*[heoiie en piadijju. De toestand in tyndoneiië Opening Qiöene Kiuisqe&óuta (Dodt miketijfk uiitte taa& naai. Stoomuia$$eii{ ,,De Peeipaeei" aan deze taeek buitenlandse zaken ook zei, dat de aanvaller geen derde kans zal krygen, zoals Duitsland ir. de afgelopen oor logen. Bovendien zal West-Europa zich veiliger voelen wat de wederopbouw weer ten goede zal komen. Binnenkort zal de gehele tekst worden gepubliceerd. Japan wil Nieuw-Guinea. Door vele vooraanstaande Japan ners is volgens U.P. by de Ver. Staten een voorstel gedaan om op afdoende wyze een oplossing te vin den voor hun bevolkingsaanwas. Zy hopen permissie te krijgen om 40 millioen mensen naar Nieuw-Guinea te kunnen overbrengen. Dit eiland, dat half onder Neder lands gezag en half onder Austra lische supervisie staat, is na Austra lia en Groenland In t grootste eiland ter wereld. In de tvveeue wereldoorlog maak ten de Japanners zich van het eiland meester om van daaruit hun invasie in Australië te kunnen voorbereiden Daar de Australiërs dit natuur lijk nog niet vergeten zullen zijn, hebben de Japanners de hulp van de Verenigde Staten ingeroepen, om hun zaak te bepleiten by de over het eiland regerende landen. Als de Japanners 40 millioen men sen uit hun overbevolkte eilanden zouden laten emigreren, zou dat de helft van het totaal aantal inwoners daarvan betekenen. Maar do Japanners voelen, dat er iets gedaan moet worden, lteeds nu kan het land de hele bevolking niet voeden en er is nog een aanwas van ruim anderhalf millioen per jaar. Hoe zij deze 40 millioen mensen van Japan naar Nieuw-Guinea den ken te sturen, daarover is nog niet gesproken. Terwyl de Amerikanen gedurende de oorlog niet erg op het vochtig warme eiland gecharmeerd waren, schijnen de Japanners daar anders over te denken. De Japanners wijzen op de grote rijkdom van het eiland: naast copra, rubber, cacao, katoen en talloze vruchtensoorten wordt er oovendien goud, koper, steenkool en olie vonden. De Japanse immigranten zouden de levensstandaard doen stijgen en het eiland tot hoge bloei kunnen brengen. Zy, die dit plan voorstaan beweren dat er op Nieuw-Guinea plaats noeg is voor de inboorlingen plus 40 millioen Japanners. Het eiland beslaat een oppervlakte van ongeveer 313.400 vierkante myl en heeft een bevolking van óso.ooo zie en. WEDEROPBOUWPROBLEMEN Voor my ligt een brief, waarboven als motto met mooie letters is ge schreven: „Theorie en practijk". De briefschrijver noemt onze uiteenzet tingen theorie en stelt daar de practyk in de vorm van zyn eigen ervaringen tegenover. Hy constateert, dat er tussen de gang van zaken, zoals wy die voorstellen en de manier waarop de dingen in werkelijkheid worden behandeld, een aanzienlijk verschil bestaat. De theorie schildert alles zeer aan lokkelijk voor, maar de practyk be zorgt de mensen, die zich door die schilderingen laten begochelen bittere teleurstelling. We willen bij dit on derwerp even stilstaan. Het is ons bekend, dat méér mensen, die plannen voor bouw van eigen woning hadden klaar gemaakt, tot de ontdekking zyn gekomen, dat zij nog uitstellen moeten. Waar kan men dan beter een schuldige zoeken dan iD Den Haag Die briefschrijver wilde graag voor zich en de zijnen een eigen woning laten bouwen. Hy kocht bouwgrond, een architect ontwierp een plan, dat door de gemeente werd goedgekeurd, met instemming van de schoonheids commissie. 1 >e aanvraag om finan cieële steun kwam bij de gemeente, werd doorgezonden naar de weder opbouw en de toezegging van een jaarlijkse rijksbijdrage kwam binnen, waarmee hy zich goed kon verenigen. Het kon niet mooier, zou men zo zeggen. Blijkbaar had hy niet eens de fout gemaakt, die vele anderen wel begaan; hy wist heel goed, dat hy door de toekenning van de financieële steun alléén, nog niet kon gaan bouwen, dat hy nog een zg. rijksgoedkeuring nodig had en dat die goedkeuring alleen verleend kon worden wanneer het gemeentelijke bouwvolume dat mogelijk maakte. Nu komt de ontknoping. De gemeente krijgt, mededeling dat haar voor i woning bouwvolume is toegewezen, welke aan een ingezete ne der gemeente werd gegund, zodat hij, en met hem vele andere, achter het net visten. Inderdaad is doorjhet zeer kleine bouwvolume de practyk anders dan wft voor een 6-tal weken konden vermoeden. in haar eisen, inplaats van direct naar Den Haag te komen, wordt de zaak nog veel duisterder. Daarbij komt nog, dat het gehele effect van de Ronde Tafelconferentie ten opzichte van de beslissing van de Veiligheidsraad nu dreigt verloren te gaan. De Ronde Tafelconferentie was immers ook bedoeld als een poging tot uitschakeling van' de Verenigde Naties. Nu dit hele plan dreigt te mislukken, dreigt de bemoeïng van de Veiligheidsraad weer op do achter grond. Op het ogenblik, dat wy dit schrij ven, is nog geen beslissing van de Veiligheidsraad bekend, maar de Verenigde Staten hebben reeds ver klaard vast te houden aan de resolutie van de Veiligheidsraad, al willen ze Nederland nog een kans geven hun igen boertjes te doppen. Zo is er dus weii.ig meer te melden, dan dat de t^éd. Regering bereid is om binnen 3 maanden de souvereini- teit over te dragen aan de volkeren van Indonesië, met een snelle terug trekking van Nederlandse troepen. Indonesië schijnt er weinig zin in te hebben en de Veiligheidsraad helpt hen rog een handje. Uit een en ander blijkt wel, dat Nederland knap in de put geraakt is en wij zyn nieuwsgierig hoe onze Regering zich uit deze impasse zal redden. Zal zy na 3 jaren toegeven, terugnemen, onderhandelen enz. voor de zoveelste maal het steven moeten wenden Afwachten... zal de boodschap zijn. Wat vorige week reeds werd ge vreesd. is bewaarheid geworden, de Republikeinen hebben geweigerd naar de Ronde Tafelconferentie in Den Haag te komen, zolang hun regering niet in Djocjakarta zetelt. Bijgevolg is allereerst de Ronde Tafelconferentie uitgesteld en wat er verder gebeuren moet, schijnt niemand te weten. Wel heeft Den Haag officieel ver klaart, dat de Ned. Regering niet van zin is, de Republikeinse regering in Djocja te herstellen, maar daarmede zyn we niets verder gekomen, in tegendeel... Nu de Federalisten blijk geven de Republiek tot zekere hoogte te steunen Na byna 2 jaren was het dan Don derdag zover, dat het nieuwe Groene Kruis-gebouw langs 't Luxor-Theater, in gebruik genomen werd. De ambtelijke wegen schijnen nu eenmaal lang, gézien de tof stand- koming van dit gebouw, maar nu het er eenmaal staar, is het dan ook af, ruime vertrekken, goede ventilatie, kortom het Groene Kruis te Venray komt nu uitstekend te voorschijn. De Hoogeerw. Heer Deken zegende het gebouw in en plaatste hot onder Gods hoede. Hy hoopte, dat nog veel hulp en troost voor de hulpbehoeven denen lydenden onderzijn parochianen zou worden gebracht. De Voorzitter van het Groene Kruis de heer Vorst, dankte de Hoogeerw. heer Deken voor de inzegening van het gebouw, dat een nieuw begin is voor de afdeling Venray. Hartelijk dankte spreker Moeder Overste van het Ziekenhuis, voor de tijdelijke huisvesting in het verleden er, voor het geduldig dragen van deze grote last. Ook allen die hadden meegewerkt aan de tot standkoming van dit ge bouw betrok spreker in zyn dank woord, speciaal de Gemeente, die zo bereidwillig de grond had afgestaan, alsmede de Provinciale Commissie voor de Tuberculosebestrijding. En nu er meer ruimte is gekomen, zullen hopenlyk ook wat meer plannen ver wezenlijkt kunnen worden. Zo zullen de bureau diensten worden uitgebreid, alsmede dievoordebabyzorg. Spreker hoopt ook, dat het kleuterbureau voortaan beter bezocht zal worden, ten voordele én van de kleuter én van de ouders. De praenatale-zorg'hoopt men ook te kunnen uitbreiden, alsmede diverse cursussen op dit gebied, terwijl last not least de volks- en schoolbaden ook de aandacht blijven trekken. De heer Vorst hoopte, dat met Gods zegen de afd. Venray met haar werk ten bate der volksgezondheid, mede door dit nieuwe gebouw, weer een stap verder in de goede richting is gekomen. De heer Burgemeester feliciteerde namens allen, die de vruchten van dit heilzame werk mochten onder vinden, het bestuur der afdeling met dit bereikte resultaat en dankte vooral de wijkverpleegsters voor hun op offerend werk. Ouk hy sprak de hoop uit, dat dit nieuwe gebouw een ge legenheid te meer zal zijn, waar alle facetten van de volksgezondheid die hulp krygen, die ze nodig hebb%n. Van de steun van de Gemeente kon het Bestuur zich overtuigd houden. Nadat namens het hoofdbestuur de heer Sloots ziin felicitaties uitge bracht had, dankte de heer Vorst de sprekers voor hun woorden, de aan wezigen voor hun komst en werd het gebouw bezichtigd. Onnodig ce Z6ggen, dat veel dok toren uit Venray acte de presence gaven. Kempweg 15—23a Telefoon 586 VENRAY Het voornaamste Extra bon voor een half ons vlees De iets ruimere aanvoer van slaéht- vee maakt het mogelijk tussentijds een aanvullende bon voor vlees aan te wijzen. Dienovereenkomstig geeft bon 024 Algemeen met onmiddellijke ingang recht op het kopen van 50 g vlees. Deze bon heeft een geldigheids duur van een week, zodat hij op. 12 Maart afloopt. Door onderlinge ver schuivingen in de aanvoer bevatten de slagersvooi raden naar verhouding grote hoeveelheden spek en vet var kensvlees. Het publiek zal in het bijzonder voor bovengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vlees soorten, welke de slager op het mo ment van aankoop in voorraad heeft. Onafhankelijk van deze tussentijdse bonaanwijzing, die voor alle leeftijds groepen geldt, zullen in de bonnen- liist van. Donderdag 10 Maart voor de leeftijdsgroepen A en B weer bonnen voor 400 gram vlees worden aangewezen waardoor voorshands het vleesrantsoen op het oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leeftijds groepen wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. Koffie met slagroom l Het verbod tot het bereiden en af leveren van room is ingetrokken. Al dus blykt uit een publicatie in het Voedselvoorzieningsblad van "Zater- dag j.l. Room bereid uit volle melk (koffie room met ten minste 20 pet. vet en slagroom met ten n.inste 40 pet.) zal dus evenala voor de oorlog weer vry verkrijgbaar zijn. Ook het verbod tot verwerking van room in ys, z.g. ijs- compositie of. ijsmix is ingetrokken. De beschikbaarstelling van room is mogelijk geworden door de gunstige melkpositie. Door deze maatregel kan een einde komen aan het ongewenste verwerken van boter tot „room". Kring Limburg K.Y.P. De Kring Limburg van de K.V.P. houdt heden Zaterdag 12 Maart een vergadering in het Harmoniepaviljoen, KapellerJaan, Roermond. Er zal o.m. worden gesproken over de gemeente- raadsvei kiezingen, de huidige poli tieke situatie in ons land en de in gediende voorstellen der statenkringen en afdelingen. Dodelijk verkeersongeval Een verkeersongeval, waarbij een personenauto in botsing kwam met een wielrijder, heeft in Eindhoven het leven gekost aan de 60-jarige A. L. R. Het slachtoffer overleed kort na aankomst in het ziekenhuis, waar heen hij met een zware schedelbasis- fractuur was vervoerd. Benoeming Met ingang van 16 Maart 1949 is benoemd tot burgemeester van Echt J. Cuypers, thans burgemeester van Maasbracht. Limb. Bedevaart naar Lourdes De deelneming aan de 21ste Limb, bedevaart naar Lourdes, welke op 3 Juni vertrekt, is volgeboekt. Er gaan veel zieken mee. Treinbotsing bij Sittard Woensdagavond reed even ten Noorden van Sittard op het baanvak Sittard—Roe: mond een goederentrein uit Maastricht met bestemming naar Boxtel van achteren op een stilstaan de rangeerlocomotief met goederen wagens. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Station Lutterade weer in gebruik. Nu de dienst Maastricht—Eindho ven—Maastricht met ingang van 11 Mei a.s. zal worden geëloctrificeerd, zal het station Lutterade, dat sedert het einde .van de oorlog niet meer gebruikt werd, weer in bedrijf komen. Na 15 Mei zullen de treinen en goederentreinen er weer stoppen. Gildefeesten te Beers. Op 1 Mei a.s. zal het St. Antonius- Gilde te Beers zyn soojarig bestaan vieren. De bond van Schuttersgilden zal hieraan tevens de Klingdag ver binden. 32.000 radio-toestellen Het aantal radiotoestellen schynt in de pas verlopen maand Februari hier te lande zeer sterk te zyn toe genomen en wel met meer dan duizend per dag. Het aantal aange geven toestellen althans steeg in die maand van i.istz.óos op 1 Februari tot 1 184.59Q, op 1 Maart. Een ver meerdering dus met byna 32.000 Het aantal aangeslotenen op het Rijksdistributienet nam in Januari toe van 506.604 tot 508-463. De kippen worden weer geteld Het is dringend gewenst, zo ver neemt men van de zyde van het ministerie van Landbouw, dat ge gevens over de grootte en samen stelling van de pluimveestapel met korter tussenpozen dan tot op heden mogelijk was, beschikbaar komen. Om dit mogelyk te maken zullen in het vervolg ook bij de pluimvee stapel steekproeven worden genomen, evenals dit voor runderen en varkens geschiedt. De steekproeven voor de pluimveestapel zullen zo mogelyk ieder kwartaal worden gehouden. De eerste hoendertolling in dit kader zal op de daartoe uitgekozen bedrijven geschieden op 14 Maart. a.s. Indien deze steekproeven aan haar doel beantwoorden, zal het mogelyk zyn, tijdig maatregelen te treffen voor het in de gewenste banen leiden van de pluimveestapel en daarmee van de eierpraductie. Twee millioen tijdschriften tooi* de militairen overzee De lectuuractie van de NIWIN heeft in de ee ste twee maanden van dit jaar reeds zeer goede resultaten gehad. Ruim twee millioen tijdschrif ten en dertig duizend boeken werden in 1949 door het Lectuur depót NIWIN Rode Kruis ve: zonden aan de mili tairen overzee. Voor de mannen in de tropen is dit natuurlijk slechts een druppel opeen gloeiende plaat. Om de verveling op de buitenposten en in de hospitalen effectief te kunnen bestrijden, is nog veel lectuur nodig. Daarom doet de NIWIN op allen een beroep, tijd schriften en boeken af te staan voor dit doel. Boeren emigreren naar Canada Onder auspiciën van de firma Ruys en Co, het passagekantoor van de Rott. Lloyd en tevens agent van de Cunard White Star Line vertrokken Maandag 220 Nederlandse boeren- emigranten bepakt en gezakt per extra trein van het D.P.-station naar Hoek van Holland, van waar zy over steken naar Londen. Van daar uit zullen zy Dinsdag met het ss ..Aquitania" van de Cunard White Star van Southampton ver trekken om in slechts vyf en een halve dag naar Halifax in Canada te varen. Byna de helft van het gezel schap bestaat uit Friese boeren met hun gezin, de overigen komen uit vrijwel allo deler, van het lanl School vacanties beginnen niet overal tegelijk De voornaamste bij het lager onder wijs betrokken instanties hebben er mee ingestemd, dat dit jaar zal wor den getracht tot een spreiding van de vacantia te komen. Een oproep aan de gemeente- en schoolbesturen van de grotere gemeenten is reeds ver zonden. Hierin :s een indeling aan bevolen waarbij in een deel van die gemeenten de lagere school-vacanties ófwel op 16 Juli, op 23 Juli of op 30 Juli beginnen. Daarbij aansluitend hebben door bemiddeling van de Stichting van de Arbeid en by de bouwvakken be trokken groepon besloten om, in voor bereiding van een nadere vaste rege ling, dit jaar reeds de traditionele eerste wéok van Augustus als collec tieve vacantieweek op te heffen, deze naar de tweede week van Augustus te verleggen, doch dispensatie te ve:lenen voor de bediyven die zich by de sclioolspreiding wensen aan te passen. Do metaalnijverheid za! waar schijnlijk een overeenkomstige sprei ding eveneens toepassen. Het Bureau voor Vacantiespreiding zal van 1 Maart af gaan functioneren om de uitvoering van deze spreiding' te propageren en daarbij hulp te ver lenen. Het zal verder een campagne voeren om er toe by te dragen, dat zij, die geen schoolgaande kinderen hebben, hun vacantia vóór half Juli of na half Augustus vast stellen. S.V.V. KAMPIOEN! Zaterdag was S.V.Y. reeds kam pioen daar het protest van Boxmeer werd afgewezen. S.V.V. alsook de in woners van Venray bleveh verstoken van dit heugelijk nieuws, daar de titel in Mill moest behaald worden. Geen wonder, dat S.V.V. opkeek, toen zjj voor de wedstrijd reeds als kam pioenen gehuldigd werden door Mill. In een zeer vriendschappelijke en uiterst kalme wedstrijd wist S.V.V. reeds na 7 min. de leiding te nemen. Kort daarop had de S.V.V.-aanhang reden tot juichen, doch de scheids rechter had niets geconstateerd en het bleef 1-0. Enige minuten voor het einde wist Mill uit een geharre war voor het Venrayse doel de bal in het doel te tikken. Spoedig hierop kwam het einde. Weldra verspreidde zich do mare» dat Venray kampioen was. Vaardige handen wisten in korte tyd het club huis feestelijk te versieren. By de thuiskomst der spelers stond Venrays harmonie klaar en in triomf tocht trok men door Venrays straten. Een grote mensen-massa zong en hotste door de straten. Dr. Sala sprak het eerst de vereni ging toe. Hij hoopte, dat Venray een maal tweede klasser zou worden. Velen maakten van de gelegengeid gebruik om te komen feliciteren. Ook vele bloemstukken, drie nieuwe speelballen en vele schriftelijke feli citaties kwamen binnen. Een daarvan kwam van Huize St. Servatius, waarin werd medegedeeld, dat een nieuw sportveld zal worden aangelegd, wat zeker niet zal onderdoen voor dat van '38. Dit viel bijzonder in de smaak van bestuur en spelers. Na deze drukte werden spelers en genodigden een wel verzorgde koffie tafel voorgezet. Daarna werd het woord gegeven aan verschillende sprekers. Allen die mee gewerkt hadden aan het behalen van dit kampioenschap kregen hun deel. Men kon merken ho9 allen mee leven met de Venrayse voetbalclub. En nu op naar de 2de klasse. Jeugdvoetbal Morgen Zondag, wordt om 1 uur aan de Oostsingel de belangrijke wed strijd gespeeld Venray a Wanssum a, We wensen onze a-spelers veel succes en met uiterste krachtsinspanning kan er gewonnen worden. Afgelopen Zondag sptelde Venray a tegen Amerika a en de wedstrijd ein digde in een gelijk spel. 1 1. De achterhoede liet goed spel zien, maar de voorhoede liet het, op een enkele uitzondering na, er lelijk by zitten. Beter plaatsen, de bal niet te lang bij je houden en het spel open gooien. Amerika maakte de eerste goal, terwyl Venray door gelukkige omstandigheden nog voor de rust geltfk maakte. Na de rust werd er beter spel ver toond, maar er kwam geen verande ring in de stand en Venray a moest 'n duur puntje in Amerika achter laten. Venray b speelde in Horst tegen Wittenhorst b en won na een goede wedstrijd verdiend met 4—2. A.s. Zondag hebben de b's een moeilijke wedstrijd tegen Horst a. Als het binnentrio weer even schotvaardig is als de vorige Zondag, dan kan er zeer zeker een behoorlijk resultaat bereikt worden. Venray d speelde thuis tegen Wittenhorst C en verloor in 'n slecht gespeelde wedstrijd door eigen schuld met 5 0. De eerste 10 minuten was Venray d sterker, maar naderhand zakte het peil zo hopeloos af, dqtons elftal het waarschijnlijk nog beter gedaan had, als zy in het veld hadden SCHAKEN Zondag, 13 Maart a.s., speelt onze club haar eerste promotiewedstrijd en wel thuis tegen het sterke Weert. Vrienden, evenals wij is ook Weert ïgeslagen kampioen geworden der 2e klas A. Er gaat van deze club een grote roep uit, maar wy zyn er van overtuigd, dat, wanneer gij allen Uw uiterste best doet, wy ook tegen Weert het wel zullen klaren. Daarom allen op tyd en volko.;:en fit present. De wedstrijd vangt aan om 3 uur namiddag en wordt als steeds gespeeld in het clublokaal café Siebers. Denkt eraan vrienden, van Weert gewonnen betekent, voor driekwart eerste klasser. Succes lui. OP BE LEMEN BAAN In de op 6 Maart j.l. kampioenswedstrijden tussen district I en II voor het kampioenschap van de N.L.B.B in klasse A en B, is het „De Knippers" niet mogen gelukken van „De Treffers" te winnen en moesten genoegen nemen met een 4—4 gelijk spel. „Onder Ons" speelde te Baarlo tegen „De Flatsers". „De Flatsers" eisten daarbij de hele buit voor zich alleen op. „Onder Ons" verdedigde zich fel, van de 8 partijen eindigde 5 partyen op 30—28, een bewijs, dat er.goed gespeeld werd. Beid9 verenigingen „De Treffers" en „De Flatsers", legden beslag op de beker van de N.L.B.B. „De Flatsers" wonnen deze voor de tweede keer in 2 jaar, zodat hij nu hun eigendom zal blijven. Met het oog op de aanstaande con coursen, zullen we nog eens flink oefenen, om zodoende meteen kranig 4-tal voor de dag te komen in de A en B VASTENTIJD "Denk aan de Lijdensmeditaties 5 uur: Paterskerk Pater Adriaan 7 uurParochiekerk Kapelaan v. Leipzig Kruisweg Vrijdag 7 uurParochiekerk Vrijdag half 8Paterskerk Vastentijd is boetetijd Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Alléén voor spoed gevallen. Visites moeton aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Hoofdkeuring van stieren. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat de houders van springstieren, die hunne stieren aan de op 28 Maart a.s. te Venray te houden hoofdkeuring wensen te onderwerpen, hiervan ter Secretarie aangifte moeten doen vóór 22 Maart a.s. Na genoemde datum zullen ter Secretarie geen aangifte meer worden aangenomen. Nieuws tooi- de H. Familie. Mannen, jongelui, leden en aspirant leden van de H. Familie, ons jaar lijks Triduum zullen we houden op 24, 25 en 26 Maart a.s. De oefeningen zullen plaatshebben 's avonds 8 uur in de Parochiekerk. Spreker is de Weleerw. Pater Adria- nus Loofs O.F.M. Op Zaterdagavond 26 Maart houden we de plechtige opdracht van de nieuwe leden. Zondagsmorgens om 7 uur H. Mis en generale H. Communie met preek door de Triduum-leider. Gedurende de Vastentijd zullen we verder geen vergaderingen van de H. Familie houden. Maakt allen deze avonden vry 1 Komt allen op en leeft mee DE DIRECTEUR. PAROCHIANEN, de tijden zyn ernstig. Mogen wy U langs dezen weg allen nog eens aan sporen lid te worden van een gods dienstige vereniging. De aanvangs- uren van de oefeningen zyn zo gesteld dat iedereen, die van goede wil is, makkelijk aanwezig kan zyn. De mannen en vrouwen in de Derde Orde of in de H. Familie, de meisjes in.de Maria-Congregatie. De jeugd in de jeugd-afdelingen van de Derde Orde of in de H. Fa milie. Speciaal naar de jongens gaan onze zorgen. Door gebrek aan locali- teiten is 't ons nog niet mogelyk de massale jeugdzorg ter hand te nemen. Om ldeze reden doen we een beroep op de ouders om hun jeugd lid te doen worden van de godsdienstige verenigingen. Nieuwe sportvelden. By de vele cadeaux, die S.V.V. by behalen van het kampioenschap heeft mogen ontvangen, was ook de toe zegging van Huize St. Servaas, voor de aanleg van een nieuw sportveld. Dit zal dan zeer waarschijnlijk komen te liggen op het stuk hoek Oostsingel weg naar het Brukske, dat onlangs met de gemeente is ge ruild. Degenen, die het sportveld van voor de oorlog gekend hebben, zyn benieuwd naar de uitvoering van dit nieuwe. Verpachting van zitplaatsen in de Kerk Gedwongen door de financiële nood onzer Kerk, is het Kerk bestuur voornemens, ingaande 1 April a.s. enige zitplaatsen in de Kerk te verpachten. De jaarlijkse pachtprijs bedraagt f 50.— per zitplaats, by vooruit betaling te voldoen. De aan- pachters mogen van het recht hunner zitplaats echter slechts gebruik maken in de H. Missen van 7, 8 en 10 uur, en het Lof, zodat alle zitplaatsen in de H. Mis van 6 uur vry zyn en kun nen in deze H. Mis alle gelovi gen van alle zitplaatsen vrij gobruik maken. Zy, die een plaats wensen aan te pachten, worden verzocht daarvan opgave te doen ten kantore van de Secretaris van het Kerkbestuur de heer Frans Verin aaten, Marktstraat 10, Telefoon 443, alwaar nadere inlichtingen zullen worden ver strekt. De opgaven worden in gewacht vanaf Maandag 14 tot en met Vry dag 18 Maart a.s. des voorm. van 9 tot 12 uur. Ii>:iiiiii|iiiiii!iii:ii!ii>ii'ii!irtiiiiiiiiiiiiiitinn De grote Landbouw- en Middenstand-stentooustelling te VENRAY. Zoals wy ieeds eerder melden zal dit jaar te Venray op 26, 27 en 23 September een grote Landbouwten toonstelling worden georganiseerd, waarbij ook de Middenstand vertegen woordigd zal zyn met een aparto afdeling. Reeds zijn de verschillende werk- comitó's opgericht en is men met do voorbereidende werkzaamheden be gonnen. De belangstelling blykt nu al zeer groot en kunnen de plannen allen verwezenlijkt worden, dan belooft deze tentoonstelling een groot succes te worden. Onderlinge Glasverzekering. Woensdagavond vergaderde in café 't Hert de Onderlinge Glasverzekering alhier. Van de 106 leden waren er 35 opgekomen om te luisteren naar het jaarverslag, waaruit bleek, dat de finantieèle toestand rooskleurig is, iets wat nog lang niet van alle verenigingen gezegd kan worden. De bydrage van de leden bleef hetzelfde nl. f 1.— per M2. We willen er nog op*wijzen, dat geen enkele particuliere glasverzeke ring hiertegen kan concurreren. Ontwikkeling en Ontspanning. Dinsdagavon i sprak Dr; Koenen uit Maastricht voor O. en O. alhier over „de psychologie van de kleuter". Deze bekende spreker gaf in zijn lezing vol humor en liefde voor de kleinen de vele moeilijkheden aan, die de opvoeding met zich meebrengt. Tevens belichtte hy de onschatbare hulp van het kleuteronderwijs, waar het werk der ouders verlicht wordt door de leerkrachten. Ook het nut der jeugdbeweging na de school en van het Bijzonder Lager Onderwijs voor minder begaafde, werd door Dr. Koenen breedvoerig besproken. Jongens van 11-17 jaar. Vancaag, Zaterdagavond om 8 uur in de Parochiekerk bijeenkomst van de Jeugd-H. Familie. Ook zy, die nog geen lid zijn, kunnen komen en na de bijeenkomst in de kerk zich als lid opgeven. 40-jarig Kloosterfeest. Op Zaterdag 19 Maart a.s. hoopt de Eerw. Broeder Modoaldus in Huize St. Servatius zyn 40jarig kloosterfeest te vieren. Ongetwijfeld zal het de ijverige broeder-kost9r, waarmede velen de laatste jaren no? zo onverwacht kennis maakten, die dag niet aan belangstelling ontbreken. NOG DEZE WEEK GRENSCORRECTIES Verwacht wordt, dat de Britse be zettingsautoriteiten zich nog deze week zullen uitspreken met betrek king tot de zogenaamde kleine grens correcties. Vorige week zyn er langs de Belgische en Nederlandse grens al maatregelen getroffen tot het uitbrei den der verboden zone, welke langs de hele grens van Duitsland loopt. Hetgeen inhoudt, dat alle ter plaatse wonende personen boven de 14 jaar zich moeten laten registreren. Van Duitse zyde zyn deze maat regelen opgevat als een voorbereiding van de overdracht van bepaalde ge bieden aan Nederland en België. Ver moed wordt, dat de correcties beperkt zullen blijven tot het gebied ten Westen van Monschau, enkele zeer kleine stroken ten Westen v. Aken en de uitstulping der Duitse grens ten Oosten van Sittard. Zowel het betrokken gebied, dat aan de Belgi sche grens ligt, als de strook, die over de Nederlandse grens loopt, om vat ongeveer 600 mensen. Hoewel de Engelse autoriteiten nog een volstrekt stilzwijgen bewaren, neemt men aan, dat de door de plaat selijke commandanten bevolen maat regelen zyn ingegeven door de prak tijken van de Duitsers, die speculeren op de mogelijkheid voordelige zaken te doen met naar het giensgebiec getranspoiteerde goederen. Dure koffie nog duurder Op 21 April zal de maximumprijs voor de beste soorten koffie met 1,12 gulden per kilogram worden verhoogd. De maximumprijs wordt daardoor f 4.40 per kilo, dat is f 1.10 per half pond. De prijsstijging is een gevolg van de prijsstijging op de buiten landse koffiemarkt. Reeds 14 Maart worden voor de koffiebranders de prijzen verhoogd.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2