Financiële regeling en Overzicht REDDEND CHRISTENDOM. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN WEDEROPBOUW BEL BIJ BRAND 39 2 De 4jemeluaad dei keiliqen naat Austtalië 9 Kippen-tekcd U deviezenuedies. De toestand in tfndlóHe&lê BUITENLAND Zaterdag 21 Mei 19491 f No. 20 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van don Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad vertentiepry' zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. In deze rubriek is aan mensen, die plannen voor de bouw van een eigen woning koesteren, aangeraden, by het Kijk aan te kloppen om steun, daar het Rijk door de financierings-regeling een deel dor lasten voor haar rekening neemt. Nu zijn er verschillenden ge weest, die de kous op de kop kregen en ons dit verwijten. Zij vergaten echter een ding: Om te kunnen bouwen heelt men een zogenaamde Rijksgoedkeuring nodig. Die kan alleen worden verleend wanneer er bouwvolume beschikbaar is. Met dat bouwvolume is het hier slecht ges'eld. Overal komt men materiaal tekort. Velen, die met hoop in het hart op grond van de Finan cieringsregeling een bijdrage hebben aangevraagd en zelfs wel verkregen, kunnen bij gebrek aan bouwvolume nu toch nog niet gaan bouwen. Dat nemen die teleurgestelden onskwalyk. Het spy't ons natuurlijk voor hen, dat zij nog niet aan bouwen toe kun nen komen, maar dat ligt niet aan de financierings-regeling; zy zullen wellicht 'nog wat geduld moeten hebben. Dat mag ons echter niet weer houden om toch nog iets over die financierins regeling te vertellen. Dat is dan van belang v,oor diegenen, die nog wachten kunnen op betere tijden en grotere bouwvolumes. Het is voorschrift, dat de aanvraag om financiële medewerking by de gemeente wordt ingediend, voordat men met de bouw vd. woning begint. Zondigt men tegen dit voorschrift, dan kan de bijdrage niet worden verleend. Nu is het a! meermalen voorge komen, dat men by de gemeente de tekeningen, al of niet met bijbehorend bestek, indiende, in de veronderstel ling daarmede aan de zoeven bedoelde verplichting te hebben voldaan. Men vroeg en kreeg de nodige bouwver gunningen en ging dus opgewekt aan de slag. Een beschikking over de finan ciering kwam -er echter maar niet en toen men ging vragen waar die wel bleef, kwam aan het licht, dat er niet eens een aanvraag was ingediend. Men moet wel degelijk de financiële bijdrage van het Rijk officieel aan vragen er. de daartoe bestemde for mulieren bij de gemeente indienen. We mogen de belanghebbende er dus met nadruk op wijzen Het in diener. van tekeningen zonder meer is niet voldoende; men moet de for- mulieien behoorlijk invullen dat is helemaal geen heksentoer, zeker voor de architecten niet en ze mét de voorgeschreven bijlagen by de dienst van gemeentewerken bezorgen. Pas daarna kan men met bouwen beginnen, aangenomen, dat de nodige vergunningen zijn verkregen. Per Januari van dit jaar waren er in ons land nog 40.890 woningen in aanbouw. Alle deskundigen waren het er over eens, dat dit teveel van het goede was. Wanneer men aan te veel woningen tegelyk laat werken,, dan geeft dat alleen maar moeilijkheden en ver traging. De Minister kondigde dan ook reeds in October 1948, toen er zelfs 46.000 woningen in aanbouw waren aan, dat hy" van plan was het aantal woningen in uitvoering te verminderen. Daarmede kwam hy tegemoet aan de bezwaren, die in de bouwerswereld leefden en tegelijkertijd werd een voor waarde vervuld, waardoor de gemid delde bouwtyd zou worden verkort. Het is duidelijk, dat men op twee manieren de hoeveelheid woningen-in aaóbouw kan verminderen. Aan de ene kant moeten er zoveel mogelijk huizen klaar komen en aan de andere kant moeten er maar wei nig nieuwe op stapel worden gezet, Uit de voorlopige cijfers over het eerste kwartaal bly'kt nu, dat er op 31 Maart ruim 37.000 woningen in aanbouw waren. Een weliswaar be langrijke vermindering in de tijd van een half jaar, maar toch niet zó groot, als die te verwachten was. In het eerste kwartaal kwamen bijna 10.000 woningen gereed. Een aantal, dat behoorlijk uitsteekt boven het voor-oorlogse gemiddelde in dezelf de wintermaanden. Als de volgende kwartalen een soortgelijk beeld te zien geven, dan halen we dit jaar de 40.000 nieuwe huizbn en lopen daarmede voor het eerst sedert de bevrijding op de wo ningnood in. Hieruit bly'kt, dat de resultaten over de eerste drie maanden van 1949 de verwachtingen van het bouwprogramma overtreffen. Men is in ons land in dit kwartaal begonnen met de bouw van een kleine 6000 woningen. Dat is dus de besteding van onge veer 1/5 deel van het thans bekende bouwvolume voor het gehele jaar. Hiermede rekening houdend ziet het er naar uit, dat in de komende kwartalen een groter deel van dit bouwvolume verwerkt kan worden, hetgeen betekent, dat er méér wonin gen worden gegund dan tot nu toe in 1949 het geval was. O.L.Heer is ten hemel opgevaren om ons het doel van ons leven aan te wijzen en er ons een woning te bereiden. Het doel van ons mensely'k leven, van onze pelgrimstocht op aarde,- is immers het geluk van de hemel. Om de hemel te verdienen moeten we heilig zijn, want niets onheiligs wordt in de hemel toe gelaten. Als we het leven van allegrote en kleine heiligen tot hun grootste al gemene deler willen herleiden, krijgen we vier kenmerken, die we by allen aantreffen: ascetisme, sterkte van ziel, zuiverheid en goedheid, de vier in nerlijke voorwaarden van wat wy gewoon zyn, gelovig of niet gelovig, heiligheid te noemen. Ascetisme betekent, ons niet te veel overgeven aan het zintuigelyke leven, niet te veel toegeven aan de smaak en de andere natuurlijke behoeften van het lichaam, ons beperken, ons lichaam liever iets te weinig dar. te veel gunnen. Sommige heiligen zyn hier zeer ingegaan en hebben mis schien de gulden middelmaat over schreden, maar wat zij deden, hoe gek en dwaas het ook lijkt, hebben zy gedaan met een zuivere intentie en daarom was het welgevallig aan het hart van God. Sterkte van ziel. Alle vrees en weifeliDg moet uit ons leven ver dwijnen. We moeten volmaakt on verschillig worden voor armoede of rykdom, gezondheid of ziekte, wel slagen of mislukking, smaad of lof prijzing. Het is de gelijkmoedigheid van hen, die met het lichaam nog wel op aarde, leven maar wier geest en verlangen reeds lang in een andere, betere wereld vertoeven. Zuiverheid. Vrij blijven van de be- smetttng der wereld, van het bederf der zonde. Streng zyn tegenover het eigen vlees. Niet meedoen met de wereldse geest van ij delheid en licht zinnigheid. Steeds naar een grotere zuiverheid van ziel streven om zich te onthouden van iedere schijn van zonde. Ook streven naar een grotere zuiverheid in de innerlijke intentie. Liefde. De verslondenheid in God mag geen afbreuk doen aan de be oefening van de uitwendige werken van barmhartigheid. Bestrijden we iedere vorm en iedere uiting van antipathie, afgekeerdheid, brutaal en liefdeloos optreden. Goed zijn voor alle mensen, niet alleen goed zijn met woorden maar vooral met daden, al zijn ze ook nog zo onbeduidend. Wel willendheid en hartelijkheid voor allen, ook voor de bedelaars van de straat, voor de kleine kinderen, voor de armen en de zieken. Liefde om ons zaaien, handen vol. Iedere christen moet zich af en toe rustig afvragen, waar hij staat, of hy op de goed6 weg is, of het tempo van zijn gang niet te aarzelend en te traag is. We weten nu, waar we vooral op moeten letten, wat God vóór alles van ons verwacht. Hier moeten we ons eigen record telkens ver- beteien/Want werkend aan onszelf met onverdroten ijver, aan ons karak ter hamerend en -vijlend, zullen we ons langzaam maar zeker gereëd ma ken om eens onze vlucht naar boven te nemen, waar we met alle engelen en heiligen verenigd zullen worden in de schoot van God. P.H. RONGEN O.C.R. Emigreren Voor de landbouwers Australië geeft landbouwers en veefokkers en het land kennende, meen ik te moeten wijzen op een tweetal ernstige nadelen die het land aankleven en redenen zijn, waarom men zich wel tweemaal dient te be denken, alvorens de grote stap te wagen. Daar is op de eerste plaats de steeds met korter tussenpozen terugkerende droogte-periode, de „drought", die de bedrijven enorme schade toebrengt. In de regentijd dienen de uit zee komende regens zo hoog te stijgen, dat zij 'het kustgebergte ongehinderd kunnen passeren, doch doen dit helaas zo af en toe niet, waardoor het achter land verstoken blijft van de zo bitter noodzakelyken regenval. De gevolgen zijn funest. In 1939 b.v. alleen reeds verloor de staat Queensland, ruim 6.000.000 schapen en zagen pl.m. 800 farmers hun bedryf en bestaan verloren gaan. De meesten van deze onfortuinlyken toch, hadden de grote fout gemaakt, om direct na aankomst in Australië, een makelaar 111 de arm te nemen en zich een bedryf aan te schaffen en dan liefst nog wel op het zo ver- foeielijke afbetalingssysteem. De droogte-periode was de oorzaak van de plotseling sterk verminderde inkomsten en de harde Australische wetgeving, geeft de verkoper het recht om de farm direct terug te nemen, zodra de koper in gebreke blijft, on geacht de reden daarvan. Er is maar één juiste manier om in Australië goed in de landbouw terecht te komen, n.l. eerst een paar jaar te gaan werken op een goed be stuurd bedrijf en daarna land en crediet by de regering aan te vragen, tegelyk met de nodige adviezen. Men valt dan niet in handen van onscrupuleuze makelaars en past wél op in die ge bieden terecht te komen, waar de regenval het gematigst is. Australië's tweede grote nadeel gevormd door zyn z.g-. „Stervende Hart", de woestijn die het gehele centrum des lands beslaat en dezelfde onplezierige gewoonte bezit als de Sahara, n.l. van zich stilaan te ver groten. Gedurende een „drought", nemen geweldige zandstormen millioenen tonnen zand hoog op en deponeren deze elders, waardoor het kan voor komen, dat ganse bloeiende landouwen in één of twee dag9ntyds veranderen in troosteloze, onherstelbare woestijn. Nog ty'dens de oorlog ging op deze wyze een gebied van 5000 km2 ver loren... Australië's grootste geograaf, Prof. Dr. J.B. Thomson, heeft in z'n veertig jarige loopbaan een aantal gegevens verzameld, die onmiskenbaar op een zeker te gebeuren ramp wyzen. Gehele meren die hy een twintig, dertig jaar geleden nog verkend en bestudeerd had, zijn thans verdwenen; rivieren degenereren en zakken af tot beken; moerassen verzanden drogGn uit. Volgens Prof. Thomson zal er als dit „opdrogings-verschijnsel" zo door gaat, binnen een eeuw nog slechts één derde over zyn van Australië's nu nog rijke en vruchtbare gebieden. Er is slechts één manier om deze ramp te voorkomen, n.l. de snelle uitvoering van de reeds zo lang in de pen zijnde, gigantische bewaterings plan, dat milliarden en milliarden zal kosten, maar Australiës enigste hoop op redding vormt. Lukt dit plan, dan gaat het land een toekomsl tegemoet, zoals allicht geen ander is beschoren. En lukt dit niet... Quovadis, Australia? Het Nederlandse tekort aan kippen wreekt zich bitter in een onnodig verlies aan deviezen, dat in de mil lioenen loopt. De eierexport belooft weliswaar glorierijke dagen, de eiermijn te Roer mond weet niet, waar de eieren vandaan te halen om aan de toe nemende buitenlandse aanvraag te voldoen, maar onze kippenstupel staat nog slechts op hoogstens 60 pet. van zyn vooroorlogse sterkte en dit is de reden, dat Nederland dit jaar niet 500 millioen eieren méér kan uit voeren tegen harde valuta. Andere eieren exporterende landen gaan met de buit stryken en Neder land laat kostbare kansen verloren gaan, om zyn vroegere plaats op de wereldmarkt te heroveren. Voor het volgend jaar zyn de vooruitzichten niet veel beter Slechts 15 millioen kuikens werden dit seizoen uitgebroed, een aantal, dat nauwelijks groot genoeg is om het peil van onze huidige kippensta- pel te handhaven, laat staan uit te breiden. De kippenhouders geven de schuld van deze betreurenswaardige gang van zaken aan de regering. Tegen het advies van de Stichting van de Landbouw in heeft de re gering slechts voer geïmporteerd voor 15 millioen broedkuikens. Het voorstel om 20 millioen kui kens te laten broeden, werd in de wind geslagen. Motief: geen deviezen voor het benodigde kippenvoer. Maar als met dit kippenvoer onze kippen- stapel weer op behoorlijk peil kan worden gebracht zo redeneren de kippenhouders dan zouden deze uitgaven voor voer rykelyk in devie zen zyn beloond. Nog een ander vraagstuk houdt de kippenfokkers in beroering. Het beruchte zegelstelsel, hoe goed ook opgezet, schijnt in de practijk steeds minder te voldoen. Volgens dit stelsel moet het verschil tussen binnenlandse pry's ,en exportprijs door de kippenhouder worden bijge past in de vorm van zegels, die 31/» cent kosten. Voor deze zegels kan de kippen houder dan toewijzingen voor kippen voer krijgen. Dit zou alles goed en wel zyn als deze kosten gelijkmatig over alle kippenhouders werden verdeeld. Maai de toestand is nu zo, dat de grote boerenbedrijven, die voer uit eigen bedryf hebben, geen zegels nodig hebben. Het verschil tussen binnenlandse en exportprijs drukt dus in zyn volle zwaai te op de kleine bedrijven. Er wordt thans gezocht naar een nieuwe, maar eerlijke regeling, die het zegelstelsel zal vervangen. Binnen enkele maanden zal de Stichting van de Landbouw een voorstel tot een dergelijke nieuwe regeling by de minister indienen. Minister van Maarseveen, die schijn baar met alle gemak twee ministeries bedient, dat van Binnenlandse Zaken en Overzeese Gebiedsdelen ad interim, heeft nu namens de regering ver klaard het waartoe van de koers wijziging t.o.v. Indonesië. Zo verklaarde hij, dat de Neder landse regering, varende naar het doelde Verenigde Staten van Indo nesië, de koers onderweg heeft moeten wijzigen, waardoor de overeenkomst v. Royen—Roem tot stand is kunnen komen. Er is nu weer een accoord gesloten met de Republikeinen, omdat volgens de spreker, de Republikeinen niet meer zo wantrouwend staan tegen over de Nedorlanders als in het verleden. Het doel der Nederlandse regering blijft echter hetzelfde, n.l., de uiteindelijke tot standkoming van de Verenigde Staten van Indonesië. Nu is óver dit accoord lang en breed over te redeneren en de Tweede Kamer heeft al reeds gedaan, de zaak is niet als zodanig meer ongedaan te maken. Mag de Regering zich by monde van minister van Maarseveen, wel optimistisch tonen, het verleden heeft aangetoond, dat optimisme zeer vlug kan omslaan in pessimisme. De twee eerste reacties, die op de gesloten overeenkomst zijn gevolgd, was de ontslagaanvrage van Dr. Beel als Hoge Vertegenwoordiger der Kroon en het protest van Sumatra tegen de overeengekomen stopzetting van de vorming van nieuwe federale staten. Dr. Beel heeft zich niet kunnen verenigen met de vorm en de omvang van het herstel der Republiek in Djocja en de voorlopige stopzetting van de vorming van de nieuwe Negaras. De Nederlandse regering meent echter, volgens haar tweede regerings verklaring, over deze bezwaren heen te kunnen stappen, daar volgens haar de toekomst leren zal, dat deze feiten het gemakkelijker maken het ge stelde doel te bereiken. De Tweede Kamer was in haar commentaar op de regeringsverklaring tamelijk koel. Ook zy legt zich neer by de feiten, hoewel de regering geen critiek gespaard is gebleven. Intussen tekenen twee feiten aan de Republikeinse zyde de ernst van de toestand. Daar is dan op de eerste plaats het bericht, dat de Republi keinse nood-regering op Sumatra de verklaring van Roem niet onderschrijft en haar gezag niet overdraagt aan Soekarno c.s., wat weer tot de nodige verwikkelingen aanleiding kan geven. En op de tweede plaats het bericht, dat reeds duizenden zich gereed maken Djocja te verlaten als de Republi keinen terugkomen. Die mensen schynen het optimisme van de re gering nog niet zo direct te delen, maar nog altijd schrik tehebben voor de oude terreur ten tijde der Repu bliek. Zo is Nederland voor de zoveelste maal „onder door" gegaan en voor de zoveelste maal vragen duizenden zich met angstige bezorgdheid af. zowel in Nederland als in Indonesië, „wat nu weer?" De toekomst zal leren, of de Repu bliek het vertrouwen op kan brengen, dat de Nederlanders eisen en of de Nederlanders in staat zyn alle partyen, die rechten te geven, die zij terecht eisen t.o.v. de Republiek. Engeland In Engeland zyn de gemeenteraads verkiezingen, nog meer als in Neder land, een afspiegeling van de politiek. .En nu op de voornaamste plaatsen in Engeland deze verkiezingen gehouden zijn, blijkt, dat de regeringsparty, de Labours ernstige verliezen geleden heeft en feitelijk niet meer op de meerderheid van het volk steunt. Aangezien het volgend jaar de ver kiezingen voor het Lagerhuis plaats zullen vinden, is dit een somber voor teken. Vooral de belastingpolitiek die deze arbeidersparty gevoerd heeft, schynt haar struikblok geworden te zyn. Zo is het dus mogelijk, dat Chur chill met zyn conservatieve partij weer een goede kans maakt, al heeft Kunt U zich nog herinneren een jaar geleden Als een kring rond Yenray en midden in onze straten hebben we kruisen opgericht, kruisen, die stonden midden in de bloemperken, welke wy er omheen hadden aangelegd. Met zorg en met smaak. In een proces sie van de gehele buurtschap, voorafgegaan door de muziek, zijn we het kruis gaan planten en midden op straat hebben we staan luisteren naar een preek, die ons voorbereidde op de Missie. Kunt U het zich nog herinneren een jaar geleden Yoor de ramen van al onze huizen hadden we kaarten geplaatst. Zelf daar neergezet: „Of de Missie slaagt, hangt af van U". Grote aan plakbiljetten hebben we gehangen voor de ramen van onze winkels. Bij iedere maaltijd hebben -we tesamen gebeden voor het welslagen van de Missie, Zieken op hun bed en ouden van dagen stil op bun kamer. Ieder hun eigen gebed. Kunt U het zich nog herinneren een jaar geleden U kreeg de uitnodigingen thuis. Vader en moeder, de alleenwonenden, de knechten en dienstdoenden, de verplegers en de verpleegsters. U kreeg ieder de persoonlyk9 uitnodiging: „Kom naar de Missie". Elke week las U de artikelen in dit blad. En een week voor de Missie begon gingen de étalages open. Bij tientallen. DeMissieklok in beeld. Over heel Venray lag de idee Missie. Hoog boven Yenray stond het geschreven in lichte letters en in de avond zag u daarnaar op. Missie stond er. Als een opwekking, als een aansporing, als oen hernieuwde uitnodiging telkens als U er naar keek. Zelf maakte U de étalage's, met uw eigen voornemen. De jongens van de Mulo en de jongens van de ambachtsschool, de jongens en meisjes der andere scholen. De misdienaars, de middenstand en de K.A.B. De boeren en de jonge boeren, de ruitery en de schutterij, de zangverenigin gen en de congregatie. De H. Familie en de Derde Orde. Ieder gaf en ieder las zijn voornemen: „In deze Missie beloven wy". U maakte uw wandeling door het dorp en U las en herlas. Door de dag ging U af en aan door de straten en in tientallen vormen stond het er: „In deze Missie beloven wij". Vol waren de kerken. Afgeladen by de sluiting en weer heeft eenieder zijn voornemen der Missie herhaald en uitgezegd. Weet U het nog een jaar geleden En nu Hoe heeft U zich aan dat voornemen gehouden Is dat voornemen uitgevoerd Heeft U het dagelijks m uw leven uitgebeeld, of is het by uw voornemen .gebleven Heeft het dwarrelende leven dat voornemen weer vervaagd en doen vergeten Kent U het voornemen nog Nu na één jaar komen we er weer op terug. Reddend Christendom Het is als een hernieuwing. Als een herhaling van wat U toen beloofde: Verbetering van leven. Beter leven Amerika's presidentsverkiezing wel geleerd, dat men niet te vroeg moet roepen. Duitsland De blokkade van Berly'n is ten einde, met gewone regelmaat ryden weer treinen en auto's naar de vroegere Duitse hoofdstad en op de controle der Russen na, is alles weer als vroeger. Maar de luchtbrug gaat even gewoon nog door en de militaire hulp verlening aan West-Europa door Amerika is niets verminderd. Uit dit alles bly'kt wel, dat het Westen nog altijd een slag om de arm houdt voor het geval de Russen op de hun eigen manier weer eens een spaak in het wiel steken. Intussen is in het Oostelijk deel van Duitsland een communistisch Volkscongres gekozen, dat dezelfde taak zal krijgen als het West-Duitse parlement van Bonn. En hier hebben de Oost Duitsers duidelijk laten merken, dat zij niet zo bepaald voor het communistisch regiem zijn, als de Russen ons willen doen geloven. Van de dertien millioen die gestemd hebben, zyn er vier millioen die dui delijk gemaakt hebben, dat zy" van de enige lijst, die er was en die natuurlijk die der communisten was, niets wil den weten, terwijl bovendien een millioen zich onthielden van stemmen. Wat dat betekent onder een regiem, dat alleen 99 pet vóór-stemmers kent is wel duidelyk. China De verdediging van Sjanghai is de laatste verdediging van het oude China. Nieuwe machten hebben na einde lozen jaren strijd de laatste tegen stand opgeruimd en slechts de mil- lioenenstad Sjanghai, is het laatste bolwerk, dat nog vallen moet. Dan is het oude Chinese Ryk voor de zoveelste maal in zyn geschiedenis van regiem veranderd en het heeft er ditmaal de schijnvan, dat ook inderdaad de eenvoudige Chinees daarvan de vruchten plukken zal. Want het is wel eigenaardig dat dit land telken jare zyn hongersnoden kende, zyn grote overstromingen, zyn binnenlandse gevechten, waardoor er nooit vrede en rust was, waardoor er nooit vrede en rust was, waardoor nooit iets kon worden opgebouwd en duizenden mensen stierven van hon ger en ellende. De communisten willen daar een einde aan maken en juist dit streven heeft hun zo'n aanhang bezorgd bij het gewone volk. Het is nu echter de grote vraag, waartoe dit streven zal leid6n. Zal Rusland de grote viool spelen en dit onmetelijke rijk in haar dienst stel len, of zijn de Chinezen in staat on afhankelijk van Rusland het opbouw werk te beginnen. De laatste stryd staat op het punt te beginnen, van alle kanten rukken de communistische troepen op dit laatste nationale bolwerk aan. Amerika en Engeland wachten af. Frankrijk In Parijs zullen op Maandag a.s. Frankrijk, Amerika, Engeland en Rusland weer eens gaan praten over het Duitse probleem, over de kwestie Berly'n, over de blokkade, kortom over alles wat de vier vroegere bond genoten nu zover uiteengedreven heeft. Rusland heeft zijn voorbereidingen- getroffen door het opheffen der blok kade, de verkiezingen in het Oosten en de propaganda in het Westen van Duitsland. Ook de drie anderen hebben echter niet stil gezeten, maar in enkele voorafgaande zittingen hun stand punt bepaald. En dit standpunt houdt op de eerste plaats in, dat de vor ming van een West-Duitse Staat onder alle voorwaarden door zal gaan. Dit is al een harde noot voor de Sovjets, maar niet de enige. We denken byv. aan de controle over het Ruhrgebied. Wat zal daarmee gaan gebeuren Deze conferentie staat wel voor zeer zware opgaven en de Sovjets zullen heel wat veranderd moeten zyn, wil alles van een leien dakje gaan. De rollen zyn echter wel wat omgedraaid. Had het Westen voor enkele jaren de Rus nog nodig, nu zyn de borden verwisseld en in het besef hiervan bestaat de mogelijkheid dat de Russen handelbaarder zyn geworden. Maar hierover is nog zeer weinig te zeggen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Dinsdag 24 Mei kleuterbureau Donderdag 26 Mei GEEN BUREAU. VOLKSCONCERTEN De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat de volksconcerten voor 1949 zün vastgesteld als volgt Zondag 29 Mei 1949, Fanfare „Cns Genoegen" Oirlo te Venray 8 uur; Maandag 6 Juni 1940, Harmonie „Sub Matris Tutela" te Venray 8 uur; Zaterdag 11 Juni 1949, Venray's Harmonie te Venray 8 uur; Zondag 19 Juni 1949. Fanfare St. Oda Merselo te Heide 6 uur; Zaterdag 25 Juni 1949, Fanfare Peel- klanken Ysselsteyn te Venray 8 uur; Zondag 3 Juli 1949, Fanfare Peel- klanken Ysselsteyn te Ysselsteyn 6 u.; Zaterdag 9 Juli 1949, Fanfare St. Catharina Leunen te Yenray 8 uur;

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1