De keerzijde van de medaille ZIEKENTRIDUUM WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN £ifnagaé shóómt IQeatay binnen Jjalde maaekeden mMMMóttUtq. Zaterdag 9 Juli 1949 No. 27 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprij s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Wederopbouwprolemen Vorige week toonden wij de be- dijjvigheid van de bouwwereld in onze gemeente aan, die met behulp en toestemming van Wederopbouw en andere instanties, het heeft klaar gespeeld alle licht en de meest zwaar beschadigde panden weer in hun oude vorm te herstellen. Die boven dien een 40tal nieuwe boerderijen bouwde en 10 Peelboerderijen hebben gesticht. We hebben gezien, dat de gemeente meer dan 200 woningen heeft ge bouwd en dat er ongeveer een 20tal herbouwgevallen reeds klaar zy'n. Hieruit volgde de conclusie, dat er hard gewerkt is en dat de wederopbouw van onze gemeente lang geen slecht figuur slaat. Maar We zijn er niet mee klaar om te zeggen: Kyk, er is zo veel gepres teerd, dus alles is in orde Er is alléén geconstateerd, dat en dat is klaar, maar de keerzijde van de medaille moet toch ook getoond worden Vierhonderd gevallen van samenwoningen zyn rog bij de woningcommissie bekend, bijna vyf jaren na de bevrijding en het getal groeit eerder dan het afneemt. Vierhonderd gevallen, kunt U, lezer, zich dat voorstellen Er wordt op dit moment een en quête gehouden, die hopelijk een zeer juist beeld zal geven van de .samen woningen, maar zonder het resultaat af te wachten, kan men rustig zeg gen, dat minstens 50 pet. in de om standigheden verkeert, die Pater Rongen hier elders in dit blad be schrijft. Hieruit volgt dus, dat er nog heel wat gebouwd moet worden. Daarbij komen nog gevallen, die in een nood woning zitten en die hoognodig ver anderd moeten worden, terwijl van anderen het bestaande huis door ouderdom en slijtage volkomen on geschikt is geworden voor bewoning. Al deze mensen zullen dus een nieuwe woning moeten betrekken. Nu is het jammerlijke van het geval dat het bouwvolume wordt bepaald voor één jaar en dan is de zaak af. De kubieke inhoud wordt aange geven en dan kan langzaam gebouwd worden. Maar het bouwvolume is door allerlei oorzaken nog steeds zeer klein en daarom lopen we slechts zeer langzaam in op de woningnood die er reeds lang heerst. Zo lopen we steeds in een cirkel rond en moet een gemeenteraad ca pituleren voor woningen, die zij anders liever niet zou willen hebben, terwijl bovendien de kubieke inhoud wel zo'n treurig beeld vertoont voor deze streken, met zyn gemiddeld groot aantal gezinsleden. Nu heeft de minister bij zyn jong ste bezoek aan Venray wel verteld, dat de woningbouw zal worden op gevoerd, maar er zullen nog wel enkele jaren overheen gaan, voordat we zover zijn. Intussen verdient het misschien aanbeveling, dat er nog woonruimte gevorderd wordt, hoewel het gemeen tebestuur daar niet veel trek in schijnt te hebben. Waarschijnlijk ook al omdat zy van het publiek zelf medewerking verlangt. Dan zyn er nog de nodige herbouwgevallen. Het gebrek aan bouwvolume is ook by de herbouw een sterke rem geweest, terwijl door het bouwvolume op 400 M3 te stellen, verschillende zakenlieden niet in staat zijn hur. pand in een voor hun zaak passende vorm op te bouwen. Zo moesten reeds opgemaakte plannen in dien geest veranderd worden. Over de bevoorrechting van ailderen, die wat vroeger in veel grotere vorm konden herbouwen, spreken we niet eens. Nu heeft de gemeente een urgen- tielyst vast moeten stellen, die ook weer de nodige ontevreden gezichten gemaakt heeft, maar die met dit bouwvolume nog wel een poosje blijven bestaan. De Grotestraat zal dit jaar zo goed a's volgebouwd worden, maar juist de gevallen, die nog overblijven zitten weer vast door het te kleine bouwvolume offinancieringsmogelyk- heden. Neemt men echter de Patersstraat, dan zien we, dat in de naaste toe komst enkel een hieuw Postkantoor verrijzen zal. Voor de rest blijft bij de tegenwoordige toewijzing van bouwvolume de Patersstraat de on bebouwde vlakte die zy nu is. We spreken dan niet eens van de economische nadelen, die de eigenaars van de getroffen panden nu reeds bijna 5 jaren te dragen hebben. En het is niet in de Patersstraat alleen, waar getroffenen op de wederopbouw van hun zaak wachten. Ook verder in het dorp liggen nog verschillende stukken braak en al liggen deplannen voor heropbouw reeds lang klaar, tot op heden kan men niet met bouwen beginnen. Bedrijfsschade wordt niet toege kend en men behoeft geen groot verstand te hebben om te begrijpen, dat een zaak, die niet of slechts ge deeltelijk provisorisch werken kan of produceren verlies oplevert. Woningbouw. In ons vorig nummer hebben wy reeds doen uitkomen, dat Venray niet slecht bedeeld is wat woningen betreft, maar zoals uit bovenstaande blykt, is er nog lang geen reden tot juichen. De woningnood dringt nog steeds en het is de gemeente, die als bouwheer moet optreden, niet alleen omdat het bouwvolume daartoe wel dwingt, maar ook omdat de particu liere bouwers nog steeds huiverig zijn voor de financiële gevolgen van hun bouwerij. Zo zyn er tot op heden nog slechts twee klaar, terwijl drie particulieren nog op hun toestemming wachten. Ditzelfde geldt voor de industrie ruimten. We zitten zonder fabrieks- ruimten en kunnen aspirant-fóbrikan- ten slechts een stuk grond aanbieden. Maar dat is nog niet zo erg, als dat diegenen, die de grond hebben ge kocht en dus willen beginnen, niet bouwen kunnen. Dit geldt zowel voor reeds jaren gevestigde industrieën als voor nieuw komers. En juist omdat zy het begin moeten zijn van een grote gemengde industriële bedrijvigheid is hun op bouw des te dringender. Dit is dan de keerzijde van de medaille. Hebben wy vorige week laten zien, dat na de bevrijding wel het een en ander is gebeurd, het bovenstaande laat duidelijk zien in al zyn beknoptheid dat wy er nog lang niet zyn. Hiervoor zyn -direct twee moeilijk heden op te geven nl.: de financiën en het te kleine bouwvolume. Nu is het waar, dat de finantiële regeling van de wederopbouw langs vele ka nalen en instanties loopt en dat het dikwijls lang duurt voordat een en ander geregeld is, maar dat het slot toch een naar omstandigheden rede lijk resultaat laat zien. Met het bouwvolume is het echter erger gesteld. De algemene toestand van ons land maakt een groter bouw volume onmogelijk en nu wordt de gehele kwestie dus terug gebracht op de verdeling. Het is dus hierop, dat de nodige aandacht gevestigd moet worden. Nu is het weer dezelfde geschiedenis als hier bij de urgentie voor herbouwgevallen. Ook den Haag en de provincie heeft urgentielysten opgesteld en daarmede is het lied uit. Toch komt er zo nu en dan een extra rantsoen door en het is hierop dat Venray voor al de bovenstaande plannen een extra beroep doet. Voor zijn woningnood, voor zijn herbouw gevallen, voor zyn industrie-vestiging en uitbreiding. Hopeliik heeft de Minister by zijn jongste bezoek aan Venray nog eens kennis van de gang van zaken kunnen nemen en dit voor hem aanleiding zyn ons nog eens extra te gedenken. Dit zal nodig zijn, wil men zo spoedig mogelyk klaar komen met de uiteindelijke wederopbouw van onze gemeente voor Katholieken, die hun plichten niet nakomen. In het Verre Oosten is de wind gunstig voor het Communisme. Met angst en zorg mogen we ons afvragen hoe de toestand in China en het overige deel van Azië, waar het communisme thans de scepter zwaait, zich zal ontwikkelen. De Pliilippynen liggen aan de rand van 't gevaar, dat vermeden kan worden als Ja, als alle Christenen hun plich ten kennen en nakomen. De Philip pynse Bisschoppen hebben hierom trent hun gelovigen harde waarheden voorgehouden, die niet alleen mogen gelden voor de gelovigen daar, maar ook wy in het nog rustig lijkende Nederland mogen deze waarheden nog eens horen en beseffen en er naar leven De Bisschoppen verklaren in een herderlijke brief, dat het communis tisch getij, dat het gehele Verre Oosten dreigt te overspoelen, niet gekeerd kan worden door hoogdra vende taal, maar slechts door krach tige hervormingen, die de mensen de waarde van eqn waarlijk Christelijke sociale orde zullen leren. Het communisme kan niet afdoen de bestreden worden voordat zyn bestaansgronden opgeheven worden: grote onrechtvaardigheid van de lei dende standen tegenover de lagere klassen, van de sterken tegen de zwakken, van de grondbezitters tegen zyn pachters en de werkgevers tegen hun arbeiders. De Bisschoppen waarschuwen hun gelovigen tegen de communistische agenten, die hun zullen voorhouden, dat vele rijke katholieken uiterlijk vroom zijn, doch in werkelijkheid hun arbeiders bestelen, i Zy zullen verklaren, dat dit bewijst dat de Kerk onrechtvaardig is, maar Een roemloos einde na jaren werk Zo is dan Maandag door het open draaien van een kraan, het definitieve einde gekomen van Venrays oude, zwart berookte en stinkende gas fabriek. Een roemloos einde na de vele en vaak bittere raadsdebatten over het geldslokkende monster daar aan de Gasstraat. Nu komt van onder uit het Zuiden het myngas door lange pijpleidingen en heeft daarmede een einde gemaakt aan een van Venrays vele geldzorgen. Voor de begrafenis van het en ter verwelkoming van het nieuwe was Maandag j.l. een klein gezelschap by de Gasfabriek, waarbij wij o.m. zagen de heer Jos. Maenen, als vertegen woordiger van de Commissaris dei- Koningin, deputé Peters uit Oirlo, de hoogeerw. heer Dekende heer Burge meester en het Wethouderscollege, benevens de directie van Limagas, de oud-directeur van de gasfabriek, direc teur van gemeentewerken e.a. Na een kleine rondgang over het terrein van de Gasfabriek, sprak de heer Jos. Maenen een kort woord in het nieuwe gasstation, waarin hij Venray feliciteerde met het nieuwe mijngas, met de aanschaffing waarvan Venray weer eens getoond had niet achter te willen bly'ven. De oude gasfabriek gaat nu ver dwijnen, mede dank zy de steun van de Staatsmijnen en de Provinciale Staten, die bijsprongen in de moeilijk heden met de aanvoer via de pijp leidingen Asten Deurne. Verder besprak de heer Maenen de moeilijkheden van de oude gasvoor- ziening, hoe tenslotte het laatste halfjaar de ketels het begaven en Limagas met veel hoofdbrekens, de gasvoorzfening van Venray in stand heeft kunnen houden. Dat leed is nu geleden en Venray zal met het'nieuwe is werkelijk hard vooruitgaan. De oude Gasfabriek De Heer Burgemeester gaf dan vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis der oude gasfabriek. In 1006 kregen twee duits© firma's van de Raad 'n concessie om een gas fabriek op te richten, waarbij zij tevens het alleenrecht kregen om gas in onze gemeente te leveren. Maar reeds toen gingen stemmen op, om de exploitatie in handen -van de gemeente te krijgen, maar de minderheid verloor en de duitse firma's begonnen met de bouw, die ruim 133.000 mark beliep. Zoals ook weer hieruit blykt, werd in die •'tijd het duitse geld in Venray even goed gebruikt als het Neder landse. Zo werd in ion nog het verzoek gedaan om de muntmeters op duits geld in te stellen. De opening van de fabriek vond plaats in Januari 1907, terwijl in November van dat jaar een der fir manten zijn aandeel overgaf aan de Berlynse firma, die hierdoor alleen eigenaar werd. De minderheid in de Raad, die voor eigen exploitatie was, groeide lang zaam maar zeker en in 1916 was het zover dat onderhandelingen wer den gevoerd over de overname, die in 1917 werden beëindigd met de koop van de Gasfabriek „met toebe horen" voor de prijs van f 71.000.— Hierdoor meende de gemeente de bevolking beter van de voordelen en de gemakken van het gas te laten profiteren en... ook een paar dubbeltjes te kunnen verdienen. Op 1 Januari 1918 trad de heer H. J. Driessen als directeur in functie en begon de gemeente haar eigen exploitatie. Het bleek echter door verschillende oorzaken, dat de Gas fabriek meer dubbeltjes vroeg dan opleverde en zo begon men al gauw naar een oplossing ir. deze te zoeken. Met de Limagas was reeds voorde oorlog contact opgenomen, maar de bezetting kwam tussen beiden. Na de oorlog was de Gasfabriek zwaar getroffen en werd het hoog tyd dat er bijstand kwam. De Limagas kwam te hulp en op 6 December 1948 kreeg de Limagas de concessie. Spreker meende echter dat Gemeente's grootste zorgenkind toch ook nog wel enkele dankwoor den toekwamen. Immers, terwyl Nederland in de bezettingsjaren gasloze uren en veel te weinig gas had, deed hier de oude gasfabriek haar werk en hebben de huismoeders weinig last van deze distributie e.d. gehad. Nu is dan de aansluiting met het Zuiden tot stand gekomen, zelfs nog enkele maanden voor de gestelde termijn en de Burgemeester dankte allen, die hiervoor gewerkt hebben en hij sprak de wens uit, dat het Limagas in hoge mate zou mogen bijdragen tot de opbloei en welvaart van onze zwaargetroffen gemeente. Hierna stelde de Burgemeester de toevoer in werking en kry'gt Yenray dan voortaan officieel het gas uit de Mijnstreek. zy zullen slechts aantonen, dat der gelijke mensen onwaardige Katho lieken zyn. Als Katholieken niet doen wat hen door de Kerk als dure plicht wordt voorgehouden, zo besluit de brief, is dit niet de schuld van de Kerk, maar van deze mensen, die zich ten on rechte katholiek noemen. En terwyl de genodigden zich ter koffietafel begaven, lag daar de oude gasfabriek stil en verlaten. Boven de deur stond te lezen in do ondergaan de zon: „Rust zacht" en aan de deur van het. ketelhuis hing een krans fleurige bloemen, als laatste afscheids groet van het personeel met het opschrift': „Heden zult gy 'c moede hoofd ter ruste leggen, Maar wij, die U zo trouw ter zyde stonden De tien plagen van Egypte zijn sinds geruimen tyd met een elfde vermeerderd, die werkelijk de kroon spant: de samenwoning van meerdere gezinnen in één huis. Als ze deze liefelijkheid in Egypte aanstonds ingevoerd hadden, was de tocht van de Joden naar de Rode Zee en de woestijn maanden eerder begonnen, waren hun eerstgeborenen in leven gebleven en hadden de Egyptenaren op hun blote kniecn al hun heilige katten en stieren be dankt voor het einde van hun zwaarste beproeving. O.L. Heer heeft eens gezegd: in het Huis mijns Vaders zyn vele wonin gen, maar als we dat zo moeten ver staan, dat de woningnood en de woningellende daarboven de wolken voortgezet zullen worden, zullen er velen zyn die zeggen: die hemel kan heel mooi en schoon zyn, maar my niet gezien. Zet me maar ergens op de tocht af op de overloop, maar niet in een van uw groote huurhui zen, daar heb ik werkelyk my'n buik van vol. De aarde is een tranendal en daar hebben we vrede mee, maar als het leed der aarde geleden is, willen we tenminste rustig zitten. We vragen geen club fauteuil, het mag zelfs een zondaarsbankje zyn, als we maar van lastige buren verschoond blijven. En als we dan met alle geweld een huis moeten betrekken, Lieve Heer, maak een speciale lamp voor de belknop, die dag en nacht brandt, want gewone mensen, die wel lezen kunnen, kunnen dit niet in het pik kedonker en dan is de oorlog met de bovenburen ontbrandt. En als er enige kans is, O.L. Heer, liefst geen tuin, want daar maken ze een leeuwenkooi van, hoog afge rasterd en met een dubbel hangslot. Misschien is Daniël, die er ondervin ding van heeft, wel genegen tot een schappelijke woningruil. En bouw er geluiddempers in op alle zolders, want misschien gaan ze met de sterren voetballen, als ze er zo dicht by zyn en daar zou besteen schoorsteenbrandje van kunnen ko men. En de was, waar in de tuin geen plaats voor is, sturen we naar de wassery, dat zal moeder de vrouw deugd doen. En alle kinderen gaan weer naar de bewaarschool, waar de engeltjes fröbelen om het hardst, want die worden maar zenuwachtig en schrik achtig van al dat geharrewar en dat geklos op de trappen en zolders. En het fruit zullen we eerlijk delen, de dikste appel voor Eva, want zy is de bron van al 't kwaad in de wereld en de kersen tellen we alsof het paarlen waren, want we hebben maar recht op de helft. En we bidden iederen avond: verlos ons van pest, hongersnood, oorlog en lastige medehuurders. Tel het af van ons vagevuur. Want ook dio kwaad zal eens door God gewroken worden, door die strenge God, die nakaart over een ydel woord en aan niets zo het land heeft als aan liefdeloze mensen. En voor de rest, tot er meer wo ningruimte is, goede moed en gedul dig wachten. We dragen ons kruis. Het zal wel ergens goed -oor zyn, als het niet voor onze pekelzonden is, maar dat blijft afgesproken: hier boven voor alle eeuwigheid een eigen huis en uren in het rond geen roddelende buren. P. H. RONGEN, O.C.R. INGEZONDEN Met alle weldenkende inwoners onzer gemeente is het bestuur van Venray's Harmonie van oordeel, dat ons plaatselijk blad Peel en Maas er allereerst is om de plaatselijke ver enigingen, waar mogelijk, te steunen in haar opbouw en niet om deze af breken, zoals door U ten aanzien van Venray's Harmonie is geschied in de Overpeinzingen, opgenomen in Uw blad van Zaterdag 25 Juni. U zult het met ons eens zijn, dat uitdrukkingen als „sterk gedund", „niet vooruit boeren" en „roer ge- duchc omgooien", om er maar enkele te noemen, niet erg opbouwend klinken. DE VAAN OES I Als een Zuid-Limburger vol enthousiasme een feest begint dan zal hy - als eindelijk de dag is aangebroken - al dat enthousiasme eruit gooien in een uitbundig geroep: DE VAAN OES! DE VLAG UIT! Zieken, dat doen wy. Eigenlijk zouden we heel Venray moeten laten vlaggen om uw feest. Feest van de zieken. Ja, dat is iets, wat alleen wy katholieken kennen. Zeg dat eens tegen een niet-katholiek, dat de zieken feest gaan vieren. Dan zal hy je heel twijfelachtig aankijken en zeggen gaan zieken feest vieren Dat kan er by hem niet in. U bent bly. En de gezonden vieren met U mee. Uw huisgenoten en bekenden, Uw dorpsge noten. Tot de kinderen toe. Op alle mogelyke manieren hebben we het by elkaar gesleept 0111 U een paar heerlijke dagen te bereiden. En nu komen we uit de tent. Alles wordt uitgepakt voor U. Vier feest, zieken! Steek het strikje vast op Uw borst. FeestspeldjeKnoop het labeltje aan Uw kussen. U bent reisvaardig. Stap in de auto. We gaan op reis! Zestig auto's staan klaar. Ryden, rijden naar het terrein. Binnen en in de open lucht. De tenten zijn met vlaggen versierd. Feest! Als kleine kinderen op stap gaan dan worden de nachtjes geteld. Laten we als kleine kinde ren zyn en tel de nachtjesNOG TWEE NACHTEN SLAPEN. Een feestredenaar komt by het feest. Zang en muziek. De Vader der zieken en dat alles rond de Meester van de bruiloft van Cana, die geen leed by de mens kan zien zonder dat zyn hart met hen meevoelt en Hy' leniging geeft in leed. Wy' wensen U drie prachtige dagen. Dagen wol vreugde en troost. Opbeuring en heilzame zegen van God. Wy gezonden, we leven met U mee. Wat we nog kunnen doen om het U zo aangenaam en goed mogelyk te maken zullen we doen. Reken maar gerust op een extraatje van onze kant, juist als verleden jaar. Een taart, druiven, een aardigheidje. Maar wy, gezonden, horen er ook by. En we komen. Gedeelde vreugd is dubbele vreugd. We hebben er voor gezorgd en we willen er ook in delen. Goed. Kom. De laatste dag bij het sluitingslof om drie uur buiten. Toegang voor allen, maar op de aangegeven plaats blijven. Nog twee dagen en het gaat beginnenhet ZIEKENFEEST. dat is HET GESCHENK VAN DE GEZONDEN AAN DE ZIEKEN. Dit geeft te meer te denken, aan gezien deze beweringen ten enemale onjuist zyn Sterk gedund: 2 leden hebben ont slag genomen; niet vooruit boeren: deskundigen, die er over kunnen oordelen, spreken anders en wijzen bijv. op het behaalde resultaat op het vorig jaar te Roermond gehou den concours en op de met zoveel succes gegeven medewerking op de Venrayse avond in het kaaer van Ontwikkeling en Ontspanning. En waarom zou het roer, nog wel GEDUCHT moeten worden omgegooid als vast staat, dat de geest in onze vereniging goed is Wij meenden dan ook, in stede van deze misplaatste afbreuk, zelfs enig recht op waardering te kunnen doen gelden, niet alleen omdat onze Harmonie steeds klaar stond en nog staat alle geestelijke en wereldlijke feesten met muziek op te luisteren, doch mede omdat het hier betreft de meest onmisbare vereniging in de gemeente. In de oorlog werd onze vereniging, evenals geheel Venray en zijne inwo ners, zwaar getroffen: 30 instrumen ten gingen verloren. Er werd echter niet stil gezeten en inmiddels zijn deze verloren gegane instrumenten door nieuwe vervangen, hetgeen gepaard ging met ontzettend zware financiële offers en ook Keulen en Aken zyn niet in één dag gebouwd vanzelfsprekend ook tyd vergde. Geen offer is ons bestuur te zwaar doch als het zich niet gesteund ziet door de inwoners der gemeente, zal het nog wel langer duren voor onze vereniging zich op het peil bevindt, waarop wy haar allen zo gaarne zagen. Het ware o.i. dan ook beter ge weest, dat er een opwekking ge plaatst ware om Venray's Harmonie waar mogelyk, zowel moreel als finan- tieel te steunen Het in hetzelfde blad toegeroepen welkom aan de nieuwe fanfare waarmede wy van hart6 instemmen ademt een andere geest Bestuur Venray's Harmonie, H. SALA, voorzitter Fr. AERTS, secretaris. Wy geloven, dat het bestuur van Venray's Harmonie het gewraakte stukje wel al te zwart ziet. O.i. is er geen sprake van afbreken. Onze Harmonie trekt uit de aard der zaak de gehele publieke belangstelling en deze oordeelt, dat Venray's Harmonie in vergelijking met haar zusterver enigingen, bijv. op de kerdorpen, niet dezelfde vooruitgang toont. Nu kan men twisten over de oor zaak hiervan, de een zal vertellen, dat het publiek niet genoeg over heeft voor de Harmonie, de ander meent, dat de Harmonie zelf te weinig fut heeft om zich omhoog te werken. En o.i. is zowel het eerste als het tweede waar. Gewoonlijk is 't zo, dat een ver eniging, die successen behaalt, ook op steun van het publiek kan reke nen. Gebeurt er niets, dan richt zich de publieke beinngstelling ergens anders op. Zonder iets af te dingen op de kwaliteiten van de Harmonie, stellen wij alleen vast, dat er van jonge krachten practisch geen sprake is, in tegenstelling byv. met Leunen, die 15 nieuwe leden heeft gekregen na de bevrijding en Oostrum, dat er 9 heeft bijgekregen. Verder wyst men op de successen in Roermond en by een uitvoering van O. en O., maar andere kleinere verenigingen wyzen op eerste en tweede prijzen in verschillende af delingen, waaruit duidelijk vooruit gang blykt. En deze is by Venray's Harmonie niet te bespeuren. Het is daarom, dat we vroegen het stuur om te gooien, om eens te be ginnen met „nieuwe aanvoer", die toch later de grondslag zullen moeten vormen, om de harmonie hoger op te voeren. En wij geloven ook te spreken namens alle weldenkende mensen van Venray, als wy in alle gemoede daarop wyzen. Per slot van rekening doet het er weinig toe, of er twee en het zyn er meer leden hebben of zyn be dankt, als er maar schot in zit en dat Keulen en Aken niet op een dag gebouwd is, merken we hier immers dagelijks, maar er is toch gebouwd en hard en daarvan is o.i. by de Harmonie te weinig sprake, in ver gelijking met andere, in dezelfde omstandigheden. Daarom was dit stukje geenszins om af te oreken. Wat verder de steun betreft aan verenigingen, wy geloven niet, dat er een is, die desgevraagd deze niet volop van ons blad heeft gekregen en nog krijgt. En Venray's Harmonie kan deze in dezelfde mate genieten, maar daf sluit riet uit, dat o.i. gerechtvaardigde critiek daarom achterwege moet bly'ven. Zwembad te Geijsteren. De mensen in Venray mopperen, dat er in Geysteren voor hen niet meer als vroeger een zwembad is. „Zoals vroeger" schrijf ik, want zwemgelegenheid is er wel: nl. aan beide zijden van de plaats, waar vroeger het steigertje van de boot naar het zwembad Elsteren was. Maar deze zwemgelegenheid bestaat alleen uit toegangsweg, een strookje oever en de halve Maas. Een keer heeft Geysteren reke nend op de volle medewerking van Venray aan de overzyde by Els- teren, met veel kosten en moeiten een zwembad met kleedhokjes, af rastering cn toezicht aangelegd. Maar al spoedig is Venray naar Maashees gegaan en heeft Geysteren met de kosten laten zitcen. Hec zwembad namen de duitsers mee. Een tweede keer zal Geysteren eerst boter by de vis willen zien. Daar komt nog by, dat het ge meentebestuur van Bergen het zwem men in de hele Bergense Maashelft verboden heeft, in afwachting van de uitvoering van grootse plannen voor een zwembad elders. Toch zal er misschien met het ge meentebestuur van Bergen nog wel te praten zyn, als men met behoor lijke plannen voor een zwembad op de vroegere plaats kwam. Maar voor Geysteren is dat niet nodig en ook niet mogelyk vanwege de kosten. Voor zoover er met Venray gepraat is, was het antwoord steeds, dat Venray toch niet in een andere ge meente een zwembad kan financieren. Neen, laat dit Geysteren maar doen Maar Geysteren zal dit een tweede keer ook niet doen na de opgedane ervaring met de Venrayers. Er zyn dus onder Geysteren twee zwemplaatsen zeer primitief een voor mannen en een voor vrou wen, een paar honderd meter van elkaar, waar men over de oude toe gangsweg mag komen. Maar overigens is het lopen over het weiland by de wet en het zwemmen enz. van ge meentewege verboden. J. Bn. DE WEICHS DE WENNE. DE BEELDEN TAN ONZE KERK Venray's glorie is nog altyd zyn monumentale parochiekerk met zyn grote schat aan prachtig beeldhouw werk. Wellicht geen andere kerk in Nederland is zo ryk uitgerust met kostbare beelden als onze St. Petrus Banden. Door de meesterhand van de beeldhouwer P. van Dongen hersteld zullen zy binnenkort, de stoere reeks der twaalf Apostelen voorop, onze kerk weer sieren. Het kerkbestuur heeft een zestal prachtige foto's doen vervaardigen van enkele dezer beelden door de bekende kunstfotograaf Martien Cop- pens en diens leerling Peter Swenker. De bedoeling daarvan is de liefde

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1