WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray's vroede vaderen vergaderden. Pinkiteeen, (iet facit van de veinieumnq Zweden doet het éléganter nu... Het bedrijf- pensioenfonds REDDEND CHRISTENDOM. Grondontginnen Zaterdag 4 Juni 1949 No. 22 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Prefabs worden gebouwd volgens syst. Welschen. Zo begon dan de Gemeenteraad, voor de tweede maal binnen 8 dagen, zich te beraden over de bouw van de prefabwoningen, volgens het systeem Welschen, waarover reeds afgelopen Dinsdag zulk een langdurig debat is gevoerd, maar zonder dat die tot resultaat kwam. De Raad wilde zich nog enkele dagen beraden en eens cyfers horen en plannen zien. Het voiige, soms vinnige debat, scheen nu publiek te trekken, daar de publieke tribune zeer goed bezet was, maar ditmaal „zat er weinig vuurwerk in", hoogs tens hier en daar een tikkeltje pro paganda voor de a.s. verkiezingen. De heren Raadsleden schenen nog eens met elkaar overlegd te hebben en de cijfers eens nagegaan te zijn en zo was na enkele op- en aan merkingen het pleit ai gauw beslecht en zullen binnen niet al te lange tijd op het Desselke en in de Hoen- derstraat de zo vaak besproken en reeds op voorhand zo zeer gesmaade woningen verschijnen. Maar laten we de vergadering aan het woord. Het voorstel van B. en W. was dan om hun college te mach tigen bij de Ged. Staten van Limburg toestemming te vragen tot 't bouwen van 56 in plaats van 50 montage woningen, daar de woningen gebouwd worden bij blokken van 7 stuks en het aantal dus moet bedragen 7X7 of 8 x 7. Deze 56 woningen worden dan gebouwd door de Firma Nelis- sen te Venray, voor de prijs van f 635.636.— volgens het systeem Wel schen en volgens plannen van het Architectenbureau Magry en Lerou. De heer VAN BOVEN dankt aller eerst de Voorzitter voor het spoedig oproepen van deze vergadering, het' welk geheel in de geest is van spr, Het bouwen van de ondeihavige wo ningen in de huidige uitvoering kan niet zijn goedkeuring wegdragen. Bekend echter met het teit, dat er honderden mensen op 'n woning zitten te wachten, meent hij, dai 't zy'n plicht is, het voorstel van B. en W. te moeten steunen. Van een andere mening is echter de heer Fr. JANSSEN, die verklaart, dat hier de slot-scène van het wo ningdrama wordt opgevoerd. Hy is een tegenstander van montagebouw, doch de nood dwingt tot dit systeem. De woningen van Welschen zyn door drastische bezuiniging zodanig gewor den, dat de grote bouwmeesters zich wel in hun graf zullen omdraaien. Wat er ook van zy, dit systeem moet aanvaard worden door 't grote tekort aan woningen, maar ook door de zakelijke motieven van de Over heid, die hier concernvorming in de hand werkt, zonder zich te bekom meren om aesthetica en andere normen. De bureaucratische dictatuur stelt de Venrayse Raad voor 'n faite accompli en moge het nageslacht weten, dat deze gedrochten, die men prefabs noemt, de Raad zyn afgeperst en dat men dus de kritiek nu eens niet moet richten naar dit college, maar naar 't hoogverheven den Haag. De eerste bezuiniging goldt het platte dak, waar de bouwcommissie reeds afkerig tegenover staat. Deze bezuiniging zou 't mogelyk maken, dat 'n flinke kelder gehandhaafd bleef. Deze is nu echter ook tot een minimum teruggebracht. Al deze be zuinigingen maken de woningen on aanvaardbaar. Bovendien zyn deze prefabs zo aan de Venayse bouwtrant aangepast, als 'n paar Nijlonkousen onder een oude Brabantse boerinnen- muts. Kortom, hij acht de woningen onaanvaardbaar en meent dat het systeem Breda 'n betere oplossing biedt. Dit is wel niet officieel erkend maar 'n bouwvergunning daarvoor woidt op uitdrukkelijk verlangen der gemeente wel verleend. De resultaten die men by v. in Well kan zien, staan hem heel wat beter aan. De heer VAN HAAREN vindt de hele kwestie 'n moeilyk dilemma. Overtuigd van de woningnood, die dringend om ruimte vraagt, houdt hy zich aan zijn standpunt om een ander systeem te zoeken. Mocht dit dan enige vertraging brengen, wat nog lang niet zeker is, dan is zulks nog altijd beter, dan zich over 50 jaren nog te ergeren aan die wonin gen. Hy sluit zich aan by de woorden van lid Janssen en kan tot zyn spijt het voorstel van B. en W. niet steu nen. De heer REINTJES komt tot de conclusie, dat de Raad de woningen als zodanig niet kan afkeuren, doch dat enkel „het onsmakelijk uiterlijk" een steen in de weg is. De grote woningnood dwingt echter tot maat regelen, die geen uitstel dulden. Het zoeken van een nieuw systeem, zoals de heer van Haaren dit voorstelt, houdt onvermijdelijk in, dat er dit jaar niet me:-r gebouwd kan worden. De heer DE BRUIJN vraagt wan neer er met de bouw der bedoelde woningen kan begonnen worden en wanneer ze klaar zyn, indien we er mee accoord gaan. Wanneer nu de VOORZITTER nu diverse sprekers in eerste instantie beantwoordt, wyst hy er op, dat hy persoonlijk ook geen voorstander van montagebouw is. Deze prefabs zyn echter op verlangen der gemeente door den Haag toegewezen en het is onnodig om, nu de zaak zover geko men is, nog over technische kwesties en aesthetica te praten, daar is toch al genoeg over gezegd. Van belang is nu toch hoofdzakelijk het oplossen van de woningnood, welke hier, vol gens de woningcommissie, heren doe toren en geestelijkheid hemeltergende toestanden meebrengt. Het zoeken naar een nieuw systeem brengt weer nieuwe aanvragen etc. met zich mee, waardoor we weer dezelfde geschie denis krijgen en bovendien dit jaar niet meer kunnen bouwen. Wat het aesthetische betreft, smaken verschil len, er zyn voor- en tegenstanders, de laatste zullen er aan moeten wen nen. Bovendien is de ruimte in de woningen zeer acceptabelen geschikt voor een gezin met 6 kinderen. Wan neer de Raad zyn toestemming geeft, kan spoedig tot gunning worden overgegaan. Volgens het bestek moe ten de woningen dan binnen 256 werkbare dagen opgeleverd zijn. De heer Fr. JANSSEN is het met de Voorzitter eens, dat het niet ge makkelijk zal zijn, mede door de te verwachten tegenwerking, nieuwe plannen binnen enkele maanden op tafel te brengen. Bovendien is er voor dit najaar een extra contingent wo ningen te verwachten en zou het best mogelijk zijn, dat Venray hier niets van zou krijgen, omdat men 't vorige potje nog niet op heeft en zelfs nog in alle gemoedsrust naar een ander systeem aan 't zoeken is. De Raad staat met de rug tegen de muur en kan moeilyk iets anders doen, dan zich onder protest over geven. Dit is echter een zaak, die ieder raadslid voor zich zal moeten uitmaken. De heer VAN HAAREN heeft tel kens horen vertellen, dat deze Wel- schen-woningen voor de winter klaar zyn, maar ze worden volgens bestek gebouwd in 256 dagen en dan is het al Maart 1930, dus heeft men er deze winter niets meer aan. We zitten over 50 jaar nog met deze woningen en dit kan men niet uitwissen. Men moet de zaak zuiver stellen: wordt niet volgens dit systeem gebouwd, dan wordt de zaak slechts enkele maanden uitgesteld, maar daartegen over staat, dat men dan ook heel wat anders kan krygen als nu. De heer VAN BOVEN gaat accoord met Janssen. De Raad moet kiezen. Ook hy is vóór 't voorstel van B. en W., maar onder protest. Den Haag zet de schotel klaar en de Raad moet eten, zin of niet, eten zal hy. Alles wordt gedecreteerd en terwille van de velen, die naar een woning snak ken, zal en moet hij ermee accoord gaan. De heer REINTJES zegt, dat inder daad niet alle woningen voor de winter gereed zullen zyn, maar een groot deel toch- zeker en daar hebben de woningzoekenden toch al voordeel van. Wethouder ODENHOVEN schijnt ook lot andere gedachten gekomen te zyn, nu hy gehoord heeft, dat er velen liever een achterhok dan een kelder hebben. Het platte aak is nog wel een bezwaar, maar zo zyn de mensen het vlugst geholpen en dus is hy er voor. De VOORZITTER houdt nog eens een vurig pleidooi en is er van over tuigd, dat het zoeken en voorberei den van een ander systeem maanden zal eisen en brengt dan het voorstel in stemming. De heeren van Haaren en Fr. Janssen stemmen tegen. Ingekomen stukken. Vooraf aan deze beraadslagingen had de Raad de volgende stukken van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen: a. de goedkeuring by K.B. van de verordening op de heffing van reini gingsrechten; b. de goedkeuring van de raads besluiten tot verpachting en koste loze overdracht van grond; c. het bericht van ontvangst van de wyziging der politieverordening. Bovendien had de heer Wismans bericht van verhindering ingezonden. Verkoop van grond. Op de agenda staat verder nog vermeld het voorstel van B. en W. om een stuk grond in de Grotestraat te verkopen aan H. Janssen, Lang straat 33b, gelegen tussen pand Joh. Claessens en J. vd. Munckhof. De VOORZITTER deelt de verga dering mede, dat B. en W. dit voor stel terugnam. Rondvraag. De heer SELDER wil weten, hoe ver het staat met de Landbouwhuis- houdschool. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER blykt, dat Den Haag accoord is gegaan met de keuze van de ar chitect Wielders en met de bouw grond. De heer Wielders is intussen overleden, dus moet opnieuw toe stemming gevraagd worden voor zyn opvolger. De heer VERMEULEN raakt weer eens een teer onderwerp aan: de Engelse schade en zou wel eens willen weten hoe of wat. De VOORZITTER weet te vertellen van conferenties op verschillende departementen en verwacht binnen kort een rapport over deze aange legenheid van het Ministerie van Financiën. Doch dit is de heer VERMEULEN niet voldoende. Uit wat hy de laatste lyden heeft geconstateerd, blykt dat de onontwikkelde er naast .grypt en overdonderd wordt met allerlei voor schriften en formulieren, maar geen centen. Spreker is er voor, dat een Raadscommissie in Den Haag eens gaat vragen, waarom Jan wel en Piet geen centen krygt. Dit voorstel wordt gesteund dooi de heren Wintels en Fr. Janssen, waarna door d6 VOORZITTER een commissie benoemd wordt. Dit zyn de heren Vermeulen, Fr. Janssen en Wintels. De heer Fr. JANSSEN formuleert dan nog even de taak van deze Raadscommissie, nl. de ambtenaren uit Venray en de centen naar Venray te dirigeren. Ondertussen hadden de heren VAN HAAREN en ODENHOVEN over dit chapiter ook nog het een en ander dwaze geval verteld en daarmee kan deze commissie den Haag gaan be stormen. (Alle succes zy hun intussen toegewenst). De heer Fr. JANSSEN verzoekt de Raad te willen luisteren naar enkele schone zinnen uit een rapport van de ontwerper van de „Welschep-wo ningen, over de nadelen van de tra ditionele bouw. Hierin staat o.m. vermeld, dat houten platen, bedekt met mastiek verrotten na 10 jaren, ook al brengt men er ventilatie onder. By houten vloeren en wel ir. de krimpnaden is veel plaats voor ongedierte en onder de houten vloeren zyn ratten en muizen een ware plaag. (Is het een wonder, dat de Raad meewarig glimlacht, daar deze nieuwe prefabs een dak krygen van hout met mastiek en houten vloeren). De heer OUSTERS is best tevreden over de anti-lawaai-campagne bij de volksconcerten, maar hoopt, dat er in het vervolg ook licht in de duis ternis is. Dit wordt hem door de VOORZIT TER spontaan beloofd, waarna de vergadering gesloten wordt. Van de H. Geest staat geschreven, dat Hy het aanschyn der aarde zal veranderen en alles nieuw zal maken. Was Hy niet het vuur, dat Christus op aarde was komen brengen en dat Hy zou aanblazen tot een gloed, die heel de aarde zou verwarmen en verlichten Wy waren gezeten in de schaduwen van de dwaling, maar Hy bracht ons een nieuw geloof, dat het oude, even goed de zinryke voorafbeeldingen van de Joodse godsdienst als de dwaze afgodsbeelden van d6 heidense zou vervangen: het geloof in den enen God in drie Personen, in de Vader, de Zoon en de H. Geest, in de schep ping, de verlossing en de heiligmaking van alle mensen. Hy veranderde ook het zedelyk leven der mensen, dat voortaan door zyn wet, de wet der liefde, beheerst zou worden. Vóór zyn komst waren alle mensen volgens het getuigenis van Sint Paulus sine dilectione, zonder liefde, maar nu zouden we door de liefde een grote gemeenschap vormen van alle verlosten. Hy veranderde ook het aanschyn der aarde, die niet langer de vloek der erfzonde droeg, maar gedrenkt door het zoenbloed van de tweede Adam, Christus, een nieuwe lente tegemoet ging. Hij herstelde de deugden in hun vergeten luister: de deugden van naastenliefde en rechtvaardigheid, van goedheid enzachtheid, van vriendelijk heid en vergevingsgezindheid. Hy ver loste. de mensen uit de boeien dei- zonde, uit de strikken van de duivel, uit de gebondenheid aan het kwaad. Hy besproeide al het goede, dat er in de mensen is blyven leven, de jonge planten van ontkiemende deugden- Hy gaf de mensen weer begrip van deugden, die de heidenen amper nog by naam kenden eerbaarheid huwe lijkstrouw en kuisheid. Alles werd vernieuwd in het hart van de mens niet alleen, dat hy weer gevoel had voor zyn mede mensen, maar dat hy ook weer be grip had van God, in God zyn heil! zocht en alles op het spel zette om de parel van het Godsryk te winnen door deelachtig te worden aan de genade van Christus. De mens was wreed geweest en had zyn brute kracht uitgevierd in meedogenloze oorlogen, maar nu voel- deD allen zich lid van de grote familie der mensheid, herboren in genade, bereid elkander te verdragen en el kander halverwege tegemoet te komen. Zo is alles door de inwerking en de uitstraling van de H. Geest nieuw geworden. De zon schijnt feestelyker, de vogels zingen lustiger, de bloemen bloeien fleuriger, de mensen leven schoner, het water parelt klaalder, de beek murmelt zachter, de tarwe groeit malser, de druif rypt zoeter, de duif klapwiekt vrijer, het lam huppelt darteier, het vuur brandt feller, de bron stroomt overvloediger alles is weer goed en schoon geworden zo als op de prille morgen van de eerste schepping. P. H. RONGEN O.C.R. Dat Zweden er óók een „kolonie" op nahoudt, is velen onzer totaal on bekend. Maar het is de tóón nu een maal die de muziek maakten de toon die door Zweden in deze werd aange slagen, maakte al heel weinig lawaai... Sinds het einde van de oorlog is Zweden n.l. hard en met veel succesbezig om zich via de „lijnen der zakelijke geleidelijkheid", in Abessinië blijvend te nestelen. Men zocht reeds lang naar een per manentafzetgebied voor 's lands steeds groeiende industriën en vond dit in het land van Hailé Selassie, dat be vrijd van het Italiaanse juk, omzag naar edeler steun. Begonnen werd met de Negus „militaire vorming" aan te bieden en tegenwoordig is de generalissimus der Abessijnen een Zweed, Graf von Rosen, en zijn de officieren-instructeurs byna allen Zweeds. Zweedse artsen, tand artsen, ingenieurs, technici en planters hebben er zich in belangrijke De Zweedse auto, de „Yolvo" loopt er in grote getale langs 's Heren wegen, de Zweedse locomotieven, land bouwwerktuigen, drukpersen etc. be heersen er de machine markt. De „Leeuw van Jada" en „mr. G." gaan hand in hand door het onderlinge economische leven. En Zweden heeft deze weg wel moeten inslaan, 's Lands industriën produceren steeds meer, de schier on uitputtelijke voorraden hout en staal in al grotere getale van diverse uit vindingen en verbeteringen verwerkt dienen te worden uitgevoerd. De diverse Europese landen bezitten •lang niet die koopkracht meer van vóór de oorlog en keren iedere frank, peseta of dubbeltje om vóór het uit gegeven kan worden. Abessinië bood een schitterende kans om er een vaste klant van te maken en doordat men met de „militaire vorming" ook be hoorlijk vat heeft op do innerlyke rust in het land, kon Zweden, schat rijk geworden in de oorlog, zich best veroorloven wat goud te steken in 'n onderneming, die, als ze lukte, dit honderdvoudig zou vergoeden. Zei my een zeer hoog geplaatst Zweeds functionaris: „Ja, wij kunnen het nu wat eleganter doen dan En geland, Holland en Frankrijk, dan dat we enkele eeuwen geleden wel moesten doen. En tot nu toe laten de dollar en de heef Yisinsky ons met iust. Maar hoe lang dat nog zal duren We kunnen slechts hopen... van de landbouw Nu het Bedrijfspensioenfonds voor deLandbouw in werking is getreden, is het ogenblik gekomen om iets moei te vertellen over de regeling en tevens iets mede te delen over de werkwijze, die het Fonds zal toepassen om zyn doel te bereiken. Dat doel is aan de deelnemers een pensioen te verzekeren by ouderdom, invaliditeit en overlijden. Op Mei j.l. is de ceelneming aan hetf Fonds verplicht gesteld. Dat houdt in dat iedere arbeider in de landbouw zich voor de verzekering moet aanmelden en, dat voor ieder wekelijks een premie moet worden betaald. Deze premie komt voor de helft voor rekening van de werkgever, voor de helft voor rekening van de arbeider. „Daar heb je het al", moppert hiel en daar een ontevredene, die niet goed op de hoogte is. Wacht even Er moet nog aan worden toege voegd, dat met ingang van Mei tevens het loon van de arbeider is verhoogd met het bedrag der premie, dat voor zyn rekening komt. Daar verder van deze verhoging geen loonbelastingmag worden ingehouden, omdat het pen sioenpremie is, blijft het inkomen van de arbeider precies gelijk aan dat van vóór Mei. Het komt er dus op neer, dat de gehele regeling aan de arbeider niet kost. Over de premiebetaling, ouderdoms- en invaliditeitspensioen, weduwen- en wezenpensioen, verwijzen wy naar ons nummer van de vorige week. Voor de arbeiders, die niet het ge hele jaar in de landbouw werken, is de regeling anders en, vanzelf sprekend, minder gunstig. Een vraag, die nogal eens gesteld wordt, is hoe het zit met de rechten volgens de Invaliditeitswet. Deze staan geheel los van die uit het Bedrijfspensioenfonds. De pensioenen, Vier weken achtereen heeft U op deze voorpagina van „Peel en Maas" de aankondiging gezien van de week, die heet „Reddend Christendom". Morgen is het Pinksteren en gaat de week beginnen. Huis aan huis heeft de post persoonlijk aan alle gezinnen nog eens een aankondiging gebracht. Een uitnodiging met het program. Heeft U het allen bewaard? Heeft U het allen gelezen? Heeft U allen er rekening mee gehouden? Toen U in de afgelopen week ging door de straten van Uw dorp om Uw inkopen te doen, om een wandeling te maken, heeft U vanuit hondera ramen een roep gehoord: „Redder.d Christendom, van 5—12 Juni". EN NU GAAT HET BEGINNEN Namens God hebben we U de uitnodigingen gestuurd, nu aan U het antwoord om op die uitnodiging in te gaan. Wy sloegen op de trom. U heeft hec gehoord. Nu aan U om op het geluid af te komen. Yoor alle duidelijkheid geven we hier nogmaals het program. Iedere avond één preek. Omdat één kerk onmogelijk alle mensen van Venray kan bevatten wordt dezelfde preek gehouden in Parochiekerk en paterskerk. En om U allen in de gelegenheid te stellen die preek by te wonen, om elkander af te wisselen, is die éne preek in beide kerken op een andere tyd gezet. En dat is: Op Zondag Paterskerk5 uur; Parochiekerk7 uur. In de week Paterskerk7 uur, Parochiekerkhalf o. Ook zyn er ochtendoefeningen. Er wordt rekening gehouden met de werkzaamheden der mensen. Dus niet te lang. En op een behoorlijke en niet te late tyd. De éne dag is er een korte toespraak en de andere morgen H. Mis met uitleg, Dusom de andere morgen een korte preek. Hiervan zyn de tyden PAROCHIEKERKhalf 7. PATERSKERKkwart voor 7. Toont U allen mensen van goede wil, die luisteren wilt naar wat God in deze tyd U voorhoudt over Uw leven. Komt allen. Maakt de tyd ervoor vry. Regelt alles zo, dat U geen dag overslaat om de preek te horen. We hopen, dat U deze mentaliteit hebtwe willen er niets van missen. Zieken, voor U een apart woord. De aanplakbiljetten heeft U niet gezien, maat de aankondigingen heeft U gelezen en het moet wel haast zyn, dat U by Uzelf gezegd hebt„Dat moet ik weer missen. Daar gryp ik natuurlijk weer naast. Neen. Eén der predikanten, Pater Gilbertus Lohuis, komt óók 'voor U. 11 12—13 Juli zyn er weer drie dagen apart voor U. En nu weet U het al meteen: Ziekentriduum. Weer op St Anna. Weer datzelfde mooie, waar U verleden jaar van genoten hebt. Weer dat royale geschenk van de ge zonden aan U, zieken. Maar alle dagen hebben we een bijzondere vraag aan U. U leeft mee. Ja. En wy zouden U dit willen vragenBIDT MEE. Deze dagen zyn van buitengewoon belang voor Uw parochie. Dat belang is duidelijk door de propaganda, die ervoor gemaakt is. Slaagt deze week, dan heeft ze sterk bijgedragen tot de geestelijke wederopbouw van Venray. Ja, je zoudt kunnen zeggen, waarom die propaganda, de mensen komen toch wel. Maar het gaat niet om DE mensen, maar het gaat om ALLE mensen en wij priesters, we richten ons op de allereerste plaats als Christus tot de verst verwijderden en verst afgedwaalden. Bidt U, zieken in deze dagen, dat zij allen, tot wie we geroepen hebben door deze propaganda, komen naar de kerk, opdat het Christendom hen allen redding brengt. die het Bedrijfspensioenfonds voorde Landbouw toekent, worden dus ge noten naast die uit de Invaliditeitswet. Een ander belangrijk punt is, dat de arbeider over de tyd, dat de re geling terugwerkt, dat is tot Mei 1947, premies krygt tegoed geschreven uit het Landbouw Egalisatiefonds over de tijdvakken, gedurende welke hy in de periode Mei 1947 tot 1 Mei 1949 in de landbouw werkzaam was. Deze premies komen de hoogte van zyn pensioen ten goede. De arbeider zal er daarom goed aan doen het inlich tingenformulier, dat hy tegelijk met zyn eerste premiekaart zal ontvangen, en dat ook gegevens vraagt over ge noemd tijdvak nauwkeurig in te vullen. Een arbeider, wiens loondienst in de landbouw eindigt, behoudt zyn reeds verkregen rechten op een ouder- üomspensioen. Anders staat het met zyn aanspra ken by invaliditeit en overlyden deze nemen een einde zodra zyn loondienst een einde neemc. Dit kan tot gevolg hebben, dat een arbeider, die zyn werkzaamheden in de landbouw voor korte tyd onderbreekt, by zyn over lyden zijn vrouw en kinderen onver zorgd achterlaat, ook al is hy jaren lang verzekerd geweest. Daarom wordt aan de arbeider zodra hy niet meer in de landbouw werkt, de gelegenheid gegeven zich voor het risico van in validiteit en overlyden door betaling van een premie van f 1.per week te blyven verzekeren, ten hoogste voor een ty'dvak van 26 weken. Wil hy bovendien het ouderdomspensioen nog verder laten aangroeien, dan kan hy de volle premie van f 2.50 per week voor eigen rekening doorbetalen, eveneens hoogstens gedurende 26 w. Bovenstaande uiteenzettingisslechts een greep uit het geheel. Alleen het allervoornaamste kon er in worden behandeld. Maar zoveel zal duidelyk zyn, dat, wil de zaak goed lopen, de mede werking van iedere belanghebbende dringend nodig is en, dat speciaal de geregelde premiebetaling voor de ar beider van het hoogste belang is. Hoe en wanneer kan men zelf ontginnen De verschillende uitspraken in ge meenteraad en elders zouden het vermoeden wettigen dat het zelf ontginnen van woeste grond niet meer mogelijk is. Om alle misver stand te voorkomen volgt hieronder de regeling, zoals die nu wordt toe gepast en waaruit blykt dat inder daad nog grond ontgonnen kan worden en zelfs onder zeer goede voorwaarden. De mogelijkheden om tot ontginning van woest ligger.de gronden te gera ken zyn zeer verschillend. Men kan echter niet alle gronden zonder meer ontginnen. De bepalingen, die hierbij gelden, gaven echter, voor zover bekend, geen moeilijkheden. Ook voor de verbeteringen en z.g. herontginning van reeds als cultuur grond gebruikte gronden zyn belang rijke mogelykheden. Men kan nm. ontginnen zonder subsidie, ontginnen met subsidie met eigen personeel. ontginnen zonder eigen personeel, met subsidie. Ontginnen zonder subsidie is re6ds oud en nog bekend. In 1947 en '48 werden verschillende tientallen ha ontgonnen, waarop nu eerste en tweede gewas staat. De kosten van dit soort ontginning zijn zeer laag, kunnen ook laag zyn omdat de bewerking van de grond niet ingrijpend is. Voorwaarden tot slagen zyn slechts een geëigende bodemgesteldheid, dus een goede opbouw van de grond, geen vaste lagen en voldoende vaste lig ging- De mogelijkheid van ontwateren moet aanwezig zyn en de percelen moeten bereikbaar zyn over redelijke wegen. Deze omstandigheden waren en zyn aanwezig in Plan-Zuid. Een gedeelte van deze gronden is uitgegeven en in middels ontgonnen. Verbetering van wegen als A object vindt momenteel nog plaats. Jaegerhof werd rond 1920 en meer westelijk gelegen gronden werden later ontgonnen. De ontginning geschiedde hier op 7ry eenvoudige wijze, waarby zeer weinig egalisatie plaats vond, grondlagen op hun plaats bleven en in de onder grond weinig of niet geroerd werd. Het gebied staat bekend als een goede ontginningsgrond, hoewel de waterhuishouding er niet optimaal is. De ondergrond laat te slecht water

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1