TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS TENTOONSTELLINGSNUMMER Welkom in Venray De Tentoonstelling van heden teqbamma weekblad voor venray en omstreken 3e Noord-Limburgse Land-, Tuinbouw- en Middenstandstentoonstelling te Venray Kliemi uit de 4jcéland6e nedeizetting fylazilië in Zaterdag 24 September 1949 No. 38 Zeventigste Jaargang Bij gelegenheid van de derde Noord-Limburgse Land-, Tuinbouw- en Middenstands-tentoonstelling, welke op Zondag 25, Maandag 26 en Dinsdag 27 September a.s. in deze gemeen te gehouden zal worden, wil ik er mijne vreugde over uitspreken, dat deze tentoonstelling, door de onderlinge samen werking van onze Boeren-organisaties, Middenstand en K A.B., thans weder te Venray kan plaats vinden. Was het oorspronkelijk de bedoeling, dat deze tentoonstel lingen om de tien jaren zouden worden gehouden, helaas heeft men door de onrust der tijden in 1945 hieraan niet kun nen voldoen. Zwaar gehavend was Venray uit de oorlog te voorschijn gekomen. De eens zo welvarende plaats was totaal verwoest, herschapen in één grote ruïne, Hadden de Duiters vóór hun aftocht de boeren „bevrijd"' van hun vee, de boerderijen en gebouwen werden door oorlogsgeweld vernield of beschadigd. Enkele jaren van harde en noeste arbeid zouden nodig zijn, om de verwilderde en ondermijnde akkers weder te maken tot de vruchtbare grond van weleer. Niet minder slecht was het gesteld met onze middenstand, waarvan velen zich na de bevrijding beroofd zagen van hun pand, zodat zij in de uitoefening van hun bedrijf ten zeerste werden bemoeilijkt met alle gevolgen van dien. Niet ontmoedigd door deze zware tegenslagen werd na de terugkeer der bevolking met man en macht aangepakt. Weer golft het koren over de onafzienbare vlakte. Weer rijen zich fraaie winkelpanden langs onze straten, alles getuigende van de energie en de ondernemingslust van een nijver volk. Als uiting hiervan moge ook gezien worden deze tentoon stelling, die, zich uitstrekkend niet over Venray alleen, doch over geheel Noord-Limburg, den bezoeker een beeld moge geven van hetgeen in deze naoorlogse jaren in dit zwaar geteisterde gebied is gepresteerd op het gebied van landbouw, veeteelt en handel. Moge dan deze tentoonstelling opgebouwd door samenwer king van boeren, middenstanders en arbeiders, eenzelfde succes beschoren zijn als haar beide voorgangsters, tot grote voldoening niet alleen van haar organisatoren en de talrijke inzenders, doch tevens van het publiek dat haar ongetwijfeld in grote getale met een bezoek zal willen vereren. Weest allen van harte welkom in Venray. Venray, September 1949. De Burgemeester van Venray, MR. A. H. M. JANSSEN. Deze Noord-Limburgse tentoonstelling moet een herhaling worden 1 In 1925 nam de thans nog steeds hoogvereerde Jan Poels zaliger, het gelukkig initiatief. Als geboren leider wist hij zijn medewerkers wel te kiezen en eenieder, die ook maar eniger mate een bijdrage kon leveren wel zodanig te begeesteren, dat de onderneming, onder aller medewerking een groot succes werd. In 1935 werd overeenkomstig de gemaakte afspraak een tweede tentoonstelling georganiseerd. Men aarzelde even, want de tijden waren slecht en de Noord-Limburgse boerenkoning ontbrak, te vroeg ontvallen aan gezin en gemeenschap. Doch men versaagde echter niet! De talentvolle en toege wijde Oscar van de Loo, toenmaals nog burgemeester van Venray, nam de leiding over; men trotseerde de wangunst dier tijdenen de uitgebreidere demonstratie werd wederom tot een succesvol einde gebracht. In 1945 had ons de derde demonstratie moeten brengen! Edoch De verschrikkelijkste aller oorlogen had in zijn laatste faze Noord-Limburg geteisterd. Venray. gerekend tot de zwaarst getroffen plaatsen, was in 1945 nog in genendele van de opge lopen zware wonden hersteld. De velden lagen nog platgetrapt en vol mijnenvelden en onkruid. De huizen, stallen en schuren leeggehaald, nog lang niet alle tegen wind en regen gedicht. De veestapel was door plundering gedecimeerd. De mensen nauwelijks van deportatie weergekeerd. Eenieder had meer dan de handen vol met eigen directe zorgen; de toestand leek op vrijwel ieder gebied vol slagen hulpeloos. De kracht van een volk dient men echter niet te onder schatten! Zeker niet de kracht van een Christenvolk, dat aan zijn hogere beginselen altijd weer nieuwe kracht wéét te ont lenen om weer op te veren, ondanks de geselwonden aan zijn materieel bestaan toegebracht, Dank zij de hulp van overheid en gemeenschap heeft Noord-Limburg zich goeddeels op eigen kracht weer opgericht. En kan op deze derde tentoonstelling ons volk tonen, wat geestdrift en organisatie in vierjarig herstel vermag, Niet alleen zullen de oudere en jonge boeren van onze streek hun edelste paarden voorleiden, hun meest productieve koeien tonen, naast de best gebouwde varkens en ander vee, en naast de schoonste bloem en vrucht van akker, boom en tuin, doch ook onze boerinnen zullen zich niet onbetuigd laten in demonstratie van wat kennis en kunst in de verzorging van huis, tafel en kleed vermag. Niet alleen onze boerenstand zal zijn beste beentje nog eens voorzetten, doch daarnaast evenzeer onze Venrayse Middenstand. Want als vrucht van onderling overleg zal ook een midden stands-tentoonstelling aan deze derde demonstratie verbonden worden. Ongetwijfeld heeft Venray een belangrijke taak als ver zorgend winkelcentrum dezer streek te vervullen. De leeggeplunderde, doorkerfde en doorregende winkels en pakhuizen zijn of worden weer hersteld en de voorraden geleidelijk aan weer aangevuld. Onze tentoonstelling zal eenieder tonen wat onze eigen Middenstand thans reeds weer bieden kan. Ook de katholiek georganiseerde arbeidersstand werkt mede en toont zijn belangstelling in de organisatie onzer tentoonstelling niet alleen, doch zal in de toekomst met kracht van hoofd en hand boeren- en middenstand terzijde staan in de poging tot wederopbloei van de eens in deze streken gevestigde bescheiden welvaart Moge deze tentoonstelling een drieledige herhaling zijn 1 Dat de onmisbare zegen Gods in dezelfde mate als voorheen ons werk moge zegenen. Dat eensgezindheid en samenwerking alle ingespannen krachten in de richting van hetzelfde mooie doel moge leiden. Dat iedereen als voorheen zijn volle belangstelling, steun en medewerking verlene. Vrees niet, dat ook maar enig offer of enige moeite vergeefs is. Wat er na besteding der hoognodige kosten, de sobere, doch waardige ontvangst van onze werkers en onze gasten van Uw bijdrage overschiet, komt ten goede aan onze getroffen kerken. Laat ook deze derde een Venrayse tentoonstelling zijn. TH. PETERS. p 25, 26 en 27 September 1949 ïendaq 25 Septemdet 10 uur HOOGMIS voor het welslagen der Tentoonstelling, in de Parochiekerk van St. Petrus Banden. 13.30 uur Grote Algemene Vergadering van de Kring L.L.T.B. in de consumptietent op het terrein. Spreker: Ir. G. P. F. ROYACKERS, Secretaris StichtiDg van de Landbouw. Op 't zelfde uur in zaal Schaeffers de Noord-Limburgse Middenstand, afd. Venray. Sprekerde Heer J. KOOPS, Voorzitter R. K. Midden standsbond. En in zaal Schellen de Noord-Limburgse K.A.B. Sprekerde Heer JAN MAENEN, Voorz. K.A.B. Limburg In de zalen zijn voor de bezoekers van de vergaderingen, waar voor de entrée vrij is, toegangskaarten verkrijgbaar tegen de gereduceerde prijs van 50 ct voor de arbeiders, voor de midden standers en landbouwers 75 ct. Entrée Sportterrein 1 gulden. Kinderen onder geleide 10 ct. 15.00 uur OFFICIËLE OPENING. Opgeluisterd door Venrays Harmonie. SprekersTH. PETERS, Lid van Gedeputeerde Staten en Voorzitter van de Tentoonstelling, G. MERTENS, Voorzitter der L.L.T.B. en andere autoriteiten. Opening geschiedt door de Edelachtbare Heer Burge meester Mr. A. H. M. JANSSEN, waarna officiële rond gang van autoriteiten en bezoekers. Keuringen. Jonge Boeren-stands en Boerinnen-stands. 21.00 uur SLUITING TENTOONSTELLING. Consumptie-tent 22.30 uur. 's Avonds Concert door Harmonie Oostrum. (Feërieke verlichting) De Tentoonstelling omvat 6 tenten. No. 1 Jonge Boerentent, No. 2 Boerinnentent, No, 3 Organisaties, No. 4 Middenstand, No. 5 Middenstand, No. 6 Consumptie-tent. Werktuigenpark. TUlaanday 26 Septeindei Geopend van 9 uur tot 21.00 uur NOORD-LIMBURGSE PAARDENFOKDAG EN JONGE BOERENDAG 9 uur Keuring van de Paarden, meer dan 200 Inschrijvingen 10 uur Keuring van de Bijen in de tuin van het Patersklooster, waarna practische les. 15.00 uur Défilé der geprimeerde Paarden voor de Commissaris der Koningin. 15.50—16.50 uur. Jonge Bóeren-vergadering in de Consumptie tent. Sprekers Z.E. Heer Rector VAN TEEFFELEN en M. DE PONTI, Consulent Jonge Boeren. 's Avonds Concert door Venrays Harmonie. ftiitiday 2"f Septeindt4 Geopend van 9 uut tot 21.00 uur. NOORD-LIMBURGSE FOKDAG VAN RUNDVEE EN VARKENS. 9 uur Keuring. 15.00 uur Melkdemonstratie met toelichting „Goed melken'' van de Zuivelconsulent Ir. VAN DIJCK. 15.30 uur Boerinnen-vergadering in de Consumptie-tent. SprekersH.E. Heer Deken BEMELMANS en Mej. M. H. KLEUTERS, Consulente Boerinnen. 's Avonds Concert door Leunen's Fanfare. De entrée tot de Tentoonstelling bedraagt van 9 uur tot 18.00 uur f 1.— per persoon. Daarna tot sluiting van de Tentoonstel ling f 0.75. Gezelschappen reductie na overleg met Secretariaat. Uitgebreide Catalogus verkrijgbaar i f 1.—. FIETSEN- en AUTO-STALLING in de nabijheid van het terrein verzorgd door de Jeugdcentrale van Venray. Iedere bezoeker ontvangt aan de Zuivelstand een gratis Consumptie BATIG SALDO VAN DE TENTOONSTELLING TEN BATE VAN DE GETROFFEN KERKEN IN HET DEKENAAT, Het probleem der emigratie zal op deze tentoonstelling ook behandeld worden. In een stand zal men proberen U een beeld te geven nier alleen van de betekenis der emigratie, maar ook van voor waarden enz., kortom van alles, wat de toekomstige land verhuizers moeten weten. Intussen heeft Venray reeds verschillende families zien gaan, naar Australië, naar Canada, maar voor het meren deel naar Brazilië. En vooral deze laatste zijn bij de pioniers geweest, die de Fazenda Riberao hebben opgericht. Over hun leven en werken mag dan onderstaand schrijven volgen, dat wij hier met welwillende toestemming van „De Linie" plaatsen. De Zeereerwaarde Pater Hilarion Remmerswaal O. Carm., schrijft uit Rio de Janeiro in Brazilië einde Au gustus van dit jaai aan „de Linie" Een telefoon rinkelde ergens in Den Haag. Ingenieur Heymeiier nam de hoorn van de haak en zei droog: Met Heymeyer". Dan spalkten zijn ogen zich wyd open, terwijl zyn voor hoofd tot een smal strookje rimpel vel optrok, want van de andere kant klonk het: „Hier is telefoon voor U uit Sao Paulo, Brazilië". Het gesprek was in 't kort onge veer aldus: „Er zyn moeilijkheden gerezen met ons contract. Kunt U niet even overkomen Antwoord: O.K." Dat was op Driekoningen, Donder dag Jan. 1949. Zaterdag 8 Januari, toen vier dreu nende motoren een Constellation van de K.L.M. de lucht introkken boven Schiphol, keek Heymeyer peinzend door het raampje naar het kleine Holland, dat steeds maar kleiner werd voor zyn inwoners en hy streek over zyn gelaat: ,'t MoetHier kan het niet langer; geen land meer voor de boeren Dan sprongen zyn gedachten naar het eindpunt van de reis: Brazilië, fazenda Ribeirao. Hjj zag ze vooi zich liggen. Yyf duizend hectaren, die hy uit gezocht had voor zyn boeren, heet en gloeiend in de tropenzon, heuvel achtig, hier en daar bedekt door bos, maar grotendeels begroeid met taai, manshoog, wild gewas of met gras soorten, waar een Hollandse koe de neus voor op zou halen. Het contact van aankoop moest doorgaan, koste wat het kost. Hy keek weer naar beneden en werd ongeduldig, omdat vanuit de hoogte jezien alles zo traag voorbijschoof. Je motoren zongen nu kalm en een tonig, als zeiden zij: „Kalm, kalm I Die tien duizend kilometer werken we snel genoeg af Twee dagen later... Zondag 9 Januari werd Heymeijer opgezogen in de millioenen-massa, die op het hete middaguur door 's werelds schoonste stad krioelt Rio de Janeiro Maandag maakte hij per vliegtuig de 300 km-sprong naar San Paulo en vandaar per auto de laatste iso km naar de Faziënda Ribeirao. De eerste 70 km. over gloednieuwe betonweg, doch dan begon hy in de sfeer te komen: stof, stof en nog eens stof. Machteloos waren de koplampen tegen de ondringbare wolken, die vóór hem rydende wagens opjoegen. Als hy over een bestraat gedeelte reed, door de weinige plaatsen die aan de weg lagen, dan gingen snel even de ramen open om wat lucht te happen. Dan, twee dagen na zyn vertrek uit Den Haag, doemde een paar zeer zwakke lichtjes op uit de duisternis: de Fazenda 1 Een jeep begon te werken met z'n schynwerper als wilde hy de weg aanwijzen. Daarboven, rechts en links volslagen duisternis. Kort daarop de opwinding van een onverwacht weerzien en Heymeyer stond tegenover de eerste drie dur- vers, die alvast begonnen waren met de voorbereidende maatregelen voor de vestiging van de kolonie der Ne derlandse Katholieke Boeren. Diezelfde avond begonnen de be sprekingen, niet in een deftige zaal, maar op een veranda van een ver waarloosd landhuis, zwak verlicht door op de tafel geplakte vetkaarsen, in wier flikkerende schijn weelderige gouden regen en de rode bloemen van metershoge cacteeën een roman tische achtergrond vormden. Vervallen oase.,. De moeilijkheden, die het contract in de weg stonden, werden die week nog opgelost. Maar er waren nog andere obstakels. Er was letterlijk niets op de Fa zenda, die tot dan toe gediend had als fokkerij van slachtvee voor een grote exportslagery. Dat „fokken" bestond alleen in het vee by duizenden byeendreven, het daar aan zyn lot over te laten en er zo nu en dan een honderd op te halen voor de grote abattoirs van Sao Paulo. Er was geen stroom. Er was één tamelijk fatsoenlijk huis en er waren 31 vervallen hutten, waarin de cow boys en hun familie's gehuisd had den. Verder „niets. Daar moesten zich nu 200 Hollandse boerenfamilies ves tigen. De pioniers klommen met hun vieren in een jeep om een beetje rond te dwalen op die 5000 hectaren van bijna woeste grond, 't Was gloeiend heet. Weg jasje, weg das, weg met dat boord. Ongeveer 3 km. van huis werden

Peel en Maas | 1949 | | pagina 3