eeeniqlnqsnieuuns Van links en Hechts demoMne VERWMmG EEVfftrV Zo heeft deze Westerling, die een man van buitengewoon formaat schijnt to zijn, de steun gekregen van aan zienlijken uit Wost-Java, terwyl het bovendien goed mogelijk is, dat de godsdienstige overwegingen der Mo hammedanen, die, zoals bekend, in het geheel r.iets met de Republiek te doen willen hebben, hier ook een rol in spelen. Maar daarbij komt nog, dat ook andere Negaras of deelstaten dezelfde behandeling ondervinden en hiermede ook lang niet allemaal accoord gaan, torwijl veleoud-K.N.I L.-soldaten niet accoord gaan met de getroffen over eenkomst tussen Nederland en Indo- nosiö. Westerling schynt dus inder daad eon macht te bezitten, die de Republiek hem feitelijk zelf in handen heeft gespeeld. Dat intussen de Republiek de Ne derlanders maar direct de schuld gaven van het gehele geval, is ten slotte niets anders dan een afleiding» manoeuvre, waaruit zy de nodige munt probeert te slaan en waarmede zy zich tegenover het buitenland pro beert te rehabiliteren. Maar vast staat, dat door Neder landse inmenging voorlopig verder kwaad is voorkomen en, dat de re gering van de V.S. van Indrnesiöaan deze voorlopig haar redding te dan ken heeft. Het is welhaast onmogelijk, da' Westerling, die nu eenmaal de grote stap gezet heeft, zich zal storen aan hot ultimatum van Dr. Hirschfeld en aan het arrestat iebevel van Drs. Hatta, maar wat zal het einde zyn. De T.N.I. heeft wel op overtuigen do wyze getoond met voor haar taak berekend te zyn en al zullen by verdere acties de Nederlandse troepen waarschijnlijk hulp verschaffen by bewaking en aanvoor, dit is per slot van rekening een binnenlandse aan gelegenheid die Indonesië zelf op moet knappen. De actie als zodanig is te verwer per, daar zij slechts verwarring brengt on onrust in een land, dat zo dringend rust nodig hoeft en daardoor feitelijk slechts h 't communistisch gewroet in handen werkt. Maar de fouten, die zyn gemaakt, zullen hersteld moeten worden en de Republiek moec haar overheersende rol neerleggen wil men niet verder komen. Dat de Nederlanders niet van zins zijn zich verder met deze onver kwikkelyke geschiedenis te bemoeien blykt uit de mededeling der Regering dat nieuwe troepentransportschepen zyn gehuurd, waardoor per maand oooo man naar Nederland zullen terugkeren. *Wat zal nu de verdere ontwik ku' ling zyn. Voor hen, die Westerling kennen is oen uitgemaakte zaak, dat hy niet zal ophouden, maar zal blli ven doorvechten. Hiervoor heeft hy echter steun nodig en hulp en de vraag zal zyn of deze h"m blijvend zal verschaf' worden. Een ding is zeker, er is bytia niemand die gelooft dat met het Bandoong-in en het Bandoeng uit de zaak ten einde is. De Verenigde Staten van Indonesiö zullen aan dit probleem hun handen nog wel eons vol kunnen krijgen, terwyl Nederland intussen rustig doorgaat op Nieuw Guinea een nieuw gezagsapparaat op te bonwen. Vergadering H.K.W. Het was een bedroevend beetje, wat aanwezig was op de vergadering van de plaatselijke afdeling van de H.K.W. Handels- kantoor- en winkel bedienden. Deze vergadering werd gehouden I.1. Donderdag in de zaal van Hotel de Zwaan. Hot was niet prettig voor Voor zitter Kerkhof om de inleiding te houden, waar ook nog aanwezig was de Districtbestuurder Janssen. In deze organisatie horen thuis alle personen zowe! mannelijk als vrou welyk, werkzaam op kantoor als winkel, alsmede verzekeringsbranche. Zeker zyn er in Venray 150 die hun broodje verdienen en thuis horen in de H.K.W. Waarom zo vraagt men zich af, or ganiseren deze zich niet? Doet voor hun de organisatie niets Het tegendeel kan worden bewezen. Wy geloven dat deze groep zich, of zich niet bewust is van het nut van hun organisatie, of dat wanneer men een baan heeft waar men met het boordje om zyn broodje verdient, men een organisatie niet meer nodig vindt. Maar ook op deze petsonen is van toopassing, het beroemd geworden Vastenamandement van ons Hoog waardig Episcopaat. Ook op hun rust de plicht van de gelederen te versterken van hun principiöle organisatie. Wanneer zy allen de woorden had den beluisterd van den Districts bestuurder, dan gingen hun ook wel licht de ogen open, of is men reeds ziende blind. Temeer daar op duidelyke wyze door spreker werd belicht de op handen zynde wet van de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie. Ook daar moeten de personen om hot zo uit te drukken mot het boordje om, ook weten waar het om gaat. Deze wet is van zo een ingrijpende betekenis, dat de werknemer mede zeggenschap gaat krijgen, die zijn weerga niet vindt in de gehele wereld. Is deze bedryfugroop daarvoor klaar, wy betwijfelen het, maar te laat is het nog niet en daarom zouden wij hot naast de spreker willen uit schreeuwen, door middel van ons plaatselijk blad, werknemers GIJ die nog naast Uw organisatie staat, be denk wel, dat gy nu al reeds de vruchtep plukt van het werk door Uw voorgangers in Uw bedrijf vpr richt. Ook voor U is een plicht in weggelegd, gy moet doorwerken af te maken, wat door Uw voor gangers is begonnen. Want ook gij hebt een plicht voor Uw kinderen. Gy bepaald mede of de P.B.O. een mislukking dan wel een zege vóór ons volk is. N*»«m daarom nu vast een voor nemen om U aan te sluiten by die organisatie waarin U thuis hoort. Laat Venray in deze tonen zyn plicht begrepen te hebben. De K.A.B. is reeds de 300.000 leden oversein 'en, maar het meeste zyn nog achter .verknemers die thuis horen in de H.K.W. 1030 is het JUBELJAAR, iaat dit ook het jubeljaar worden van de H.K.W. in Venray. Jaarvergadering hontbewerkersbond Het is weer de periode, dat iedere organisatie het wel en wee van het afgelopen jaar de revue laat passeren door middel van hunne Jaarver gadering. De plaatselijke afdeling van de Houtbewerkers die als patroonheilige hebben Sint Antonius van Padua. houden a.s. Maandag in de zaal van Wed. Schellen, om 7.30 haar jaarver gadering. Niet alleen zijn de leden daar welkom, maar ook de viouwen en verloofden. Naast het huishoudelijke van de agenda staat een spreekbeurt van de Hoofdbestuurder op het. programma, maar het hoogtepunt vormt toch wel de tractatie. De opkomst zal goed zyn en vol verwachting klopt ons hart. Yenrayse arbeiders en de Publiekrechtelijke Bedrjjfs Organisatie. Het grote historische ogenblik, dat wy nu meemaken door de oprichting van de Publiekrechtelijke Bedryfs Organisatie schynt de Veniaysearbei ders weinig te bekommeren. Als men bedenkt, dat de K.A.B. meer dan 1000 leden telt, dan is een 34 luiste raars naar een lezing over dit onder werp, toch wel een bedroevend beetje En toch waren er niet meer, die naar deze ontwikkelingsavond kwa men om te luisteren naar de uiteen zetting van de heer Post over dit onderwerp. Spreker legde de gehele nieuwe organisatie punt voor punt uit en probeeide zyn toehoorders van alle punten een juist beeld te geven. Het onderwerp, dat op zich zelf zeer be langrijk is, is nogal taai voor zulk een behandeling en hieronder leed dan ook hef besprokene. Desondanks heeft een aandachtig luisteraar deze avond veel nieuws op kunnen steken en is te weten geko men van welk een groot belang de P.B.O. ook voor de arbeiders in de toekomst is. Terecht dankte de Voorzitter de spreker dan ook voor zyn uiteenzet ting. Dit jaar repatriëren 6000 Lim borger s Dit jaar verwacht Limburg nog rond zesduizend militairen uit Indo nesiö terug. In het afgelopen jaar zyn 4311 gedemobiseerden uit Indo nesiö naar Limburg teruggekeerd Hiervan zyn slechts twee procent ongeveer 120 militairen, met of not niet geplaats kunnen werden in eon betrekking. Zestig procent kregen een betrek king via de Arbeidsbureaux, zeven tien procent kwam via Rijkswerk- plaatsen weer in het bedrijfsleven terug, en de rest is, hetzij direct, hetzij na latere melding bij een Arbeidsbureau, aan een betrekking geholpen. 5 Pet. ook voor ouden v. dagen In aansluiting de 5 pet. loonsver hoging heeft de regering by de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend tot tijdelijke verhoging met 5 percent van de onderdomsuitkering van de invaliditeits-, weduwen-en wezenrenten, van de toeslagen op die renten, alsook van de kinderbij slag die aan deze rentetrekkers wordt verleend. De kosten van deze rege ling zullen naar schatting 0,5 mil- lioen gulden per jaar heloten. Wet op de Publiekrechtelijke Bedrjjfs-Organisatie aanvaard Ook in de Eerste Kamer is deze week de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie aangenomen, met een stemmenverhouding van d9rtig voor en elf tegen. Voor stemden de K. V. P. en P. v. d. A. en een lid van de A.R. 1949 was gunstig voor buiten landse handel Het jaar 1949 is voor de ontwik keling van de buitenlandse handel van Nederland niet ongunstig ge weest. Vooral door de grote exporten van de laatste maanden ging het uitvoercyfer omhoog van 2,7 milliard julden in 1948 tot 3,9 milliard gulden 'n 1949. Hoewel ook de invoer van milliard gulden tot 3,4 milliard gulden toenam, bleef deze stijging ver by die van de uitvoer ten achter. Het nadelige saldo van de handelsba lans, dat in 1948 2,3 milliard gulden bedroeg, daalde tot 1,5 milliard gul den in 1949. Het deel /van de invoer, dat door uitvoer werd gedekt, nam toe van 54,8 percent in 1948 tot 71,9 percent in 1949. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samenge stelde voorlopige cijfers had invoer in December 1949 een waarde van 354,4 millioen gulden tegen 452 mil- lioen gulden in November. De uitvoer was in December eveneens hoger en bedroeg 433.3 millioen gulden. Door de sterke stijging van de invoer daalde het dekkingspercentage van 88,3 percent in November tot 78,2 percent in December. VERHOGING HUURPRIJZEN MET 15 PROCENT voor huizen gebonwd voor 27 Dec. 1940 D -/.e 15 pet. verhoging is bedoeld om <1 j huizen redely k te kunnen onder houden en om de daarop gestegen drukkende lasten op te kunnen vangen. Van na 27 Dec. 1940 gebouwde huizen mogen de huren niet verhoogd worden zorider toestemming van de Kroon. Ten aanzien van onderverhuur zul len normen worden voorgeschreven, onafhankelijk van de tot op heden betaalde huur. Volgens deze normen zal de onderhuur zich verhouden tot die van het gehele onroerend goed, als het onderverhuurde gedeelte tot het gehele onroerende goed voor de gevallen, waarin in de huurprijs be halve voor het gebruik van het on roerend goed een bedrag is begrepen als vergoeding voor bijkomende prestaties, stoffering en meubilering, geeft de wet voor de berekening ervan enkele normen. De regering heeft gemeend het be ginsel van het huurbeschermings besluit 1941, dat ontruiming slecht in enkele met name genoemde ge vallen kan worden gevorderd, in dit ontwerp over te nemen. De bepalingen van het besluit, waar van handhaving ook thans nog wen selijk voorkomt, zyn in het onder havige ontwerp verwerkt. Het ontwerp bepaalt, dat wanbe taling geen grond voor ontruiming oplevert, indien zy uitsluitend te wyten is aan een tussen partijen be staand geschil over de vraag, welke de betalingsverplichting van de huur der is. Tenslotte bepaalt het ontwerp in artikel 18 dat de rechter steeds, indien hy heeft geconstateerd, dat dé huurder zich aan wanbetaling heeft schuldig gemaakt, alvorens de ont ruiming uit te spreken, deze een ter mijn kan gunnen, om alsnog aan zyn betalingsverplichting te voldoen. De taak van de pry zenbureau x 'op het gebied van vaststelling van huur prijzen zal in de toekomst door de rechter worden uitgeoefend. Koninklijk bezoek aan Limburg H.M. de Konirgin zal dit jaar ec-n bezoek brengen aan Limburg. Omdat dit bezoek zou kunnen plaatsvinden vóór de zomerzitting van de Provin ciale Staten, werd voorgesteld reeds nu een bedrag van tienduizend gulden beschikbaar te stellen inverband mot dit koninklijk bezoek. Het voorstel werd door de Staten zonder stem ming aanvaard. De overval bij do Plasraolen Voor enkele weken werd by de Plasmolen een chauffeur-melkrijder aangetroffen, die liggende langs do weg, vertelde dat hy was beroofd door een onbekende en dat deze een 2500.- meegenomen had. Na enkele weken onderzoek is nu vast komen te staan, dat alles gefantaseerd was en dat de onbekende dief de chauffeur zelf was. Dt toneelspeler werd toen netjes opgepikt en naar den Bosch gebracht. DRIELING TE DEURNE GEBOREN Moeder gestorven Vrijdag werd in het gezin van Hoek-v. Doorne te Deurne-St. Jozef- parochie een drieling geboren. De baby's genieten een goede welstand. Zaterdagavond echter is de moedor der kleinen gestorven. Zy laat 'n echtgenoot met 9 jeugdige kinderen achter. Meisje overmeestert „zware jongen" Toen de dochter des huizes in een jand aan de Willem van Oranjelaan n Den Bosch Dinsdagavond haar kamer binnenkwam en het licht aan draaide, ontdekte zij in een hoek een vreemde man. Hy trachtte te ont vluchten, maar zy vloog hem te lyf. By een kortstondig gevecht stiet ze hem met het hoofd tegen een balk en toen vader en broer even later toe snelden was het pleit met een harde „linkse" tegen de kin weldra beslist. De dochter bleek goed werk te heb ben verricht, want de inbreker was een „zwaar geval". Hy had reeds zes jaren gevangenis achter de rug. De man bleek zich reeds een aantal gouden en zilveren voorwerpen te hebben toegeëigend. Opheffing der spoorlijn Gennep—Boxtel Het Provinciaal bestuur zou het betreuren, als de spoorlyn Boxtel Gennep—Wesel werd opgeheven, om dat voor de industriële ontwikkeling van dit gebied deze verbinding nood zakelijk is, heeft de heer Maenen Dinsdag in de zitting van Provinciale Staten verklaard, naar aanleidiny van een opmerking van de heer Van Kalmthout, dat de Spoorwegen deze spoorlijn blijkbaar willen opheffen. Gedeputeerde Staten hebben inder tijd aan de Minister van verkeer gevraagd niet tot opheffing over te gaan. Intussen heeft het E.T.I.L. een rapport uitgebracht over de indus triële belangrijkheid van de streek rond Gennep. Met dit rapport en met een actie van de gemeente Gennep via Ged. Staten zal het provinciaal bestuur opnieuw moeite doen om de ophef fing der spoorlijn voor Gennep af te wenden. Limburgs Thnisfront tot de Minister. Militairen moeten hoge invoerrechten betalen. De afdeling Maastricht van Limb. Thuisfront heeft zich met een schrij ven tot de Minister van Unie aangelegenheden en Overzeese Rijks delen gericht, in verband met de vele klachten over invoerrechten, die de laatste tijd worden geheven op de pakketten, die aan de Nederlandse militairen worden gezonden. Het zal voor de thuisfronten niet meer mogelijk zijn nog iets aan onze militairen te zenden,* omdat ook zy op hoge kosten worden gejaagd. Namens de ouders, echtgenoten en vrienden van de Indonesiö verblijven de militairen richt Limburgs Thuis front tot de minister het verzoek, op de meest krachtige wyze tegen deze gang van zaken in Indonesiö by de Indonesische regering te willen pro testeren en zodanige maatregelen te willen treffen, dat de invoerrechten niet voor rekening van de militairen komen. Heffing hij slachting van paarden, rundvee, varkens, schapen en geiten. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg, maakt bekenddat de heffingen voor het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, welke tot op heden door de P.T.C.'s werden geïnd, met ingang van Maandag 30 Januari a s. door de gemeenten resp. abattoirs zullen worden geïncasseerd. De heffing op varkens, welke voor heen by de PI. Bureauhouders moest woiden voldaan en f 2.35 per varken bedroeg, is met ingang van genoemde datum op één gulden per varken gesteld, te voldoen by het afhalen van het slachtbriefje of aanvrage keuring. Voor rundvee bedraagt de heffing 23 ct. tot f 2 per stuk, al naar gelang het een nuchter kalf, graskalf, pink of volwassen rund betreft. Behalve voor nuchtere kalveren moet boven dien 10 ct. per stuk rundvee worden betaald voor het runderhorzelbestry dingsfonds. Voor schapen en geiten moet resp. 35 en 25 ct en voor veulens en paarden resp. f t en f2 per dier worden betaald. Deze heffingen moeten by aanvrage keuring worden voldaan. Zy dienen ter dekking van de kosten van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees ver bonden aan de genomen en nog te nemen maatregelen ten behoeve van de veehouderij resp. vleesvoorziening. Buiten de hierboven genoemde heffingen zyn vanzelfsprekend de vastgestelde gemeentelijke keur- en legesgelden verschuldigd. Ned. Rundveestapel in 5 jaar t.b.c.'Vrij BEGONNEN WORDT MET SANERING DER LICHT BESMETTE BEDRIJVEN Niet alleen levert re rundertuber culose in ons land nog stoeds gevaar op voor de volksgezondheid maar tevens betekent zy een niet te onder schatten economische verliespost voor onze veehouders en voor ons land. Ook ten aanzien van onze export belangen kan deze gevreesde ziekte in het bijzonder zeer schadelijk zyn, speciaal nu op de wereldmarkt van dierlijke producten de concurrentie weer optreedt, aldus een bericht van het ministerie van Landbouw, dat dan als volgt verder gaat: Reeds veel is er in ons land gedaan om de rundertuberculose de kop in te drukken. Uit het nog betrekkelijke hoge percentage reactie-dieren blijkt helaas, dat dit nog niet genoeg is. Teneinde de bestrijding van de rundertuberculose krachtdadiger aan te pakken, heeft de minister van Landbouw het vorig jaar een com missie ad hoe ingesteld, welke de opdracht kreeg een plan te ontwer per., hetwelk moet leiden tot eer. definitieve uitroeiing van de runder tuberculose. Dit plan wordt thans door de gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Land bouw op zijn practische uitvoerbaar heid getoetst in overleg met deskun digen en diverse boeren- en zuivel- organisaties. Hoewel de besprekingen nog niet op alle pnnten tot een definitieve overeenstemming tussen de belang hebbende organisaties en instanties hebben geleid, zijn deze het in prin cipe met liet plan eens. Dit plan bestaat uit twee gedeelten. In de eerste plaats zal worden getracht door middel van hulp bij de t.b.c. bestryding en een premiestelsel voor t.b.c.-vrye melk, het de bedrijven makkelijk en aantrekkelyk te maken zo snel mogelyk t.b.c.-vry te worden. Voorts zal zoveel mogelyk worden bevorderd, dat de reactiedieren, die dan van een duidelijk merkteken moeten worden voorzien, via de kortste weg naar de slachtbank worden gebracht, waarbij echter voor komen zal worden, dat de normale bedrijfsvoering wordt ontwricht. De sanering van het besmette be drijf zal volgens genoemd plan dienen te geschieden door gelijktijdige verwijdering van alle reactiedieren en niet (zoals tot dusver het geval is) geleidelijk, aangezien aan deze laatste methode nog te veel gevaren verbon den zyn voor uitbreiding der ziekte. Uit de practyk blykt n.l. dat de isolering van zieke dieren moeilijk heffen blijft opleveien. De licht be smette bedrijven (afhankelijk van de grootte van het reactie-percentage) zullen het eerst in aanmerking komen voor een volledige sanering en op korte termijn tbc-vry worden gemaakt. Voor de zwaarder besmette bedrij ven zal men een langere periode in acht moeten nemen. Op basis van het plan mag de verwachting worden gekoesterd dat de Nederlandse rund veestapel in vyf jaar tbc-vry zal zijn. Bij aanvaarding van het plan ligt een financiering in de bedoeling, waarin Je overheid en de gezamen lijke veehouderij in gelijke mate zullen bijdragen. Dit schept de moge lijkheid die veehouders, die tengevolge van de sanering schade zullen lijden geldelyk tegemoet te komen. Yoor kath. emigranten naar Canada Met een drietal schepen, de „Volen- dam" van de Holland America-Lyn, de „Beaverbrae" van de C P.R. en de Samaria" van Ruys en Co., die te- samen negen maal zullen varen, zullen dit jaar weer vele emigranten naar Canada vertrekken. De „Samaria" vertrekt uit Le Havre, de ^Beaerbrae" uit Antwerpen en de „Vólendam" uit Rotterdam. Voorlopig leggen de boten aan in Halifax, later ii. Quebec. De reis duurt ongeveer tien a twaalf dagen. De Katholieke emigranten, die per Volendam reizen, zullen vergezeld worden door een Nederlands priester, die hen aan boord nog met raad en daad kan bijstaan. By aankomst in Canada zullen worden verwelkomd door een vertegenwoordiger van de Social Action Department van de Canadian Catholic Conference. De emigranten ontvangen by hun vertrek een afscheidswoord, dat Z. Em. Kardinaal De Jong speciaal voor hen heeft geschreven. 125 gram Koffie op bon i2i Tegen inlevering van bon 424 Alge meen kan met ingang van Vrijdag aanstaande 123 gram koffie worden gekocht. Het rantsoen is bedoeld voor de tijd van zes weken. Op 9 Maart zal dus weer een nieuwe koffiebon worden aangewezen. Bon 424 blyft echter slechts geldig tot uiterlijk 12 Februari. De bonnen van de „Voedingsmiddelenkaarf 009" met een lager nummer dan 424 kun nen worden vernietigd. TILLEMANS Technisch Installatiebureau Eindstraat 2 VENRAY Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 385 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 2 Februari: Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de KOM. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat voor LEUNEN als puinstortplaats is aangewezen: het perceel kadastraal bekend ge meente Venray, Sectie D. N0.2094, gelegen bij de boerderij v&n P- J-H- Loenen, Brienshoek K. 33. Venray, 25 Januari 1950. HONDENBELASTING Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van houders van honden op de bepaling van artikel 12 der verordening op de heffing van hondenbelasting in de gemeente Venray, volgens hetwelk zij die vóór of op 31 Januari geen aangiftebiljet hebben ontvangen, ver plicht zijn vóór 20 Februari aangifte van het houden van een of meer honden te doen, door invulling en ondertekening van een ter secretarie afd. IV kosteloos verkrijgbaar aan giftebiljet. Venray, 11 Januari 1950. Inlevering wapenen en mnnitie De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat eenieder, die zonder de vereiste vergunning in het bezie is van wapenen, onderdelen van wapenen of munitie, zoals lege hulzen, in de gelegenheid wordt ge steld deze voorwerpen alsnog by de Politie in te leveren. Lege hulzen (oorlogssouvenirs), die onschadelijk blijken te zyn zullen aan belanghebbende worden teruggegeven. De inlevering van deze voorwerpen moet geschieden in de week v&n 30 Januari tot en met 3 Februari '50 en wel van 9 tot 12 uur voormiddag en van 3 tot 5 uur namiddag op het politiebureau onder het gemeentehuis. Tegen hen, die voormelde voorwer pen vóór of ty'dens vorengenoemde week vrijwillig inleveren, zal geen proces-verbaal worden opgemaakt. Worden na genoemde week nog voorwerpen als vorenbedoeld aange troffen dan zal tegen de overtreders onverbiddelijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 21 Januari 1950. Geyonden: damespolshorloge, A. Stevens, Mer- seloseweg 22. Yastenayond-optocht In aansluiting op wat elders in ons blad reeds over de Vastenavond is gepubliceerd, verzoekt ons het Bestuur van de Vasteloaveskiup mede te delen, dat wagens en groepen voor Zaterdag 11 Februari a.s aan het bureau van dit blad schriftelijk moeten worden opgegeven, met o.a. vermelding wie er mee doet en wat het voorstelt. Wie moeilijkheden heeft of geen idee voor een wagen of groep, kan op Zondag 5 en 12 Februari eens gaan praten met een speciale Commissie, die hierbij helpt, in Hotel de Zwaan, telkens na de Hoogmis. Ook hier kunnen opgaven worden gedaan. Ge zien het grote belang van een goede optocht, meent het Bestuur allen zowel particulieren als verenigingen, ondernemingen, firma's en clubs drin gend te moeten aansporen om aan de optocht deel te nemen. Uitvoering Harmonie a s. Zondag zal Venrays Harmonie haar jaarlijkse uitvoering geven in zaal Wilhelmina; het is zeker de moeite waard onze Harmonie, op ge heel nieuwe leest geschooid, haar nieuwe nummers te horen brengen. Iedereen, die de Harmonie een warm hart toedraagt zal dan ook van de party willen zyn, temeer nu op dezo avond ook een prachtig blijspel zal worden vertoond. Venrays Harmonie is er voor ieder een, dus ook voor U; steunt derhalve uw eigen Harmonie. Jaarlijkse feestdag van de Haudboogscbutterijen Maandag hielden de handboogschut terijen Diana en St. Anna hun jaar lykse feestdag. Na een H. Mis voor de levende en overleden leden dei- verenigingen, werd er zowel in Café Claessens als in Café Schellen, deze laatste voor Diana, flink gehapt in de worstebroodjes. Diverse Café's werden bezocht, terwyl er verder nog een gezamenlijk diner was. 's Avonds brachten enkele voordrachtkunste naars de stemming er helemaal goed Duivel op Spraland De repetities voor het toneelspel van Pater Jacq. Schreurs „De Duivel op Spraland", dat zal worden opge voerd by het eeuwfeest in Oostrum zyn begonnen. Zoals bekend heeft de heer P. Ver- melfoort de leiding van het goheel. Moeder Overste i.h. Ziekenhuis Donderdag j.l. arriveerde de nieuwe Moeder Overste van het Ziekenhuis alhier, Zuster Adelberta, voorheen overste van het klooster in Steen bergen. Zuster Godefrida is overgeplaatst naar Haarlem, waar zij de leiding op zich zal nemen van de klooster gemeenschap aldaar. „Jong Nederland" bouwt in Leunen Sjouwen, zagen, timmeren, spijkers» 2 duim, 4 duim, hameren, schors» berkenhout, schaalstukken, triplex, boomstronken, handzaag, spanzaag, trekzaag, een brandend kacheltje, een sigaretje en een sheggiè, welkende jongens en een Pater, die nu niet eens een klokketouw in zijn handen beeft, maar meetimmert en meezaagt meejaagt en als architect zyn aanwijzingen geeft. Zó bouwt „Jong Nederland" in Leunen. Er zit werkkracht en enthousiasme in de stoere jongens. Eindelijk heb ben ze het voor elkaar. Ze hebben een huis met' een dak erop. Want wat begin je met een jeugdbeweging zonder huis. Nu, ze hebben een huis. De koster van de Leunse kerk stond zyn flinke garage af. De garage wordt Klokhut, want by een Klokkeluier spreken de jongens niet van Blokhut maar van KLOKhut. Met veel spijkers en hout wordt het een ideaal plekje met «drie pa trouille-hutten, een stafhut en een haard. Nog een paar weken en de Leeuwen, Hei ten en Eekhoorns zul ion brullen en springen in hun „model letje van jeugdverblijf". Met iedere spijker en hamerslag groeien de jon gens in de hut. In de middag van Zondag 12 Febr. zal hy plechtig worden ingewijd on geopend. De ouders der jongens en de leiding der diverse „Jong Neder- Iand"-afdelingen zullen erbij worden uitgenodigd. In de morgen van die Zondag zal de „hut van de koster" zoals de jongens zirger. voor de kijkers worden opengestold. Glorie van het Ambacht Dinsdag j.l. werd door de R. IC. Limburgse Bond van Schoenherstel lers, afdeling Venray een filmavond gegeven met het doel het publiek in zicht te verschaffen van wat zoal vast zit aan ^schoenmakersvak. In zjjn openingswoord wees de voor zitter van de R.K. Limburgse Bond op de smaad welke door mensen, die het. beroep van schoenhersteller als bijvak uitoefenen, geworpen werd op dit vak, en hy deed een beroep, en op het pubiek om hun schoenen te laten repareren bij de gediplomeerde schoenhersteller, en op de overheid om strengtoe te zien op de zg. knoei ers, welke de Vestigingswet ontdui ken. Na het openingswoord werden enke le films vertoond, waarvan „Glorie van hot Ambacht" de hoofdfilm was. Hierin zagen we op duidelyke wyze wat de schoenmaker vermag om het grote leed van voet en beenafwijkin gen te verlichter.,en de gebreken op een dusdanige wijze te verhelpen, dat db patiënt loopt als eenieder ander. Onder de pauze waren te bezich tigen, modellen van goed en slecht hersteld schoeisel. Alle eer aan onze yenrayse schoenherstellers, die wer kelijk staaltjes van vakmanschap te zien gaven. Dat deze avond geslaagd mag heten bewees het applaus van het talrijke publiek. Aanbesteding Bij de aanbesteding van het woon huis van C. Barends alhier waren de hoogste inschrijvers de gebroeders Janssen te Venray voor f 16.850. e inschrijver was J. Houwen te Öirlo voor f 15.139. Ernstige aanrijding Op de Venrayse weg te Deurne werden Maandagavond moeder en dochter Philipsen, toen zy na afloop van een toneeluitvoering per rijwiel huiswaarts keerden, beiden aange reden door een uit de richting Venray komende auto van S. uit Geldrop. De moeder liep hierbij dusdanig ern stige kwetsuren op, dat zy direct naar het ziekenhuis vervoerd en van de laatste H. Sacramenten voorzien moest worden. Ook de dochter, die een ernstige hersenschudding bad opgelopen, moest naderhand in het ziekenhuis opgenomen worden. Provinciale Staten van de K.Y Door do afd. Tienra volgende heien vuor aangewezen: Emons, Ca sen, Venray en W. Pt Ontwikkelingen Oi Op Dinsdag 31 Jan G&briöl Boutsen komen China, maar door om kan deze spreker niet. In zyn plaats komt Aula Dr. Paul Julien, Afrikareiziger, spreken penvolkeren in Afrika. Op Woensdag 8 Fet we als sluitstuk op de een bijzondere kamermi de aula van het Gymnas door het Brabants kamt Willem Bredero. Op 14 Febr. zouden spelers „Lente en Lief dit is echter veranderd, op de Operette „De Zige Dit is dan tevens de van O. en O. voor de V OIRLO. Zaterdag en telkens om 7 uur, zal to Rongen een pracht tone< opgevoerd, n.l.„De Sul toneelspel in 4 bedryvei Een gebeurtenis voor het de eersteneer is si dat er weer gespeeld w< Het is de gemengde za die door het reuze w< houder Rongen in de ge steld is, om als eerste vei op te treden. Moge het de eerste een prachtige reeks tont NIEUWS UIT OY Op de bestuursver, S.S.S. werd besloten, dt Febr. a s. in de café vt barak wedstry den geho worden. - Bij de propagandt voor Steun Wettig Gez; week in het museum-ri houden werd en waarbij sprekers het doel van lichten, gaven zich 15 vri Op de lemen 1 Melderslo is kampioen de B Klasse. Op Woensdag 1 Febi 8 uur, A-klasse, is de be stryd tussen Ons Gene Ons Plezier Hegelsom, 0 baan van OnderOns Ven strijd staat onder bondsl VOEDSELBUREAU Paterslaan 20 BEKENDMAKI ZITDAGEN. In verband met de ïr vai kensregistratiekaartei onderstaande plaatsen houden wordt a. Varkenshouders die o de kaart van 29 Janui hebben ingeleverd, zul komende 5 weken geen zing voor hun varkens vangen. Indien d6 normen het: als vooiheen, zal vooral! mot uitzondering van c neden de 25 kg., voe worden toegewezen. De zitdagen zijn als v Maandag 30 Januari van Merselo, café Arts; var te Smakt, café Nellen; - te Geysteren, café Bal 2 30—3.30 uur te "Wan Wed. Weijs; van 4 5 uv wyck, café do Zwart. Dinsdag 31 Januari van Ysselsteyn by A. Fie 11 12 uur te Heide, cafd 1-2 uur te Oostrum, van 2 30—3.30 uur te Oir bels; van 4 5 uur te Ca Kuypors. Woensdag 1 Februari te Leunen, café Martens te Veulen, café van Gass Landbouwers, welke di post inzenden, dienen e gens tarief van briefpost en worden verzocht bel der kaart niet af te scbe De P. H. BURGERLIJKE van 20 t.m. 26 Jani GEBOREN: - Stevens Martinus A.M., Smits Christiaan P., Lan Pleket Jan P.M., Smakte de Brufini Lambert A.L.,1 Philipsen Hendrikus "W., Kerkhoff Jacoba A.M., L? v. Hintum Johannes C., Willem8 Leonardus H.P., ArtsPetronella H.J., Yss Martens Joseph H. J., Le Smits Petronella H., Leu Janssen Jacques W.F., T Janssen Elisabeth P M., V vd. Voorn Wilhelmus J k de Jongh Johannes, Beek' OVERLEDEN: Peters Johannes Th., 6 priester, Mi.iderbroedersk Camps Agnes P. M., 0 Camps Peter Michiel, c Oostrum. ONDERTROUWD Janssen Antonius L. ambt. ter Secretarie te Schelberger Huberts F. te Broekbuizen. GETROUWD van der Sterren Pete 31 jaren, accountant, te I Janssen Sophia J. M., 29 j; Hover Reinier E. C., 0 ambt. ter secretarie te Claessens Wilhelmina P. te Venray.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2