WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Communisten en socialisten. IQoodichtinq. De Stille Qmqanq. Temidden der Kampioenen Nieuwe oorlogs schaderegeling GEYSTEREN De uieield cond Zaterdag 12 Maart 1949 No. 10 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckkof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs p«r kwartaal voor Venray fl 1.00 built n Veniay tl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Als do familie erg talrijk uitge- vallen is, is liet een hele kunst als broeders samen te leven in voortdu rende peis en vrede, want maar al te spoedig is er een haar in de boter en als dat niet het geval is, zorgen de schoonzusters wel, dat er af en toe wat te bekvechten valt. Wanneer we over „neven of nich ten" spreken, is het gevaar van een verstoorde harmonie natuurlijk nog groter, omdat het reeds aangelengde en vei mengde bloed vergeten heeft, of het lopen of kruipen moet. Dit laatste kunnen we vooral in de politiek constateren. Communisten en socialisten kunnen we geen po litieke „broeders" maar toch wel politieke „neven" noemen, te meer daar ze minstens een paar grootva ders gemeen hebben. Maar die verre familiebanden zijn in vergetelheid geraakt en van een prettige verstandhouding valt weinig meer te bespeuren. Waar de communisten de macht overnemen, moeten de socialisten zich haasten hun jas te keren en het marslied van hun machtige vrienden over te nemen. Waar de communisten nog niet de macht in handen hebben, kennen ze geen erger vijanden dan de socialis ten. Ze denken er niet aan met hen samen te regeren, ze gunnen hen geen enkele sleutelpositie, ze ver dedigen zich met hand en tand tegen hun invloed. Door dit hoge spel ora de macht werden de socialisten gedwongen zich op hun stellingen te bezinnen en hun eigen politieke geloofsovertuiging te herzien. De tyd van de wilde demagogie was voorbij. Niet afbraak maar opbouw werd de leuze. En zo gingen ze misschien onbewust maar even onfeilbaar de weg op van de rustige burgerlijkheid. Ze gingen een burgerlijke partij vormen als de anderen. Maar ook bij hen werkte de vrees voor het communisme dieper. Ze wisten trouwens, dat zo van hun- dierbare neven niets te verwachten hadden buiten een snelle liquidatie als punt één van het program. Daar om moesten ze steunpunten zoeken, die veeleer een menselijke, een godsdienstige dan een politieke draag kracht hadden. Het gevolg hiervan was, dat ze ook tegenover de godsdienst een ander standpunt gingen innemen. De socialist Paul Spaak van België bracht dit onlangs zeer duidelijk onder woorden. „De opvattingen, die wij socialisten gedurende 50 jaar er op nagehouden hebben over kerk en godsdienst, kunnen op dit ogen blik niet meer gehandhaafd worden. We kunnen ook niet met de commu nisten samengaan, omdat het 'onmo gelijk is samen met hen een econo misch en sociaal program door te voeren, zonder de waardigheid van de menselijke persoon prijs te geven." Wij moeten nu niet denken, dat alle socialisten reeds met één voet in de doopkapel staan, maar we mogen toch wel aannemen, dat ze beseffen aan welke kant de idealen staan, waarvoor ook zij moedig in het ge weer treden. Sommigen zullen zeggen: dat is praat van humanisten zonder geloof en zonder dogma, maar zelfs al zijn het humanisten, ook zij weten, dat de waardigheid van -de menselijke persoon nergens beter beveiligd is dan in de Kerk en nergens beter verdedigd wordt dan door de Kerk. De vrijheid van de kinderen Gods is geen ijdel woord voor ons, katho lieken. Wij worden erkend in onze volle menselijke waardigheid. Al onze rech ten als mens zijn ons onbetwist bezit. Niemand bestrijdt ons recht op het leven, op eigendom, opeigen mening, op vrije gedachtonuiting. Zelfs in het godsdienstige zijn wij vry, omdat we ook hierin steeds de stem van ons geweten, van onze overtuiging mogen volgen. P. H. RONGEN O.C.R. Met ons rokertje wil het nog niet best vlotten. We hebben het is nog zo lang niet geleden prettige berichten in prettige opmaak gelezen „dat de mogelijkheid wel spoedig daar zou zijn" dat het rookgerei helemaal van de bon zal zijn, doch.... men heeft ons blijkbaar erg blij wil len maken, zonder meer. Want nog altijd zitten we met spanning op het bericht te wachten dat de tabakken over de ganse linie vrij komen. En, merkwaardig, zo ongeveer op het moment, dat we het grote nieuws verwachtten, berichtte Den Haag, i_. *lettabaksrantsoen wegens de staking in de sigarettenfabrieken te Amsterdam met één derde vermin derd was. We hebben heel lelijke woorden, zy het binnensmonds, gezegd aan het adres van die lelijke stakers daar. Want het normale tabaksrant soen ligt ons na aan het hart. We hebben de moeilykheid aan vaard, feitelijk zonder er bij na te denken. Want als we nagedacht hadden, dan zouden we tot een stuk of wat van de meer dan 400 Voor lichtingsambtenaren. die mede de rykdom van ons land uitmaken, gezegd hebben: Myne alwetende heren, als het alléén ging vanwege de staking in de sigarettenindustrie, waarom dan niet de rooktabak buiten het conflict gehouden Wy, in het ongecompliceerde bur gerleven doen dat toch ook niet. Wanneer wy ons er op betrappen, geen enkele sigaret in de zak te hebben, doch wél tabak, dan zitten we toch niet helemaal in zak en as: dan prevelen we zo: geen sigaret... dan rolien we er maar een, of als de nood hoog is, dan maar een pijp of sigaar. Men kan dit waanzin noemen, doch dan verzekeren we, dat zeer vele eenvoudige mensen zó zouden handelen en daarom kunnen we maar moeilijk de motieven van de Voorlichtingsdienst volgen. Wy zouden hierover gezwegen hebben we huldigèn vaak 't mooie spreekwoord: spreken is zilver, zwij gen is goud doch daar danst al weer een bericht in de bladen: ons tabaksrantsoen zal deze week ander maal één derde minder bedragen dan normaal. We hebben naar het motief gezocht, maar ditmaal schijnt "men het zónder te doen. Enkel een blote mededeling wordt er gelanceerd. Het is vreemd, maar we kunnen de indruk niet van ons afzetten, dat men in het eerste geval maar een motief gezocht en dankbaargevonden heeft, teneinde ons rookgenot te doen beperken. Met het stellen van de intentie: „Dat God allen, die te lyd'en hebben om Christus, moge sterken en zegenen" en de door Vader Bis schop daaraan toegevoegde bijzondere intentie: „Dat de vorst van leugen en haat nooit vat moge krijgen op het Limburgse volk", heeft de Stille umgang dit jaar wel het teken van een bijzondere actualiteit. Toch mag ook dit jaar de Stille Omgang niet gezien worden als een protest-meeting. Ook dit jaar blijft de Stille Om gang de Stille Omgang, m.a.w. ze is en blyft op de eerste plaats een bedetocht ter ere van Christus Eucha- risticus. De Stille Omgang 'heelt nog nooit het karakter gehad van een uiterlijke manifestatie, hoewel ze ieder jaar opnieuw weer op hen, die er aan deelnemen, zowel als op hen, die de stille tocht van biddende mannen voorbij zien trekken, een geweldige indruk maakt. De intenties, welke dit jaar worden meegegeven, zijn van een wereldom vattende betekenis 1 In vele landen op de wereld is de Kerk en zyn de gelovigen in nood. Hun lyden en de gevaren, waaraan ze blootstaan, zyn verschrikkelijk groot. Door een vurig gebed moeten de deelnemers aan de Stille Omgang een heilig geweld doen op het H. Hart van Jezus. We weten niet, hoe God werkt. Dat echter weten we met zekerheid, dat een oprecht gebed nooit tever geefs is gestort. Ons gebed zal, al is het misschien niet direct (want wie kent Gods plannen eenmaal rijke vruchten afwerpen. De Stille Omgang moet verder ook een nieuwe stimulans betekenen voor de deelnemers zelf. Op ons allen heeft de tijdgeest in de een of andere vorm vat gekregen. Het is nodig, dat we ons van tyd tot tyd ver nieuwen en bezinnen. De Stille Omgang is mede door haar karakter van bid- en boetetocht, daartoe een zeer geschikt middel. l)e datum van de Stille Omgang is voor Noord-Limburg bepaald op 19 20 Maart. Om 3 minuten voor elf vertrekt de extra trein vanaf Venlo. Vertrek te Venray 23.02. In Amsterdam is voor de deelne mers aan de Stille Omgang als kerk aangewezen de zg. Krijtberg op de Singel. Te circa 7 uur wordt de terugtocht naar Limburg wederom aanvaard. Er bestaat tot Donderdag 16 Maart alsnog gelegenheid om zich als deel nemer aan de'- Stille Omgang op te geven. Ook zy, die geen lid zyn van de Vereniging „De H. Stede" kunnen zich opgever.. INGEZONDEN Het Kamp Endepoel. De bewoners van Kamp Endepoel vestigen de aandacht op het volgen de: Nog steeds leven in dit kamp - 4 jaren na de bevryding nog vier huisgezinnen waar geen geschikte woning voor gevonden kan worden. Onder woning moet men dan ver staan 2 kamers van 4 by 4 en 2 by 4 M., met W.C. in de open lucht, terwyl was- en drinkwater by boeren in de omtrek gehaald moet worden. Nadat de schaakclub en hockey club zijn voorgegaan met het behalen van het kampioenschap in de afde lingen, waarin zy schaakten of hockey-den, is nu Zondag ook de Sportvereniging Venray kampioen geworden. Het protest van Boxmeer werd af gewezen en het magere gelijkspel in Mill leverde voldoende punten op om de kampioensvlag te hijsen. Daarmede is een einde gekomen aan allerlei spanningen en is het heel even tijd om uit te blazen. Het is merkwaardig welk een voor name rol het voethallen in het leven van de meeste mensen speelt en hoe- velen hun Zondagmiddag doorbrengen op h6t voetbalveld, vol spanning over het te behalen resultaat. D elf spelers op het veld schenken een ontspan ning aan honderden, zoals weinig verenigingen. En niet eenmaal, maar zolang als de competitie duurt. Zo is dat ook in Vearay. Een kleine groep getrouwen is met het elftal d6 moeilijke weg in de competitie be gonnen en met het succes steeg het aantal bezoekers 9n met de bezoekers het enthousiasme en... het gekanker. Want de critiek bloeit nergóns venij niger als langs het beruchte lyntje. Dat alles is nu voorby. Horst, dat met zoveel élan de stry'd begon, heeft het hoofd moeten buigen voor Venray, dat stug doorspelend toch de eindoverwinning wist te be halen, ondanks hel feit, dat menig supporter wel eens doodsangston heeft uitgestaan. Wanneer we de resultaten zien van onze ploeg, mogen we niet ontevreden zyn. thuis uit Panningen - 3—2 4—2 Wittenhorst 2—0 2—i Venlose Boys l i 3 i Sevenum 5—2 4—1 D.E.V. 2-0 2-1 Bergen 3—1 Mill 8—0 1-1 I.V.O. l-l 2-2 H.R.C. 8—2 6-1 F.C.V. 1—5 4-1 Boxmeer 3—0 O Het is wel opmerkelijk, dat Venray tegen zwakkere tegenstanders slech tere resultaten behaalt dan tegen de kopleiders. De eerste schrede is nu gezet. Door samenwerking en goede verstand houding van de spelers, is dit resul taat gegroeid uit flink en voortdurend trainen en doorgaan ondanks alles. Het eerste elftal van S.V.V. heeft daarmede niet alleen zichzelf verrykt en sterker gemaakt, maar ook de sportliefhebbers, voor wier ontspan ning zy voor het overgrote deel zorgt, hebben zij menig prettige middag ge bracht. Met het kampioenschap dan naast onze hartelyke dank, onze hartelijke felicitaties. De tweede 'maal sinds de fusie mocht S.V.V. dit resultaat bereiken. Hebben de spelers alles gegeven wat zy konden, hopenlyk zullen zy nu dan ook de vruchten mogen plukken en wordt Venray een tweedeklasser ryker. Maar zover is het nog lang niet, op het ogenblik is-nog weinig bekend over de elftallen waar tegen over zy komen te staan, maar een ding is zeker, het kampioenschap be halen is een peulschilletje tegenover de wedstrijden die komen gaan. Op de drempel van de tweede klasse staan er vele te dringen om binnen te blijven en binnen te komen. Er zal heel wat tactiek nodig zijn om dat te bereiken. S.V.V. heeft bewezen, dat, als zy ernstig wil, het kan, maar dan zal geen enkele wedstrijd gemist mogen worden, maar de volle 100 pet eisen. Wanneer die werkelijk gegeven wor den en we hebben wat geluk, wie weet.... Het erste elftal van S.V.V. wensen wy alle succes by de komende pro motie. Onze hele gemeente ziet vol verwachting de dingen die komen gaan tegemoet, Stel deze honderden sportliefhebbers niet teleur. De hockey-club in onze gemeente treit het niet, met de pubieke be langstelling wel te verstaan dan na tuurlijk, en aan het behaalde kam pioenschap is voor een groot deel van het publiek ongemerkt voorby gegaan. Wat wel jammer is, maar waar wei nig aan te doen zal zyn, zolang koning voetbal zovele onderdanen regeert. Dit doet echter niets af van de grandioze stijl waarmede de jonge club dit jaar weer het kampioenschap behaalde en automatisch promoveert naar de 2e klasse. Voor enkele jaren terug nog on bekend in de onderste regionen, staat De huren bedragen f 1.50 en f 2.50 per week. Verder zijn de woonkamers niet bepaald dicht, daar hier en daar nog al gaten in de wanden zitten. Eén kind moet iedere dag vanaf de Endepoel in Venray naar school, door weer en wind. Ieder weldenkend mens kan begrij pen, dat het onjuist is, dat hét ge hele familieleven zich afspeelt in kamers waar gegeten en geslapen wordt door elk lid van die familie. Wordt het ondertussen nu niet eens tyd dat ook" hier ingegrepen wordt De huidige bewoners. de hockeyclub nu temidden van clutis met naam en worden reeds leden uit haar midden gekozen voor het Zui delijk elftal. En deze prestatie telt des te meer als men weet, dat alles uit eigen zak betaald moet worden, daar geen entree geheven wordt, voor de wedstrijden. Bovendien is er een gesukkel met het speelveld, waardoor de hockey club misschien gedwongen volgende competitie buiten Venray te gaan spelen. Al met al, er wordt hard gewerkt aan een oplossing, ook al omdat men hoopt," dat het Venrays publiek de nieuwe tweede klasser ook zyn be langstelling geven zal, meer dan in het verleden, temeer daar voortaan zeer aardige wedstrijden te zien zullen zyn. Wy wensen oók H C.V. nogmaals van harte geluk en veel succes voor hun toekomstplannen. -0- En tenslotte de derde kampioen, Venrays schaakclub. De jongste van de 3 maar riet de minste. De beoefenaars van dit ridderlijk spel hebben weinig last van de men sen langs het lijntje, al moesten er nietzovelen, die schaken kunnen, langs het lijntje blijven staan. Ook zij heb ben van het begin af aan gestadig geoefend en verder gewerkt en het resultaat mag er dan ook zyn. Tot ver in de omtrek hebben zij bewezen de meerdere te zyn van mannen, vergrijsd in het vak en dit is slechts mogelijk geworden door hun enthousiasme en taaie volharding. Ook voor hen onze beste wensen. Minister Lieftinck heeft vorige week het Memorie van Antwoord ingediend op de wet, die de vergadering dei- materiële oorlogsschaden regelt. En dit antwoord heeft van verschillende zyden de nodige reacties teweeg ge bracht. Het rapport dat het Economisch Technologisch Instituut voor Gelder land naar aanleiding hiervan heeft uitgebracht, mede namens Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, geeft een duidelijk beeld van de gevolgen, die onverbiddelijk voor het getroffen ge bied zullen komen. In de memorie van toelichting werd het totaal der door particulieren ge leden materiële oorlogsschaden ge raamd op f 2.300 millioen op pry's- basis van 1940 en op fe.600 millioen tegen vervangingswaarde. De voor gestelde vergoeding voor deze schaden beliep f 4.6OO millioen hetgeen dus ongeveer 70 pet. van de huidige waarde der vernietigende goederen zou uit maken. Volgens de thans in de memorie van antwoord gegeven opstelling be draagt het totaal dezer oorlogsschaden op prysbasis 1940 slechts f 2.080 mil lioen, terwyl de corresponderende ver goeding niet meer beloopt dan f3.820 Wanneer men de vervangings waarde berekent volgens dezelfde prysindex als in de memorie van toelichting gehanteerd, blykt deze vergoeding nog geen 64 pet. der ver vangingswaarde te bedragen. Huisraadschade 200 millioen minder Een bedrag van f 950" millioen was begroot voor de verhoging der by Jrage voor huisraadschaden en 'voor schaden aan niet-verhuurde panden en schepen alsmede voor het herstel van gronden in natura en voor vermeerdering dei- normale bijdrage in bijzondere ge vallen. Dit bedrag blijkt thans ver minderd tot f 738 millioen, waarnaast byna f 37 millioen is uitgetrokken voor voorlopig herstel van panden. Wat betreft de huisraadschaden aldus het rapport en de memorie van antwoord heeft men de totale ver meerdering der bydragen ingevolge de nieuwe regeling geraamd op f225 millioen. Dan zou globaal nog geen 48,5 pet. van de vervangingswaarde worden vergoed. Brengt men in rekening, dat het vastgestelde bedrag der huisraad schaden op prysbasis 1940 (nl. f 450 millioen), ten gerieve van hoge af schrijvingen- en restantenberekening en vooral ten gerieve van de bij de vaststelling gehandhaafde maxima, ver beneden de werkelijkheid ligt !de aangifte van huisraadschaden beliep f 902 millioen) dan bedraagt de ge middelde vergoeding waarschijnlijk nog geen 40 pet. van de vervangings waarde. Ter beneden 70 pet. In het rapport wordt geconcludeerd, dat de vergoeding volgens het ont *werp globaal aanzienlijk lager blyft dan 70 pet. der vervangingswaarde, die men uit de memorie van toe lichting zou kunnen afleiden. Terwijl verder voor enkele schade- groepen vry hoge percentages zullen worden uitgekeerd, ligt dit percentage voor andere groepen (zoals huisraad, bedryfsuitrustingen enz.) op 40 a 50 pet. en wordt vooreen groot gedeelte der bedrijfsschaden slechts de waarde per 1940 uitgekeerd, hetgeen af gezien nog van te lage vaststelling - niet meer dat 25 a 35 pet. der ver vangingswaarde betekent. In procenten van de huidige aan schaffingsprijzen of herbouwkosten zal de vergoeding nog veel geringer zyn, vanwege de vry hoge afschrij vingsbedragen, welke bovendien, by de bepaling der extra bydragen, in de meeste gevallen met de prysstygings- coëfficient vermenigvuldigd worden. De afschrijvingen en de daaruit be rekende verkoopwaarde zyn echter met name ten aanzien van huisraad voor de gedupeerden van geen betekenis, terwyl in een schaarse tyd ook aan de „normale" afschrijvingen op vele bedrijfsgoederen 'n veel lagere reële betekenis moet worden toe gekend. 0— Wie deze cijfers eens even aan dachtig bekijkt, zal de bittere nood zaa« begrijpen, die er is voor het ge troffen gebied om zich teweer te stellen, want 57,5 pet van alle schade ligt in de Zuidelijke Provincies, Lim burg heeft o.m. 11,5 pet. der totaal schade. En het is Katholieke Volks party, naar wier daden het Zuiden zal opzien bij de behandeling van dit wetsontwerp, dat volgens de geruch ten in Mei a.s. is. Getroffenen protesteren. Naar aanleiding van het boven staande, waarin volgens het oordeel van de federatie van stichtingen voor oorlogsgetroffenen zeer weinig verbeteringen in het wetsontwerp zijn aangekondigd, ondanks de tal rijke en grote bezwaren, welke in het voorlopig verslag naar voren waren gebracht, zal de federatie op Zaterdag 2 April in Den Bosch een nationaal congres beleggen van alle oorlogsgetroffenen. Op dit congres zal de federatie het standpunt bepalen, dat de oor logsgetroffenen zullen innemen ten aanzien van de voor hen zeer teleur stellende ontwikkeling van de aan gelegenheden dit wetsontwerp be treffende. Geysteren is maar een klein plaatsje en in de courant heeft het meestal maar een kleine plaats nodig. Om sensatie te brengen is het fe ouder wets degelyk en reclame behoeft het niet te maken, want er woont geen kapper en geen schoenmaker. Dat wil nog niet zeggen, dat het er saai is; als men kan kijken, ziet men, dat het werk er varieert als de jaargetij den en dat het leven van mens en dier er de schoonste kleuren der schepping draagt. Geysteren heeft altyd slechts deze belangstelling gevraagd en voelde zich tevreden met het bezoek van turende vissers, van schaatsende jeugd op de vennen en van wandelende be wonderaars van bosch en vogel. De pachthofschilderir.ge van Gezelie vindt U aan ieder huis. De kleine plaats is rijk aan rust en gezondheid, aan christelijke gewoonten en godsdiensti ge practyken. Maar sensatie.... wij zouden hoogstens kunnen vermelden, dat Geysteren dit jaar voetbalkam pioen werd. Eens in de tien jaren werd het leven er erg beroerd door moord of oorlog; dan maakte O.L. Heer dit verwende volk duidelyk, dat het dit wereldje niet voor een eeuwige heer lijkheid moet aanzien. De couranten stonden dan vol. Als de nieuwsgierig heid gevuld was, werd Geysteren weer rustig en stil en afge>egen. Geysteren heeft echter nog meer te bieden als een mooie natuur. Geyste ren is het oudste plekje van christe lijke beschaving in ons Noord-Limburg. St. Willibrordus doopte er de eerste mensen van deze streken. Aan Hem danken de monsen van Wanssumhun devotie tot de H. Michael, die van Oostrum hur. liefde tot de Moeder Gods, die van Venray hun eerbied voor het gezag van Gods plaatsbe kleder, die van de Smakt hun ver trouwen op St. Jozef, die van Maas hees hun genegenheid totSt.Antonius. Nu kunnen de mensen van Maashees wel zeggen, dat ten tyde van Sint Willibrordus de H. Antonius nog moest geboren worden, maar eeuwen en eeuwen hebben zy, levend onder de bescherming van St. Willibrord ais hun patroon, van hem geleerd eerbied te nebben vooi Gods lieve Heiligen. En wij mogen gerust aannemen, dat zyn invloed van uit Geysteren veel verder heeft gereikt als tot de omlig gende plaatsen en wat voor een in- vloed 1 Een, die nog eiken dag doorwerkt en vooral tegenwoordig het denken en willen van de mensen gaat leiden en bezielen. Het is een tyd van Katholieke Actie en Apostolaat, men roept en bidt om priesters en kloosterroepin gen, om leken met hogere idealen en offerzin. Vroeger ging men tot de Heiligen omwille van de buikpyn en kiespijnde omgeving was katholiek en de Heiligen kregen meer de zorg voor de bescherming van het lichaam als van de ziel. Maar er is een echte zielennood gekomen en wel een, zo groot als de wereld zelf. Men spreekt van crisis, van voor of tegen. Het lykt of in Nederland het ge hele erfdeel van St. Willibrord op het ,spel staat en de duivel gaat slagen met herstel van oudheidense zeden. En wanneer wy de wereld beschou wen als een groot samenhangend geheel van invloeden en afhankelijk heid, wordt Nederland een van de weinige mannen, die bleven vasthou den aan wat het geloof leerde en bleven liefhebben, wat de Kerk ons schonk. Men kwam van defensief tot offen sief, en Petrus Canisius (niet, dat hy niet te vertrouwen was) moest zijn generaalsstaf aan St. Wilbert afstaan. Het is dus niet vreemcr, maar het ligt geheel in de lyn van de tegen woordige actie en van het godsdiens tige streven om ook weer in Geyste ren en vooral hier voor deze streken Zijn taal te doen horen. En wel speciaal tot die mensen, die van O.L. Heer de tere uitnodiging kregen om Hem en Zyn Kerk te redden en groot te maken onder de mensen. Zou de jeugd niet meer zo gevoelig zijn, dat zy de sporen kan ontdek ken van een H. Willibrord, zouden priesterstudenten in Hem geen maat staf meer vinden van Apostolaat, en zouden onverschilligen op zyn voor spraak in hun hart geen klein vonkje meer kunnen levend maken voor de uitbreiding van Zyn Gods-Ryk. God koos hem voor ons volk en de Kerk in Limburg, Iaat ons hem aanroepen ter bescherming van priesterstuden ten en apostolaatsgeest. Zondag over 'n week, 20 Maart, hoopt als het God belieft Geys teren de Eeiste Steenlegging van zyn nieuwe kerkgebouw te vieren. 's Middags om 2 uur optocht, plech tig Lof en zegening van „de eerste steen" en het terrein door de Hoog Eerw. Heer Deken. Daarna krygt ieder gelegenheid tot het metselen van een steen. Men zal by die ge legenheid kunnen geven, wat men wil. Of er veel gegeven wordt, laten wy over aan de liefde van de men sen. Maar laat alle mensen uit onze omgeving, die zorg hebben om Chris tus Ryk en de uitbreiding ervan, hun steen stapelen op den „eerste"; het moge een waardig Godbhuis worden, waar in de loop van de toekomst velen en vooral de jeugd komen bidden en mediteren om op het voor beeld en onder de bescherming van St. Willibrordus voer Christus te leven en te doen leven. Een nieuwe lente en een nieuw geluid. KCSLAND. Molotof, de y'zeren hamer, is als Minister van Buitenlandse Zaken van zyn taak ontheven en zyn opvolger is de sluwe advocaat en diplomaat Visjinsky. Deze is op zyn beurt als plaatsvervangend Minister van Binnenlandse Zaken w eer opgevolgd door de „neen knikker" Gromyko. Wat deze troon wisseling in de Opperste Sovjet te beduiden heeft, is nog niet duidelyk. Zet Stalin Molotof als zyn toe- toekomstige opvolger binnenkort naast zich in de verschillende be stuursfuncties of is het een straf Want dat de Russische politiek ten aanzien van West-Europa nu bepaald gelukkig is geweest, kan wel niemand zeggen. Slechts nega tieve resultaten zyn hiei behaald. Een Atlantisch pact, een nederlaag in Italië, in Berlyn, het zyn allemaal mislukkingen van het zogenaamde Russische Vredes offensief Niemand weet het, maar binnen kort zullen de daden der nieuwe zaakwaarnemers wel bewyzen, wat hun doel is: vrede of doorgaan op de oude voet I Wat er ook van zy: het grote doel der hele Sovjet-politiek zal niet uit het oog verloren worden: de totale wereldrevolutie. Scandinavië. Noorwegen en Denemarken hebben hun besluit genomen en Rusland de rug toegekeerd. Beiden hebben een Atlantische Unie voor hun gezond heid beter gevonden, toen zy zagen met welk een liefde de landen in Oost-Europa leeggezogen worden door de Sovjets, lauden die willens en wetens aan hen zyn overgeleverd. En Rusland, het spel verloren wetend, is al direct met wagens aan het rammelen gegaan langs de Noors- Finse grens. Zweden voelt zo weinig voor dit zelfde Pact, maar weet van de andere kant de Rus te dichtby om zelf nog te geloven aan zyn neutraliteit. Tot, heden is dat nog de redding van Finland, dat by een eventueel toetreden van Zweden tot de Atlan tische Unie, onherroepelijk zal wor den gebruikt als Sovjet-Bastion. Amerika Na langdurige onderhandelingen is men in Amerika eindelyk gereed gekomen met het Noord-Atlantische Pact. Door dit pact zullen de landen van West-Europa zich op militair ge bied hecht aan een sluiten voor de tyd van tien jaar. Onnodig te 2eggen, dat dit verdrag enkel is opgesteld ter verdediging en niet zoals de Sov jets beweren, ten aanval. Het is een groots verdrag, want alle deelnemers hebben hier definitief gekozen tussen Amerika, de vrye wereld en Sovjet-Rusland, de dicta tuur. Verworpen is de neutraliteit en wordt een der deelnemende landen aangevallen, dan zal geheel West- Europa zich teweer stellen. Hieruit blykt wel duidelyk, dat, zoals de Amerikaanse minister van

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1