Rode Kruis Rode Kruis Rode Kruis De toestand in $ndóne6ie Middenstands vergadering Wachtgeld en werkloosheid. 4jet U iekend: De toeslag aan onze zandboeren. De meetd 4ónd. Naastenliefde 09 op de jeugdzorg. In 1022 kon een Klein seminarie worden geopend, dat in 1932 werd gevolgd door een Groot- Seminarie. Nu, na 50 jaar, is het Braziliaanse Commissariaat der Paters Francis canen een zelfstandige provincie geworden. By decreet van 16 No vember j.l. is deze zelfstandigheid vorleend en men mag dit zien als een verdiende beloning voor een halve eeuw uitnemende zielzorg. De nieuwe provincie, waarvan pater Seraphinus Lunter tot provinciaal is benoemd telt thans 157 priesters, van wie er 17 Braziliaan zyn, 33 fraters (op éèn na allen Brazilianen) en 24 broeders, van wie 15 Brazilianen. De provincie heeft 8 kloosters en 21 residenties. Er zijn 31 parochies, 5 colleges mei in totaal 1000 leerlingen en een inrichting voor melaatsen. Hot generaal bestuur van de Minder broedersorde te Romo, heeft in de missie van Pakistan-India, welke is toevertrouwd aan de Nederlandse Min derbroeders, 6en Commissariaat ge sticht, dat afhankolyk is van de Ne derlandse provincie. Tot eerste com missaris werd benoemd pater Mo- destinus Pöttgens en tot vice com missaris pater Tobias Bastiaansen. Hot nieuwe Commissariaat telt mo menteel 81 leden: -4 5 paters, van wi9 17 lndiörs, en 9 broeders, van wie 3 Indiërs. Aan de zorgen van het Com missariaat zijn toevertrouwd het bis dom Karachi in Pakistan en de neder zettingen te Bangalore Palmaner in India. De Verenigde Naties hebben Neder land en Indonesië gelukgewenst met de resultaten die behaald zyn met de Rondo Tafel Conferentie en de beste wensen meegegeven voor een duur zame en gelukkige samenwerking tussen beide landen. Opmerkelijk was wel de reactie van Rusland en zyn sattelieten in de U.N.O., die tegen stemde en Hatta nu niet bepaald als de redder van Indonesië beschouwde. Intussen hebben de Amerikanen, vooruitstrevend als ze zyn, reeds laten horen, dat de heer Cochran de nieuwe Amerikaanse Ambassadeur in Indiö zal zijn, een keuze, waardoor do Amerikanen weer eens duidelijk blyk hebben gegeven van zeer slechte smaak Vele Nederlanders zullen ongetwij feld deze geste niet kunnen appre ciëren, in verband met de werkzaam heden die genoemde heer in de Com- misie van de Veiligheidraad vooral in de aanvang gespaeld heeft. Mot do Noderianse soldaten keerde ook Minister Stikker weer naar Ne derland terug, na in Djocja overleg to hebben gepleegd over do souverei- nitoitsoverdracht, die men gelijktijdig in Indonesië en in Nederland wil doen plaats hebben. Moh. Hatta zal naar Nederland komen om hier uit handen van H.M. de Koningin de souvereiniteit over gedragen te krijgen en we hebben een stil vermoeden, dat Minister van Scliaik in Indonesië eenzelfde plech tigheid zal bijwonen. Maar zover is het nog niet. Sinds enkele dagen is de Tweede Kamer met de souvereinitetsover- dracht bezig en al zijn de grote poli tieke partijen als K.V.P. en P. v.d. A. voor hot wetsontwerp, het zal moeite genoeg kosten om de 2/3 meerder heid te behalen die volgens de grond wet nodig zyn, daar de kleinero poli tieke partyön, als A.R., CP.N. en S.G.P., alsmede Weiter tegen zyn en het dus op de V.V.D. o.l. Mr. Oud en de C.H.U. o.l.v. Tilar.us, aankomt. Deze laatste is er bijna tegen en Mr. Oud wil eerst de vraag opgelost zien, hoe het buitenland op een afwijzende houding zou reageren. Waarschijnlijk zal echter de vrees voor buitenlandse inmenging een reden te meer zijn om voor te stemmen. Dan is tenslotte de belofte van H. M. de Koningin, neergelegd in de rede van December 1942, waarheid geworden, al hadden wij liever de Unie wat sterker en de souvereiniteitsovordracht wat later gezien. Want hij die meent, dat het in Indonesië pais en vree zal zyn, 11a het vertrek van de Nederlanders, zal bedrogen uitkomen. Zowel politieke als godsdienstige twisten of een mengeling van beide zullen dit rijke land nog lang ver scheuren en het is nog altijd een on opgeloste vraag of al deze verschillende volkeren van Indonesië een waardige plaats zullen krijgen in dit nieuwe staatsbestel, waarbij de een de ander niet onderdrukt, maar waarin een drachtig wordt samengewerkt. Wie de vertegenwoordigers van de minderheden hier in Nederland reeds hoort, heeft daar weinig vertrouwen in. Do Middenstand mag zich bijna nooit verheugen in een druk bezochte vergadering. En zo was het ook af gelopen Woensdag, toen maar enkele tientallen van de 223 leden de in teressante vergadering bezochten, waarop Drs Vlek, een inzicht gaf in do komende Publiek Rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Spreker schetste allereerst het ont staan van het liberalisme in het begin van de ise eeuw, door wiens egois tiscbe houding een klein aantal kapi talisten ontstond en oen overgrote meerderheid van bezitlozen, het zg. proletariaat. Als tegenstelling daar tegen is het socialisme gekomen, dat alles opeist voor de gemeenschap. Mede hierdoor is een sociale wetgeving tot stand gekomen, die het werk van de regering zoor groot heeft gemaakt, daar zy zich nu niet alleen moet wijden aan haar bestuurstaak, maar ook op sociaal en economisch gebied werkzaam moet zijn. Dit brengt grote gevaren met zich mede, allereerst de politieke in vloed op bepaalde maatschappelijke systemen en een overdreven staats inmenging en bureaucratie. Het is dus logisch, dat men aan de staat de bestuurswerkzaamheden over laat, aan het bedrijfsleven zelf de sociale en economische problemen. En hierin vindt men het ontstaan van de P.B.O., die bindende bevoegd heden moet hebben zelf regels te kunnen opstellen en uitvoeren, in het belang van het bedrijfsleven, terwijl de regering toeziet, dat deze ook passen voor het algemeen welzijn. Zo is de instelling dar. ook inderdaad. We zien als toporgaan de Sociaal Economische Raad, met tot taak, het stellen van algemene regelen ten bate van het bedrijfsleven, de controle daarop en het adviseren van sociaal economische kwesties aan de regering. Twee dorde van haar leden komen uit het bedrijfsleven en worden aan gewezen door Centrale organisaties van arbeiders middenstanders en werkgevers. De Voorzitter wordt door de Kroon benoemd, terwijl de overige leden door de regering worden aangesteld. Onder deze Sociaal Economische Raad vindt men de Productschappen, Bedrijfschappen en Hoofdbedrijfschap pen, waarin alle vakken en bedrijven hun plaats vinden. Het, bestuur van al deze „schappen" bestaat uit eenzelfde aantal werk nemers als werkgevers, zodat beider belangen worden verdedigd. De Bedrijfschappen zullen van de aangesloten leden een contributie heffen, maar de leden der vrye orga nisaties kunnen een belangrijk deel van hun contributie geschonken krijgen. Op enkele punten ging spreker nog dieper in en het aantal vragen, dat hij kreeg op te lossen, gaf duidelijk aan, dat zyn betoog door de aan wezigen met de grootste interesse' was gevolgd. Ook de kwestie Vak groepen kwam weer ter sprake, maar al zijn ze binnenkort tot uitsterven gedoemd, de contributie moet nog betaald worden, zolang deze P.B O er nog niet is. Verder vertelde de Voorzitter, dat er plannen bestaan om de handels avondschool gedurende het gehele jaar te laten werke», zodat een be hoorlijke ontwikkeling gewaarborgd is. Bovendien gaat de middenstand midden 1951 naar Rome en reeds nu kan men een spaarpotje maken. Liefhebbers daarvoor kunnen zich nog tot Kerstmis opgeven. De eerste ontwikkelingsavond van de KAB in zaal Schellen was goed bezocht. De voorzitter opende en spoorde allen aan steun te verlenen aan het Priesterstudiefouds en beval ook de recollectie's aan. De heer Post behandelde hierna de op handen zynde wet op wachtgeld en werkloosheidsverzekering. I11 1910 kende maar enkele gemeenten in ons land een werkloosbeidsionds. Zo kreeg men in Haarlem f 3 uitkering waar de gemeente nog f 3 by deed. Dit kan 't begin worden genoemd van de werkloosheidsverzekering. In 1914 legde minister Treup het fundament door 't oprichten van een nationaal steunfonds. In 1917 kwam de wet werkloosheidsbesluit tot stand. De subsidie werd toen anders ge regeld. By de betaalde contributie werd 100 pet. gestort, wat tot 1940 duurde. Door de bezetter werd deze maatregel in de grond getrapt. Wat dit offer voor de katli. vakbe weging betekende, geven de volgende cijfers weer: 1925 '26 2.3 millioen gulden; 1935—'36 13.75 millioen gulden; 1937—'38—'39 13.5 millioen gld. Hier ziet men wat de wil om door te zetten vermag, al haperde er aan deze wet ook nog veel. In'40—'4i zyn deze millioenen door Woudenberg van het N.A.F. gestolen en er is een mager gedeelte van terug gekomen. Dat de nieuwe wet tot stand kwam is het werk geweest van vak- en standsorganisaties. De Ziektewet is 17 jaar tegen gehouden. Wachtgeld ontvangt hy die by tijdelijke slapte voor korten tyd ontslagen wordt. Wie valt nu onder de verzekering en heeft recht op uitkering. Ieder, die in loondienst is. Wie er niet onder vallen zyn: ambtenaren, perso neel byzonder onderwijs, huisperso neel niet, maar in dienst van gestich ten wel. De loongrens is f 0000. 65jarigen hebben ook geen rechten. Aanspraak heeft men eerst nadat men van db 12 voorafgaande maanden bjj werknemers aangesloten bij de zelfde vakbedrijfsvereniging 156 dagen heeft gewerkt. Na de wachtgelddagen heeft men in totaal recht op 126 dagen per 12 maanden ondersteund te worden. Vroeger waren er 3 wachtdagen, zodat men |de eerste week de helft van 70 pet. kreeg. By de nieuwe wet zijn er geen wachtdagen. Vroeger had men recht per kalenderjaar, thans per 12 maanden, hetgeen een aan merkelijke verbetering is. Uitkering bedraagt van het laatst verdiende loon: 80 pet. voor gehuwde kostwinners; 70 pet. voor ongehuwde kostwinners; gehuwde vrouwelijke kostwinners, ongeh. niet kostwinners. 60 pet. voor de overige groepen. Wel heeft men de plicht inschrij ving te doen by het gew. arbeids bureau. Voor de R.K. feestdagen gaat de uitkering ook door. Tijdens deze uitkering gaan ook de rechten van ziektewet, kinderbijslag en invalidi teitswet gewoon door. Na een dankwoord van de voor zitter, vertoonde Rector Beiten nog enkele mooie fimpjes. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering met gebed. dat twee millioen Nederlandse huisvrouwen jaarlijks 90 millioen gulden aan snijbloemen uitgeven; dat jaarlijks het Rode Kruis slechts één twintigste daarvan nodig heeft. Welke bydrage hebt U over voor Uw Rode Kruis Alléén als U zeker weet, dat U nooit een ongeluk kan over komen op een grote verkeersweg; dat U nooit het slachtoffer zult zyn van een treinongeluk of overstroming; dat U nooit in de buurt zult zijn als er een ontploffing gebeurt; dat U nooit zó ziek zult worden, dat U een bloedtransfusie nodig heeft; dan kunt U zeggen, dat Uliet Rode Kruis niet nodig heeft. Maar dan zoudt U het Nederlandse Rode Kruis toch altijd nog kunnen helpen om hulp te bieden aan anderen die deze dingen niet zo zeker weten als U en die misschien wel geholpen moeten worden als ze in nood zyn. Het Nederlandse Rode Kruis rekent in de komende dagen op Uwe royale gift Vrijwillige Rode Kruis medewerkers komen deze bydrage in hun vrye tyd bij U ophalen. Laat hen niet vergeefs komen. Het Bestuur van het Nederl. Rode Kruis, afd. Venray. In overleg met de Stichting voor de Landbouw zyn nu eindelijk de toeslagen vastgesteld voor de zoge naamde lichte gronden, de als akker land slecht lonende zandgronden. Dit is geschiedt ter vergoeding van de onvoldoende uitkomsten over 1948 en naar aanleiding van de motie Groen uitgebracht in de Tweede Kamer. Het percentage zandgrond van de bedryfsoppervlakte is van invloed op de grootte van de toeslag. Voorwaar de voor de uitkering is, dat de opper vlakte grond minsten drie hectaren groot is. Het bedrag van de uitkering loopt op bij een oppervlakte van 3 a 3l/i ha. tot 7 a 8 ha., maar neemt weer af naarmate de grondoppervlakte groter is, nl. tot 11 a 12 ha. Het verdelingsschema is als volgt: Bedryven met meer dan 70 percent zandgrond 3 a 31/, ha. 150 gulden; 7Va a 8 ha. 230 guldon; iri/i a 12 ha. 80 gulden. Voor bedryven met meer dan 50 en minder dan 70 percent zandgrond zyn de toeslagen respectievelijk 95, 150 en 50 gulden; voor bedryven met meer dan 30 en minder dan 50 pet. zandgrond: 55, 80 en 30 gulden. Bedryven met 30 percent zand grond en minder komen niet voor toes'ag in aanmerking. De toeslag zal worden vorminderd met 500 gulden per hectare, die be- teeld is met groente en fruit onder glas, met 50 gulden per hectare hard fruit met onderteelt (die niet uit tuinbouwgewaser. bestaat) en met 100 gulden per hectare andere tuin- bouwgewassen. GrensbedryvGn en bedryven, welke 800 of meer eenden en 400 of meer kippen houden, worden van de toe slag uitgesloten. Verder vallen buiten de 'regeling de bedryven in Groningen, Friesland, Drente er. Overijssel, die groter zijn dan 8 ha. en die voor meer dan 80 percent uit bouwland bestaan. Bedrjjfaverbetering. De toeslag zal moeten worden be stemd voor de verbetering van de bedrijven, uitbreiding van de schuren, aanschaffing van machines en voor sanering van de veestapel. Slechts als de toeslag 80 gulden of minder be draagt, zal de regering de boeren niet aan deze voorwaarden houden. Bedragen van 20 gulden en minder worden Riet uitgekeerd. De regeling van de uitkering is in handen gelegd van de provinciale voedselcommis- sarissen. Indiening van de bezwaarschriften is mogelijk binnen één maand nadat de voedselcommissaris zyn beslissing heeft genomen. By hem kunnen zy, die menen, dat zy ten onrechte zyn uitgesloten van de toeslag, hun bezwaarschriften in dienen. FRANKRIJK. In Frankrijk is de katholiek Bi- dault aan de zoveelste Regering na de oorlog gaan staan en het ziet er niet bepaald naar uit, dat hij het langer als zijn voorgangers vol zal houden. Want nu reeds hebben enkele mi nisters hun medewerking opgezegd, omdat de beloften aan de boeren, inzake verschillende prijzen, niet ge handhaafd konden worden. Dat wil intussen niet zeggen, dat Frankrijk zyn rol niet speelt. In Pariis is de ene vergadering na de andere en langzaam maar zeker neemt Frankrijk de oude leiding weer op zich van West-Europa. Hierby wordt het weliswaar on willekeurig gesteund door de afzijdige politiek der Engelsen, die nog'steeds dromen van het oude Keizerrijk en daarmede hun handen vol hebben. Zo zyn te Parijs de stafchefs en de ministers van defensie der Noord- Atlantische landen bijeen geweest om de te leveren Amerikaanse wapens te verdelen. Men is hier o.m. over eengekomen, dat Frankrijk meer dan de helft van het staande leger zal lederen en, dat het West-Europese land zal verdedigd worden aan de Ryn of de Elbe. Op politiek gebied hebben we de oprichting gezien van de Fritalux, waarin Frankryk, Italië en Luxem burg willen samenwerken om door opheffing van douanemaatregelen, koersverschillen enz. tot grotere eco nomische samenwerking te komen. Doch Europa schynt nog niet buiten alle mogelijke grenzen te kunnen, zoals o.m. ook blykt uit de Benelux, die nog maar moeilijk op gang kan komen. By de Fritalux is het precies het zelfde, ook hier zyn het de econo mische moeilijkheden, die een vlot van stapel lopen, verhinderen. Dit wil echter niet zeggen, dat daar mede alles zonder resultaat is, in tegendeel, er wordt hard gewerkt om resultaten te boeken. Maar Frank rijk is er nog lang, niet, het probleem Duitsland vraagt nog maar altijd om een oplossing en tegen deze erfvijand wil Frankryk geen risico'meer nemen, DUITSLAND. De splitsing van het oudq Duits land in twee grote delen, waarvan de Westelijke helft onder toezicht der geallieerden haar eigen boontjes kan doppen, de Oostelijke helft daar entegen slechts een wingewest ge worden is voor Rusland, brengt zeer grote nadelen. Vyf jaren na beëindiging kan nog steeds niet wederkeren. Het oude Duitsland is het sprekende voorbeeld geworden van de controverse, die er heerst tussen het Westen en het Oosten, tussen communisme en de democratie. In Oostelijk Duitsland stapt fier als een pauw de tweede Mussert, Wilhelm Pieck voort, die als de nieuwe president van Duitsland, de uitvoerder is der Russische bevelen. Dit stuk heeft een verschrikkelijke toekomst, evenals ieder ander land, dat valt onder de Russische hegemo nie. Duizenden dwangarbeideis wer ken in de mijnen en fabrieken en eten is er geen. Hetzelfde beeld wat wy kennen van onze oorlog is hier nog veel scherper weer naar voren gekomen. Deze mensen boeten wel onnoemelijk zwaar voor wat Duitsland bedreven heeft. In de Westelijke zone is het ook nog lang geen koek en ei, duizenden dakloos, duizenden zwervende, vyf jaren nadat de wapens zyn neerge legd. Maar hier heerst toch weereen zekere vrijheid, kan men toch zelf weer beslissen. En hier weet men te profiteren van de tegenstelling tussen Oost en West. Was Frankrijk niet zo erg verbit terd op zijn oude doodsvijand, wel licht had West-Duitsland veel meer by Engeland en Amerika kunnen bereiken, die hier niets anders zien als het eerste bolwerk tegen de communisten. Frankrijk heeft slechts met grote moeite kunnen voorkomen, dat Duits land weer bewapend werd en by de ontmanteling der oorlogsindustrie heeft het zelfs de nederlaag geleden. Uw betracht en biedt hulp, overal waar hulp nodig is. CHINA. De communistische legers rukken op naar de vierde hoofstad van het nationalistische China, Tjentoe. Op nieuw evacueren er de regerings ambtenaren. Nu naar Formosa, het Chinese eiland, dat pas in 1945, na de val van Japan, weer onder 't gezag van de centrale regering kwam te staan. De uitwijkmogelijkheden voor de Chinese nationalisten zyn zeer beperkt geworden. Het gigantische ryk werd in luttele maanden onder de voet gelopen door de uitstekend bewapen de communistische legers, die zich gerugsteund weten door Moskou. In dit uur van grote nood is op nieuw een beroep gedaan opTsjang Kai Tsjek om de leiuing van leger en regering op zich te nemen en deze man, aan wie het vertrouwen werd opgezegd in de critieke weken na de val van Peiping en Tsjoenking heeft opnieuw toegestemd zyn beste krachten te geven voor het behoud van een niet-communistisch China. We schrijven met opzet niet: voor het behoud van een democratisch China, want deze staat kende de democratie nog niet. Zy werd ge regeerd door een kliek van ryken en aanzienlijken en ongetwijfeld is dit de diepe oorzaak van haar onder- gaii£. Want Tsjang's beste krachten zuilen niet in staat blijken de vloed golf van het communisme in China te "stuiten. Reeds in de jaren van de tweede oorlog is gebleken, dat hij niet als een rots in de branding kan staan en daarom is er alle reden aan te nemen, dat hy nu zal worden weg gespoeld. Hy staat daar nu verlaten door zyn vroegere vrienden: Engeland en Amerika. Zo stond zyn land er ook voor in de dertiger jaren van de Japanse agressie, toen „non-interven tie" als de beste politieke weg werd beschouwd en fascistische staten hun grijpgrage vingers uitstrekten naar zwakkere buurlanden, teneinde hen met wapengeweld te onderwerpen tot meerdere glorie en regering. De ondergang van het nationalis tische China is een mene tekel van het bedreigde Europa. Een waarschu wing aan hun allen, die onderling verdeeld zyn, terwijl een brute vyand loert om op het laatste ogenblik toe te slaan. Evenals voor de oorlog, kykt ook nu Europa weer werkloos toe. Meer dan dat: het communisme in China wordt vergoelijkt en nog eer Tsang Kai Tsjek de stryd moet staken, maken vele regeringen zich reeds op om de nieuwe communistische bazen officieël te erkennen. Zo wordt de bondgenoot uit vyf bange jaren vertrapt. De bondgenoot, die in 1942 Japan de handen moest binden om Amerika tyd te gunnen zich klaar te maken voor de grote aanval op dat ryk, opdat de V.S. voordien niet zelf ter. gronde zouden gaan. De bondgenoot, die reeds onschat bare diensten aan de democratieën had bewezen door lange jaren zich met hand en tand te verzetten tegen het laaghartig gespuis, dat vanuit Japan trachtte geheel Azië te over meesteren. Griekenland, waarvan de regering in de eerste 11a oorlogse jaren even ondeskundig als corrupt was, zag zich wel ge&teund tot het uur der overwinning over de „idealistische" partisanen aanbrak. Maar het ligt nu eenmaal op een plaats op de aardbol, die strategisch van groter belang is. Wy begrijpen niet, waarom noch in Amerika, noch in Europa niet in voldoende mate wordt beseft, dat Ruslands aspiraties dezelfde zijn als die van Duitsland, Italië en Japan. Wie de grondbeginselen van het communisme kent, dient dit toch iedere dag te beseffen Of. sluit men willens en wetens weer de ogen en gelooft men b.v. in Amerika en Engeland, dat de britse eilanden en de Verenigde Staten ook in een eventuele oorlog met Rusland onbereikbaar zullen zyn Wat zal men dan bedrogen uit komen iiiiiiii riiiiii 111111111111111 iiciin Zij'n Uw grotere jongens en meisjes lid Zyn Uw grotere jongens en meis jes lid van een godsdienstige vereni ging en ook een trouw lid of willen ze daar niets van weten Doet gy ouders wel genoeg moeite om hun daartoe te bewegen Ziet gy niet in, hoe uw jongens en meisjes in deze moeilijke jaren zoiets hard nodig hebben, ook de jongens Ja. vooral de jongens, want de meisjes hebben op geregelde tyden haar gezinscursus; voor de jongens die van de school af zijn, is de godsdienstige vereniging het enige wat hun voorbereidt op hun taak in de Kerk van Christus. Dacht ge dat het genoeg was, dat Uw jongens later voor zich en hun gezin de kost kunnen verdienen Dat ze .Zondags naar de kerk gaan en thuis wat meebidden Wanneer ze nu niets willen weten van een godsdienstige vereniging, wat heeft dan de Kerk over 'n tien tal jaren aan zulke mensen Wat heeft de Kerk aan halve Ka (kolieken, aan meelopers, die nu nog wel Zondags met de grote stroom meelopen naar dè kerk, maar er niets voor voelen om voor Christus en Zyn Kerk te vechten en zich moe te maken Uw jongens moeten strijdbare Katholieken worden, die voor Chris tus en Zyn Kerk op de bres staan, wamiecr straks Let ccmmumeme hier, zoals in andere landen zyn dui velse macht gaat ontplooien. Uw jongens moeten leren, hoe zij behoren mee te werken aan de uit breiding van Christus' Kerk in Ne derland en in de Missielanden. Daarom alle jongens lid van de H. Familie De jeugd H. Familie (vergadering Zaterdags vóór de 2de Zondag van de maand, dus vandaag, om 8 uur in de Parochiekerk) voor de jongens als ze by na 14 jaar zyn, totdat ze 18 jaar zijn; voor de jongens van 18 jaar is de H. Familie voor de man nen 1 Itlll !llltli!llll III lilllll lllilill II Als alles wegvalt, het Rode Kruis blijft bestaan. moet paraat blijven UW steun is daarvoor ook onmisbaar. Met UW guldens zorgt UW Rode Kruis voor UW noodlijdende medemensen. GEEFT Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan- dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Tolef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 12 December: Kleuterbureau van 2 3 uur. Donderdag 15 December: Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kerkdorpen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis dat het besluit van de Raad dd. 21 Juli 1949 no. 331, houdende wijziging van de legesverordening by Konink lijk besluit van 27 Oct. j.l. No li is goedgekeurd. Bedoelde wijzigingsverordening is vanaf heden gedurende driemaanden voor eenieder ter secretarie ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar steld. Venray, 30 November 1949. Terug uit Indonesië Deze week arriveerde met de Johan van Oldenbarneveld in Nederland, soldaat J Thomassen, die Zondag a.s'. in Venray hoopt aan te komen. De buurt heeft voor de traditionele ver siering zorg gedragen. TConcert Maastrichts Orkest. Dinsdagavond gaf dit orkest in de aula van het Gymnasium een concert. Dit was de eerste buitengewone avond in het programma der vereni ging „Ontwikkelirg en Ontspanning'' VOOr 1949 '50. De zaal was zeer goed bezet; Ven ray toont op verheugende wijze zyn belangstelling voor culturele zaken; als hij namens zo velen kan worden gebracht, is de dank aan de gastvrije opensteller van de zaal, des te meer van harte. Het programma stond in het teken van „Weenen". „Mozarts Zauberflöte", ouverture, ging eerst. Het was een eigenaardige gewaarwording, deze muziek, die in de opera uit onzichtbare diepte op klinkt, nu zo openlijk en voor aller ogen aan het licht gebracht te krijgen. Maar des te duidelijker kwam in deze „anatomische les" de structuur van het stuk naar voren. De „Symphonie in Bes" van de nog jonge Mozart boeide, i»i de fijne ver tolking, vanaf de eerste tot de laatste maat; wel eist zulk een werk een groter ruimte; het geluid stond een weinig onder druk als het ware; geenszins valt dit het orkest ten laste, integendeel, het was een wel daad het meesterschap der spelers zo van naby te kunnen volgen, (dat is dan weer een voordeel var. onze zaal) Na de pauze „Schuberts Rosamun- de", balletmuziek. Het is niet te veel gezegd, als men het aan de keurige leiding toeschrijft, dat in deze zo bekende klanken nog zo menig fijn detail op te merken viel. Het blijft daarom jammer, dat deze goede geniale Schubeit niemand anders meer dan „Joh. Strauss" tot gezelschap kreeg. Wie tegen drie Stiauss nummers wellicht erg had opgezien, heeft zich overigens wel gewonnen gegeven. De tyd vloog om. Het deed vreemd aan deze tot het betere lichtere-genre afgezakte zaken werkelijk als muziek behandeld te horen en wat zou men als toehoor der nog blasé blijven als men zag met welk een werkelijk genoegen er gespeeld werd door het schitterend orkest van de stad aan de schone groene Maas. DE POLITIERECHTER TE VENRAY De Politierechter hield j.l. Vrijdag hier zyn maandelijkse zitting en dit maal waren het meer dan dertig ver dachten, die voor het bankje moesten komen wegens vergrijpen tegen de wet. Naast de diverse burenruzies waren er ook klëine diefstallen, die ditmaal o.i. nog zwaarder dan anders werden gestraft. Zo werd een zekere Amsterdammer, R., die met een dronken gezicht hier in Venray ergens binnen was komen vallen, wegens huisvredebreuk ver oordeeld tot f 20.— of ïo dagen brommen. P.S. had valsheid in geschrifte gepleegd en dat kostte hem liefst f 50,— of 30 dagen. KinderkensbëTuiiit elkander prevel de de politierechter tegen P.J. en P.V., die eikaars kinderen maar eens duch tig hadden afgerost en de een scheen wat harder geslagen te hebben als de ander want P. J. kreeg f 20.— of ïo dagen; P. V. f io,— of s dagen. "Vier denneboompjes, van nog geen 7 cm doorsnee, zoals A.V. opmerkte, kostten hem niettemin maand ge vangenisstraf, omdat hy ze niet uit zyn eigsn, maar uit de gemeente- bossen had gekapt. C.B. kreeg wegens heling een boete van f 15,— of ïo dagen. Dat "de politierechter niet zo streng was als hij er wel uitzag bewees zyn uitspraak tegen de oude dame, die ook andermans kinderen „bewerkt" had en zelfs zich bezondigd had aan het eten van mensenvlees, ze had nl. de te hulp gesnelde moeder een stuk uit haar vinger gebeten. Ze moest de r agvaardiging in laten lijsten, er iedere dag naar kijken, als een waarschuwing om andermans kin deren met rust te laten en kon verder zonder geldboete in vrede naar huis terug keren. De H. Man in Ven:«iy Nadat de politierechter Vrijdag als een andere Zwarte Piet de stoute kinderen had bestraft, kwam Zondag de Sint zelf zyn goede gaven voorde gehele gemeente brengen. Om circa half 3 arriveerde hij ~op het stadhuis waar hy welkom werd geheten door de heer Burgemeester. In een persoonlijk woordje tot de jeugd, vroeg St. Nioolaas hen allen braaf op te passen en steeds gehoor zaam te zyn. Hierna maakte hy zyn rondtocht door het dorp, voorafgegaan door de schutterijen en Yenrays Harmonie en gevolgd door ontelbare kinderen. Hoewel de schimmel van de H. Man, tegen de verdrukking in, elk jaar dikker schynt te worden, is het aan de H. Man goed te merken, dat al die dakklimmerij in alle weer en wind hem niet in de kleren gaat zitten, want die hadden nogal veel geleden. Misschien, dat 't St. Nicolaas- gilde dc goede Heilige ook eens et>n verrassing wil bezorgen, dan is een betere outilage zeker een geschikt cadeau. Dinsdag bracht de Sint nog een extra bezoek aan de jeugd van de K.A.B. die hy verraste met een pop penkast voorstelling en vele cadeau tjes. Onnodig te zeggen, dat ook dit bezoek in de smaak viel. Woensdag za] het Gymna8ie6 worden gegevet Bedaux u^g Deze avoni avonden doorj ciële prograi g( bijzondere kj,r ontwikkelingye] kelyk zyn jj€ muziekcursuson Het blykt v| 1 zyn, dat i^y toegang besta>or betaling van. p Daar in dit ip jaar (1849) ia {et door de bel^j nog bredejng meenden wr,d wyzen, dat '.n vorm een j-. niet alleen ziekcursus vcnii leden van 0.).^ die voor de -y en belangstelde Er zal eet^ van Chopins ('0 y doordat vacryy zyner werke^ 0 zullen wordqge in verband h deze avond aifje De op andere toelichtingen,n j met het grcm, worden gerede. Wy wyzer d beschikbaar ;n op grote b«3tel rekend. ET Winttr Tenrafai Zoals bekejeei nenkoor Zon'n jaarlijkse uitng met medewei v; koor uit Deu: Het progra, b< nummers en .er; liefhebbers v;ng zikale avond acl Daar Ver N goede naamffc e getoond heefieds medewerkingheb elk Venraysiya; wij deze ve;ing zaal toe. Vele malen per jaar doet men een beroep op Uw Deze keer doet het een beroep op U. Houdt uw bydrage gereed, zij wordt binnen enkele dagen door Rode Kruis' medewerkers afgehaald.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2