WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw Rome-ïïloskou- Rome. Rationale Reóetite. REDDEND CHRISTENDOM. Venray's Vroede Vaderen vergaderden. Zaterdag 28 Mei 1949 No. 21 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentiepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Aanmelding noodzakelijk Van i Mei af is iedere arbeider in land- en tuinbouw verplicht verze kerd bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw. Dit brengt mede, dat hij zich moet aanmelden bij de Sociale Verzekeringscommissie M. Derks D 28, Oostrum, teneinde in de administra tie van het Bedrijfspensioenfonds als verzekerde te kunnen worden inge schreven. hla aanmelding wordt hy in het bezit gesteld van een premie- Zy, die zich reeds onverplicht heb ben aangemeld, hebben inmiddels reeds een premiekaart via de Sociale Verzekeringscommissie ontvangen of zullen er spoedig een ontvangen. Voor hen geldt deze waarschuwing dus niet. Aanmelding voor de verzekering is in het belang van de arbeider zelf. De werkgever behoort namely k in ieder geval, hetzij de arbeider wel of niet een premiekaart bezit, de voor hem verschuldigde zegels te plakken. Voor een arbeider, die zich niet zou aanmelden, zouden deze zegels echter verloren gaan. En zonder zegels kan hij aan de verzekering geen rechten ontlenen. Eveneens is de aanmelding van belang in verband met de premiën, die kosteloos op de verzekering van de arbeider tegoed geschreven worden, indien hy 'in het tijdvak Mei 1947— Mei 1949 in de landbouw heeft ge werkt. Blijft de aanmelding achter wege, of zou ze veel te laat geschie den, dan zouden deze premiën niet tegoed geschreven kunnen worden. De regeling voor de werkgever Hoewel langzamerhand ieder in de landbouw nu wel het bestaan kent van het Bedryfspensioensfonds voor de Landbouw, is lang niet ieder vol doende op de hoogte van de hoofd zaken-der regeling. Evenmin zal iedere werkgever de verplichtingen kennen, die op hem komen te rusten. Het is dus niet onnut hier in het kort over een en ander wat te ver tellen. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw is op i Mei in werking getreden. Het zorgt er voor, dat de arbeiders in de landbouw een pensioen krygen by ouderdom en invaliditeit, terwyl ook by hun overly den aan de weduwe en wezen een pensioen wordt toegekend. Het ouderdomspensioen gaat in op het 65e jaar en bedraagt voor de oudste arbeiders, die dus het eerst aan de beurt komen voor pensioen, f 6.— per week. In de loop van 40 jaren sty'gt het geleidelijk tot f 12.— per week, alles in de onderstelling, dat er zonder onderbreking premie wordt betaald. Het invaliditeitspensioen is 2/3 van het ouderdomspensioen. Het wedu- wenpensioen, dat uitgekeerd wordt tot aan de 60e verjaardag der weduwe, bedraagt f 5.— per week, het wezen pensioen bedraagt f i.— per week voor ieder kind en eindigt op de 17e verjaardag van het kind. De deelneming aan het Fonds is niet een zaak van vry willigheid, maar is voor iedere arbeider verplicht, evenals iedere werkgever gehouden is de verplichtingen, die het reglement hem oplegt, na te komen. Het bedrag van de premie is ge steld op f 2.50 per week, behalve voor degenen, die 17 jaar of ouder zyn, maar nog niet 21 jaar. Voor deze is de premie f .25 per week. Werkt de arbeider 4 dagen per week of minder,- dan is voor iedere dag een dagpremie van f 0.50 verschuldigd als hy 21 jaar of ouder is en een dagpremie van f 0.25 als hy tot de groep der jonge ren behoort. Jongens, jonger dan 1.7 jaar, worden nog niet in de verze kering opgenomen. De werkgever is aansprakelijk voor de betaling der premie, maar hy dient de helft der premie in te houden op het loon, dat van 1 Mei af voor de arbeider geldt. De premiebetaling heeft plaats door het plakken van zegels op zegel bladen. De zegels koopt de werkgever by een Boerenleenbank, de zegel bladen krygt hy van de Sociale Ver- zekerings-Commissie (S.V.C.), Secreta riaat M. Derks D 28, Oostrum. Voor elke arbeider legt hy een zegalblad aan. Verdere bijzonderheden staan op de omslagen der zegelbladenboek- jes gedrukt. Voor het ophalen der zegelbladen, die elk kwartaal vernieuwd moeten worden, zorgt de S.V.C. Daar ook de arbeider kennis moet dragen van de betaalde premies, dient de werkgever hem een soort van kwitantie in handen te geven, be staande uit een strookje van hot voor hem beplakte zegelblad. Dat strookje m?e.°P de premiekaart, die de arbeider in zyn bezit heeft, worden geplakt. Er blyft nog over te vermelden, dat de bedrijfstakken, die van 1 Mei af vallen d^®rPlichting tot deelneming en wflSxUW in en&ere zin (akker- veehouderij1*' veeh°»d°r« 6n b. de navolgende tot de tuinbouw in ruime zin behorende bedryfstaKken: groenteteelt, fruitteelt, kruidenteelt, bloemkwekerij, boomkwekerij, tuin- bouwzaadteelt en bloembollenteelt (de laatste bedrijfstak beperkt tot een deel van het land); griend- 6n rietcultuur d. bosbouw e. veen bedrijf; f. hoveniersbedrijf. Hiermede is in grote lijnen aange geven, wat de werkgever moet weten. Mocht hij meerdere inlichtingen wen sen, dan kan hij zich wenden tot de S.V.C. SecretariaatM. Derks, D 28 Oostrum. Het is voor een vlotte gang van zaken dringend nodig, dat ieder, die by de uitvoering der regeling is be trokken, ten volle zyn medewerking verleent. Zo luidt de titel van het boek van Louis Francis Budenz, gewezen hoofd redacteur van The Daily Worker de Amerikaanse Waarheid onlangs overgegaan tot de Katholieke Kerk. Het is geen pendant van Kravchen- ko's sensationeel boek; daarom leest het minder vlot en zal nooit zo'n heel ruime verspreiding vinden. Voor allen, die de groei van de communistische beweging en de geschiedenis van de vakbeweging in de U.S.A. willen bestuderen, is het een onmiskenbaar geschrift. Ook om de interne methoden van de Roden, hun terreur over de leden der party, de almacht van het Kremlin over iedere buil enlandse afdeling der party te leren kennen. Budenz werd geboren te Indiano- polis in een gezin, dat het katholieke geloof zeer was toegedaan. Zyn fami lie behoorde tot de eerste inwoners van de stad Indiana. Zyn moeder was een Ierse, zijn vader een bekeerling, die alles beproefd had, van agnosti cisme tot anglicanisme toe en ten slotte een vurig katholiek werd. In het gezin werd veel gelezen en Bu denz raakte al gauw bekend met de sociale encyclieken van Paus Leo XIII, de werken van Bellarminus en Suarez. Reeds zeer jong interesseerde hy zich voor de sociale kwesties en de vakvereniging en begon reeds spoedig aan de plaatselijke mede te werken. Op twee en twintigjarige leeftijd plaatst hy zich, „zonder geestdrift", voegt hy er aan toé, buiten de katho lieke gemeenschap, door een huwelijk aan te gaan met een gescheiden vrouw. Geërgerd over de traagheid waarmee de maatschappelijke her vormingen doorgevoerd werden en het lage peil van de organisatie dei- arbeiders, vervreemde hy geheel en al van de Kerk. Wel bleef hij deelnemen aan het sociale leven van de Amerikaanse arbeiders, sprak op hun vergaderin gen, schreef in hun vakbladen en leidde hun stakingen. Zo nam hy een werkzaam aandeel aan hun strijd om de vryheid en de erkenning der vakverenigingen. Langzaam aan zocht hy aansluiting by crypto-communisten en de voor mannen der party, tot hy officieel toetrad en spoedig daarna hoofdre dacteur werd in Chicago van hun grote blad. In zyn naïviteit begint hy 'te den ken aan een mogelijke samenwerking van de U.S.A. met Rusland tegen de As-mogendheden. Tot hem de schel len van de ogen vallen en hy de directieven van Moskou duidelijk ont maskert: oorlogshitsing tegen Amerika en strijd tegen de Katholieke Kerk. Budenz meende, dat hy als com munist vrije Amerikaan kon blyven, maar spoedig bemerkte hy uit welke hoek de wind waaide. Wat de com munisten in Amerika van plan waren, daarover besliste alleen en opper machtig Stalin en het Polit-bureau. Zy zelf hadden geen enkel gezag, geen schaduw van macht. Zo werd de Daily Worker ieder jaar met een bedrag van 500.000 dol lar door de Sovjet-regering gesubsi dieerd. En het waren de leden van de Internationale, clandestien de U.S.A. binnen gekomen, die de touw- 'es in handen hadden. Door toedoen van Mgr. Sheen, de schrijver van het bekende boek „Het Communisme en de Mens" keerde Budenz in de schoot van de Moeder- Kerk terug. Zyn verklaring door de radio ver spreid, was de sensatie van de dag. Deze verklaring luidde: „Met diepe vreugde wens ik mede te delen, dat ik door Gods genade volledig tot het geloof van myn va deren, de Katholieke Kerk, ben teruggekeerd. Myn vrouw, de gezellin by iedere stap van myn geestelijke tocht en myn drie dochters werden tegelijk met mij katholiek.". „Rede en geloof hebben tot deze gelukkige stap geleid. Vanaf St. Petrus tot Pius XII toe heeft het pausdom de mensheid het licht ge bracht en zyn goddelijke zending, niettegenstaande alle woelingen van de geschiedenis voortgezet. „De stem van het Katholicisme wijst de weg naar het winnen van de werkelijke vrede. Het voorrecht om wederom tot de Sacramenten te mogen naderen, kan niethoog genoeg gewaardeerd worden, het betekent een terugkeer in het ware tehuis na een lange tocht." „Communisme en Katholisme zijn onverenigbaar. Myn ontdekking is, dat het Communisme een tyrannie wil vestigen over de menselijke geest. Het voert onafgebroken strijd tegen de godsdienst en de ware vryheid." Rome—Moskou—Rome (uitgave Pax Den Haag) leert ons hoe fel en op hoeveel fronten die strijd gestreden wordt. P. H. RONGEN, O.C.R. Naar aanleiding van reacties op de onlangs gedane publicaties over de mogelijkheid van het oproepen van de lichtingen 1941 tot en met 1944, indien de aanmelding voor de Natio nale Reserve en de Reserve Grensbe waking niet aan de verwachtingen zou beantwoorden, wordt van be voegde zy'de de aandacht gevestigd op de mededelingen, welke de Ministei van Oorlog dezer dagen over dit onderwerp tijdens de behandeling van de begroting van Oorlog in de Eerste Kamer heeft gedaan. Hierby heeft de Minister er nadruk op gelegd, dat het vrijwillig karakter van de Nationale Reserve en de Reserve Grensbewaking onver zwakt zal worden gehandhaafd, waar door men tevens het voordeel heeft dat een nauwkeurige selectie kan worden toegepast. Het doel van de onlangs gedane mededelingen over dit onderwerp was degenen, die behoren tot de lichtin gen 1941 tot en met 1943 te wijzen op de zware verplichtingen, welke hun leeftijdsgenoten als oorlogsvrij willigers vervuld hebben of nog ver vullen. Door te veel aan eigen belangen en te weinig aan de verdediging van het vaderland en zyn beveiliging te denken, zou men de Regering dwin gen de Staten-Generaal opnieuw te raadplegen over een verplichte oproep dezer lichtingen. De Minister heeft de hoop uitge sproken, dat de aanmelding voor deze reserves zodanig zal zyn, dat de Re gering deze stap niet zal behoeven te doen. Mr. Schokkir.g legde er daarbij de nadruk op, dat hier geen sprake is van een stox achter de deur, doch dat hier alleen een oeroep wordt gedaan op de vaderlandsliefde en de practische zin -an hen, die tot de genoemde lichtingen behoren. Hetzelfde ^eldt voor de jongeman nen van de lichting 1944, voor zover zy nibt zyn of worden opgeroepen voor de Kon. Marine of Kon. Land macht. De affiches hangen. De eerste aankondigingen hebben gestaan in „Peel en Maas", ook andere Limburgse dagbladen hebben al aangekondigd, dat er in Venray weer iets gaat gebeuren en velen hebben zichzelf al afge vraagd: „Wat is dat, wat moet dat „Reddend Christendom?" Wat hadden die herinneringen van verleden week te betekenen? Is het een stille aankondiging van een propaganda,juist als by de Missie? Neen Maar wat die herinneringen aan de Missie wel aangaven Dat er ook dit jaar weer iets HEEL BIJZONDERS te doen is. Eigenlijk ge zegd, zou het zeer goed zyn als er hiervoor ook weer zo'n grootse propa ganda gemaakt werd, want er moet in de week van „REDDEND CHRIS TENDOM" niemand ontbreken. En als we dit jaar weer affiches voor de ramen van Uw huizen zouden willen plaatsen, dan zouden we voorstellen om er dit op te laten zetten: „WIJ KOMEN. U OOK?!" Het zou zijn als een roep vanuit elk huis: Komt allen in deze week naar de kerk U wilt toch allen Uw geluk hebben in het leven. De enige, die dat geluk geven kan is.HET CHRISTENDOM. De herinneringen aan de Missie liggen nog vers in ons geheugen en zo hebben we gemeend, dat we dit jaar volstaan konden-met de affiches in de winkels en aan de kerken. Bovendien krygt U allen per post een uitnodiging thuis. Deze komen de volgende week. En dit is dan gelyk het program. Leg het nu niet direct naast U neer met de woordenIk zal nog wel eens zien wat ik doe. Lees het op Uw gemak. Verfrommel het niet meteen, maar laten vader en moeder, de jongemannen en meisjes het allen lezen. Bewaar het, want het is tegelijk het program. En dat program heeft U nodig. Eerst na die week moogt U dat briefje wegdoen, dan hebben de twee predikanten het program van het christendom, UW PROGRAM, duidelijk besproken en U diep ingeprent om het niet meer te vergeten. D.e predikaties worden, zowel in de parochiekerk als in de Paterskerk, gehouden door de predikanten P. Gilbertus Lohuis en P. Auxentius van Schalen. De tyden staan duidelyk op JJw program. De week is van 5 tot 12 Juni. Pinksterweek. Deze week heeft een bijzonder voordeel. Genade-week van Pinksteren, waarin de H. Geest ons overvloedig zijn genade geeft. Wy priesters, we hopen van harte, dat U de H. Geest on belemmerd zyn genade in U laat uitwerken. Dat U allen gehoor geeft aan de uitnodiging welke wy U in naam van God sturen. Laten de kerken tot in de uiterste hoeken gevuld zijn. Deze week heeft nog een ander voordeel, n.l. de tyd van het jaar. Ja, een voordeel Wanneer deze week in de herfst of wintermaanden zou vallen, dan zouden we te kampen hebben met het weer. Regen, storm, vorst, sneeuw, duisternis. Nu kunnen we hopen op mooi weer. Het is nog laat licht, 's Morgens is het al vroeg dag. U kunt dus zonder moeilijkheden de avond en ochtendoefeningen bijwonen. De tijd in beide kerken is zo gezet, dat U elkander kunt afwisselen. Het werk is gedaan. Plet avondeten ia voorbij. Mensen van Venray, nog één ding, een toespeling op de Missie van verleden jaar U herinnert zich nog wel „Of deze week slaagt, hangt af van U!" Strijd om prefabwoniogen. Grondontginningen. Verkoop, aankoop en ruil van grond. Woningenbouw. Donderdagmiddag om 5 uur begon de Raad, waarin de heren Wismans en Cremers ontbraken, aan 'n agenda van vier en twintig punten, waar met een treinvaartje doorheen ge raasd werd, om ten slotte op het laatste station te ontsporen. Maar laten we beginnen by het begin. De notulen van de vergaderin gen van 22 Febr. en 24 Maart jl. werden zonder aanmerkingen goed gekeurd. Ingekomen stukken Ged. Staten hebben goedgekeurd de raadsbesluiten betreffende a. de overname van herbouwplichten. b. uitkeringsregeling vastgelegd by raadsbesluit van 22 Februari No. 60 c. wijziging van de vermakelijkheids belasting. d.. verhoging van het bedrag der deelneming aan de waarborgings- regeling der verening Fraude-risico- onderlinge van gemeenten. e. onderhandse verpachtin'g van grond aan C. Pelzer. f. wijziging en aanvulling van de bouwverordening in onze gemeente. g. ontrekking weg langs Servaas aan het openbaar verkeer. h. verkoop pand Gasstraat 8 aan de Limagas N.V. i. aankoop en ruiling van diverse perceeltjes grond. j. verhuring van een stenen barak aan G. H. Stoks. k. ontbinding pachtovereenkomst m. Th. PI. PI. van Ass. 1. verpachting van grond aan J. H. H. Yerheijen. m. de bezoldiging en de vaststelling van een kinderbijslagverordening van ambtenaar in gemeente-dienst. De betreffende schryvens werden voor kennisgeving aangenomen als mede de mededeling van Ged. Staten dat de beslissing verdaagd is van het raadsbesluit tot verplichting van onontgonnen grond aan P. J. M. Arts en dat de begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1948 is goedgekeurd. Yerder was nog eer. schryven ingekomen van M. Janssen- van Daal, waarin deze schreef geen zitting te zullen nemen in de Wo ning-commissie. Vermakelijkheidsbelasting. By het schryven van de afdeling Venray van „Horeca" over de ver makelijkheidsbelasting, merkt B. en W. nog op, dat by de vaststelling der vermakelijkheidsbelasting de grootst mogelyke soepelheid is be tracht. Verlaging der belasting bete kent, dat de opbrengst voor de gemeente daalt doch tevens dat het Ryk de uitkering aan de armlastige gemeente zoy verlagen. Hierdoor zou de gemeents dus dubbel verlies lyden. Verkoop en ruiling van grond Door onteigening en door aankoop heeft de gemeente thans nog in bezit een tweetal restant-percelen grond, het ene op de hoek Merseloseweg- Langeweg, het andere op de hoek Langstraat-Molenpad. B. en W. he9ft het eerste perceel, groot 1165 M2, verdeeld in 3 kavels, het tweede, groot 2705 M2, verdeeld in 8 kavels. Gaat de Raad er mee accoord dat deze voor particuliere bouw beschik baar komen.? De heer Fr. JANSSEN vraagt of degene van wie de grond onteigend is, deze niet terug kan krygen. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER blijkt, dat by het eerste perceel een kavel voor de vroegere eigenaar is gereserveerd, terwyl by het tweede perceel de oude eigenaars dood zyn. Dan gaal ue Raad hier mede accoord, mits er woningen op worden gebouwd. De prys zal afhan gen van het Pryzenbureau te Ve.Jo. In de Gasstraat werd destijds 390 M2 grond onteigend van de Wed. M. J. v.d. Heyden-van Haren te Nijmegen voor de bouw van Woningwet-wonin- gen. De woningen zyn nooit gebouwd en dus ligt de grond daar waardeloos. Bovendien was deze onteigening wel wat royaal uitgevallen en voor de betrokkene zeer ongunstig. B. en W. willen nu weer alles goed maken en met wat passen en meten de eigena res w.eer in het bezit stellen van haar eigendom, terwyl zy en de gemeente er beter van worden. De gemeente houdt slechts 15 M2 voor verbreding van de weg en de eigenares krijgt 5 M2 grond van de gemeente waar door zy weer betere uitweg krygt op de Gasstraat. By zoveel goede wil, wil de Raad niet achterblijven en zonder commen taar kan B. en W. zyn gang gaan. Het Kerkbestuur te Leunen kreeg destijds een onteigeningsbeval voor 800 M2 grond nabij de kerk, waarop 2 middenstandswoningen gebouwd zullen worden. Achteraf bleek het terrein niet zo geschikt en het Kerk bestuur wist een ander stuk te vinden. B. en W. is voor deze ruiling en de Raad volgt zonder op- of aanmerking. Voor de bouw van de nieuwe school te Castenray, welke zal komen te liggen langs de weg Castenray-Oirlo, is benodigd een terrein groot 2500 M2, 6igendom van de "Wed. W. Friesen-Friesen, voor de som van f 1875.—.Het oude schoolterrein komt dan te zijner tijd aan de gemeente. De heer OUSTERS vindt het buiten gewoon, dat de nieuwe school aan een stillere weg komt, maar meent, dat op de weg naar P. Steëghs nog een betere plaats ligt, waar het ook in de toekomst rustiger zal zyn. VOORZITTER antwoordt, dat het Schoolbestuuu en de Inspectie deze plaats hebben uitgezocht en dat oe gemeente zich daarbij neer moet leggen. Ook hier gaat de Raad z.h.st. mee accoord. In Februari 1949 werd besloten tot verkoop van 2000 Mg van het indus trieterrein aan de Maasheseweg aan de Industrie- en Handelsonderneming „Cheminal" te Venlo. Deze firma wenste daar ten spoedigste een be scheiden gebouw neer te zetten voor haar bedrijf. Inmiddels is deze onderneming echter geslaagd in de aankoop van de oude school te Leunen, zodat aan koop van het betreffende terrein niet meer behoeft plaats te hebben. De Raad trekt dan het verkoopbesluit in. Woningruimte en Woningbouw. De gemeente komt tegemoet in de kosten, die gemaakt worden bij het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte door het aanbrengen van eenvoudige voorzieningen. Het Ryk vergoedt 75 pet. van deze kosten tot bepaalde maxima en dus moet de gemeente 25 pet. voor eigen rekening nemen. Hiervoor vraagt B. en W. crediet van f 10.000 (waarvan zij van het Ryk weer f 7500 terug krygt). De maxima wat dan de „verbouwers" en „verhuizers" krygen kunnen zyn dan: voor verbouwingen f 400, voor verhuizingen 662/s pet. van de huur waarde der ontruimde woning of woninggedeelte, vastgesteld in de Personele belasting. Door het aannemersbedrijf Nelissen te Venray is een systeem montage woning ontworpen, waarvoor door 't Departement toestemming is verleend tot het bouwen van twee proefwo- ningen. De firma Nelissen vraagt nu om de voor deze bouw benodigde grond aan haar te willen verkopen, waarna tot de oprichting van deze twee woningen, buiten het gemeen telijk volume om, zal worden over gegaan. Met het oog op 't verkrijgen van-twee extra woningen, wil B. en "W. het terreintje a.d. Langeweg, tus sen Voermans en Hesen. groot 780 M2, verkopen tegen de nog vast te stellen onteigeningsprys. Z.h.s. vindt de Raad dat goed. Na lang bidden en smeken heeft B. en W. het klaar gespeeld, dat als extra rantsoen de gemeente nog 4 woningen krijgt voor de Steenfabriek Het Veulen, elk groot 260 M3, een voor de Marechaussee groot 293 M3 en een voor de Ned. Spoorwegen. Deze woningen komen te liggen: 2 aan het Veulen (als dit er grond voor heeft, en anders te Venray) 2 in Leunen, 1 in Öostrum en 1 in Venray-kom. De heren REINTJES en HOUBEN springen in het geweer voor het Veulen, dat zeer zeker de benodigde grond ter beschikking zal hebben. De heer Fr. JANSSEN is er wel van overtuigd, dat men een gegeven paard niet in zyn bek mag kyken, Waar meent, dat deze woningen met een dergelijke inhoud slechts geschikt zyn voor de stad, waar men het nergens voor gebruikt als om te slapen. Maar hier voor gezinnen met veel kinderen zyn dergelijke huisjes grote kruizen. Hy vreest, dat het by te bouwen varkenshok groter wordt als de gehele woning. Hy wil B. en "W. nog eens met aandrang vragen allés in het werk te stellen om grotere woningen te krygen. De VOORZITTER stelt de sprekers gerust. Als het Veulen grond heeft, komen er woningen op het Veulen en B. en W. blyft ageren tegen de m3 inhoud, maar tot heden zonder succes. Scholen l De voorschotten voor 1949 ex-art. 103 der L.O.-wet-, weiden vastgesteld over eenkomstig het besluit van do Raad van 22 Febr. j.l. De Lagere Meisjesschool A vraagt voor nieuwe leermiddelen f 400,57, de lagere meisjesschool B f 576,66 en de St Angelaschool, alle te Leunen, vraagt f 161.02. De Raad gaat er mee accoord nadat de heer Vermeulen B. en W. verzocht had er op aan te dringen, dat het geld in Venray besteedt wordt by de middenstand. Ook het voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stellen ingevolge art. 72 der L.O. krygt zonder com mentaar de goedkeuring. Bedrijfsrekeningen De begroting van het Burgerlijk Armbestuur moet enkele technische administratieve veranderingen onder gaan. Verder werd de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente en die van het Burgerlijk Armbestuur over 1945, 1946 en 1947 aangeboden. De heer REINTJES, als voorzitter van de onderzoek-commissie, deed naar aanleiding hiervan een optimis tisch geluid horen en meent dat de financiële toestand van de gemeente niet zo donker is als men wel meent. Verder moet een lijst vastgesteld worden van oninbare en niet te verhalen posten over 1945 en 1946. Hiervoor wyst de VOORZITTER dezelfde commissie aan als voor de gemeenterekening, nl. de heren Camps Cremers en Reintjes, die hij dankt voor hun werk. Grondontginningen. In de vergadering van 22 Oct. jl. werd overgegaan tot verpachting van een drietal kavels woeste grond en van drie der gereed gekomen kavels mechanisch ontgonnen terreinen. Aan bedoeld besluit is door Ged. Staten de goedkeuring onthouden. Hun bezwaren zijn van tweêrlei aard: ie. Zy acht het niet gewenst, om cultuurtechnische redenen, dat thans nog wordt overgegaan tot ver pachting van woeste gronden, waar bij de ontginning wordt overgelaten aan de pachters; 2e. de verpachting van de ontgon nen kavels dient niet plaats te heb ben voor de tyd van 12 jaar, doch slechts voor 6 jaren, zulks teneinde de mogelijkheid open te stellen om de pachtwaarde dan opnieuw te kunnen vaststellen. By verpachting voor 6 jaren zou dan, by een pachtvrydom voor het ie jaar, de pacht voor 't 2deen 3de jaar moeten worden bepaald op f40 per hectare en per jaar, voor 't 4de tot 6de jaar f 45.—

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1