kleine tractatienam hoofd bestuurder W. Peeters het woord en memoreerde het 25-jarig bestaan van de grote K.A.B.-centrale. Hij ^verzocht de leden het grote verband, tussen K.A.B. en de bond, steeds te blijven zien, want alles wat in het afgelopen jaar tot stand is ge bracht, is mede door haar werken en steun gereed gekomen. Spreker spoorde de leden verder aan, kennis te nemen van de P.B.O., op de pijlers der vakbonden de bedryfsschappen worden opgebouwd zal de vakbond een beslissende stem in het kapittel krijgen. Als tweede punt, waarbij de bond zeer veel werk verzet heeft, noemde spreker de wachtgeld en werkloosheid verzekering, die op 1 Juli 1950 in gaat en waarvan de voorbereiding maanden werk heeft gekost. Het bedrijfspensioenfonds gaat bin nenkort ook starten en hetis onbe grijpelijk, dat de leden nog niet alle maal de desbetreffende opgaven hebben ingestuurd, gezien het grote belang. De loonsverhoging van 5 pet. heeft de bond, geplaatst voor het feit, dat de contributie ook verhoogd moet worden, daar precies als in het ge wone leven de huishouding van de bond ook duurder is geworden. Op de eerste Zaterdag in Maart zal gezicht te slingeren Het was een veeg teken des tyds, een teken om er bang van te wor den, als de kinderen ons op deze manier oj» straat begroeten. Heel de geschiedenis van de Kerk door is de priester de geboren vijand van alles wat links staat, van allen, die haar aanvallen of haar verdacht willen maken. Het is een eresaluut 1 de vijanden van Christus aan allen, die Zijn Ryk hier op aarde verdedigen. Als ze machteloos of trouweloos waren, had men reeds lang geen notitie meer van hen ge nomen. P. H. RONGEN, O.C.R. van leden onder de 18 jaren 20 cent contributie gevraagd worden zonder het bodenloon. Van 19 en 20 jaar 35 cent. Van 20 en 21 jaar 55 cent. Van 22 en 23 jaar 65 cent en van vaklui boven de 23 jaar 80 cent. De contributie voor de opperlieden blyft hetzelfde, n.l. 70 cent. Spreker hoopte, dat deze contributie verhoging niemand zou verleiden nu maar de bond vaarwel te zeggen, het is bittere noodzaak. De leden moeten integendeel blijven werken om de bond steviger en groter te maken. Onder de rondvraag kwam Venrayse kermis nog op de proppen, maar vacantie kan verzet worden, men zal dus een week later als andere jaren op vacantie kunnen gaan. Weth. Heintjes die ook aanwezig was, werd zijdelings betrokken by de vraag, of er geen badgelegenheid kon komen en hy was direct klaar met zyn antwoord. Plannen zijn er genoeg aldus de wethouder, maar de uitvoering. We zyn echter wel verder als de meesten denken en binnen korte tijd hoopt hy er meer van te kunnen zeggen. Voor de goede orde wees de pen ningmeester er nog op, dat de ver- zilveringswaarde der bonnen voor hen die eeri loon verdienen van 76 tot 81 cent f 2.90 bedraagt en van 86 tot 9i cent f 3.25. De Voorzitter sloot even voor elf deze interessante vergadering. Zondag werd voor de a.s. Staten verkiezing door de kringadviescom missie van de K.V.P., by loting de volgende lyst samengesteld: Emonts H.M.W., Horst; van Kalrapthout M.C.M., Gennep- Loonen P.J., Oóstrum; Peters Th., Oirlo; \an Rens J.P.J., Ottersum; Rutten J.P.H., Grubbenvorst; Weys P.J., Siobengewald; Wijnhoven P.J., Bergen; Achten J.M., Horst; Boots J.L., Horst; de Bruyn J.A.C., Venray; Derksen J.J.H., Venray. Hieruit blijkt dus wel, dat de andere candidaten die hier zyn gesteld by de afdelingen der K.V.P. zich hebben teruggetrokken om de kans voor Venray zo groot mogelijk te maken. Immers, by de a.s. groslijstverkie zing moeten vier candidaten gekozen worden en het is vanzelfsprekend, dat iedere Venrayer de vier Venrayse candidaten kiest. Maar daarvoor is nodig, dat men lid is van de Kath. Volkspartij en, dat men van te voren uitkijkt, welk hokje men rood maakt. Dat laatst9 zal misschien nog wel lukken, maar er zyn nog te veel mensen geen lid van de K.V.P. en dat is meer dan erg. Zy, die hun contributie nog niet hebben betaald moeten dat zo spoedig mogelijk doen, Hun stem is van grote waarde. Als iedere Venrayer zyn plicht kent, dan is het mogelijk, iat Venray twee plaatsen krijgt in de Prov. Staten. En nu mag men dit in Horst, blij kens hun laagste publicatie in de Echo van Noord-Limburg, opvatten als een poging om Horst een candi- daat te ontfutselen, wy zien het enkel en alleen als een rechtvaardige po ging van Venray om te nemen wat men krijgen kan, daarmede het voor beeld van Horst volgend. En deze poging kan slagen als - en dat zy nogmaals herhaald iedere Venrayer zich opgeeft als lid van de K.V.P., zyn contributie betaald en op de 4 Venrayse candidaten stemt, die iedere rang en stand vertegenwoor digen. De candidaten hebben het goede voorbeeld van saamhorigheid en eens gezindheid gegeven, laat heel Venray dat volgen.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1