SPORT bovendien gehouden zyn in het re gister, bedoeld in art. 438 Wetboek van Strafrecht, ten aanzien van de vreemdeling, aan wie bij onderdak verschaft, de bovenstaande gegevens aan te tekenen. GEVONDEN: Shawl, C. van Lierop, Langeweg; damesarmband, G. Peeters, Lull C 50a dekzeil, W. Hermsen, Vlakw.weg L 77 glacé herenhandschoen, H. Voesten, Akkerweg 15; wollen gebr. handsch. Albert Heyn; bos sleutels, Janssen, Langeweg 43; wollen wanten, Winters, Hofstraat 2; br. leren sigarenkoker m. sigaren, Wed. Swinkels, Langstr. 72; br. ceintuur, van Cuyk, Kruisstr.; br. portemonnaie m. inh., Wmr. Baan Oostsingel 14; 5 rozenkransen en 2 paar handschoenen (wol en glacé); Zusterschool, Maashese weg; motor handschoen waarin bl. w. handsch., Kongen, Langstr. 23; sleutel, G. Seu- ren, Oud Oostr.weg 30; glacé dames handschoen en rozenkrans, Min Markt, fluw. kindertasje, Verhalle, Langstr.62; zweep, Strybos, Langeweg is; want, groenwit, Potten, Langstraat 44; ry- wielsleutel, Colsen, Maasheseweg 4a; muntbiljet, Rongen, Vlakwaterw. 5; Duits leerboek, Bongers, Langstraat; voorwiel van fiots, Wijmans, Hoen derstraat 4; zw. kinderbeurs m. inh., H. Arts, Heuvelstr. 11; bos kleine sleutels en Lipssleutel, Kazerne Ryks- politie; vlag met stok, J. Lichteveld, Henseniusstraat 26; doos m. koperen schroeven, Clevers, Oud Oostr.weg; 3leuteltje Hogenhof, Brukske; vulpen Vroon, OOostr.weg; 2 zakken meel, Vermeulen, Oostrum C 23; aangelopen zwart hondje, fox, van den Heuvel, Leunseweg 15. Gouden priesterfeest Vrijdag 1 Api ii 1- h - yll tg jaar geledun, dat onzu ouu u Jip&gcu.üot, de Zeereorvv. Pater Dr. Athanasius van Ryswyek, Pastoor te Boxmeer, te Rome de H. Priesterwijding ontving. Op een vruchtbaar en ryk gezegend priesterleven van een halve eeuw, mag deze grijze Pastoor terugzien. Verreweg het grootste gedeelte van die tijd heeft hjj in Boxmeer door gebracht en hier heeft men in ruime mate mogen genieten van zyn ryke gaven naar geest en hart. Van de Orde der Carmelieten is hy een van de verdienstelijkste leden. Ondanks het klimmen zijner jaren is zyn werkkracht nog steeds groot en gaat zyn belangstelling jog uit naar alles wat het belang zijner parochie of zyn Ordo raakt. Geslaagd Op het te houden examen te Maas tricht slaagde voor het practykdiploma boekhouden de heer Pierre Zwitser- lood. STILLE OMGANG Enkele wenken voorde deelnemers: 1. Kwart vóór tien hedenavond plechtig Lof in de kerk te Oostrum, hetwelk wordt bijgewoond door Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. Hanssen, waaronder korte toespraak; 2. om 11.02 vertrek van extra- trein J. Z.; 3. de deelnemers worden verzocht plaats te nemen in een der coupé's gemerkt met het nummer, dat op de achterzijde van het spoorkaartje is j vermeld. Voor de afdeling Venray Dorp zyn dat de coupé's gemerkt met No. 4. Jubilea Op 18 April a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer Jans te Geijsteren hoofd der school werd. Heden Zaterdag 19 Maart her denkt Dorus de Haardt op de Smakt, de dag, waarop hy 60 jaren lid is van het kerkkoor. Naar wy uit goede bron vernemen zal deze jubilaris begiftigd worden met de hoge kerkelijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice", die hem heden zal worden uitgereikt door de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Ongeschoeide Carmelieten. YENRAYS MANNENKOOR Het Venrays Mannenkoor hoopt begin Juli deel te nemen aan het grote Nationale Concours, dat te Nijmegen gehouden wordt. Zij is voor- nemens uit te komen in de afd. Uitmuntend. Deze nog lang niet lichte opgave zal vele repitities eisen. Want, al mocht men het vorig jaar in Amster dam de eerste prijs behalen in de ie afdeling en het jaar daarvoor in de tweede afdeling te Delft, in die twee jaren is alweer veèl gebeurd en ook het Mannenkoor moet alle moeite doen de hoogte te bewaren, die met veel moeite en oefening bereikt is. Het is daarom ook zo jammer, dat Venray nog veel goede zangers heeft, die geen lid zyn van Venrays Man nenkoor. En waarom feitelijk Een plaats als Venray kan een koor hebben dat klinkt als een klok, in plaats van een kleine kern, die nu al jaren achter elkaar Venrays naam op muziekgebied hoog houdt. Laten daarom zij, die zingen kunnen, nu eens de daad by hot woord voegen en niet aan do kant blyvon staan, maar zich opgeven als lid van ons Mannenkoor, waardoor zij op de eerste plaats zichzelf verrijken, maar verder ook de vereniging en daardoor Ven ray. Opgave als lid kan gebeuren by elk bestuurslid. Wy wensen het Venrays Mannen koor reeds by voorbaat veel succes. Sportavond. De Sportcommissie van Venray zal op Dinsdag 20 Maart a.s. een sport avond organiseren voor de verschil lende sportverenigingen in onze ge- meente.Drie bekende sportjournalisten zullen hier dan spreken: de heer Winteracken over de afgelopen Olym piade en zyn gesprekken met beken de voetballers; de heer Paulsen zal de wielersport en baar grootheden behandelen, terwijl de heer De Deugd de noodzakelijkheid van athletiek voor alle sportlui zal bespreken. Op het einde van de avond wordt verder nog aan Hersengymnastiek gedaan tussen de twee Venrayse Kampioenen S.V.V. en H.C.V. Het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen maakt bekend, dat gevallen is op 13 Maart 1949 Harry In 't Hulst, Ysselsteyn- Yenray. In Memoriam Harry In 't Hulst Breed-geschouderd en sterk stapte hy van thuis weg in Januari van 1948; zyn ouders woonden toen nog op de Hiept in Venray. „Dag vader, dag moeder, dag allemaal"; met een kus en een handdruk, zoals zovele jongens op het einde van het inschepingsverlof. Och, wat is het leven toch mooi met zyn liefde en aanhankelijkheid, zyn vriendschap en durf! Harry's eerste bootreis was begonnen met ongekende belevenissen, vol romantiek, om nooit te ver geten. Zyn eerste brieven naar huis waren er vol van. Maar het nieuw© vaderland daarginds ging nu ook langzaam open, na kennismaking met mensen en dingen, warmte en tropennacht. Ja, wat moet een jongen schrij ven Brieven schrijven is een kruis, dat weten de meesten uit ondervinding. Maar toch kwam er regelmatig post met veel nieuws, maar ook telkens met veel vragen. Vader en moeder verhuisden naar Peelplan-Zuideen houten barak, maar voorlopig. Hoe zag dat er allemaal uit Honderd en één vragen. Hoe zou het nieuwe huis er uit gaan zien Hoe maken het de broers en zusters, vooral de kleinen Li« t»h- verdraagt wel lichame lijke scheiding, maar de harten schoiden nooitDe maanden verliepen, een nieuw jaar brak aan. Op 1 Maart j.l. werd hy 22. „Als ik nu weer jarig wordt, ben ik vast weer thuis, dan zijn de 2 jaren om". Och Harry, ook van jou gold het: de mens wikt, God be schikt. In de late avond van verleden Maandag kwam het bericht via de burgemeester Harry In 't Hulst 13 Maart ge vallen voor het vaderland. Bij dat bericht werd het heel stil in het stille uur, een traan perst zich uit de ooghoeken, een ge bed stijgt naar de lippen: In Gods Naam, wat Hy deed is welgedaan I In Gods Naam geeft de katho lieke vader en moeder een kind aan het vaderland, aan het altaar, aan het klooster, ten huwelijk. En van Boven daalt dan telkens neer een stroom van zegen en verdiensten op die goede Ouders, die steunpilaren der christelijke wereld. God goeft en neemt, om beurten, tot Hy eenmaal Zich Zelf zal schen ken ter eeuwige Aanschouwing. Harry In 't Hulst is aange komen aan 's werelds laatste en verste haven, die de poort is van de eeuwigheid. Beste Jongen, rust in vrede bij God! TH. Paardonverzekering Yenray. Zondag hield de onderlinge paar- óenverzekering de jaarvergadering in Zaal „Wilhelmina." Volgens het verslag bedroeg het aantal leden 647 met 947 verzekerde paarden. Over het afgelopen jaar werden onteigend 36 paarden en 20 veulens. De aftredende bestuursleden wor den plaatselijk in de algemene ver gaderingen -an de Landbouwbonden gekozen. In de afd. Dorp zijn de af tredende leden P. J. vd. Munckhof en J. Vollenberg in alg. vergadering herkozen. Als voorzitter werd herkozen Hub. Janssen en als hoofdschatter Louis van Osch. Na afloop der vergadering werd door Dr. L. Sala een lezing gehouden over de behandeling der paarden. Rode Kruis-nieuws Op lïet op Maandag 14 Maart 1949 gehouden examen voor „Eerste hulp bij ongelukken" in Huize Servatius slaagden de volgende 18 candidaten van de 30, die zich hadden aangemeld, de dames J. Steven*, H. Fila, E. Hen driks, M. Hulsman en H. Hoede- maekers; verder de heren W.Branje, G. Classens, H. Cuppen, P. Daleweg, W. Thelozen, F. Cremers, A. Aerts. G. Basten, C. Scbmeitz, P. Hagens, J. Steyvers, F. Feller en W. Willems. 4 candidaten trokken zich terug. Het examen werd afgenomen door Dr. Tbyssen uit Venlo. Dr. A. Janssen, wnd. Colone Com mandant, van de Vénrayse afdeling van het Rode Kruis was de docent van deze cursus. Oudersavond Op Zondag 20 Maart a.s., zullen de welpen, verkenners en voortrekkers van Venray, een oudersavond geven in de Wilhelminazaal. De verkenners van Blerick zullen bovendien het bijzonder mooie masker spel van Sneeuwwitje opvoeren. De avondvoorstelling begint om 8 uur. In de namiddag is er om 4 uur een voorstelling voor de jeugd, eveneens in de Wilhelminazaal. Ernstig auto-ongluk Vrijdagmorgen is op de Deurnese weg het i6jarig meisje v.d. S. aan de Nachtegaal door een auto aangere den en dermate verwond, dat zy in zorgwekkende toestand naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd. Slipgevaar schijnt daar de 'grote oor zaak te zyn. Men plaatse waarschu wingsborden, tot heil van iedereen. Smokkelaars gepakt. Enkele zwaar bepakte heren yrer- den door de Rijkspolitie aangehouden. Volgens hun zeggen moesten zy naar Helmond. Maar toen de politie eens bekeken had wat zy vervoerden, liet deze ze maar links afslaan by de kazerne. De heren schenen zo juist een clandestien'reisje naar Duitsland gemaakt te hebben en daar nogal behoorlijk zaken gedaan te hebben. Nu ging de reis echter naar Roer mond in plaats van Helmond en ditmaal niet clandestien. De rechter zal wel het laatste woord over een en ander hebben. Geëvacueerden te Lieshout uit Venray, die vanaf eind October 1944 tot April I945 daar verbleven, hetzij op bevel der Engelsen of uit eigen beweging, worden vriendelijk verzocht hun naam en adres bekend te maken aan het bureau van dit blad, daar de adreslyst niet geheel juist is. Een en ander is nodig voor een herdenkingsplan dat is opgezet. Uitslag prijsvragen Piëlhaas. Deze week zyn ook de uitslagen van de prijsvragen in de Vastenavond- krant bekend gemaakt. In de prijs vraag voor de groten zijn de geluk kigen: 1 Anna Janssen, Servatiusweg 8; 2 W. Michels, Grote Markt; 3 Mia vd. Bekerom, Servatiusweg. De prijsvraag voor de kleintjes werd gewonnen door: 1 Joke Litjens, Ysselst'eyn; 2 Noortje Aerts, Mgr. Nolensstraat; 3 Joke vd. Boom, Sta tionsweg. De prijswinnaars ontvangen nader bericht. Pompen-dief voor de rechtbank. Voor de Rechtbank te Roermond stond terecht de 19-jarige los-arbeider W. L. B. uit Venray, thans gedeti neerd, verdacht van diefstal van pompen en onderdelen daarvan in verschillende weilanden in 't Noorden van Limburg. Deze diefstallen had hy meerdere malen gepleegd en vond hy by kopers in Venray en omgeving een goed afzetgebied voor 't gestolene. Verdachte gaf toe veel lood te hebben gestolen. De officier van Justitie Mr. Wil- brenninck vestigde er in zijn requi sitoir de aandacht op, dat in de weiden verblijvende pompen bestemd om de drinkwatervoorziening van het vee te waarborgen, evenals het vee zelf behoren tot die voorwerpen, di9 aan de openbare trouw zyn overge laten. Vandaar dat onze strafwet op diefstal van vee uit de weide een maximum straf van 6 jaren stelt. Het is de landbouwer ten enen male onmogelyk in de dikwyls ver van een bedrijf afgelegen weilanden by elke pomp een knecht of een kwade hond ter bewakingte plaatsen terwyl zy door diefstal van pompen en loden buizen juist in deze tyd van schaarste van materialen ten zeerste gedupeerd zyn. De politie houdt scherp toezicht, maar kan door de verspreide ligging der weilanden slechts een beperkt rayon bewaken, terwyl de dieven zich veelal van motorvoertuigen be dienen om hun buit snel naar pakhuis of holer te vervoeren. De Officier van Justitie kondigde aan voortaan voor bescherming van de arbeidzame landbouwer zeer streng tegen deze categorie van dieven te zullen optreden en eiste veroordeling van B. tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van de voorlopige hechtonis. Uitspraak over 14 dagen. Ontwikkeling en Ontspanning Op 22 Maart (zie advertentie in dit blad) zal er in de aula van het Gym nasium een kamermuziekavond wor den gehouden. Deze wordt verzorgd door de bekende violist Sam Swaab en de leeraar van het Conservatorium der R.K. Leergangen, Piet Driessen. Op het programma staan een viool sonate van Mozart, enkele pianostuk ken van Ravel, het vioolconcert van Mendelsohn en de Kreutzersonate van Beethoven. Op den middag van dezelfde dag geven de heeren Driessen en Swaab een jeugdconcert eveneens in de aula van het Gymnasium. Opgaye van bestuursleden. Ter completering van haar archief verzoekt „Venray Vooruit" nogmaals alle verenigingen dringend om zo spoedig mogelijk aan haar op te geven de naam der vereniging, als mede die van alle bestuursleden en hun adres. Besturen der diverse verenigingen dus opgelet, het is in Uw eigen be lang. Do opgave kan ingestuurd worden op het Verkeersbureau aan het Henseniusplein. Plechtigheden ran de Goede Week over de K.R.O. Ook dit jaar zal de K.R.O. de plechtigheden van de Goede Week over de radio uitzenden, De plechtig heden van Palmzondag en Paaszater dag worden uitgezonden uit het Fran ciscanenklooster te Wychen, waar het fraterskoor staat onder leiding van Pater Gregorius, ook in Venray welbekend. De morgenoefeningen van Witte Donderdag en Goede Vrydag worden uitgezonden uit de Paterskerk alhier w.aar het fraterskoor onder leiding •staat van Pater Lucinius Verbey. Yespers over de K.R.O. Zondag zal de K.R.O. vanuit de Smakt de Vespers uitzenden, die worden verzorgd door het plaatselijk zangkoor met medewerking van Rem Schelstraete's bekend Kinderkoor uit Nijmegen. Ongeluk met oorlogstuig. Wie Tolgt Dat het oorlogsmateriaal nog lang niet allemaal uit onze gemeente is verdwenen, bleek dezer dagen weer in de buurt van de Rouwkoelen. Zekere R. vond daar een klein doosje. Toen hy dit opende sprong het uit elkaar, waardoor de vinder zodanig aan de handen verwond werd, dat hy vier vingers zal moeten missen. Het gevonden doosje bleek een booby-trap te zyn. Door het kordaat optreden van een meisje, dat hem zyn arm afbond en de Rode Kruiswagen belde, werd r~~ erger voorkomen. Yenray's oudste zanger werd gehuldigd. Zondag was het feest in Castenraf, waar Kobus Geurts gehuldigd werd met zyn 60-jarig lidmaatschap van het Kerkkoor, 's Morgens werd ter zijner intentie eene plechtige H. Mis opgedragen, na het Lof kwam heel Castenray in het Patronaat bijeen om Kobus eens in de bloemen te zetten. Van de Z.E. Heer Pastoor ontving hy een prachtig cadeau en een groot bloemstuk namens het Keik( estuur, terwyl hem tevens mededeling werd gedaan van het feit, dat het Z.H. de Paus behaagd had de jubilaris, ter- wille van zyn vele verdiensten jegens kerk en godsdienst, te begiftigen met de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Meester Vollebergh bood de feeste ling het beschermheerschap aan over het Mannenkoor en hoopte, dat de Castenrayse zangers nog lang van de ervaring van Geurts zouden kunnen profiteren. Zichtbaar geroerd dankte Kobus, ook namens zijn echtgenote voor jze huldiging. Eindles Landbouwcursus. Te Ysselsteyn had de eindles plaats van de 2jarige landbouwcursus, ge geven door de heer Gerrits uit Ven ray. Het examen werd afgenomen ten overstaan van de Rykslandbouw- consulent ir. Zeguers. De navolgende personen ontvingen het diploma: G. Arts, J. Arts, P. Arts, M. Arts te Ysselsteyn; J. Arts, M. Arts, M. Bouten en J. Hoedemakerste Merselo; L. van Asten, H. Claessens Pzn., W. Claessens, J. Derikx; W. van Dyk, P. Deters, W. Hubers, F. van Heuven, H. Janssen, J. Jaspers, G. Jaspers, J. van Lipzig, P. Litjens, W. Philipsen W. Spreuwenberg, J. Spreuwenberg, W. vd. Ven, M. vd. Ven, H. Vollen- berg en H. van Well. Priesterfeest te Overloon De Eerw. fr. Piet Janssen, van de Orde der Monfortanen, zal Zondag 27 Maart a.s., door Mgr. W. Mutsaerts in de kloosterkapel te Oirschot tot priester worden gewijd. Op Paasdag 17 April zal hy in de noodkerk van de H. Theobaldus te Overloon, de eerste plechtige H. Mis opdragen. Sportnieuws S.Y.V. En nu op naar de tweede klasse. Zo gemakkelijk gaat dat echter niet. Dat kost heel wat inspanning en offers. Toch ben ik er vast van over tuigd, dat elke speler bezield is en het vaste voornemen gemaakt heeft, alles te zullen doen wat in hun ver mogen is, om een zo eervol resultaat in deze promotie te bereiken. In deze promotie spelen drie kam pioenen van de derde klasse en de twee laagst geplaatste in de tweede klasse, dus met vyf om een plaats in de tweede klasse. Het is haast onbegonnen werk en toch, ofschoon elk. der kampioenen zullen proberen het hoogste te be reiken en bovendien de twee laatste uit de tweede klas hun plaats met hand en tand zullen verdedigen, kan Venray het toch tot de eerste plaats brengen. Voor wy aan de promotie-wed strijden beginnen, hebben wy nog enige weken voor de boeg en kunnen nuttig besteedt worden aan trainen en het spelen van enige nuttige oefen- party tj es. Wy moeten proberen het uithoudingsvermogen te verhogen, het samenspel te verbeteren, de concen tratie op te voeren. En dan geladen op het veld te komen, met een vastberaden wil om te winnen, spelende hard maar iair, dan komen er overwinningen en de mogelijkheid is er vanr.u op naai de tweede klasse. Zondag wordt de laatste competitie wedstrijd gespeeld. Maakt er een oefen partijtje van jongens. Zorg er ten minste voor, dat geen spelers ge blesseerd worden. De reis gaat naar Bergen. Zondag 27 Maart zal vermoedelijk een huldigingswedstry'd gespeeld wor den tegen een sterke tweede k lasser. En dan de promotiewedstrijden. Op Zaterdag 26 Maart 8 uur, is er een spreekbeurt door Pater Thoen in het clubhuis voor alle leden van S.V.V. ook de jeugd. Daarop aansluitend is er Zondag morgen om 8 uur in kapel te Véltum, gezamenlijke H. Mis en communie. Geen lid mag ontbreken Jeugdvoetbal Zondag j.l. stonden er twee wed strijden op het program tegen sterke tegenstanders. Venray speelde thuis tegen Wans- sum A "en ondanks een zeker over wicht op het veld en goed spel had onze voorhoede met pech te kampen. Er wist slechts één keer ons net te vinden, zodat de stand gelijk eindigde n.l. 1 1. a.s. Zondag speelt Venray A tegen Horst om 2 uur en deze wedstrijd moet gewonnen worden. En dit kan, wanneer er tenminste evengoed als de vorige Zondag gespeeld wordt. Venray B" speelde uit tegen Horst wist. voor de rust het eigen doel schoon te houden, terwyl bovendien nog menige gevaarlijke aanval werd ondernomen. Na de rust zette Horst met wind mee een groot offensief in, dat nog een tyd lang goed werd doorstaan, maar op het laatst toch te machtig werd. De midvoor van Horst maakte 'door een solo-ren de eerste goal, waarna spoedig, ondanks off side, Horst de tweede goal maakte, terwyl uit een schermutseling de derde goal door Horst werd gescoord. Hiermede kwam onveranderd het einde, zodat Horst A dus met 3-0 had gewonnen. NIEUWE PLANNEN van Minister Lieftinck In verband met de economische samenwerking met België zal Prof. Lieftinck verschillende belastingen moeten veranderen, om deze aan te passen aan die van België. Hy heeft hiervan reeds mededeling gedaan aan de Tweede Kamer. Zo wordt de accijns op gedistilleerd verhoogd van 320 tot 475 gulden per hectoliter van 50 pet. Dit betekent, dat in - de toekomst de accijns van een liter oude genever van f 2.50 stijgen zal tot f 3.70 waardoor dus 1 liter genever 1.20 duurder wordt. Ook de benzinepiys gaat flink om hoog, van 26 op 32 cent per liter. Suiker daarentegen wordt 18 cent per kg goedkoper. De omzetbelasting zal ook worden aangepast aan de Belgische, die be langrijk hoger is als de Nederlandse. Hoeveel en op wat voor manier is nog niet bekend, alleen moet met verhoging rekening gehouden worden. De motorrijtuigenbelasting zal voor de duuidere personenwagens groter worden, voor de rest blijft ze ongeveer hetzelfde als nu. De ondernemingsbelasting in Neder land zal iets minder worden, wat weer met zich meebrengt afschaffing van de belasting naar de grondslag bedryfskapitaal en een vermindering van de belasting naar de grondslag bedrijfsopbrengst. RUNDER TBC-BESTRIJDING NIET LANGER VRIJWILLIG Op een vergadering te Roermond heeft dr. Tacken, de Directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Limburg, enkele mededelingen betref fende de t.b.c.-bestryding gedaan. Hy zei o.m. dat momenteel alle zuivel fabrieken bij de t.b.c.-bestryding zyn ingeschakeld. De laatste maanden is wel gebleken, dat weer een grote uitbreiding heeft plaats gehad, wat betreft de nieuwe leden, vooral in die streken waar de t.b.c.-bestryding nog in haar kinderschoenen staat, zoals in Zuid Limburg en ten noorden van Heyen. Dit jaar zal ongeveer 80 pet. van de Limburgse veestapel op tuber culose worden onderzocht. Het totaal aantal tot nu opgeruimde open lijders bedraagt 224. De wenselijkheid om tot verplichte t.b.c.-bestryding te komen werd reeds eerder geuit o.a. door hot Provinciale Bestuur, de Stichting van de Landbouw, de L.L. T.B. en de C.Z.N.Z. De vergadering besloot eenstemmig om een aanvrage tot verplichte t.b.c.- bestryding by de Minister in te dienen. Het ligt in do bedoeling om nog deze zomer te beginnen met het onderzoek op besmettelijk verwerpen. Voorlopig zal dit nog gebeuren op kleine schaal. De heer Derks deelde mede, dat van de Runderhorzelcommissie een subsidie is ontvangen van f 4400.— voor het jaar 1948 en dat voor de eerstkomende jaarlijkse subsidie zal gelden het aantal behandelde dieren geduiende de campagne. By de jond- vraag kwamen verschillende onder werpen ter sprake, o.a. een hogeie subsidie voor drachtige afgeslachte open lijders. De voorzitter meende, dat hiervoor geen aanleiding bestaat, immers f 50.— subsidie, welke de Gezondheidsdienst uitkeert is geen vergoeding voor het dier, doch een beloning voor de veehouder, die mee helpt aan de tuberculose-bestryding door een smetstofbron uit de wereld te helpen. Hieruit volgt direct dat de veeverzekeringen deze f 50.— niet kunnen opeisen. „Mydrecht" bracht 10.000 ton traan thais Het was werkelijk een hele toer om de „Barendsz" in de Poolzee op te pikken; het is zoiets als zoeken naar een speld in een hooiberg, maar we hebben het geklaard. Van Kaapstad zyn we regelrecht op de traanfabriek afgestevend, zodat kapitein Visser ons op 7 Januari kon praaien. Ondanks de drukte by de aankomst van de tanker Mijdrecht van Phs. v. Ommeren's Scheepvaart Mjj., stond kapitein A. Teensma ons Zondag middag opgewekt en vriendelijk te woord. Hy had dan ook een prachtige reis gehad en bracht 10.000 ton traan (d.i. 1600 ton meer dan vorig jaar) mee naar huis, waar nog steeds de vetpot niet op tafel staat. Ir. L. de Waal van de Ned. My. voor de Walvisvaart vertelde zelfs, dat Minister Mansholt gezegd moet hebben, dat dit onze deviezenpositie heeft gered. Dit zal dan wel een vrien- delykheidje geweest zyn, maar deze lo.ooórion, die de Mydrecht „innam", zyn. voor ons land, wat de dagelijkse lepel levertraan is voor een kind. Yleesdistributie dit jaar ten einde Het is noodzakelijk de veevoeder productie omhoog te brengen, ver klaarde minister Mansholt in een vergadering van kleine boeren. Wan neer dan in 1952 de hulp van Amerika wordt beëindigd, zal ons land in staat zyn het voedsel voor onze veestapel voor het vereiste deel zelf te leveren. Vooral de aardappelteelt is voor de varkensmestery van geweldige be tekenis. De oppervlakte voor aard appelteelt moet daarom worden op gevoerd van 339.000 ha tot 385.000 ha. Het ligt in het voornemen in het voorjaar een baconcontïact met En geland af te sluiten voor de tijd van drie jaar. Dat betekent een jaariijks stijgende uitvoer naar dat land. Door vergroting van de varkens stapel zal dit jaar de vleesdistributie kunnen worden afgeschaft. Boven dien zal de pry's van varkensvlees omlaag kunnen gaan. Kippen- en varkensfokkerij zal voor namelijk op de kleinere bedrijven worden gecentraliseerd. In verband daarmede blyft de distributie van JAARMARKT te YENRAY MAANDAG 21 MAART veevoeder gehandhaafd. Op die wijze zal het veevoeder op de kleine be dryven terecht komen. Bewaart de Brandstoffenkaart Het C. D. K. verzoekt ons er nog maals de aandacht op te willen ves tigen, dat de brandstoffenkaart TA 806 zorgvuldig bewaard moet blyven. De mogelijkheid bestaat, dat van deze kaart nog gebruik zal worden gemaakt. Zy, die niet meer in het bezit van de kaart zyn, moeten hier van vóór 25 Maart a.s. by de plaat selijke distributiedienst opgave doen. Deze opgave heeft uitsluitend ten doel, het C.D.K. gelegenheid te geven, het aantal vermiste kaarten vast te stellen. Aan het verstrekken van een opgave xan derhalve geen recht op vergoeding worden ontleend. Verlichte wegwijzers De ANWB gaat de mede wei king der gemeentebesturen in het gehele land inroepen teneinde te komen tot een afdoende verlichting van de be kende blauw witte bonds-wegwyzer, die reeds zovele jaren in steden en dorpen en langs de wegen trouw hun belangrijke taax vervullen'. Kind in knikker gestikt Het 2\Vjarig zoontje van de fam. Hermans te Nuth, stak een knikker in de mond, die in het strottenhoofd is blyven steken. De dood door ver stikking trad na zeer korte tyd in en twee dokters, die men had geroepen, kwamen te laat. Zij konden slechts de dood constateren. Huisvuil als meststof Het compostvraagstuk is voor de landbouw van groot belang. Reeds wordt het huisvqil van diverse steden aangewend voor de bemesting van bouwgronden, doch tot nog toe is men slechts matig tevreden over de resultaten.. In Denemarken wordt het huisvuil reeds enige tijd zeer fyn gemalen in speciaal daarvoor ingerichte fabrieken en volgens veler mening is de kwali teit der compost daarna aanzienlijk beter. Ook in Nederland gaat men thans proeven nemen in deze richting. Enige wagens Haags vuil, waarmee Drente tot nog toe gelukkig werd gemaakt, zyn onderweg naar Dene marken en keren over enige weken met een fijngemalen lading terug. De deskundigen zullen hiermee nieuwe proeven nemen, en mochten deze slagen, dan wil men plannen maken voor een gehele nieuwe op lossing van het compostvraagstuk. Men wil dan ook in Nederland in richtingen vestigen, zoals in Esbjerg. Schat in een konijnenhol Toen de jachtopziener J. de Jóng te Schiermonnikoog by het uitgraven van konijnen met zijn schop op iets hards stootte, aacht hy aanvankelijk, dat het een landmijn was. By nader onderzoek bleek echter, dat in de grond een stopfles was verborgen met een wel zeer ongewone inhoud. Ze bevatte nameniyk voor f 30.000 aan effecten en voor een waarde van f 10.000 aan Nederlandse bankbiljetten. Voorts zaten enige gouden voor warpen in. Men vermoedt, dat de fles afkomstig is van Duitsers, die in 1945, na de val van Groningen op 't eiland aan kwamen. Zy staken met 175 man, hoofdzakelijk S.D.-ers en S.S.-ers, af komstig uit het beruchte Scholtens- huis te Groningen, in vijf schepen naar Schiermonnikoog over. Hier kregen zy onderdak in de boerderij bij de eendenkooi en bleven daar tot ongeveer zes weken na de bevrijding van ons land. Er zyn al eerder op het eiland vooi werpen van waarde in de grond gevonden, die kennelijk van de Duit sers afkomstig waren. De boerderijbouw in 19J8 Tot herstel van oorlogsgeweldschade werden in 1948 in uitvoering genomen 542 complete boerderijen, terwyl nog bijna 1400 opdrachten van geringere omvang (definitieve herstel werken, hooibergen e.d.) aan aannemers wer den verleend een en ander tot een totaal bedrag van rond 27 millioen gulden, aldus vermeld o.m. het over zicht van het bureau Wederopbouw Boerderijen. Ter beschikking van de eigenaren- bewoners konden in 1948 worden ge steld 932 complete boerderijen en 295 gedeelten boerderijen. Op 1 Januari 1948 was 10.2 pet. van het totaal aantal door oorlogsgeweld vernielde boerderijen in uitvoering genomfen. In 1947 kwam echter slechts 1.9 pet. van de vernielde boerderijen gereed! Op 1 Januari 1949 lag de toestand veel gunstiger, hetgeen blijkt uit de cijfers 16.9 en 13.1, welke resp. aan wijzen het percentage van de ver nielde boerderijen, dat in uitvoering werd genomen en dat van de gereed gekomen boerderijen. YOEDSELBUREAU YENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 BEKENDMAKING Exporteier-levering De pluimveehouders zullen vanaf 13 Maart 1949 per 4 weken geen aanslagkaart meer ontvangen, doch krygen in de plaats hiervan een boekje met 13 inlegvellen voor het opplakken van de zegels. Het aantal kippen waarvoor exporteieren geleverd moeten worden staat vermeld aan de voorzijde van het boekje. Iedere periode zal bekend gemaakt worden, hoeveel eieren per kip voor export geleverd dienen te worden, van 13 Maart tot 9 April is dit 6 stuks per kip. Voor 26 Maart moet het inleg vel met zegels wederom ingeleverd worden. Om in aanmerking te komen voor een voedertoewijzing moet voor elke periode het benodigde aantal zegels opgeplakt worden, indien één periode geen of te weinig zegels binnen komen, kan het hele jaar geen voeder meer verstrekt worden. Pluimveehouders welke het gehele jaar voldoende voeder voor de kippen

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2