WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venrays Vroede Vaderen vergaderden Gemeente Venray nog steeds arm! BEL BIJ BRAND 392 Zwerftocht door de Zelfkant. Hieuuisgieiigkeid CHINA Zaterdag 20 Augustus 1949 No. 33 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerü K ant oorbookhandel Groolestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 130652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Begroting Uitverkoop van Noodwoningen Vrijdag voor de Kermis moest de Raad nog gauw in spoedeisende ver gadering worden bijeengeroepen om de stukken in ontvangst te nemen, waarin de begroting 1949 voor onze gemeente na lang en hard werken is neergelegd. Toen de vergadering dan om klokslag half zes begon, voor het eerst zonder Venrays halfuurtje, had ieder raadslid vijf min of moer dikke boekjes voor zich liggen, waarin de cijfers staan vermeld over dit jaar. Elders in dit blad hopen wij daarop nader terug te komen. De VOORZITTER stelde de heren Reintjes, Fr. Janssen en de Bruyn aan om de begroting eens nader in commissie te bekijken. Verkoop van grond Ondanks het feit dat de heren Wintels, Creemers, Hettema, van Haaren en van Boven ontbraken, ging de Raad direct over tot om aan A. H. Peeters, Hoenderstraat 37 kavel ïo van vak III in Peelplan Zuid te vei kopen en wel voor het ontgonnen gedeelte voor f 1200.— per ha, voor het onontgonnen gedeelte voor f 300.— per ha. Peeters verkoopt dan aan de gemeente zyn grond hier om het dorp, groot 217.45 aren, voor f 12500.— Bovendien zal hij de helft van de schuur, die in Peelplan Zuid staat, kunnen kopen tegen taxatieprijs. Nadat de heer REINTJES over deze laatsto kwestie nog een vraag gesteld had, ging de Raad er zonder hoofde lijke stemming mee accoord. Nieuw postkantoor De P.T.T. heeft haar plannen klaar voor een niéuw postkantoor op de oude Draalstraat, en ze zou deze graag willen kopen. VOORZITTER wist mede te delen dat Minister toestem ming gegeven heeft voor deze verkoop en dat de 950 M2, die nodig zyn, ver kocht kunnen worden voor f8.— per M2. De Raad ging er mede accoord, nadat de Voorzitter op een desbetref fende vraag van der. heer FR. JANS SEN geantwoord had, dat de aanbe steding openbaar zou zyn en dat dus Venrayse aannemers eveneens een 1 kans zouden krijgen. Verdere punten waren nog A. de intrekking van de huurover eenkomst. met de Landbouwbond in Ysselsteyn van een gedeelte van de Landbouwschuur, die deze bond niet meer nodig heeft in Peelplan Zuid. B. toekenning eener gratificatie van 2 pet. "an het jaarloon, tot een maximum van f 50.— aan het ge- meentepersoneel. Zonder hoofdelijke stemming vond de Raad dit goed. Grote opruiming. Het volgende .punt had het niet zo gemakkelijk. De VOORZITTER diende staande de vergadering nog een nieu w voorstel in, om van het Ryk 109 noodwoningen overte nemen voor de prys van f 130.371. Het Ryk wil van deze woningen af en de gemeenten moeten ze over nemen. Nu zyn ze met Venray heel royaal geweest en kost iedere nood woning de gemeente ongeveer f 1200. een pi ijs, die niet te hoog is, daar ze eerst onlangs geheel zyn gerepareerd. Bovendien draagt het Rijk nog voor 90 pet. by in het exploitatieverlies. Voor deze noodwoningen te kopen zou men ieder jaar zoveel af kunnen lossen als de woning op dat moment nog waarde heeft, zodat na afbraak van deze woningen de gemeente ze ook allen betaald heefc. Dit voorstel viel de Raad wel wat zwaar op de maag, maar nadat de VOORZITTER de heren Ousters, Fr. Janssen, Reintjes, Vermeulen en Wis- mans nog eens duidelijk had uitge legd, dat de gemeente er niet langs kon en dat het grootste verlies door de Regering gedragen werd, terwijl bovendien de verkoopprijs buitenge woon laag was, ging de Raad ermee accoord. Bij de Rondvraag bracht de heer VERMEULEN nog maals de drinkwatervoorziening van de Lar.geweg ter sprake en zou graag \ran de Voorzitter horen, wanneer de bewoners daar nu waterleiding krij gen. De VOORZITTER meent, dat eind Augustus het leed daar wel geleden zal zyn. B. en W. geeft in ieder geval advies waar en wie het eerste aangesloten moet worden en zal zeer zeker rekening houden met -dergelyke gevallen. Nadat dan nog de heer Fr. JANS SEN loos alarm geblazen had voor een zgn. Franse Bazar, die de kermis onveilig zou maken, ging de verga dering uiteen, om op 16 Aug. weer samen te komen in comité generaal teneinde de begroting eens nader te bespreken. Bij de aangeboden begroting By de aanbieding der begroting 1949, 5 lijvige bookdelen, gaf de Voorzitter de leden van de Raad te verstaan, dat de kermisdagen voor de bestudering van de stukken zich buitengewoon goed leenden. Toch zil de kermisvreugde van ver schillende leden hieronder tamelijk geleden hebben, want de treurige eind conclusie van een en ander is, dat we nog steeds niet vooi uitkomen. Over een begroting kan men veel schrijven, doch we zullen hier enkele hoofdpunten aanstippen. Algemeen beheer Dit hoofdstuk sluit met een nadelig saldo van f 135.909,-, tegen vorig jaar f 105.536 60, wat vooral komt door de hogere salarissen en sociale maatregelen voor het gemeente- personeel. De openbare veiligheid zal dit jaar eisen f 20.997,— tegen f 27.848,— in 1948, waar vooral de brandweeruitrusting nogal wat eist. In 1948 is men een f 9.000,— over de begroting heengegaan door de hogere sociale lasten en nieuwe brand- torens. De volksgezondheid geeft een nadelig saldo van f 21.389, tegenover f 13.201,44 in 1948. Hier onder vallen ook de subsidies voor gezinszorg en sanatoria, die nog al flink verhoogd zyn. De Vleeskeurings dienst consumeert intussen ook nog haar deel. De volkshuisvesting kostte in 1948 f 2.801,19. De nieuwe begroting geeft nu een nadelig saldo aan van f 8.628,—, waarvan de premies voor woningsplitsing en ver betering al f 88.200,— voor hun reke ning nemen. Bossen en pachten brachten in 1946 de gemeente i 20.02i,64 in de la, dit jaar hoopt men op f 23.672,—. De huur en pacht van boerderyAn in land in Peelplan- Zuid, neemt daarvan al f 13.729,— voor haar rekening. Daarentegen zal de turfverkoop, die vorig jaar nog f 4.210,— opbracht dit jaar zo hoog niet meer komen. Onderwijs Het byzonder onderwijs kost hopen geld, zo levert de oegroting voor de diverse richtingen de volgende cijfers op: 1948 1949 L.O. f 41.394,82 f 46 804.— V.G.L.O. 4.297,40 3.205,— U.L.O. 5.527,74 9.630,— B.L.O. 2.773,28 3.490,- N.O. 1.005,— 1.050,— Gymnasia 724,- 1.020,- Nyv.-School l.025,58 18.287,- Bewaarschool 750,— 3.000,— Subsidies div. instellingen 5.336,82 4.525,— Steun andere school- inrichtingen 855,17 815, Totaal f 59.694,81 f 91.826,— Een beduidend verschil dus met de voorafgaande jaren, hoewel het school geld ook aardig omhoog is gegaan. Schoolgelden 1943 1949 L.O. f 6.000,— f 12.000,— V.G.L.O. 1.000,- 700,- U.L.O. 2.000,— 3.200,— Maatschappelijke steun en voorzorg Waar o.m. het krankzinnigenwezen onder staat, doktoren en vroed vrouwen, kost de gemeente f96.247,— tegenover f 87.016,11 in 1948. Bur gerlijk Armbestuur heeft hiervan ook f 58.300,— voor haar rekening ge nomen, terwijl diverse werkobjecten voor werkverruiming op f 465.426,— geschat worden. Belastingen, landbouw handel en nijverheid vragen dit jaar f 2.151,-. Al deze nadelige saldi zullen naast Rijksbij dragen moeten worden gecompenseerd door de belastingen. De schoolgelden zyn hierboven reeds vermeld 1948 1949 Grondbelasting onbebouwd f 25.300,— f 23.160,— Grondbelasting gebouwd 14.095,83 12.800,- Pers. belasting 25.300,— 23.160,— Hondenbelast. 1.938,— 5.000,- Vermakelijk- heidsbelasting 21.538.10 2^.000,— Ondernemings belasting 42.435,- 57.000,- Vergunnings- recht a 3.015,— 4.800,— De gemeente ontvangt verder van Den Haag in het raam der financiële bedrag ?van f 366.376,— maar niet tegenstaande dat, is er nog een na delig saldo van f 36.207.—. Ondanks het feit, dat het Rijk dit maal royaler is geweest, is het tekort toch nog steeds beduidend en zyn we dus niet veel vooruitgeboeid, tegen over het vorig jaar toen het tekort 83.000,— groot was. f 1.503.132,91 werd vorig jaar van Rijkswege door de gemeente uitbetaald aan ryks- oydragen en -credieten en de kosten van wederopbouw. Voor de distributie, die vorig nog f 112.807.75 nodig had, wordt nu slechts f 3.933.- uitge trokken. Van het Centraal Bureau Militaire Vorderingen, heeft de ge meente vorig jaar f 133.211,29 ont vangen ter uitbetaling, dit jaar meent zy wel optimistisch f 200.000,— te ontvangen. Gemeentewerken heeft verder nog op haar programma staan de verbetering en vernieuwing Hofstraat, Grotestraat en Oude Oos- trumseweg, waarby de hof van Smar ten by het Patersklooster zal worden afgebroken. De Oostsingel, Veldstraat en Charles Ruysstraat zullen even eens verbeterd worden. Dit alles kost f 53.870,35. Verder zullen vele grintwegen weel een beurt krygen, terwy'l asfaltwegen opnieuw zullen worden bijgewerkt. Dit onderhoud zal kosten f213.832.15. Op het programma staan verder nog een brug in Nieuwe Horsterdyk, een brug in Castenrays broek en de brug by het station. Een nieuw marktkeetje komt er en een nieuwe pomp op de grote Markt. Enkele dorre cijfers tonen welaan, dat we nog lang nibt zyn aan een sluitende begroting. Ondanks de hel pende hand van het Ryk, ondanks de zuinigheid is het niet mogen geluk ken om de eindjes aan elkaar te knopen. We teren in, was er in I947 nog f 130.000,— te kort, in 1948 was het f 83.000,—, in 1949 is het nog ruim f 36.000,—. Wat de oplossing van dit probleem 4is>, weten wy niet, maar wel zien we aankomen, nu onderhand de toestand weer normaal wordt, dat Venray er niet meer bovenop komt. Wy zyn nieuwsgierig of de Raad dit vraagstuk by de begrotingsbehan deling ook zal aansnyden en wat het antwoord van B. en W. in deze zal zyn. Teruggave tabaksaccijns voor militairen in Indonesië Ter verkrijging van deze teruggave heeft men de volgende formaliteiten te vervullen 1. Invullen een formulier in duplo voor aanvraag van een consent tot uitvoer. Deze formulieren zyn te verkrijgen by de Fa. v.d. Munckhof. Invulling dezer formulieren dient te geschieden naar aanwijzing van het model, echter moet invulling geschieden met inkt of met schrijfmachine en in schrijf letters, (dus niet in cijfers). 2. Genoemde formulieren moeten ingeleverd worden by de Ontvanger der dir. bel. en acc. te Venray. 3. De Ontvanger geeft na contro lering van de aanvraag een consent tot uitvoer af. 4. De Dienstgeleider mededelen, dat een pakket zal worden verzonden, waarna deze het in Uw bezit zynde consent controleert met de te ver zenden rookartikelen. Is een en ander juist bevonden, dan verzegelt hy Uw pakket. Het pakket is nu voor verzending gereed en kan worden aangebogen aan het postkantoor. Aldaar moeten verder ook nog enige formulieren worden in gevuld, die echter geen betrekking hebben op de gevraagde teruggave. Het consent tot uitvoer blyft by het pakket en wordt door de ambte naren van de laatste post in Neder land (b.v. zeehaven Rotterdam) nog maals gecontroleerd. Deze ambtenaren sturen de dan „afgetekende" con senten terug naar de Ontvanger, die ze afgegeven heeft. Teruggave kan dan door deze laatste geschieden. De terug te geven accy'ns moet door de afzender zelf berekend worden. Het totaal terug te geven bedrag moet worden vermeld op het onder 1 genoemde formulier. De percentages ter berekening van de teruggave zyn als volgt Voor sigaretten 62 pet van de klein handelsprijs, dus op honderd sigaretten, verpakt in vyf pakjes van elk twintig stuks, met een kleinhandelsprijs van zestig centen wordt in totaal teruggegeven 5 x 60 ct is f 3,— hiervan 62 pet. is f 1.86. Voor shag of rooktabak 40 pet. van de kleinhandelsprijs, dus op vyf pakjes shag, van ieder vijftig gram, met een kleinhandelsprijs van vyf en zeventig centen, wordt in totaal teruggegeven 5 x 75 ct. is f 3,75 hiervan 40 pet. is f 1,50. Voor sigaren met dichtgewerkte kop wegende per 1000 stuks 31/» kg of meer27 pet. Yoor sigaren andere dan de hiervoor genoemde33 pet. De goede wegen zijn te kort en de ruïnes talrijk, maar elk herstel wacht op het Vredesverdrag Om de zoveel minuten kunt U aar. het Sittardse station een bus krygen naar de Zelfkant. En met die bus meenden we op een zonnige zomer dag dit nieuwe stukje Nederland voor onze lezers te moeten gaan ont dekken. We stegen derhalve in zo'n voertuig, dat er rijkelijk stoffig uit zag en kennelijk zijn beste dagen had gehad. Een grijzende heer, die behalve z'n vrouw ook een camera, een hondje en een kleine krullebol op sleeptouw had, was al van de party. Hij ver tegenwoordigde het type tourist, zoals er meer op de versleten zeil doeken bankjes zaten. Twee vrouwen vermoedelijk op familiebezoek en enkele jonge, Duits-sprekende boeren, die vast van een of andere Limburgse kermis terugkeerden, completeerden ons gemengde gezelschap. De wondermens, die men gemeen lijk chauffeur noemt en die daar achter het stuurwiel zit, gereed om ons mee te voeren de onbekende zelfkant in, weet alles van dit vroe ger zo duitse gebied en wat wilt u eigenlijk nog meer, als men inlich tingen nodig heeft. „Wel", zegt hij tegen die grijzende meneer, „stapt u eens uit in Tuddern, daar wordt vanavond muziek gemaakt. En die meneer doet het, want zijn vrouw heeft toestemmend geknikt. Maar tegen uw correspondent, die niet met een beetje muziek tevreden is, zegt de chauffeur: „Stapt u eens in Havert uit en loop dan die drie hoek over Isenbruch naar Schalbruch; dan vang ik u onderweg wel ergens op." En uw correspondent doet het ook Lekker is een vinger lang. Tot Tuddern is alles wel aan boord. We hebben wat boeren ingeladen en wat boeren uitgeladen. De wegen zyn vry aardig berijdbaar, slingerend door het vlakke zonnige land met korenvelden, weiden en boerenhoeven, echt Limburgs, maar met een ge heimzinnig, vreemd accent, gevormd door de duitse straat- en dorpsnamen. In Tuddern, met zyn nieuwe rode bakstenen huizen, stappen alle tou- risten uit. De bus wordt nu verder bevolkt met germanen, die een ge moedelijk voor Limburgers vlot te verstaan dialect spreken. De mensen zyn niet luidruchtig, maar gewoon als bij ons, hoogstens soms een tikja stuurser. Maar dan tuffen we de wildernis in, want de goede verbindingen zyn allen op Duitsland georiënteerd. De wegen worden hier tot bochtige, zandige kronkelpaden, nauwelijks breed genoeg om de bus door te laten. Ze zyn verhard, wat in dit geval zeggen wil, dat op iedere vier kante meter tientallen steenbrokken een halve decimeter, gevaarlijk boven het wegdek uitspringen. En kuilen, meneer de dokter, angstig vele en diepe. De chauffeur heeft nergens meer oog voor. Hy laveert met onverdroien stuurmanskunst tussen alle obstakels door en slaagt er naar omstandig heden wonderwel in al te grote schokken te vermijden, zodat althans ditmaal, geen der passagiers dooi de verèn of tegen het plafond wordt gebeukt. De beter berijdbare wegen zijn achter Tuddern maar by stukjes bruikbaar voor de nieuwe Nederland se routes; lekker is voor ons maar een vinger lang. Zo is de droeve werkelijkheid. Ruïnes gereed voor de grote parade* In Havert is veel kapot en weinig gerepareerd. Daar en elders getuigt de hele omgeving van armoede en verwaarlozing. Dan begint de voetreis over de hobbelige, stoffige buitonwe- gen van de Zelfkant. Overal waar een groep huizen ach ter een boomgaard zichtbaar wordt, zijn mensen. Ze zitten op hun stoelen voor de gevels, alsof ze gereed zyn de grote parade gade te slaan. En die parade is in volle gang, vanaf het moment, dat de grenzen open gingen tot nu toe. Alleen 's Zondags is het nog wat extra drukker. Het is overal een gelach en gepraat en u kunt er uw hele gezin onder verwedden, dat er geen woord Zelf- kants tussen is. Het is Sittards, Guttecovens en Pey—Echts waar de wind waait. Al deze fietsende jongens en meisjes, mannen en vrouwen zyn immers „touristen" net als uw cor respondent. Geen wonder, dat er heel wat Zelfkanters rondlopen met zure ge zichten. Niets toch is op de duur hinderlijker, dan dag in dag uit voor aap in een dierentuin te fungeren. Een boer uit Schinnen geeft uit voerige explicaties over de stand van haver, gerst en rogge. Hier en daar liggen de gewassen platgeregend tegen de bodem, die nu kurkdroog lijkt. Maar onze expert zegt, dat alles er beter by staat dan „bij ons". De grond is waarlijk vruchtbaarder, volgens zyn oordeel. Koekjes met limonade. Wandelen maakt hongerig. En om van onze honger af te komen, stap pen we een dorpswinkeltje binnen, een echt warenhuisje. Je kunt er limonade krygen en zoute drop, siga retten, bier en aardappelen, brood en pruimtabak. En wat we niet op noemen is er ook wel ergens te vinden. Een zelfkantse schone moet zich losrukken uit de armen van haar galant om ons te bedienen. Neen, broodjes zyn er niet; die vragen de boeren nooit, zegt ze in een gemoe delijk en makkelijk verstaanbaar dialect. We vergenoegen ons dus maar met koekjes, limonade en lauw bier met een cigaret. De winkel is volgestopt met Hol landse waren. Allerlei bekende mer ken springen ons in het oog op de beproefde, bekende verpakkingen. De leveranciers hebben de situatie uit gebuit door alle hoeken en gaten van het nieuwe land vol te persen; de Staat der Nederlanden zou het immers wel betalen De middenstand, dit nijvere slag mensen, schynt zich intussen reeds geheel met de toestand verzoend te hebben. Iri Schalbruch komt ons by een wegkromming een stofwolk tegemoet. De kern daarvan bestaat uit de be kende autobus. En zo ziet een boertje plotseling uw correspondent in bus en stofwolk verdwijnen. In Tuddern met zyn nieuwe rode huizen wacht ons een bekende tou- ristenschaar. Na uitwisseling van wat duitse boeren en boerinnen tegen de Limburgers, gaat het eindelijk over werkelijk behoorlijke wegen, die ons met hun beschaduwde bomen in paradijselijke stemming brengen na wat we hebben meegemaakt, huis toe. De moraal. Yoor zover u niet reeds uit eigen aanschouwing oordeelt, weet u nu hoe de situatie „jehnseits" de grens is: stof, ruïnes, kapotte en slecht onderhouden huizen en wegen, maar ook vruchtbare grond met stugge, hardwerkende mensen, die meer op ons Limburg zijn georiënteerd dan op het oude Pruisen. Ze zijn echter onzeker, onzeker over de toekomst, over wat nog gebeuren gaat. En deze toestand zal zich de eerste tijd wel niet zo heel veel wijzigen. Als de wegen opgeknapt worden, zal dat de Staat der Nederlanden nog een flinke greep in de schatkist kosten. Of dit gewenst is voor het vredesverdrag in kannen en kruiken is, valt te betwijfelen. We hebben in Tuddern nog een hoopvol symbool ontdekt. Ergens op een muur staat de spreuk gekalkt: „Deutschin freude, Deutsch in leiden". Maar men heeft er aan geschrobd en geboend en de letters vervagen nu met de dag. Zo ook, hopen wy, zal het oude regime, waarvan deze letters sym bool zyn, met zyn dwangcomplexen moeten wyken voor het nieuwe re gime, dat alsdan met een schone lei kan beginnen, de Zelfkanters ten beste van zyn gesprekken was. Hoe hy zyn vak leerde. Wat hy tegen zyn Moeder zei, als ze samen heel alleen thuis waren. O, er zijn zoveel vragen, die onbeantwoord blijven. En toch zou de mens geen mens zyn, als hy voor deze vragen ook geen antwoord gezocht had. Hun boeken noemen wy de apocriefe boeken, die niet door de Kerk erkend worden en alleen beschouwd worden als producten van een kinderlijke, speelse verbeelding. Yeel waardering heeft de Kerk er nooit voor gehad. Het gold steeds by zaken en nooit de hoofdzaak. De hoofdzaak vond hij in het Evangelie en wat hy zocht was hoogstens een bevrediging van een natuurlijke nieuwsgierigheid. Eens per jaar zyn we toch heel erg danbaar voor de apocriefen en dat is op de feestdag van Maria's ten He melopneming. De gewyde boeken zwijgen in alle talen. De kerkvaders zijn niet beter ingelicht dan wy. Maar dan verhalen ons de apocriefen 0 zo schoon, datv we het niet zouden kun nen verbeteren. Hoe Mara zacht in Christus ontsla pen is. Hoe alle apostelen van heind en ver kwamen toegesneld, gedreven door een goddelijke ingeving, om by het afscheid van Moeder tegenwoor dig te zyn. Hoe ook Thomas dit keer aan zyn roeping van eeuwige te-laat komer getrouw was. Eerst drie dagen na haar dood kwam hij eindelijk aan. In verband met de hitte van het Oosten was het lyk reeds lang begra ven. Hy heeft net zo lang aangehou den, tot de apostelen hem zyn.verzoek (om het gelaat van Maria nog eens te mogen zien) niet konden weigeren. Het graf wordt geopend, maar het was leeg. En net als by het graf van Christus liggen de lijkwaden netjes opgevouwen in een hoek. Zo is het door de apocriefen ge boekstaafd, eeuwen na het gebeurde. Maar wij nemen het dankbaar en gelovend aan, omdat dit verhaal be antwoordt aan het geloof van ons hartMaiia, die vry van zonde was, stond boven de zonde en God kan haar nooit hebben laten delen in de straffen van de zonde, de dood en de ontbinding van het lichaam. P. H. RONGEN O.C.R. blijft zo vaak onbevredigd We leven in een tyd van scheme ring, van onwetendheid. We worden geplaagd door een brandende nieuws gierigheid en keer op keer worden we teleurgesteld. Bepalen we ons slechts tot enkele onderdelen. Sinds de ontdekking van de atoom bom en de mens zyn intrede gedaan heeft in de werkkamer van de schep pende God, is het raadzaam ons hart vast te houden by de gedachte dat- de een of andere wetenschappelijke dilettant ook daar een kijkje zou gaan nemen, op een verkeerde knop drukken of een onjuiste handle over halen met het tragische gevolg, dat er kortsluiting kwam in het grote transformatorhuisje van de wereld. En dat de stukken van hele en halve werelden ons om de oren zouden vliegen. Wat staan er overal een vraag tekens Hoe langer de ry van iemands boeken wordt, des te langer wordt ook meteen de processie van zyn vraagtekens. Ieder opgelost vraag teken roept twintig nieuwe in het leven. Zalig de mens, die zonder al deze tekens rustig kan slapen en God genoeg stuurmanskunst toevertrouwd om met je scheepje niet in alle zeven sloten tegelijk averij op te lopen. Als we naar de natuurlijke dingen vragen, b.v. de ouderdom van de mens, de vorming van de aarde, het voortbestaan van deze planeet, staan we met de mond vol tanden, maar van de geestelijke dingen weten we nog veel minder. Daar zijn we even dom en nog veel nieuwsgieriger. Wat zouden we graag iets meer weten van dat eerste grote bankroet van O.L. Heer in het aardse paradijs, Maar vooral over de eerste jeugd jaren van Christus. Over zyn onder duiking in Egypte. Over zijn jeugd- verblijf in Nazareth. Hoe hy speelde met zijn makkers. Wat de inhoud De overwinningen van de Chinese communisten dreigen veel groter moeilijkheden te veroorzaken, dan men zich eerst had gerealiseerd. Natuurlijk wist men, dat de rebellen op Malakka en in Vietnam zich ge sterkt zouden gevoelen door de over winningen van Mao Tse-toeng en van daar het pogen van Britten en Ameri kanen, om een gecoördineerde politiek te voeren, teneinde uitbreiding van het Chinese communisme te voor komen. Het isoleren van een rood China stuit echter op grote bezwaren. In de eerste plaats wil men deze uit gebreide markt niet gaarne verliezen, noch ook door het vormen van een „cordon sanitaire" de Chinezen dwin gen, zich geheel in de armen der Russen te werpen. De kans, dat China zich tegen het Russisch imperialisme (in Mongolië, Martsjoerye enSinkiang) zal verzetten, blyft immers besta«n. Ten tweede beseft men, dat juist voor het over bevolkte Japan, dat van zyn industrie moet bestaan, de beschikking over de Chinese markt een uitkomst zou zyn. Doch thans realiseert men zich meer dan voorheen de mogelijkheid, dat China in Zuid-Oost-Azië de plaats gaat nemen, welke de Sowjet-Unie in Europa heeft verworven, n.l. die van een centrale macht, waaromheen zich andere vazalstaten zullen groeperen. Men vergete niet, dat tot in de negentiende eeuw Annam en Burma schatplichh'g waren aan China. Dit zou de mislukte poging van Japan, leiding te geven aan een vereend Zuid-Oost-Azië, nu kunnen herhalen. Met of zonder steun van de Sowjet- Unie en of Mao Tse-toeng een tweede Tito wordt of niet... Reeds begint men in het Verre Oosten te spreken van een toekomstig „Chinees imperialisme". De huidige moeilijkheden van Mao Tse-toeng gelijken veel op die welke de Russische bolsjewiki ondervonden in 1917: enorme inflatie, ruil van goederen en levensmiddelen verarming van de middenklassen, hongersnoden en burgeroorlog en voorlopig het ont zien van het kleine kapitalisme, zoals Lenin deed met zyn Nieuwe Econo mische Politiek. De Russen hadden twintig jaar nodig, om de wereldmacht te worden, welke zy heden zyn. Het Chinese tempo moge misschien trager zyn, de omstandigheden voor het vinden en geven van steun in de buurstaten zijn veel gunstiger, dan voor de Russen dertig jaar geleden. Een verarmd, ontevreden, door arbeidsconflicten en werkloosheid ge teisterd Japan, een communistisch Noord-Korea, een door guerrilla ver ontrust Malakka, terwjjl Indo-China en Burma met burgeroorlog te kampen hebben. De communisten, die een deel van de Zuid-Chinese provincie Juman reeds beheersen, staan in onmiddellijk contact met Vietnam en Burma. In Zuid-Oost-Azië verdenkt men vele Chinezen er van, een „vyfde colonne" te vormen. In Singapore vindt men er 750.000 op een bevolking van een millioen, in Mallakka wonen er 1,5 millioen in

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1