Boerderij-bouw WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het Nederlandse Stamboekwezen jubileert Rótte plekken in de demcceatie. Onze Vroede Vaderen vergaderden Zaterdag 10 September 1949 No. 36 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Orootestraat 28 Telofoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Over de boerderyenbouw is een hele boel te zeggen. Om te beginnen is die alleen al door de omvang een gewichtig onderdeel van de gehele Nederlandse bouwbedryvigheid. Toen na de bevrijding de balans werd opgemaakt, bleek, dat door oorlogsgeweld ongeveer 8600 boer derijen waren vernietigd. Daarvan zul len'er, naar we hopen, aan het eind van dit jaar ruim 2 ooo zyn herbouwd. In het bouwprog:amma voor 1949 is voor de boerderyenbouw een bedrag uitgetrokken van 527t-mi]lioen gulden. Dat is ongeveer 5 pet. van het totaal bedrag, dat voor alle soorten van ge bouwen is bestemd. Bleef het nu alleen maar bij de vervanging var. de in de oorlog ver nielde boerenbedrijven, dan zou men kunnen zeggen, dat we de achterstand aardig aan het inhalen zijn. Er komt echter nog by, dal er in ons land jaarlijks ongeveer 300 boerderijen af branden, waarvan verreweg de meeste ook weer moeten worden opgebouwd. Bovendien komt de nieuwe Noord oostelijke polder in cultuur en daar voor zijn natuurlijk ook bedrijfsge bouwen nodig. Zo staat wel vast, dat we in de komende jaren nog duizenden boer derijen zullen moeten bouwen, waar mede dus een flink deel van de be schikbare middelen gemoeid zal zijn. Nu is dat met die boerderijen een moeilyk geval. Het zyn niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats wo ningen. Het zyn vooral bedrijfsge bouwen, kleinere of grotere fabrieken als het ware, waarin een groot deel van het landbouw-productieproces zich afspeelt. De stalling, de verzorging en daar mee de productiviteit v h vee vragen grote zorg en deskundigheid. Nieuwe wetenschappelijke inzichten daarom trent vragen toepassing van nieuwe voorzieningen in de gebouwen. De verwerking van zuivel- en land bouwproducten, voor zover die nog op de boerderij zelf plaats vindt, stelt bepaalde eisen aan vorm en inrichting. Er moet doelmatige ruijnte zijn voor de berging van rollend materieel en overige gereedschappen. Zelfs de afvoer en bewaring van gier vanouds een kostelijke meststof vormt een pro bleem op zichzelf. Ook volslagen leken op het boerenerf moeten na deze korte en onvolledige opsomming wel begrijpen, dat de bouw van een goede boerderij een vrij kostbare geschiedenis moet zijn. Meer nog dan ergens anders spelen die kosten by de bouw van boerderijen een bedenkelijke rol. Een nieuw gebouwde woning b.v. brengt in normale tyd baar eigen kosten op. Tegenwoordig moet de overheid in verband met de wan verhouding tussen huur en kostprijs, op ieder nieuw huis in enigerlei vorm een flink bedrag toeleggen. Nieuwe bedrijfsgebouwen moeten hur. kosten goedmaken door de pro ductiviteit en de opbrengst van het bedryf. Dat geldt dus ook voor boer derijen. "Het boerenbedrijf is over het alge meen niet lucratief. Men moet wel bijzonder goed boeren om speciaal op een klein of middelgroot bedryf een behoorlijke boterham te ver dienen. Vóór de oorlog was steun van over heidswege voor de landbouwbedrijven al schering en inslag. Ook nu weer moeten bepaalde maat regelen worden genomen om de be loning van de boerenstand in een redelijke verhouding te plaatsen tegen over de diKwyls harde en al tyd lang durige arbeid, die verricht wordt. Het valt te verwachten, dat in de toekomst de strijd om het bestaan voor de boeren riet licht zal zyn. By het bouwen van een nieuw be dryf, dat vele tientallen jaren mee moet gaan, dient men met die toe komst zeker rekening te houden. Niet alleen worden aan die bouw dus technische eisen gesteld in ver band met een prettige uitoefening van het bedryf, het is ook zaak er op te letton, dat de werkzaamheden doel treffend en dus voordelig verricht bunnen worden. Daarenboven dient de nieuwbouw zo goedkoop mogelijk te geschieden. Iedere duizend gulden, die men aan de nieuwe boerderij méér besteedt dan strikt nodig is, oefent gedurende jaren een druk uit op de bedrijfs resultaten en maakt de concurrentie óók met het buitenland moei lijker. De nieuwe boerderij moet dus goed zyn én goedkoop. Als het kan nog mooi ook bovendien. Deze eisen zyn op het eerste gazicht overenigbaar. Zy scheppen inderdaad tegenstelling, die uiterst moeilyk te overbruggen zyn. Op die landbouwtentoonstelling in Eindhoven kon men met eigen ogen een proeve van oplossing der verschil lende moeilijkheden zien. Men heeft daar een boerderij neergezet, die goed koper is dan de gebruikelijke en die bovendien is gevormd en ingericht, rekening houdend met de vérgaande eisen, die aan de moderne boerderij worden gesteld. Tegenwoordig acht men de huis vesting van mensen en dieren in een boerderij alleréérst belangrijk. Het opbergen van granen, hooi en 8troo komt pas op een latere plaats. Dat betekent, dat huis en stallen goed moeten zyn, onderling gemak kelijk te bereiken, doeltreffend van inrichting en voorzien van instal laties, die het werk vereenvoudigen en de productiviteit vergroten. Wat denkt U in dit verband van koeien- en paardenstallen met een rubber- vloer Voor de ligging van de koe is dat blijkbaar erg prettig. Haar kostbaarste deel de uier heeft geen last van optrekkende kou. Dat is belangrijk voor de melkproductie. Het paard rust op een rubbervloer beter uit en is dus de andere dag meer waard. De varkens zyn ondergebracht in zogenaamde Deense stallen, die een grotere zindelijkheid mogelijk maken en die tevens de mestafvoer zeer be vorderen. Blijkbaar is het een sprookje, dat do varkens het beste zouden ge dijen in een zo smerig mogelijke om geving. In een moderne boerderij liggen de stroo- en hooibergplaatsen en de ruimte, waar de voederbereiding plaats vindt, direct achter of tussen de stallen, waardoor veel gesjouw en geloop wordt voorkomen. De ouderwetse berging boven de stalruimte is niet alleen ondoelmatig, maar bovendien kostbaar. Men heeft daarvoor immer3 een gewoonlijk zeer groteen dure kap- en vloerconstructie nodig. De tyd, dat het geoogste graan eerst in de boerderij werd opgeslagen en daarna gedu ende de wintermaanden gedorst, is voorbij. Tegenwoordig ge schiedt het dorsen direct na het oogsten, dikwijls zelfs al op het land. Het gedorste graan wordt dadelijk afgevoerd, evenals 't overtollige scroo. Daardoor kan in een nieuwe boer derij de omvangrijke en geheel om sloten bergruimte óf worden gemist óf kleiner en soberder worden uit gevoerd. Het is opmerkelijk, dat de boeren, die hun door brand verwoeste be dryven weer opbouwen en die d6ze bouw dus zelf moeten financieren, voor deze dingen een open oog hebben en bereid zyn alle overtollige ruimte weg te laten. Al deze nieuwe inzichten en gevolg trekkingen hebben nu gestalte ge kregen, in de Eindhovense model boerderij op de tentoonstelling. Misschien is zy naar de vorm wel wat al te model. Er wordt over deze gedurfde schepping dus al veel gepraat en geschreven. Laten we hopen, dat de gedachtonwisseling zeer vruchtbaar zal zyn en dat het mede daardoor in de toekomst lukt om goede, goedkope en mooie boerderijen te bouwen. Dat zal voordeel zyn voor de bouw bedryvigheid, voor de boerenstand, voor de nationale economie en voor ons landschap. TECHNISCH CREDIET voor de MIDDENSTAND en ook voor de detailhandel, horeca en dienstverlenings- bedrijven. Aan de regeling van het in 1939 door de Overheid ten behoeve van ambachtslieden en kleine nijverheid, welke voor de betere uitrusting van hun bedryf geen normaal bankcrediet kunnen verkrijgen, in het leven ge roepen zogenaamde werktuigencrediet, is onlangs een belangrijke uitbreiding gegeven. Kon tot nu toe slechts de ambachts man en de kleine industrieel van dit crediet, dat voor een looptijd van io jaar verstrekt kan worden, profi teren, thans staat het ook ter be schikking van detailhandelaren en eigenaren van horeca- en dienstver- leningsbedryven. Deze uitbreiding heeft plaats gevonden, omdat in toenemende mate in bedrijven als deze, de behoefte gevoeld wordt aan crodiet, in verband met de aanschaf fing van technische hulpmiddelen, als b.v. koelkasten, automatische weeg werktuigen, electrische aardappelschil- machines etc. Reeds eerder werd de mogelijkheid geopend een klein gedeelte van deze credieten te bestemmen tot bedrijfs kapitaal, derhalve niet bestemd voor aankoop van technische hulpmidde len. In verband met de gestegen kost prijs der machineriën, alsook om bedrijven, welker 'voortbestaan voor de industriële ontwikkeling van belang is te achten, in staat te stellen tot verhoogde productie of een meer in het kader der algemene industriali satie passende productie werd het maximum der credieten verhoogd van f lo.ooo,— tot f 15.000,— terwijl in bijzondere gevallen deze limiet tot f 25.000,— kan worden opgevoerd. Daar deze credieten bestemd zyn voor en verleend worden aar. bedrij ven, waarvoor geen normaal bank crediet kan worden verkregen, dienen er uitteraard waarborgen van levens vatbaarheid aanwezig te zijn. Ter beoordeling hiervan wordt de Ryks- nyverheidsdienst ingeschakeld by iedere credietaanvrage. Deze credieten kunnen aangevraagd worden by de Nederlandse Midden- standsbank N.V. De beslissing is in Belangrijke bijdrage tot de verbetering van de Nederlandse veestapel. Tal van verenigingen en personen houden zich bezig met het veredelen van diersoorten er zyn fokkers van duiven, van krielkippen, honden en katten, die allen met geduld en toe wijding alsmede inzicht in en gevoel voor de nog steeds niet volkomen ontsluierde orfelykhoidwetten streven naar het kweken van rassen, die voldoen aan de heersende normen ten aanzien van kleur, vorm en geestelijke hoedanigheden. Hoe loffe lijk dit werk ook is, en hoezeer het ook getuigt van geduld er. volhar ding, het blyft toch zonder uitzonde ring het karakter dragen van een liefhebberij, welke slechts een zeer bepaalde groep van personen voldoe ning schenkt. Afgezien van hetgeen op dit terrein met betrekking tot de land- en tuin- bouwgewassen wordt bereikt, kent men slechts één vorm van verede- lingsarbeid, welke ook zyn vruchten afwerpt '-oor het welzyn van een land, en wel zozeer, dat hot een lang niet ondergeschikte maatschappelijke rol vervult; deze tak van veredeling vindt men in de doelbewuste fokkerij van landbouwhuishouddieren. De ontwikkeling van het rundveestamboek De veredeling van het rundvee toch houdt in, dat een volk, in alle op zichten hoogwaardige voedingsmidde len wordt verschaftde koe levert niet alleen melk, boter, kaas en ten slotte vlees, maar al naar gelang de hoedanigheid van de melk zal deze en zullen de hiervan vervaardigde producten ir. meer of mindere mate de gezondheid van het volk ten goede komen. De basis van dat alles ligt in de gesteldheid en de eigenschap pen van de koe, die de melk vooit brengt. Ongetwijfeld bezit ons land in de hier voorkomende drie veeslagen te weten bet zwartbonte Hollands-Friese, het roodbonte Maas-Ryn-IJssel en de Groninger, melkproducenten, die van nature tot de beste ter wereld beho ren. Dit neemt evenwel niet weg, dat deze veeslagen voor de indivi duele veehouder ook risico's inhou den. De nakomelingen van een hoog productieve koe zullen niet alle over dezelfde voortreffelijke eigenschappen beschikken en bovendien geeft een hoge productie-capaciteit in geen enkel opzicht waarborgen ten aanzien van de gezondheid van de betrokken koe. Wel blijkt, reeds vroeg by onze veehouders de wens te hebben voor gezeten, doelbewust te streven naar een verbetering van de erfelyke eigen schappen van de Nederlandse vee slagen. Ware dit niet het geval geweest, dan zou voor het ontstaan van de Rundveestamboekfokkery in ons land geen afdoende verklaring kunnen worden gegeven. Van melktype tot melk-vleestype In de tweede helft van de vorige eeuw fokten de Hollandse en de Friese veehouders by voorkeur met dieren, die een opmerkelyk hoga melkproductie hadden. Het gevolg hiervan kon ook in de lichamelijke eigenschappen van het toenmalige vee worden teruggevondende koeien uit die tyd waren fyn gebouwdeen lange smalle neus, schrale hals, plaite ribben, relatief hoogbenig en fijne, zwakke benen. De romp werd geken merkt door de kegelvorm. Hoewel edele dieren van aanzien, waren zy zwak met een gering weerstands vermogen tegen de vele en ernstige ziekten, die hen bedreigden. De ge volgen van deze eenzijdig gerichte fokkery bleven dan ook niet uit. Menige veehouder zag zyn overigens zeer hoogproductieve dieren aan runderpest, runder-t.b.c., mond- en klauwzeer e.a. ziekten ten onder gaan. Niettemin bleef men voorlopig het melktype als het doel van de fokkerij zien. Het Nederlandse Rund vee Stamboek, dat in 1874 werd opge richt en het Fries Rundvee Stamboek, dat 5 jaar later het levenslicht aan schouwde, weken hiervan voorlopig niet af. Men mag deze instelling niet als onjuist zien, want hoewel een zekere modezucht stellig niet was uitgesloten beteker.de de veredeling van de vee stapel in de richting van een hogere melkproductie niet anders dan het volgen van de bestemming van de koe, waar deze onze melkproducent by uitstek is. Bovendien leerde men zich door de bewuste fokkery inzicht handen gelegd van een Toewyzings- commissie, welke door middel van haar, by de Directie voor de Midden stand van het Ministerie van Econo mische Zaken ondergebracht Secreta riaat, in contact staat met die afdeling van dit Ministerie, welke uitvoering geeft aan de industrialisatie politiek van de Overheid. De Toewyzingscommissie werkt nauw samen met de Ryksnijverheids- consulenten, welke laatste aan de bedryven, welke een crediet verkre gen hebben, aandacht blyven schen ken. verwerven in de erfelyke eigenschap pen van het vee en in de ontwikke ling van deze kwaliteiten by het nakomelingschapervaringen dus, die niet verloren gingen, maar van onschatbare waarde bleken, toen de stamboekfokkery zich oriënteerde naar het thans gebruikelijke type, het zogenaamde melk-vleestype. De overtuiging, dat de melkop brengst tenslotte nauw samenhangt met de gesteldheid van de koe, bracht de fokkers er geleidelijk toe meer aandacht te schenken aan de licha melijke eigenschappen, met name met het oog op verhoging van bet weerstandsvermogen tegen de veel vuldig optredende veeziekten. Op de duur leidde dit tot het ontstaan van een volkomen nieuw type, dat wordt gekenmerkt door een kortere, brede neus, goed gewelfde ribben, voldoend zware en sterke benen, goede romp ontwikkeling, een vierkant ruim kruis en een goed ontwikkelde, regelmatig gevormde uier. Zowel het Nederlandse als het Friese Rundvee Stamboek zyn erin geslaagd, na lange, moeizame arbeid, dit type erfelijk „vast te 1 gen." Hiermede is voldaan aan twee grond eigenschappen, die de Neder landse veestapel van een goede toe komst verzekeren gezondheid en een hoge melkproductie. De resultaten Deze maand herdenken het Neder lands en het Fries Rundvee Stamboek het feit, dat zy 75 respectievelijk 70 jaar geleden zijn opgericht. Ter ge legenheid hiervan heeft Ir. J. Th. C. M. Ryssenbeek, de directeur van het Veeteeltwezen, te kennen gegeven dat het Stamboekwezen ten volle heeft voldaan aan de verwachtingen welke ten aanzien van zyn taak zijn gesteld. Ir. Ryssenbeek zag het bewijs hiervan in het feit, dat het Neder landse Stamboekvee over de gehele wereld wordt gevraagd. Het zwartbonte Hollands-Friese vee wordt thans gefokt in alle wereld delen met als belangrijkste fokcentra Canada, de Verenigde Staten, Argen tinië, Zuid-Afrika, Engeland, Frankrijk en Italië. Daar waar de uitvoer van Nederlands vee concurrentie onder vindt, geschiedt deze uit streken, welke oorspronkelijk v.ee uit Neder land importeerden. Met recht mag dit veeslag het eerste melkveeras ter wereld worden ge noemd. Deze grote verspreiding is het bewy's, dat het vee goed is, dat het onder zeer uiteenlopende omstan digheden voldoet en wanneer het buitenland nog steeds in Nederland koopt, wil dit zeggen, dat men ver trouwen heeft in de kwaliteit van het product, dat de Nederlandse fokker aflevert. Het Roodbonte M.R.Y.-vee is bezig zich te consolideren in een aaneen gesloten fokgebied, waartoe behoren Z.O. en Oost-Nederland, de Belgische Kempen en West- en Zuid-Duitsland van Sleeswy k-Holstein tot in Beieren. Ook hier draagt Nederland in toene mende mate tot de ontwikkeling van dit fokgebied by. Dat nergens ter wereld een zo klein verschil bestaat tussen de gemiddelde productie van het Stamboekvee en het gebruiksvee, zoals het niet in het Stamboek geregistreerde vee wel wordt genoemd, achtte de Directeur van het Veeteeltwezen ontegenzegge lijk ook van grote betekenis. De ge middelde melkproductie van het rund vee in Nederland wordt internationaal als de hoogste der wereld erkend. Tenslotte noemde Ir. Ryssenbeek de grote waardering in het buiten land voor het Nederlandse gebruiks vee een derde argument voor de erkenning, dat de Stamboekfokkery in alle opzichten aan haar taak voldoet, daar dit bewyst, dat de Stamboekfokkery over de gehele linie erin is geslaagd, haar kwaliteiten te doen doordringen. Jubileumtentoonstellingen In 1874 werd het N.R.S. met 15 leden en 2 begunstigers opgericht. In 1940 was dit ledental gegroeid tot 9603. De oorlogsjaren brachten een aanzienlijke vermeerdering van het aantal ledenthans bedraagt dit 28967. Deze grote toename gedurende de afgelopen jaren is een gelukkig yerschynsel, want het bewyst, dat de veehouders er hoe langer hoe meer van doordrongen zyn, dat hun bedryf alleen dan rendabel kan zyn, wanneer zy het op de meest rationele wyze voeren. Ook het F.R.S., dat in 1879 werd opgericht en toen omstreeks 140 leden telde, is sterk in ledental toegenomen. Op het ogenblik bedraagt dit aantal ongeveer 5000. Dank zy hat in 1910 begonnen onderzoek van stieren op afstammelingen en de selectie van het vrouwelijk materiaal, kon het vetgehalte van de melk der bij het F.R.S. geregistreerde koeien, dat in 1940 3.18 bedroeg opgevoerd worden tot 3.93 in 1948. In vergelij king met 1910 nam de gemiddelde melkopbrengst toe met ongeveer 400 kg., zodat de melkvet-opbrengst met 36 pet. werd verhoogd. Thans is 28 pet. van de Friese veestapel geregi streerd. Het F.R.S. heeft zich al spoedig toegelegd op een actieve bestrydijjg van de runder-t.b.c. met als gevolg, dat deze ernstige ziekte thans vrijwel niet meer in Friesland voorkomt; 99.76 pet. is vry van t.b.c. Beide Stamboeken vieren dit jaar hun jubileum met een grote tentoon stellinghet N.R.S. op*" 22 en 23 Sep tember a.s. in 's Hertogenbosch en het F.R.S. op 27, 28 en 29 September te Leeuwarden. Op deze tentoonstel lingen zullen de leden met hun beste dieren uitkomen. Men zal hier een overtuigend beeld kunnen krijgen van wat de rundveefokkers na moei zame arbeid en ondanks vele en grote teleurstellingen hebben bereikt. Er zullen stieren worden getoond, waarvan de eigenschappen de beste waarborgen geven voor de toekomst van onze veestapel. Ook koeien, in diverse rubrieken, wier melkopbrengst tot vrywel niet te evenaren cijfers komt, zullen hier worden tentoonge steld. Op de tentoonstellingen zullen de prijswinnaars worden uitgekozen en deze zullen gezamenlijk voor het publiek defileren, een grootse demon stratie gevend van de hoogwaardig heid onzer veestapel enerzijds en van de verdiensten van het Stamboek wezen anderzijds. Velen denken, dat de paradyselyke toestand van de gemeenschap gega randeerd is, zodra de democratie aan alle burgers dezelfde rechten en vrij heden heeft verleend en de oude leuze van vrijheid, gelijkheid, broe derschap als een faire vlag van alle daken wappert. Dat het echter niet zo is, bewyst ons het negerprobleem in Amerika. Al is Amerika het land van de democratie, al beheerst het standbeeld van 'de vrijheid de geweldige haven van New-York, voor de negers bestaat er geen gelijkheid, geen vrijheid en zeker geen broederschap. De negers waren goed om in de oorlog de tanks te bemannen en de stoottroepen of commando's te vor men, maar de geneugten van de democratie waren r.iet voor hen be steed. De negers hebben hun eigen woon wijken, sloppen en stegen, hun eigen café's, bars en hotels, hun eigen wagons bij trein en ondergrondse; hun loonschaal is lager dan van de blanken; hun baantje behoort steeds tot het uitschot, waar niemand anders van gediend is. Practisch zyn ze rechteloos; iedere lynchpartij gaat vry uit, al zyn ook alle daders bekend. Onlangs had een methodistisch predikant de durf op de kansel te zeggen: „Nog geer. vyf myl hier va ndaanhebben we 1500 negers, die in 't afgrijselijke leven eenvoudig om dat wy hen daartoe dwingen door hen geen werk te geven. Onze stad (Maysville) heeft acht grote fabrieken die alle acht weigeren zwarte ar beidskrachten in dienst te nemen." De dag daarop liet zyn gemeente weten, dat hydoor'n ander predikant was vervangen. Marian Anderson, de beroemde ne- gerkunstenares, de onvolprezen zan geres der negro-spirituals, van wie Toscanini zeide: „Zulk een stem hoor je maar éóns in de honderd jaar", was gewoon, wanneer na een concert in New-York, het frenetiek applaudi- serende publiek haar tenslotte liet gaan, zich naar de negerwyk Harlem te begeven, omdat ze in een gewoon hotel voor blanken geen logies kon krijgen. In de rechtbanken te Washington leggen negers en blanken de eed af op verschillende bijbels. Op de ene bybel staat het woord „blank", op de andere het woord „gekleurd". Als een blanke getuige de eed moet afleggen, houdt een suppoost de blanke bybel vast. Maar een neger die de eed moet afleggen, moet zelf de gekleurde bybel vasthouden. De deftige begraafplaatsen in Amerika staan niet toe, dat honden van negers worden begraven in de zelfde gronden als de honden van blanken. Een humorist tekent hierbij aan: Het wordt een ingewikkelde geschie denis, want een blanke mag wel een zwart hondje op zulk een begraaf plaats ter aarde bestellen, maar een neger mag geen wit hondje naast dat zwarte hondje begraven. Deze voorbeelden zyn slechts een beperkte staalkaart van de bittere achterstelling en de wrede onder drukking, waaraan de negers vooral in de Zuidelijke staten van Noord Amerika bloot staan. In naam genieten zy alle rechten en voorrechten van het volledige Amerikaanse burgerschap, maar in feite zyn het burgers van de vierde of vijfde rang. Dit moet wel dubbel grievend zijn voor de vele negers, die tijdens de oorlogsjaren de hitte en de last van de dag gedragen hebben en hun leven hebben gewaagd voor de redding van de democratie. Met de inzet van hun leven hebben zy er voor gestreden, dat het bewind van het volk, door het volk, voor bet volk, niet van de aarde zou worden weggevaagd. P. H. RONGEN, O.C.R. Nieuwe Wethouder, nieuwe Commissies werken toch veel te bereiken is. Laat dit dan ook de leidraad zyn voor de nieuwe Raad, die niet onder zulke zware omstandigheden als zyn voor ganger behoeft te werken. Eendrach tig als mannen van de daad en ver trouwensmannen van het Venrayse publiek, de materiële, culturele "en geestelijke wederopbouw ter hand nemen onder de zegen van de Al machtige. Spreker vertrouwt, dat alle leden zich telkens zullen blijven afvragen bij al hun besluiten en by al hun werkenHoe wordt het gemeente belang het beste gediend. De Raad betuigde hierop haar by val met de woorden van de Voorzitter en ging over tot de wetkoudersrerkiezing Voor het talryke publiek op de tribune was dit wel het hoogtepunt van de vergadering, maar zy die ge meend hadden nog eens wat vuurwerk te zien kwamen bedrogen uit. De vacature Pubben leverde 17 gel dige stemmen op, waarvan 3 voor G Reintjes en 14 voor P. Pubben, zodat dus de heer PUBBEN als wethouder gekozen was. In antwoord op de viaag van de Voorzitter deelde hij mede, dat hy de benoeming als wethouder aannam en hy dankte de Raad voor liet ver trouwen in hem gesteld. Tevens wilde spreker van de gelegenheid gebruik maken om de Voorzitter te danken voor de woorden zojuist tot de leden gericht en hy vertrouwde, dat de ge vraagde samenwerking spontaan door de Raad gegeven zou worden. In de vacature Wintels betraden meer krijgers het strydveld, maar dit kon toch niet verhinderen, dat de heer Wintels weer de Wethouders zetel zal bestijgen. De uitslag van deze stemming was: Wintels u, van Haaren 5 en Fr. Janssen i stem. De vacature Odenhoven leverde meer moeilijkheden op. De uitslag van de eerste stemming was: Reintjes 8, Selder 5, Odenhoven 2, van Haaren 1 en H. Janssen 1 stem. De vereiste meerderheid had geen der car.didaten en dus had herstemming plaats, hier van was de uitslagReintjes 9, Selder 4, H. Janssen 2, Odenhoven 1, blanco 1. waardoor de heer Reintjes als 3e Wethouder gekozen was. De VOORZITTER wenste de nieuwe Zoals overal elders in den lande heeft ook in Venray de afgelopen Dinsdag de nieuwe Raad de zuiverings eed en de eed op de Grondwet en de wetten van het Ryk afgelegd in handen van de Voorzatter. Het was een vreemd gezicht de Voorzitter en de Secretaris alleen te zien zitten achter de tafel, zonder het van Wethouders. Nadat dan de heren volgens ou ier- dom de eden hadden afgelegd, sprak de Voorzitter een korte rede uit, waarin hij allereerst de leden geluk wenste by hun intrede in de Raad. De toestand voor ons Vaderland, aldus de spreker, is nog steeds niet rooskleurig en nog steeds zyn de nadelige gevolgen van de oorlogs rampen merkbaar. Hoeveel te meer dan in onze gemeente, die als geen ander van het oorlogsgeweld heeft geleden. De gemeente financiën zyn ontreddert en de precaire positie van de gemeentekas zal een der hoofd punten van de nieuwe Raad vormen. Het herstel van het budgetaire even wicht zal nog de nodige moeilyk- heden meebrengen. Verder dankte de Voorzitter nog maals de afgetreden raad en vooral de afgetreden wethouders voor het vele goede wat zy voor de Venrayse Gemeenschap tot stand hebben ge bracht. Wie gezien heeft, hoe voor drie jaren de toestand was, krygt toch weer hoop op de toekomst, juist door het bereikte in de afgelopen jaren, toen toch de moeilijkheden ook weer veel groter waren. Boven dien zal de woningbouw en het herstel van wegen en voetpaden een groot deel der werkzaamheden van de nieuwe Raad opeisen, alsmede het herstel van waterlossing en brug gen. Verder herstel en uitbreiding van scholen vraagt de nodige aan dacht. De industrialisatie van onze ge meente is een vraagstuk, dat ernstige studie vereist en deze dient zo sterk mogelyk gestimuleerd te worden. In samenwerking met de geestelijke overheid zal de jeugdzorg ter hand genomen moeten worden, terwijl de aanleg van zwembad en speeltuinen nog steeds een dringende wens van 7elen is. Het verleden heeft geleerd onder dikwijls zeer moeilijke omstandig heden, dat met eendrachtig samen-

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1