WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De nieuwe Huisraad-Schaderege ling De. Poets-ttioqiafie Venrays Vroede Vaderen Vergaderden Negen Dinsdagen in de Paterskerk %.cndaaï en optimist BEL BIJ BRAND 3 9 2 Zaterdag 4 Februari 1990 No. 6 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munekhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Weet U al hoeveel U krijgt Nu de totstandkoming van de wet op de materiële oorlogsschaden bin nenkort kan worden verwacht, zal het voor vele lezers van belang zijn, nog eens de belangrijkste mogelijk heden, welke de wet voor de vergoe ding der oorlogsschade biedt, in het kort uiteen te zetten. Deze materie is, zoals alle wette lijke bepalingen, tamelijk droog, maar gezien het grote belang toch een aandachtige bestudering waard. Voorgeschiedenis. De regeling voor de huisraadschade vormt wel een van de belangrijkste onderdelen van de nieuwe wet op de materiële oorlogsschaden. De gemeente Venray kent reeds bijna 3000 schadegevallen en zo is deze regeling dan ook van zeer groot belang. De aanvankelijk op grond van het besluit op de materiële oorlogsscha den 1945 verleende bijdragen, waren niet voldoende om de getroffenen weer in staat te stellen zich op nieuw te installeren. Dit kwam doordat de schaderegeling nog steeds vasthield aan de fatale datum van 10 Mei 1940. Tengevolge van de zeer sterke prijsstijging van huisraad sinds 1943 en vooral na de bevrijding, kon men met de verleende bijnragen practisch nog niet de helft terugkopen van het verloren gegane, terwijl de kwa liteit van de vervanging in vele gevallen zeer slecht was. Dat dit voor de minder draag- krachtigen onder de getroffenen funest was, omdat zij niet in staat waren met aanvulling van eigen middelen het onontbeerlijke huisraad weer aan te schaffen, behoeft geen betoog. De in de wet neergelegde regeling welke voorziet in het verlenen van aanvullende bijdragen voor huisraad- schade betekent dan ook voor velen een uitkomst. Wie komen nu voor een aan vullende bijdrage in aan merking In het algemeen kan worden ge zegd, dat ieder in Venray, die reeds een bijdrage ontving, ook nog een aanvullende bijdrage krijgt. Slechts zij, die een huisraadschade- boekje ontvingen door overerving, dus uit de nalatenschap van overleden familieleden, zijn hiervan uitgezon derd en krijgen geen aanvulling. Hoe wordt de aanvullende bijdrage vastgesteld Voor de berekening hiervan geeft de wet een nogal ingewikkelde for mule nl. „basisbedrag x kernfactor x beschadigingsfactor x prijsstij gingscoëfficiënt". De uitkomst hiervan vormt het bedrag van de aanvullende bijdrage. Teneinde deze formule enigszins be grypelyk te maken, zal iedere factor in het kort worden toegelicht. Basisbedrag. Dit bedrag geeft aan de waarde van het verloren gegane huisraad volger.s het prijspeil van Mei 1940. Voor de berekening wordt uitgegaan van de bestede aankoop prijs, vermindert met een percentage voor afschrijving. Het op .deze wijze vast te stellen bedrag is echter nooit lager dan de waarde van dit huisraad per Mei 1940. By de berekening van het basis bedrag worden de herstelkosten voor huisraad buiten beschouwing gelaten. Voor herstel is namelijk als bijdrage verleend het bedrag van de werke lijke herstelkosten. Het is te begrijpen, dat hierop geen aanvullende bijdrage wordt gegeven. Het basisbedrag is dus in feite, dat bedrag, wat reeds in uw huis raadschadeboekje staat vermeld. Kernfactor. Met de aanvullende bijdragen wordt beoogd het de ge troffene mogelijk te maken zich weer te herstellen in hun „sociaalmillieu'. Dit sociale millieö en de omvang van het daarbij noodzakelijke huis raad worden bepaald aan de hand van de huurwaarde van de woning, die op het tijdstip van de ramp werd bewoond. De kernfactor geeft aan het ge deelte van het huisraad, dat bij een bepaalde huurwaarde als noodzakelijk kon worden aangemerkt. Bij de lagere huurklassen is de factor steeds i ooo. Voor deze categorie is dus aange nomen dat al het aanwezige huisraad onmisbaar is. Naarmate de huurwaarde stijgt, wordt de kernfactor geringer. Zjj daalt echter nooit beneden o 600. Dus de kernfactor loopt van 0.600 tot 1.000. Voor de vaststelling van deze kern factor worden afzonderlyke tabellen uitgegeven. Venray kent vele lage huurwaarden, dus hoogstwaarschijn lijk zal de kernfactor dicht in de buurt van de 1.000 liggen. De bewuste tabellen zijn echter cog niet gereed en we moeten dus maar afwachten. De grootte van de kernfactor is voorts afhankelijk van het aantal inwonende kinderen. Voor het derde en vierde kind wordt zij verhoogd met o 025 per kind en voor ieder volgend kind met 0.050. Deze bepaling is opgenomen, omdat in een gezin met kinderen in het algemeen minder niet-noodzakelijk huisraad aanwezig zal zijn, dan in een gezin zonder kinderen. Speciaal voor onze grote gezinnen is deze bepaling van belang. Zou de kernfactor voor een gezin met 6 inwonende kinderen volgens de huurwaarde bijv. 0.850 zijn, dan wordt de kernfactor verhoogd met 2 x 0.025 is 0.050 en mot 2 x 0.050 is 0.100. In totaal dus 0.85 plus 0.05 plus 01 is 1. Tengevolge van deze verhoging mag de kernfactor echter nooit meer dan 1 bedragen. De beschadigingsfactor. Deze factor brengt tot uitdrukking de mate van de beschadiging, of wel de ver houding tussen het verloren gegane deel van het huisraad en de totale inboedel. Zij vormt een breuk, waarvan de „teller" wordt gevormd door het hier voor vermelde basisbedrag en de „noemer" door het bedrag, dat ten hoogste als bijdrage verleend wordt, indien de inboedel geheel is verloren gegaan. De beschadigingsfactor is steeds 1 in de gevallen waarin de kernfac tor ook 1 bedraagt. Zy is echter nooit meer dan 1. De prijsstijgingscoëfficieënt. Deze factor geeft aan de prijsstijging voor huisraad sinds 1940 tot op het tijd stip, waarop de eerste bijdrage is vastgesteld. Voor 1944 en later geldt een prijs stijging van 100 percent. De coëfficiënt is dus 1. Deze is dan voor alle inwo ners van Yenray gelijk. Eindre9nltaat. Na deze uiteenzetting kan de be tekenis van de regeling nader worden verklaard. Indien de drie laatste fac toren van de formule 1 zijn, is de uitkomst van de formule gelyk aan het basisbedrag. In deze gevallen ontvangt men als aanvullende bij drage 100 pet. van de eertijds ver leende eerste bijdrage. Zodra eenderbedoelde drie factoren lager dan 1 is, wordt de aanvullende bijdrage geringer. Bedraagt de kern- factor minder dan 1dan betekent dit uitgaande van de regeling dat er een zekere hoeveelheid niet nood zakelijk huisraad aanwezig was. Voor die niet noodzakelijke deel van de inboedel wordt geen aanvul lende bijdrage gegeven. Ook indien de beschadigingsfactor lager dan 1 is, ontvangt men een aanvullende bijdrage die kleiner is dan de reeds verleende bijdrage. Hier aan ligt de gedachte ten grondslag, dat iemand, die slechts een gedeelte van zyn inboedel verloor, gemakke lyker in staat zal zyn zich weer te herinstalleren, dan iemand die alles kwijt raakte. Het maximum der aan vullende bijdragen. Als aanvullende bydrage ontvangt men nimmer meer dan het bedrag, dat reeds in het huisraadschade- boekje staat ingeschreven. Deze eerste bydrage en de aanvul lende bijdrage tesamen bedragen ook nooit meer dan f 11.250, vermeerderd met een toeslag voor inwonende kinderen. Deze toeslag bedraagt f 300 per kind voor inwonende kinderen beneden 6 jaar en f 500 per kind voor oudere kinderen. De aanvullende bijdrager, zullen worden betaalbaar gesteld via de gebruikelijke schadeboekjes. Het ligt ir. de bedoeling de uitbe taling te doen-plaats vinden in vier jaarlykse termijnen. Indien de aan vullende bydrage minder dan f 50 bedraagt, wordt zy niet uitgekeerd. Het tegoed op het schadeboekje draagt een rente van 2.75 percent per jaar. Msb. Voor een eventuele Het Nederlandse volk verwacht, verlangt, eist een wei-verantwoord en leesbaar „Leven van Dr. Poels". Naar onze mening, met recht. Op niet al te lange termijn. Dit laatste echter heeft de biografie niet alleen in zyn macht. Maar ook zy, die hem kunnen do cumenteren, d.w.z. die hem brieven, bescheiden, geschriften, inlichtingen, omtrent de persoon en het werk van de grote doctor kunnen verschaffen. Daarom, langs deze misschien min der elegante doch zeer practische weg van de pers, het dringend verzoek tot Aanleg nieuwe weg Steun Venrays Industrie Geldleningen 11 Punten telde de agenda en in minder dan een uur, een ongewende korte duur, waren ze verdwenen onder de Voorzittershamer, die ditmaal door loco-burgemeester Pubben werd ge hanteerd. Alle raadsleden waren aanwezig behalve de heer Camps. Na opening door de Voorzitter las hy een felicitatie voor aan Prinses Beatrix op haar 12e verjaardag, waar in hy de hoop uitsprak, dat de jonge Prinses zal opgroeien tot een waardige opvolgster van haar Koninklijke Moeder. Vervolgens deed hy'mededeling aan de Raad van het feit, dat A. H. M. Janssen voor 6 jaren herbenoemd is als Burgemeester van do gemeente Venray en wegens de beëdiging deze vergadering niet kon leiden. Ook hier sprak de Voorzitter de verwachting uit, dat het de Burge meester gegeven mag worden, zyn beste krachten in de komende 6 jaren te kunnen geven aan het heil van Venray. De ingekomen stukken, waaronder schryvens waren van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de Raadsbesluiten tot het aan gaan van kasgeldleningen, tot het ruilen van grond, tot het verstrekken van hypotheken en tot verkoop van grond, werden alle voor kennisgeving aangenomen. Iets anders ging het met't schrijven van P. J. Schreurs te Venray, waarin deze verzocht om, indien mogelijk, in de toekomst de voorkeur te willen geven aan de metselstenen, afkomstig van zyn steenoven. Yenrayse stenen De heer ODEN HOVEN hoopte, dat B. en W. rekening zouden houden met dit verzoek en deze Venrayse industrie ook zouden steunen. Men praat wel over nieuwe industrie, maar laten we de oude niet vergeten. In dit verband vond hy het wel vreemd, dat de woningen, die we door de steenfabriek kregen toegewezen, met andere stenen, niet afkomstig uit Venray werden gebouwd. De heer VAN HAAREN sloot zich by de woorden van de vorige spreker aan al verheelde hy zich niet, dat de aannemers hierbij eén grote rol spelen. De heer Fr. JANSSEN voegde daar aan toe, dat men ook rekening moest houden met de aesthetica en de ver langen der architecten, die de Ven- rayse steen misschien niet wensen. Bovendien speelt de prys voor de heren aannemers ook een rol. De VOORZITTER meende wel te kunnen toezeggen, dat de gemeente bij haar opdrachten dit verzoek aan de betrokkenen zou overbrengen, maar de heer SELDER had dit liever ver plichtend opgenomen gezien in de be stekken. Hiervan had echter Wethouder WINTELS niet terug, men kan dit moeilyk verplichtend gaan stellen, daar er dan mogelijke consequenties uit voortvloeien, die niemand kan voorzien. Wethouder REINTJES vertelde dan nog, dat de betrokken woningen reeds waren aanbesteed, voordat er stenen geleverd konden worden. De heer Fr. JANSSEN lichtte dit verder toe, door te vertellen, dat by deze industriewoningen de architect een apart soort stenen wilde gebrui ken, die Schreurs niet leveren kon, daar uit het gestuurde monster bleek, dat dit niet van de goede samenstel ling was. Bovendien was 't wel eens aardig voor de heren, die ei zich zo druk over maakten, om te vertellen, dat Schreurs geen enkele steen aan de aannemers verkoopt. Hierop volgde een groots protest van de heer ODENHOVEN, die dit ontkende en nogmaals van zyn on tevredenheid blyk gaf over de bouw van deze woningen zonder Venrayse stenen. Wethouder WINTELS vertelde dan nog eens hel verloop van de gunning, waai uit nogmaals bleek, dat destenen van Schreurs door de architect waren afgekeurd en waarin nogmaals duide lijk aangaf, dat de aannemers met prys en kwaliteit rekening houden. Hy verzekerde, dat de gemeente ijverig propaganda zou maken voor de Venrayse steenfabriek. allen die kunnen helpen, om my voor ons gemeenschappelijk doel, documen ten van welke aard ook, in eigendom af te staan of in bruikleen te geven. Daarom tevens een verzoek om in lichtingen, bemiddeling of wenken, die zijn taak van biograaf kunnen verlichten. Dat van myn kant de hoogst mo gelijke discretie verzekerd wordt, zal wel voor vanzelfsprekend gelden. Tot een persoonlijk bezoek en on derhoud, 021 het grote woord inter view zorgvuldig te vermijden, ben ik gaarne bereid. Mijn welgemeende dank bij voorbaat. Myn adres: J, Colsen, C.M., Prins Hendriklaan 88, Brunssum L. De heer Fr. JANSSEN kwam nog eens terug op de niet-levering van stenen. Een groothandel heeft name lijk alles opgekocht en hij zou de bewijzen hiervoor in de volgende veigadering op tafel leggen. Voordat de heer ODENHOVEN hiertegen weer in het geding zou komen, klopte de voorzittershamer en was dit hoofdstuk ten einde. Een nieuwe weg. Er komt een nieuwe weg tussen de Hoenderstraat en Jan Hensenstraat. Hiervoor moet de gemeente nog een paar stukken grond kopen met een totale oppervlakte van 1043 M2., waarvoor de gemeente f 3476,50 moet betalen. Tevens kan nog een stuk grond geruild worden met H. T. H. Oudenhoven, nl. 160 M2 van de ge meente tegen 350 M2 van Oudenho ven, waarbij de gemeente f 217.30 moet bijbetalen. De heer VAN HAAREN kon ac- coord gaan met het plan van B. en W., maar wilde er toch nog eens 'n keer de nadruk opleggen, dat hier toch heel wat andere pryzen betaald worden als aan de Langeweg en de Kempweg, een opmerking, die hy in een vorige vergadering ook reeds enkele malen gemaakt had. De heer OUSTERS onderschreef deze mening, hoewel er ook de ver goeding voor afrastering en fruitbo men bij in zat. De VOORZITTER wees er op, dat in dit geval de gemeente de prijzen heeft vastgesteld, maar aan de Lan geweg en de Kempweg deed dat een Rijkscommissie. De heer VAN HAAREN hoopte, dat in 't vervolg geen gronden meer onteigend zouden worden, maar door de gemeente in vrije handel zou worden gekocht, waardoor inwoners ook eens geld voor hun waren zou den krygen. Z.h.s. werd het voorstel verder aanvaard. Hypotheken. M. van Meyel, Leunseweg en J. H. EmontB, Overbroek, hebben bouwvo lume toegewezen gekregen en willen gaan bouwen volgens de Financier ingsregeling <948 met behulp van een crediet van de Bouwkas Rohyp en van de gemeente. De bedoeling is dan, dat de ge meente het onrendabele gedeelte van de bouw financiert met een hypotheek, waarop, zoals bekend, het Ryk de rente vergoed. Z.h.st. ging ook hier de Raad mee accoord. Het voorstel van B. en W. tot voor lopige vaststelling van de gemeente rekening over 1948 met de daarbij behorende bedryfsrekening over 1948 en tot vaststelling van de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over dat jaar, werd zonder commentaar door de Voorzitter terug genomen. Maar nu men toch eenmaal over centen aan het praten was, kon daar over rustig verder geborduurd worden by de volgende voorstellen van B. en W. „De centen zyn op" De gemeente kan een geldlening sluiten van f 125.000,— tegen 3 pet. rente met een looptijd van 10 jaren, te verstrekken door de N.V. Hollandse Sociëteit van Levensverzekeringen 1807, waarmede dan de verstrekte gelden voor de financieringsregeling 1947 en 1948 voor de bouw van wo ningen gedekt zyn. Aangemoedigd door dit succes bracht de VOORZITTER nog een ander voorstel op de tafel namenlyk om f 500 000,— te lenen onder voorwaarde, dat de eerste 10 jaren 1 pet., de 2e 10 jaren il/: pet. en daarop volgende 30 jaren 2'/a per jaar worden afgelost, het geheel tegen een rente van 33/* pet. De heer VAN HAAREN merkte op, dat zowel de aflossingstyd veel te lang, als de rentevoet te hoog was en, dat hy daarom B. en W. advi seerde om het maar wat minder te doen en eens uit te zien naar andere mogelijkheden. De heer VORST, Secretaris, merkte op, dat de gemeentekas leeg was en dat er dringend geld nodig is. Dit is op het ogenblik de enige mogelijkheid, die er geboden wordt. De heer VAN HAAREN vroeg, of dan niet metb.v. f 150 ooo,— volstaan kon worden. 3*,\ pet. rente en 50 jaren vast is wel schrikbarend hoog en lang. Dat er toch nog wat anders te krygen was, bewees wel de f 125.000 tegen 3 pet., die zo juist was goed gekeurd. De VOORZITTER meende ook, dat de rente hoog was, maar als er niets anders te krygen is en de centen op zyn, dan moet er toch wat gedaan worden en daarom handhaafde hij het voorstel van een half millioen. Hiermede ging de Raad accoord, behalve de heer VAN HAAREN, die aantekening wenste, dat hy de rente voet te hoog en de duur te lang vond en daarom er op tegen was. Antonius en de wederopbouw Antonius, we kunnen wel merken,*dat U op Uw reis door het dorp goed uitgekeken hebt. hebt heel Venray doorkruist. I11 alle straten bent U wezen kyken en alle huizen bent U binnengelopen. Ja, U hebt de Patersstraat gezien en de Grotestraat, de Overloonseweg bent U opgegaan en hebt daar de nieuwbouw zien groeien er. met groce letters Nelissen zien staan (U kry'gt heel wat gebedjes van liefhebbers om daar een huisje van te hebben) ...ja, Antonius, U hebt goed uitge keken op Uw rondreis. En het gevolg?? U bent ook aan het bouwen geslagen. Al die mooie winkels en panden hebben U doen zeggen: Ik ga myn huisje aanpassen aan Venray. U kent Uw mensen zo goed en U weet, dat ze niet zo graag in een kapel tegen een plaquet aan zitten te kyken. Een beeld spreekt de mensen veel meer. Dus, dan maar aan de bouw en U gaf de gardiaan meteen de opdracht: „Maak er eens iets fatsoenlijks van". Nou en die ging meteen aan de slag. En het ging snel. Het devies erbij„Het één doen en het ander niet laten". Bent U tevreden, Antonius?? Het plaquet is aan de muurkant gekomen en Uw beeld staat er in volle kaarslicht a.s. Dinsragavond boven op het altaar. Flink lichthoven. Het mag er zijn, vindt, U niet. En nu aan de wederopbouw by 'ons. Van harte bedankt voor Uw uit nodiging en Uw bezoek en zoals er onder staat: IK KOM. Tot Dinsdag avond half acht. Ook het gemeente- personeel 5 pet. Nu practisch heel werkend Neder land 5 pet. loonsverhoging kry'gt is het niet meer dan billyk, dat het gemeente personeel ook dit douceurtje kry'gt en do Raad had er niets op tegen. Ook niet tegen de verlenging van de tijdelijke uitkeringsverordening die eventueel ontslagen tijdelijk per soneel nog een uitkering verstrekt en die per 1 Jan. j.l. verlopen was. W. J. v. Vegchel verzocht om een tegemoetkoming in de reiskosten van zijn zoon naar de B.L.O.-school te Boxmeer. Deze kan niet in Venray geplaatst worden, omdat hij reeds in een hogere klas zit. Ook dit vond de Raad goed. De openbare school in Deurne is gesloten, wegens gebrek aan belang stelling. Nu had onze gemeente daar vroeger een regeling mee getroffen opdat kinderen, die dit onderwys wil den volgen, daar terecht zouden kunnen. Dus deze overeenkomst moet worden ingetrokken. Z.h.st. werd dit goedgekeurd. De onvermijdelijke verzoeken om hulp en bijstand van verschillende scholen, als de meisjes- en jongensschool van Venray Kom om nieuwe schoolbanken, vonden ook ditmaal een gewillig oor. De heer Fr. JANSSEN verzocht, daar hy nu eenmaal niet eisen kon, ook voor deze leveringen de Venrayse industrie in te schakelen. De VOORZITTER beloofde dit ver zoek aan de betrokkenen over te brengen. Maar het bestuur van de meisjes school kreeg de kous op de kop met haar verzoek om toekenning van huur voor een lokaal, ingericht op de zolder van de school, in gebruik als parallelkklas voor ie, 2e en 3e leerjaar. De heer VAN HAAREN vond dit niet billijk, hier hebben de Zusters zuiver en alleen voor het onderwys een klaslokaal bijgemaakt en al heb ben ze daarvoor niet de toestemming en de medewerking van de Raad gevraagd, dan is het toch niet juist ze nu niet te helpen. Wethouder REINTJES vertelde, dat volgens de Lager Onderwijswet deze huur zo niet gegeven kon worden, hy twijfelde er echter niet aan, of er zou wel een andere weg gevonden worden. Waar zyn de kolen De heer ODENHOVEN hoorde tot de gelukkigen, die aan de oude gas fabriek wel eens een zak kolengruis voor een gulden gehaald hadden, maar nu had hy tot zyn grote schrik geconstateerd, dat die hele hoop al verdwenen was en hy wou eens wil len weten, waar die geblevon was en wat hy opgebracht had. Vei'Ser lag daar nog een partij cokes en zjjn tweede vraag was of die nu niet verkocht konden worden aan de Venrayse mensen. De VOORZITTER wist niets van het kolengruis af, maar wel dat de cokes bestemd waren voor verwar ming van gemeentehuis en openbare gebouwen. Wethouder WINTELS wist niet, wat dat kolengruis had opgebracht, wel dat het verkocht was aan de aannemers voor sintelbeton. Dat dit kolengruis geschikt was voor de kachel, durfde hy wel te betwijfelen, daar 't van zeer slechte kwaliteit was. Taakverdeling. De heer VERMEULEN wilde nu eindelijk wel eens horen, hoe B. er. W. de bestuursfuncties verdeeld had den en uit het antwoord van de VOORZITTER bleek, dat de Burge meester het Algemeen Beleid er. Financiën in handen had, wethouder Wintels Openbare werken, wethouder Reintjes Onderwys en Sociale zaken en wethouder Pubben Landbouw en buitendienst. De heer WISMANS vroeg tot slot om een spoedige oplossing voor de bewoners van het wehrraachthuisje by Ysselsteyn, waar nu 6 personen in levtn, wat toch wel te veel van het goede is. Wethouder WINTELS beloofde, dat er binnenkort een oplossing komen ial. En dat was het onherroepelijk In ons vorig stukje hebben we ge zien en uit ondervinding weten we, dat de Kerk niet uit heiligen, maar voor een groot deel uit zondaars is samengesteld. Dit moet ons niet moedeloos ma ken, want Christus zelf heeft openlijk verklaard, dat Hy is gekomen voor de zieken en de zwakken, voor allen die een geneesheer nodig hebben. Christus kende deze mens door en door; Hy wist ook hoe zwak en zon dig zyn natuur is, hoe vastgeroest zyn slechte gewoonten, hoe onbe grensd zijn mogelijkheden ten kwade zijn. Hij wist, dat de mens liever het gezelschap van de bedorven zielen zoekt dan de gemeenschap met de goeden en bet gezelschap der deugd- zamen; hij wordt sterker bekoord door het slechte voorbeeld dan aangemoe digd door het goede. En toch heeft Christus niet ge aarzeld zijn Kerk te stichten en haar deuren wyd open te zetten voor alle mensen zonder onderscheid van ras en stam, van stand en geboorte, van zondgheid of deugdzaamheid. Alleen, één voorwaarde heeft Hy nesteldzijn ryk van vrede, waartoe in feite allen geroepen zijn, zal alleen ten deel vallen aan de mensen van goede wil. God is de enige, die met de voede wil van de mons tevreden is, de mensen eisen heel wat meer en geven van hun eisen geen stip of jota prys. God vraagt alleen de goede wil. Deze goede wil alles wat Hy van de mens vraagt moet dan ook werkelijk goed en eerlijk zyn. Een huichelaar heeft by Hem geen kans van slagen. Iemand die alleen bidt: Heer, Heer en zich verder aan Gods geboden niet stoort hoeft een wil die God metterdaad verloochent en God niet kent. Iemand die zegtHeer ik Uw wil volbrengen maar zyns weegs gaat en Gods wil veracht, zal nooit met Hem aanzitten aan het eeuwige bruilofsmaa). Deze goede eerlijke wil is alleen bestaanbaar, als de mens alles doet wat in zyn vermogen ligt om God te behagen. Ook met een eerlijke wil kan men nog zondigen, kan men zelfs diep, zeer diep vallen, kan men trouwe loos door het leven gaan. Maar als de wil werkelijk eerlijk is, zal na de zonde het berouw in de ziel opwellen. Men zal er spijt over gevoelen God beledigd te hebben, gezondigd te hebben tegen het mooie, dat God zelf in het hart van de mens heeft neer gelegd. Na iedere zonde zal men weer tot inxeer en berouw komen. Men zal zyn voornemens vernieuwen. Men zal de gevaarlijke gelegenheden trachten te vermijden. Men zal beter op zyn hoede zijn. Men zal vuriger bidden, waakzamer en voorzichtiger zyn. In dit alles zal God een zeker en onfeilbaar teken zien van onze eerlyke wil. De eerlyke wil zal nooit trachten eigen zonden en fouten goed te praten of uitvluchten zoeken om te verde digen, dat ze geen zonde en fouten zyn, maar levensuitingen, die normaal en goed zyn en waaraan hy zich on gestoord en ongestrafL kan overgeven. Daarom zal zo'n leven steeds ge dragen .worden door een hoge ernst en een bovennatuurlijk inzicht. Zo'n leven zal de ogen nooit sluiten voor God noch zyn wet. Steeds zal de goed willende blijven beseffen, ook in zyn diepste val, ook na zyn ergste zonde, dat het beter kan, dat het beter moet. Ondanks alles zal hy de optimist blijven, die zich in leven en dood over geeft aan Gods barmhartigheid. Hjj weet, dat hy eens bevrijd zal worden van al het menselijke, het te men- seiyke in hem, als God zyn glorie aan hem en in hem zal openbaren. P. H. RONGEN O.C.R. einde van deze vergadering. Nog sluiting met gebed en de heren Raadsleden gingen hun» weegs.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1