WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PAUS PIUSXII Venrays Vroede Vaderen vergaderden Waar blijft de vergoeding voor de Engelse schade...? Katholieke radio-luisteraars Zaterdag 2 April 1949 No. 13 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprij s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. (Eugenio Pacelli) PAUS PIUS XII intiem 2 April viert Paus Pius 511 zijn gouden priesterfeest. Deze dag zal aanleiding geven tot grootse mani festaties over heel de wereld, om de Paus, die zoveel geleden heeft onder zijn pontificaat en dikwijls zo schan delijk is beledigd, de ver ering en de dankbaarheid van de millioenen katholieken t8 vertolken. Daarom laten wij hier als een be scheiden hulde voor onze opperherder enkele bijzonderheden uit zijn privé- leven volgen in de veronderstelling, dat wij wel iets meer willen weten van het dagelijkse leven van deze reus in het geestesleven, deze redenaar bij Gods genade, deze onvermoeide strijder voor de rechten van God en de Kerk. De Paus slaapt per nacht vijf tot zes uren. Hij staat om halfzeven op. In een klein aan de slaapkamer^aan- gebouwd turn's ertrek houdi de Kerk vorst zich vervolgens tien minuten bezig met lichaamsoefeningen. Om zeven uur leest hij in zijn kapel de Mis, die wordt bijgewoond door de drie Zwitserse nonnen van de Orde van het H. Kruis van Menzingen. Deze houden ook de vertrekken van de Paus in orde, bereiden zijn maal tijden en zorgen voor zijn kleren. Na het celebreren van de Mis be geeft de Paus zich gedurende een half uur in stil gebed. In zijn slaap vertrek neemt hy vervolgens een licht ontbijt, bestaande uit koffie, melk, brood en boter. Precies om negen uur gaat Pius XII naar de tweede ver dieping van het pontificale paleis, waar hy in zijn particuliere bibliotheek zijn kamerheer Giovanni Stefanari ontvangt om te samen met hem de post te behandelen. Een uur later verschijnt althans vier maal in de week de Substituut staats secretaris voor een conferentie, die gewoonlyk meer dan een uur duurt. Even over elven nemen de particuliere audiënties een begin en anderhalf uur later, als de laatste bezoeker is verdwenen, trekt de Paus-zich voor het middagmaal in zijn vertrekken terug. Hy eet alleen, zoals alle pausen ge daan hebben, met uitzondering van Pius X, slechts door de Zwitserse nonnen bediend. De maaltijden zijn steeds zeer eenvoudig en bevatten zoveel mogelijk vitaminen. Het mid dagmaal bestaat gewoonlyk uit een dunne soep, een stukje kalfsvlees met groenten, kaas en veel vruchten. Daarbij drinkt hy een glaasje water met 'witte wyn, echter nooit koffie. Na afloop van het maal spreekt de paus een kort dankgebed om dan een uurtje te gaan rusten. Om kwart voor vieren onderneemt de paus zyn dagelijkse rondgang door de tuinen van het Vaticaan, waarop hem gewoonlijk kamerheer Stefanari en zijn particuliere secretaris mgr. Pio Roniguari begeleiden. Zy gaan per auto en gedurende deze tocht spreekt de paus met zyn metgezellen. Vaak laat hy stil houden om uit te stappen 6n wat te wandelen langs de tuinwegen, al lezend in zijn brevier. Zyn secretaris volgt hem daarbij op enige afstand. Hy is een goed wan delaar. Om vyf uur teruggekeerd van deze tocht, keert de Paus naar zyn studeervertrek terug, waar -hy tot half zeven blijft werken. Dan ont vangt hjj de plaatsvervangende staats secretaris mgr. Giovanni Batista Mon- tini, met wie hy de particuliere correspondentie afhandelt en rede voeringen en documenten van bij zondere betekenis voltooit. Tegen acht uur 's avonds bidt de Paus tesamen met de Zwitserse nonnen de rozenkrans in zyn kapel en om negen uur soupeert hy vaak twee eieren, wat aardappelsoep en verse groenten, kaas en vruchten. Om tien uur begeeft hij zich wederom naar zijn particuliere vertrekken, waar hy tot middernacht werkt, op welk uur hy zich ter ruste begeeft. Zijn slaapvertrek is een kale, lichte kamer1 met een klein koperen bed, dat eens aan Pius X toebehoorde. Boven het bed hangt een Madcnna van Pompei, geschilderd dooreen onbekend Middel eeuws meester. In deze kamer brengt de Paus de laatste minuten van zyn arbeidsdag in g9bed door. 'sWoendags is er een kleine wijzi ging, want dan ontvangt de Paus de pelgrims en de bruidsparen. Dan ver vallen de particuliere audiënties. Ter afronding nog enkele kleine bijzonderheden. De Paus spreekt weinig, maar glim lacht dikwijls. Hjj is een toegewijd radioluisteraar, bezit een geluidloze schrijfmachine van Italiaans fabrikaat, waarop hy de belangrijke brieven en stukken zelf typt, ook zyn eigen rede voeringen. Op regendagen kan men hem dik- wyls, gewapend met een grote, zwarte parapluie, in de tuin zien wandelen. Houdt er van de mening van de puitenwereld te horen over zyn ac tiviteit en diplomatieke daden. Ge bruikt een electrisch scheerapparaat. P. H. RONGEN O.CJL Engelse Schade en Wederopbouw weer eens de hoofdpunten.... Volgens de agenda liet het zich aanzien, dat or deze keer nu eens niet veel te doen was, maar we had den buiten de waard gerekend, in dit geval de Rondvraag, waarin diverse heren hun hart weer eens hebben uitgestort. Maar laten we beginnen by het begin. Na de opening kwam punt i, de vaststelling der notulen van de open bare vergaderirg van 22 Febr. jl. Aangezien de heren deze nu eerst voor zich op tafel vonder., als een j lijvig boekdeel, was dat wel wat veel gevraagd en werd dit punt aange- j houden tot de volgende vergadering, om zodoende wat tyd te hebben ter bestudering. De ingekomen stukken waren als gewoonlyk weer eon flinke stapel. Ged. Staten deden mededeling dat zy goedkeurden de raadsbesluiten 1. om grond te kopen 2. om f 250.000 te lenen 3. om grond te verpachten 4. om de verordening 00 het heffen van trottoirbelasting te wijzigen 5. idem de besmettelijke ziektegel- den 6. idem d9 straatbelasting. Verder was er nog een schrijven bin nengekomen van Zuid-Ooster Auto busdienst, waarin deze mededeelde, dat de omlegging van enkele lijnen van de dienst Venray-Venlo over Oirlo om verkeers technische redenen onverantwoord wordt geacht. Het was de heer CUSTERS aan te zien dat dit hem speet, maar er schijnt niets aan te doen. Al deze mededelingen werden voor kennisgeving aangenomen. In de verordening op de hand- en spandiensten moesten op voorstel van de Minister nog enkele admini stratieve veranderingen worden aan gebracht. Z.h.st. ging de Raad er mee accoord. Klasse-indeling Het gevoelen van de Raad werd gevraagd door Ged. Staten over een ontwerpbesluit tot het verlenen van een gratificatie aan secretarissen en ontvangers. Daar het hier de regeling gold voor een derde klas gemeente, dus niet voor Venray, kon B. en W. er zich wel mee verenigen. De heer VAN HAAREN moesten echter nog enkele opmerkingen van h9t hart. Hy zag tot zyn grote schrik dat er weer geschermd werd met een klasse-indeling voor de gemeenten, en meende, dat een dergelijke waan zin nu toch wel achterwege kon blyven. Waarom moest deze klasse indeling er zyn voor gemeente ambtenaren, voor onderwijzers en leraren, ja zelfs voor de arbeiders in algemene zin. Als men zag welke gemeentes er voor onze arbeiders een hoger loon mogen uitbetalen, dan staat men wel even verstomd. Tege len, Boxmeer etc. om maar enkele voorbeelden te noemen staan allemaal hoger geclassificeerd als Venray. Hy was er voor dat B. en W. Ged. Staten van deze zienswijze op de hoogte zou stellen en van haar kant alles in het werk zou stellen om van dit klasse stelsel in algemene zin bevrijd te worden. De heer FR. JANSSEN was het in grote lynen eens met vorige spreker, maar meende dat deze kwestie meer een zaak was van de overheid en het was hem bekend dat de K.V.P. deze klasse-indeling in het algemeen aan het bestuderen was. De heer ODENHOVEN wist verder nog te vertellen, dat ook de verschil lende stands- en vakorganisaties hier mede aan het dokteren waren. De VOORZITTER beloofde, dat B. en W. dit standpunt aan Ged. Staten bekend zouden maken, maar meende dat reeds een commissie van het Ryk benoemd was om dit klasseprobleem te bestuderen, zodat dus ook van hogerhand men hierop al attent was. De Raad had verder geen bezwaren meer voor deze gratificatie-regeling. Zo ging 't hetzelfde met de ont werp jaarwedde-regeling voor de secre tarissen van de Limburgse Gemeenten, al sprak zy by monde van B. en W. haar verwondering er over uit, dat' deze regeling slechts een terugwer kende kracht heeft tot 1 Januari t948 en niet tot 1 October 1947, waar op alle andere salarisverbeteringen zijn ingegaan. De begroting van 1948 moest ge wijzigd worden, daar de bijzondere by dragen van het Ryk aan de Ge ijieente verandering van sommige posten nodig maakt. De Raad gaf hiervoor zyn toestemming zonder commentaar. De nieuwe salarisverordening, die door de Raad is vastgesteld, behoeft enige correcties door een maatregel van de Minister van Binnenlandse Zaken. Ook dit kon B. en W. verder afhandelen. De Gemeenterekening 1946 is klaar gekomen, alsmede de reke ning van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over datzelfde jaar. De VOORZITTER merkte op, dat hy binnen enkele weken ook de rekening over 1947 hoopte aan te bieden, waardoor alles weer lang. zamerhand in het oude spoor zou terecht komen. De heren REINTJES, CAMPS en CREEMERS zouden deze rekeningen wel aan een onderzoek willen onder werpen. Deze heren gingen daarmee accoord. Het wordt zo langzamerhand de gewoonte, dat staande de vergadering nog enkele punten aan de agenda worden vastgeknoopt en zo gebeurde het ook deze keer. De Minister eist de zekerheid, dat. voor de bouw van de nieuwe Am bachtschool grond beschikbaar is en de Raad zal zich hierover dus moeten uitspreken. De gemeente heeft voor deze school beschikbaar een stuk aan de Tol groot 55,35 are voor.de somma van f 12.620. De Raad kon zich daar z.h st. mee verenigen, mits, zoals de heer VERMEULEN opmerkte, een Venrays architect deze school bouwen zou. De VOORZITTER vond dat vanzelf sprekend. Dan was er nog een punt over ver pachting van grond. De huidige bewoner van de Haze- hut, A. van Vegchel, gaat dez9 ver laten en deze boerderij, groot 7 H.A. kan dus opnieuw verpacht worden. Op de oproep in Peel en Maas zyn slechts twee gegadigden gekomen, n.ml. Kees uit Venlo, die als pacht bood f 200.— en P. van Tilburg uit Merselo, die f 250.— bood. De heer CUSTERS wou graag de oude pachtprys weten. Uit het ant woord bleek, dat deze f 210.— be droeg. Weth. PUBBEN gaf nog een kleine toelichting, men stelde de pachtprys niet hoger, omdat de grond daar tamelijk slecht was. Het is de bedoe ling, dat er later nog grond by komt, zodat er toch nog een behoorlijke boerdery van te maken is. Maar dan zal er gewerkt moeten worden en aangezien hy van^Tilburg kende en deze ook het meeste geboden had, adviseerde hij de Raad om dit aanbod aan te nemen. Dit werd dan ook ge daan en zo zal de Hazehut dus een nieuwe bewoner krijgen. Wederopbouwperikelen Dan kwam de Rondvraag, die ten slotte een vergadering apart werd. De heer FR. JANSSEN opende ge woonte getrouw het offensief. Hi] had met genoegen vernomen, dat of weer een nieuw plan klaar lag, nml. dat van de Ambachtschool, Maar hy vreesde, dat er te veel plannen kwa men, zonder tastbare resultaten. Zo moesten feitelijk van de herbouw gevallen alle financieringsaanvragen al zyn ingediend, maar tot heden was dat nog niet het geval. En waar blijft de verwezelyking van de 50 prefab-woningen, waarvan de plannen er ook al een half jaar zyn Als het nog enkele maanden duurt, zijn deze niet klaar voor de winter. Ook het plan voor de Landbouwhuishoudschool moet verwezenlijkt worden. Kan B. en W. niet zorgen dat daar eens wat schot achter komt, ook al om zakelijke overwegingen, daar anders alles op één hoop komt, wat de aan- nemir.gspryzen wel eens kan bein- vloeden. In zijn antwoord deelde de VOOR ZITTER mede, dat van de herbouw- gevallen er reeds 8 in zee zyn en de rest zo spoedig mogelijk gaat vertrek ken. Half April zullen alle finaneie ringsaanvragen de deur uit zyn. Des niettemin zal in de eerstvolgende vergadering van de bouwcommissie nog op de meeste spoed worden aan gedrongen. De prefabs zullen binnen kort gaan verrijzen. De plannen zyn klaar, slechts was het wachten op de toestemming voor onteigening, die nu is afgekomen. De plannen voor de Landbouwhuishoudschool zyn in Den Haag, dus hier moet men nog even geduld mee hebben. Wat de Ambachtschool betreft, die komt eerst het volgende jaar op het bouw programma voor, dit is uitdrukkelijk door de Minister uitgehouden. Zo is de toestand nog zo slecht niet als hy wel wordt afgeschilderd. Verder had de heer FR. JANSSEN ,nog steeds de verkeersborden in de Grotestraat op zijn verlanglijstje staan, maar ondanks het feit, dat deze hem reeds in een vorige verga dering waren toegezegd, stond er heden ten dage nog niets. In de Hofstraat heeft men een bord neer gezet uit het stenen tijdperk, op de 10 plaats is hét een verkeersobstakel en op de 2e plaats is van de voor stelling niets te onderscheiden, wat ook wel de reden zal zyn, dat er nog altijd auto's geparkeerd staan. De VOORZITTER is het in dit ge val roerend eens met de spreker, de geplaatste borden in de Hofstraat zyn ondingen en van nul en generlei waarde. Ze zullen vervangen worden en ook die in de Grotestraat zullen zo spoedig mogelyk geplaatst worden, Engelse schade Het aloude thema wérd ditmaal aangeroerd door de heer VERMEULEN, die nu eens spijkers met koppen wilde slaan. Hy had vernomen, dat Venray weer onveilig gemaakt werd door ambtenaren, die nu, vyf jaar datum, de mensen eens kwamen lastig vallen over de opgegeven Engelse Schade. Reeds in 1946 heeft B. en W. beloofd haar uiterste best te zullen doen, dat deze Engelse Schade uit betaald zou worden en tot heden toe heeft het grootste deel van het publiek bot gevangen en worden ze met een kluitje in het riet gestuurd. Spreker stelde voor, een Commissie uit de Raad te kiezen, die dan de minister zelf maar eens op de hoogte moest stellen van het gepingel met de oor logsslachtoffers.. Was de Engelse- Schade voor het overgrote deel in Amsterdam, ze was 4 jaar lang uit betaald. De VOORZITTER was bereid om nog eens voor de zoveelste keer op spoed aan te dringen, maar de heer VERMEULEN bleef by zyn voorstel van een Raadscommissie. De heer HETTEMA betwijfelde of Den Haag zelf wel wist wat er aan het handje was, op alle protesten, vragen, aanwijzingen, hoor je geen taal of teken. Gebeurt liet een dood enkele keer, dat er antwoord gegeven wordt, dan wordt je ver wezen naar Gennep, waar notabene het bureau al een half jaar overge plaatst is naar Roermond, maar dit schynt men zelfs in Den Haag nog niet te weten. Wethouder WINTELS meende ook dat by de Regering aangeklopt moet worden. Want nu deze de Engelse Schade heeft ondergebracht by de Schade-Enquete-Commissie is de kans groot, dat claim-schade als huisraad- schade wordt behandeld, wat wil zeggen, dat het publiek slechts 40 pet. uitgekeerd krygt tegen 90—100 pet, die de Engelsen zelf hebben uitbe taald. En het is niet billijk, dat som migen het volle pond krijgen, anderen daarentegen slechts 40 pet. De heer Fr. JANSSEN is het eens met het voorstel van de heer Vei- meulen. Die vragenstel Ier ii, vyf jaren na datum, is nonsens en het schijnt, dat die ambtenaren hun salaris moe ten verdienen met het afpingelen van de Engelse Schade. Dat deze heren maar rustig opgedoekt worden. Wethouder ODENHOVEN heeft toevallig van enkele van die heren bezoek gehad en men eiste bewijzen, dat de Engelsen de spullen hebben weggehaald. Toevallig kon hij ze ver strekken, maar 95 pet. van de bevol king kan dat niet, omdat zy geëva cueerd waren en niet in het dorp mochten komen. De heer van HAAREN wees er op, dat hy reeds vroeger gewaarschuwd heeft tegen deze afwikkeling, dat meer op afschuiving lykt als uit betaling. De VOORZITTER is nog steeds niet te vinden voor een Raadscommissie maar wil in een besloten vergadering dit punt nog eens nader behandeld zien. De heer VERMEULEN was echter nog niet klaar. In een radiopraatje van*de Wederopbouw deze week, is o.m. de Gemeente Venray er van be schuldigd te weinig actief te zyn geweest, waardoor toewijzingen voor bouwen van nieuwe woningen ver loren zyn gegaan. Spreker vond, dat de Wederopbouw over activiteit maar gauw d'r mond moet houden, mis schien is zij vergeten, dat nog steeds vier gevallen van 1947 op haar goed keuring liggen te wachten en dat wij, twee iaren na datum nog steeds niets gehoord hebben. Gronden in de Peel Nadat de heer de BRUYN op zyn vraag over een request van de buurt vereniging St. O.da over waterlossing aan het Hagelkruis, ten antwoord had gekregen, dat dit op Gemeente werken was voor advies, vroeg de heer CUSTERS of er nog geen nieuwe stukken mechanisch ontgonnen grond zo ver in orde waren, dat zy konden worden uitgegeven. Het werd toch de hoogste tyd voor de pachters ora deze in te zaaien. De VOORZITTER deelde mede, dat verschillende kavels byna gereed waren en in de volgende vergadering hoopte men tot verdeling te kunnen overgaan. Op de opmerking van de heer CUSTERS, dat dat veel te lang duurde, repliceerde de VOORZITTER, dat het de wens van de Raad was, zelf te beslissen over de uitgave van grond. B? en W. was echter gaarne bereid, indien de Raad dat goed vond, de stukken zelf te verdelen in overleg met de Peelcommissie. De Raad ging hiermede accoord.' De heer CUSTERS kon de weigering van Vitesse om een bus te laten ryden over Oirlo, toch moeilijk verkroppen en had nu uitgedacht, dat de Stations bus misschien wel enkele keren door kon ryden naar Oirlo. Maar ook deze hoop ontnaü! hem de VOORZITTER door hem te wijzen op de vergunning, die hiervoor nodig is uit Den Haag en die byna niet gegeven wordt. Woningnood Wethouder ODENHOVEN wenste nog een enkel woord te zeggen over de woningnood in onze gemeente. Het is hem onbegrijpelijk, hoe er in deze tyd nog mensen zyn, notabene ook nog zgn. katholiek, die in een groot huis wonen en kamers over hebben en die deze niet ter beschikking stel len van de velen, die nog op een huis wachten. Het is hem niet te doen voor verkiezingsredevoeringen, maar hy meent, dat vanachter de groene BIJ EEN RAADSVERGADERING Een van de grootste problemen in Venray en van de meeste plaatsen, die door de Engelsen bevrijd en ge- evacueerd zyn, is wel de uitbetaling der Engelse schade. Hoe de toestand in andere plaatsen is, doet op dit moment weinig ter zake, in onze Gemeente is het zo, dat 95 pet. van de lijders aan claim-schade,nog op hun centen wachteD. Byna trouw iedere Raadsvergade ring komt dit probleem om de hoek kyken en ook deze maal kwam het weer ter sprake. Zonder bepaalde cyfers ingezien te hebben, kunnen we rustig aannemen, dat het totaal aan Engelse schade aan particuliere eigendommen meer dan eeD millioen bedraagt, die van kloosters, scholen en openbare ge bouwen dan nog maar buiten be schouwing gelaten. En dat is nu niet bepaald een bedrag wat men maar achteloos laat slingeren. Dit is schijnbaar ook het idee van onze Minister van Financiën, die vyf jaren na datum weer eens wat amb tenaren rondstuurt om de opgaven der slachtoffers nog eens te toetsen. Afgezien van de vraag of deze controleurs hun tyd niet beter konden besteden, krijgen we de eigenaardige figuur, dat de controle van een be lastingambtenaar, die als geen ander ter zake kundig is, direct na de evacuatie niet vertrouwd wordt, dat de controle op het Gemeentehuis niet juist is geweest en dat men dat eerst na 5 jaren ontdekt heeft. De wyze van controle nog even buiten beschouwing latende, menen wy eerst te moeten vaststellen, dat ons dorp door de Engelsen werd ge- evacueerd, officieel en zonder paidm. Wel nu, dan is het niet meei als billijk dat de Engelsen, die goederon vergoeden, die by het vertrek dei- mensen nog aanwezig waren, maar bij terugkomst verdwenen bleken te zijn. Het feit, dat hier nog een O.D- was, geeft hun >niet het recht om deze verdwijning dan maar in hun- schoenen te schuiven. Deze O.D. stond immers onder hun commando. Nu is het de vraag of de Engelsen, die verantwoordelijkheid ook op zich genomen hebb9n en de rekening be taald hebben, of dat zij nog gewezen moeten worden op hun plicht in deze. Zyn wy goed ingelicht, dan is door de Engelsen al een beduidend bedrag betaald aan de Ned. Regering voor deze claims. rouwens het feit, dat de Engelsen toentertijd reeds zelf in verschillende gevallen het volle pond hebben uitbetaald, geeft er blyk van dat zy de verantwoordelijkheid niet schuwen. Als dit inderdaad zo is, dan kun nen we dat, wat op het ogenblik gebeurd, niets anders ?ien als een voordelig handeltje. De Engelsen be talen onder zekere voorwaarden het volle bedrag, maar nu probeert de Ned. Regering om daar nog wat aan te verdienen, dooi de Engelse schade zo veel mogelyk onder de gewone huisraadschade te doen vallen. Deze wordt immers nog niet aan 40 pet. uitbetaald. In die mening wordt men nog ge sterkt door de vragen van sommige heren controleurs, die met alle geweld bewijzen willen hebben, dat Engelsen het aangegeven goed inderdaad heb ben weggehaald. Een klein kind kan de heren vertellen, dat die goederen zijn verdwenen in de tyd dat geen enkele particulier in het dorp was, omdat ze door de Engelsen er uit gezet waren en dat men dus moeilijk kan vaststellen hoe en wanneer de goederen verdwenen zjjn. Bovendien zullen er zeer weinig mensen zyn, die precies kunnen ver tellen welke onderdelen hier nu alle maal rondgezworven hebben. Zo is ons een geval bekend, dat evacuees in Lieshout aan het Kerst diner kippenvlees kregen, waarvan later de sergeant vertelde, dat hy die op doortocht in Venray maar mee gepikt had. Van wie waren nu die kippen Trouwens er worden meer rare vragen gesteld door de heren contro leurs. Wat de volgende vragen met Engelse schade ce maken hebben, is ons niet recht duidelyk. „Hoelang ben je verloofd geweest" „Hoelang ben je getrouwd en hoevee1 kinderen heb je?" Er is nog niemand geweest, die nu vertellen kan waarom aan sommige mensen hier 100 pet. tafel, deze mensen, van welke stand zij ook. zyn, nog wel eens dringend aangespoord mogen worden hun plicht als katholiek te doen en hun huis open te stellen, voor mensen, die al zo lang wachten op enkele kamers. Hij noemt het een groot schandaal voor Venray, dat er nog zeer velen zijn, die het leed van anderen niet het minste interreseert. De heer VAN HAAREN merkte op. dat B. en W. dan toch kan vorderen, maar kreeg van de VOORZITTER te horen, dat er dan nog altijd mensen klaar staan om de slachtoffers de weg naar hoger beroep te wijzen. Hierna ging de Raad in geheime zitting en wat er verder met de Engelse Schade gebeurd, blijft in het geheimzinnig duister. direct is uitbetaald, aan anderen 90 pet. en het overgrote deel helemaal niets. Reeds verschillende malen is dit onderwerp in de Raad geweest, het publiek lacht er gewoon mee. Maar waarom wordt er ln den Haag geen antwoord gegeven? Wanneer men nu dit raadsverslag leest, ergert men zich over het gesol en het gesar met deze slachtoffers, die heus niet voor de aardigheid 5 jaar lang wachten op een schadevergoeding van wat de Engelsen meenden nodig te h9bben van het particulier eigen dom. We weten niet wat er verder in de geheime vergadering is besproken, maar wij hopen van harte dat den Haag duidelyk zal gemaakt worden, dat wy het moe zijn en nu eindelijk daden willen zien, nml. een uitbeta ling van de schade en niet verder meer lastig gevallen wensen te wor den door ambtenaren en controleurs, 5 jaar na datum. Hoewel de radiostryd een voor de K.R.O. gunstig aspect heeft verkregen sedert de terugkeer van de omroep verenigingen in de aether, kan de steun van de Katholieke Luisteraars nu minder dan ooit worden ontbeerd. Nog steeds is er geen definitieve regeling voor de radio-omroep. Zolang deze er nog niet is, moeten de katho lieke luisteraars waakzaam zyn. Van bepaalde zyde tracht men nog steeds de idee van een „eenheids omroep" doorgevoerd te krygen. Dit zou een groot gevaar kunnen zyn voor de zelfstandigheid van de K.R.O. om niet te spieken over de gevaren op zich, die aan de uitvoering van een dergelijk idee verbonden zyn. De. huidige regeling voor de Omroep is maar eer. voorlopige. De Kamers der Staten-Generaal zullen straks hebben te beslissen over het toe komstige (definitieve) radio-bestel. Dan zal het er dus om gaan welke plaats de K.R.O. in dat radio-bestel zal innemen. Binnenkort kan aan de K.R.O. ge vraagd worden Wat staat achter U Hoe groter dus het aantal leden (abonné's), des te sterker zal de K.R.O. staan. Elk abonnement op de „Katho lieke Raiio Gids" is dan als het ware een stem, uitgebracht voor een auto nome K.R.O. De K.R.O. ziet dan ook de vele abonné's als een waarachtige vrienden kring, die er naar streeft de K.R.O. voor Katholiek Nederland te be houden. Elke abonné wordt dan ook beschouwd als lid van de K.R.O. De daad is» dus ook aan U katho lieke luisteraars van Venray. Geeft U op als abonné (lid) van de Katholieke Radio Gids. Dit wordt U al zeer.ge makkelijk gemaakt, doordat in onze gemeente een agentschap van de K.R.O gevestigd is by de drukker van dit blad. Ons devies isEven een kaartje aan de Fa. v.d. Munckhof Venray en de volgende week hebt U de K.R.O.- gids thuis. Ook gelegenheid zich als weekabonné op te geven a 20 cent per week. By elke luidspreker in Venray be hoort een Katholieke Radio Gidsl Jongens van 14 tot 17 jaar 1 Jongeman, welke weg volgt ge De weg naar het einddoel is een steile weg. Daar is sportiviteit voor nodig. Geen gemakkelijk en laf paadje in de vlakte, dat alle toppen vermijdt; maar een hoge en steile weg over de toppen, met gevaarlijke afgronden aan beide kanten. En ge moogt niet duizelig worden. Een jonge man ging als matroos aan boord van een schip. „Kun je klimmen vroeg de kapitein. „Mijnheer, thuis klauterde ik in de hoogste bomen". De storm s.tak op: „In de mast!" beval de kapitein. De jonge matroos begon te klimmen. De schrik sloeg hem om het hart: het leek of onder hem het schip wegslingerde. Hy be gon te duizelen. „Naar boven kijken riep de ka pitein. Toen was hy niet meer dui zelig. Zö kan het stormen in onze ziel, maar wees godsdienstig en ge zult niet duizelig worden. Godsdienstig zijn is omhoog klim men, ook al stormt het en steeds naar boven kijken Jongeman, blijf een trouw lid van de godsdienstige vereniging. De ieuvd-H Familie is elke maand np Zaterdagavond voor de tweede Zondag, dus vandaag over 8 dagen, om 8 uur in de Parochiekerk. Nieuwe leden kunnen zich na af loop van de bijeenkomst in de kerk nog opgeven. II111II11II llllll.ll III IIIIIIIII LI III BEL BIJ BRAND No. 328

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1