nu een Rode Rcm-ceiónne doek. Sumatca's ^J\tca-ki<ic\ Vastenavond 1949 De toestand in $ndcnet>lë van deze mek SPORT De kolonel zei„Het kan", de overste zei ook „Het kan", dus zeiden do mannen van kapitein Huizinga van het 49 Reg. Stoottroepen„Het moet". Tenslotte laat je je eigen mensen niet uit de lucht voederen. Die lagen n.l. op het vliegveld Pakan Baroe en by twee voorposten over de Soengei Kampar, iets meer dan 200 km van Fort do Koek. Een voorpost, die geen voorpost meer is, maar een post-op- ziclizelf. En het ging, ondanks do bergen en de meer dan 100 km stijgende en dalende weg, die nu eens ïooo, dan weer 2000 111 boven de zeespiegel lag en overal kronkelde, zodat je soms op je eigen colonne neerkeek. Het was niet „link" in Pakan Baroe en Bangkinang. Maar het volk leed honger en medische hulp was brood nodig. Luitenant Duym had vier kinder lijkjes op de passar van Bangkinang gevonden. Omgekomen van de hon ger... Er heerste pokken en oedeem, dus moest de Hupva (Hulp Verband- plaats Afdeling) ei naar toe. „En laat de cantine wagen meegaan", had overste Raebol, de commandant van Fort de Koek gezegd, „dan kunnen myn jongens ook wat kopen en geef lectuur mee". Zo stonden Woensdagmorgen, 12 Januari te 1 uur 15 wagens vol voe ding en medicijnen opgesteld. Een convooi van goodwill dus, maar zo dachten de in de bergen gevluchte benden er niet over. Even voor Pajacombo viel een hand granaat tussen een wheelcarrier en de jeep van kolonel J.C.C. van Erp, die even wegdook en toen opmerkte: „Dat ding viel nog ver genoeg van ons 1" Na Pajacmbo giny het verder, de bergen in. Biedt' kali's zoals deSino- mar, do Mahat on de Kampar kron kelen zich door deze bergen naar de kust. Hier en daar een vriendelijk dorpje als Tandjong Paoeh en Danau Bingkoebang. Een 50 km achter dit plaatsje ligt Pakan Baroe, met zyn vliegveld, dat wereldbekend is door de eeiste Indie-vluchten en de Mel bourne-race. Ik heb gepoogd het aantal bochten in de weg te tellen, doch ik gaf het na 10 km op. Toen was ik reeds bij de 700 gekomen en de chauffeur mop perde, dat-ie nu wel wist wat „koffio malen" beterende. We keken, nadat we de Arou-kloof door waren, op de bergtoppen neer, die ons even tevoren onbedwingbaar hadden toegeschenen. Zo af en toe liet de kapitein de colonne stoppen, want als je over een afstand van 1 km al slingerend een 400 m sty'gt, dan kan je koffie maken van het radiatorwater. Dan keken de chauffeurs naar de banden of ze namen een slok thee, om het stof uitje keel weg te spoelen. In Rantau Baringin, 124 km van Pajacombo werden we door de sectie verwelkomd, die daar de veerpont bewaakt. „Hoe gaat het hier?", vroegen we en een der Stoters antwoordde, dat er volop wilde zwijnen zaten en er ook tygers waren. Zelfs sporen van olifanten hadden ze gevonden. „Mach tig!", zei hij en zyn ogen glinsterden, Katjongs (Indonesische jongetjes) gier den de pont over de 200 m brede rivier. Aan de overzijde ligt de vlakte van Bangkinang, de vlakte van ziekte en honger. Het voedsel is schaars, om dat de republikeinse leiders het via Pakan Baroe exporteerden en enkel sigaretten en textiel importeerden. Bankinang ligt voor een groot deel in de as. Uit de vervallen woningen kijken ondervoede mensen ons aan. Als ze het. rode kruis op de Hup va- wagens zien, weten ze, dat ze red ding, genezing en voeding zullen krijgen. Het is een korte blik, welke wy op dit trieste beeld kunnen werpen. We moeten voor donker nog in Pakan Baroe zyn en ons wacht nóg een veerpont. Dus rijden we door naar Pakan Baroe, waar we om kwart over zeven arriveerden. Ruim 200 km sl.nger-, styg- en daal weg zat ons in de wielen. Ingezonden Luid toeterende auto's reden de Carnaval Venray binnen, cie bonte stoet van hofhouding, Raad van Elf en Prins. Nadat de nar „opgestoten" was by het Gemeentehuis, trok alles do Raadzaal in waar Pi ins Wim I afstand deed van zijn waardigheid en Prins Sjaak I gekroond weid. Bestrooid met confetti en serpeti nes kwam de nieuwe Prins op het bordes waar hem de sleutel werd overhandigd door 2 kleintjes en waar de Edelachtb. Heer Burgemeester hem namens de bevolking hartelijk wel kom heette. Sjaak I beloofde in de komende dagen zyn best te zullen doen om Rooi een Vastenavond te geven "he er mocht zyn. Dan ging het naar de residentie, nadat nog diverse onderscheidingen waren uitgereikt. De Prins inspecteerde daar aange komen de beide schutterijen, waarna de receptie begon. Hieronder bracht o.m. het Mannenkoor een serenade en al spoedig heerste er een echte Carnavalsstemming. Aan Zij 110 Exellentie Prins Sjaak I Nu zyn de Carnavalsdagen weer verlopen voor 't jaar 1949. Naar Uw mening misschien zeer goed. U hebt de kerkdorpen ook bezocht met Uwe aanhangers. U arriveerde Dinsdag avond in Castenray en alles stormde weer by van Rhee binnen. Zyne Exellentie weet U dan niet, dat er in Castenray meerdere cafe's zijn, of zijn dat soms geen inwoners van de Gemeente Venray. Waarom moet dat bezoek ieder jaar by van Rhee zyn. Kan dat niet. ieder jaar op 'n ander plaats. Het bezoek kan slecht op alle vier de plaatsen ge beuren, dat is myn bedoeling ook niet. Maar Castenray is wel goed om de optocht m6e op te bouwen. In de afgelopen jaren is dit echter ieder jaar verminderd, en als het zo moet gaan zal het nog wel minder worden inplaats van beter. Nu het volgende jaar afwachtend mag dit 'n aanstoot zyn voor de volgende Prins Carnaval. En hierbij myn hartelijke dank by voorbaat. comité, hetgeen wij een neutraal iemand niet kwalijk kunnen nemen. Wij zijn echter graag bereid Uw suggestie het volgend jaar nog eens te overwegen, daar het ons is te doen om een goede Carnavalsviering overal in onze gem3ente. En mocht deze afhangen van het bezoek van Z.K.D. de Prins aan een of meerdere café's, dan zullen wij daar zeker rekening mee houden. „Blief wakker Piëlhaas" Het bestuur van de Vastelaovesklup ..DePiëlhaas" Het grote nieuws van deze week is W6l de bekendmaking van de Re gering, dat volgende week Zaterdag de Ronde Tafelconferentie in den Haag begint, waarop alle partijen, die betrokken zfljn by het Indonesische vraagstuk zyn uitgenodigd. Deze Ronde Tafelconferentie zal overleg plegen over een zoveel mogelijk ver vroegde overdracht van Nederlands souvereiniteit aan een representatieve federale regering voor Indonesië. Hiermede zal als dit plan lukt reeds \öór 1 Juli 1950, de datum die de Veiligheidsraad gesteld Jieeft, d.e overdracht plaats hebben. Maar allerwege rijst de vraag hoe en wat De doodgewone doorsnee Nederlander heeft, reeds lang de moed opgegeven uit de duistere taal der regeringscommuniqué's iets wijzer te worden en toont ten minimale belangstelling voor de ontwikkeling der Indonesische geschiedenis. Slechts het feit, dat onze jongens daar hun plicht doen, houdt zyn aandacht ge vangen, maar het hoe en waarom is slechts weinigen duidelijk. Dit is eer. grove fout der Neder landse Regering, die zich niet alleen in het buitenland reeds lang gewro ken heeft, maar ook eens wreken zal in het binnenland. Het grjte Vraagstuk is en blijft, wat zal de Republiek doen De Republikeinse leiders kunnen gaan waar zjj willen, maar als hun weg naar Djocja gaat, wat dan? Zyn ze bereid do Uniegedachte nu te aan vaarden, terwijl zij haar reeds 3 jaren verworpen hebben Zo niet dan is de Ronde Tafelconferentie reeds tot. mislukken gedoemd. Zo ja, wie is dan uiteindelijk scheidsrechter als dc meningen tegenover elkaar komen te staan. De uitnodiging aan de Com missie van de Verenigde Naties wordt dan van groot gewicht, immers wan neer deze Commissie de uitnodiging aanneemt, dan krygt zij daaidoor automatisch by eventuele geschillen een zeer grote macht en komen wij dan practisch geheel onder de Veilig heidsiaad te staan, een druk, die wij tot heden steeds verworpen hebben. Slechts de Regeling kent haar eigen plannen en het waarom van een c-n ander, maar dat de toestand er pret tiger en overzichtelijker door gewor den is, kan wel niemand zeggen. Afwachten is de boodschap. Intussen blijken de federalen er wel voor te voelen, maar de Republiek niet, ook hier is afwachten de boodschap.... Het voornaamste Betere schatting van de varkensstapel vangt nu aan. Blykens de September- en Decern hertellingen 1948 van de varkens stapel is het aantal fokzeugen sterk stijgende. De verwachting is gewet tigd, dat in het tweede halfjaar 1.5' millioen varkens (inclusief huisslach tingen) voor de vleesvoorziening ter beschikking zullen komen. Het moet- voor de varkenshouderij van groot belang worden geacht, dat de ontwikkeling van de varkenssta pel op de voet kan worden gevolgd zodat de varkenshouders tijdig zullen kunnen worden ingelicht over het verloop van de grootte van de var kensstapel. Zo nodig kan dan richting aan dit verloop worden gegeven, waardoor de vroeger in de varkenshouderij zu gevreesde schommelingen in de afzet althans enigermate zullen kunnen worden beteugeld. Vooral in een tijd waarin het veevoeder een economisch verantwoorde bestemming moet vin den, is dat dubbel gewenst. De Overheid stelt zich daarom voor door middel van maandelijkse steek proeven een inzicht te verkrijgen in het aar.tal aanwezige varkens en de dekkingen by de beerhouders. Gezien het grote belang, dat met het verzamelen van deze gegevens voor de varkenshouderij is gemoeid, wordt aller medewerking voor een goede uitvoering van deze steekproe ven ingeroepen. Te weinig arbeidskrachten in de sigarenindustrie. De verhoging van de tabakstoewy- zmg voor de sigarenindustrie met 10 procent is 1 Maart ingegaan. Maar reeds is gebleken, dat deze verhoging', die de toewijzing toch nog pas op 44 procent brengt van het vooroorlogse peil, deze industrie voor grote moei lijkheden plaatst. Immers er is by vele fabrieken een tekort aan geschoolde arbeidskrach ten. Deze mensen zijn tengevolge van de oorlog en het nijpende tekort aan tabakken in de laatste jaren ter ont lasting van het wachtgeldfonds van de Ned. sigarenindustrie voor een zeer groot gedeelte overgeheveld naar andere bedrijven en ook geen jonge krachten werden opgeleid. Zy hebben nu geruime tyd in deze bedrijven gewerkt en gevoelen zich daar voor het overgrote deel goed thuis. Zy verdienen in doorsnee een beter loon en hebben door al deze factoren weinig animo hun oude beroep wedeiom te gaan beoefenen. Verscheidene bedrijven in het land moeten nu uit nood een beroep doen op de gepensionneerden. Bij de gewestelijke arbeidsbureaux zyn geen arbeiders uit de tabaksin dustrie meer ingeschreven, zodat het aanbod momenteel nihil is. ONVOLDOENDE VERGOEDING VOOR OORLOGSSCHADE. In opdracht van Ged. Staten van Geldeiland heeft het Economisch Technologisch Instituut in Arnhem een rapport samengesteld over de economische gevolgen voor de getrof fen provincies Gelderland, Limburg, Brabant en Zeeland, indien de bij de Tweede Kamer aanhangige wet op de materiele oorlogsschade wordt uitge voerd. Het E.T.I, stele in dit rapport vast, dat do voorgestelde schadevergoeding in alle opzichten onvoldoende is en dat hierdoor het levenspeil in de ge troffen gebieden voor lange tyd ver laagd zal worden. De eis van de ge- troffenon tot integrale schadevergoe ding wordt ook thans nog gerecht vaardigd geacht. Het E.T.X stelt vast, dat van deze eis zonder voldoende motivering in het huidige wetsontwerp is afgewe ken. Scherp wordt stelling genomen tegen de bewering: dat door een in tegrale schadevergoeding de niet- getroffenen zouden worden benadeeld, en dat 't hetzelfde zou blijven of de oorlogsschade hersteld zou worden door uitbouw van het productie apparaat in de niet getroffen gebieden dan wel door herstel van de getroffen bedrijven. Deze bbwering wordt door het ETI verworpen op grond van het feit, dat een onevenwichtige uitbouw van ónze nationale economie ook voor 't niet getroffen gebied funest is en dat bet grootste deel van de bevolkings aanwas uit het getroffen gebied te verwachten is, zodat dit gebied voor bestemd moet zyn een belangrijke rol te vervullen in het kader van de economische samenwerking met België. Het rapport berekent een vermo gensreductie van ciica 00 pet. voor Limburg; 40 pet. voor Brabant en 41 pet. vcor Gelderland. Het acht de gevolgen hiervan van deze vermogens voor de economische ontwikkeling van het getroffen ^gebied zeer ernstig en hierdoor zelfs elke mogelijkheid tot herstel uitgesloten. Het E.T.I. concludeert, dat de ge troffen bedrijven hun achterstand by de niet getroffenen nooit zullen in haler. en mettertijd onherroei elijk ten gronde zullen gaan. Met slechts een nummer door het leven l Ieder jaar opnieuw krijgen alle jonge mannen van 10 jaar en dat zijn er een kleino 100000 een op roep ter keuring, waarbij voor ieder van hen wordt vastgosteld, of hij voor kortere of langere tyd zal moe ten dienen. Dan ontvangt iedere opgeroepene oen nieuw registratienummer legernummer genaamd. Deze num mering is om allerlei redenen belang rijk en noodzakelijk, niet het minst omdat van iedere keuring enkele formulieren moeten worden ingevuld die men telkens woer nodig heeft. Stel U voor, dat men niet num merde, maar de formulieren alfa betisch op volgorde zou rangschikken. In een tijdsverloop van 4 jaren zouden er dan ruim 300.000 formulieren aan wezig zijn. En wanneer men dan bijv. zekere Janssen zou moeten hebben, dan zou wen genoodzaakt z'n keuze uit ruim 6000 Janssens te moeten maken. Tijdrovend en wanhopig Om dit nu te voorkomen, heeft men iedere keuring een nummer gegeven en wel zo, dat men zonder veel moeite binnen 40 seconden wie ook kan opduikelen uit een ge registreerde verzameling van hon- derdduizeude formulieren, mits men de geboortedatum van de betrokkene maar kent. Het legerr.ummer bestaat nl. uit 9 cijfers, waarvan de eerste cijfers gevormd worden door de omgekeerde geboortedatum (van het: jaartal alleen de laatstee 2 cyfers). Is iemand dus geboren op 13 Maart 1912, dan zullen de eerste 6 cyfers zijn: 12.03.13. De drie volgcyfers worden willekeurig gegeven, maar aangezien er van de op één dag geborenen op i9jarige leeftijd niet meer dan 200 mannen in leven zyn, kunnen er nooit dubbele nummers ontstaan. De drie volgcyfers immers laten êen zeer ruime marge toe van by na 1000 mogelijke combinaties. Het ont houden van zijn legernummer wordt op die manier al heel eenvoudig, omdat de betrokkene'alleen maar de laatste 3 cyfers behoeft te onthouden want do eerste 6 cyfers weet hy van huis uit. Wie in het cijferen thuis is, zal onmiddellijk inzien, dat hiermede niet alle mogelijkheden bij een groe pering van 9 cyfers zijn uitgeput. Voor niet ingewijden moge verder opgemerkt, dat binnen een groepering van 9 cijfers circa een millioen va riaties denkbaar zijn. Yan deze mogelijkhéid heeft majoor Sclieyde, arts, hoofd van het Centraal Medisch Archief van het ministerie van Oorlog gehruik gemaakt om een ingenieus systeem uit te denken, waarbij aan alle Nederlanders nu en in do toekomst bij de geboorte één nummer van 9»cyfers wordt meege geven, waaronder hy of zy waar dan ook kan worden ingeschreven of ge registreerd. Op deze wijze zal iedere Nederlan der niet alleen met eén nummer kunnen volstaan, maar zullen ook allerlei instanties, welke Nederlander dan ook, binnen enkele seconden kunnen terugvinden. Wanneer iemand zich dan zou aan melden onder nummer 28.11.13.190, dan zal iedereen direct kunnen weten dat onder dat nummer een Groning se schone schuil gaat uit Adorp van nog geen 21 lentes. Gelukkig zal geen systeem in staat zyn om op deze wijze iemands naam overbodig te maken. Namen zullen steeds nodig en aantrekkelijk blijven in het persoonlijk verkeer, maar voor de registratie op welk gebied dan ook zal het mogelijk zyn de vele nummers, die nu gebruikt wor den, te vervangen door één stamnum- mer, dat men by zyn geboorte ont vangt en meedraagt door het leven tot in het graf. Familiedrama Dinsdagavond, op de laatste Car navalsdag, heeft zich in een woning aan de Heidebaan onder Roermond een familiedrama afgespeeld, dat de 25-jarige P. J. Cuypers het leven kostte. Het slachtoffer, dat by zyn schoonvader, de 51 -jarige E., inwoonde in afwachting van zyn bijna gereed zijnde woning, had twist gekregen, waarna E. met een revolver enige schoten op hem loste, waaraan Cuy pers vry'wel direct bezweek. Pannenfabriek uitgebrand. Te Echt is Woensdagmorgen door onbekende oorzaak afgebrand de pannenfabriek van de gebr Cuypers te Echt. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde het hoofd gebouw geheel uit. Alleen het ketel huis bleef gespaard. De fabriek was in het afgelopen jaar geheel gemo derniseerd. De schade wordt op 60.000 gulden schat. De straffe Noordwesten wind wakkerde liet vuur telkens aan, waardoor het blussingswerk werd bemoeilijkt. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Knoeierij De gemeentepolitie in Hoogeveen heeft de directeur en een bestuurslid van de plaatselijke veilingsvereniging in verzekerde bewaring gesteld. De tuinders hadden geklaagd, dat zy steeds geld te weinig ontvingen en op excursies werden grotwe uitgaven gedaan dan verantwoord was. De directeur had in de boeken geknoeid op last van het bestuur. Yan een boer die een christelijk mens was De Brabantse redacteur van de Tyd scliryft In een klein dorpje ergens in het zuiden van een klein land woonde eens een boer. Het was maar een oude boerdery', waarin hy woonde, maar de boer en zyn vrouw hadden samen hard gewerkt voor hun groot gezin. Op zekere dag hadden zij het geld byeen voor oen nieuwe boerderij. De boer kocht materialenstenen, hout en pannen en de metselaars van het. dorpje zouden met het bouwen kunnen beginnen. Toen kwam echter de oorlog over het kleine land en de boer besloot heel wy'selyk, maar niet te laten bouwen. Hy liet zijn materialen lig gen tot betere tijden. Yijf jaren duurde die oorlog en in de laatste maand daarvan kwam de storm van vuur, ijzer en lood ook zyn dorpje teisteren. Vele van zyn dorpsgenoten werden zwaar getroffen en sommige raakten zelfs alles kwy't. De boer leed by na geen schade aan zyn oude boerderij. Hy' was een christelijk mens en stond vrijwillig zijn materialen af aan zyn zwaarge- troffen medemensen, om hen ten minste uit de grootste nood te helpen Het geld voor die materialen zou de boer terugbetaald krijgen van een grotb instelling, met vele ambtenaren. In het dorpje waren intussen vreem de soldaten gekomen. Ze reden hard met grote legerwagens en kleine jeeps. Een van die jeeps reed de boer aanhy brak zyn been, het moost worden afgezet. Ambtenaren zeiden, dat de boer toch geen oorlogsinvalide was en die ambtenaren hadden na tuurlijk gelijk. Intussen wachtte de boer op de betaling van zyn materialen, want hij had het geld hard nodig. Vijf jaren wachtte hy. Toen was het hem lang genoeg. Zyn boerdery was in die tien jaren sinds het uitbreken van de oorlog erg vervallen. Het ge treuzel moe en ziende hoe er overal in het kleine land gebouwd werd begon Je boer met de afbraak van zijn oude boerdery en met het bou wen van een nieuw huis. Dat was verkeerd van die boer, maar in het dorpje gaf iedereen hem gelijk. Op zekere dag echter kwam er in het dorpje een van die vele ambtena ren. Hy zag, wat de boer deed en gelastte hem het bouwen stop te zetten. Wat de boer ook aanvoerde, niets baatte. Hy was in ernstige overtreding en wanneer hy doorging zou hij een proces krijgen en zou het hem veel geld gaan kosten. De boer, die geen oorlogsinvalide is, woont nu met zyn huishouden van tien personen en zyn vee in de 1 es- tanten van zyn oude boerderij. Hy wacht ook nog steeds op de betaling van zijn materialen.... Boekenactie van de N1W1N Een volkomen logisch gevolg van de tweede politionele actie was de uitbreiding van het aantal buiten posten in Indonesië, waar onze mili tairen verstoken van alle comfort en beschaving, hun taak verrichten. De NIWIN wil door het houden van een lectuurinzameling hén in het bijzonder helpen, om hen de zo hoog nodige ontspanning te geven bij het vervullen van hun zware taak. In de maand Maart zullen de plaatselijke NIWIN-comité's een lectuurinzame ling houden. De opgehaalde lectuur (en moge dat veel zijn) wordt doof het Lectuurdepót NIWIN-Rode Kruis te Scheveningen vakkundig verwerkt en per eerste gelegenheid naar Indonesië verzonden, waar alle militairen van de gaven van het Nederlandse volk zullen profiteren. Vergoeding oorlogsschade In de botsing der meningen lezen wy in de Msb. ...Naar mijn mening kan de her opbouw evengoed of beter door de gehele gemeenschap gedragen worden dan dat dit in hoofdzaak door de getroffenen alleen zou moeten ge schieden. Minister Treub zei indertijd op een salaris meeting ongeveer het volgende: „Het smoesje, dat er geen geld zou zyn om de salarissen te verhogen, gaat niet op. Als er geld moet zyn, is dit er altijd op een of andere wijze gekomen". Deze woorden werden ge sproken in een periode, dat de heer Treub toevallig voor enkele maanden geen Minister van Financiën was. Toen Z. Exc. 11a enkele maanden weer met de portefeuille belast werd, was hij een andere mening toegedaan. Naar myne opvatting worden de oorlogsgetroffenen nu weer met de zelfde fraze afgescheept. In de ver onderstelling, dat het oorlogsgeweld geen particuliere bezittingen zou heb ben getroffen, maar uitsluitend rijks gebouwen, zou de schade al was deze zelfs groter dan nu het geval is, on getwijfeld uit de Openbare Kas be taald worden. Ook de velé millioenen. die in Indië worden opgeofferd zullen steeds wor den betaald, ook al zou dit nog jaren voortduren. Blijkt vandaag of mor. gen, dat de toestand zicb zodanig zou wijzigen, dat de onkosten in In donesië aanmerkelijk minder zouden worden, dan zal er toch nog geen geld zyn om de oorlogsgetroffenen oen volledige vergoeding uit te keren. VASTENTIJD Deuk aau de Lijdensmeditaties 5 uur: Paterskerk Pater Adriaan 7 uurParochiekerk Kapelaan v. Leipzig Kruisweg Vry'dag 7 uur: Parochiekerk Vrydag half 8Paterskerk Vastentijd is boetetijd Schuttersboudsfecst In de vergadering van de Midden- Limburgse Schuttersbond, die te Te- gelen werd gehouden, werd besloten om op 22 Mei een bondsfeest te organiseren in Siebengewald. 7000 Nederlanders gingen in 19J8 naar Canada Volgens een mededeling van de heer P. J. M. de Bruin, secretaris van de christelijke emigratiecentrale, waarvan het hoofdbureau is gevestigd in Den Haag, hebben zich het afge lopen jaar meer dan 7000 Nederlandse emigranten in Canada gevestigd. Men verwacht, dat het aantal Nederlan ders, dat zich sinds Juni 1947 in het dominion heeft gevestigd, tegen het einde van 1949 tot 17000 zal zijn ge stegen. De heer De Bruin maakt een reis door Canada 0111 na to gaan hoe het de Nederlandse immigranten gaat. luniiiim JONGENS VAN 14-17 JAAR WEER AANTREDEN! Jongeman, waar staat het, dat gij met Uw jeugd moogt doer, wat ge wilt. Trouwens, hoe wilt ge doen wat ge wilt, als ge geen wil hebt, als ge U willoos laat trekken alleen naar wat gemakkelijk of plezierig is? Jeugd is verantwoordelijk tegenover God en de mensen, tegenover de Kerk en ons vaderland. Ge zyt verplicht van Uw leven iets mooiers te maken dan ge er nu van maakt. Dat kunt ge leren in de gods dienstige vereniging. Blijf een trouw lid van de Jeugd-Familie. Zaterdagavond vóór de 2e Zondag van iedere maand is om 8 uur in de Parochiekerk de bijeenkomst. Dus nu over 8 dagen op 12 Maart. Je krygt nu ook een handboekje, zodat je kunt meebidden en meezingen. Jonger.s van 14—17 jaar die zich nog niet als lid opgegeven hebben, kunnen toch komen en na de bijeenkomst zich als lid opgeven. II1111111111111111II i 11111111IIII III Sportnieuws S.V.V. Zondag bracht slechis enkele elf tallen in 't veld. De belangstelling gold de technische dag. In de Goffert waren do belangste wedstrijden van West—Zuid en Noord Oost. Wy mochten ons echter verheugen in het bijwonen van de laatste thuis wedstrijd van Venray 2 tegen Blerick2. Ofschoon weer en wind veel afbreuk deden, hebben wy toch een goede wedstrijd gezien, die verdiend met 3—1 door Venray 2 werd gewonnen. Door deze overwinning zyn wij zeker van de bezetting der tweede plaats, doch de kans op het kampioenschap is nog aanwezig. De meeste aanspraak kan Tegelse Herten 2 hierop doen gelden. Zy moeten nog uit spelen tegen Gennep2. Winnen zij deze wedstrijd, dan zijn zy kampioen. Spelen zij gelijk dan staan Venray 2, Horst 2 en Tegelse Herten 2 in punten gelyk. Verliest Teg. Herten 2 dan is er een beslis sing nodig tussen Venray 2 en Horst 2. En nu maar afwachten wat Tegelse Herten 2 Zondag doet. Zondag moet het eerste naar Mill. Door een overwinning of gelijk spel is het kampioenschap verzekerd. Dus jongens zorgt ervoor, dat wy Zondag avond kunnen juichen. De supporters, die mee naar Mill willen gaan, gelieve zich zo spoedig mogely'k op te geven bij café Schellen. Jeugdvoetbal Ondanks het slechte weer, konden op Carnavals-Zondag nog 3 wedstrijden doorgang vinden. Toen in de avond Sjaak I verschil lende café's bezocht, was het er reeds druk. Maandag bracht de optocht, en alle pessimisten ten spijt," was deze er een die er mocht zyn. Hieruit bleek weer eens te meer wat door samenwerking is te bereiken. Ook de voorstelling van de wagons en de verschillende groepen was beter als ooit tevoren en menig goed idee was er te zien. Was het een wonder dat de duizend koppige menigte zich buitengewoon amuseerde en dat er na afloop een opgewekte stemming was in de overvolle café's en de danstenten. Dinsdag stormde het en was het weer buitengewoon slecht, maar toen 's middags de zon even door kwam, trok de boerenbruiloft met het jonge bruidspaar op de huifkar en werd op het bordes van het stadhuis het paar „onecht" verbonden in de echt. Onder de bruiloftsgasten waren verschillen de aardige paartjes en de samen werkende buurtverenigingen hebben eer van hun werk en hun organisatie, want ook op de receptie by het jonge paar in café Swaghoven heerste de echte bruiloftstemming en ongetwij feld zal het volgend jaar Dinsdags weer zo'n hoogtepunt worden in de Rooise Vastenavond als nu de Maan dag. Een goed begin is nu gemaakt door de buurtvereniging van de Maasheeseweg, de anderen zullen zeker volgen. En weer was het druk in de café's en danstenten en weer waren er velen die tot van Tilburg en Nijmegen toe hier de Carnaval kwamen vieren. Velen waren aardig verkleed en menigeen bad hiervoor kosten noch moeite gespaard. Ook op de kerkdorpen heerste een vastenavondstemming en speciaal in Y8selsteyn, waar de organisatie prima was. De Prins werd overal gul ont haald en toegesproken. Was het won der, dat ook zo nu en dan zyn hulp werd ingeroepen voor klachten van de kerkdorpen Kortom Vastenavond 1949 was beter dan ooit tevoren, al had men in Castenray wel reusachtig pech met de omgewaaide danstent. Velen hebben enkele dagen van gepaste ontspanning genoten en de „zurge en ut verdriet" aan de kant gezet. We zullen dus maar hopen, tot weerziens het volgende jaar 1 Hoogachtend de NEUTRALITEIT v. Castenray Hoewel wy geen anonieme brieven plaatsen, heeft het Vastenavond- Comité, aan wie wy deze brief door gaven, gevraagd, toch deze brief te plaatsen met haar antwoord. Wy geven by uitzondering hier aan ge hoor, maar maken onze lezers er nogmaals op attent, dat de redactie de naam van de inzender bekend moet zyn, wil het ingezonden stuk geplaatst worden. Hieronder het antwoord van het Vastenavond Comité GEACHTE NEUTRALITEIT. In antwoord op Uw schrijven het volgende 1. Het bestuur van de Vastelaoves klup stelt de reisroute varf Z.K.D. de Prins vast in overleg met de ver schillende belanghebbenden, vandaar dat wy U antwoorden 2 Op kerkdorpen, waar gedanst wordt, wordt enkel de danstent be zocht, ook al om tyd te sparen, daar het ondoenlijk is in de 8 kerkdorpen iedere café èn danstent te bezoeken. 3. In Castenray werd ieder jaar door de danstenthouder i.e. café Van Rhee, Z.K.D. de Prins wat aangebo den en dit gebeurd}- in café v. Rhee, omdat in dè tent niet getapt mocht worden. 4. Op de bespreking die voorafging aan de vaststelling dor reisroutes met het werkcomité te Castenray bleek men er weinig om te geven, wie bezocht zou worden, ingeval er geen dansen zou zyn. 5. Ons was slechts by geruchte bekend, dat er in Castenray met do tent iets gebeurd was, maar wy waren in de mening, dat de schade reeds was hersteld. By aankomst bleek de schade echter veel groter als bekend en werd volstaan met een bezoek aan café van Rhee, daar wij reeds in tyd nood waren. 6. Z.K.D. de Prins heeft b.v. vorig jaar reeds voor Castenray uitzonde ring gemaakt en de drie café's in de kom bezocht, naast de danstent. 7. De deelname aan de optocht was minder, inderdaad, maar dit wisten wy" reeds lang daar de oorzaak volgens Uw werkcomité, lag by gebrek aan financiën en de grote afstand, en niet by het bezoek van de een of andere café. 8. Zo bly'kt dus, dat U niet op de hoogte is van de onderlinge afspraken en de mening van Uw eigen werk

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2