Boerenbelangen... Vroede vaderen vergaderen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Onthulling van herdenkingsmonument Landbouw winterschool O.p. in (Om4ag óninq, van Cheistui K aiie kdiiqcn... Zaterdag 29 October 1949 No. 43 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckbof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 612 postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad verten t iepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Kringvergadering van de L.L.T.B. afd. VENRAY. Teiwijl buiten de jeugd van Venray zich opstelde om de Gouverneur te verwelkomen, begon in Hotel de Zwaan, verleden week Donderdag middag de vergadering van de kring Venray der L.L.T.B. Een vergadering waarop o.m.Mr. v. Campen, directeur dor Centrale Boeren leenbank in Eindhoven, de heer Kluit mans, adj. secretaris van de L.L.T.B. en Ir. Moors, de nieuwe directeur van de Landbouwschool, het woord voerden. In zijn openingsrede begroette Voor zitter Loonen de gasten en de aan wezigen en sprak tot slot 'n kort woord over de nieuwe Landbouwwinter- school. Al meent Venray de argumen ten te kunnen bestrijden, die voor de vestiging der school in Horst de door slag gaven, Venray zal zich bij het scheidsgerecht moeten neerleggen en haar best moeten doen om deze school voor geheel Noord-Limburg een zegen te doen zijn. De taak van de Boerenleenbanken Mr. v. Campen besprak vervolgens dp taak van de boerenleenbanken, die uit do nood der tijden geboren, hun beleid hebben afgestemd op denoden en de belangen van land- en tuinbouw. In de 50 jaren van haar bestaan heeft zy haar taak zo gezien en.'de resultaten die geboekt zijn, duiden aan, dat het juist was. 583 boeren leenbanken zijn aangesloten, waardoor 83500 leden profijt trekken van de 558 millioen gulden kapitaal der bank. In de komende tijd zal baar taak zwaar zijn, omdat zij mede zal moeten vechten om de boer zijn zelfstandig- beid te laten bewaren. Doch door een goede belegging te geven aan de in komende gelden, door credieten te verstrekken, waardoor verdere uit bouw van 't bedrijf door mechanisatie e.d., alsmede een intensievere bedrijfs voering mogelijk wordt en tenslotte door het betalingsverkeer zo gemak kelijk mogelijk te maken, zal dit waar schijnlijk wel lukken. Spreker ging dan dieper in op de voordelen van het sparen en vertelde, dat het altijd de politiek der bank is geweest, de geboden en gevraagde rente zo stabiel mogelijk te houden. Zo werd voor de oorlog aan spaar ders 2s/« rente betaald, nu llU pet, voor credieten vroeg men eerst 41/} tot. 4 pet, nu 4 4Va pet. Nadat gedurende de oorlog veel ge stort is, komt nu langzamerhand weer veel vraag naar geld, zodat de bank slechts haar geld kan uitzetten op korte termijn. Voeg daarbij de maat regelen van Minister Lieftinck, dan zal 'het ieder duidelijk zijn, dat de bank zeer voorzichtig moet zijn en niet alle wensen kan vervullen. Spreker besprak vervolgens de steun aan de boerenbonden, die door rechts herstel weer baas in eigen huis zijn geworden en nu dikwijls crediet nodig hebben. De gehele financiële politiek dwingt echter de bank waarborgen te vragen en nu is in overleg met de L.L.T.B. een maatregel gevonden, waardoor dé aansprakelijkheid der bestuursleden niet direct moet worden ingeschakeld by een mogelijk fiasco. Voor de toekomst vroeg Mr. van Campen van de boeren verantwoor delijkheidsgevoel, ook tegenover de boerenleenbank. De tijden zullen moeilijk worden, maar zoals in het verleden eendrach tige samenwerking schitterende resul taten heeft opgeleverd, zo zal ook de toekomst bewijzen, dat de boeren hun mannetje kunnen staan. Van verschillende» zijde werden nog vragen gesteld, zo o.m. waarom de boerenbonden 4 pet rente moesten be talen van het geleende geld bij de bank, maar de eerste of beste Ge meente slechts ilU of nog minder. De spreker wees weer op de maat regelen van de Minister en de verdere financiële politiek. Wil men de spaar ders waar voor hun geld geven, dan zal toch de credietverlening de lasten moeten dragen. Op de vraag of de tentoonstelling in Eindhoven niet wat al te groot scheeps was opgezet, deelde zo wel de spreker als de Voorzitter mede, dat dit niet het geval is. Het werd de hoogste tijd, dat aan binnen- en buiten landers behoorlijk getoond werd, dat de boeren bier in het Zuiden niet zo achterlijk zijn, als wel dikwijls wordt gedacht. Bovendien is de financiële uitkomst zodanig, dat de boeren nog iets terug krijgen van het bedrag, wat voor deze tentoonstelling reeds jaren geleden was gereserveerd. Wat brengt de toekomst! Dan was het woord aan de heer Kluitman?. Hij wees er allereerst op, dat de komende wintermaanden buitengewoon geschikt zijn voor het verenigingswerk. De uitvoering van winterprogram- ma's staat als punt op de agenda en hierbij moet niet alleen aan het materiële gedacht worden, maar ook aan de sociale en geestelijke zijde. Het grote onderwerp zal zijnvrede, geen politieke vrede, maar vrede onder elkaar in het huisgezin, in de ge meente, in de kring. Verder zullen de kringen retraites moeten orga niseren. Wat het sociale programma betreft, de komende pubiekrechtelijke bedrijfs organisatie zal de nodige aandacht eisen, daar ook hier voor de boeren grote belangen op het spel staan Misschien is het mogelijk, dat deze stof nog eens heel populair zal be handeld kunnen worden, zodat een ieder begrijpt waarover het gaat. De vorming der Jonge boeren moet ook de ouderen aan het hart gaan en vooral zij moeten zorgen, dat hun kinderen weten, wat er in de wereld te koop is. Het vestigingsprobleem, en daar mede de emigratie zullen bestudeerd moeten worden, alsmede een verdere intensivering van het bedrijf, daar voor de export vooral kwaliteits producten gevraagd woiden. Een nauwer contact van de Kring voorzitter met de afdelingen kan be werkt worden door deze uit te nodigen op de afdelingsvergaderingen. Hét 50-jarig bestaan van de L.L.T.B. zal in 195! gevierd worden met een grote tentoonstelling in Roermond waarvoor nu reeds de verschillende afdelingen zullen moeten bijdragen. Verder werd de nieuwe bindende regeling voor personeel, dat'.inwoont, uitvoerig besproken en volgens spreker zou deze inderdaad 'voor velen te zware lasten met zich meebrengen, De controle is echter zo soepel mo gelijk en overtredingen zullen nauw keurig besproken en nagegaan worden, Over de eierexportsprekende, kwam spreker vanzelf op de beruchte kwestie der eierzegel8. Was voor 1 Juli de regeling zo, dat men zegels moest kopen wou men aan voer komen, de praktijk heeft geleerd, dat velen voer op andere wijze wisten te verkrijgen en zodoende juist de kleine boer moest opdraaien voor de exportzegels. Dit is nu veranderd. Men kan nu zegels nemen, wat feitelijk voordeliger is, waardoor men ontheven wordt van de heffing van f 1,50 per kip. Prijzen De tijd is ondertussen weer aange broken, dat de nieuwe richtprijzen zullen worden bekend gemaakt, Er is nog weinig nieuws over, maar het schiint wel vast te staan, dat de melk en het varkensvlees minder op zullen brengen. De melk, naar mening van de spieker, 16 cent per liter en het varkensvlees f 1,85. Dus nogal een radicale vermindering. Daartegenover staat, dat de export door de devaluatie waarschijnlijk zal toenemen en dusgrotere afzetmogelyk heden met zich meebrengt. Dezelfde devaluatie zal het de boer moeilijker maken import te krijgen en hier zal dus speciaal de veevoederpositie onder te ly'den hebben. Het zal dus noodzaak worden, dat de boeren zoveel mogelijk zelf voor veevoeder zorgen. Yan de motie Groen is ook nog altyd wat te verwachten en binnenkort zullen de boeren f24, per koe in ontvangst kunnen nemen. Naar aanleiding van de woorden van de beer Kluitmans over de toe komst van de boer in deze streken, sprak Voorzitter Loonen nog enkele ernstige woorden, waarover wy na het uitkomen der juiste cijfers nog een en ander hopen te vertellen. Pastoor de Bot richtte eveneens een ernstig woord tot de aanwezigen, waarbij hij hen er o.m. op wees, dal in de meeste plaatsen de boerenbond de enige grote vereniging is, waar mede de mensen rekening houden, En daardoor rust vanzelf een zware taak op de schouders der bestuurs leden. Zy moeten er voor zorg6n, dat de leden niet alleen in materiële zin, maar ook geestelijk en sociaal beter uitgerust worden, Zy moeten weten wat ook op die terreinen in ons land en in do wereld te koop is, anders komen de boeren achteraan. Nog te veel wordt op het materiele de nadruk gelegd, maar de sociale maatregelen, die getroffen worden, zullen b.v. in d'e toekomst het materiële beïnvloeden. Weest dus paraat en geeft een voor beeld. Ir. Moors sprak dan nog over de landbouwwinterschool en vroeg de aandacht der boeren voordit onderwijs. Hierna begon de rondvraag, waarop verschillende interessante vragen gesteld werden. Zo was men o.m. on tevreden over de voorlichting, die ge durende de tentoonstelling gegeven werd over de bedrijfsopbrengsten op deze gronden. Nog afgezien van de buitengewoon gunstige indruk, die zij op buiten staanders maakten, de cijfers blyken geheel onjuist te z(jn en menig boer heeft zich aan een dergelijke be cijfering danig geërgerd, daar de uit komsten in de meeste gevallen heel wat slechter ztfn. Ook. de Voorzitter was het hier mede eens en op bestemder plaatse zou hierover zeker eens gesproken worden. Dan kwam het einde en met een kort gebed sloot de Voorzitter deze interessante vergadering. Venray herdacht zijn oorlogsslachtoffers Na dagenlange voorbereiding was dan het monument ter gedachtenis aan alle oorlogsslachtoffeis van 1940- 1945 gereed gekomen. Reeds vijfjaar lang zijn plannen gemaakt en het moet voor liet Monumenten-comité een grote dag zyn geweest, nu al deze plannen toch zijn verwezenlijkt en het gedenkteken op zo'n eenvou dige doch grootse wy'ze is onthuld en aan de Gemeente is overgedragen. Direct na de bevrijding immers, is reeds gedacht aan een herinnerings- teken voor de grote gebeurtenissen, die zich in Venray hebben afgespeeld, en overal heeft men daarvoor propa ganda gemaakt. De financiële middelen echter waren niet voldoende om de eerste opzet te doen slagen en zo is men tenslotte, na lang en breed over leg gekomen tot dit eenvoudige monument, dat, naar wy hopen, tot in lengte van dagen, Venray de tyd van 1940—1945 zal doen herinneren. En' het was zinvol, dat dit monu ment j.l. Zondag werd onthuld, op hetzelfde tijdstip, dat vóór vyf jaren de mensen uit Venray werden ver dreven en tot in België werden ge- evacueerd. Om 10 uur werd in de St. Petrus Banden een plechtige H. Mis opge dragen voor alle oorlogsslachtoffers, waarbij het kerkoor op zeer verdiens telijke wijze een meerstemmige Mis ten gehore bracht en waarna een grote stoet naar het te onthullen monument trok. Venrays Harmonie, Mannenkoor, Erecomité, Monumentencomité, bruid jes, nabestaanden van oorlogsslacht offers en honderden belangstellenden groepeerden zich voor het monument, dat nog door de vaderlandse drie kleur was bedekt. De Voorzitter van het Monumenten comité, de heer Peters, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de familieleden der oorlogsslachtoffers. De Commissaris der Koningin had hem verzocht, nu hy zelf door ambts bezigheden niet aanwezig kon zijn, in zyn naam te getuigen van zyn grote belangstelling en sympathie met dit gebeuren. Nadat spreker gememoreerd had, dat voortaan ieder jaar een H. Mis ter nagedachtenis aan de honderden oorlogsslachtoffers van Venray zal worden gesticht, dankte hij allen, die aan de totstandkoming van dit ge denkteken hebben meegewerkt. Speciaal het bestuur van het Monu mentencomité, de beeldhouwer en de Venrayse aannemers, die vrijwel belangeloos de kapel hebben gebouwd. De tyd voor vyf jaren was zwaar en de bevrijding, zo lang verbeid, had zulk een bitter voorspel. Maar de grote nood dreef allen tesamen. Liefdevol werden de evacuees opge nomen, gul werd het eten gedeeld en een schuilplaats geboden. Iedereen toonde toen wat hy waard was. En dit gedenkteken zal het schone en goede uit die tijden voor de komende geslachten vastleggen. De plaats, waarop het staat, eist de aandacht van allen, die door ons dorp komen, maar wijst tevens op de dodenakker, waar zovele slachtoffers rusten. En deze moeter. wij blijven gedenken, vooral in onze gebeden. Maar niet hen alleen, ook onze vijanden, al was het onrecht, wat zy ons hebben aan gedaan. "Wij herdenken onze bevrijders en speciaal hen, die vielen in het verzet en zy, die gestorven zyn in de con centratiekampen. Om ons te herinne ren aan de dure plicht van herdenken; die wij tegenover al deze slachtoffers hebben, is dit gedenkteken geplaatst en spreker sprak de hoop uit dat tot in lengte van dagen de gedachtenis aan deze zware tijden en aan de talloze slachtoffers mag levendig blijven. Daarna verzocht de heer Peters twee nabestaanden van oorlogsslacht offers het gedenkteken te onthullen. De onthulling En terwijl de Harmonie het Wil helmus speelde, trokken M. Janssen en A. Janssen de vlaggen weg, die de voorstelling, ontworpen en uitge voerd door de beeldhouwer Jan Lucher uit Roermond, nog bedekten. De HoogEerw. Heer Deken zegende het monument in, waarna het Man nenkoor het Beati Mortui zong. Dan kwamen kleine bruidjes, namens kerkdorpen en kom, een bloemenhulde brengen en ieder van hen legde een boeket herfstbloemen aan de voet van het monument. Nadat een minuut stilte in acht genomen was, werd door allen vyf Onze Vaders gebeden. De heer Peters bood het monument vervolgens aan de zorgen van het Gemeentebestuur aan en sprak de hoop uit dat als de middelen het toelaten nog eenmaal, de namen van alle slachtoffers op het gedenk teken zouden worden vermeld. De heer Burgemeester was gaarne bereid het monument te aanvaarden veor de Gemeente en hy beloofde alle zorg er aan te zullen besteden. Ook hij bracht dank aan allen, die hetzij door hun arbeid, hetzij door hun bijdragen, de oprichting van dit monument hebben mogelijk gemaakt. Byzonder dank bracht hy aan de Gouverneur voor zijn sympathie en belangstelling. Wanneer spreker dit monument aandachtig bekeek, dan moest hy de beeldhouwer Lucker wel bijzonder feliciteren met de kunst zinnige uiting der gedachten, die door de schoonheidscommissie van Venray Vooruit aan hem waren voorgelegd. Pater Briels gaf dan nog enige uitleg van het gedenkteken, hoe het kruis met de verrijzende Christus het ly'den, het geloof en de weder opstanding symboliseren. Hoe de stervende soldaten, de dood en de verwoesting voorstellen, maar tevens de hoop op de naderende bevrijding, die wordt aangegeven door de aan vliegende vredesduif. Verder duiden de vluchtende vrouwen op evacuatie, terwijl de geboeide man het verzet en de illigaliteit weergeeft. Een korte rondgang langs het pas onthulde monument sloot deze bijzon dere plechtigheid. Onder de aanwezigen merkten wy nog op de Burgemeester van Vier lingsbeek— Overloon c.a., die doorzijn aanwezigheid blijk gaf van zyn belang stelling. Men heeft ons van verschillende kanten ook van Venrayse ver weten, dat wy, nadat de beslissing genomen was omtrent de vestiging van de Landbouwwinterschool te Horst, hiertegen nog in het geweer gekomen zijn. Inderdaad zou voor dit verwijt reden zyn geweest, als wy de argumenten, die aanleiding gaven tot een vestiging in Horst, bestreden hadden. Als we het verslag in Boer en Tuinder lezen over de voorwaarden, dan blijkt daaruit zonneklaar, dat slechts de persoonlijke voorkeur van de scheidsrechter de doorslag gaven. Moge dan Horst meer het middel punt zijn tussen Cuyck en Roermond, Venray is ontegenzeggelijk meer een landbouwgebied als Horst, dat zich meer specialiseert op tuinbouw. Bovendien vinden we de uitsluiting van Oost-Brabant een ambtelijke dwaasheid, waarvan men de gevolgen in de toekomst zeker zal merken. Voor de rest biedt Venray dezelfde gunstige voorwaarden als Horst. Maar het is met hierop, dat wy critiek hebben uitgeoefend. De oudé Kring 'Horst—Venrav is op voorschrift van Bisdom e.net hoofdbestuur gesplitst geworden 'en dat heeft bij sommige heren niet precies goed bloed gezet. Hier kunnen we in komen, maar voorschrift blijft voorschrift en daar heeft men zich bij neer te leggen. De tegenwoordige toestand geeft ook duidelijk weer, dat deze beslissing juist was en dat deze maatregel van hogerhand inderdaad goed was. Dit mag dan echter voor de andere party' geen aanleiding zijn, om alle oude af spraken nu ook maar over boord te werpen en dan wel speciaal die, welke nu niet direct een voordeel opleveren, Dè kwestie, waartegen wy in het geweer gekomen zyn, is slechts deze: Hier is een belofte niet nagekomen, die enkele jaren geleden is gemaakt! En nu kunnen er honderden argumen ten zyn, die de zaak misschien anders voorstellen, maar het oude spn woord heeft nog niets van zijn kracht verloren„Een man, een man, een woord een woord. En al is het dui delijk, dat deze critiek aan de toe stand niets veranderen zal, toch menen wy, dat op deze handelwijze gewezen moet worden. In die oude Kring zyn afspraken gemaakt, neem b.v. maar eens over de fokdagen en de grote tentoon stelling, als men deze niet meer wenst na te komen, krijgen we niet alleen een zeer onplezierige verhouding tussen Horst en Venray en daardoor een afbreken, van wat onze voor ouders met veel moeite hebben opge bouwd. Maar dan zal ook geheel Noord- Limburg daar de weerslag van merken zeer tot hun eigen schade. Er mogen kort kortzichtige lieden zi)n, die dit niet willen en menen, dat de zaak vanzelf wel dood zal bloeien, wie onze mensen kent zal weten, dat juist het tegengestelde het geval is. En daar hebben we allemaal niets aan, als last, moeite en narig heid. Juist daarom hebben wij ook na de beslissing een waarschuwing laten horen. In het welbegrepen be lang van de boerenstand van Venray, Horst en Noord-Limburg. 10 Minuten hadden de Raadsleden Dinsdag j l. nodig om door de agenda heen te stuiven, maar de Rondvraag leverde nogal wat vragenstellers op. De heer Fr. Janssen had er kennis van gegeven, dat hij niet aanwezig kon zyn. De notulen van de openbare ver gadering van 30 Sept. j.l. hadden zonder meer de goedkeuring van de Raad. In een besloten zitting werden verder nog enige notulen van ge heime vergaderingen goedgekeurd. De ingekomen stukken waren alle van G.S., waarin deze de. besluiten van de Raad goedkeurden: het verkavelingsplan van terreinen langs Molenpad en Merseloseweg, als mede de verkoop, ruilingen verpach ting van die en andere gronden. Stichting Peelboerderijen Reeds eerder werden kosteloos aan de Stichting Venray tot het oprichten en exploiteren van peelboerderijen 18 perceeltjes grond overgedaan voor de jouw van boerderijen. Het is mogelijk geworden om nog 4 boerderijen te bouwen, in verband waarmede vier andere stukjes grond moeten worden overgedragen aan de Stichting. De Raad vond het goed. Bovengenoemde Stichting krygt de Dat de Katholieke Volkspartij in Venray nu altijd zo buitengewoon actief is geweest, zal wel niemand durven beweren Er is tenminste nog weinig van uitgegaan. De R.K. Staatspartij afd. Venray leed ook wel aan dat euvel, maar had toch ieder jaar zijn taak naar behoren vervuld.' Maar nu schijnt Christus is Koning van heel de bezielde en onbezielde schepping, maar by uitstek van alle redelijke wezens. Dan is hy ook by uitmun tendheid de Koning van alle heiligen. Zy vormen zijn hofstaat, zyn cour d'honneur; zy zijn de trouwe pala dynen van zijn ryk, de herauten, die voor hem uitgaan. In de volle zin van het woord is hy' hun Koning. Zy dienen hem nacht en dienen hem om niet. Onverstoorbaar staan zy op hun post en blyven steeds in de plooi. Al nestelen de vogelen in hun hoed, al groeien de tenen door hun schoenen, ze klagen niet, worden niet ongedul dig, want het is voor hen een lust hun Koning te dieijen en zyn wel behagen te vervullen. Dag en nacht zyn zy bezig met de taak, die Christus hun opgedragen heeft. Iedere taak, die zy moeten vervullen, is een eretaak en zy stellen er een eer in ze zo goed mogelyk te vervullen. "Want in hun hart is maar één wil: de gelijkvormigheid met de wil van Christus. Zy willen niets anders dan wat hy wil, zoals hy het wil en zo lang hy het wil. Daarom is er een grote rust in hun gemoed. Ze hebben geen verlangens en geen wensen buiten Christus. Hy is hun Koning, die hen helemaal 'verzadigt- Zy kennen geen andere trouw dan de trouw aan Christus. Voor hun Koning hebben ze alles veil; ze zyn hem trouw in hun gedachten, in hun genegenheden, in hun grote en kleine voornemens. Op een wenk van Christus verzaken ze hun liefste lief hebberyen; by het fronsen van zyn wenkbrauwen onderzoeken ze hun geweten en steken er alle lichten by op om de kleinste pluisjes te vinden. Ze kennen slechts één plezier: goed en edelmoedig zyn voor Christus, zyn vrienden dienen in de armen en ongelukkiger, eerherstel brengen voor allen voor allen, die Hem verguizen en bespotten. Ze verlangen naar een ryk en vruchtbaar leven, naar een leven, dat troost is voor zyn hart. Zo de heiligen leven, moeten ook wy voor onze Koning leven, met dezelfde trouw, met dezelfde dienst baarheid, met dezelfde edelmoedig heid. Dit moet ons voornemen zyn op dit Christus—Koningsfeest. P. H. RONGEN, O.C.R. helemaal de dood in de pot te zitten want men hoort en ziet nergens niets van. Zyn we goed ingelicht, dan hebben in Febr. a.s. de groslijst-verkiezingen voor de Provinciale Staten, waarvoor elke afdeling, volgens de ledenlijsten een stem in het kapittel heeft. Als we bedenken, dat er nog niet eens contributie is opgehaald en er dus feitelijk helemaal géén leden zyn. dan ziet de toekomst voor de provin ciale en andere vertegenwoordigers voor onze gemeente er wel duister uit. Wil men vóór 3i Dec. nog eens iets hereiken, dan zal er onderhand toch ook eens aangepakt moeten worden en niet zuinig ook. Terwijl andere plaatsen al lang klaar zijn, sloffen we weer netjes achteraan en dan maar kankeren jongens benodigde gelden van de My tot finan ciering van het Nationale Herstel. De Gemeente moet echter garant blyven voor de f 170,— rente por boerdsry. Daar in het verleden maar voor 20 garantie is gesteld, moot", daar er nu in totaal 22 boerderijen gesticht worden, nog voor 2 stuks een garantie gegeven worden. De Raad machtigde daartoe B. en W. Industrievestiging In de laatste Raadsvergadering werd besloten, dat op het industrieterrein aan de Maashese weg een ontsluitings- weg zou worden aangelegd alsmede een riolering. De kosten hiervoor zouden ongeveer f 7000,— bedragen. Naderhand is echter gebleken, dat ook egalisatie van ruim 4,5 "ha drin gend nodig is, terwyl de geprojec teerde ontsluitingsweg beter sintel- weg kan worden. De kosten van een en ander zullen f 14.835 bedragen. Maar ook hier ging de Raad zonder meer mee accoord. Wegen en nog wat... De rondvraag maakte de tongen eerst los en het was de heer MAAS, die zyn eerste speech hield. De weg van de school op de Heide naar de Deurneseweg is zeer slecht. Enige tijd geleden hebben de bewoners ge vraagd, of deze niet opgemaakt kon worden, maar van gemeentewege is toen de vraag gekomen, of zy, die er belang bij hebben, daarvoor ook gel delijke steun willen geven. Spreker heeft daar eens naar geïnformeerd, maar men wil wel helpen met ver voer enz., maar voor geldelijke steun men niet bereid. De groto weg naar de Heide heeft verder ook nog dringend een nieuw wegdek nodig. Is het mogelyk dat daarmee eens begonnen wordt. In de vorige vergadering is verder nog gesproken over de verstuivingen en men meent als oplossing gevon den te hebben een groots opgezette beplanting. Volgens spreker zal dat echter niet helpen, eerder schaden. Zolang de boer het.oude stalmest niet gaat gebruiken, zal de grond steeds losser worden en steeds meer verstuiven. De VOORZITTER zou by Gemeen tewerken eens informeren of voor de weg vanaf de school naar Deurnes9 weg nog een andere oplossing is te vinden. De weg naar de Heide zou binnenkort wel besproken worden bij de begroting 1950, die men aan hot klaarmaken is. Maar spreker waar schuwt de héren reeds by voorbaat, dat ze geen grote illusies moeten koesteren, daar de centen op zyn. Wat de waarschuwing aangaat, de technici en de mannen, die 't weten kunnen, zyn voor aanplanting. Mis schien kan dit punt nog eens be sproken worden by de behandeling der begroting. Men hoopt dan ten minste het vak Deurneseweg—Leun- seweg—grens op tekening te hebben en dienaangaande voorstellen te doen. Brug bij het Station Op de vraag van de heêr CAMPS of er geen begin gemaakt wordt met de bouw van een nieuwe brug aan het Station, antwoordde *de VOOR ZITTER, dat de gemeente hierover nog steeds aan het vechten is. De brug, die onder de Domeinen hoort, is dus Rykseigendom en het Ryk heeft de Gemeente opgedragen deze brug te herstellen. Dat wil de Ge meente wel doen, mits zy de Rijks bijdrage dan ook krygt voor de wederopbouw. Maar daar is men in Den Haag niet voor te vinden. En zolang dat niet is, kan de Gemeente zich de luxe niet permitteren, om voor het Ryk een brug te gaan bouwen. De heer WISMANS hoopte, dat B. er. W. uit de woorden van de heer Maas niet zal concluderen, dat er nu geen aanplantingen meer nodig zyn. Voor Ysselsteyn liever nog vandaag als morgen. Spreker heeft zich wel eens afgevraagd, of de grote weg naar de Heide feitelijk wel dringend nodig is. Volgens hem loopt deze weg zo ongelukkig mogelyk. VOORZITTER stelde de vrager ge rust. Het wachten zal zyn op de begroting en Ysselsteyn komt als eerste aan de beurt. Hoe spreker zich de hoofdverbinding met de Hei had voorgesteld zonder bovengenoem de weg, was de Voorzitter niet heel duidelijk, maar voorlopig zal de Heide het er mee moeten doen. W oningcommissie. De heer CUSTERShad tot zyn spijt gezien, dat de verkiezing van een nieuwe woningcommissie niet op de agenda stond, terwijl toch afgesproken was, dat op deze vergadering de verkiezing gehouden zou worden. Verder had hy gehoord, dat voor het herstel van de oorlogsschade aan het Gemeentehuis slechts enkel.e aan nemers waren gevraagd on 'dit was volgens spreker niet juist. Bovendien wilde spreker nog even de nadruk er op leggen, dat hy voor aanplanting was by het tegengaan van verstui vingen. De VOORZITTER deelde mede, dat

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1