BUITENLAND De toestand in Indonesië van deze mek l$an links en eeclits SPORT Het schijnt, als wy het ons goed herinneren, dat er by het Groene Kruis plannen zyn geweest om in hun gebouw aan de Merselose weg, volksbaden in te richten, waar dan o.m. do schooljeugd zich eens be hoorlijk wassen kan, maar tot heden is van al deze plannen nog niets uitgevoerd. En van de plannen voor ren zwembad, hoe eenvoudig ook, zal de eerste eeuwen wel helemaal geen sprake zijn. Toch hebben wy op onze tochten eens een oplossing gezien, die met betrekkelijk weinig onkosten ook in Venray te maken zou zyn. Daar waren nml. douches ingericht, in eenvoudig nette hokjes, by een was serij, die uit de aard der zaak warm water nodig heeft voor haar bedrijf. Ku wy in Venray ook een wasserij voor textiel gekregen hebben is mis schien met kleine moeite en met weinig kosten hieraan tevens „men senwasserij" te maken. Maar de vraag zal wel zyn, wie de kat de bel aan bindt, of liever, wie d'e douches daar neer zet. Gezien echter de ervaringen van het onderwijzend personeel lykt dat ons echter wel een gemeente belang toe. Tsjcclioslowakije Na cïe uiteenzetting van Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, waarin deze mededeelde, dat het Tsjechische Episcopaat niet verder met het com munistische regiem wilde onderhan delen, daar deze toch niet van zins waren de rochtvaardige eisen der Katholieken ook maar in overweging te nemen, is de reactie gevolgd. De Minister van Voorlichting heeft reeds einde Mei gezegd, dat tussen Praag en Rome de stryd begonnen is on dat de Tsjechische regering alles in het werk zal stellen om de „macl^t van Rome" te breken. Hiermede was dus officieel de vervolging der Kerk ingezet. Overal worden politie-invallen gedaan, de brieven der bisschoppen worden gecontroleerd, allerlei ver bodsbepalingen voor het houden van godsdienstige by eenkomsten zijn uit gevaardigd. Zo blykt weer eens te meer hoe de communisten optreden achter het yzeren gordijn, en men kan veilig aannemen, dat ook in Tsjechoslowakije de geschiedenis van Hongaryo zich herhalen zal. De wereld kykt intussen toe en schudt meewarig haar hoofd. Maar daden worden er geen gesteld. Frank rijk In Parys zet Visjinski, de Russi sche minister van Buitenlandsche Zaken, intussen zyn goede bedoelin gen met Duitsland in urenlange rede voeringen uiteen, maar het. Westen is niet meer zo dom er in te trappei Nadat hy eerst de eenwording van geheel Duitsland heeft tegengewerkt en veroordeeld, daar men niet van zins was dit te doen geschieden onder Russische opperheerschappij, is het nu de kwestie Berlyn, die hij traineert. Natuurlijk was hij wel bereid Berlyn weer in zyn oude toe stand te herstellen, mits Rusland dan ook weer van zijn veto gebruik kon maken zo dikwyls als hy~ wilde. Deze minister schijnt vergeten te zijn. flat juist het Russische, veto in Ber lijn de zaak in het honderd heeft doen lopen. Had men eerst in Parijs nog wat goede moed, nu lacht men met de gehele conferentie, die Visjinski enkel ën alleen schy'nt te zien als een aardige propaganda stunt. Zo zit men dan weer met de han den in het haar en men vraagt zich af wat feitelijk het doel is van deze Sovjet-politiek. Moet men tijd winnen om de toestand in China te consoli deren, of is achter het Yzer6n Gor dijn wat propaganda nodig. Niemand, die het weet en intussen beschuldigt de Sovjet minister het Westen maar dat zij de democratie in Duitsland in gevaar brengen. Engelaud De Engelse Labourparty heeft het zwaar te verantwoorden, by de on langs gehouden gemeenteraadsver kiezingen is gebleken, dat zij voor oen deel de sympathie van het volk verloren heeft en dat Churchill en de zynen, de Conservatieven, er wel by varen. Ook op het jaarlijke party- congres in Blackpool zyn er harde noten te kraken geweest en voorna melijk wel tegen de nationalisatie van verschillende bedrijven en de belastingpolitiek van de Engelse Lieftinck, Sir Stalford Crips, die door het vasthouden aan zijn loonstop nu niet bepaald in de gunst der arbeiders staat. Vooral de ambtenarij by de genationaliseerde bedrijven is een doorn in het oog van vele leden en de Regering heeft verbetering moeten beloven. Terwyl aan de ene kant optimis tische geluiden gehoord worden over de economische toekomst van Enge land, is op dit congres de vrees geuit dat binnen enkele jaren de werke loosheid in Engeland groot zal zyn. China In China is de opmars der com munisten niet meer te stuiten, Shang- haj is gevallen en Kanton kan ieder ogenblik veroverd worden. De Chinese nationale regering vlucht van de ene plaats naar de andere en hun gene raals lopen over naar de guerilla- stryders of naar de roden. Dat is in het kort de toestand in China. Geruchten gaan dat Molotov, de oud-minister van Buitenlandse zaken der Sovjets de taak opgedragen ge kregen heeft de toestand in China voor de communisten te bestuderen en te leiden. Dit heeft de Westerse wereld echter niet verhinderd al vast maar betrekkingen aan te knopen met de communistische regering, daar zy nog steeds niets geleerd heeft van de toestand in het Westen. Zo staan Amerika en Rusland klaar om uit de heksenketel in China de beste stukken te halen en wie het winnen zal is een grote vraag, al heeft Rusland veel steun en aanhang. De vraag is echter of Amerika een De nieuw benoemde hoge /ver tegenwoordiger van de Kroon heelt zyn werkzaamheden te Batavia op zich genomen en hy is vol goede moed, dat de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesië zich spoedig voltrekken zal. Intussen is het zover nog niet en zal er nog menige vergadering ge houden moeten worden, voor het 2over is. De twee sub-commissies, die in Batavia onderhandelen, vorderen met het werk. De commissie, die de evacuatie regelt, is met haar werk klaar en het Nederlandse Leger heeft bekend gemaakt, dat de evacuatie van burgers ten einde is. Het aantal geövacueerden is nog niet bekend gemaakt. De andere commissie, die een for mule zoekt voor het bevel staakt het vuren, is nog niet met haar arb6id gereed, ook al omdat de van Royen Rum-overeenkomst heeft bepaald, dat dit bevel eerst zal worden al'ge: kondigd, wanneer de Republikeinse leiders in Djocja zullen zyn terugge keerd. Intussen verergert volgens een mededeling van de sultan van Djocja de toestand daar ter plaatse met de dag, waarschijnlijk ook al, omdat de Nederlanders al hun aandacht moeten besteden aan do evacuatie der troepen. Ook de gevallen Neder landse soldaten worden uit Djocja naar Semarang overgebracht. De republikeinse leiders'zijn naar Sumatra'vertrokken, om te proberen de daar gevestigde nood-regering over te halen zich eveneens achter de van Royen-Rum overeenkomst te plaatsen, iets, wat deze heren tot dusver nog niet hebben gedaan en waardoor dus onder de Republikein se leiders zelf twist zou kunnen ontstaan. Het Republikeinse leger maakt zich intussen gereed voor de bezet ting van Djocja en natuurlijk ge schiedt dit met grote bombarie en onder zegegehuil, maar daarbij is gebleken, dat de communistische in vloed nog steeds groeiende is. Zo verkeert dus nog alles in een stadium van voorbereiding en we zullen af moeten wachten hoe de toestand zich binnen enkele weken zal ontwikkelen. Het voornaamste Belastingpolitiek Nog net voor de Pinksterdagen werden wy verrast met een paar be langrijke publicaties, die ons afge lopen Zondagen veel stof tot medi tatie konden geven. Belastingver laging heette de ene en onthullingen uit de oorlogsdagen de andere. Op windender kan het al niet Voorlopig zal die belastingverlaging het grote publiek weinig zeggen. Voor lopig is alleen sprake van een wat minder zware druk op het bedrijfs leven, doch 'ook niet zo, dat deze zware druk nu reeds bepaald licht wordt. Zover is het nog niet Het afschrij vingssysteem wordt soepeler omdat men machines en in stallaties mag herwaarderen. Dit be tekent alleen, dat de balar.s er boter komt uit te zien, maar met de porte- monnaie blyft alles het zelfde.... Verandering van belang voor de werknemer komt er pas in het najaar als de loonbelasting wordt verlaagd. Tegelijkertijd zal minister Lieftinck dan de inkomstenbelasting aan een herziening onderwerpen. Dat zyn betere berichten voor de gemiddelde Nederlander. Alleen ach ten wy het tijdstip om deze goede voornemens bekend te maken, wel zeer ontactisch gekozen. Juist vóór de verkiezingen wordt het volk attent gemaakt op een omme keer in Lieftinck's belastingpolitiek. Plet is daarom goed te bedenken, dat deze bewindsman niet alleen het land regeert, maar dat de P.v.d.A. ook voor haar belastingpolitiek mede afhan kelijk is van K.V.P. en de in het kabinet zitting hebbende vertegen woordigers van V.V.D. en C.PI.U. Mocht de Party van de Arbeid in haar verkiezingspropaganda het alleen recht voor deze belastingverlaging voor zich opeisen en helaas wyzen de eerste tekenen er op. dat dit elders al gebeurt, dan zou deze gehele bolasting- stunt" wel in een vreemd daglicht komen te staan. Oost-West •Inmiddels is dr. Beel uit Batavia op Schiphol gearriveerd. Veel nieuws bracht deze ex-bewindsman in Indo nesië niet mede en wat de plannen betreft, dat bleef voorlopig by vacantie- plannen. De geruchten, dat dr. Beel in aanmerking zou komen voor de functie van burgemeester van Den Haag, mogen dan ook wel op zyn minst voorbarig worden genoemd. Hierover is zelfs nog geen bespreking gevoerd. In de Oost is de situatie nog niet verhelderd. 45.000 evacué's verlaten Djocja, het is nu niet bepaald een teken dat de bevolking daar blij is mot de terugkeer van de republikein-1 regering! Sumatra, dat feitelijk voor een deel weer onder republikeins gezag diende te worden teruggebracht, vaart nu een eigen koers en brengt nog meer verwarring in de reeds onoverzichtelijke situatie. De duizenden Overigens beleefde Nederland met Pinksteren hoogtijdagen, y/aar uit spanningen en buitencafé's wel bij voeren. Arnhem beleefde een invasie van meer dan tweehonderd duizend radioluisteraars, die het jubileum van de NCRV kwamen vieren. Be gunstigd door stralend zomerweer trokken tal van „dagjesmensen" naar bos, hei, duin en strand. Ditmaal zonder kwade gevolgen als heide brand of verdrinkingen. Zou men ook in Nederland eindelijk ordelievend worden Benzine neer duurder. Binnenkort is een wetsontwerp te verwachten tot verhoging van de benzinebelasting tot f 22 per 100 kg hetgeen uitkomt op- een verhoging van de literprys met 5 a 6 ct. De regering overweegt nog bepaal de regelingen te maken voor het benzineverbruik voor bedrijfsdoelein den, zoals bv. autobussen. Kersen goedkoper. De grote kersenverkopingen, gehou den door drie Tielso notarissen, trok ken een massa kooplustigen. Het gewas is overvloedig. De grootste boomgaard bracht f 4500 op. Naar schatting werd 15 a 20 ct. per kilo op het hout besteed, een prijs, die de kersen onder het bereik van velen zal brengen. Achtste leerjaar in 1950. In 1950 zal de achtjarige leerver plichting weder van 'kracht worden. Om de moeilijkheden, die zich daar bij zullen voordoen te ondervangen, stelt de minister van O.K. en W. een wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 voor, die het aantal leerjaren der school voor gewoon lager onder wijs van 6 op 8 jaren zal brengen. Naast deze gewone lager-onderwys school met acht leerjaren, wil de minister do school voor voortge zet lager onderwijs handhaven. Het daartoe strekkende wetsontwerp is by de Tweede Kamer ingediend. Internationaal valsmunters- complot opgerold. Door het speurderswerk van de Venlose politie is in enige maanden tyd een Nederlandse vertakking van een internationale valsmuntersbende opgerold en kon dezer dagen een Arabisch echtpaar uit Algiers, dat mintens voor een waarde van 100.000 valse marken en 70.000 valse dollars aan Nederlandse handlangers ge leverd had, in het Paryse Mont- martre door de Franse politie gear resteerd worden. Een 4tal sluikhandelaren in Kal- denkirchen en Venlo werd aangehou den en by vader en zoon v. H. in Blerik hield het spoor even op. Vader zoon werden gevangen genomen, evenals de Franse vrouw Odette B. Tegelijk met haar werden de hand langers S. uit Venlo en M. uit Blerik achter slot gezet en later hield de politie ook M.'s vrouw aan evenals N. uit Venlo en vader en zoon K. uit Vierlingsbeek. WAARSCHUWING De aandacht wordt gevestigd op: Ruhó Herman Caspar Joseph, geboren te Amsterdam 19--3 1909, fabrikant wonende te Koudhoorn gem. Putten, E 36, die als verdacht van oplichting op 10-5—'49 te Amersfoort werd gearresteerd. In verschillende dagbladen liet hy de volgende advertentie plaatsen: „Een vry huis bouwen wij U voor f 2500 exclusief grond, desgewenst hypotheek beschikbaar. Inlichtin gen gratis en vrijblijvend. Houtbe drijf ,-,De Veluwe" E 36, Putten G. Ruhó bleek noch een houtbedrijf te hebben, noch over grond en over materialen te kunnen beschikken, noch een huis te kunnen bouwen. Onder allerlei bediiegelyke voor wendsels wist Ruhó, die reeds enkele malen terzake van oplichting veroor deeld werd, een inwoner van Amers foort te bewegen tot afgifte van ruim f 600, 0111, zoals lijj zeide, met de bouw te kunnen aanvangen. By het opleveren van het huis zou de rest betaald worden. By de in beslag genomen beschei den w.o. zelfs tekeningen en con cept contracten, bevinden zich nog ongeveer 350 brieven van personen, die op de advertentie hebben inge schreven. Het vermoeden bestaat, dat meer dere personèn, waarvan geen brieven werden aangetroffen, op soortgelijke manier zijn opgelicht. Zy, die in re latie zijn getreden met Ruhó (die zich ook van de naam Van Erp be diend kan hebben) worden verzocht by de plaatselijke politie deswege mededeling te doen, opdat een on derzoek naar een mogelijk gepleegde oplichting kan worden ingesteld. Werkloosheid gestegen Het Internationaal Arbeidsbureau rapporteert een „aanzienlijke stijging" van de werkloosheid sinds het vorige jaar in de meeste van de 24 landen, waar een onderzoek hiernaar is in gesteld. Tot de weinige landen waar de werkloosheid daalde behoren Noor wegen, Zweden en Portugal. Het rapport gewaagt van „de ernstige situatie in de Brits-Ameri kaanse zóne van Duitsland, waar volgens voorlopige cy'fers over Maart 1.132.000 werklozen waren tegen 452 000 in 1948. In de (Franse zóne waren'de cijlersin een jaar tijds bijna verdrievoudigd. Het aantal werklozen bedroeg in Maart 36.000. De volgende cijfers geven een stij ging van het aantal werklozen te zien gedurende begin 1949 in vergelijking met de cijfers van dezelfde periode van 1948: Engeland 44.000, België 131.400, Denemarken 13.800, Nederland 11.100, Spanje 38.800, Polen 10.900, Italië had tegen eind Maart 1.836.200 gere gistreerde werklozen. tweede echec van zyn politiek in het Verre Oosten kan verdragen, nu Tsjan-kai-Tsjek millioenen dollars ge- eist heeft, die geen rente meer op brengen. Zaterdagmiddag werd de 28jarige vrouw van de landbouwer Van Loon te Liessel door de bliksem getroffen en gedood. Een nabijgelegen boerderij van Van Lieshout werd door de bliksem volledig vernietigd. Opmer kelijk is 't, dat in deze buurt byna ieder jaar blikseminslag plaats heeft. Te Brakkenstein bij Nijmegen is Dinsdag de eerste misdienaarsdag gehouden. Ruim 800 jongens waren daar bijeengekomen om „hun pot te verceren." Te Leeuwarden stond voor het Kantongerecht een ingezetene terecht, die was bekeurd wegens ryden op een fiets met een hulpmotortje van nog geen halve paardenkracht, zon der een rijbewijs. Uitspraak f6.— boete. Direct werd appèl aangetekend, STEEDS VERKRIJGBAAR Kersen en alle soorten Koolplanten by J. M. van Gerven, Bergweg 2 Sportnieuws S.V.V. De promotie-degredatie wedstrijden lopen ten einde. Nog slechts enige Zondagen en het seizoen 1948—'49 is ten einde. Juist deze laatste wed strijden zijn van groot gewicht, daar de candidaat, welke promoveert, nog niet bekend is. Het op bezoek komende Heer staat momenteel boven aan. Willen zij hun mooie kans behouden dan moeten zij Zondag noodzakelijk van Venray winnen. .V.V. is vast besloten hun spor tieve plicht ten volle te volbrengen en proberen Heer met een nederlaag naar huis te sturen. Ofschoon het weer wat te warm is voor voetbalspel zal men toch van een goede wedstrijd kunnen genieten. Het wordt dan ge zellig druk op het sportpark aan de Oostsingel. Laat ons hopen, dat deze laatste thuiswedstrijd een waardig sluitstuk wordt van het nu af te sluiten seizoen JEUGDVOETBAL Venray A in de finale ran de Bisschopsbeker O overwinning op Venl.boys Met de vaste wil. om een zo goed mogelijk succes uit het vuur te slepen, begaf Venray A zich op 2e Pinkster dag naar Blerick. Nadat eerst Venlose Boys het Roermondse Swift, met 2—0 uit de bekerronde had gewipt, kwam Venray A in het strijdperk tegen de winnaar van de kring Weert. Het was voor Venray de onbekende club Tungelroy, tegen wie men de strijd aanbond. Steeds hoger verscheen de zon aan de hemel en het veld, een noodterrein van S.V.B. uit Blerick, was met recht „'n noodterrein". Het was dus voor de Venrayers zwaar spelen. Dit kwam dan ook in deze wedstrijd Soerk tot uiting. Alhoewel Venray technisch beter speelde, maar Tungelroy aan de andere kant er fel opzat, kon Venray haar overwicht niet in doelpunten uit- drukxen. Ja zelfs gelukte het de tegen stander de eerste goal te maken. Venray bleef naar zyn vorm zoeken, maar diverse missers en verkeerd be oordeelde ballen gaven geen uitkomst. Eindelijk kwam de gelijkmaker en alhoewel door verschillenden off-side was geconstateerd, bleef de zwak lei dende scheidsrechter onverbiddelijk naar het midden verwijzen. 1-1. Na de rust lukte het wat beter en alhoewel vele vergeefse aanvallen waren gedaan en Veniay zelfs één. keer een indirecte vrije schop tegen zich kreeg, lukte het de rechtsbinnen by een scrimmage voor het Tungelroy - doel, de stand op 2—1 voor Venray te brengen. 5 min. voor het einde kreeg Venray 'n strafschop, die wat erg zwaar be oordeeld was, tegen zich genomen en onhoudbaar werd deze ingezet. 2—2. Onveranderd kwam hiermede de eindstand, maar door 't voordeel van meerdere corners, die bij 'n gelijk spel in dit tournooi beslissen de corner stand was n.l. 5—3 voor Venray kwam^Venray dus met de hakken over de sloot in de halve finale tegen Venl. Boys. Met schrik werd deze wedstrijd tegemoet gezien, daar de spanning van de afgelopen wedstrijd alsmede het zware veld reeds veel van 't A-elftal hadden geëist. Gelukkig kwam er een lichtpunt, doordat men nu op 't hoofdterrein van Blerick kon gaan spelen, dat wer kelijk in prima conditie was. Men stapte makkelijker over de moeheid neen en hoewel de tegenstander ge vreesd was, had Venray vooral in de eerste helft tegen Venl. Boys, het initiatief in handen en al gauw was bekeken, dat deze wedstrijd nog lang niet hoefde verloren te worden. We zagen van Venray verschillende goede staaltjes voetbal, goed spel over de vleugels en een sterke achterhoede, welke een heel ander beeld te zien gaven van Venray's kunnen, in frap pante tegenstelling met de vorige wedstrijd. De keper van Venl. Boys moest vaak handelend optreden, maar liet zien, zyn plaats waard te zijn, alhoewel een goed schot van Venray's linksbinnen met moeite tot corner werd gemaakt. Na de rust, die blanco was inge gaan, gooide Venl. boys er nog een schepje op en de binnenspelers van Venray's voorhoede moesten herhaal delijk terug komen om onheil te voorkomen. Een goed voor het doel van de Boys gespeelde bal, werd door twee benen gemist, maar even later bracht wederom een voorzet verwar ring voor het doel van de Boys en met 3 Venray spelers voor de goal van de Boys, ging de bal over de doellijn. Gejuich in de Venrayse gelederen, want men wist vrijwel zeker, wie scoorde, dat die byna zeker van de overwinning was. De Boys probeerden het nog, maar Venray's verdediging gaf geen krimp meer. De overwin ning was verdiend en de Boys, houder van de Beker, zullen hem weer moeten afstaan. Aan wie? Venray en Juliana zullen het a.s. Zondag in Geleon moeten uitvechten. We hebben vertrouwen in ons A-elftal. De goede geest, het enthousiasme en het systeem zijn de troeven, die ze in het veld brengen. Om 4 uur vangt de wedstrijd aan. Om 1 uur vertrekt de bus vanaf het clubhuis Schellen. Onze beste wensen vergezellen hen. Good Luck. Boys Hondensport A.s. Zondag organiseert de Polilie- Hondenvereniging „De Verdediger", nabij café M. v.d. Ven, Hagelweg, een grote nationale politiehondenwedstrijd Ronde van Sovcnum Nu waren al meer dan 50 Junioren aan de start, om eikaars krachten te meten en de eerste prijzen in de wacht te slepen. Maar voorlopig be hoeft Venray nog niets te vrezen, als zy met het tegenwoordige team voor de dag kan komen. Wel komen er van andere plaatsen nieuwe sterren naar voren, maar die missen nog de nodige routine om gevaarlijk te zijn. Of zyn ze van plan tot 19 Juni in Venray te wachten, om dan de leeuw in eigen huis te verschalken Als steeds waren liet Hans Voesten en Albert Bergman, die de toon aan gaven, smoorden elke uitlooppoging in de kiem, pikten gauw de nodige premies, hielpen sportief hun club collega's om te kunnen volgen, wat Aug. Willems, Jan 'Hulsman en G. Jacobs dan ook prompt deden en gaven tenslotte in de laatste ronde een vin nig spurtje weg, met als resultaat 1 Hans Voesten; 2 Albert Bergman; Aug. Willems; -1 F. v.d. Munckhof, Horst; 5 Jan Hulsman, Oostru 111; 6 N. Hinzen, Roermond; 7. G. Jacobs, Venray. Bij de senioren, van meet af een uitlooppoging door Kunzelaers Vinken. Boy de Boer weet nog juist aansluiting te krijgen, kan het wiel van Gryseels pakken en die twee voegen zich nu bij de koplopers. Gofers Blerick, die in de zesde rondo 200 m achter was, ziet kans nadat Vinken, die het schijnbaar te warm was, is afgestapt zyn achterstand in te lopen.. Leo Janssen en Paul Tinnevold zijn niet zo gelukkig, blijven steeds op 800 m achter de hoofdgroep, verliezen niets, vechten echter verbeten dooi en zyn de enige die niet gedubbeld werden. Boy de Boer, die volgens ons de wedstrijd in z'n zak had, komt in de laatste ronde te vallen, waardoor hy als vierde eindigde. De uitslag is: 1 Kunzelaers, Tegelen; 2 Gofers 'Blerick: 3 C. Grijseels, Tegelen; 4 Boy de Boer; 5 L. Janssen, Venray; 6 Paul Tinne veld, Well. Voor de Ronde te Venray op 19 Juni, zyn behalve grote bedragen aan geld, enige lauwertakken en medailes be schikbaar gesteld, opdat de renners blijvend aan ..de grote wedstrijd in Venray" worden he:innerd. Internationale Vereniging „Philatelica". Het is byna 2 jaar geleden, dat in Venray een postzegelclub werd opge richt, aangesloten bij do Int. Ver. „Philatelica" in den Haag. Met circa 20 verzamelaars ging men in zee. Er zyn in Venray nog tal van verzame laars en verzamelaarsiers, die geen id zijn. Aangezien de meeste by het bestuur niet bekend zyn. wil zy langs deze weg meer aandacht op de afd. Venray te vestigen. De Int. Ver. „Philatelica" telt nu in Nederland alleen reeds 22 afd. met circa 4000 leden. Zij wordt dan ook gerekend tot een der grootste ver enigingen in Nederland op postzegel- gebied. Ook houdt zy via de Niwin contact met de militairen over zee, waarvan er velen zijn, die eveneens lid zijn van Philatelica. Ook in Venray, dat dikwijls als '1 centrum van Noord-Limburg wordt betiteld, behoort een bloeiende afd. te zyn. Ook hier en in de omgeving kunnen alle serieuze postzegelverza melaars en verzamelaarsters van 16 jaar en ouder zich aansluiten. De voordelen van het lidmaatschap zyn er velen, te veel 0111 hier te noemen. Indien U plannen hebt om als lid toe te treden, stuurt dan een bericht aan de secretaris der afdeling, Bon gerdstraat 3 en U zult de gewens te inlichtingen ontvangen. Nieuws uit Venray en omgeving Uitslag Tvediincht dnivcn P.D.V. De Zwaluw. St. Quintin, afstand 267 km. Duiven los 7 uur. Aankomst eerste duif 9.45 uur, laatste 10.08 uur. Jac. Verstegen 1, 64; H. Vermeulen 18 en 57; H. Rutten 3, 8, 73 er. 82; P. Strybosch 4; P. Jansen G 5; Vermeulen 6, 55 en 108; Servaas 66, 71 en 103; P. Swagliofer 9 en E. Vermeulen 10; L. Vermeulen 1 en 93; H. vd. Heiden 12 en 69; M. Poels 13, 16 en 76; G. Philipsen 14; H. Derks 15; K. Sijbers 17; J. Stry bosch 19 en 20; J. Aarts 21, 22, 37 en 104; W. Denen 23, 39 en 74; J. v.d. Heiden 24, 72 en 100; W. Kelders 25; Jean Jansen 26 er. 46; F. v. Zwamen 27, 62, 67,87 en overdüif; J. Bastiaans 28 en 99; W. Jansen 29, 49 en 89; P. Kersten 30 en 106; A. Smits 31; H. van Els 32; C. Barents 33 en 34; H. v. Ass 35 en 101; P. Philipsen 36; P. Lemmens 38; A. Loon en 40 en 92; Dings 41; H. Thissen 42; W. Bete- rams 43 en 52; P. Rutten 44; G. Jansen H 45; B. v. Daal 47; H. Pijpers 48; J. v. Leuken 50; J. Philipsen 51; P. Willems 53 en 107; Gebr. Hendriks 54 en S5; J. Boom 56 en 70; G. van Kuijk 58; Gebr. Wynhoven 59, 80 en 91; Gebr. Ewals 60; W. Cremers 01; H. vd. Heuvel 63; H. Arts en Zn. 65; G. Arts 68; P. Arts 75; A. Go#nmans 78; M. Tonen 79; M. Keijzers siM. gs 83; M. Hendriks 84; G. Vissers 86, S8 en 96; J. Gommans 90; H. Crooijmans 94; J. Donders 95: H. van Asten 97; Th. van Houdt 98; J. Derks 102; H. Bouten 105; H. v. Heidén 100. Bekroond Op de premiekeuring Landbouw- tuigpaarden te Roermond behaalde e premie met stermerk Helwina, eigenaar J. Hendrikx, Veulen-Venray Zondagsdienst Doktoren. Van Zatordagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 333 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE -KRUIS Dinsdag 14 Juni Consultatiebureau voor Kleuters Donderdag 16 Juni: Consultatieburecn voor Zuigelingen uit de Kerkdorpen. Inenting tegen Diptherio. Op Vrijdag 17 Juni 1949 zal des middags om 1 uur in het Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg (naast het Luxor-Theater) gelegenheid worden gegeven tot het VOOR DE TWEEDE MAAI. laten inenten tegen diphterie van de kinderen uit Venray Kom, die slechts de eerste inenting hebben ontvangen. Deze inenting is opengesteld voor alle. kinderen, dus ook voor hen, die de school bezoeken of op de bewaar school zitten. Vertrouwd wordt, dat alle ouders, wier kinderen nog niet volledig tegen deze gevaarlijke kinderziekte zyn geënt, van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Bekendmaking De Burgemeester der gemoente Venray brengt ter algemene kennis, dat van Dinsdag 7 Juni a.s. tot eii met 21 Juni a.s. ter gemeentesecretarie dezer gemeente, Afdeling I, kosteloos voor eenieder ter inzage liggen de navolgende stukken betreffende de onteigening door het College van Al gemene Commissarissen voor de Wederopbouw van een aantal perceels gedeelten ten name van de gemeente Venray en ten behoeve van het bouw plan 1949. a. de aanzegging van het genoemd College; b. een lyst, waarop de onteigende perceelsgedeelt^n zyn vermeld; c. een kaart, waarop de onteigende perceelsgedeelten zijn aangeduid. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de Verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten in de- gemeente Venray, vastgesteld bij Raadsbesluit van 16 December 1948, Nr. 356, by Koninklijk besluit van 19 April 1949, Nr. 15 tot 1 Januari 1954 is goedgekeurd. Een exemplaar van deze verordening is gedurende drie maanden voor een ieder kosteloos ter secretarie ter lezing nedergelegd, terwyl zij verder tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gestald. Venray, 1 Juni 1949. Eindexamens Gymnasium De eindexamens aan 't Gymnasium te Venray, worden, voor wat het mondelinge gedeelte betreft, afge nomen op 11, 12, 13, 14,15 en 16 Juni. De gecommitteerden zijn Prof. dr. W. J. W. Koster, Groningen; Prof. dr. II. Spar-naay, Utrecht; Prof. dr. J. M. Bijvoet, Utrecht en Prof. dr. M. G J. Minnaert. Utrecht— Nieuwe paviljoen in huize St. Anna Het nieuwe paviljoen St,. Bernard van de Psychiatrische Inrichting St. Anna, alhier wordt Woensdag 20 Juni, des voormiddags om half twaalf door Mr. J. In 't Veld, minister, van We deropbouw en Volkshuisvesting offi cieel geopend. Hierbij zullen o.a. tegenwoordig zijn Mr. Dr. F. Houbeh, commissaris der koningin in Limburg en de directeur-generaal der Volks gezondheid. 'sMorgens om 9 uur zal do rector der inrichting een plechtige H. Mis opdragen, waarna de algemene overste van de Congregatie der Zusters van Liefde van Jezus en Maria het nieuwe paviljoen zal inzegenen. Na de openingsbyeenkomst zullen de geno digden een rondgang door de inrich ting maken en op deze manier kennis nemen van de toestand, zowel van hetgeen is hersteld en verbeterd, als van het vele, dat nog in orde moet komen. Ambachtschool In September a.s. beginnen de nieuwe cursussen voor timmerman en bankwerkers. Voor de laatste cursus zijn de nieuwste machines aangekomen en dat er animo voor bestaat onder de Venrayse jeugd blykt wel uit de 56 leerlingen, die zich hebben aangemeld. Na psycho technisch onderzoek zullen er 32 worden geplaatst. Voor de cursus timmeren gaven zich 28 leerlingen op. Tot leerlaar Bankwerker aan de ambachtschool is benoemd de heer Bollen te Blerick. Geslaagd Aan de Bisschoppelijke Kweek school slaagde voor onderwijzer, do heer Martin van den Heuvel. O vernam emarkt Woensdag werd op de overname- markt aangevoerdslachtvee, groot 11 stuks, 10 kalveren, 5 schapen, ge bruiksvee 1 stuks. Biggen no stuks. De prijzen van de biggen varieerde van f 10 tot f 60. Schuttersnieuws Op de 2e Pinksterdag te Asten ge houden gildefeesten, behaalde het schuttersgilde ..St. Anna", de volgende eerste prijzen schoonste geheel; orde lijkst geheel; marcheren; mooist on derhouden verzameling schilden. Bovendien wist Gerrit Flinsenberg nog beslag te leggen op de ie prys als beste commandant. 30 verenigingen namen aan dit feest deel. NAAfjn Met het L, terman, dat V dam wordt Ja! huis terug,Co •fest Voor rckevai Jansen te G-en het bouwen bedryfsruinw volgtB J. Wynlioveer] Firma Kersya, Fa. van Al^.ur Fa. ReyndeivyQ 3 ebr. Linsklin Firma Koen-Ou J. Raedls, Om Tontoonsljg Categorie ,en. 1949. 2e pr. w eig. P. J. Lit Nico v. Grutoe% Merrieveulgei Nicoletta, G.ma Jozefina, Wt 2e pr. c Nicn 5 Dijck, Oostru Categorie lrri 1949. 2e pr. !-a P. J. Hendrileys Categorie l^rj 1948: 2e-pr.jin hof, P. J. Heis Cat. 2a. Metea grote maat, pr- Thielen, Oost Cat IV. Ms Madame v. Nijui Geysteren. Cat. V. 2e j Dyek, Oostru; Cat. VII. a straat, H. Ru; Brunetta vanter Castenray; 2. Cliapelle, E. VW; Distributieks opgehevenla blijflja Op grond V4e de Nederlandi,du 1949/50 in stjsal aan stikstof.' ti dekken, zal in a.s. de distrii) v stoffen wordi£)ge De uitbreil. zaainheden l;e stoffabrieken an van het r.ieuse krijgen; dieiï?ev aanvang van ibe 1950 niet 04 beschikking vJe npn staan. Bovondien 1 al verondersteld,; d voeren stikstcf'er zal zyn voor; fc 1948/49 gge óók in do mii J rang zal moft w Per 1 Juli asul voorraden vcadi: beschikking k»- de daaropvoliie aanvoer slees g hebben. De kali-posiits dat voor helton tot ophelfingTi kunnen wordtave De bestaarim betrekking Udt hebben echte 3l hoging van saa gelijk gemaaW,' De slikstoftoien bonnen no. 2we Juni a.s. geldÊje? Tim: bij de era geleverd. VOEDSELECE Paterslaan 20 BEIffl» REGISTRATIE Alle veehoulad tiekaart van lïin voor Woensckgvc het Buroau ofzde Vanwege de \eliv de meeste bidiv het gemakkeijit gezonden worie: 0 ct. is verpRlei Veehouders öif c inzenden woriei 1 veevoederto9wijzig kunnen ook mei controle verwicte 0NDERPL0EG81 VAN GRAANSBV Telers, die na ie overgaan tot owe) maaien van ta.-^ of -gemengd gewe, aangifte te dom. Telers die vaitR genoemd nietfioe ben verbouwd, le! ,?ifte te doen,dai miten de nieuw2 OOGST WERKJAK Landbouwers, w werkzaam hedeffa pelen, bieten ontvangen va3 de Stichting voorie dit tydig aan te^ Indien men ga-i' zou ontvangen 'c liet best bi, Arbeidsbureau *0 Wy verwachten regel zal slager kundige landbouw baar zijn. De aanvragen'c werk 'door oogstfll' ten onzent te gunstige, weerstn) achteraf blykt, eigen bedrijf af®e dus geen colonws geen bezwaar. DP1 te dienen heeft e bonden, en dit i enkele dagen gedaan wil hebb*1: wordt ingediend

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2