De ontginningen in de Peel WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wederopbouw.... Schoon besluit *J$ t aan&cki[n dec aaide ueeandeld? De toestand in ïJndóHeéië BUITENLAND Handboogsport. Zaterdag 23 Juti 1949 No.r29 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De mechanische ontginning van de Peel heelt haar eerste .vruchten afge worpen. "Waar het vorig jaar nog de bulldozers en draglines aan het werk waren, groeit nu het graan, oogst nu de boer. En met dat alles groeit ook de belangstelling naar d9 resultaten en hebben meerderen een vergelijking gemaakt met de resultaten, die be haald worden op stukken ontginnings- grond, die volgens een andere methode zijn ontgonnen. Hoewel het nog tamelijk vroeg is om een juiste ver gelijking te maken, blijkt toch wel, dat de oude methode van „schopont- ginnen", behoudens natuurlijk de fouten, die hierbij zijn gemaakt, zeker concureren kan met de veel duurdere mechanische ontginning. Dit toont al direct de opbrengst van de diverse percelen en de stand van do gewas sen hierop. Wat is hiervan de oorzaak I Reeds vroeger hebben wij in dit blad er op gewezen, dat ontginnen, dus het productief maken van de grond, hieruit bestaat, dat de vloei bare delen en gassen in de grond in een zodanige verhouding gebracht worden, dat hierdoor een zekere orde ontstaat, die vruchtbaarheid voort brengt en de opbrengst van het be trokken stuk grond opvoert. Hiervoor moet men dus tamelijk goed weten hoe de bodemgesteldheid en de opbcuw van de grond van het te ontginnen stuk is. En zoals een aan nemer een huis gaat bouwen, zo meet de ontginner de nieuwe grond ook opbouwen volgens tekeningen. Tekeningen, die gebasseerd zijn op de bestaande grondlagen en die zuiver aangeven, welke grondlagen moeten veranderd worden in hun samenstel ling en welke beslist moeten blijven om het geheel niet blijvend te schaden. In het verleden zijn hiertegen fouten gemaakt, soms zelfs grove fouten, maar al doende kan men leren en zo zijn er verschillende prima stukken met de schop ontgonnen grond in de Peel, waarvan niet alleen cle ontginners de profijten trekken. De mechanische ontginning is niet van deze principes uitgegaan. Hier heett men, vooral in het begin, een plan opgemaakt voor ontginning, zonder naar de speciale geaardheid van het terrein te kijken. Men heeft ge-egaliseerd, zonder veel aandacht te schenken aan de schrale grond, die hierdoor dixwyls in de bouwvoor terecht kwam, waardoor weer veel meststoffen Dodig zijn. Bovendien werden grondlagen verstoort, waar door vooral bij de hogere grond al spoedig verdroging optreedt. Nu wordt er dan het graan geoogst en zelfs iemand, die absoluut geen kennis van zaken heeft kan zien, dat er hele plekken zijn, waar iets niet klopt. Boven in het kort genoemde redenen zijn daarmede de oorzaak van. We hebben de indruk dat men bij de stukken, wr.ar men nu aan werkt, niet zo oppervlakkig meer te werk gaat als voorheen. De resultaten van de reeds ontgonnen stukken zullen daar het hunne toe bydragen. Ook schijnt men niet meer zo hard te egaliseren en hopelijk ontdekt men ook nog een keer de methode van Jaeger om de afwateringsloten te leggen door de laagten in het terrein, waardoor de natuurlijke gang van het water gevolgd wordt en boven dien een goede splitsing komt van hoger en lager gelegen percelen. Het zal dikwijls niet meevallen om met de zware machines de juiste werkmethode te vinden, maar de methode, die men in de aanvang heeft toegepast, was te algemeen en te diep. En dat wreekt zich onher roepelijk in de toekomst. Wat er ook van zy, de proef op de som is genomen en het blijkt dat onze bezwaren juist waren. We hopen dus dat de betrokkenen dit eveneens gezien hebben en dat zy hun conclusies voor de toekomst hieruit zullen trekken. Doordat de „Uitverkoop" vorige week een groot deel van de beschik bare ruimte opeiste, hebben enkele feiten niet die aandacht in ons blad gekregen, die zy inderdaad verdiende. Daar is dan op de eerste plaats de opening van Slagery Yerschuuren in de Groote Straat. Ontdaan van de steigers staat hier een nieuwe zaak, die niet alleen een herstel* van het oude is, maar ook een vernieuwing, zoals er geen in Zuid-Nederland te vinden is. Voeren de meeste zaken met de herbouw verbeteringen in voor de outilage en dergelijke vanhetbedryf, van deze nieuwe slagerij he9ft men voorbeeld yrillen maken van een economisch, hygiënisch en practisch bedrijf, waarin de klanten 100 pet. service kan gegeven worden. Niets is gespaard en alles is even doelmatig ingericht, van de eenvou digste messenhanger tot de moderne koelkast toe. En zo is het geen won der, dat ook in vakkringen grote belangstelling bestaat voor dit nieuwe bedryf en nog dagelijks collega's een ikykje komen nemen. De verschillende afdelingen, als slagery, koelcel, zoutery, rokerij en worstkeuken vormen met de winkel één geheel, maar zyn weer zodanig gesplitst, dat in ieder afzonderlijk ongestoord kan gewerkt worden. Overal is overvloedig licht, water, koeling of warmte en ieder onderdeel is zorgvuldig aan de eisen van de practijk getoetst. Onder leiding van het Architecten bureau Gebr. de Vries, heeft het Aannemersbedrijf Greve en Baeker ■nft Utrecht hier een modelslagerij ;met winkel gebouwd, waarmee de eigenaar eer in legt en waarop Ven- nray met recht trots kan zijn. De aanbesteding vad <d9 Boer's Confectie-atelier uit Cuyk hebben wy reeds kort vermeld. Te kort, want' met deze aanbesteding ia de kroon gezet op veel werk en is er een begin gemaakt met de verdere industrialisatie van onze gemeente. Op de Maashes,weg zal dit nieuwe .-atelier verrijzen en aan vele meisjes •niet alleen een goed betrekking bieden •maar hun pok werk verschaffen, •waaraan zij in de toekomst nog veel plezier beleven. De meisjes, die hier werken worden namelijk opgeleid tot - volleerd naaister en het is daarom, dat zo maar een, twee, drie, niet iedereen aangenomen wordt. De Boef s Confectie-atelier vervaar digt dames-, bakfis-, en •meisjesktedln? •en werkt veel voer de export, Ep wordt dus een kwaliteitsproduct ge- maakt, wat ook blijkt uit de manier van werken. Per i November hoopt men te kunnen beginnen en intussen worden verschillende meisjes reeds opgeleid in Cuyk. Dit is dus al het tweede gebouw dat op Venrays industrieterrein komt en Venray Vooruit en het Gemeente bestuur verdienen wel een extra pluim voor dit resultaat. De Boer's Confectie-atelier zij in Venray veel succes toegewenst -0- Van hogerhand is intussen weer een klein aantal M3 bouwvolume toegewezen voor herbouwgevallen, dies kunnen we binnenkort de aan besteding van enkele zakenpanden tegemoet zien. Hierdoor zullen weer een enige open plekken in onze straten gedicht worden. Is de Kerk er in geslaagd, het aanschijn der aarde te veranderen en al haar kinderen op te voeden in de geest van de ware liefde? Dat de Kerk heel de eeuwen door d9 leer van de liefde gepreekt heeft, is boven iedere twyfel verheven. Of haar prediking overal en altijd prac- tische resultaten heeft bereikt, of zy de mensen werkelyk van binnen ver anderd heeft, is niet zo gemakkelijk te bevestigen. In het bekende boek van Prof. Dr. E. de Greeff „Het blinde mensdom" lezen wy „Het is zeer ernstig te moeten constateren, dat het Christendom met zyn spontane ontwikkeling en niettegenstaande het feit, dat het de schoonste leer der liefde onder zyn hoede heeft, niet van de wereld gedaan heeft kunnen krijgen, dat zjj uit vry willige deugdzaamheid de billijkheid, rechtvaardigheid en vrijheid verwezenlijkte, die de mas sa haar naderhand met geweld heeft afgedwongen. Dat is niet noodzakelijk een teken van gebrek aan levenskracht by het Christen dom zelf, maar het is een bewijs, dat de mensen over het algemeen niet uit kracht van hun peroon- ljjke deugden tot een maatschappe lijk evenwicht kunnen komen, maar dat zy door instinctieve reflexen gestuwd, gedwongen ingetoomd en vastgehouden moeten worden. Ook zelfs na Christus heeft de mens een ware morele vooruitgang hoog hartig afgewezen." Hiermede wil de schrijver zeggen, dat de mens zich nooit aan de almacht van zyn instinctenleven kan onttrekken, daar zyn instincten ster ker zyn dan zyn vrije wil en dat er onder deze instincten verschillende zijn, die met de naastenliefdo in tegenspraak zyn. Deze instincten beheersen de zede lijke gedragingen van de mens en beletten hem een heilige te worden. Daarom zyn heiligen de zeldzame uitzonderingen, waarin de instincten onderdrukt worden en de genade haar vleugels vry kan uitslaan. Doen wij hiermede het Christen dom te kort Ik geloof het niet, want ook vol gens de leer der Kerk blijft de ver loste gebonden aan de boze begeer lijkheid, vergroeid met de slechte kiemen, die de oerzonde in hem ge zaaid heeft. De verloste kan een heilige worden maar heeft veel meer kans een zeer middelmatig mens te worden, die aan zyn driften onderworpen is en van zyn christendom nooit een zui ver persoonlijke aangelegenheid maakt. Om ons hiervan ie overtuigen, be hoeven we slechts de hand in eigen boezem te steken. "Wat komt er bij ons en zovelen terecht van de Goddelijke vermaning; Weest volmaakt, evenals myn Hemel se Vader volmaakt is Hoe kleurig is soms de schyn by ons en hoe kaal en kleurloos de werkelijkheid: Wie van ons kan zeggen: wie kan er my van beschul digen, dat ik nooit liefdeloos geweest ben Hoe eerlijker we op de borst klop pen en belijden zondaar te zyn, des te groter wordt de kans, dat we niet al te onwaardig bevonden zullen wor den de naam van Christus gedragen te hebben. P. H. RONGEN, O.C.R. Aan een wereld, die nog vervuld was was van het sterven van hem zelf en twaalf" collega's, heeft H. R. Knickerbocker vanaf de gramofoon- plaat in ronde woorden zyn mening ten aanzien van het Indonesische vraagstuk uiteengezet. „Nederland is door een hys terische publieke opinie in de Ver enigde Staten en by de Verenigde Naties gedwongen over Indonesië tot een accoord te komen alvorens dit land de gelegenheid kreeg de noodzakelijke orde en rust in dit land te herstellen." Wanneer een man als Knickerboc ker in enkele weken tyds tot deze conclusie komt, die reeds jaren ge leden werd getrokken door een groepering, welke goeddeels ten onrechte als „reactionnair" werd aangemerkt, zal dit voor hun aan hangers een reden zijn om te kunnen zeggen: „Ziet gy nu wel, gy allen, die meenden beter te weten, dat wy gely'k hebben gehad Naar onze mening heeft de groep, die door de verongelukte Amerikanen in het gely'k is gesteld, zeker recht van spreken, doch er zyn nog enige andere aspecten, die wellicht van groter belang zijn dan het nakaarten over gedane zaken. De woorden, die Knickerbocker heeft gesproken en waarvan mag worden aangenomen, dat ze zuiver objectief waren, stellen voorop, dat de Nederlandse troepen niet naar Indonesië zyn gezonden om een „koloniale oorlog" te voeren, zoals door vele linkse groeperingen in Nederland en door vrijwel alle Amerikanen tot nu toe is geloofd en in hun propaganda misbruikt. Teruggrijpend op het laatste jaar van de oorlog met Japan heeft Knickerbocker duidelijk geschetst hoe in Indonesië in werkelijkheid de moeilijkheden zyn ontstaan. Niet in de eerste plaats door een z.g. verkeerd koloniaal bestuur der Nederlanders, maar wel door de gelegenheid, welke aan de Japanners is geboden hun wapens in handen te spelen van communistische groeperin gen en andere extremisten. Daarmede heeft deze dode journa list zowel zyn eigen land als Enge land in het juiste daglicht gesteld. Amerika heeft het Indonesische eilandenrijk laten bezetten door En gelse eenheden en het Britse opper bevel van het South Asia Command heeft de Nederlanders verhinderd onmiddellijke maatregelen te nemen tegen de systematische ontwikkeling van de chaos op Java en Sumatra. „Nederland werd gedwongen een overeenkomst te aanvaarden." Voor ons heeft daar nimmer enige twijfel over bestaan, doch wel is van overheidswege verschillende malen te kennen gegeven, dat die dwang van de omstandigheden niet rechtstreeks van Amerikaanse origine zou zyn. Dit wordt door Knickerbockers woorden wel duidelijk weerlegt. Nederland heeft zich laten ringeloren door een buitenlandse publieke opinie. Ons land, ons volk, heeft niet de moed gehad tegen de verkeerd voorgelichte publieke opinie van Amerika in te gaan. Het is beter, dat wy dit verwijt onszelf maken, eer anderen het wel licht zullen doen, temeer, daar er voor de dolende, die de dwalingen zijns weegs bemerkt, doorgaans nog wel mogelijkheden zyn ten dele op zijn weg terug te keren. Knickerbocker, de Amerikaan, die zelf deel heeft uitgemaakt van het volk, dat naar zyn eigen woorden behept is met een „hysterische publieke opinie", Beeft met nadruk gewezen op de juiste beginselen, die voor Nederland hebben gegolden bij het oplossen van de Indonesische kwestie. Hy' heeft daarbij niet verheeld, dat Moskou op het vinkentouw zit en ons liever vandaag dan morgen uit Indonesië ziet vertrekken. Ongetwijfeld zal deze journalist daarbij de tiagiek hebben begrepen die er ligt over een volk van zeventig millioen mensen, dat is overgeleverd aan de hysterie van een slecht geïn formeerd Amerika. Wanneer Washington niet by machte is een juiste anti-communis tische politiek te voeien (en dat is wel gebleken in China) mag dat voor ons geen reden tot verontschuldiging zyn. Zonder enige snoeverij mogen we zeggen, dat we blijkbaar beter op de hoogte zyn dan het State Depar tement. Knickerbockers woorden kunnen wellicht aan de Nederlandse onder handelaars zoveel houvast geven, dat zy zich niet nogmaals tot een accoord laten dwingen, dat als vele voor gaande noch voor Indonesië, noch voor Nederland goede perspectieven biedt. ÏVEST-DUITSIAND De producte-machine draait in West- Duiisland op het ogenblik weer bijna op 'n vooroorlogs toerental. Tegelijk met het verhogen van de productie stygt de levensstandaard van de Westduitser. Het verkeer in Aken bijvoorbeeld is zo druk en zo inten sief, dat men er zich over verwondert, vooral als men bedenkt, dat er voor de honderdduizenden, die dagelijks de Adalbertsstrasze passeren, nauwe lijks woonruimte is. Tal van producten, die in Neder land of wel zeer schaars of wel in het geheel niet te krijgen zijn, worden in West-Duitsland alweer volop ver vaardigd. Wy doen het in Nederland gewoonlyk nog met aardewerk als er iets nodig is voor de keukenin Duitsland is reeds weer porselein van prima kwaliteit. Er is voorts een overvloed van optische instrumenten, zoals camera's, kykers, microscopen. Er is electrische aparatuur om van te watertanden vanaf strijkijzers en wafelijzers tot en met schakelaars en transformato ren. Spelden, naalden, machinenaalden worden in grote hoeveelheden gefa briceerd. In Aken worden de zakenpanden weer opgebouwd, zy het dan ook niet verder dan de eerste verdieping. Er worden nog zo goed als geen etage woningen gebouwd. Direct boven de verdieping op de begane grond komt een plat dak van gewapend beton. Het uitzicht gaat er niet bepaald op vooruit, maar men troost zich met de gedachte, dat men op het beton later gemakkelijk étages kan bij bouwen. Middenstandszaken bereiken in de steden als Dusseldorf, Keulen en Aken fabelachtige omzetten, waarbij vooral het levensmiddelen- en het groenten- en fruitbedryf de toon aangeeft. De omzetten van deze laatste zaken zouden nog groter zyn, indien meer NederlanJse groenten geïmporteerd konden worden. Een omzet van 12000 mark per week is voor een goede middenstandszaak géén zeld zaamheid meer. Alle tekenen wijzen erop, dat West-Duitsland er econo misch geheel bovenop zal zyn, binnen een termijn die niemand voor moge lijk had gehouden. VATIC A AN Het Vaticaan heeft vorige week een decreet uitgevaardigd, dat een hard antwoord is op de kerkvervol gingen in Oost-Europa en dat velen in West-Europa misschien de ogen opent. Een decreet van het Heilige Officie heeft namelijk openbaar ge maakt, dat een ieder die als Rooms Katholiek, waar ook ter wereld op enige: lij wyze het Communisme steunt ipso facto door die daad ex-communi- ceerd is. Hiermede heeft het Vaticaan duidelyk onderstreept, dat het marxis me niet met de R.K. godsdienst kan samengaan. Maar hiermede heeft het Vaticaan ook duidelyk te verstaan ge geven aan de landen achter't IJzeren Gordijn dat zy hun pogingen om de kerken van Rome los te scheuren moeten staken. TSJECHOSLOWAKIJE Het ziet daar anders nog lang niet naar uit. Zoals bekend heeft Tsjecho- slowakye zo juist de bepaling uitge vaardigd, dat de benoeming van priesters aan de regering is en dat de priesters door hen bezoldigd zullen woiden. Wat dit betekent kan ieder een begrijpen. Los van Rome, Ids van de Paus en zo proberen de macht-1 hebbers van het Kremlin de kerk I aan hun wensen en grillen onderge schikt te maken. Een mgr. Beran met zyn bisschoppen en priesters werken wat zy kunnen, maar zy zyn machteloos en worden met ge vangenis en ballingschap bedreigd. De wereld heeft uit de veroordeling van een mgr. Stefanic, van een kar dinaal Mindzenty niets geleerd. En de mensen die in een UNO praten over vryheid en recht vergeten onder hen diegene aan te wijzen, die de wereld nog in een ergere slavernij willen brengen als Hitier en de zyne maar ooit gedroomd hebben. Zo zal ook T8jechoslowakye de weg gaan, die. alle Kremlin sattelieten ge gaan hebben. Staatsalmacht eh slaver nij en de enige weerstand hieitegen de Kerken, wordt langzaam maar zeker voor de ogen der wereld ver nietigd. ENGELAND De Engelse Lieftinek, Sir Stafford Crips heeft vorige week een kleine overwinning behaald op de voorstan ders van de devaluatie van het pond. Het pond bly'ft zyn oude waarde houden. Het is echter een vraag of deze kundige minister van financiën zijn belofte gestand kan doen. Want Engeland heeft een duizelingwekkend tekort aan dollars en Amerika is een grote voorstander van devaluatie van het pond, waardoor de export uit Engeland voor' hen beduidend goed koper kan worden. Crrips stelt daar tegenover, dat de import uit Amerika voor Engeland dan veel duurder zal worden, omdat de dollar meer waard wordt en Engeland dus nog niet uit de impasse komt. En Engeland zit er allerberoerdst voor, want zyn mijnen 'en zyn zware industrie kan niet ge noeg deviezen opleveren voor een financieel gezond beleid. Of de nationalisatie van die indus trie daar ook haar steentje aan bij gedragen heeft kan hier verder buiten beschouwing gelaten worden, wat er ook van zy, Engeland zit met gewel dige tekorten. Zyn schuldenlast is niets verminderd met al die jaren werken en met de Marshall-hulp en zo zien we gebeuren, dat in dit land verschillende artikelen weer op de bon zyn gekomen en zeor schaars verkrijgbaar zyn. Minder suiker, min der tabak, minder staal. Binnenkort zal in Washington een en ander nog eens nader onder het oog gezien worden en is te hopen, dat Amerika de oplossing brengen kan, ook voor de lage landen aan de zee, die practisch met handen en voeten aan het sterlingblok gebonden zyn. BELGIË In België is nog steeds geen nieuwe regering tot stand gekomen, daar de C.V.P. de Belgische K.V.P. nog steeds niet tot overeenstemming is kunnen komen met de liberalen. Met deze zouden zy de meerderheid vor men in de kamer en in de regering. Maar voor de liberalen, zowel als voor de socialisten is de konings kwestie nog steeds de grote struikel blok. En nu de katholieken niet die meerderheid by de verkiezingen ge kregen hebben, waarop zy feitelijk rekenden, wordt de situatie tamelijk ernstig. Beide partyen weten tot heden niet van wijken. De een eist Koning Leopold terug, de andere wil hem niet hebben en vooral de socia listen voelen er zeer weinig voor al weten zy van de andere kant in' de kaarten der communisten te spelen, door zelfs aan te dringen op gewapend verzet. Intussen wordt nog steeds door de voormannen overleg gepleegd en had het er eerst alle schyn van, dat de katholieke party haar wil zou door zetten, al liet men het maar aanko men op nieuwe verkiezingen, de con ferentie met de koning een dezer dagen in Geneve geeft m sschien een andere oplossing. België zal moeten afwachten.... Intussen kwamen vooral uit Enge land verontrustende berichten over de toekomst van de Benelux, die volgens vooraanstaande Engelse kran ten byna gestorven was. Het gevaar schijnt er wel bestaan te hebben, maar er is een accoord tot stand ge komen om een zgn. Voor-Unie te laten ingaan met 1 Juni j.l., dus men kan veilig aannemen, dat de grootste bezwaren overwonnen zyn. En dat kan slechts voordelen opleveren voor beide kanten. Zondag 17 Juli werd op de Doelen van „St. Agatha" te Ayen het 2de Districtsconcours gehouden van de Handboogschuttersbond „de Vriend schap". De uitslag was als volgt: ie zestallen: lepr. De Batavieren, Castenray, i89p. 2e pr. St. Joris, Leunen, 180 p. 36 pr. St. Hubertus, Merselo, 179 p. 4e pr. Diana, Venray, 174 p. 5e pr. St. Antonius, Halfweg, 173 p. 6e pr. St. Anna, Venray, 172 p. 7e pr. St. Oda. Venray, 164 p. 80 pr. Willem Toll, Oirlo, 158 p. 90 pr. De Eendracht, Voulon, 157 p. 10e pr. Uitspanning, Grtendtsvoon, 121 110 pr. St. Agatha, Ayen, 114 p. 120 pr. St. Jozef, Holthees, 112 p. 2de zestallen ie pr. St. Oda, Venray, 16O p. 2e pr. St. Anna, Venray, 160 p. 3e pr. St. Antonius, Halfweg, 160 p. 4e pr. De Eendracht, Veulen, 157 p. 5e pr. St. Joris, Leunen, 154 p. 6e pr. St. Hubertus, Merselo, 125 p. 7e pr. Diana, Venray, 117 p. se pr. De Batavieren, Castenray, i06p. 9e pr. St. Agatha, Ayen, 104 p. 10e pr. Willem Teil, Oirlo, 90 p. 11e pr. St. Jozef, Holthees, 79 p. 12 pr. Uitspanning, Griendtsveen 77 p. 3de en 4de zestallen: ie pr. St. Antonius, Halfweg 125 p. 2e pr. St. Anna, Venray, 118 p. 3e pr. St. Antonius, Halfweg, 99 p. 4e pr. Willem Teil, Oirlo, 84 p. 5e pr. St. Agatha, Ayen, 77 p. 6e pr. De Batavieren, Castenray 58 p. 7e pr. De Eendracht, Veulen, 55 p. 8e pr. Batavieren, Castenray, 33 p. 4 z. Personele prijzen: ie J. van Osch, St. Joris, 25 p. 2e J. Wijnhoven, St. Anna, 5 rozen 3e H. Swinkels, St. Joris, 5 vieren 4e G. van Gassel, Eendracht, 4 drieën 5e A. Bovée, Eendracht, 4 tweeën 6e L. Voermans, Willem Teil, 4 eenen Drietallen ie pr. St. Hubertus, Merselo, 66 p. 26 pr. De Batavieren, Castenray, 65 p. 3e pr. St. Joris, Leunen, 63 p. Op is Sept. zal op de Doelen van de Batavieren te Castenray het derde Districtsconcours gehouden worden. Tevens zal op 14 Aug. de wedstrijd van District XI tegen District XII te Blerik Huize Clara. De zo by uitstek geschikte zomer sport, als de handboogsport is, wordt in Noord—Limburg benoorden Venlo aan de Oostzijde der Maas alleen beoefend te Gennep en Ayen. Nederland telt op het ogenblik 300 verenigingen, die de Handboogsport beoefenen. Deze zyn ondergebracht in de Ned. Bond van Handboogschut teryen St. Sebastiaan, een katholieke bond. Het overgrote deel van deze schut terijen bevindt zich in Noord Brabant en Limburg, terwijl er daarnaast in de omstreken van Rotterdam, Am sterdam, den Haag en Delft en enkele in Gelderland worden aangetroffen. De grote bond is onderverdeeld in 15 districten, die in 1948 in totaal 574 zestallen aan de verschillende wedstrijden lieten deelnemen. Gely'k by alle sporten zijn deze zestallen in verschillende sterkte klassen ingedeeld. Telken jare by het begin van het seizoen, nl. begin Mei moeten door alle schutters 50 pijlen geschoten worden onder neutraal toezicht en alleen zy, die hieraan deelnemen, mogen in dat seizoen aan wedstrijden deelnemen. Dit eerste schieten heeft een tweeledig doel. Op de eerste plaats worden hier door de zestallen in de sterkteklassen ingedeeld en op de tweede plaats wordt hierdoor een eerste zifting verkregen voor de persoonlijke en corpskampioenschappen van het jaar. Het zestal dat gemiddeld per pijl 21.50 punten schiet, dus gemiddeld per schutter ruim 3 50, komt in het lopende seizoen uit in de hoogste klasse en vormt zodoende de ere klasse. Limburg bezit voor 1949 in totaal 16 zestallen, die in de ere afdeling mogen uitkomen. Hierop volgt de A-klasse, welke gemiddeld per pyl 19-21.50 punten moeten schieten. Vervolgens de B— klasse, met een gemiddeld van 15 19 punten en tenslotte de C-klasse, met gemiddeld minder dan 15 punten per pijl. De hoogtepunten van het seizoen vormen steeds de nationale en de corpskampioenschappen en daarnaast de landenwedstryden Nederland België en België—Nederland. Na verschillende ziftingen vindt het persoonlijke nationale kampioen schap plaats dit jaar op 31 Juli te Veldhoven. De 4voudige Nederlandse kampioen Thei Hendriks uit Boekoel-Swalmen zag zich in 1948 na 62 pijlen in de laatste pijl gepasseerd worden door W. Haas uit O verhoven—Sittard. Over het gehete jaar bereikte Thei echter nog de beste prestatie met een gemiddeld van 4.34 per pyl, gevolgd door kampioen Haas met 4.19 punten per pyl. Het nationale corpskampioenschap vindt plaats by de titelhouder van het afgelopen jaar te Krawinkel op 21 Aug. De landen wedstrijd Nederland België wordt dit jaar georganiseerd te Weert op 7 Aug. Daarnaast worden door verenigin gen, die een jubilea vieren telken jare nationale concoursen georgani seerd, waaraan alle verenigingen van de Nederlandse bond mogen deelne men. Zodoende kan Ayen 1951 reeds een nationaal concours organiseren bij het i2VJarig bestaan. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Dinsdag 26 Juli: Kleuterbureau Donderdag 28 Juli Consultatiebureau voor Zuigelingen uit de Kerkdorpen.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1