Het nut van de Gemeenteraad WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De invasie in West-Europa begonnen. £uchtpó$t van en naai Indonesië De veel&eiptcken plefads ZIEKEN.... IQooi de doelen BEL BIJ BRAND 3 9 2 Overpeinzingen Zaterdag 11 Juni 1949 No. 23 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Over enkele weken zullen de ge meenteraadsverkiezingen gehouden worden en zullen de nieuwe vertegen woordigers van het Venrayse publiek uitgekozen worden om de Venrayse belangen in het algemeen en de be langen van verschillende groepen in het bijzonder te behartigen. Zonder nu in te willen gaan op wat een gemeenteraad mag en doen kan, is het misschien dienstig het volgende op te merken, in verband met opmerkingen, die men de laatste tijd hoort. De grote belangen van Venray lig gen op het ogenblik zeker op finan cieel gebied, terwijl daarnaast de Wederopbouw, de uitbreiding van de landbouwgronden en de vestiging van industrie de nodige aandacht vragen. En juist op deze terreinen is, volgens een groot deel var. het publiek, de macht van de Raad zeer gering. Een „armlastige" gemeente staat onder curatele en niet de Raad schrijft voor hoe en wat, maar den Haag. De raadsvergaderingen in het verleden tonen verschillende malen overduide lijk aan, dat men nog al schrik heeft voor het „rode potlood". Het Weder- opbouwprobleem en de zeggingsmacht van de Raad werden op duidelijke wijze geillustreerd door het debat over de prefabs, waar de Raad met de rug tegen de muur moest capitu leren voor Den Haag. De ontginning van Peajgronden en de uitgifte daarvan is aan vele en ernstige bepalingen onderhevig en practisch is daarin de Raad ook aan handen en voeten gebonden. De industrievestiging is e&n zeer groots probleem dat de competentie van een Raad ver te boven gaat, daar zelfs Ministers hierover met de handen in het haar zitten. En dus.... En dus staat men direct klaar met te zeggen dat de Raad- toch niets is en toch geen betekenis heeft, hoogs tens goed is om over een mesthoop te praten of" over verkeersborden, waar toch niets mee gebeurd. Inderdaad zou men de sprekers gelijk geven, als •men daarnaast echter niets anders zag en dat is de wederopbouw van onze gemeente.na de bevrijding. En al zal veel afhangen van den Haag en al zal de Raad ook gebonden zijn aan alle mogelijke be palingen en voorschriften, zonder hetwelk het na-oorlogs leven niet op gang schijnt te kunnen komen, toch is er wat gebeurd in do voorbije vijf jaren en toch heeft de gemeenteraad op menig terrein zeer goede dingen klaar gemaakt en volvoerd. Ondanks het feit, dat er geen geld is, is ons wegennet prima geworden en beter dan ooit, komt er waterleiding, is het gasprobleem opgelost. Ondanks dat de gemeente alles op wederop- bouwgebied krijgt voorgeschreven, zyn er geheel nieuwe straten ver schenen, waar huizen liggen, die menig gemeente ons benijdt, zijn zakenpanden gebouwd en boerderijen, beter en doèlmatiger als voor de oorlog. Ondanks het feit, dat de ont ginningen in de Peel niet meer zo goed mogelijk zijn, zyn er al weer grote stukken ontgonnen en worden de plannen uitgewerkt voor de ont ginning van de Vredepeel. Voor de vestiging van industrie is alles zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Al zijn er nog te weinig woningen, al schiet het met de ontginningen niet op, al is er geen geld en al is er nog van alles waar kritiek over uit gestort kan worden, wie zich onze gemeente nog voorstelt in de October- dagen van 1944, die zwijgt en dankt God, dat we er zo al .weer boven op zijn. En dat is mede te danken, aan wat de Venrayse gemeenteraad ge daan heeft. Men mag nooit vergeten, dat we slechts een klein radertje zijn in het grote uurwerk dat Nederland heet en dat we ons daarna ook te regelen hebben en we zullen de laatsten zijn om te zeggen, dat er niet wat meer initiatieven hadden kunnen genomen worden op bovenstaande terreinen, maar om klakloos de Raad nul en generlei waarde toe te kennen, is een ernstige fout, die nog veel te veel mensen maken. Hiermede komen wy nog op een ander stokpaardje terug en dat is de verwaarlozing der leden zelf. Hiermede wordt bedoeld het feit dat de diverse standsorganisaties alle mogelyke moeiten doen om hun mensen in de raad te krijgen en zitten.ze daar eenmaal in, hen rustig hun gang laten gaan, zonder zich nog veel om hen te bekommeren. Wat zich dikwyls wreekt doordat zij niet op de hoogte zijn of niet het stand punt van hun „partij" kunnen weer geven, in kwesties, die hun recht streeks of zijdelings raken, of het dikwijls onder elkaar niet eens zijn. Wil men een sterke Raad, dan moet deze op de hoogte zyn en blijven van de plannen en initiatieven en niet alleen een klachten-bureau zijn. Zo kan zy ook zelf met voor stellen komen, zonder dat deze afge wacht moeten woiden van B. en W. en zo kan zij voorlichting geven. Inderdaad is de Raad dikwyls aan handen en voeten gebonden, maar dat wil niet zeggen dat zij niets meer kan, het verleden heeft dat reeds geleerd en de toekomst zal hopenlijk ook bewijzen, dat de zwartkijkers het mis hebben en hun stem inder daad waarde heeft. Bij de 5de verjaardag van een wereldschokkende gebeurtenis. Onder bovenstaande titel bracht de gelijkgeschakelde pers daags na de invasie in Normandië, welke Maan dag j.l. vijf jaar geleden begon, het bericht van de grootste en meest indrukwekkende krijgshandeling dei- geschiedenis, gely'k met de bekend making, dat er 24 personen, wegens spionnage en begunstiging van de vyand ter dood veroordeeld en terecht gesteld waren en gelijk met de mede deling, dat Victor Emanuel ten gunste van zyn zoon, afstand van de troon gedaan had. De tekst van het O.K.W,-bericht, dat deze invasie aankondigde, luidde als volgt „De sedert lang verwachte aan val fier Britten en Amerikanen op de Europese Westkust is in de eerste morgenuren van de zesde Juni begonnen. De haven van Le Havre werd hevig gebombardeerd, terwijl sterke formaties bommen werpers ook de gebieden van Calais en Duinkerken aanvielen. Luchtlandingstroepen werden er neergelaten in het gebied van de uitmonding van de Seine. Ook zijn op. het Noordelijke punt van het Normandische schiereiland uit tal rijke vliegtuigen valschermtroepen geland. Vlootstrijdkrachten dei- Duitse Marine leverden voor de kust stryd met vijandelijke lan dingschepen." In zijn commentaar op deze ge beurtenis zeide de Reichspressechef Dr. Dietrich: „Hedenmorgen om 5.30 uur zyn onze tegenstanders in het Weston tot hun bloedige offergang, waarvoor zy zo lang zijn terugge schrokken, op bevel van Moskou overgegaan. De zo dikwijls aangekon digde aanval der westelijke helpers van het bolsjewisme op de vrijheid van Europa is begonnen. Wy zullen hen een warme ontvangst bereiden. Duitsland is zich de betekenis van dit uur bewust. Het zal met volle kracht en met hartstochtelijke vast beradenheid strijden, teneinde Europa zijn cultuur en het leven van zyn volken voor die stormloop der bar baren te vrijwaren". Vooral dit laatste, in Nazi-phraseo- logie opgesteld commentaar, doet gezien het ontzaggelijke gewicht van deze krijgsgebeui tenis wel uiterst zwak aan. Yoelde de commentator de innerlijke zwakheid van Duitsland toen leeds aan Het moet wel zo zyn. Wat deze aanval op de Alanticwall aan voorbereiding, organisatie, ma teriaal en vooral aan geestelijke kracht heeft gekost, schetst de grote veldheer Generaal Eisenhower in zyn belangrijk boek „Van invasie tot victorie". Een kort uittreksel moge hier volgen: „Terwijl onze aanvalsstrijdkrachten op weg naar Frankrijk op en neer geslingerd werden op de donkere wateren van het Kanaal, trokken de nachtelijke bommenwerpers, die onze nadering moesten inluiden, boven onze hoofden voorby. Kort na mid dernacht begon het bombardement en bij het aanbreken van de dag hadden 1136 vliegtnigen van het R.A.F.-bombardementscommando 5833 ton bommen uitgeworpen op tien daartoe uitgekozen kustbattëryen, die de Seine-baai tussen Cherbourg en Le Havre bestreken. Toen de dag aanbrak, namen de bommenwerpers van het Achtste Amerikaanse Luchtleger de aanvallen over, waarby 1083 vliegtuigen 1763 ton op de kustverdedigingswerken lieten vallen gedurende het half uur dat aan de landing voorafging. Toen zwermden middelzware, lichte en gevechtsbombardementsvliegtuigen van de Geallieerde Expeditionaire Luchtmacht aan om afzonderlijke doelen laggs de stranden en artille riestellingen verder landwaarts aan te vallen. De over zee vervoerde strijdkrach ten legden getuigenis af van het be zielende morele effect, dat door dit schouwspel van de Geallieerde lucht macht en de resultaten ervan werd teweeg gebracht, toen ze op de stran den aanstevenden." Verder in dit boek lezen we, hoe gedurende de 24 uren van de 6de Juni de Strategische Luchtmacht Zij, die in schriftelijk .contact staan met verwanten in Nederlands-Indië ontvangen hun brieven niet zo ge regeld als vroeger het geval was, toen de vliegtuigen van de KLM nog langs de oude route, dus via Cairo, Basrah, Karrclii en Calcutta, vlogen. Het bericht, dat de KLM een ge regelde driemaal 's weekse dienst zou onderhouden via Mauritius, deed de hoop koesteren, dat van toen af driemaal per week de gelegenheid zou bestaan brieven naar Indiê te verzenden of vandaar te ontvangen. Helaas is deze verwachting slechts zeer gedeeltelijk in vervulling gegaan en hieraan dragen noch de Post diensten van Nederland en Overzee, noch de KLM schuld. In de laatste tijd wordt de drie maal 's weekse dienst met een be wonderenswaardige regelmaat onder houden en toch zien we niet deze zelfde regelmaat by de verzendingen de ontvangst van poststukken. Wat is hiervan de re'den De vliegtuigen, die op Maandag zowel van Amsterdam als van Bata via vertrekken, zijn geheel voor postvervoer ingericht. Alles wat voor dit doel in de vliegtuigen overbodig is, zooals stoelen enz. is verwijderd, teneinde het te vervoeren laadge- wicht aan post maar zo hoog moge lijk op te voeren. De op Dinsdag en Vrijdag vertrek kende vliegtuigen daarentegen bedie ner. het passagiersvervoer. Slechts indien het totale gewicht van de reizigers en hun bagage be neden het maximum laadgewicht blyft, kan dit verschil met post worden aangevuld. Uit het vorenstaande volgt, dat éénmaal per week een werkelijk grote hoeveelheid post, zowel op Schiphol als op hst vliegveld Kema- joran wordt aangebracht, doch dat de met de beide andere vliegtuigen vervoerde hoeveelheid binnen zeer bescheiden grenzen blijft en geheel van de omstandigheden afhankelijk is. In het algemeen rekene men dus éénmaal per week op post uit Ned. Indië. Ontvangt men tussentijds post dan is dit als een meevaller te be schouwen. De Posteryen in Nederland en Ned. Indië alsmede de KLM doen wat binnen het bereik der mogely'kheden is. Zorg wordt gedragen, dat, d9 oud ste post met hei eerstvertrekkende vliegtuig wordt medegegeven, terwy'1 vanzelfsprekend mede van extra- vluchten gebruik wordt gemaakt. Mochten de berichten van Uw verwanten in Ned. Indië dus eens wat langer uitblijven dan vroeger het geval was, bedenk dan dat dit geon reden tot ongerustheid mag zyn en vertrouw er op, dat alle be trokken instanties streven naar een zo zekere en vlugge verzorging van Uw postzendingen als onder de hui dige omstandigheden maar enigszins mogelijk is. 5309 aanvalsvluehten uitvoerde om 10395 ton bjmmen te laten vallen, terwyl voorts vliegtuigen van de tactische luchtstrijdkrachten 5276 aanvalsvluehten uitvoerden. Intussen had een enorme Armada, bestaande uit circa 4000 schepen, een geweldig leger aan land gezet en begonnen iuchttransporteommando's met luchtlandingsstrydkrachlen op de beide flanken van de invasiezöne neer te laten; meer dan 2400 vlieg tuigen en 850 zweefvliegtuigen namen aan deze laatste operatie deel. De werktuigkundige vindingen, welke werden aangewend en de over weldigende morele en materiele uit werking van de massa-bewapening die by de eerste aanvalsgolven aan .land werd gezet, waren naast de factor der tactische verrassing oorzaken van betrekkelijk geringe verliezen, die aan Geallieerde zijde werden geleden. Deze krijgsoperatie zonder weerga in de geschiedenis was het begin van het einde der Nazi overheersing in Europa. Aan het tydperk, dat „Duitsland op alle fronten voor Eu ropa siegde" was een einde gekomen. Aan het einde van deze strijd heeft voor de Duitsers niet de beloofde •overwinning gestaan. Doch wel heeft Hitier zijn cynische belofte vervuld, dat hy, zo hij mocht vallen, half Europa in zijn val zou meesleuren. Van deze val heeft het oude Eu ropa en ook ons land, dat wel een der meest zwaar geteisterde landen werd, zich nog niet geheel opgericht. Meer nog dan de materiële nood teisterde in de na-oorlogsjaren en ook thans nog de dood op geestelijk gebied de volkeren. Met de les van de geschiedenis voor ogen di§ leert uit de morele ont reddering zo vaak een maatschappe lijke catastrophe voorkomt en gedachtig aan de vele edele voor nemens, die wy in de dagen van. knechtschap maakten, zij deze vijfde verjaardag van de invasie voor ieder een nieuwe aansporing, te doen wat zijn plicht is. De grote overwinning, gevolgd op de weergaloze prestatie der invasie bracht ook aan Nederland zy het dan ook na veel lijden en ontberin gen de vrijheid. Die vrijheid mo gen wy ons waardig tonen door zelfbeheersing. Het debat in de Gemeenteraad over de prefabs, die nu binnenkort ge bouwd zullen worden, heeft velen nieuwsgierig gemaakt naar wat komen gaat. We zijn eens op inlich tingen uitgegaan en zullen proberen U een beeld te schetsen van de montage-woningen, zoals deze binnen kort op het Desselke zullen verrijzen. Nieuw buurtplan Het Desselke vormt met Hoender- straat en Langew^g een vierkanten in dit vierkant worden de 56 mon tagewoningen gebouwd, langs i nieuwe wegen, die worden aangelegd en telkens in blokken van 7 stuks. Er worden twee verschillende types gebouwd nm. Type A 34 stuks, type B 22 stuks. Ieder huis heeft een klein voor tuintje en een flinke achtertuin, ter wyl bovendien langs de nieuwe wegen een breed trottoir is geprojecteerd met bomen. Worden deze plannen verwezenlijkt dan zal hier mettertijd een aardige buurtschap verryzen. Misschien zou. het aanbevelenswaard zyn dat de gemeente zelf het onder houd van de voortuintjes voor zich behield, waardoor een mooier geheel verkregen wordt. De woningen zelf Zonder in te gaan op de voor- en nadelen van montagebouw en over het Welschen-systeem de Raad heeft hierop reeds genoeg commentaar geleverd volgt hieronder een korte beschrijvingen van de te bouwen woningen. Het Type A heeft een frontbreedte van 6.2? m. Wanneer men de voor deur binnengaat komt men in een kleine hal, waarin de trap naar boven is, en een kleine muurkast. Links daarvan ligt de -woonkamer groot io m2 en daarachter over de gehele lengte van het huis de woonkeuken 19 1112. Vanuit de woonkeuken kan men in het by dit type aangebouwd schuurtje komen, waarin ook de W.C. is gelegen en waar in gestookt kan worden. Het huis heelt een lengte van 6.5 m terwijl het schuurtje 4.5 x 2.70 is. Vanuit de woonkeuken kan men verder nog in de tuin komen, door brede tuindeuren. By Type B is de indeling beneden iets gewijzigd. Hier is een klein keukentje van 6.30 m2, terwyl de 'woonkamer langs de gehele lengte van het huis loopt met een opper vlakte van 20 m2. Bij dit type staat verder het schuurtje apart. Verder is onder de keuken een kleine kelder. De bovenverdieping van beide types is hetzelfde. Aan de voorzijde zyn twee slaap kamers met resp. 7 en 10 m2, terwyl aan de achterzijde de douche cel is en- een slaapkamer en 9 ni2. In iedei slaapkamer is een muurkast. De vloeren bestaan uit betonplaten, terwijl het platte, schuin aflopend dak bestaat uit hout, bedekt met mastiek. De bouwmethode Deze nieuwe woningen zullen ge bouwd woiden uit betonnen blokken groot 72x26 cm en 20 cm dik. Deze blokken worden van te voren reeds gereed gemaakt en zo is het dus mogelyk, dat een blok woningen, wanneer eenmaal de kelders klaar zijn, in enkele weken tyds opgebouwd is. De betonnen blokken worden later gestucadoord en geverfd en dan zal men én van binnen én van buiten niet meer kunnen merken, dat het huis prefabicated is. Overal komen houten ramen en vooral in keuken en woonkamer is een overvloed van licht. De keukens worden verder uitge rust met een Bruynzeel volkskeuken, zodat moeder de vrouw dus direct kan beginnen. Zoals bekend is men tot het platte dak over moeten gaan om ruimte te sparen, terwyl ook de kelder heel wat kleiner geworden is. Al met al is met de 280 m3 inhoud zoveel mogelijk gewoekerd en is de woonruimte zo groot mogelyk ge houden. Het zal slechts zaak zijn om de entourage van het geheel zo goed mogelijk op te voerer., reden waarom wy ook voorstelden hierboven, dat de gemeente zelf de voortuintjes ver zorgd, waardoor niet alleen een mooier geheel verkregen wordt, maar ook de de uiterlijke verfraaiing beter zal worden. We hopen dan ook, dat hier op speciaal g:let zal worden en dat daarvoor -desnoods bindende bepa lingen gegeven zullen wordeD. Automarkt te Eindhoven. Met ingang van j.l. Donderdag is te Eindhoven een wekelijkse auto markt begonnen. De te koop aangeboden wagens worden tevoren door experts op ge breken onderzocht. Bovendien zal de koopsom gedurende 2 x 24 uur onder berusting van de vendumeester blij ven, opdat pas gekochte wagens, waaraan nog ernstige defecten zijn, nogmaals aan de keuring kunnen worden onderworpen. Wat hadden we graag hierboven een grote foto gezet. En weet U wat U dan gedaan had, met de vinger op de krant zitten zoekenwaar lig ik O, ja, daar en daar in de kapel. En toen was U verder gaan kijken. Dat is die, en dat is die, en wie is dat ook al weer. Zo had U op de foto bed na bed met uw vinger aangewezen van de voorste ry tot de laatste. Welke foto we graag hierboven hadden gezet, hebt U onder de hand al geraden. Ziekentriduum van verleden jaar op St. Anna. Het cliché van de foto was er niet meer, maar neem uw eigen foto's weer eens in handen en alles herleeft, wat U verleden jaar zo mooi hebt doorgemaakt. Dat fijne in de kapel, die zorg, van zusters en helpers en helpsters, die liefde en die goedheid om U heen. Wat zyn die dagen verleden jaar een zegen geweest Verleden jaar??? Was dat voor eens en altijd U weet nog wel wat verleden jaar beloofd is Die dagen doen U goed. Die dagen doen uw deugd. Die dagen geven U sterkte en BINNEN DE MAAND zyn die dagen er wéér voor U 12, 13 en 14 Juli Ziekentriduum op Sint Anna door Pater Gilbertus Lohuis o.f.m. U kent hem wel. U heeft in de dagen van „REDDEND CHRISTEN DOM" iedere dag over hem gehoord. U leefde mee met de gezonden en die hebben het ook begrepen Van verschillende kanten hoorden we, dat als ze uit 0e kerk kwamen de eerste gang was naar uw bed en dat ze de hele preek hebben naverteld. Ja, en nu komt hy voor U. Kyk, iedere Zaterdag in Peel en Maas en op deze plaats gaan we er met U weer over praten. Alles komt weer prachtig van elkaar. Verleden jaar was het goed. Nu wordt het beter. Steeds vooruit. De Zusters heb ben d'r schort al voor en staan op u te wachten. En de staf van helpers en helpsters kyken al op de kalender en tellen juist als U de dagen één voor één af tot 12 Juli. Ze staan te popelen. Tot slot van deze keer enkele practische puntjes. ZIEKENgeeft U zo spoedig mogelyk op. Adres van opgave: H. NAGELHOUT, GROOTESTRAAT 5 en DE WIJKZUSTER (zo spoedig mogelijk hoor. Hoe beter georganiseerd hoe beter het slaagt). GEZONDENGeeft ook U uw medewerking voor de vele benodigd heden. Vele handen maken licht werk en het wordt wéér het GROTE GESCHENK VAN DE GEZONDEN AAN DE ZIEKEN. Daar liet niet goed is zijn nest te vergeten wat zou er immers van de mens worden, als hy zyn nest vergat of het bevuilde? moet ik af en toe, ter ere van rnyn boeren afkomst een boerenstukje schrijven. En daar komt men van zelf toe, als men een omweg maakt door de akkers, waar het graan groeit met wondere snelheid en zwart ziet van malsigheid. We weten, dat boeren altyd klagen en dat O.L.Heer het hun r.ooit echt naar de zin kan maken. Maar deze kent zyn pappenheimers en wordt niet ongeduldig als ze meer verstand van het weer willen hebben dan Hy, die het maakt. Over de eeuwig klagende boer las ik dezer dagen ergens een goede grap. In 1946 ontmoette een stedeling een van zyn boeren-vrienden Zullen we een goede oogst hebben Stel je voor antwoordt de ander, in al die regen is de oogst verdronken. In 1947 ontmoeten de beide vrien den elkaar weer. Heb je hoop Wat denk je wel, met al die droogte is immers alles verschroeid 1 Dat was maar al te waar. In 1948 komt de stedeling weer bij zyn boer. Dit jaar moet je wel tevreden zyn! Ja en neeZo'n overvloedige oogst moet je nu weer niet hebben om de grond helemaal uit te putten. Nu heeft de boer heus niet veel te lachen. Hij moet hard werken en zwaar zorgen. En als de oogst ook gewoonlijk meevalt, er is toch licht iets waar het hapert. Laten we ons troosten Als we Mansholt niet meer hebben, hebben we wis en zeker een andere bezoeking. Als de boer en zyn bedrijf de halsdichtknypery van de C.C.D. overleven, staat er weer een andere worg-engel op de loer. Het is voor hem hard werken en zorgen ge weest om met kunst- en vliegwerk de eindjes aan elkaar te knopen. De boer moet af en toe denken, dat het nog wel slechter kon zyn. Hy heeft hier geen stenen in zyn akkers en kan recht-toe recht-aan ploegen. Soms is er regen te kort, maar het regent hier tocli meer dan in sommige streken van Brits-Indië of Afrika, waar ze met veel geluk één dag regen per jaar hebben. We zyn hier dikwyls ryk gezegend met rupsen en kevers, maar hebben geen omzien naar sprinkhanen. De grond is niet te vet, maar ook niet te schraal en in doorsnee leven de boeren hier in Nederland mens waardiger dan in de meeste andere landenbeter gevoed, gekleed en ge huisvest. Het leven van de boer is droog en saai, zonder veelvertier en afleiding. Zelf moet hij er muziek in brengen door 9en gezellig en prettig huiselijk leven, door een open oog te bewaren voor de natuur, door altyd en overal optimist te blijven. O.L.Heer is immers met zyn sloren: dat merkt de boer het best rond de kruisdagen, ieder jaar opnieuw, want dan zijn de gewassen door de priester gezegend en is het goede weer aan de beurt. P.H. RONGEN O.C.R. Insecten Wie zo 's middags eens naar de radio luistert, naar de uitzending voor de landbouwers, staat telkeüs verbaasd over alle mogelyke insecten, die op alle mogelijke manieren de boer zyn arbeid belagen en die enkel schijnen verdelgd te kunnen worden, door bestuivingen en bespuitingen met het zwaarste vergift, dat er maar te krijgen is. En men vraagt zich dan wel eens stil af, waar opeens al die vliegen, wormen, kevers en wat dies meer zy, vanaf gekomen zyn, daar grootvader in zyn tijd er nooit ook maar iets tegen gedaan heeft en even goed bracht het, land zyn vruch ten voort, «en de bomen hun fruit. Trouwens tegenwoordig stuift het veel meer, groeit het niet zo goed en mankeert het overal. Sommige ge leerden wijten het aan het kunstmest, andere weer aan de stalmest, andere aan de ontginningen in de Peel en weer andere aan de te diepe afwate- ring. Het lijkt of de natuur zich niet laat dwingen, meer te leveren als in grootvaders tijd en insecten en vliegen te hulp roept, waartegen de mens dan weer in het geweer moet komen. De stry'd wordt telkens heviger en gemener van beide kanten en de uitslag is nog lang niet altyd in 's mensen voordeel. Woningnood „Ik heb een vrouw, twee kinderen en 2 kamers en schrijf daar maar es wat over in de krant", aldus de ont boezeming van een jonge vertoornde huisvader, die geen uitweg meer wist (intussen is de goede man geholpen en de grootste nood gelenigd). En we veronderstellen, dat menig briefje zo ook by de woon-commissie op tafel wordt gedeponeerd, waaruit de ellende je tegen slaat en waaraan voorlopig nog zo weinig tegen te doen is. En waardoor feitelijk? Wie zo hier en daar eens binnen kijkt, kan soms niet begrijpen, wat die enkele mensen feitelijk met hun groot huis aanvangen, dan er een museum van maken van schoon ge poetste kamers, waar ze misschien eens of tweemaal per jaar in komen. Die meiisen interesseert het niet, dat er nog verschillende jonge mensen niet trouwen kunnen, omdat er geen woning is, dat er gezinnen naar de bliksem gaan, opgesloten als ze zijn in enkele hok jes, die mensen interes seert het hoofdzakelijk hoe ze er langs kunnen. Maar op hun radio in de huiskamer steekt nog de oude kaart der Hef boomactie van de Bond zonder Naam „KAN IK HELPEN En Zondags gaan ze braaf ter communie. Douches In het nieuwe Venray heeft ieder nieuw huis voortaan op zyn minst een douche-cel, waarvan de bedoeling is, dat ze gebruikt worden als bad gelegenheid, zo gauw de waterleiding zyn water naar Venray brengt. Maar... er mankeert een kleinigheid aan de berekeningen, want om in ons klimaat nu maar telkens een koude waterstraal over je body te laten lopen, daar moet je Ubermens voor zyn en dies vrezen wij met grote vreze, dat de konynen ook na aansluiting op de waterleiding rustig hun plaatsje in de douche-cel zullen houden. Intussen nadert weer de zomer en hebben de eerste zwemmers al de woelige baren van de Maas doorkliefd, als voorposten van de stroom, die deze zomer de Maas weer als enigste redding op zullen zoeken, met alle gevolgen van dien.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1