Bij de opening van de B.L.O.-school te Venray SPORT Zoals bekend is wordt met ingang van bet nieuwe jaar in het St. Jozefs- klooster een school opgericht voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Voor verschillende genodigden o.a. de H.E. Heer Deken, de heer Burgemeester, de heren Inspecteurs van Lager en Buitongewoon Lager Onderwijs, gaf Dr. Veraart deze week een korte inleiding, niet in het minst voor de hoofden der scholen der Gemeente Venray, Horst, Wanssum, Meerlo en Broekhuizen, die ook allen aanwezig waren. In zijn openingsrede verklaarde Dr. Veraart, dat deze B.L.O.-school aller eerst bestemd is voor de daartoe in aanmerking komende kinderen uit de gemeenten Venray, Horst, Wans sum, Meerlo en Broekhuizen. Is er dan nog plaats over, voor kinderen uit Noord-Limburg en de rest van Nederland. Op deze school worden kinderen geplaatst die niet in staat zijn aan de minimale eisen van het Lager Onderwijsprogramma deel te nemen door onophefbare oorzaken. Men zou aan deze eisen niet kunnen voldoen door ziekte of slecht zien, maar dit alles kan verholpen worden. Neen, deze school is voor kinderen die door gebrek aan talenten zich niet op nor male wjjze de gewone kennis en kunde kunnen verwerven. En dat is iets buitengewoon. Het zwakzinnige kind krijgt hierdoor, zij het langs een omweg, dezelfde kennis als ieder normaal kind. Zo kan dit zwakzin nige kind vooruit geholpen worden op de wijze die voor hem het meest geëigend is en wordt zijn gevoels leven niet verstoord, wat anders dikwijls zo veel te lijden heeft. De gewone school heeft dan ook geen last meer van deze achterblijvers 011 zo' zijn dus twee doelstellingen bereikt. Het onderwijs voor de B.L.O. vraagt een aparte methode en nog wel naar iedere graad van zwakzinnigheid. Er zijn verschillende van die graden, zo kennen we de debielen, de imbe cielen en de idioten. Het is duidelijk dat slechts de debielen in aanmerking komen en dan nog maar. voor een deel. Stelt men de normale intellegentie van het kind op 100, dan zullen op deze school slocbts zij een plaats vinden, die 60—75 komen. Als men bedenkt, dat 2 pet. van de schoolgaande kin deren zwakzinnig zijn, dan is het een klein kunstje om te vertellen, dat van de gemeenten, die hierboven zijn vermeld, met in totaal 6000 schoolgaande kinderen er minstens 120 zwakzinnig moeten zijn, waarvan ongeveer een 40 meisjes zullen zijn en een 80 jongens. Het is duidelijk, dat deze nieuwe school daarmede niet beginnen kan. Zo zal in 1950 worden aangevangen met 35 plaatsen, die men h ngzaam zal opvoeren tot 65, en de kindéren mogen niet ouder zijn als 11 jaren. Voor het overige hoeft het bestuur strenge richtlijnen voor test en onderzoek. Ieder wel denkend mens weet wat een zegen deze school kan zijn voor dezestreek, maar zij brengt ook grote kosten mee. De kosten worden niet door het Rijk vergoed, zij geeft echter wel een subsidie, maar voor gebouw, inventaris, leermiddelen en vervoer is geen geld, daar de meeste ouders bijna nooit in staat zijn deze te betalen. Bovenstaande gemeenten hebben echter besloten zelf de exploitatiekosten te dragen, met het recht van toezicht en voorkeur en het daarmede voor verschillende hunner inwoners gemakkelijk ge maakt. Als men bedenkt, dat de inventaris aan de modernste eisen zal voldoen, dat er een aparte bus komt, waarmede de kinderen onder toezicht worden vervoerd, dan begrijpt men dat de gemeenten hier een geweldig stuk sociaal werk doen. Doch dat is nog niet alles, de ge meenten hebben bovendien op zich genomen de nazorg voor deze kinde ren als zij eenmaal de school verla ten. Nog al te dikwijls vallen zij dan in een vacuum, maar door deze wijze maatregel krijgen zij dan nog steun en hulp. We kunnen dankbaar zijn dat de Zusters van St. Jozef deze zware taak op zich nemen. In Nederland is er voor de psychisch minder vol- waardigen bijna geen plaats meer. Alles is overvol, terwijl uit boven staande cijfers bly'kt welk een groot aantal kinderen hier dit onderwijs nodig hebben. Bovendien is hier een uitstekende gelegenheid om de kin deren intern onder te brengen, waar bij de regeling is getroffen dat zij van Zaterdagmorgen tot Maandagmorgen 1.11. lUlBIBltMillillllilgllllilljlli^.Iiiliriillalnl! 1:1 JJI lililill Programma St. Nicolaas 1949 A.s. Zondag 4 Dec. komt de Goede Man uit Spanje wederom zijn jaar lijks bezoek brengen aan Venray. Hg wordt te circa half 3 op het Gemeentehuis ontvangen met een hartelijk welkomswoord van de E.A. Heer Burgemeester. Nadat hierna ook de Sint zijn jaar lijks verslag, zoals hg 't ziet, over Venray gegeven heeft, volgt de route door de kom van het dorp. Wegens de grote uitbreiding van ons oude Venray heeft de Sint verzocht de route enigszins uit te breiden. Wij hebben hieraan gaarne gevolg gege ven en zg gaat thans door de Groote straat Patersstraat Paterslaan— Langstraat (tot. kazerne) -Hensenius- straat—Henseniusplein— Kempweg- Lan ge w egSt. Jozef w egGasstraat Maasheeseweg—Hofstraat, waarna op de Markt 't eindpunt is bereikt. Do pakjes, weike tijdens de optocht bezorgd moeten worden, dienen vóór Zondagmorgen 11 uur bezorgd te zg'n bij Tacken, Schoolstraat. Op 6 Dec. om 8 uur wordt 'n H. Mis opgedragen, waarna in 't Gilde- huis (H. van Megel) de jaarlijkse tekening volgt van 't Gildeboek. ST. NICOLAASGILDE, weer thuis zijn, om hr-n zodoende toch niet al te zeer aan de huiselijke sfeer te onttrekken. Plicht der Opvoeders In een echt hartelijk gestemde rede lichtte de heei Inspecteur voor het B.L.O. de opvoeders in over hun taak in deze. Hij legde uit hoe de laatste twintig jaren een onderwijsvernieu wing plaats vindt, die meer bewust streeft het onderwijs aan te passen aan de natuur van het kind in het algemeen en aan de individueele ge aardheid van het kind in het bijzon der. De ontwikkeling van de kinder psychologie heeft, duidelijk aangetoond dat de oude mening, dat het kind een giote mens in „zakformaat" is, niet opgaat. Nu is gebleken dat een kind een ander gevoels- en gemoeds leven heeft en totaal anders denkt. En het zwakzinnige kind denkt en voelt weer anders dan het normale kind, heeft ëën geheel ander gemoeds leven. Het is daarom misdadig en onver antwoordelijk deze kinderen onderwijs te laten volgen, wat zij niet begrijpen kunnen, waardoor minderwaardig' heidscomplexen worden gekweekt en op school en thuis het kind een voort durende ergernis wordt voor de op voeders, zowel ouders als onderwijzers. Deze zijn moreel verplicht om die kinderen onder te brengen op het B.L.O. Daar vinden zij dezelfde weg, die anderen volgen, maar aangepast aan hun psyche. Ouders laat U dus nooit weerhou den door 'n valse schaamte en onder wy'zers laat U nooit weerhouden door andere belangen, maar werk samen om dit kind zijn weg door het leven te laten vinden. Natuurlijk werden vele vragen ge steld en ging men verder in op vel schillende details, maar een opmerk zaam toeschouwer kreeg de indruk dat de onderwijzers zeer gaarne deze school zullen steunen en dat deze in een lang gevoelde behoefte voorziet. Het is nu ook te hopén, dat de ouders ze zullen waarderen en in overleg met de onderwijzer de weg naar St. Jozef weten, waar hun kind, bij een eventuele opname hartelijk ontvangen en goed verzorgd wordt, zodat hij kan opgroeien tot een mens, die ondanks zijn gebrek, later in het volle leven de strijd mee vechten kan. Bij de opening van het Confectie-atelier S. de Boer Het was Dinsdag groot feest op het industrieterrein aan de Maasheese weg. Op 24 Augustus stortte daar liet aannemersbedrijf Gebr. Janssen, alhier de kelders en heden stond daar een groot nieuw Confectie-atelier met woonhuis als een trots symbool van de nieuwe moeilijke weg, die Venray betreden is naar de industrialisatie van onze gemeente. 's Morgens was er een H. Mis, die werd bijgewoond door de directie en het gehele personeel en om 11 uur stonden allen aangetreden om de opening van dit nieuwe atelier door de Heer Burgemeester mee te maken. Kapelaan Keyzers verrichtte de kerkelijke inzegening, waarna de directeur de heer S. de Boer de tal rijke aanwezigen toesprak. Hg dankte allén, die' aan de totstandkoming van dit gebouw hadden meegewerkt. V.V.V. voor haar prettige service, het Gemeentebestuur voor haar niet genoeg te waarderen hulp, de heer Colsen, archil eet, voor het vele werk. het aannemersbedrijf Gebr. Janssen voor de vlotte afwerking en de on deraannemers, die allen even hard hun best hadden gedaan om een vlugge oplevering en een goede af werking mogelijk te maken. Hg hoopte, dat dit atelier de plaats zou worden waar vele Venrayse meisjes een degelijke opleiding zouden krijgen, waar ze in hun verdere leven nog veel plezier van zullen hebben en dat dit tevens voor Venray een aanspo ring mag zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Daarna verzocht de heer de Boer de heer Burgemeester op de knop te willen drukken en zo dit nieuwe Confectie-atelier te willen openen. De heer Burgemeester sprak er zgn voldoening over uit dat dit schit terende atelier in zo korte tijd was verrezen. Hg wenste de directie geluk met deze opening en zg konden er van veizekerd zgn de volle sympathib van geheel Venray të hebben. En dat temeer omdat de verhouding tussen werkgever en de werknemers, zoals hg reeds nu had kunnen con stateren, buitengewoon goed was. De sfeer en de omgang, die hier onder elkaar heerst, geeft grote voldoening en het is prettig te weten, dat de meisjes, die hier werken, naast een behoorlijk loon, lessen voor hun verdere leven meekregen, waarvan zij nog veel plezier zouden hebben. Hij hoopte, dat deze goede verstand houding altg'd moge blijven, zodat de meisjes zich hier altgd blijven thuis voeler, in deze omgeving. Hg wenste allen veel succes, speciaal de directie en vertrouwde dat hun komst naar Venray tevens het begin moge zijn van voortdurende groei en bloei. Dan drukte de heer Burgemeester op de knop en stelde het bedrijf in werking. De meisjes namen plaats achter de naaimachines, pas- er. snij tafels en demonstreerde zo al direct voor de genodigden het werk. Na de officiële rondgang werd nog even gezellig doorgepraat, waarna de genodigden aanzaten aan een koffie tafel. De goede verstandhouding met het personeel bleek wel uit de bloomen, die de directie van deze kreeg aangeboden vergezeld van de beste wensen. Van de receptie, die in de namid dag volgde werd druk gebruik ge maakt en voor .een oplettend toe schouwer bleek, dat het atelier een zeer goede naam heeft in ons land. Fier met de vlag in top, fris in de verf, is zo het nieuwe atelier geopend, wat plaats biedt aan een 40 tot 50 mensen. Alles op het gebied van dames-confectiemantels in de ruimste zin van het woord wordt hier ver vaardigd. Reeds nu verlaten iedere week een tweehonderd mantels het atelier, vervaardigd door Venrayse meisjes, die hier in een groot opge zet atelier, prettig werken. De archi' tect heeft gezorgd voor voldoende licht en lucht en het geheel maakt een buitengewoon verzorgde indruk. Een apart recreatiezaaltje staat voor de meisjes ter beschikking met radio en gramofoor, kortom het is alles zo gezellig mogelijk gemaakt. Gaat alles goed dan kan nog worden uit gebreid en meerdere machines kun nen nog ceplaatst. worden. 's Avonds zorgde een verlichting voor een feestelijk aanzien van de gebouwen. 70 is Venray dan weer een werk gelegenheid rgker geworden, waar onze meisjes in een prettige sfeer een behoorlijk loon kunnen verdienen en ook behoorlijk leren naaien en knippen. Ook wjj wensen de energieke ondernemers veel voorspeel er. geluk. Zver^f ynaar TILLEMANS Technisch Installatiebureau Eindstraat 2 VENRAY Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLÜEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 8 December: Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kom. Denk aan de INENTING TEGEN POKKEN. Bestemming tot buitengewoon dienstplichtige. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, -dat bij Kon. Besl. van 21 Oct. 1949 no. 47 (Stbl. J 476) voor de lichting 1949 aangaande het bestemmen tot buitengewoon dienstplichtige op grond van de om standigheid, dat de ingeschrevene voor de dienstplicht een broeder heeft gehad, die in Nederlandse krijgsdienst is gesneuveld of met een gesneuvelde woidt gelijk gesteld, het volgende is bepaald: Om als ingeschrevene voor de lichting 1949 op grond van art. 24 2de lid der Dienstplichtwet cot bui tengewoon dienstplichtige te kunnen worden bestemd, moet een wettige broeder of halfbroeder van de inge schrevene als militair: 1. gedood zgn tijdens de krijgsver richtingen, of 2. overleden zgn tengevolge van verwonding, veroorzaakt door de vgand, of 3. overleden zijn in en door de militaire dienst, of 4. overleden zgn tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst, dan wel als lid van een verzetsorganisatie; 1. gedood zijn tengevolge van het plegen van actief verzet, of 2. overlëien zijn tengevolge van verwonding, opgelopen tengevolge van het plegen van actief verzet, of 3. tengevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of concentratiekamp zijn opgesloten weest en aldaar overleden; 4. de onder 3 bedoelde opsluiting hebben ondergaan en als gevolg van de daarbij ontstane ontberingen bin nen zes maanden na terugkeer uit een der vermelde inrichtingen zgn overleden. Aanvragen als bovenbedoeld kun nen door mijne tussenkomst bij de Minister van Oorlog of Marine wor den ingediend1;- Venray, 29 November 1949 De Burgemeester vrnd. Mr. A. H. M. JANSSEN. GEVONDEN: kanarievogel, L. Ewals, Langeweg; por'temonnaie m. inh., W. Janssen, Gr.straat 3; 1 paar kousen, Buwalda, Bongerdstr. 1; damespolshorloge, G. Janssen, Laagh.weg 2; kinderwant, Arts, Kruitweg 17; paar dame&hand- schoenen, de Bruin, Leunsëweg nw 1 gebr. want, J. Rolou, Hoopweg 7a; dienblad, J. Gielen, Stationsweg 37a; kihderportemonnaie, Kazerne; bril, Thijssen, O.Oostr.weg 23; kindervestje Thielen, Marktstraat 3; zilveren rir.g, de Grauw, Langeweg 12; kinderman tel, want en paar zwarte schoenen, Kazerne; glacé dameshandschoenen, W. Jansson, Langeweg 41trouwring Peeters, Hiept M 92a; bankbiljet, Direct. Postkantoor; muntbiljet, Ver hoeven, Markt 7; 5 boompjes, J. Ver stegen, Lull; kinderrozenkr., Kazerne dameshandschoen en potlood, Buwal da, Bongerdstr. 3; shawl, Willems, Veltum L 70; ceintuur, Lichteveld, Henseniusstr. 26; zinken plaat, Jacobs Veltum L 85; damesportemon. met inh., -Spee, Wilhelminastr. 23; idem, Wed. Jeurissen, Langstr. 7a; motor handschoen, van Dgck, Kruisstr.; beige tas, Pgls, Gr.straat 14; hondje aangelopen, v. Duivenvoorde, Veltum. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen hierbij ter algemene kennis, dat door hen voor de tijdvak ken van 1 tot en met 3 en van 22 tot en met 23 December 1949, voor de gemeente Venray ontheffing is verleend van het verbod vervat in art. 2 ie lid van het winkelsluitings- besluit 1941, met dien verstande, dat gedurende bedoelde tijdvakken de winkels voor het publiek geopend mogen zgn tot 21 uur. Bovendien mogen in de gehele gemeente alle winkels op de Zondag voorafgaande aan 6 Dec geopend zgn van 6 uur voorm. tot 10 uur nam. Venray, 30 November 1949. Maastrichts Stedelijk Orkest Op 6 December a.s. komt het be roemde orkest van Maastricht in Vènray. Het zal de betovering bren gen van een der wonderste werken van Mozart: Die Zauberflöte (ouver ture) een muziek van de meest pure fantasie, een werk van licht en glans en schittering en geest, de laatste flonkering van het kristallen geluk der 18de eeuw. De Symphonie heeft Mozart's groot te en diepte, Mozart's fijnheid en1 lichtheid, Mozart's menselijkheid en wijsheid. Van de andere jonggestor ven Woenor: Franz Schubert (Mozart' word bijna 36, Schubert slechts 31 jaar), éen onuitputtelijke bron van melodiën, ook hg', zal voor ons wor den ten leve gewekt, de altijd jonge muziek, ballet muzit-k, van die bloei- .ende gracieuse schoonheid, Rosa- nninde. Tenslotte, uit het meer we reldse Weenen: Strauss. - Zoals St. Nocolaas 's morgens over 'alle kinderen, zo zal de Weense mu ziek uit het schone Maastricht, des avonds haar wonderen uitstrooien over vele, zoer vele dankbare toe hoorders. Aanbesteding Alhier werd aanbesteed het ver bouwer? van een Gemeentewoning aan de Gasstraat. Hier volgt de uit- èflag: J. Houwen, Oirlo f 3416.— Th.'Siébers, Venray f 3481.— P. Potten f 3590.— Th. Maassen f 3665.— J. Raedts, Oostrum f 3750.— P. Wijnhoven, VeDray f 3773. Ger do Roos en zijn orkest Bg' ons weten heeft zaal Wilhelmina nooit zo vol gezeten als j.l. Woensdag, toen het KRO-tournee, „Gioeten uit Hilversum" over kwam brengen. „Het Orkest Zonder Naam", reeds zo dikwijls over de radio gehoord, stond thans in levende lgve hier, na tuurlijk vergezeld van de drie Mus ketiers en de gehele avond door heb ben orkest en solisten, populaire niuziek ten gehore gebracht. Roland Wagter bracht er zgn carica- ■turen en kolder. Toby Rix ging op kippenjacht en deed verder rare dingen en Dick Harris jongleerde, dat het een lieve lust was. Ook de ernst werd niet vergeten en de heer Hermans, legde in een kort woordje nog eens de nadruk op de plicht der katholieken, om hun KRO te steunen. Daar blijft Venray ver bg achter. Van de ruim 2000 radio bezitters heeft nog geen 10 pet. de KRO-gids, het enigste middel waar mede men de KRO kan steunen. Het lidmaatschap zal hard nodig zgn bij de toekomstige wijzigingen in het Radiobestel. Het was over half 12 toen men voldaan huiswaarts keerde. Meldt U aan als lid van de K.R.O. Neem 'n abonnement op de KRO-gids Opgave bijFa. v. d. MUNCKHOF. Per week 20 ct, per kwartaal f 2,50, per half jaar f5,—, per jaar f 10, II KI IIIIIIIII III IIII INI IIIIII f 11! I l!!l Polly Perkins Het toneelstuk wat de toneelgroep Hioob Zondag j.l. ten bate van de Harmonie opvoerde, trok jammer ge noeg niet zo veel publiek als het wel had verdiend. Want dit blijspel heeft de aanwezigen drie uur lang, echt gezellig vermaakt. De geschiedenis van Polly Perkins heeft dan ook velen geamuseerd en de Harmonie is er goed mee. De niet te vermijden pauzes werden op verdienstelijke wijze gevuld met muziek van de Peelzwervers. Wanneer wij tenslotte nog wat van het spel zeggen, dan kunnen wij niets anders zeggen als Dr. Sala, in zgn dankwoord„Het lijkt wel of er be roepsspelers aan de gang zgn", al vonden wg Polly soms wat slordig, evöpajfi de onbeholpen boer uit Canada, die na enkele dagen alle regels der etiquette in zijn hoofd had. Verder ónze lof voor de vlotte speelwijze. Terng nit Indië Harrv Janssen arriveerde deze week per Volendam in ons land, na drie jaren in Indonesië gediend te hebben Gewoonte getrouw had de buurt voor een schitterende versiering zorg gedragen en voor een cadeau gezorgd. Het was daarom zo jammer, vooral voor zgn pleegouders, dat Harry we gens ziekte vervoerd moest worden naar. het militair hospitaal in Utrecht. Intussen blijkt het niet zo ernstig te zgn en zal hij binnenkort ontslagen worden. Soldaat B. Geurts, Scheide, is 'eveneens met de Volendam terug gekomen uit Indonesië. Leunen bereidde hem een vorstelijke ontvangst en de buurt had voor een prachtige versiering van het ouderlijk •huis gezorgd. Verschillende cadeaux werden aangeboden en Leunens Fan fare bracht bij monde van de heer P, Wegs, haar gelukwensen over. Vals geld Tegen C., veehandelaar te Vierlings beek, werd wegens het in voorraad hebben van valse dollars door de Rechtbank te Roermond, 1 jaar en tegen zijn zoon 8 maanden gevangenis straf geëist. Opening Juweliers-zaak De wederopbouw van onze gemeente kenmerkt zich het beste, door de ietwat feestelijke openingen van de herbouwde panden. In Venray was ditmaal de Fa. J. Schaeffers de gelukkige, die op de oude plbats in de Grotestraat weer verrezen is. Onder leiding van architect Colsen, is hier door het aannemingsbedrijf Gebr. Oudenhoven, een modern zaken pand verrezen, dat een sieraad is voor de straat. De Fa. W. C. Boomgaards uit Rot terdam, zorgde voor een sobere maar keurige winkelbetimmering en etala ges, die met alle wensen van '1 publiek rekening houden en een aardig over zicht geven over wat ie koop ge boden wordt. De winkel zelf geeft eveneens door de grote kasten een smaakvol overzicht, zonder te grote en te overdadige luxe. Met de opening van deze zaak is weer eens te meer getoond, dat Venray voor geen enkele stad behoeft onder te doen en, dat het getuige de etalages ook op dit gebied weer volop en ruimschoots leveren kan. Opening Linders Oostrnni Ook op de kerkdoipen zit men niet stil, maar er is eveneens hard gewerkt aan de wederopbouw. Hiervan getuigt in Oostrum de Fa. Linders, die Zater dag j.l. hun nieuwe winkel en café weer openstelde, na vgf jaar behelpen in een nood-winkel. Hier is onder leiding van architect Haegens uit Horsten 't aannemings bedrijf F- Volleberg, een flinke win kel en café neergezet, waaruit dui delijk blijkt, dat ook Oostrum met zijn tijd mee gaat. De winkel voldoet aan de modernste eisen op dit gebied en de winkel betimmering van de Fa. Haegens uit Horst, voldoet zeèr goed. In de café heeft men met betrek kelijk eenvoudige middelen een ge zellig zitje gemaakt, waar men opz'n gemak zijn consumptie gebruiken kan. Voor deze opening bestond zeer grote belangstelling en eer. schat van bloe men getuigde van het meeleven. Reebok geschoten Dat de Venrayse. brandweer wat mans is, heeft zij reeds menigmaal bewezen, maar nu blijkt, dat zg ook als jagers en drijvers lang geen slecht figuur slaan. Op de Zaterdag j.l. met hun mede werking gehouden drijfjacht wist de jager Jansbeken een 3 jarige reebok te schieten, naast nog ander wild. Zulke bokken schiet men nu een maal graag en er zal allicht wat vanaf gevallen zgn voor de teeravond van de brandweer, op het feest'var. haar patrones. Vier vingers afgezaagd Dat men niet te voorzichtig kan zijn bg machines, bleek wel uit het slachtoffer, dat deze week in het ziekenhuis werd opgenomen. de V. uitOverloon, had het ongeluk in Holthees bg zijn werk aan de cirkelzaag, vier vingers van de linker hand te verliezen. Dr. Bloemen ver leende eerste hulp. Jnbileum bij de geitenbond De geitenboudersbond vierde haar 12V2 jarig bestaan met een grote feestvergadering, waarop al het wel en wee der afgelopen jaren zoals b.v. de strijd tegen de „wilde bok" nog eens ten gehore werd. gebracht. Verder werden alle voordelen van geitenmelk nog eens onder de loupe genomen en hartelijk in de krenten broodjes gehapt. Kortom het was er goed. Ook voor de secretaris L. Jans sen, die vanwege zijn koperen jubilé met geschenken werd overladen. Schietwedstrijden De schietwedstigaen, die schutterij St. Anna organiseerde, zgn wel in de smaak gevallen bij het publiek. Er is tenminste lustig op los gepaft en de uiteindelijke uitslag is dan, dat A de Riet, J. Verstegen en A. Jansbeken de besten waren, die dan ook de prijzen gewonnen hebben. Schutterij St. Anna zal er intussen wel bg varen Fancy fair in Oostrum Zondag j.l. hield de Oostrumse rij vereniging Nobel, een fancy fair, die ondanks het slechte weer druk word bezocht. Natuurlijk werden allo po gingen in het werk gesteld, om de mensen op een fatsoenlijke manier van hun geld af te helpen en, dat lukte behoorlijk goed, waardoor de Ruiterclub weer wat bij kas komt. De uitslagen van een en ander vindt U elders in dit blad. Uitvoeringen. Zondag- en Maandagavond werd te Merselo de jaarlijkse uitvoering ge geven door Fanfare en Doel. Beide avonden zijn buitengewoon geslaagd De zaal bleek te klein, zodat ook de finantiële uitslag uitstekend was. Door de Fanfare te Ysselsteyn zal op 15 en 16 Januari a.s. een uitvoering worden gegeven. Er is in studie genomen: „Als de sirene gaat". WANSSUM. De afd. toneel van de K.A.B. zal Zondag 4 en Dinsdag 6 December in het Bondsgebouw op voeren „Wat niet sterven kon", een toneelspel in 4 bedrijven en als blij spel „van den Duvel bezeten". Beide avonden aanvang om 7 uur precies. Het vorig jaar slaagde de toneel avonden van de K.A.B. buitengewoon, de zaal bleek steeds te klein en ook dit jaar rekenen we op flinke belang stelling. Nauwelijks was de baggermolen vertrokken of de vissers traden weer aan om 'n visje te vangen. Volgens deskundigen trekt de geveegde bodem de vissen, zodat de kansen voor-de vissere stijgen. „De Kooy" re Wanssunj, waar sinds eeuwen 'n biertje en een borrel geschonken werden, is van de lijst van neringdoenden afgevoerd. De familie Tax besloot om verder geen café meer te exploiteren. De Vergun ning ging over naar café Havenzicht, KOFFIEBON voor 8 weken (VIER WEKEN GELDIG) Bon 384 Algemeen van de voedings- middelenkaart 909 is aangewezen voor het kopen van 250 gram koffie. Deze verstrekking geldt voor een tijdvak van acht wreken. De eerst volgende bonaanwijzing zal eerst per 26 Januari 1950 geschieden. De geldigheidsduur van bon 384 Algemeen is voor het kopen bij de winkelier op vier weken gesteld (31 December de laatste dag). De nieuwe bon geldt voor alle leeftijdsgroepen. De ranisoenwaarde var. de in omloop zijnde rantsoen- bonnen „H 16" en „BD een rantsoen" blijft onveranderd 125 gram per bon. Cacao negenmaal Yóór-oorlogse prijs De eerste na oorlogse cacao-veiling, die Woensdag in Frascatiete Amster dam werd gehouden, heeft prijzen opgebracht, die zestig tot zeventig cent boven de taxatieprijzen lagen en acht tot negen maal ce vóór oorlogse pig's bedroegen. De ruim 2500 balen, een hoeveelheid van ongeveer 170 ton, zgn weggegaan voor een gemid delde prg's van f 2.20 a f 2.30 per halve kilo. De hoogste prijs was f 2.36 de laagste f 1.79. 0 VERLEI oud 70 jug Vriend®^ P., oud »Kf„ de Brui"" TheodorC* loonse weT Willeraflan Manders ijlgó - ONDERTip Poels AusT assistent Derksen 1^ j_ te Venray, V0E1KSELBUREAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 41B BEKENDMAKING Registratiekaarten die zijn toegezonden, moeten uiterlijk 7 Dec. zijn ingeleverd. Zij, welke niet tijdig inleveren, krijgen voor de vol gende periode geen veevoeder toe gewezen en dit is voor bijna alle bediijven toch zeer nadelig, zeker in de komende winterperiode. Naast de veebezetting dient ditmaal ook de uitgezaaido oppervlakte wintergranen en koolzaad vermeld te worden. Het best kan men na ontvangst der kaarten, deze invullen en voorzien van rè cent postzegel, per omgaande aan het bureau terugzenden. Men kan echter ook op onderstaan de zitdagen de kaarten inleveren: Maandag 3.30 4 café Nellen, Smakt; Dinsdag 9—10 café Camps, Oostrum; 11 12 café Arts, Merselo; i 30 2 café Litjens, Heide; 3 4 bij G. Fleur- kens te Ysselsteyn. Woensdag 9 10 café Drabbels, Oirlo; 11 12 café Kuipers, Castenray 1.30—2 café van Gasselt, Veulen; 3 4 café Martens, Leunen. Veevoeder Daar er momenteel op do meeste bedrijven nogal behoefte bestaat aan veevoeder, zullen voortaan direct na binnenkomst der contracten de vee voederzegels worden toegezonden. Ook zullen de veehouders eerst daags voor het kwantum voeder waarop men volgens alle voorheen geleverde 'contractvarkens nog recht beeft, zegels thuis ontvangen. "Men behoeft hiervoor dus niet meer aan te vragen. De P.B.H. H. EMONTS Priestei j Zondag^ 6 uur lee&erl Relouw; f je( Wel ten et* ja leesmis en 9 uur kin* j0 de parochL ur Lof en Rfjdje. Maandafifis zielemis \je 0, uur leefinni m de .j AntoniuaVen vaart Antfcjte zielelof eafcoei DinsdagEic( Reflier Mi^n f mis Jacolwij '.30 best,] erts; 8.ifcrt uur ope£n 1 Congreganf Woensdi ji leesmis J| jj sephina vfcho Martinus fo; Oudenhovfcj P. J. Jenrj én Triduum jari Donderdpees Ontvangeijiar 6 uur lee Ar echlg.; -jesi Ham-Poim m van Jan lui; Sportnieuws S.V.Y. Hot was Zondag geen weer voor voetbal. Venray moest een bezoek brengen aan Areen. Scheidsrechter en besturen waren het eens over het niet-spelen van de wedstrijd, doch enige spelers van Venray vonden 't beter toch te spelen en er werd dan ook gespeeld. Met de rust was de stand 2—0 voor Venray. Het is onbegrijpelijk, dat een speler met deze voorsprong zich een speelwijze veroorloofd, die zelis zijn vurigste supporter niet kan goed keuren. Laat af heren, want de goede naam van uw. eigen vereniging kan er slechts schade bg ondervinden. Zondag weer een uitwedstrijd tegen Boxmeer. Het wordt weer een lastig geval en toch wanneer er goed ge voetbald wordt, kan de wedstrijd gewonnen worden. Gezien de stands- lijst mag er voorlopig geen punt meer verloren worden. Boxmeer, rode lantaarndrager, zal geducht van zich afbijten, om liefst zo spoedig mogelijk de laatste plaats te verlaten. Het tweede moet naar VVV 3. De eerste ontmoeting werd met 3—1 verloren. Het zou dus een grote ver rassing zijn, indien een gelijk spel of eventueel een overwinning behaald werd. Kom, jongens, zorg jullie nu eens voor die grote verrassing. Hot dorde snoepte met 2-0 in de Meterik. Zondag komt Wanssum 2 op bezook en de thuiswedstrijden werden tot nu toe gewonnen. Dus daarop rekenen wij voor deze keer ook maar weer.. Boys, succes. öp (le lemen baan Woensdag speelde de Knippers uit Horst-, op baan Onder Ons. A liet ditmaal werkelijk eens zien, wat ze waard waren, door de kampioenen van '48 een nederlaag mee naar huis te geven van 7—1. B kon de Knip pers niet bedwingen en deelde de buit mot 4 4. Kiek Oet was aan de Heide. Hier werd spannend gestreden, doch in beide klassen moest men tevreden zgn met 4—4. Woensdag 7 Dec. speelt Ons Plezier Hegelsom op eigen baan tegen Kiek Oet. Men verwacht hier gelijk spel, Onder Ons krijgt de Heide thuis, die zoals gewoonlijk, ook wel winnen zal. Maar niet voor niets. Het kan een spannende wedstrijd worden. BURGERLIJKE STAND van 25 Nov. t.m. 1 Dec. 1949 GEBOREN Brouwers Theodora, Ziekenhuis Thijssen Martinus J. G., Gasstraat 30 Vissers Martinus, Castenray F 48 Vervoort Petronella H.J.M., Oirlo 35a Delauw Jacquelina, Merselosew. M 69 Pouwels Wilhelmus A.M., Schoor H ia van Gorven Martinus A., Bergweg 2 Bexkens Antonius, Maasheeseweg 13 Classens Franciscus, St. Antoniusstr.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2