Venray's Vroede Vaderen vergaderden BELANGRIJK! De CHvecuwest&au WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN menselijke natuul èecste Steenleqq, utq Stilte <9, mqanq Cainaval ityhty. Zaterdag 28]Februari 1949 No. 8 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij K a Ti t oorbeek handel Uroötestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnemenispry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. minimm»i iniiiiiiiniinintiuiiimiinm Deze Vasten wordt er in het Patersklooster te Venray een bijzondere cursus gehouden voor alle verloofden, die voornemens zijn om voor Pasen 1950 in het huwelijk te treden. Het gaat hier niet over een „cursus voor het volle leven" in de gebruikelijke zin, maar over de NAASTE VOOR BEREIDING op hun nieuwe levensstaat. Eenieder zal bjj enig nadenken toegeven, dat zo'n voorbereiding minstens zeer nuttig is. Wil iemand berekend zijn op zijn taak, wil hij opgewassen zijn tegen de moeilijkheden en gevaren daarvan, dan moet hij goed beslagen ten ijs komen. Dat is zo klaar als de dag. Denken wij er slechts eon ogenblik aan, dat byv. een priester zich 12 tot 13 jaren voorbereidt op zijn priesterlijke taak. Wie zou dan durven beweren, dat liet in het huwelijk „zo wel gaan zal Het zou eon ernstige vergissing zijn te denken, dat hot zoveel gemakkelijker is een goed echtgenoot, een góede vader of moeder te zijn, dan een goed priester. Alles is een „kunst" die geleerd moot worden, ook de „christelijke levenskunst". Wilt ook gij de geheimen van deze levenskunst leren,neemt dan de?l aan deze cursus. De aanstaande Vastentijd, juist zo geschikt om tot bezinning te komen, biedt U gelegenheid om kostbare levenswijsheid op te doen. Ook zal er volop gelegenheid zijn om mondeling of schriftelijk vragen to stellen. Het zal er besist broederlijk en gezellig toegaan. De cursus wordt gehouden in de grote gastenkamer van het Paters klooster. vanaf Maandag na de eerste Zondag van de Vasten tot de eerste helft van de Goede Week. DE EERSTE SAMENKOMST heeft plaats: voor de meisjes op Maandag 7 Maart, voor de jongens op Vry'dag n Maart; telkens 's avonds van 8-9 uur. De leider van deze cursus is pater A. Fmnnon, o.frn., doctor in ie godgeleerdheid, lector in de zedenleer en sociologie, vice voorzitter van het „Katholiek Genootschap voor Gees telijke Vernieuwing". NIEMAND VERZUIME DEEL TE NEMEN. U zult er geen spijt van hebben lil l i I III I |l!l!li:ilUli!ll!i;ilill!ill!II!lliil!!l!l!:ilil!!l!lll!ËII!l!:ilM Het aanvalskarakter van de com munisten heeft in Oost-Euiopa en de Balkan, althans voorlopig, grote suc cessen geboekt. Al is in schijn alles harmonie en volgzaamheid, wat er ondergronds aan het werk is, ont trekt zich aan onze beoordeling. Wel kunnen we veilig zeggen, dat in geen enkel van de onderdrukte en gelijk geschakelde landen het nationalismé dood is en dat dit vroeg 'of laat tot een uitbarsting moet leiden. Joego-Slavië gaf reeds het voorbeeld en andere staten zullen wel volgen, zodra ze zien, dat de uitgestoten Tito netjes in het zadel is blijven zitten. En dit nationalisme blijft ook de grote interne vyand van de Sovjet: er zijn te veel republieken, te veel volken onder haar gezag gebracht, die alle treuren om verloren vrij heid, die alle verlangen naar nieuwe zelfstandigheid. De Sovjet kan slagen in nog zoveel dingen, tot een ding zal ze nooit in staat zijn: de mens in zyn innerlijkste wezen te veranderen. De mens wil vry zijn in zyn doen en denken, in zijn particuliere leven, ir. zyn godsdienstige gevoelens. Hy wil werken, maar de vruchten van zyn arbeid zelf oogsten. Een boer wil eerst van zyn eigen graan brood bak ken en dan pas het overschot aan de staat verkopen. Een arbeider wil voor zijn loon zoveel mogelijk consumptiegoederen kopen en als hem dit belet wordt, zal hij stiekum saboteren en zeker steeds zonder geestdrift werken. En een ploeg ongeestdriftige werkers maken een bedrijf nooit rendabel. Man en vrouw verlangen naar het gewone gezinsleven van vroeger. De uitbestede kinderen geven minder werk, maar ook heel wat minder plezier, omdat het moeder- en vader instinct aangeboren is en uiterlijke dwang de wetten van de innerlijke natuur wel voor een ty'd buiten wer king kan stellen, maar nooit met wortel en al uitroeien. Men kan de kerken sluiten, de priesters naar werk kampen sturen en de klokken smelten voor de munitiefabrieken, maar nooit zal men de ziel van de enkeling kun nen doden, zodat hy geen ziel en geen hogere verlangens meer heeft. Alles kan van binnen in puin vallen, maar na een jaar bloeien er weer bloemen* onder het puin. Dat het communisme het wezen van de mens niet kan veranderen, heeft het in de loop van zyn nog korte geschiedenis overduidelijk bewezen. Het huwelijk werd practisch afge schaft en weer in ere hersteld. Het kind werd als een onwelkome in dringer geweerd en later weer als een nationale aanwinst begroet. De kernleer van het communisme opheffing van alle privaat-eigen dom werd verloochend door de kapitalistische bonzen van 't systeem. De burgerlijke gelijkheid werd ver drongen door de zeer ongelyke salaris regeling. De vervolgde godsdienst werd door een door de staat erkende en be gunstigde kerk vervangen. De arme proletariërs namen de zéden en ge woonten van de westerse kapitalisten aan. De bevoorrechten hadden hun speciale winkels, hun villa's, hun auto s, hun dure hotels, hun over- dieven leuze. En de ware idealisten waren evengoed als overal elders het kind van de rekening. Dat het communisme ondanks al deze inwendige tegenstrijdigheden toch nog aan de macht blijft, is t? danken aan de opbouw van de party, zejt. De party beschikt over alle machtsmiddelen van de staat. Wie vijand is van de partij, wordt be schouwd als vyand van de staat en als zodanig behandeld. Het spionnagesysteem is zo geper fectioneerd, dat niemand een vin kan verroeren of een kik kan geven, zonder gesignaleerd gearresteerd en tevens geliquideerd te worden. De terreur is de grote en enige macht van de party. Daarom kan het communisme slechts ten onder gaan, als er ruzie komt in de party zelf. Toen Alexander kwam te overlijden, viel zyn ryk in stukken uit elkaar. Toen de Franse Revolutie haar eigen kinderen verslonden had en Napoleon op Sint Helena overleden was, her rees het oude Frankrijk van vóór de Revolutie. Wat zal er in Rusland ge beuren, als Stalin sterft? Ook dictators zyn niet onsterfelijk, P. H. RONGEN O.C.R. op het Veulen Het was Zondag feest op het Veulen, de wegen waren versierd en de vlag gen hingen uit, er waren bruidjes in een lange ry en ruiters op glanzend gepoetste -paarden. De grote dag, waarop de eerste steen van Limburgs eerste nieuwe kerk werd golegd, was eindelyk aan gebroken en het Veulen had zich op gemaakt deze gebeurtenis feestelyk te vieren. Maanden is er al gewerkt om het terrein op te hogen, de wegen aan te leggen en de fundamenten te storten en nu het gebouw zelf. De nieuwe kerk, toegewyd aan St. Antonius van Padua, gaat verrijzen, zoals de Hoog Eerw. Heer Deken zei, de hoeksteen geplaatst, het symbool van Christus, waarop de kerk wordt gebouwd. Om half twee trók een feestelijke stoet naar de grens van het Rectoraat ter verwelkoming van de autoriteiten en om de eerste steen af te halen. Ryverenigingen en fanfares, school jeugd en jonge garden, afgevaardig den van organisaties, één grote stoet trok op, toen de Zeereerw. Heer Ver bergt, autoriteiten en genodigden ver welkomd had. En in huD midden lag daar- op een schitterende 'praalwagen de eenvoudige steen, die hopenlyk.'nog geslachten lang zal wyzer. op wat Zondag gebeurde. lil de noodkerk celebreerde Deken Berden met assistentie van" dé heren pastoors van Ysselsteyn.en Leunen een plechtig lóf. Irizyn feestpredicatie wees de Hoog Eerw. Heer Deken op de symboliek van de eerste steen legging en hy feliciteerde de Rector en de parochianen met de bouw van dit nieuwe Godshuis, dat ook een symbool is van de bloei en groei en van het vertrouwen der bevolking, die zulk een zware tol .aan de oorlog betalen moesten. Na deze plechtigheid vertrok de stoet naar de plek, waar de kerk ge bouwd wordt. En daar te midden van profielen en stenen, zegende de Hoog- eerw. Deken de gedenksteen en nadat verschillenden der aanwezigen hun handtekening op een oorkonde ge plaatst hadden en deze ingemetseld was, metselde Deken Berden de eerste steen. Vele aanwezigen namen ook de -troffel ter hand en droegen zo, let terlijk qn figuurlijk, een steentje by voor de nieuwe kerk. R.K. Mannen, denkt aan de 1920 Maart. Allen mee naar Amsterdam, den Christus-Eucharisticus ter ere 1 Dringende uitnodiging. De Burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met de meeste aandrang te willen verlenen, om alle wanordelijkheden en drankmis bruik tydens de Carnavalsdagen te voorkomen en aan Je kasteleins op Carnavals Maandag en Dinsdag na 3 uur namiddag tot 10 uur 's avonds geon sterke drank te vragen. De vergunninghouders verzoekt hy op Carnavals Maandag en Dinsdag vanaf 3 uur tot io uur nm. geen sterke drank aan het publiek te schenken. Aan ouders en verzorgers richt hy in hun eigen belang en dat hunner kinderen de dringende uitnodiging mede te zorgen, dat de hand wordt, gehouden aan het verbod van bezoe ken van avond vei mikelij kb eden dooi kinderen, voor zover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het belang der ouders en de kin deren zelf vastgesteld. Bekend making. Afwijking van art. 144 der Algemene Politieverordening, houdende verbod tot het bezoeken van avondvermake lijkheden door jeugdige personen gedurende de Carnavalsdagen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem, ingevolge het bepaalde by art. 144 der Alg. Politieverordening de navol gende ontheffing wordt verleend aaü bestuurders of beheerders van een inrichting waar voor het publiek toegankelijke vermakelijkheden, an dere dan dansen, worden gegeven, om gedurende de Carnavalsdagen in d«ze inrichtingen na des avonds 9 uui toe te laten of te laten verbly ven personen beneden 'de leeftijd van 13 jaar. Het bezoeken van de inrichtingen waar vergunning is verleend voorliet maken van muziek, door personen beneden de ïsjarige leeftijd is in be geleiding van ouders, voogden of meerderjarige broeders of zusters toegestaan. Kinderen beneden de isjarige leef tijd, welke zich in een der inrich tingen of lokalen als bedoeld na 9 uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusteis, wor den daaruit door de politie verwij derd en tegen hen zal procesverbaal worden opgemaakt. Gedurende de tijd, dat er vergun ning is gegeven tot dansen mogen kinderen beneden de leeftijd van t8 jaar de inrichtingen waar gedanst wordt, niet bezoeken, ook niet indien zij onder geleide zyn. Houders ran dansmuziek. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot het houden van dansmuziek hebben be komen, dat zij verplicht zyn, deze muziek op het door hem bepaalde uur, zynde voor de kom Venray om 10.30 nm. en voor de overige gedeel ten der gemeente 9.30 nm., behoudens intrekking of wijziging zynerzyds, st.pt te doen eindigen. Door de po litie wordt niet gewaarschuwd en van hen, die na gesloten tijd hun in richtingen nog voor dansmuziek ge opend hebben, zal procesverbaal worden opgemaakt en eventueel zal hun vergunning worden ingetrokken. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet eindigen vermeld, zynde to.30, respectievelijk 9.30 nm. Aan het 7erbod voor de onderne mers om personen beneden de isja- rige leeftijd toe te laten en aan het verbod voor personen beneden de 18- jarige leeftijd om deze inrichting binnen te gaan of daarin te verblij ven, zal zeer streng de hand worden gehouden. De dansmuziekhouders zijn verplicht met duidelijke op minstens 3 meter afstand leesbare letters aan de in gang en in de tent of zaal te ver melden, dat de toegang voor perso nen beneden 18 jaar is verboden. Bij overtreding zal zowel tegen de vergunninghouder als tegen de be zoekers procesverbaal worden opge maakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken, zullen bovendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Bovendien zal de dansge legenheid worden gesloten. Verbod vermomming. De Burgemeester van Yenray brengt, ter algemene kennis, dat betreffende de vermomming en het zich verkleed vertonen in het openbaar het. pavol- gende in de Alg. Politieverordening der gemeente Yenray is bepaald: Art. 107. Het is verboden, zich in het openbaar te vertonen, verkleed als persoon van een andere sekse, als geestelijke of lid van een geestelijke orde of als bedienaar van enige godsdienst, als overheidspersoon of als militair, behoudens indien by optochten of by openbare feesten of uitvoeringen daarvoor vergunning van de Burgemeester is verkregen. Art. 108. Het is verboden'zich in het openbaar te vertonen, het aan gezicht geheel of gedeeltelijk meteen masker bedekt of of enigerlei andere wijze onkenbaar gemaakt, tenzij met 0 Oplossing van het Vredepeelgeschil 0 Onderwijs in de verdrukking 0 Verbod zelfontginning 0 Protest tegeD het bouwvolume Deze eerste vergadering in 1949 had 29 punten op de agenda en meer dan vy'f uur hebben Venrays Vroede Vaderen gewikt en gewogen, over het wel en wee van Venray. En her mag als een gunstig voorteken beschouwd worden, dat op deze eerste vergade ring een voor Venray zeer grote en gewichtige beslissing is genomen over de Vredepeel, waarover U elders in dit blad meer vindt. Na de opening werden de notulen van de laatse vergadering op 16 Dec. j.l. onveranderd goedgekeurd, be houdens de aantekening, dat de heer Frans Janssen, niet wenste zitting te nemen in de woningcom missie, waarin hy gekozen was. Do ingekomen stukken waren er een hele serie. Ged. Staten hadden besloten goed keuring te hechten aan de volgende raadsbesluiten a. het oprichten van de Stichting, tot het bouwen en exploiteren van peelboerderyen, met alle rechten en plichten van dien; b. het kosteloos aanvaarden van grond; c. het verkopen, ruiling en verpach ting van grond; d. het voeren van een rechtsgeding, voor wat betreft het voeren van het geding in eerste aanleg; e. het aangaan van kasgeldleningen voor 1949; f. aankoop enz. van barakken uit dé kampen in Peelplan-Zuid; g. de overdracht van de vereniging Volkshuisvesting aan de bouw vereniging St. Oda. Verder deelden Ged. Staten mede, dat zy de beslissing uitgesteld had- vergunning van de Burgemees ter. Van het verbod in artikel 107 en 108 voornoemd, wordt alleen onthef fing verleend voor zover het betreft personen, die op Carnavals-Maandag en Dinsdag aan de optocht deel nemen, gedurende het deelnemen aan de optocht,» waaronder wordt begre pen het zich begeven van huis (ver enigingsgebouw) na^r de opstellings plaats en van de ontbindingsplaats naar huis (verenigingsgebouw). Het publiek wordt ernstig gewaar schuwd tegen overtreding van het vei bod van de art. 107 en i08 der Alg. Politieverordening en wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat dit. verbod ook van toepassing is in de dranklokalen, dansinrichtingen en andere plaatsen waar openbare ver- makelykheden worden gegeven. Aan ae politie is opdracht gegeven ten strengste toe-te zien op de na leving van bovenstaande verbodsbe palingen. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente Venray, maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde by art. 127 sub b der Alg. Politieverordening der gemeente Venray, aan de houders der in de art. 121, 135 en 137 van oven genoemde verordening bedoelde inrichtingen of plaatsen, geen dans tenten zijnde, toestemming wordt verteend om op Zondag 27 Febr., Maandag 28 Febr. en Dinsdag 1 Maart a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende, de uitoefening van hét bedrijf dienst te laten doen. of door of vanwege de houder aanwezig te doen zyn onder voorwaarde, dat de vrouwelijke bedienden de leeftijd van 16 jaar hebben berèikt en yap een onbesproken levens wandel zyn. Bekendmaking. De Burgemeester van Venray ves tigt met: het oog op de a-.s. Carnaval, by deze nogmaals de aandacht op het bepaalde bij deart. 25 en 89 sub a der Alg. Politieverordening Venray, luidende: „Behoudens het bepaalde in art. 56 sud 1 e van het Prov. Wegenregle- .ménfc,- is hétverboden,, op of aan de 'openbare weg of op zodanige afstand daarvan, dat de gebruikers van de weg er gevaar, schade, of hinder van kunnen hebben, zonJer vergunning van Burgemeester en Wethouders, tenzij krachtens wettelijke bevoegd heden, kamers, kattekoppen of don- dérbussen af te schieten, met een vuurwapen, windbuks, windroer of 'dergelijk wapen te schieten, vuur werk af te steken of voetzoekers of dergelijke ontplofbare stoffen te werpen, te ontsteken of af te schie ten". „Het is verboden: a. aan kinderen beneden 16 jaren buskruit of vuur werk te verkopen of af te geven." Op een en ander zal nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend en bij overtreding procesverbaal worden opgemaant. Venray, 16 Februari 1949. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN. den van de raadsbesluiten: a. de deelname in de oprichting van een N.V. tot4het stichten en exploi teren van industrie-verzamelge bouwen; b. overname van herbouwplichten; c. verpachten van woeste grónd. Bovendien werd mededeling gedaan van de goedkeuring by koninklijk besluit van het raadsbesluit, tot vast stelling van een verordening cp de heffing van gelden voor het verstrek ken van inlichtingen uit 'tbevolkings- en verblyfregister der Gemeente. De Zusters Ursulinen hadden een afschrift gezonden van een brief naai de Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw over de voorgenomen onteigening van grond. Al deze stukken werden zonder commentaar voor kennisgeving aan genomen. Builing ran grond De weg langs de heg van Sint Servatius van het. Brukske naar de Oostsingel zal binnenkort verdwijnen. Huize St. Servatius heeft deze weg geruild tegen enkele andere stukken, o.a. hoek Stationsweg en hoek Oost singel, waardoor deze verbreed en verbeterd kunnen worden. Ondanks de protesten van de bewoners van het Brukske, die o m. beweerden, dat hun kerkweg hieidoor 100 m langer wordt en de schooljeugd hun schoenen nog al eerder versleten hebben, ging de Raad z.h.st. hiermede accoord. Woningcommissie. De heer Fr. JANSSEN wenste, ondanks het andere gevoelen var. den Raad, niet toe te treden als lid van de woningcommissie en nu moest er een nieuwe eandidaat gezocht worden. B. en W. en de Raad bleken hiertoe niet in staat te zyn, tenminste niet in de mannelijke afdeling van Venray, Toen echter de heer VERMEULEN de vrouwen ook eens een kans gaf, werd staande de vergadering een dame gevraagd én later bleek, dat deze er wel vóór voelde. Met algemene stemmen'werd Mej, Janssen--var. Daal dan ook als lid. der woningcommissie gekozen. Plan Oirlo. De lezers zullen zich herinneren, dat ongeveer een jaar geleden het herbonwplan Oirlo door de Raad is goedgekeurd. Hierdoor zou o.a. voor de kerk een behoorlijk plein komen, terwyl het kruispunt by de kerk door Let afbreken van een huis overzichtelijker en beter gemaakt zou worden. De wederopbouw-autoriteiten heb ben echter nog ernstige bedenkingen, en van al het schoons blijft slechts een smal pleintje over. De heer VERMEULEN zou graag zien, dat de commissie van openbare werken hier haar oordeel over gaf, voor dat de Raad definitief besliste. Dit voorstel werd aangenomen. Oorlogsschade kerken Het R.K. Kerkbestuur te Castenray heeft een verzoek ingediend om sub sidie voor.de kosten van hét herstel der oorlogsschade aan de kerk aldaar, - De heer -Fr. JANSSEN vindt het jammer, dat B. en W. dit weigerde, ómdat, de gemeente geen geld heeft, maar gaf rnen de eene wat, dan kon men ook de andere niet. weigeren. Dit was een kwestie vóór den Haag. De schaderegeling, die daar ontwor pen iSj is de oorzaak van'dit alles, De "heer CUSTERS vindt, dat men Gods Huis op do eerste plaats niet mag vergetén en dat desnoods voor allemaal een kleine bydrage moét worden gezocht.' De VOORZITTER, weet geen.mo gelijkheid om dit alles op té brengen. Vergeetniet, dat onze' gemeente armlastig is en niets heeft. Den Haag heeft' te zorgen voor een behoorlijke schaderegeling. Wanneer we zien, dat het Kerkbestuur van Castenray De VOORZITTER zegt, dat deze kapel een historisch monument is, waarop de heer Fr. JANSSEN vraagt waar dan Monumentenzorg blijft. Bovendien is dat gewend royaal met geld om te springen. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER blykt, dat de f 2500.— hier vandaan komen. De heer VERMEULEN vraagt waar dan wel dat monumentale zit. Er zyn hier ook nog wel huizen van 300 jaren oud, maar of dat nu precies monumenten zyn, durft hy niet te beweren. De VOORZITTER wil zich in dat vraagstuk niet verdiepen, maar het rustig aan Monumentenzorg over te 'aten en wanneer die subsidie ver leent, dan zal dat wel kloppen. De heer CUSTERS ziet echter nog steeds niet het verschil tussen de Smakt en Castenray, maar als de heer WISMANS dan zegt, dat dit geval geen kerken betreft als in Castenray en elders, maar een oud kapelletje, dan is ook de heer Custers overtuigd. Wethouder ODENHOVEN zou dan nog graag de aannemers van Holthees ingeschakeld zien by de restauratie. Z.h.s. wordtde Smakt f 1250 ryker. Industrie-terreinen. De Firma's de Boer te Cuyi en „Cheminal" te Venlo willen twee industrieterreinen kopen, resp. groot 3200 en 2000 M2. B. en W. willen wel verkopen voor f 0.10 per M2, mits de Raad toesiemming geeft. Deze deed dat graag, mits er maar gebouwd werd. Daar was in het contract in voorzien, aldus de VOOR ZITTER. Centen, centen... Het Borgstellingsfonds voor Noord- Limburg vraagt met ingang van 1 Jan. '48 een garantie van 1.95 cent per inwoner en per jaar voor de tyd van 5 jaren. De heer VAN HA AREN wil weten of dit fonds nog wel van belang is De VOORZITTER vindt van wel, daar er gevallen zyn waar dit fonds helpt. Dan gaai. de Raad er mee accoord. Aankoop yan grond Voor verbreding van het Molenpad, by de aansluiting aan de Langstraat was het nodig, een strook langs de boomgaard van J. M. Smits in eigen dom te krygen. Smits was daartoe echter niet bereid, maar wilde wel de gehele boomgaard verkopen (3353 m2) voor f 7000.—. Aangezien hier de gemeente dan een bouwterrein krygt voor 7 woningen en de weg behoorlijk verbreed kan worden, werd de aan koop door de Raad goed gevonden. Voor de bouw van 50 prefabs moet P. Vermeulen, een gedeelte van zyn grond (10.020 m2) missen aan de Langeweg. Hy gaat daarmede accoord voor f 10.500,— mits de onteigening van de naastliggende grond, toebe horende aan de Zusters ürselinen wordt uitgesproken of in de minne geregeld. De heer VAN HAAREN meent hier uit te kunnen afleiden, dat de prefabs allemaal by elkaar komen liggen en we flus weer de koloniebouvr krygen, die reeds elders in ons dorp zo'n be roerde indruk heeft gemaakt. De heer REINTJES is het daarmede eens. Waarom kunnen ook niet wat prefabs op de kerkdorpen geplaatst De heer JANSSEN antwoord beide sprekers, dat de bouwcommissie hier over lang en breed beraad hebben en tot deze oplossing zyn gekomen, on danks dat zy geen voorstanders van koloniebouw zyn. De technische zyde van het geval wil, dat op de plaats waar gebouwd wordt een fa briek wordt opgericht, waar de ver schillende elementen worden klaar gemaakt, die dan direct op de plaats gehesen worden. De kosten by af zonderlijke bouw zyn zo hoog, dat er niet aan te beginnen is. De heer ODENHOVEN wyst er verder nog op, dat door aanplanting enz. het geheel een vriendelijker cachet gegeven wordt. - De heer VAN BOVEN meent te een nadelig saldo heelt van f 100.000 weten, dat er nog enkele bungalows en Ysselsteyn f .70.000, dan is de afkomen, waarvan de kerkdorpen dan mogelijke subsidie ook maar een zu|ien profiteren. Hierop gaat de Raad druppel op een gloeiende plaat. z.h.st. accoord met deze aankoop van De hoer VAN BOVEN betreurt ook grond, dat er niet geholpen kan worden, Voor de verbetering van de Lange- maar wat niet kan, karf niet. By weg zijn nodig 2 stroken grond van dit besluit legt de Raad zich dan M. Vennekens. Deze wil die ruilen neer. 1 tegen de brandkuil by zyn woning te Halfweg. De Raad heeft daartegen St. Jozefskapel Smakt, geen bezwaar. De oude St. Jozefskapel te Smakt wordt gerestaureerd en dat kost f 15.000. Het Ryk geeft een subsidie van f 2500.— en de gemeente wil er f 1250 geven. Kan de Raad daarmee accoord gaan ?- De heer VAN HAAREN wel, mits er Venrayse mensen aan kunnen werken. De heer HETTEMA begrijpt niet, waarom hier wel gesubsidieerd wordt en niet in Castenray. Leningen en salariskwestie B. en W. wil een lening aangaan ter consolidatie van de vlottende schuld. De Provincie heeft nog geld te \eel en de Gemeente kan f250.000 tegen 2% pet voor vijf jaar. De hèer VAN HAAREN doet het veel genoegen, dat de vlottende schuld geconsolideerd wordt, maar is dit niet een te zware opgaaf om die in 5 jaar geheel af te lossen.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1