Uit barre dagen MANNEN IN DE STEIGERS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bisschoppelijke Richtlfy nm Jaarvergadering BEL BIJ BRAND 3 9 2 WïóHUigvec&etedHq m tMHinqsplihinq. §ee(t ll op ah lid K\laHHMköÓt Zaterdag"19 Maart 1949 No. 11 Zeventigste Jaargang Druk 'en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het zou eeuwig zonde zyn, als Tiet Vastenamendement van onze bis schoppen voor het jaar 1949 een keer in de kerk en dan misschien nog binnenmonds zou worden voorgelezen om daarna voorgoed in de doofpot te verdwynen. Dit sociaal program van een zeer progressief karakter, ver dient door ons allen rustig overwogen en vooral ernstig behartigd J:e worden. De hier gesproken woorden zijn zeer actueel. Ze brengen geen nieuw geluid en verkondigen ons niets nieuws, maar in onze bisschoppelijke vastenbrief vormen zjj een klaar en duidelijk hoogtepunt. Wy lezen hier een taal, die sommigen hard in de oren zal klinken, maar die aan een grote behoefte aan leiding en voor lichting beantwoordt en bovendien haalt zij, zoals „De Tijd" zeer terecht opmerkt, de communisten heel wat wind uit de zeilen. Het is op de eerste plaats een sociale vermaning aan de hun toe vertrouwde gelovigen, geen eenzijdige vermaning, maar een vermaning die het hele probleem omvat en bespreekt. Uitgaande van de christelijke begin selen over eigendom en rechtvaardig heid wijzen de bisschoppen niet alleen de arbeiders op hun plichten, maar ook by de behandeling van de pa troons en werkgevers wordt geen blad voor de mond genomen, en wordt de volle, de hele waarheid verkondigd. In het kort gezegd moeten de werkgevers het vertrouwen der ar beiders winnen door voortvarend de nieuwe maatschappelijke orde te vestigen en zich geen tegenstanders te tonen van de vakorganisaties. De onderlinge samenwerking en de goede verstandhouding kunnen slechts bevorderd worden door medezegging schap van alle betrokkenen in het bedrijf en ook daaraan beantwoordend een zeker deelgenootschap in de winst. Dan kan de arbeider 't werk als zyn eigen zaak en als zijn eigen belang leren zien en behartigen. Omdat de maatschappij opgebouwd is op het gezin, staat ook gezinshulp op de voorgrond van hun .aandacht. Daarom moet het tekort aan dienst vaardigheid ten opzichte van de huis vrouwen en vooral tegenover de moeders van grote gezinnen met kracht worden bestreden. „De ver waarlozing van dit vrouwelijk beroep (hulp in de huishouding) zal zich nog eens wreken in de toekomstige ge zinnen van de meisjes, die in andere beroepen de eenvoud, de liefde en de kundigheid voor het huishouden hebben verleerd. Het groter loon, in de fabriek ontvangen, weegt niet op tegen dit wezenlijk verlies. Ten slotte noemen de bisschoppen nog als wegen en middelen van chris telijke vernieuwing: de trouwe onder houding van de arbeidsvrede, recht vaardige pryzen, een juiste verdeling van de beschikbare woonruimten en aansluiting van alle katholieken by hun stands- en vakorganisaties en de plicht daarin actieve leden te worden, want de eigenlijke vernieuwing kan slechts uitgaan van Hem, die gezegd heeft: Ik ben de weg, de waarheid en het leven. Als de christelijke rechtvaardigheid door allen beleefd en beoefend wordt, eerst dan zyn de voorwaarden ver vuld voor een christelijke maat schappij, die voor ons de kortste weg is naar de welvaart en het persoonlijk geluk, maar ook naar de beleving van de leer van Christus in haar zuiver heid en haar volheid. Misschien is daaraan vroeger te weinig aandacht besteed, misschien waren plichten zeer ongelyk verdeeld, misschien heerste er veel onrecht en veel hardheid, misschien kon de liefde, de grote wet van Christus, niet naar buiten doorbreken, misschien was er veel onwetendheid en hier en daar wat slapheid en angst voor de con sequenties. Wie onze vaderlandse katholieken in de toekomst nog verwyt, dat de Kerk angstvallig waakt over de brand kast der rijken, kunnen we altyd ver wijzen naar deze Yastenbriet over de christelijke rechtvaardig heid. van de Middenstand Evenals vorig jaar heeft het Bestuur van de Venrayse Middenstand ge meend, aan de jaarvergadering een feestelijk karakter te moeten geven, waardoor voor de zakenmensen zoiets als een „vrije dag" ontstond, die zeer zeker ieders waardering heeft ge kregen. Deze middenstandsdag, j.l. Dinsdag, begon met een H. Mis in de parochie kerk, waarna in Lunchroom Ver- hbugen een koffietafel werd aange boden. Verder op de morgen spraken, in het kader van de middenstand, Pater Govaert en aalmoezenier Loonen. De eigenlijke jaaive gadering begon eerst 'savonds om kwart voor acht. Op de agenda stond wel vermeld 7 uur maar ditmaal waren er drie Venrayse kwartiertjes nodig, yoordat alle leden en hun dames aanwezig waren. Voorzitter Derksen sprak in het openingswoord \oldoening uit over de grote opkomst op deze midden standsdag. In de toekomst, wanneer de nieuwe winkelsluitingswet van kracht is, zou de jaarvergadering ge houden worden op een dag, dat de zaken toch gesloten zijn, zodat dan alle middenstanders aanwezig kun nen zyn* De heer Fr. Janssen, secretaris- penningmeester, kwam in zyn uit voerig jaarverslag nog eens terug op dat bezoeken van de gewone leden vergadering, deze is buitengewoon slecht te noemen. Het zijn steeds dezelfde leden die aanwezig zyn, on danks het feit, dat de vereniging op 31 Dec. jl. 183 leden telde, tegen 169 Op 31 Dec 1947. By de behandeling van het finan cieel verslag bleek, dat de Jonge Middenstand een subsidie ontvangt van f 25,—. De heer Vermeulen vond dit wel wat aan de lage kant en vroeg om een grotere post in de begroting op te nemen. De heer M. Janssen als afgevaar digde van de J. M. vertelde in dit verband, dat de vereniging een grondige schoonmaak heeft gehad na 'n onverantwoordelijk beheer waardoor een schuld van f 400,— ontstond. Dit tekort is thans vrijwel ver effend en het ligt nu in de bedoeling om een grotere subsidie aan te vragen. De secr.-penningmeester is echter niet overtuigd van het geldgebrek by de jongeren, want de.subsidie van het vorig jaar is nog niet eens opge nomen. Voor een hogere subsidie zou in ieder geval eerst een gemotiveerd verzoek ingediend moeten worden. De heer A. Jeuken meent, dat de J. M. op eigen kracht moet kunnen bestaan, door een groot leden aantal. Spreker doet een dringend beroep op de ouders om hun kinderen, de toekomstige middenstanders, lid te doen worden van de J.M. Nog veel te weinig jongeren zijn zich bewust van de vorming welke uit gaat van een dergelyke organisatie, ook voor hun later leven. Het Vasten-amendement van het Nederlands-Episcopaat zal in brochure vorm een dezer dagen de leden toe gezonden worden. De Voorzitter hoopt, dat aller, deze brief nog eens goed zullen overwegen en beleven. Volgens ontvangen bericht van de P.L.E.M. bestaat de mogelijkheid, dat ook in de komende winter een verbod voor étalage-verlichting zal worden afgekondigd. Zy stelt voor, om in onderling overleg, de directeur- generaal van de energie-voorziening, te verzoeken, dit verbod teniet te doen, daar door beperking van het stroomverbruik in de verkoopruimten, evengoed in de etalages lammen kun nen branden. Aldus werd besloten. Door de heer Koopmans; Diocesaan- directeur werd een verkorte rede voorgelezen, in 1947 uitgesproken door Luciendus Gott, vice-voorzitter van het Belgisch middenstands-ver bond. Hierin werden de leden aan gespoord door vakontwikkeling de middenstand op hoger peil te brengen; werd begrip gevraagd van de over heid voor hun belangen, niet alleen door 0verheids bemoeienissen; verder een aansporing om door gezamenlijk werken, door eendracht en geloof een afweer te vormen tegen het com munisme. Tentoonstelling Voor de besprekingen, welke nodig zyn om aan de 3e Noord-Limb. Land-, tuinbouw- en middenstands-tentoon stelling deel t9 nemen, is een aparte ledenvergadering nodig welke zo spoedig mogelijk zal worden uitge schreven. Vast staat, dat een ruimte gereserveerd zal worden voor de stands van de middenstand. In de diverse commissies welke by de organisatie van het geheel te pas komen, zullen ook middenstanders zitting hebben. Voorgesteld werd om de heer Peters uit Oirlo, promotor van deze tentoon stelling, uit te nodigen op de a.s. speciale vergadering om een en ander toe te lichten. Ook hiermee ging de vergadering accoord. Het mannenkwartet zorgde hierna voor 'n muzikaal intermezzo, waarby enkele bekende schlagers op ver dienstelijke wyze werden ten gehore gebracht. Aan het slot van deze avond sprak de voorzitter nog een enkel woord over de a.s. verkiezingen en met name de gemeenteraadverkiezing. Een te vormen kiescommissie zal een dus danige candidatenlyst dienen samen te stellen, die werkelijk de midden stand vertegenwoordigd. De heer A. Jeuken die met het voorstel kwam om een grote burger- lijst voor de gemeente samen te stellen, vond geen genade in het oog van de voorzitter. Deze laatste meende, dat de afzonderlijke groepen in de gemeenteraad beter voor de algemene belangen kunnen opkomen. In de volgende vergadering zal een kiescommissie benoemd worden. En hiermede was het 12 uur geworden en tevens het einde van deze jaar vergadering. De organisators, het bestuur van de Venrayse midden standsvereniging, kan met voldoening terugzien op een geslaagde midden standsdag. De Klokkeluier spreekt voor de H. Familie over In een gewone straat tussen andere huizen in leefde een gezin van drie mensen. Een man, een vrouw en een kind. Eindelijk is daar in Nazareth Gods gedachte verwerkelijkt van „het gezin". De mensen van toen, waren als de mensen van nu. Mensen met zorgen, met moeilijk heden. Mensen, die te maken hadden met hetzelfde probleem van onze tijdmyn gezin, dat ik mooi en gaaf, door en door christelijk wil op bouwen. Veilig, en beschermd tegen de gevaren van buiten. Maar zij wisten de weg. Twee, drie huizen verder in hun straat woonden Maria en Jozef en hun Kind. Ze hebben gewoond tussen de andere mensen in. Met hen gesproken en omgegaan als buren. Niet afzijdig hebben ze zich gehouden alsof ze met die mensen daar niets te maken hadden, te min voor hen. Met gesloten deuren. Ongenaakbaar. Wat zyn die drie mensen voor ons? Zyn het alleen maar drie stenen beelden onder een glazen stolp, die onbewogen zien naar ons wel en wee, of zijn het ook onze goede buren, waar wij by kunnen aankloppen? Dat gezin heeft ons zo onnoemelijk veel te zeggen. Dat Huis van Nazareth staat midden tussen onze huizen in. Daar moeten we heen met onze zorgen, met onze zieken, met onze kinderen. De H. Familie is niet het verstarde, zwijgende beeld, maar een levende, tastende werkelijkheid, die voor onze gezinnen zo'n grote betekenis heeft. Mannen, wy zyn de bouwers van een nieuwe tijd. Maar deze opbouw zal moeten zyn door middel van het huisgezin. Geef ons een gaaf huis gezin en de wereld zal beter worden. U bent de mannen in de stygers, maar laat St. Jozef de bouwheer zyn, Maria, de wijze vrouw en het Kind Uw grote kracht. Van 24—26 Maart zal in de Parochiekerk een triduum worden ge geven over de H. Familie, waarin wjj deze gedachte nader gaan be schouwen Eerste avondMET DE STENEN OP DE SCHOUDER. Tweede avond NOODWEER OP HET WERK. Derde avondZON AAN DE HEMEL. Zondagmorgen 7 uur sluitingKROON OP HET WERK. Toen inde vroege morgen van 18 October de eerste Tommies sluipende over het puin, dicht langs de huizen van de Groote Straat, alles bespiedende zich voortbewogen, kwam er even later een rammelende carrier al schietende het Henseniusplein op draaide, toen was het Westelijk gedeelte van de gemeente Venray grotendeels bevrijd. Maar de Tommies trokken niet verder dan Huize Servatius, en behoudens enkele patrouilletochten in de naaste omgeving, bleef daar hun kwartier. Wat in Venray zelf in kelders en schuilgaten sinds weken veiligheid had gezocht, werd geëvacu eerd naar Merselo en verder tot diep Brabant in. Waar men al sinds dagen niet meer wist, hoe het met de mensen drie huizen verder in de straat ging, is het niet te er won deren, dat men absoluut niets wist van wat er achter Huize St. Servatius gebeurde. En nog zyn er velen, die dit tot heden ten dage nog niet weten. Voor hen en als een herinnering aan die barre dagen, volgt hieronder de oorlogsgeschiedenis van De Blakt, een uit vele achter de toenmalige frontlijn. Vanuit Servatius was 's Maandags tegen den avond nog een bondschap gekomen om bonen voor deevacuées uit Overloon. Dinsdagsmorgens al vroeg werd er geplukt. Het was mooi weer en een lichte nevel hing over de grijze grond. Van de kant van Leunen kwam zo nu en dan een dof geratel, tanks waarschynlyk. Verder was het merk waardig stil en slechts een enkeling kwam over de weg naar of van Oirlo. Tegen de middag scheen de zon hoog aan de hemel en kwamen er weer jagers in de lucht, dan heel hoog als een zilveren sterretje, dan weer laag met grommende motoren. Van de kant van Leunen klonk afweergeschut, dan weer een zware mitraillour of iets dergelijks. Van allerlei geruchten werden hier verteld: de Tommie zou doorge stoten zyn in Overloon en reeds over de brug op de Overloonse weg zyn, terwijl Ysselsteyn al bijna bevrijd was door de Tommies, die van Deurne kwamen. Tegen de avond trokken verschil lende Duitsers over het pad. „Der Krieg is bald zum Ende", vertelde er een, die wat kwam drinken. In de avondstilte bonkte zo nu en dan heel in de verte het kanonvuur. Het bombardement. Donderdagmorgen tegen een uur of half elf hing het verkennings vliegtuig weer in de lucht en kort daarna hoorden we granaten vallen. „Potverdomme, 't gut maenes werre", de woorden waren nog niet koud, of het werd stil aan het front, het granaatvuur hield op en hoog in de lucht kwamen vliegtuigen.... Ineens losten zy enkele kleine stippen en toen brak de hel los.... Grote, rode stofwolken stegen ten hemel en de aarde trilde. Bommen op Venray Het geluid van de inslagen klonk zwaar en dreunend en steeds stegen nieuwe rook- en stofwolken omhoog. Nog eens kwamen de dood- en verderfbrengende vliegtuigen en weer zagen we de bommen vallen. In een sloot langs de weg hebben we de verschrikkingen gezien van de moderne oorlog en we meenden eerlyk, dat er van Venray niets meer overeind stond. l)e stof- en rookwolken bleven nog lang in de lucht hangen. Na de middag kwamen de eerste vluchtelingen uit de Draalstraat, volkomen overstuur en vol zenuwen. Op een sportwagentje sjouwden zy wat dekens en eetgerei mee. De Duitsers, die hier op de Blakt lagen, leken allen krankzinnig, de gehele tyd door werd maar getelefo neerd en van allerlei boodschappen werden verstuurd. Ze waren vast in de mening, dat nu ieder ogenblik de grote aanval komen zou. We hoorden toen ook de eerste verhalen uit het gebombardeerde Venray Huizen in puin en in brand, honderden doden Maar er was niemand, die precies wist, wat er gebeurd was. Tot laat in den avond hoorde men nog de granaten inslaan en heel in de verte was de horizon licht. Daags daarna hoorden we de vlie gers weer en tegen de middag kon den we ze zien duiken boven de bossen van St. Anna. Een Duitser vertelt, dat het vuur der Engelsen vooral rond de Grote Kerk ligt. Hier is het betrekkelyk rustig, de Moffen schynen niet meer zo'n grote haast te hebben om weg te komen. Wel wordt er veel gevloekt en ge snauwd. Door ons wordt niet meer gewerkt, alleen het vee wordt nog verzorgd. Het is druk langs de weg van mensen uit Oirlo, die naar Venray willen. Zaterdagmorgen betrekt het weer, maar we zien de duikbommenwer pers weer aan de gang, het geluid van hun gierende motoren is hier goei te horen, ook het afschieten van raketbommen. Tegen de avond is de hemelhoven het -dorp één rossige gloed en er wordt verteld, dat het Klooster van de Ursulinen in brand staat. De mensen hebben de moed niet meer om nog naar Venray te gaan. De Duitsers zyn begonnen hun tele foonleidingen op te breken, misschien dat het leed nu gauw geleden is VLUCHTELINGEN... Dan in de avond komen de mensen van Venray, gevlucht uit de hel van granaatvuur en raketbommen, van vuur en puin, een hele stoet, dood moe en afgetobd, over de beek. Alles hielp mee om de stal voor deze mensen in 01 de te brengen en het was na middernacht toen zy het eerst sinds langen tyd weer eens rustig konden slapen. In de verte rommelt het als een onweer en soms trekken vurige strepen door de lucht. Een Pater is met de vluchtelingen meegekomen en hun totaal aantal is vandaag aangegroeid tot 68. Zondagmorgen, 't Is stil aan het front en hier is alles geregeld om voor al deze mensen eten, drinkenen een behoorlijke slaapplaats te ver schaffen. Het „Herrenvolk" houdt zich onverschillig tegenover al dit leed en zorgen. 's Middags houdt de Pater een godsdienstoefening en terwyl over Venray weer de granaten losbarsten en de v iegtuigen gieren, klinkt hier over het erf het rozenhoedje. En bidden konden ze in die dagen.... 's Maandags leest de Pater een H. Mis, wat vreemd aandeed zo in een stal, maar er werd nergens vuriger gebeden. Allen ontvingen de H. Com munie,. terwyl buiten enkele Duitsers met belangstelling toekeken. Omstreeks twaalf uur komt het granaatvuur eensklaps veel dichter- by en in enkele minuten tyds is het vuur rondom de boerderij. Plotseling een krakende slag en een vo'treffer ligt in het dak... Wanneer we weer naar buiten komen, kunnen we zien, dat een der torentjes van de Grote Kerk ook weggeschoten is en later is de hele toren verdwenen. De mensen hebben intussen allen de moed verloren nu blykt, dat zelfs hier op de Blakt het gevaar niet is geweken. De onzekere toekomst heeft allen down gemaakt, maar de Pater spreekt ons allen nog eens toe om moed te houden en dan komt er ook weer wat meer vertrouwen. Aan het front is het stil dezen avond, het is net of men op adem moet komen voor de volgende ronde. Dinsdagsmorgens is het druk met de Duitsers. Er worden loopgraven ïaakt en verschillende gewonden worden aangevoerd. Er wordt geen H. Mis gelezen, van wege de drukte, die er heerst, maar in de loop van den dag verdwynen de meeste Moffen weer en wordt het rustiger. 's Woansdagsmorgens besluiten er enkelen na de H. Mis om eens in Venray een kijkje te gaan nemen, de vorige dag is er niet zo hevig geschoten en men wil het nu wel eens proberen. Met blyde gezichten kwamen ze terug met voor ons veel nieuws. In Huize Servatius zjjn de Engel sen al en als een overtuigend bewijs stuk hebben ze twee Engelse siga retten by zich. Verhalen over tanks en ander zwaar oorlogsmateriaal, dat gezien hebben, gaan rond en direct merkt men overal blyde gezichten. Er waren in de buurt maar weinig Duitsers te zien geweest, die hen onbekommerd hadden laten lopen. Er wordt druk gepraat en plannen voor terugkeer naar huis worden gemaakt. Maar dan klinkt een doffe knal en de brug over de beek is in de lucht gevlogen. Ondertussen is het reeds lang donker, maar boven Venray hangt het licht van zware schijnwerpers. Het duurt lang voor dat de mensen slapen. Over het erf sluipen Moffen rond, enkele oudere mannen, die echter niets zeggen... Ook de volgende dag is het niet zo druk als anders, hoewel het vuur van de Duitsers nu over ons heen komt en .rnhter ons nu de granaten inslaan der Engelsen. Weer worden plannen gemaakt, maar het blijft reskant en tot nu toe is alles veilig hier. Wordt vervolgd. Allen stormen in paniek door el kaar en niemand weet waar hy zich bergen zal. De Pater geeft allen de generale absolutie. Gelukkig is er niemand getroffen. Na een poosje wordt het weer stil, maar nog steeds zyn er vliegtuigen in de lucht. Tot 31 December van het vorig jaar kon men by de gemeentebesturen een Overheidspremie aanvragen voor de noodzakelijke verbetering van bouwvallige en bijna onbewoonbare huizön. Er is aan deze regeling op vele manieren bekendheid gegeven en ook verscheidene gemeentebesturen heb ben hun ingezetenen ervan op de hoogte gesteld. Er is dan ook van de mogelijkheid tot het ontvangen van een tegemoetkoming in de kosten van woningverbetering een verheu gend ruim gebruik gemaakt. Ryk en Gemeenten samen hebben tot 28 Februari hiervoor in totaal vijf millioen twee honderd duizend gulden uitgegeven. Met behulp van dit bedrag konden ruim 5300 woningen, die anders on bruikbaar geworden zouden zyn, behoorlijk worden opgeknapt. Zoals altyd blijken er naast velen, die tijdig deze mogelijkheid hebben gegrepen, ook nog verscheidenen te zijn, die nog aanvragen in petto hebben. Zy hebben de trein gemist. Nu wordt de vraag gesteld of men nog gedurende korte tyd aanvragen kan indienen. Die beslissing is er echter nog niet. Het schijnt namelijk, dat voor deze op zichzelf uiterst nuttige woning verbetering geen geld meer beschik baar is. Het is zeer de vraag of de nodige middelen nog ergens gevonden.kun nen worden. Nog is de kans niet definitief ver keken. We zullen het direct wereld kundig maken als de definitieve beslissing over het al of niet verlen gen van de regeling is gevallen. Die mogelijke verlenging heeft geen betrekking op de premieregeling voor woningsplitsing. Voor het indienen van aanvragen om een premie voor deze splitsing was géén termijn gesteld. Die rege ling draait dus lustig door, we zou den zelfs willen zeggen in een ver sneld tempo. De cijfers maken goed duidelijk, dat de belangstelling voor deze premie-verstrekking nog steeds groter wordt. Eind Februari was er voor de wo ningsplitsing een bedrag toegekend van ruim drie millioen gulden. Mede hierdoor werden bijna 1300 woningen gewonnen. Er zyn onge twijfeld in ons land nog huizen genoeg, die door een betrekkelyk eenvoudige verbouwing uitstekend veranderd kunnen worden in twee, of zelfs wel meer zeer goede wo ningen. Bovendien kunnen ook schuren en bedrijfsgebouwen, die tot dusver niet voor bewoning werden gebruikt op grond van deze premie-regeling tot woning worden ingericht. Het is in de afgelopen maanden duidelyk gebleken, dat op deze ma nier voortreffelijke woonruimte, waar aan zó grote behoefte bestaat, kan worden gewonnen. In voorkomende gevallen moet men, liefst na voorafgaand overleg met de gemeentelijke technische diensten, daar zyn aanvragen voor een premie ten behoeve van woning splitsing indienen. Van de folder over de toepassing van deze regeling is een herdruk in bewerking; binnenkort kunnen par ticulieren en gemeentebesturen dit boekje op aanvrage by de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw'en op het Gemeente huis -weer verkrijgen. Ook kan van overheidswege ver goeding worden verleend voor het maken van éénvoudige voorzieningen ten behoeve van vrijwillige samen woning. Zeer vele mensen kunnen van deze regeling gebruik maken om een extra keukentje in te richten, één of meer zolderkamertjes te tim meren, of andere voorzieningen te treffen, waardoor de grote bezwaren die nu eenmaal aan samenwoning verbonden zyn, kunnen worden on dervangen ol verminderd. De gem entebesturen moeten vol komen zélf weten, of zij deze regeling al of niet willen toepassen. Doen zy het wel, dan springt het Ryk finan cieel bij, doen zij het niet, dan is daarmede de kous af I Vol goede moed kan men zich echter met zijn aanvragen wenden tot zyn gemeentebestuur. van VENRAY'S Het Bestuur. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Bekendmaking. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat de verordening op de heffing van trottoirbelasting in de gemeente Venray, vastgesteld bij raadsbesluit van 10 September 1948. no. 264, is goedgekeurd by Kon. Besl'. van 28 Januari 1949 no. 17. Bedoelde verordening is 7anaf heden gedurende drie maanden voor eenieder ter lezing nedergelegd en t6gen be taling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Hondenbelasting. Houders van honden, die het hun toegezonden aangiftebiljet tot heden niet ingevuld en ondertekend ter Secretarie hebben terugbezorgd, als mede zij, die alhoewel zy een hond houden daarvan tot heden geen aan gifte ter Secretarie hebben gedaan, worden in hun eigen belang aange raden dit alsnog ten spoedigste te doen. Aan de politie is verzocht by geconstateerde overtreding onvoor waardelijk procesverbaal op temaken. Hoofdkeuring springstieren De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat de houders van springstieren, die hunne stieren aan de op 6 April a.s. te Venray te houden hoofdkeuring wensen te on derwerpen, hiervan ter Secretarie aangifte moeten doen vóór 22 Maart a.s. Na genoemne datum zullen ter Secretarie geen aangiften meer wor den aangenomen. Aanmeldingen vreemdelingen. De Burgemeester der gemeente Venray hoofd van plaatselijke politie, als bedoeld in art. 1 van het vreemdelin- lingenreglement, vestigt de aandacht van het. publiek op art. 27 van het Vreemdelingenreglement 1018, waarby is bepaald, dat ieder, die een vreem deling nachtverblijf verschaft, ver plicht is daarvan he*zy mondeling, hetzij schriftelijk, binnen 24 uur kennis te geven aan de politie der gemeente, waar het nachtverblijf verschaft wordt, terwyl overtreding van dit voorschrift gestraft wordt met hechtenis of geldboete tot maxi maal f 5000. De aangifte kan geschieden by de daartoe aangewezen politieambtenaar (wachtm. leklas der Rijkspolitie, de heer Vroon) dan wel ter gemeente- tesecretarie, afd. bevolking en wel onder opgave van naam, voornamen, nationaliteit, woonplaats en adres, datum en plaats van geboorte, zomede indien aan de vreemdeling een Neder lands visum ie verleend, van een korte omschrijving van het daarby vermelde. Tevens wordt hierby de aandacht van hen, die er een beroep van maken aan personen nachtverblijf te ver schaffen, er op gevestigd, dat zy

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1