In Venray staat 'n huis. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray's Vroede Vaderen vergaderden <9«t Zaterdag 30'Juli 1949 No. 30 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Zoals bekend, is midden 1947 een volkstelling gehouden, die om meer dan één reden belangrijk was. Deze volkstelling, die werd geor ganiseerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft o.m. ook een onderzoek ingesteld naar de be schikbare woonruimten en hieronder mogen dan de cyfers volgen naar de gegevens van dit Bureau. Intussen is er wel wat veranderd, maar het geheel zal ook heden ten dage nog aardig kloppen. WONINGEN. In onze gemeente liggen 753 boer derijen en tuinderswoningen met een totaal bewoners van 5263. In de Peel liggen van doze boer derijen er 87, in Merselo 162, in Venray zelf 90, in Leunen-Veuten 145, in Oostrum 105 en in Oirlo— Castenray 164. Het aantal gemiddelde bewoners over de boerderijen bedraagt voor de gehele gemeente 6,9. In totaal leven 836 huishoudens op deze boerderijen en ïo alleenwonenden. 196 huishoudens leven in 169 winkel woningen, met een totaal aantal be woners van ioi9. Dus gemiddeld 6 per woning. 144 Huisgezinnen leven in 125 wo ningen met werkplaats en vormen zo een totaal aantal bewoners van 775 mensen, dus gemiddeld 6,2. 986 Huisgezinnen wonen ir. 851 ge wone woningen met een totaal aantal bewoners van 5112. Dus gemiddeld 6 mensen per woning. In totaal had Venray in 1947 1898 bewoonde woningen, met 12169 in woners. Verdei waren er nog 275 noodwoningen en noodboerderijen, waarin 1418 mensen leefden. Het totaal aan woonruimte was dus 2173 met 13587 inwoners of 6,2 persoon per bewoonde ruimte, wat in vergelijking met andere plaatsen een zeer hoog gemiddelde is. Van de 1898 woningen worden er 1225 bewoond door de eigenaar zelf, terwijl er 46 van werden verhuurd door bouwverenigingen, 593 door par ticulieren, 32 stuks zijn dienstwo ningen en 2 zijn z.g. liefdadigheids woningen. Aan huur wordt van 109 woningen minder dan f 130,— per jaar gevraagd, van 350 woningen een huur tot f 208,—, terwijl er 152 een huur be talen tot f 250,— en 167 tot f 800,— per jaar. Van de 1898 woningen hebben er 1233 alléén electriciteit en 234 gas en electriciteit. 408 woningen zijn nog niet aangesloten op het electrisch net. In de Peel waren van de 107 wo ningen in 1947 slechts 2 aangesloten. Dit is intussen door de electrificatie van Ysselsteyn voor een groot deel opgeheven. In Merselo wachten nog 62 wo ningen op licht, in Venray nog 91, in Leunen Veulen nog 57, in Oostrum nog 62, in Oirlo-Castenray nog 31 woningen op electriciteit. Dit is wel een zeer groot aantal en de Raad zal voorlopig wat dit punt betreft, nog W9inig rust kennen. Huishoudingen In al deze woningen wonen huis gezinnen. 1589 daarvan wonen alleen en men kan zich afvragen hoe het kan, maar er was één huisgezin by, dat uit 1 persoon bestond en liefst 6 vertrekken tot beschikking had. Daarentegen waren er 3 huisgezin nen, bestaande uit meer dan 12 per sonen, die maar 4 vertrekken hadden om m te wonen en 1 huisgezin van 9 personen, dat het met 2 vertrek ken moest doen. Van deze 1589 huisgezinnen hadden er 17 geen behoorlijke slaapruimte. 638 huisgezinnen moeten hun woning onder elkaar delen en zelfs 269 delen vertrekken, dus keukens ed. met andere hulshoudingen. Maar ook hier zy'n 2 huisgezinnen, die uit één per soon bestaan, die nog 5 vertrekken tot hun beschikking hebben, terwijl er zelfs een huisgezin is van twee personen, dat meer dan 9 kamers heeft om in te wonen. Daarentegen moet een gezin van meer dan 12 personen het met 3 vertrekken doen. Bovendien leven nog 286 huisgezin nen in „andere bewoonbare ruimten". Hieronder moeten we verstaan nood woningen, kippenhokken ed. Zoals men kan zien is dit een zeer groot aantal, maar de woningtelling bewijst tevens, dat er nog meerdere zijn, die een overvloed aan woon ruimte hebben, maar nog steeds niets willen doen voor andere gezinnen, die met een verschrikkelijke woning nood kampen. 26 huisgezinnen bereikten in 1947 reeds niet de kleine norm, die het C.B.S. stelde voor slaapruimten. Van de 2513 huishoudingen in het totaal bestaan er 22 alleen uit man nen, 47 alleen uit vrouwen. Het grootst aantal huishoudingen (355) bestaat uit 3 personen, maar er zijn er 73 met meer dan 12 leden. 185 huisgezinnen hebben inwonend huispersoneel, nml. 190 personen. 148 huishoudingen hebben 170 man in wonend bedrijfspersoneel. 441 huis houdingen hebben 602 andere inwo ners er bij, als kostgangers .ed. Van de 2513 huishoudingen hebben er 2033 kinderen. In totaal is het aantal kinderen 7999, waarvan er 2430 tot 6 jaren zijn, 2561 tot 14 jaren, 1525 tot 21 jaren en 1467 van 21 jaren en ouder. Gemiddeld heeft Venray dus per huishouding 3,9 kind. 4jd qcóte qeiód van Chiiitui. Het grote gebod van het christen dom is geen gemakkelijk voorschrift. Men kan er allemachtig mooi over schrijven en preken, maar in de practyk valt het bar tegen. Het zou feitelijk dwaas zijn iets anders te verwachten. Wanneer Gods eigen Zoon uit de hemel daalt en mens wordt om ons een nieuw geloof te prediken en een nieuwe godsdienst te brengen, dan kan men er op voorhand verzekerd van zijn, dat dit geloof en deze gods dienst hoge eisen zullen stellen aan de zedelijke inspanning van den mens dat ze van hem het hoogste en het uiterste zullen eisen. En wanneer we in onze gedachten nog verder gaan, moeten we zeggen, dat het ons evenmin kan verwon deren, dat Christus de nadruk gelegd heeft ook voor ons op de liefde; wanneer God naar zijn wezen liefde is, dan moet ook heel zy'n leer in teken van de liefde staan, dan moet ook in de liefde tot God en de naaste het begin en het einde, do sluitsteen en de bekroning van het christendom gelegen zy'n. In theorie is dit alles heel schoon en stichtend, maar in het dagelijks leven ondergaan wy' keer op keer de zwakheid van het menselijk vlees, struikelen wy over de strohalmen op onze weg, scheuren wy onze kleren aan de doornen van de rozenstruiken, ergeren wy ons geel en groen aan onze dierbare medemensen en wen sen. wy het grootste gedeelte van onze parochianen twintig maal per dag naar de Mokerhei. Met al deze strubbelingen kunnen we O.L. Heer geen zand in de ogen strooien en Hy zal ons eens reken schap vragen, of wy zijn gebod trouw en voorbeeldig onderhouden hebben. Op zy'n minst moeten we dan kunnen zeggen, dat. wy het geprobeerd heb ben, in ernst en met overtuiging. We kunnen er niet mee volstaan er met do pet naar te gooien. By het overwinnen van moeilijk heden kan men beginnen met de kop er af te by ten en dan zal de rest wel van zelf volgen. Laten we dit systeem ook in de naastenliefde aan wenden. En daar heet het: laten we er ons op toeleggen iedere dag op nieuw, ook wanneer de vorige dag alles mislukt is, om onze naasten in onze gedachten te beminnen. Negatief gezien betekent goed den ken van onze naasten: alle gedachten van afgekeerdheid, lichtgeraaktheid, haat, wraak en nyd in o.is druk ken; alle gedachten van kritiek, af keuring, berisping, beschuldiging, vermetele oordeelvelling de weg vor- sperren. Vooral dit laatste punt zal ons handen vol werk geven. Wie staat niet aanstonds klaar met een karvracht stenen, als hy" alleen maar denkt, dat zy'n broeder of zuster zich aan iets schuldig maakt Wie is niet aanstonds geneigd een onverschillige, neutrale daad ver keerd uit te leggen en onze mede mensen een verkeerde bedoeling te onderschuiven Positief gezien betekent goed den ken van onze naasten: welwillend, vriendelijk en hartelijk tegenover hen staan, maar het goede zoeken wat in hem verborgen is, hem veront schuldigen, zy'n gedrag goed praten hem in bescherming nomen voor zijn eigen rechterstoel, zy'n zwakheden en zonden trachten te begrijpen en te vergoely'ken, hem zonder nyd zijn voorspoed gunnen en er zich inner lijk over verheugen, hem geestelijk op de schouder kloppen en hem moed inspreken, hem in den Heer stil be rispen en terecht wijzen, wanneer hy kwaad doet. Wat zou onze koude en stroeve wereld warm worden, als de gedach ten der mensen goed, edel en harte lijk waren P. H. RONGEN, O.C.R. tyeest in Qöótcum. 1950 zal voor Oostrum een jaar worden vol feesten. Dan zal het 600 jaar geleden zijn, dat hetmirakeleuze beeldje van O.L.Vrouw, Behoudenis der Kranken, in Oostrum op het Spraland gevonden werd. Hot grootste gedeelte van dit eeuw feest zal natuurlijk kerkelijk worden gevierd, maar Pater Jacq. Scheurs m.s c.c., heeft reeds een openluchtspel geschreven „De Duivel op Spraland", dat men het volgend jaar hoopt op te voeren. Een werkcomité is intussen het programma nog aan het uitwerken en mededelingen over een en ander uilen nog volgen. Venray middelgrote gemeente. Nieuw reglement van orde. Steun aan Industrie. Terwijl in Bergen de Raadsverga deringen uitdijen tot Wild-West-films, heeft Venrays Raad, bewust van het feit, dat onze gemeente zo langzamer hand by de middelgrote gemeenten gaat behoren, een Reglement van Orde aangenomen, dat klinkt als een klok. En in dat reglement stond onder meer ook, dat op de publieke tribune niet meer gerookt mocht worden. Edoch, hier heeft B. en W. een veer moeten laten. Dank zij de ver enigde samenwerking tussen verslag gevers en raadsleden werd deze snode zin geschrapt en kunnen de toe hoorders, die er toch nocit zijn, rustig hun rokertje opsteken. Driewerf hulde voor de wakkere mannen,^ die dit wisten te bereiken. Meen echter niét, dat er verder niets gebeurd is. Al was de Raad enigzins onder de indruk van de gerestaureerde Raads zaal, dit verhinderde toch niet, dat zy' fris ten strijde trokken voor onze belangen. Vier leden hadden verstek laten gaan, nl. de heren Houben, Hettema, Creemers en van Boven. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde Raadsleden werden -door de heren Reintjes, van Haren en Hub. Janssen •onderzocht en in orde bevonden. Ingekomen stukken waren er ook weer de nodige, o.a. van de Voorzitter van het Hoofd stembureau, waarin de uitslag der verkiezingen voor de gemeenteraad werd bekend gemaakt. Ged. Staten keurden verder de nieuwe heffing voor de Gemeenterei niging goed en ook de wijziging in de Politieverordening. Verkoop en verpachting van grond, wijziging van de hand- en spandiensten en ook de nieuwe salarisregeling voor de ambte naren van de Burgerlijke Stand kon eveneens genade vinden by de Ged. Staten, waarvan zy door verschillen de stukken blijk gaven. De Raad nam alles voor kennis geving aan en ging haar aandacht wyden aan het nieuwe Reglement van Orde. Zoals boven reeds gezegd is, groeit Venray uit zy'n kinderbroekje en wordt zo langzamerhand een middel grote gemeente. Hieraan moeten o.m. ook d9 werkzaamheden van de Raad aangepast worden en zo is dan ook in dit nieuwe reglement bepaald, dat voortaan elke laatste Dinsdag van de maand de Raadsvergadering zal zy'n. Het voorstel van B. en W., dat dan om klokslag 5 uur begonnen zou worden, vonden de heren DE BRUIJN en SELDER wel wat vroeg en zy wilden om 6 uur beginnen. Hiertegen was weer de heer WIS- MANS, die 5 uur beter vond. De heer VERMEULEN velde toen een Salomons-oordeel en nu beginnen de vergaderingen van 1 Mei— 1 Oct. om 6 uur en voor de overige maar den om 5 uur. En dat alles zonder het beruchte Venrays half uurtje, als een voorbeeld voor allen. De rondvraag zou in zyn tegen woordige vorm komen te vervallen, daar de vragen voortaan 24 uren van te voren schriftelijk by B. en W. moesten worden ingediend. De heren Reintjes, Vermeulen, Fr. Janssen en van Haren vonden dit toch wel wat al te gortig en zodoende werd eveneens nog gelegenheid open gesteld om ter vergadering vragen te stellen, maar de Voorzitter behoudt zich dan het recht voor, deze al of niet staande die vergadering te beantwoorden. Eventuele toehoorders worden er nog op attent gemaakt, dat zy beho ren te verschijnen met „ongedekte hoofde", dat zy verder hun mond hebben te houden van goed- of af keuringen in do meost uitgebreide zin van het woord. Zonder hoofdelijke stemming ging de Raad dan met het nieuwe regle ment accoord. Het plaatsen van de nieuwe ver keersborden plaatst de politie voor vele moeilijkheden, indien de oude verkeersvoorschriften in onze gemeen te blijven bestaan. B. en W. stelde voor om die regels maar op te heffen, dan kunnen voor anderen gezorgd worden en do Raad vond dit zonder meer goed. De grondaankoop en de bouw van de woningen kost de gemeente han den vol geld. Hoeveel weet men nog niet precies, maar B. en W. vroeg de Raad toestemming om reeds op voor hand een f 866.000 hier of daar maar ergens te kunnen lenen en zonder meer ging dat er door. Nieuwe Industrie. Het volgende punt kreeg echter nog al wat commentaar. Zoals bekend zal hier gevestigd worden de Boer's confectie-atelier. De grond daarvoor is reeds verkocht en de aanbesteding der gebouwen heeft reeds plaats bedragen. Deze zou dan 10 jaren lopen met een rente van 4 pCt. Even voordat de vergadering begon was echter een schrijven binnen ge komen van de Boer, dat de stich- tingskoslen f 50.000 zouden bedragen en dat hy dus gaarne de hypotheek tot f 42000 verhoogd zou willen hebben. B. en W. stelde nu voor dat f 38.000 zou geleend worden, dus ongeveer 75pCt. De heer REINTJES vond dit wel wat hoog, nu de toekomst zo onzeker is neemt de gemeente wel een groot risico. De heer Fr. JANSSEN is 't daar niet mee eens. Misschien dat de gemeente een risico loopt, maar zy zal ook alles moeten doen om indus trie naar Venray te trekken en zou hij zelfs willen voorstellen om de gevraagde f 42.000 te verstrekken. Dit voorstel wordt ondersteund door de heer DE BRUIJN. De VOORZITTER vond dit alles mooi en goed, wat zal Ged. Staten doen Per slot van rekening gaat de. Raad zelf buiten zy'n boekje, daar er minstens een derde deel over waarde moet zyn, terwyl hier maar sprake is van een vierde deel. En om dat bedrag nu te verhogen, dat vond spreker wel wat gewaagd. Bovendien heeft de fabrikant over de medewerking niet te klagen, de grondprijs was reeds laag en men moet niet vergeten de consequenties voor later. Er zullen hopelijk nog meerdere van dergelijke industrieën komen en die kunnen dan met het zelfde recht ook een dergelijk bedrag eisen en dan kon het voor de ge meente wel eens wat te veel wor den. De heer REINTJES was het met dat betoog roerend eens. We moeten doen wat mogelyk is, maar een en ander moet gezond blijven, zowel de industrie als de gemeente-financiën. De heer CUSTERS was dezelfde mening toegedaan. De heren VERMEULEN en Fr. JANSSEN meenden, dat het risico wel wat te groot werd afgeschilderd en dienden eon voorstel ir. om als nog f 42.000 hypotheek te geven. Daar dit echtei alleen gesteund werd door SELDER en DE BRUIJN, liep het mis en zal de Boer slechts f 38.ooo hypotheek krygen. De volgende voorstellen van B. en W. werden allen zonder commentaar en zonder hoofdelijke stemming aangenomen 1. de vaststelling van de lijst van oninbare posten over 1947; 2. de voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1947 met de verschillende bedryfsrekeningen; 3. de vaststelling van deiekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1947; 4. het verlenen van f 59.80 voor het aanschaffen van leerboeken voor de Meisjes-Ulo; 5. vaststellen van een nieuwe verordening voor het heffen van marktgelden; 6. Enkele kleine veianderingen in de begroting 1048; 7. verlening van eervol ontslag aan Th. Helwegen, nu hy overgaat in dienst van de Limagas. Dure paspoorten. De gemeente wil de administratie kosten van paspoorten en bewijzen van Nederlanderschap gaan verhogen. Een paspoort, dat nu f 2 per aanvraag kost, gaat aan f 3 kosten. Een aan vraag van verlenging f 2.50, eerst f 2. Een bewys van Nederlandschap wordt met 50 cent verhoogd tot f 3. De heren DE BRUIJN en VAN HAREN vonden, dat dit toch wel wat erg was, maar de VOORZITTER wees op de benarde positie van de kas en op het bevel van hogerhand. Trouwens wie naar het buitenland wil, moest er ook wat voor over hebben. En daarmede was de kous af en ging ook dit voorstel zonder aanmer kingen onder de hamer. Rondvraag. De heer VERMEULEN vroeg B. en W. hoe het stond met enkele aan vragen voor olectriciteit. Verder of de Langeweg voorrang kreeg by de waterleiding vanwege het vuile wa ter wat de mensen daar nu hebben en wanneer de woning op 't Veulen nu werd aanbesteed. De VOORZITTER vertelde, dat de PLEM voorhands door materiaalge brek geen uitbreiding meer kan geven aan haar net en dat zodoende de buurtbewoners- nog wat geduld moeten hebben. De Langeweg zal inderdaad een der eerste zijn, die water krijgt en men wacht op de goedkeuring van hogerhand voor de aanbesteding van de bouw aan het Veulen. De heer CUSTERS had gehoord, dat de riolering by de Zuivelfabriek te klein was en dat daardoor beken De Boer vroeg de gemeente om 1 f 32.000 hypotheek, daar de stich- en sloten verontreinigd worden. ting8kosten ruim f 40.000 zoudenDe VOORZITTER vertelde, dat een en ander zal worden nagegaan en mochten er inderdaad fouten aan zyn, dan kunnen deze verbeterd worden. De heer VAN HAAREN wilde weten, wanneer de Kempweg gas zou krygen en vertelde, dat hij met genoegen gehoord had, dat in Ven ray de slijterijen en café's gesplitst worden. Daartegen had hy echter een bezwaar en dat was, dat door deze splitsing op de kerkdorpen geen sterke drank meer verkocht mag worden voor particulieren door kas teleins en men voor een maatje jenever naar Venray zou moeten gaan. Dit leidt orherroepelyk tot ontduiking en daarom wilde spreker B. en W. verzoeken hogerop eens te proberen of de oude regeling op de kerkdorpen niet kan blyven bestaan. De VOORZITTER zal met de Wet houders dit eens overwegen en wat het gas betreft op de Kempweg en elders, dit hoort thuis by" de LIMA en die zal te zyner tijd haar net zeker uitbreiden tot de nieuwe wijken. De heer Fr. JANSSEN vreest, dat de marktkooplui zo zoetjes aan weer in de Grotestraat terecht komen en zou graag zien, dat deze manoeuvre werd tegen gegaan. De VOORZITTER beloofde hem dat en ook dat Gemeentewerken geen tekeningen meer zou maken voor particulieren, waarover de heer Jans sen ook geklaagd had. De heer DE BRUIJN had gezien, dat de noodwoningen weer werden opgeknapt, maar door vreemde aan nemers. De VOORZITTER vertelde, dat het Ryk deze noodwoningen nog steeds onder haar beheer heeft en dat die de aannemer heeft uitgekozen. De heer WISMANS vroeg tenslotte wanneer het pleintje in Ysselsteyn weer eens opgeknapt zal worden. De VOORZITTER kon hem ant woorden dat Staatsbosbeheer aan het plannen maken zyn. In de besloten vergadering werden dan nog de reclames tegen de schoolgeldheffing behandeld en een grondruil. Deze laatste betrof de gronden van Albert Peeters aan de Hoenderstraat, ongeveer een so are, terwyl aan het St. Odakapelletje 1.60 ha. tevens mee geruild worden. Dit kost de gemeente f 14.500, waar tegenover de gemeente kavel 9 van vak III in Peelplan Zuid aan Peeters wil verkopen voor f 1200.— per ontgonnen ha. en f 300.— per niet ontgonnen ha. Over deze verkoop zyn later geen mededelingen meer verstrekt. eiqeninq. Bij de herbouw der steden en dor pen is veelal het bouwplan gewijzigd. Dit is een Yoor de hand liggende en verstandige maatregel, die echter binnen het verband van de vergoeding der materiële oorlogsschade een nieuw probleem opwerpt. By de herbouw van steden en dorpen volgens de nieuwe plannen moeten soms nieuwe straten worden aangelegd en gronden, waarop vroeger zakenpanden hebben gestaan, worden onteigend voor herverkaveling. De Onteigeningswet bepaalt, dat op onteigende gronden 4 pCt. netto rente door het Ryk wordt vergoed totdat het nieuwe huis of terrein weer inkomsten oplevert. Deze bepaling is .ook toepasselijk verklaard op de onteigeningen ten behoeve van de nieuwe aanleg als gevolg van verwoesting en wel zo, dat de rente in dit geval zal worden uitbetaald vanaf de dag der verwoes ting tot aan de dag, waarop het nieuwe pand weer in gebruik wordt genomen. Daar in bepaalde plaatsen zeer vele percelen grond voor onteigening in aanmerking komen, zal deze regeling het Rijk grote sommen rente kosten, zeker wanneer de toewijzingen van bouwmateriaal zo langzaam blyven toevloeien en de bepalingen voor de financiering zo ongunstig blyven. Daarin zit een sterk argument voor het Ryk om al deze gevallen spoedig af te handelen. Hiermede is het niet alleen zelf gebaat, maar ook de getroffenen en de plaatsen, die hun stads- of dorpskern moeten her bouwen, hebben daar voordeel by. De getroffenen echter, wier gron den niet worden onteigend, omdat zy niet onder de wijzigingen van het stads- of dorpsplan vallen, krijgen in het geheel geen vergoeding voor hun veelal braakliggende gronden. Dit is het gevolg van de bepalin gen der Onteigeningswet en is, van daaruit gezien, juist. Maar gezien vanaf het standpunt der getroffenen, van wie de een dus 4 pCt. rente van zyn grond krygt en de ander niets, is het onbillijk. Het is immers volkomen toevallig of de grond in een r.ieuw stratenplan zal worden betrokken of niet. Voor deze mensen is er moeilijk een op lossing te vinden, omdat bijvoorbeeld algemene toekenning 7an 4 pCt. rente over na verwoesting braaklig gende gronden tot enorme gevolgen moet leiden. Daarom lykt het aanbevelenswaar dig, vooral voor de eigenaren van winkels en bedrijven in de verwoes te gebieden, de gunstigste financier ingsregeling te treffen, namelijk deze welke geldt voor de categorie bezit ters van „woningen met bedrijf of nering". Indien bedoelde getroffen eigenaren hun herbouwplannen daarbij aanpas sen, zullen zij belangrijk eerder hun bouwvergunning kunnen krygen en hun panden groter van opzet kunnen maken. De gemeente is immers bevoegd te bepalen hoe zy' het haar toegestane bouwvolume zal gebruiken. En als men de combinatie winkel-woning wenst toe te passen, zal elke ge meente daar gaarne haar fiat aan geven. Zö immers wordt in het wo ning- en winkeltekort tegelijk voor zien. Q, veepeinzinqen. SPABEN Minister Lieftink, die de lieveling is van gans het Nederlandse volk, heeft gezegd, dat we moeten gaan- sparen Hy heeft zeer ernstige woorden tot ons allemaal gericht, teneinde ons van de noodzakelijkheid en het grote nut daarvan te overtuigen. Sparen is een deugd, die de welvaart verhoogt en wat al niet meer. Nu komt er binnenkort zelfs een Spaarkrant uit, waarin we moeten lezen hoe aangenaam en verheffend het niet-geld-uitgeven is. We zullen daar zeer vlijtig en lang niet spaarzaam in lezen en we hopen dat allen dat doen, opdat onze natie een volk van spaarders worde. Gebeurt dat, dan komen we er weer boven op, wis en waarachtig. Nu willen we hier in het getroffen gebied, dat volgens de Volkskrant geen noodgebied meer is, deze deugd ook gaan propageren, maar reeds 't eerste woord dat we erover tot de eerste de beste zeiden, ontlokte een lang niet spaarzame reactie uit. Lieftink heeft goed praten, zo zeide men. Die is minister en die heeft een behoorlijk salaris, plus reis- en ver blijfkosten, maar wy Èier, arme schobbers, zitten al meer dan vyf jaren in de knoei. We zitten op zeer zware lasten, allemaal vanwege de oorlog en we weten r.iet waar we ons moede hoofd ter ruste moeten leggen. Zo op het oog zitten sommige er weer netjes by: 'n fonkelnieuwe woning, een keurige boerderij enz., maar gaat men eens binnen kijken, dan ziet men dat alles nog lang niet voor-oorlogs is. Ook het meubilair is vaak nogal Harkachtig. Aan het aanschaffen van nieuwe.spullen mogen we niet meer denken, want het Schadeboekje is al lang op en de hoop, die ons tot op de dag van vandaag nog in het leven gehouden heeft: dat we een behoor lijke aanvulling zouden krygen op dat prachtige en meest gelezen boek je, blyft, evenals de horizon, van ons verwijderd. Sparen het is een mooi woord maar wy' zijn nog op geen stukken aan die welstand gekomen, dat we een begin mee kunnen maken. Onze verlangens gaan nog te veel uit naar het behoorlyk inrichten van onze woningen en fatsoenlijke kleeren met ondergoed. En daar is nog geen geld voor I In onze oren klinkt 't vermanende woord van Lieftink dan ook min of meer als dat van een dokter, die aan de sponde van een ongeneeselyk zieke het harde woord wil sparen. Velen onzer zouden wel graag wat willen sparen, maar dan komen de dienaren van onze Minister van Fi nanciën in de buidel grissen en dan is het weer misl En ook dit: moeten we nu het naar rato beetje geld, dat ons om zo te zeggen als loon in de schoot ge worpen wordt en dat veelal lang niet toereikend is, aan het spaarvar ken besteden Onze huisvrouwen klagen alle kan ten uit, dat het zo duur is: dure levensmiddelen, dure kleren en na genoeg allen moeten de tering naar de nering zetten. De bakker, de sla ger, de kruidenier weten er alles van. Wil men af en toe een dubbeltje in het bekende gleufje duwen of.... een oude kous er op nahouden, dan moeten de pryzen van schier alle goederen minder worden. Gebeurt dat niet, dan blyft het prachtige woord van onze sympa thieke minister in de lucht zweven... OVfiRLOON. „Overloonders, dat zien aarige" zei men al onder de oorlog en na de oorlog hebben ze met al hun „aarig- heid" Venray vies de loef afgestoken. Want het doet menig rechtgeaard Venrayer pyn om zyn hart als hy' al die bussen met mensen naar Loon ziet ryden en menigmaal slaat hy zich zelf. om de oren, omdat er nie mand op het idee gekomen is het oude oorlogsmateriaal zó productief te maken. Niettemin Overloon sehynt nu een maal meer initiatief te hebben ook cp ander gebied en we moeten er ons hier in Venray by neerleggen, of het goede voorbeeld volgen. Doch er is ook nog een ander puntje, dat ons opviel en waar we even by stil willen staan. Op gezette tyden ontvangt iedere caféhouder ter plaatse een briefje, waarin de naam vermeld staat van een of andere chronische drinker.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1