De rntdd iónd. BEL BIJ BRAND 3 9 2 Brieven van lezers. SPORT Rubberlaarzen De Qodvqs- sckadeieqetinq 111 van deze iveek prima Boekweitmeel SCHOENEN Elastiek Bottines s Winters wat. maar zelfs dat schijnt niet meer nodig te zy'n. Vol verwachting blijft intusson ons hart kloppen. Men kan immers nooit weten.... ENGELAND. Attlee heeft dan verleden week aangekondigd, dat hy nieuwe bezul nigiiigsmaatregelen zou doorvoeren, waardoor 280 millioen pond wordt bespaard. Daarvan betreften 30 mil lioen de defensie. Er zal goedkoper en minder worden gebouwd, minder kapitaal worden gestoken in enkele industrieën, sub sidies zullen worden afgeschaft, (waar door enkele pry zen zullen hoger worden) en de medische verzorging zal niet meer geheel gratis zyn: voor een recept zal men nu 50 cent moe ten betalen. Do bezuiniging leidt er toe, dat uit de Verenigde Staten niet voor ióoo doch slechts voor 1200 millioen dollar zal worden geïmporteerd. De door de oorlog veroorzaakte armoe wordt dus stoeds duidelijker openbaar: er kan minder worden verbruikt en dat blijkt uit het duur der worden van artikelon en het gelyk blijven van het loon. Da stelling, dat prijsverhoging moet gepaard gaan met loonsverhoging, is door Labour in deze omstandigheden vrij gegeven. Er moet harder gewerkt worden voor minder verbruiksartikelen. Dat deel van de productie, dat niet ver bruikt wordt, moet worden uitgevoerd om de schulden te betalen. En tegen lage prijzen, want anders kan men niet concurreren. Vandaar de nood zaak, om het pond in waarde te laten dalen. x De toestand, waarin Engeland nu verkeert, is die van geheel West- Europa. AMERIKA. De ganse positie van Europa is door de oorlog geschokt. Van de overzeese gebieden is veel verloren, van de beleggingen niet minder. Niet slechts wordt daardoor de Europese positie zeer verzwakt, maar ook die van andere werelddelen. De grote kapitalen, die door Europeanen wor den geïnvesteerd in Zuid-Amerika en Azië ontbreken nu. De Amerikanen nemen dat Euro pese risico nog steeds niet over: ze beleggen liever in eigen land, in Brazilië en in geringe mate elders. Het schynt, dat Truman nu voor Zuid-Oost-Azia maar een regerings plan tot hulpverlening wil doen aan nemen. om vooral India (beste bol werk tegen China) te kunnen bijstaan nu Engeland dat niet meer kan en de particuliere geldbeleggers in de Verenigde Staten terugdeinzen voor het 'risico. Maar door dit alles ontbreekt de stroom van kapitalen, die voorheen ook in de richting van Zuid- en Midden-Amerika ging. Daar is nog veel groot grondbezit-, dat met achterlijke middelen werkt. De arbeiders en boerenarbeiders zyn er gewoonlijk zeer arm. Zy trekken in massa naar de steden, waar ze een ongeschoold en vaak analpha- betisch lompen proletariaat vo:men. Voor industrialisatie, gebruik van waterkracht- (ten bate der bevloeiïng en der electriciteitswinning) zyn enorme bedragen nodig. Voorheen verschafte Engeland veel kapitaal. Het heeft dit moeten terugtrekken. De Verenigde Staten moeten aandacht schenken aan Europa en Azië. Het gaat dus in Zuid-Amerika niet naar wens. Hier vindt men de oorzaak van de onlusten in verscheidene staten, als Columbia. De strijd tussen de politi ci is er oud. Dat het leger dan tus senbeiden komt om de politieke beslissing te brengen, is ook al nor maal. Doch nu maken de haveloze massa's in de steden van zulke con flicten gebruik, om te plunderen en persoonlyke wraak te koelen. Er dreigen geen onmiddellijke re volutiegevaren in dit werelddeel, maar wel wordt latyns-Amerika ver lamd en is het als partner voor de Verenigde Staten behalve Brazilië niet veel waard. Zelfs groeit de ontevredenheid over gebrek aan Noord-Amerikaanse hulp een stemming, welke vooral Argen tinië aanwakkert. België Terwijl in Frankrijk Bidault tot kabinetsformateur is benoemd op een program, dat evengoed door de nutte loos afgezette premier Queuille had kunnen zyn aanvaard, beleeft België een crisis door de koningskwestie. Wel is de coalitie tussen katholieken en liberalen behouden, maar de moeilijk heden kunnen nog komen. Do senaat heeft nu de volksstem ming over terugkeer van koning Leopold aanvaard en de kamer zal het zeker ook doenkatholieken en een deel der liberalen zyn er voor. So cialisten en communisten zyn in hevige oppositie. Indien in 1950 de koning 55 pet. der stemmen haalt, zal bij zich nader beraden. Verkrijgt hy die niet, dan zal hy aftreden. Waarschijnlijk kan hy van die 55 pet. zeker zyn. „Maar is dat ge noeg voor een koning, om de troon weer te bestijgen vroeg Spaak, die 66 pet. eiste. In feite is het hele beginsel, om over een koning een volksstemming te houden, verkeerd. Het is ook niet onmogelijk, dat de koning alleen wil tonen, dat hy het vertrouwen van de meerderheid nog heeft., en dat hy toch zal aftreden ten bate van ziin zoon. Die oplossing zou veel ontspan ning brengen. Monsieur Vincent. Geachte Redactie. Kunt U ons vertellen, waarom een Helmonds Mannenkoor hier een volle zaal trekt, terwijl Venrayse koren ternauwernood hun jaarlijkse op voering succesvol kunnen maken? Kunt U ons vertellen waarom een gewone cineac-voorstelling van O. en O. een volle zaal trekt, terwijl de schitterende film „Monsieur Vincent" nauwelijks twee dagen draaien kan? H.V. Neen, dan kunnen we niet, waar schijnlijk zult U de slagzin wel keu ken: Haalt toch by U zelve niet, wat de vreemde hier ook biedt. Yenray's kwartiertje. Zaterdag speelde de K.A.B. en hoe wel het aanvangsuur op 7 uur was gesteld, werd om 10 voor acht eeist begonnen. Het Venray's kwartiertje wordt dus langzamerhand wel een Ven ray's uurtje, ook by vele'andere verenigingen. Is hier niets aan te doen A.G. Ja zeker, doodgewoon beginnen op de tyd, die staat aangegeven en dat ook consequent volhouden. TILLEMANS Technisch Installatiebureau Eindstraat 2 VENRAY Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 10 Nov. Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kom. ENGELSE SCHADE De Engelse Schade schijnt een einde te nemen, verschillende mensen heb ben tenminste reeds de officiële be kendmaking ontvangen, dat hun binnen afzienbare tijd zoveel of zoveel zal worden uitbetaald. Maar het schynt, dat de Engelse Schade tot in lengte van dagen een steen des aanstoots zal blyven, want de bedragen die nu woiden uitbetaald schyner, slechts een uiterst gering deel van al hetgeen er betaald moest worden. En dat is minder prettig voor al diegenen, die reeds vyf jaren lang gewacht hebben. Intussen stellen wy ons voor ter- ziyner tyd dit probleem nogmaals te behandelen na ontvangst van meer dere gegevens. K.R.O.-tournée Op Woensdag 30 November komt het K.R.O.-tournée „Groeten uit Hil versum", in zaal Schaeffers. Hieraan werken mee: GerdeRoos met het orkest zonder naam, de Drie Musketiers Roland Wagner, Toby Rix en Dick Harris. Toneelavonden K.A.B. Zaterdag- en Zondagavond speelde de Toneelclub der K.A.B. telkens voor een goedbezettezaal de stukken op „Afbetaling" en de klucht „Lotje". Met het eerste was een zeer goede keuze gedaan en het werd enthou siast gespeeld, al waren er nog vel schillende foutjes aan te wijzen, o.m. de uitspraak. Maar men kon zien, dat er flink gerepeteerd was en dat de spelers met hart en ziel er in waren en zich volledig gaven. De bezoekers hebben dan ook genoten. De klucht „Lotje" was volgens ons nu niet bepaald een gelukkige keuze. Al met al twee goede avonden, waarmede de Toneelclub vele l9den der K.A.B. goede ontspanning heeft geboden. UITSLAG VERLOTING Mgr. Mutsaerts-Oord en Dr Pools- Stichting te Yenray. 10 prijs 639 26 76 36 143 46 456 5e 879 66 18 76 1123 80 1021 90 6 100 519 lie 32 120 78 136 374 146 671 156 445 166 3 176 1200 186 83 196 141 206 206. De prijzen moeten vóór 1 December afgehaald zyn by W. Peeters, Lange- weg 36 te Venray. Na i December vervallen de niet- afgehaalde pryzen aan de stichting. Herstel Kapel St. Jozef. De Kapel van het St. Jozefklooster is jarenlang een van Yenray's nood kerken geweest, dit ondanks 't feit, dat de kapel zelf een grondige restau ratie dringend nodig had. Deze is nu klaar gekomen en het zijn de Fa. Gebr. Verstralen en het stucadoorsbedryf H. Arts, die hier een opmerkelijk stuk werk hebben ver richt. Door plaatsing van glas in lood-ramen heeft de kapel zeer veel aan intimiteit gewonnen. Zondagmorgen heeft de Hoogeerw. heer Deken, na een H. Mis in de nood kapel het H. Sacrament weer terug gebracht in de nieuwe kapel. Distribntiekring Yenlo. Zitdag zal nog worden gehouden te Venray op Woensdag 9 November. Tevens zal het publiek en detaillisten zich nog voor eventueel voorkomende gevallen schriftelijk kunnen wenden tot het Kringkantoor Pontanusstraat 3 te Blerick. HIOOB Zondag a,s. gaat Hioob,. daartoe aangezocht, naar Bergen waar zy het blyspel zal opvoeren „Als Ma aan de Touwtjes trekt". Op Zondag 27 November zal zy ten bate van Venrays Harmonie opvoeren Polly Perkins", de geschiedenis van het jolige weeuwtje. Terug uit Indonesië Per K.L.M. arriveerde deze week in Nederland terug uit Indonesië, de heer van Bracht, die wegens ziekte van zyn moeder vroeger verlof ge kregen heeft. Ondanks het feit, dat deze thuis komst tamelijk onverwachts kwam, heeft de buurt hem toch een mooie herinnering aan deze dag aangeboden, terwijl hy van vrienden en kennissen vele geschenken en bloemen in ont vangst had te nemen. Duitsers herdacht Op het militaire kerkhof in Yssel- steyn, werd op Allerzielendag een korte rouwplechtigheid gehouden ter nagedachtenis aan de 20.000 Duitsers die hier hun laatste rustplaats hebben gevonden. Door een aalmoezenier en een predikant van het Ned. leger weiden godsdienstoefeningen gehouden, waar na een korte rondgang over het kerk hof volgde. Deze dienst was niet voor publiek toogankelijk, daar nog steeds weik- z&amkeden aan het kerkhof worden verricht. Sportnieuws S.V.V. Wie Zondag een spannende wed strijd verwacht had is bedrogen uit gekomen. S.V.V. toonde wel ëen ander beeld als we gewend waren, vooral in de voorhoede zat meer beweging, maar de achterhoede daarentegen maakte nogal eens fouten. In de eerste helft was S.V.V, de meerdere en het prachtige schot en samenspel van midvoor en rechts buiten zorgde voor een 1 0 voor sprong. Waarom men maar steeds op een en dezelfde vleugel bleet spelen is verder een raadsel gebleven. In de tweede helft was Panningen de meerdere en verschillende malen kroop S.V.V., mede door de fouten der achterhoede, door het oog van de naald. Het teruggetrokken spelen der middenlinie doomde de voorhoede voor een deel tot werkloosheid en met 1 1 kwam het einde van een weinig zeggende wedstrijd. Al heeft Horst Zondag ook gelijk gespeeld, Irene komt intussen zo ver voor, dat er in devolgende wed strijden hard poot aan gespeeld zal moeten worden. Het tweede speelde een behoorlijke party tegen Horst, waarbij vooral de koper weer goed werk liet zien. Ook S.V.V. II kan tevreden zijn mee de uitslag daar zij vooral in de tweede helft tegen een overmachtige tegen partij stonden. Hot derde was-onverwachts vrij. Zondag zal dan wegens Holland België niet gespeeld worden. Jeugd-voetbal Uitslagen van Zondag j.l. Venray Ai—RKLVV(Lottum) 3—0 Wittenhorst Bi—Venray Bi 5-2 Zondag j.l. heeft Venray Ai haar overwinningsreeks voortgezet. Op het terrein aan de Leunseweg, door de goede zorgen van diverse zijden weer bespeelbaar gemaakt, werd Lottrum met 3—0 verslagen. Ondanks de goede uitslag wist Venray Ai toch pas 20 minuten voor het einde het eerste doelpunt te scoren. a.s. Zondag speelt Venray A2 tegen Horst A2. We rekenen op de eerste overwinning. Succes Boys! II.C.Y.-nieuws. In een zeer spannende en hard ispeelde wedstrijd wisten onze heren de puntjes thuis te houden en nummer een van de ranglyst te worden. Helmond vond dit niet erg prettig, gezien de forse tweede speelhelft. Morgen Zondag gaan onze heren naar Venlo III en indien ze er zich ten volle geven, komen de puntjes wel mee naar huis. Onze dames verloren in Eindhoven met 3—0 met een zeer onvolledig elftal. Op tyd afmelden, dames. Morgen Zondag komt Heer op bezoek en indien er gespeeld wordt, blyven de puntjes hier. Cross Country te Merselo Zondag j.l. werd op het Cross Country te Merselo door 50 paarden met de beste Noord-Limburgse ruiters deelgenomen. De volgende 13 prijs winnaars worden hier vermeld 1 P. Gielen, Wanssum (beker); 2 J. Goumans, Leunen; 3 J. Driesen, Oirlo; 4 P. Hermans, Blitterswijk; 5 A. Boon, Venray; 6 W. Loenen, Leunen; 7 A. vd. Ven, Oirlo; 8 A. Wijnhoven, Venray; 9 C. Nooren, Wel!; 10 G. Arts, Merselo; 11 J. Linssen, Oirlo; 12 J. vd. Munckhof, Venray; 13 J. Arts, Merselo. Deze ruiters gingen foutloos door het parcours en de gemaakte tyd ging tussen de 5 en 6l/i minuten. Dames-, Kinder- en Herenmaten. Ruime sortering. M. DIRCKX. LEUNEN Telefoon 468. FRUITVEILING OOSTRUM Donderdag 3 November PRIJZENj Ster I f 24.20 f 26.10 III f 18.50 f 18.80 val f 18.80 f 20.— kroot f 6 80 j Goudreinet I f 35.— III f 24 30 val f 19.40 Div. val f 14.10 f 16.— Div. kroet f 7.00 f 7.40 Aanvoer pl.m. iso.ooo kg. Het overleg dat de Minister heeft gepleegd met de Commissie van onderzoek, heeft tot goede resultaten geleid, waarschijnlijk omdat hij toch wel eenigszins bevreesd was voorde dreigende houding, die de K.V.P. heeft aangenomen en zo zien we dat hij op verschillende punten heeft toegegeven. De huisraadschaderegeling biedt verdere tegemoetkoming aan gezin nen met meer dan 5 kinderen, terwijl nieuwe raden van beroep worden ingesteld door de Kroon, waarin geen ambtenaren zitting mogen hebben van de betrokken Departementen. Iemand met minder aan f 20.000.— eigen vermogen zal ook voor het eigendom, dat hij niet bewoont, dezelfde bijstand verkrijgen als voor het pand dat hy wel bewoont. Voor de bedrijfsu it rusting is ook een nieuwe en belangrijke verbeterde regeling gekomen, die zich hier moeilijk laat beschrijver.. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp betreffende de materiële oorlogsschade goedgekeurd. Te samen met wat reeds in een eerder stadium werd uitgekeerd zul len de getroffenen een bedrag ont vangen aat niet ver van de vyf milliard gulden blijft verwijderd. Het wachten is thans op de Eerste Kamer, waarna het wetsontwerp in zijn huidige vorm in het Staatsblad zal verschijnen. Minister Lieftinck heeft toegezegd, dat er een boekske zal komen, waarin het wetsontwerp op eenvoudige wy'ze uit de doeken wordt gedaan. Laat hy er zich mee haasten. Iedereen wil nu graag spoedig weten, waar hjj aan toe is. Oersterke Werk- en Schoolschoenen voor najaar en winter, hebben wy in zeer grote verscheidenheid en voor elke beurs. M. DIRCKX, Leunen Het voornaamste Nieuive prijzen varkensvlees De nieuwe maximumverbruikers- pryzen voor varkensvlees per kg zyn: (tussen haakjes de oude maximum prijs): fricandeau f 3.— (f 3.40), ma gere lappen f3.— (3.40)," carbonado f 2.70 (f 3.20), vers vet spek f 1.90 (f 2.6O) vers mager spek f 2.10 (2.60), kinnebaklappen f 1 90 (2 60) vette lap den f 1.90 (2 60), po'en f 0 80 (1 20', rauw vet f 1.90 (2.60). Voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste f 1.65 (2 per kg wor den verkocht. De prys voor pouiet is gelijk gebleven, n.I. f 2 20. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maximumverbruikerspryzen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0.33, bacon zonder zwoerd f o.38,blaasham f 0.45, boerenham f 0.42, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek f 0.22, gekookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zonder zwoerd f 0 32, ge rookt mag^r spek met zwoerd f 0.29, mager pekelspek fo.24, procureurspek f 0.35, gekookte achteiham fo.43, ge kookte schouderham f 0.38, gekookte staartham f 0.47, hampunten en noot- ham f 0 40, rauwe staartham f 0.44, verse worst, uitsluitend bereid uit varkensvlees f 0.25. Vlees en beenderen van runderen, schapen, geiten en paarden mogen dus tegen vrije pryzen verkocht worden. Geregeld verkrijgbaar G. STOKS ZOON (Alléén aan de Molen) lllllllll!l!l!llll!IIIIIIIIAII!llll!lllli::illM De nieuwe interlocale telefoontarieven Het bericht in de dagbladen be treffende de afkondiging van het Besluit tot inwerkingtreding van de wijziging van het Rijkstelefoon- reglement 1929 een verandering in de tariefiëring voor het interlocale telefoonverkeer heeft tot enig misverstand aanleiding gegeven. Zo als reeds via de dagbladpers is mede gedeeld, zal de invoering van de nieuwe tarieven slechts zeer gelde lijk geschieden, nl. in gelijke tred met de technische ontwikkeling van het Nederlandse telefoonsysteem. Kerst-en Nienwjaarsgesprekken In het tijdvak van 19 December 1949 tot en met 7 Januari 1950, doch niet op de Zondagen- 25 December en 1 Januari kunnen over de recht streekse radiotelefoonverbindingen met Aruba, Curasao en Suriname Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken tegen het verlaagd tarief worden gevoerd. Verlenging van de duur boven 3 minuten en behandeling van zakelijke aangelegenheden is niet toegestaan. Nieuwe bon voor koffie Distributiebescheiden bewaren Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Graven- hage zal in de loop van de maand November 1949 de uitvoerende werk zaamheden van het in liquidatie getreden Centraal Distributiekantoor mei. betrekking tot de distributie van koffie overnemen. Daar ook de distri butie van textiel ten einde is, zullen de werkzaamheden van het Centraal Distributiekantoor en van de plaatse lijke distributiediensten een einde nemen. Door het uitvallen van de plaatse lijke distributiediensten kan vergoe ding van op welke wyzo dan ook verloren gegane bonkaarten niet meer plaats hebben. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten zal voor de koffie-distributie gebruik maken van de bonnen van de thans in gebruik zijnde, door de distributie diensten uitgereikte levensmiddelen kaart. Deze kaarten (zowel A-, B- als D kaarten) moeten dus bewaard wor den, aangezien men anders het risico loopt, zichzelf blyvend van de distri butie van koffie uit te sluiten. Byzondere verstrekkingen van koffie aan particulieren, overheidsinstellin gen enz. zullen niet meer gedaan worden. In aansluiting op de periodieke veertiendaagse bonaan wijzing is thans voor het tiidvak van 6 t.m. 19 Nov. 1949 BON 386 ALGEMEEN van de voedingsmiddelenkaart 909 aangewe zen voor het kopen van 125 gram koffie. De bon kan op Vrijdag 4 Nov. worden besteed. De volgende bon- aanwyzing zal plaats hebben over vier weken. "Wat ten aanzien van het publiek geldt voor het bewaren van distii- butiebescheiden geldt eveneens voor de handel, inrichtingen, instellingen en Horecabedrijven ten aanzien van bonnen, toewijzingen, coupurekaarten e.d. De inlevering van eerder aange wezen bonnen voor koffie (dus bon nen of coupures, die vóór 1 Novem ber zijn aangewezen) kan tot 6 Nov. 1949 op de gebruikelijke wyze by de distributiediensten plaats hebben, daarna op een door het bedrijfschap nog aan te geven wy'ze en plaats. Inleveiing van eerder aangewezen coupures voor koffie kan tot 26 Nov. 1949 bij de plaatselijke distributie diensten plaats hebben. Zo spoedig mogelijk zullen aanwijzingen voorde handel en industrie gegeven worden hoe met de nieuw aangewezen bon nen moet worden gehandeld. Tot zolang dient elke inlevering bij plaatselijke of centrale distributie diensten, het bedrijfschap, grossier of brander, van nieuwe bonnen achter wege te blyven. Minister Rutten spreekt over onderwijsvernieuwing. Opvoeding geschiedt allereerst in het gezin. In het kader van de Jeugd week van 30 October t.m. 5 November, georganiseerd door de gezamenlijke omroepverenigingen, heeft de Minis ter van O. K. en W. prof. dr. F. Rutten Dinsdagavond een radiorede gehouden over het onderwerp: „On derwijs als onderdeed van de opvoe ding". Spreker zette uiteen, dat de opvoe ding allereerst geschiedt en behoort te geschieden in het gezin, de kleine gemeenschap, die van nature daartoe geëigend is. Allesbeheersend is' op school de onderwijzer en zijn gehele levenshou ding, in één woord zyn voorbeeld. Het onderscheid tussen de gezins- en schoolopvoeding is in de loop van de tyd minder scherp geworden. By de huidige stromingen, die de vernieuwing van de school beogen, legt men op de opvoedkundige taak van de school de volle nadruk. Een vijand van de vernieuwing is de zucht naar uniformiteit, naar ega lisatie. In Nederland schynt iedere leerkracht de plicht te hebben alle leerlingen, die m een bepaalde school of in een bepaalde klas geplaatst zyn, even hoog op te trekken, te zorgen, dat alle leerlingen, die in zyn klas zitten, na het einde van de klas evenveel kennen en kunnen. Leerlingen, die aan enkele eisen niet voldoen, worden gedwongen het hele proces nogmaals te doorlopen. In de laatste 25 jaar is op dit punt veel vooruitgang aan te wijzen. Deze lijn moet worden doorgetrok ken. Maar geleidelijk, want de ge wenste voorziening kosten schatten geld en de nodige selectie is moei lijk. Benzine en andere olieprodneten duurder Ten gevolge van buitenlandse prijs verhogingen en. van devaluatie, zyn per 1 November de aardolieproducten ten in prijs verhoogd. In de Staatscourant van Maandag zijn onder meer de volgende ver- bruikerspryzen opgenomen Autobenzine f 0.29 per liter; licht- petroleum f 0.67 f 0.69 f 0.71 per 4 liter (rayon-prijzen), tractorpetroleum f 14.75 f 15.35 per 100 liter (rayon pryzen); dunne stookolie (huisbrand olie II f 11.05 per 100 liter; gasolie f 1225 per 100 liter; mineralen terpe- tyn f 28-60 per 100 liter. Speciale ben zines worden met f 5.50 per 100 liter verhoogd. Mijnwerker verongelukt In de nacht van Maandag op Dins dag is in de ondergrondse werken vaii de Dominiale Mijn te Kerkrade, de 28-jarige P. J. Renierkens uit Bleyerheide, om het leven gekomen. Hy" werd bedolven onder vallend gesteente en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. HUWELIJK Dames en heren van alle standen en leeftijden, die 'n gelukkig harmonisch huwelijk wensen aan te gaan, wendt U vol vertrouwen tot 't Bemiddelings bureau voor Katholieken, Nic. straat 5, Eindhoven. Bruinkoolbriketten duurder De prys voor welke bruinkool briketten door de kleinhandel mogen worden verkocht of te koop aange boden, is verhoogd met f 5 per ton of f 0.50 per eenheid. Notaris veroordeeld tot f 1000.boete De notaris A. van A. te Waarden burg, die een datum veranderde in een bewijs tot opheffing van het ver bod om met zyn auto op Zondag te rijden, werd door de Arnhemse recht bank veroordeeld tot een geldboete van f 1000 subsidair 1 maand hech tenis. Naar de elf millioen Het echtpaar Kogel-Nyenkamp te Raalte is verblijd met de geboorte van een drieling, drie jongens. Het echtpaar Verhagen te Capelle (N.Br.) eveneens. Twee jongens en een meisje. Zoekt U EXTRA KOOPJES in Wy hebben prima restanten in veel soorten. Daar moet U van profiteren M. DIRCKX, LEUNEN Verstuivingen Geachte Redactie. Volgens het laatste raadsverslag zou ik o.m. gezegd hebben, dat een beplanting niet veel zal helpen tegen verstuiving, eerder schaden. Ik geloof, dat dit niet een juiste weergave is van het gesprokene. Ik heb betoogd, dat men zich niet moet blind staren op beplanting, daar deze ook mest en voclit onttrekken en door beschaduwing schade berok kenen aan de gewassen (zie 's zomers langs de Deurneseweg). Als op de lichtere gronden geen zomervruchten gezet worden en deze, zoals vroeger behoorlijk bemest worden, waardoor het humusgehalte van de gronden stijgt, zal de verstuiving voor een groot deel verdwijnen. Slechts om te waarschuwen, dat men in beplanting alleen niet het heil moet zoeken heb ik op bovenstaande feiten gewezen. H. MAAS, Heide llllllllllllllllllllllillllillllllill^ geheel uit één stuk, 'n ideale schoen voor bejaarde heren. Hoge Schoenen in verschillende leestmodellen en leersoorten, vindt ze by M. DIRCKX, LEUNEN Telefoon 468 Wy bezoeken U gaarne met monsters !!l!!ll:ll!li;lllll!llll!!llll!lllli;illllllll!lllli BURGERLIJKE STAND van 28 Oct. t.m. 3 Nov. 1949 GEBOREN v. Zwamen Johanna J. G. Floenderstr. Marcellis Nicolaas G. W., Merselo Niea Rötjes Peter A. E., Ziekenhuis Oosterbaan Jeanne J. E., Ziekenhuis Jansssn Anna C. H Hoenderstr. 41 Toonen Johanna P.J., Leunen K 105 Cremers Maria J.G., Maash.wegnw 46 OVERLEDEN: Pools Petronella, wed. van Janssen L., 71 jaren, Langstraat Stiphout Josephina, echtgen. van Boom J26 jaren, O.Oostr. weg Vereyken Johanna, echtg. van Jans sen A., 73 jaren, Leunen ONDERTROUWD: Claassens Joseph, 34 jaren en Phi- lipsen Johanna, 29 jaren, beiden te Venray. Ewals Victor, 26 jaren, te Vier lingsbeek en Arts Antonia, 26 jaren, te Venray GETROUWD: Kusters Gerard, 29 jaren en van Hoof Petronella, 22 jaren, beiden te Venray. schildert men binnen. Voor alle behang- en schilderwerken beveelt zich beleefd aan F. W. HENDRIKS Schildersbedrijf Langstraat 46 KERKELIJKE DIENSTEN. PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE-ACTIEWeest arbeid zaam, leeft sob6r Priester v. d. weekPater Domitius. Zondag22e Zondag na Pinksteren; 6 u. lm. verlaten zielen in 't vagevuur; 7 u. lm. Gerard Linders; 8 uur lm. Peter Gerrits; 9 u. kindermis; 10 uur hoogmis Arnold Coenders; 3 u. kinder lof; 7 u. lof, rozenhoedje, miserére. Maandagfeest van Willibrordus, patroon van de Kerkprovincie; 6.30 zielemis voor alle overl. parochianen; 7 u. lm. Henricus Derks; 7.30 best. jaard. Michiel Arts, echtgenote en Lambert v.d. Sekerom; 8.15 best. jaard. overl. fam. Beterams; 7 u. miserere, lof en rozenhoedje. DinsdagOctaafdag v. Allerheiligen; 6.30 lm. Willem Broers; 7 u lm. P.J. Bistervels; 7.30 lm. Johanna Erkelens- v. Nunen; 8.15 gest. jaard. Lambert Pools, echtgenote 9n overl. kinderen (3©kl.); 7 u. miserere, lof en rozen hoedje. Woensdag: kerkwijding van de Aartsbasiliek v.d. Allerheiligste Ver losser; 6.30 lm. Johannes Claessens, Johanna Fleurkens en Chris Claessen; 7 u. lm. Mina Coppus; 7.30 lm. vrouw van Jan v.d. Heuvel; 8.15 gest. jaard. P.H. Camps en echtgenote (2ekl.); 7 uur miserere, lof en rozenhoedje. DonderdagH. Andreas Avellinus; 6.30 lm. Mathys Janssen; 7 uur lm. Gertrudis v. Ham—Pouwels; 7.30 lm. Maria v.d. Hulst; 8.15 gest. jaard. Cornelis Raedts en Petronella Smits (sol. ie kl.)

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2