m De toestand in BUITENLAND Kermisweek Siam 2,5 millioen, in Indo-China 400.000, in Burma 200.000. Het moge waar zyn, dat een groot deel hunner weinig voelt voor het communisme, maar zjj zijn Chinezen. Indien hun land een leidende rol gaat spelen, zullen z|j het dan verloochenen Natuuriyk zjjn er tegenwichten in de omringende bevolkingen, die zeker een Chinese overheersing vrezen. De Maleiers, de Siamezen, de Bur* mezen, de Indonesiërs kunnen wei geren, na het Japanse experiment met een Zuid-Oost-Aziatischen „welvaarts sfeer", een Chinees avontuur in deze zin te ondersteunen. Maar een pan- Chine8e beweging, parallel lopende met een pan-slavische in het Westen, zou niet slechts overal de Chinese minderheden ondersteunen, maar ook by onrust in de niet-communistische gebieden belang kunnen hebben. De laatste verklaring van Ho Tsji- Min, de Vietnamese communistische leider, kan als een waarschuwing gelden. Daar Indo-China, Burma en Siam de grote exportlanden zijn van rjjst, kan het beheersen van Achter- Indië aan de Chinezen een enorme macht geven zy zonden de rystexport by voorbeeld naar hun eigen land kun nen richten, ten nadele van India, Indonesië en Malakka. Het zal er op aankomen, de nationa listen der landen, die aan China gren zen, te doordringen van het gevaar, dat zy zouden lopen, hun zelfstandig heid bedreigd te zien door een rood China, zoal3 eens door Japar., dat nu na Aziatisch nationalisme te heb ber. gewekt zelf van de Chinese vorm daarvan afhankelyk zou kunnen worden. Van groter belang nog zal de oplos sing van de Japanse kwestie. Er wonen 81 millioen mensen in een land zo groot als Californië, waarvan echter slechts een zesde vruchtbaar is Ondanks de actie voor geboorte controle ook aangemoedigd door sommige Amerikanen zou in 1970 de bevolking tot 100 millioen kunnen sty gen. In het gunstigste geval kan het land de helft daarvan, vyftig mil lioen, voeden. Voor de overigen moe ten levensmiddelen worden ingevoerd, welke alleen door uitvoer van indus trieproducten kunnen worden be taald. - Mac Arthur heeft verklaard, dat het bevolkingsprobleem de hoofdoorzaak was van het Japanse imperialisme. Maar dat probleem is door de oorlog niet opgelost. De groei var. het Japanse communisme is oen gevolg van de overweging, dat China en Japan el kander economisch aanvullen. Mao Tse-toeng hoeft zich nu opge worpen als pleitbezorger voor een vrede met Japan, waardoor de Ameri kaanse troepen dit land zullen ver laten en het binnen de Aziatische sfeer kan worden getrokken. In de Verenigde Staten beseft men zeer wel, dat het beter is, nu geen vredesverdrag te sluiten met Japan. Daardoor hebben de Verenigde Staten ook het recht Formosa (aan de Ja panners ontnomen, aan China toe gezegd) nog bezet te houden. Maar men zal voor Japan markten moeten vinden in Azië; Trumans vierde punt van zyn inaugurale redeontwik keling van achterlijke gebieden, ver hoging van het levenspeil, herstel van de handel, zou de Japanners, ook buiten China, afzetgebieden en de import van grondstoffen en voedsel kunnen verzekeren. Dan echter moet men voorkomen, dat Indonesië, Ma lakka, Indo-China, Siam en Burma in „de Chinese sfeer" zouden vallen. Er zyn tekenen, dat men dit in de Ver. Staten gaat begrijpen. l$6icnaiU ondanks de brand in China. ,In China blijven de meeste mis sionarissen op hun post", wat bljjkt uit de verschillende officiële berich ten. We kunnen ons nauwelijks inden ken, wat er achter deze woorden verborgen ligt. China is zo ver van ons vandaan. Hoewel we de naam China dag in dag uit nu al jaren achtereen, met grote koppen in de bladen lezen, is heel Midden Azië ons een onbekend gebleven gebied We zyn nauwelijks bereid de Chinese mens als een medestrijder in de strijd om vrijheid en vrede te begroeten. De tyd van 1943 1945, waarin China in éón adem genoemd werd met de geallieerde wereldmachten en de tijd dat Roosevelt, Stalin, Churchill en generalissimo Ts^ng Kai Sjek in Teherdn als de „big four" confereer den ligt als het ware mijlen ach ter ons. Het is alsof China er niet meer by hoort, of we 't al afgeschre ven hebben. De mens in de wereld van 't hedon heeft zovele zorgen en vragen, dat het hem by alle mogelijkheden van het moderne verkeer, die de afstan den hebben verkleind, helaas in het algemeen niet gegeven is, de brug naar het hart te vinden van een mens, van een volk, dat in nood is, alléén omdat het zijn eigen interesse niet onmiddellijk raakt. Tien millioen Chinezen in nationa listisch China verkeren ten gevolge van overstromingen in nood en heb ben dringend hulp nodig, aldus de verklaring van het Chinese ministerie van Binnenlandse Zaken in Kanton. Zegt het ons nog wat Hoenan en Kwantoeng zyn de pro vincies, die het zwaarst getroffen zyn. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een beroep op de wereld gedaan om de nood te lenigen. Ongeveer 130 millioen dollar zyn nodig om de tien millioen mensen in de komende twee maanden in het leven te houden En weten we wel, dat 50 millioen mensen in China dakloos rond zwer ven Hef drama. Met verbijsterende snelheid hebben in China de gebeurtenissen elkaar opgevolgd. 1 November 1948 viel in de burgeroorlog de hoofdstad van Mansjoerjje in handen van het Rode leger. Dan vielen Peking en Tientsin (15 Januari 1949) Vanaf 1 Februari werd in Nanking over wapenstilstand onderhandeld. Toen deze onbeslist bleef, gingen de Rode troepen op 20 April tot het offensief over. Nanking viel reeds op 24 April, ruim e6n maand later (27 Mei) Sjang hai. Daarmede is de zege van het Rode leger een vrijwel voldongen foit. Ziet men deze opmars op de land kaart aan, dan is het ongelooflijk met welk een snolheid in dit milli- oenenland opgetrokken werd. In een half jaar t jjds toch trok het Rode leger ongeveer 2000 km. op (de afstand van Nedeiland naar Zwitser land is nog geen ïono km) Het verre Oosten is in beweging. Het brandt aan alle kanten. Het oorlogsrumoer is niet van de lucht. Millioenen mensen zwerven op straten en wegen en verhongeren by duizen den. De massa's kunnen niet worden verwerkt. 50 millioen daklozen in China behoren tot de „oorlogswinst". Een ere-saluut. Tussen al deze berichten lezen we dan, dat de missionarissen stand houden. De Rooms Katholieke en Pro testar.tse geestelijken geven zich niet gewonnen. Zy blijven op hun tost. By do Boxer-opstand lieten velen hunner, ook Nederlandse broeders, het leven. We weten in China een groep persoonlijke vrienden, die naar China gingen, in jonge kracht en fiere moed om als het zyn moest, ook het laatste offer, het offer van hun leven te brengen. „Ik ben hier thuis", schreef er een onlangs, „want ik ben op de plaats waar God my nu hebben wil Eenmaal een saluut in de krant voor dappere missionarissen, die in China op hun post blijven Hun voorbeeld bemoedigt ons. Zo'n voorbeeld heeft deze wereld nodig $ndóne&iê Om nu enkele dagen voordat de Rondetafel-conferentie begint, de toe stand in Indonesië te beschrijven, is misschien wat te voorbarig, daar tot heden niemand kar. zeggen, hoe de toestand zich zal gaan ontwikkelen. We hebben gezien hoe in enkele weken tyds de federalisten en repu blikeinen schouder aan schouder zijn gaan staan en hoe als het ware plotseling de verhouding tussen Nederlanders en Republikeinen ver anderd is, alsof er geen vuiltje ooit aan de lucht is geweest. En het is voor een nuchtere Hol lander die niet met zyn neus op do Indonesische kwestie ligt zeer moeilijk deze moeilijke overgang na vier jaren stijjd zomaar een, twee, drie te begrijpen. En dit des te meer, daar blykt, dat er nog vele punten zyn, waarop alle partyen zich tegenspreken. Een generaal Soedirman hebben wo horen praten, dat er nog lang geen vrede is, ondanks de wapenstil stand en we hebben gehoord, hoe Soerabaja door een deftige majoor van de Republiek, enkele dagen na de overeenkomst is bezet en her overd. Bovendien is men voor de conferen tie al aan het twisten geweest over de toekomst van New-Guinea en over de positie van de Kroon. Er zyn dus al weer genoeg twist punten, maar het blijft wonderbaarlijk kalm en uit Indonesië weet men nu reeds te melden, dat de order „Staakt het vuren" veel opluchting voor de troepen gebracht heeft. De Nederlandse Regering is verder haar afspraak nagekomen, dat zy de Tweede Kamer op de hoogte zou stellen van de uitvoering van de wapenstilstand-overeenkomst. Dit is dan afgelopen week gebeurd en de tegenstanders van de huidige Indische politiek hebben dan voor de laatste maal nog eens al hun bezwa- len naar voren gebracht, hebben nog eens en ten overvloede uitgeweid over de ontwikkeling van de huidige situatie, maar hebben daarnaast ook geen andere weg uit kunnen stip pelen en zich tot negatieve kritiek moeten beperken. Niettemin voor de komende confe rentie heett de Regering verschillende raadgevingen meegekregen en mis schien hebben de Indonesische heren iets gehoord van de ernstige onder toon in dit debat, waar naast alle critiek toch ook weer de goede wil van de Regering en het volk der Lago Landen bleek om Indië vrjj te maken en onafhankelijk en er de ware democratie te vestigen. Dat zy daarvoor garanties wenst en daarnaast haar economische be langen wil veilig gesteld zien, is haar goed recht. Laten wy hopen, dat de aanstaande Rondetafel-conferentie de oplossing brengen kan en dat Indonesië en de wereld overtuigd wordt van Neder lands goede wil. West-Duitsland. In Straatsburg is sinds vorige week de Europese Raad aan het vergaderen, aan wier hoofd de 12 ministers van Buitenlandse Zaken staan van West- Europa. Onderzocht zal worden de rol die deze Raad kan spelen op economisch gebied, wat hij doen voor de sociale veiligheid van Europa en hoe zy de samenwerking onderling kan bevor deren. Intussen zyn we nog lang niet zover, want de wjjze van handelen enz. enz. heeft nog steeds het hoog tepunt van bespreking uitgemaakt. Wel hebben we de oude Churchill weer gezien, die heftig is opgekomen voor Duitsland en voor de politieke onafhankelijkheid van de Raad. De kleine kinderziekten zullen wel overwonnen worden en dan kan deze Europese Raad toch wel goed weik verrichten. Vooral nu men in Europa ovoral gaat begryipen, dat het vacuum tussen de tweo wereldmach ten Amerika en Rusland gevuld moet worden, niet met onderling on afhankelijke staatjes, maar met één blok, dat de stoten tussen beide machten op kan vangen. AMERIKA. Amerika wil door zyn verschillen de acties, waarvan het Marshall-plan wel het grootste is, feitelijk hetzelfde bereiken. Een sterk West-Europa, als een tegenwicht tussen de twee wereld machten. Maar de optimistische en zakelijke Amerikaan kan niet begrij pen dat millioenen dollars alleen dat nooit bereiken zullen. Het duurt lang bij de practische Amerikaan, voordat resultaten zyn bereikt en zo wordt hij wrevelig, wanneer blykt, dat West Europa het ondanks alle steun en hulp nog maar net halen kan. En zo is het mogelyk, dat het militaire hulpprogramma, wat voor West-Europa is opgesteld, danig zou besnoeid geworden zyn, indien niet op het laatste ogenblik do Ameri kaanse staf chefs op een rondreis door Europa de noodzaak van het volledige steunprogramma hadden onderstreept. Nu zal de Senaat moeilijk anders kunnen, maar oppassen blyftde bood schap. De kermis is dan ook weer voorbij. Het heidens kabaal van draaiorgels, loudspeakers en stoomfluiten is weer voor een jaar verdwenen en de por- temonnaies zyn leeg. Ondanks alle profetiën is er een drukte van belang geweest en zowel caféhouders als de kramen hebben drukke klandizie gehad. De politie, die dit jaar streng op trad, heeft verschillende offeraars aan Bacchus by hun jasje gegrepen en een nachtje opgesloten. Ook de vermakelijkheden hebben het druk gehad en er waren reus achtig veel vreeraden, die nog eens ouderwets kermis hebben gevierd. Ook dansliefhebbers hebben hun hart opgehaald en al was het menig maal knapjes warm, de sambas en dergelijk fraais meer, werden lustig gedraaid. De week rust(?) zit er weer op en we gaan met frisse moed aan het sparen voor het volgende jaar. Het gewone leven van iedere dag heeft intussen niet stil gestaan en hier onder volgt dan rog in het kort wat in de kermisweek zoal is voorgevallen. Zondag vermengde zich het ge huil van de brandsireno met hot ge tingel van de orgels en alles wat maar brandweerman was, verliet de kermis, om de brand te blussen in de opslag plaats van H. de Jong, in Merselo, die door onbekende oorzaak vlam had gevat en in korte tyd in lichte laaie stond. Ondanks het feit, dat de brandweer met vol materiaal was uitgerukt kon de opslagplaats niet meer behondon blyven en brandde deze tot de grond toe af. Het woonhuis bleef gespaard De verzekering dekt de schade. Woensdag was het feest in het Patersklooster. Broeder Silvester Vin cent vierde zyn 25 jarig kloosterfeest. Het hele convent heeft de jubilaris op echt Franeiskaanse wyze gefeteerd en in de bloemen gezet. Dinsdagavond werd -de feesteling toegesproken en ingehaald, terwjjl Woensdagmorgen pater Gardiaan een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdroeg. Het fraterskoor zong by deze gelegenheid een vijfstemmige Mis van een Middeleeuws componist. Woensdag botste een automobi list uit Boxmeer, op de Maasheseweg tegen een boom. De bestuurder werd ernstig gewond opgenomen in het Ziekenhuis. Ook hier onderzoekt de politie de schuldvraag. Donderdagnacht brachten enkele ongewenste individuen een bezoek aan een boerdery in Merselo, waar zy met twee goede rijwielen er tussen uit trokken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Dinsdag 23 Augustus van 2 tot 3 Kleuterbureau Donderdag 25 Augustus Consultatiebureau voor Zuige lingen liit de Kerkdorpen. YERPLICHTE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen de pok ken op de hieronder genoemde dagen en plaatsen: Donderdag 25 Aug. a.s. nam. 2 uur in het Groene Kruisgebouw Merselo- seweg alhier, voor de kinderen wo nende in de Kerkdorpen der gemeen te; Donderdag 1 Sept. a.s., nam. 2 uur in het Groene Kruisgebouw, Merselo- veg alhier, voor de kinaeren wo nende in de kom der gemeente; des namiddags 3 uur in de by'z. lagere jongensschool te Leunen; des namiddags 3.20 uur in de byz. lagere school te Castenray; des namiddags 3.40 uur in de bijz. lagere jongensschool te Oirlo; des namiddags 4 uur in de byz. lagere school te Oostium. Men wordt verzocht precies op tyd aanwezig te zyn. Trouwboekje, waarin de te enten peisonen staan aangetekend, mede te brengen. Om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ont vangen het bewys, dat <te inenting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 25 Aug. geënt zijn terugkomen op 8 Sept., die op 1 Sept. geënt zijn op 15 Sept. op dezelfde plaats en uur als boven aangegeven. Volgens de Inentingswet moetende kinderen, voordat zy de leeftijd van één jaar bereikt hebben, worden ge- ent. De kinderen moeten gezond zyn. Bij twijfel raadplege men de huisarts. Venray, 18 Aug. 1949. Keuring Lichting 1950 De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat a. alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1950 zyn verzonden; b. de in 1930 geboren mannelijke personen, die de Nederlandse natio naliteit bezitten en m een der Neder landse bevolkingsregisters zijn opge nomen of daarin opgenomen hadden mooten worden on de oproeping voor de keuring, dan wel een bericht van niet-inschriiving nog niet hebben ont vangen, zich vóór 1 September 1949 ter Gemeente Secretarie der gemeente afd. II moeten aanmelden. Venray, 16 Aug. 1949. DE TENTOONSTELLING TE YENRAY. Achter de schermen wordt hard gewelkt aan de voorbereidingen van de derde Noord-Limburgse Land-, Tuinbouw- en Middenstands-Tentoon stelling, welke in Venray gehouden wordt op Zondag 25, Maandag 26 en Dinsdag 27 September a.s. Het wordt intussen ook kort dag en de werkzaamheden worden met den dag groter. De indeling van de zes grote tentoonstellingstenten" is reeds geregeld en van verschillende z|jden buiten Venray hebben zich deelnemers opgegeven. De middenstanders, die aan dat deel van de tentoonstelling nog mee willen doen, kunnen zich tot Maan dagavond uiterlijk opgeven bij de secretaris W. vd. Munckhof, Grote straat 28. Na dien datum is er geen moge lijkheid meer. Met de inschrijvingen voor de fok- dagen verloopt het niet naar wens, nog al te velen wachten tot het laatste ogenblik en juist de boeren uit de Kring Venray hadden hier een voorbeeld moeten geven. Wacht nu toch niet langer meer met uwe inschrijvingen voor de varkens-, rundvee- en paardenfokdag. Stuur nog vandaag uwe aangiften by de secretarissen in Helpt mee deze grootse manifesta tie op landbouwgebied voor Noord- Limburg voor 100 pet. te doen sla gen .Benoemingen bij de Paters. Het Provincialaat der Minderbroe ders te Weert heeft vorige week de officiële benoemingen aangekondigd Hieruit blykt, dat in Venray benoemd is tot Gardiaan Pater Juniperus Gronheid en tot Vicarius Pater Theo fried Wassenaar. De vroegere Gardiaan Pater Her man Veldman is benoemd tot Pastoor in Ammerzoden, terwyl de oud-Vica- rius benoemd is t?t kapelaan en leraar in Maastricht. Verder werd aan het Gymnasium alhier weer tot Gardiaan benoemd Pater Burcbard van Summeren, de tegenwoordige Rector, terwyl Pater Titns Plekker ook weer herbenoemd is tot Vicarius. Pater Honoratius Carainada, oud- Rector van het Gymnasium alhier, werd benoemd tot Gardiaan aan de R.K. H.B.S. te Heerlen. Pater Abel Duindam, ook in Venray geen onbekende, werd tot Gardiaan benoemd in Brummen. Pater Flor us Claassens (Venrayenaar) werd tenslotte benoemd tot Vicarius in Alverna—Wychen. Reünie van oud-studenten. Op het Gymnasium alhier zal a s. Zaterdag en Zondag een reünie houden worden van oud-studenten Een bepaald programma is er niet, maar de heren zullen zich toch best amuseren. Het oude Kapelletje te Yeltum weer hersteld. "Venray Vooruit heeft een van haar commissie's belast met de restauratie en herstelling van de verschillende wegkapellen rond Venray, die door oorlogsgeweld en verwaarlozing dik wjjls geheel onderkomen zyn. Na enkele kleine verbeteringen leverde Dinsdag deze commissie een geheel gerestaureerd St. Rochus- kapelletje af in Veltura. Na een plechtig Lof werd het beeldje van St. Rochus door bruidjes in processie naar de Kapel, gedragen, waarby Pater Briels een feestpredica- tie hield. GEYONDEN 2 sleutels met ring, Janssen, Maas heseweg 42b; vulpen en potlood in étui, M. Janssen, Oostrum D 33; een portemonnaie en huissleutel, Wyen, Stationsweg 37; witte portemonnaie, Oudenhoven, Heuvelstraat 1; dames polshorloge, Rumen, Langstraat 43; herdershond met ketting, Lipssleutel den Holder, Merseloseweg 27; bad handdoek, A. Hendriks, Kruitweg 4; doublé armband, Dykman, Oostrum C 24; zilveren kruis met ketting, van Veghel, Gasstraat 24; kinderporte- monnaie met inhoud, Janssen, Leunen K 62; idem idem Niemeyer, Langstr 24; bruine rozenkrans, Dagbl. Noord Limburg, Grotestraat 9a; rozenkrans en medaille in étui, P. Janssen, Laag- heidseweg 5; portemonnaie m. inhoud, Duivenvoorde, Veltnm L 3; zilveren damesbroche, M. Meiicr, Mc-fselo M 127; ceintuur van damesjurk, Bowlen Langen eg 34; zilveren bn-rh»», Moor iees, O-'Stimn C 51-; bonio zijden shawl, Snjj-Jers, Oude Ooslr.wtg 32. GESLAAGD: Te Utrecht slaagdo ,voor gezel Timmerman de heer C. Mens te Leunen. Te Sittard slaagde voor het examen Schildersbedrijf onze dorpsgenoot, de heer II. Schaeffers. Onze dorpsgenoot, de heer W. van Opbergen Hzn., slaagde met vrijstel ling voor het schriftelijk en mon deling examen voor kommies der Directe Belastingen te Sittard. Op de Vaktentoonstelling in Den Haag behaalde de heer L. Verstraelen alhier do zilveren medaille in de afdeling Schoenreparatie. Onze dorpsgenoot, de heer L. Brok slaagde te Nymegén voor Algemene Handelskennis en te Tilburg voor Ryksgediplomeerd Schoonhersteller. Op 4 Aug. slaagde te Rotterdam oor het Manufacturiers Brevet onze dorpsgenoot C. van der Sterren, Tuin straat, die tevens op het kleerma kersexamen te Utrecht slaagde voor „Meester". Aan de Dag-nijverheidsschool te Venray, z|jn de volgende leerlingen, afd. timmerlieden geslaagd J.F.H. van Bergen, Venray; G H. van Geenen, Venray; E. W.J. Nellen, Smakt; M.O. v.d. Heuvel, Venray; P H.M. v. Hoof, Venray; A.W.M Jacobs, Oostrum; A.W.M. Jans-Beken, Venray; G.T.J. Martens, Leunen; P.J.J. van Meyel, Merselo; W.H. v. Osch, Leunen; W.H.C. Reynders, Venray; J.W.A. Wynhoven, Wanssum; G.H.F. I11 't Hulst, Ysselsteyn; B.E.A. Thuyls, Oostrum; J.E.T. Verbeek, Venray; J.J. P.M. Vermeulen, Oostrum; W.L.A. Volleberg Wanssum; L.J.A. Wynhoven Oirlo; H.A.B. Euwals, Geysteren. Afgewezen 4 leerlingen. Bevorderd van de iste naar do 2de klas: 14 leerlingen. Voorwaarlijk be vorderd4 leerlingen. Afgewezen 9 leerlingen. Op een te Helmond gehouden exa men slaagden Voor de afdeling auto techniekP. Jeurissen, J. van Els, M. Bom. Afdeling electro-techniekH. Jans sen, M. Jeurissen, L. Seuren, M. Aarts, H. Waayenberg. Afdeling machine bank werken P. Schaeffers, P. Laurensse, P. v.d. Goor, allen uit Venray Voor de afdeling fijn bankwerken F. Lucassen, Venray en A. Hendriks uit Merselo. Zilveren Jubileum. Kermis-Zondag herdacht do heer H. Clevers het feit, dat hij 25 jaren in dienst was op Huize St. Servatius als kleermaker. Natuurlijk werd ook hy' op de traditionele manier in de bloemen gezet. 25 jaren bij één baas. Maandag 15 Aug. herdacht de lei dekker J. van Maris de dag, waarop hy voor 25 jaren in dienst trad b|j het Leidekkersbedi jjf Firma J. M- Scliaeffers Zn. alhier. PAARDENSPORT Zondag a.s. kunnen de liefhebbers van paardensport hun hart weer eens ophalen op het Kringconcours, dat op het sportterrein aan de Leunseweg gegeven wordt door de Landelijke Rij verenigingen. De traditionele nummers zullen weer gegeven worden en de strjjd zal zwaar zjjn door de onderlinge concurrentie die er heerst. We zijn nu zo ver gevorderd by de landelijke ruiters, door training en door lessen, dat de meeste ruiters elkaar niets meer toegeven en dat uit de paarden gehaald wordt, wat er uit te halen is. Het zal ongetwijfeld druk z|jn a.s. Zondag en de bezoekers kunnen op een genoegeljjke en sportieve stryd tegemoet zien. Hazenconcours op de doelen ran St. Oda Traditiegetrouw zal de Handboog- schutterij St. Oda op de eerste Zondag in October haar jaarlijks Hazencon cours houden. Klokwijding. Zondag werd op het Veulen door Deken Berden, na eer. plechtig Lof, de klokwijding verricht bestemd voor de nieuwe kerk aldaar. De doopnaam van de klok is An- tonius, naar de patroonheilige van de nieuwe kerk St. Antonius v. Padua. De belangstelling was zeer groot. Het nieuwe kerkgebouw nadert spoedig de voltooïng. Plechtige Eerste H. Mis te Oirlo. Op Zondag 4 Sept. a.s. hoopt dt Eerw. Pater Coen Classens in de Parochiekerk te Oirlo zyn plechtige eerste H. Mis opdragen. Groot sncces yan Oostrum'; Harmonie in Deurne. Vergezeld van een zeer groot aan tal belangstellenden ging Oostrum's Harmonie Maandag j.l. naar Deurne, om daar in federatief verband deel te nemen aan het concours. De grote toewijding waarmee de stukken waren ingestudeerd, werd wederom beloond. Oostrum behaalde een goede eerste pr|js in de eerste afdeling met 104 punten. Bjj hun terugkeer werden de leden hartelyk ontvangen door de thuis blijvers, waarby de heer L. Janssen, als voorzitter van Oostrum's Werk comité, zyn gelukwensen uitsprak namens alle inwoners. Daarna bedankte de heer R. Lem- mens, president van de Harmonie, de bewoners van Oostrum voor hun groot medeleven en wat de leden zelf betrof, hen werd nog een feest avond in het vooruitzicht gesteld op heden Zaterdagavond. Wie enigszins op do hoogte is met de werking van de Federatie, weet wat het zeggen wil op een Fed- ratief concours uit te komen in de ïste af deling met een corps van 24 muzi kamen. Hoe jammtr, dat zo weinig gezel schappen lid van de Fodeiatie zyn. In Noord-Limburg z|jn dit er slechts twee. Om de muziek op hoger peil te brengen moesten alle muziekgezel schappen hierbij aangesloten zyn. Moge Oostrums Harmonie onder leiding van Instructeur J.B. Winiaen Directeur J. Versteegen, op de inge slagen weg voortgaan, steeds cresendo! - Dinsdag gebeurde er op de Mer seloseweg een ernstig ongeluk, door dat de motorrijder M. uit Merselo tegen een dienstbus van Vitesse op botste en van zijn motor geslingerd werd. M. werd in zorgwekkende toestand naar het Ziekenhuis vervoerd en de Rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Festival te Tienray. Aan het Festival in Tienray namen Zondag j.l. de volgende Venrayse verenigingen met groot succes deel: het Mannenkoor van Castenray, de Fanfare en het Gemengd Koor van Oirlo. Het avondconcert werd gegeven door do Fanfare van Wanssum. Opbouw in VYanssuin, Nu „Landbouwbelang" met de op bouw van haar verwoeste silo en de pakhuizen reeds ver gevorderd is, heeft men ook besloten de haven weer in zijn oude staat terug te brengen. Door het vernielingswerk der Duitsers aan de Molenbeek, was de haven voor eèn groot deel ver zand. Zo zullen nu byna 44.000 M3 grond uitgebaggerd moeten werden, waarvoor een tiental aannemers heb ben ingeschreven. De prijzen -arieer- den van f 65 000 tot f 41.909. Laagste inschrijver was de Firma Dikkerboom en Sybrandy uit Oud— Haske, die het werk drie maanden na de gunning zal moeten opleveren. S.V.Y.-nieuws De voorbereiding voor de nieuwe competitie is weer in volle gang. Nog enige Zondagen en het spel kan be ginnen. Om de elftallen zo goed mo gelyk startklaar te maken, worden nog enige vriendschappelijke wed strijden gespeeld. Zondag a.s. komt een Utrechtse vereniging met twee elftallen, om de stryd aan te binden tegen Venray 2 en 3. Het eerste zal vermoedelijk met een mooie wedstrijd voor de dag komen. Zie hiervoor de advertentie. In de voorbye maanden is er goed getraind. Hopenlyk zuilen de resul taten wel evenredig z|jn. Met belang stelling zien wy de samenstelling van diverse elftallen tegemoet. Hier ligt een mooie maar zware taak voor de elftal-commissie. Zyn zy er voldoende van doordrongen welk materiaal zoal aanwezig is. Is het niet noodzakelijk om zich daarvan op de hoogte te stellen bij de trainings avonden. En toch z|jn er verschillen de van deze commissieleden die men nooit te zien'krygt. Indien het kan moet dit veranderen, anders is het voor U onmogelijk de elftallen met grote plichtsbetrachting samen te stellen. En jullie sportenthcusiasten, toont, dat je meeleeft met de vereniging door trouwe opkomst. Moedigd de spelers aan, niet steeds kankeren en op alles en iedereen critiek uit oefenen. Laten w|j dit jaar eendrachtig samenwerken 0111 op het einde van dit seizoen ons eerste lustrum waardig te vieren. Liefhebbers voor donateurskaarten voor de gehele competitie kunnen zich vanaf Zondag opgeven aan de cassa, tevens zyn lidmaatschapskaarten voor de spelers vanaf Zondag te verkrijgen aan de cassa. Wielersport De Yonrayse renners hebben deaf- gelrpen veertien dagen niet stil zeten, maar weer enkele opmerkelijke successen geboekt. Daar was dan allereerst de twee daagse te Yenlo, die door Thuisfront aldaar, georganiseerd werd. Vooral de junioren hebben hun haan koning laten kraaien. De eerste avond was H. Voesten ie, A. Bergmans 2e Aug. Willems 3e, en J. Hulsman 4e De tweede avond werd door de ge zamenlyke renners hiertegen een offen sief ingezet, maar Voesten, Willems en Bergmans konden hun plaatsen behouden. Hulsman werd echter 6e. De senioren lieten voor het meren deel verstek gaan, maar Th. Janssen slaagde er in de eer van Venray hoog te houden, door de eerste avond 8ste te worden, terwyl hy de tweede avond zo reed, dat hij tenslotte in het alge meen klassement 6e werd. Daarna kwam Well aan de beurt. Ook hier toonde Voesten verreweg de meerdere te zjjn en won verdiend. Jacobs werd een goede 3 e, gevolgd door Bergmans, die op opmerkelijke wjjze de klassementsprint over 5 rohden won. Bjj de senioren wedstrijd, die ge wonnen werd door Sparridaans, ver kreeg L. Janssen de 8ste en Th. Janssen de 6e plaats. Door de val van Boy de Boer, die op een trainingsrit te Helmond, een lichte hersenschudding opliep, zal deze renner voorlopig wel uitgeschakeld zjjn. Hondensport Bjj de Zondag gehouden competi tiewedstrijd van de Kon. Nederl. Politiehondenveieniging district Nrd. Limburg werd de heer H. Dechnar no. 1 met zjjn bouvier, met 263 p.; de heer E. Beerkens werd met zjjn Belgische herder no. 4 met 236 p BEL BIJ BRAND 392 De zuivelien waar de ei^jk doende is ote aldaar geveibo zien, zodat worden a^r(j moeiljjkhede melk. Teneiihe zien, heeft vel bepaald,an briek de v.tir opgelegd eoiiid de van de0u melk vooi c leveren. Let t t Een twe&m in een iet gevallen. E, naar het ziuis overgebracht he bekomen veinj Dnizenden's mest t Duizenden} a pruimen w< n fruitveilinge: c draaid" en tjm vaalt, waar >st dagen te grp v uit de omrn vergaat, aldari van De Tyd. Practisch i fi kwaliteit, d de wordt naar me wanneer ern zjjn, die dcclv wensen te gke Exporteurih enige intereooi liteiten val i

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2