Vl Ouders, Streekonderzoek WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Hoe zit dat met de Schoolgeldheffingen >m audece Huistocht van onze zandbedrijven. uunvee- Een koninkrijk voor een huis. BEL BIJ BRAND 3 9 2 van. deze meek Zaterdag 29 Januari 11949 No. 4 ""Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal s voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De -nieuwe schoolgeldheffing heeft velen voor onverwachte aanslagen op hun beurs gesteld, ondanks het feit, dat er van verschillende zijden ge waarschuwd is, dat deze vandaag of morgen zou afkomen. Voor hen, die er niets van begrijpen hoe zij nu aan zo'n hoge aanslag komen en voor degenen, die er aan twijfelen, of ze wel juist zijn aange slagen, kan het onderstaande mis schien nuttig zyn In het verleden, dus vóór de oorlog, werd het schoolgeld berekend volgens het inkomen en in sommige gevallen volgens de personele belasting. De nieuwe heffing heeft als norm de „schoolgeldmaatstaf". Hieronder verstaat men de ingehouden loon belasting of het bedrag, dat aan in komstenbelasting en/of vermogens belasting in totaal wordt betaald. Zo geldt voor het belastingjaar 1945—1946 als maatstaf, de aanslag in de inkomstenbelasting 1944 en de aanslag vermogensbelasting 1945 of de ingehouden loonbelasting 1944. Voor het belastingjaar 1946—1947, de in komstenbelasting 1945 en vermogens belasting 1946 of loonbelasting 1945 enz enz. Een der voordelen hiervan is, dat nu automatisch de kinderaftrek in deze regeling is verwerkt. Deze nieuwe heffing is voor de eerste maal geheven over het school jaar aanvangend 1 Sept. 1945 en het belastingjaar loopt gelijk met het cursusjaar dus ook van 1 Sept. 31 Aug. Er is nu voor het L.O. V.G.L.Ó. en U.L.O. een bepaalde schaal vastgesteld. De gemeenten kunnen op deze bedragen een bepaald vermenig- vuldigingscijfer toepassen en zyn daartoe zelfs verplicht als zy „nood lijdend" zyn. Zo is het ook in Venray, waar maal zoveel schoolgeld betaald moet worden als b.v. Venlo, dat geen ver- menigvuldigingscyfer toepast. Voor Venray, Wanssum en Horst, gelden dus als schoolgeld per kind per jaar, by een schoolgeldmaatstaf De vorige week hebben we uw aan dacht gevraagd voor het verdienstelijke werk van den Italiaansen Jezuiet Pater Lombardi, waaraan voor een groot deel de eclatante overwinning van de Christen-Demoraten by de laatste verkiezingen te danken is ge weest. Dergelijke feiten worden ge makkelijk en snel vergeten. Hoe heviger de spanning van te voren is, des te stiller wordt de zee, als de storm is uitgewoed en onze eigen boot ge spaard is gebleven. In verband met de kruistocht van Pater Lombardi, die ook na de gun stige afloop van de verkiezingen on verzwakt voortduurt binnenkort zal hy naar Zuid-Amerika vertrekken om daar dezelfde doodsvijanden van de Kerk te lyf te gaan willen wy wijzen op een andere kruistocht prediker, de Nederlandse Jezuiet Pater Dr. Verhofstad, die in de Linie een gewapende kruistocht predikt tegen Rusland en de leuze uitgeeft: niet af wachten tot we aangevallen worden, zelf het eerst aanvallen. Leve de eerste klap, die meer dan een daalder waaid is. Als wij rustig by de pakken blijven zitten, als wy wachten tot de oorlogs machine van de communisten op volle toeren draait, dan zyn wy en onze kinderen onherroepelijk voor de haaien, En het gaat niet alleen om het tijdelijke geluk van ons en onze kin deren, het gaat nog veel meer om hun geestelyk en eeuwig geluk en om dit geluk veilig te stellen, mogen we onze toevlucht nemen tot alle afweer middelen, zelfs tot het middel van een We zouden hier tóch wel enkele vragen willen stellen. Wat zou Pater Lombardovan zijn Nederlandsen con frater denken?' Zou hy in zyn gevolg aanstonds de krygsklaroen blazen met dezelfde geestdrift en dezelfde strijdlust? Of zou hy zich op het bijbelwoord beroepenAllen die het zwaard trek ken, zullen omkomen door 't zwaard (Matth. 26,52). Is het niet duizend maal beter, dat de dwaling door de liefde overwonnen wordt dan door het zwaard Trouwens met een aanvalsoorlog tegen het communisme zal het zo'n vaart niet lopen. Wat zullen de Ameri kaanse geldmagnaten van dit plan zeggen Van hun veto hangt immers alles af, want zij zyn machtiger dan Truman, ondanks zyn overwinning op Dewey. En zelfs verondersteld, dat zy bereid zijn hun dollars voor een zaak van wereldbeschouwing en geloofsovertuiging op te offeren, dan is Amerika nog lang niet klaar voor een grootscheepse aanvalsoorlog, om over Europa maar te zwijgen, dat zelfs te zwak is eigen huid en leven te verdedigen, als de Russische beer tot de aanval zou overgaan. Europa is trouwens niet meer vat baar voor de kruistochtsidee. Dat heeft de mislukking van de allerlaatste van tot (v.g.)l.o. u.l.o; II in 15.— f 20.— f 3.- f 4.50 20.— f 25.- f 4 f 6— 25.— f 30.— f 5.- f 7.50 30.— f 35.- f 6— f 9— 35.— f 40.— f 7— f 10.50 40.- f 50.- f 8— f 12— 50.- f 60.- f 9— f 13.50 60.— f 70.- f 10— f 15 70.— f 80.— f 10.50 f 15.75 80.- f 90— f 11 f 16.50 90.— f 100.— f 11.50 f 17.25 100.- f 110. f 12— f 18— 110. f 120.- f 12 50 f 18.75 120. f 130.- f 13 f 19.50 130. f 140.— f 13.50 f 20.25 140— f 150.— f 14— f 21 150.— f 160— f 14.50 t 21.75 160.- f 170.— f 15.- f 22.50 170.— f 180— f 15.50 f 23.25 180— f 190.— f 16— f 24— 190— f 200— f 16.50 f 24.75 200— f 220— f 17.- f 25.50 220.- f 240— f 18.- f 27— 240— f 260— f 19— f 28.50 260— f 280.— f 20.- f 30— 280— f 300— f 21.- f 31.50 300— f 320.— f 22— f 33— 320.— f 340— f 23.- f 34.50 340— f 360.— f 24— f 36— 360— f 380— f 25.- f 37.50 380— f 400— f 26.- f 39.- 400— f 420— f 27.- f 40.50 420— f 440— f 28.- f 42— 440— f 460— f 29.— f 43.50 460— f 480— f 30.- f 45— 480.— f - f 31 f 46.50 Vermeerderd met f 1.— voor elk bedrag van f20.—, waarmee de school geldmaatstaf het bedrag van f 480— te boven gaat. Een en ander tot een maximum van f 100.— wat betreft het L.O. en V.G.LO. Voor wat betreft U.L.O. vermeerderd met f 2.50 voor elk bedrag van f 20.—, waarmee de schoolgeldmaatstaf het bedrag van f480.— te boven gaat. Een en ander tot een maximum van f 300. Zo kan dus ieder aan de hand van bovenstaande tabel uitmaken, wat hy voor zyn schoolgaande kinderen moet betalen en of de aanslagen juist zyn, kruistocht in de geschiedenis der Kerk bewezen. Armzalig klein was het dappere Zouavenleger, dat uit heel de christen heid naar Rome stroomde onder den alouden kruistochtskreet God wil het om de Plaatsbekleder van Christus tegen de stormaanval van de toenmalige Roden te verdedigen En Rome viel in hun handen en maakte voorgoed een einde aan de illusie, dat wij nog moed en durr zouden bezitten om ons heilig geloof met de wapenen in de hand te ver dedigen. P. H. RONGEN O.C.R. het is een moeilijke tijd voor U, maar 100 maal moeilij ker voor Uw kinderen 1 De jeugd staat midden in de strijd en ziet om zich heen on telbare problemen. En ze wil een oplossing, ze wil een hou vast. En de ware oplossing, het sterkste houvast geeft het heilig Geloof. Onwrikbaar vast moeten Uw jongens en meisjes in het Geloof geworteld staan, paraat voor elke strijd. Die rotsvastheid die paraatheid vinden Uw jongens en meisjes in de godsdienstige ver eniging Jongens en meisjes hebben op latere leeftijd openlijk verklaard, dat wij zo -goed zijn gebieven in de moeilijke jaren, danken wij aan de godsdienstige vereniging. Ouders zorgt daarom, dat Uw meisjes en jongens, wanneer ze zich niet willen aansluiten bij de Jeugd-Derde Orde, toch ten minste lid worden van de Con gregatie of van de H. Familie, Want in onze parochie is er een Jeugd-Familie, ook voor onze jongens vanaf 14 jaar opgericht. In de maand Februari beginnen wij met de eerste bij eenkomst in de Grote Kerk. Zaterdag vóór de 2de Zondag van de maand zal er voortaan om 8 uur 's avonds die bijeenkomst in de Parochiekerk gehouden worden. Die tijd is met opzet gekozen, zodat iedere jongen met een beetje goede wil aan die bijeen komst kan deelnemen. Wie zich nog niet als lid op gegeven heeft, kan dat nog doen bij een van de Prefecten van de grote H. Familie. De Stichting voor de Landbouw een en ander het best kan invullen, heeft aan het Landbouw-Economisch Een aansporing tot verstrekking Instituut verzocht een onderzoek in van zo juist mogelijke gegevens zal wel overbodig zyn, daar eenieder, die h6t goed meent met het algemeen boerenbelang, dit vanzelfsprekend zal doen. Temeer verwachten wy dit, nu de zekerheid bestaat, dat deze opgaven strikt vertrouwelijk zullen behandeld worden en niemand zich zoigen be hoeft te maken, dat de fiscus deze ooit ter inzage krijgt. Dit is by voor baat uitgesloten. Het gaat hier met dit onderzoek niet alleen om gegevens, welke men van een bevolkingsregister of van een inventarisatie formulier kan ver krijgen, het gaat er vooral om een inzicht te hebben van de werkelijke toestand onzer bedrijven. Indien het L.E.I. dit inzicht niet krijgt, zal het nooit een rapport kunnen uitbrengen, dat een juist beeld geeft van onze bedrijven. Zulk een rapport zal dan ook nooit dienstig kunnen zyn om uitgangspunt te dienen voor verbeteringen op welk onderdeel van ons gemengd bedrijf dan ook. Moge alle boeren de waarde van deze enquête voldoende inzien en zo nauwkeurig mogelijk het formulier invullen, het i3 een groot boerenbe lang. Wij rekenen op Uw aller mede- weiking. J. LOONEN, Kringvoorzitter L.L.T.B. te stellen naar de toestand van de zandgrondbedry ven en met name vooral van de kleine boerenbedry ven. Ook het Ministerie van Landbouw heeft dezelfde wensen kenbaar ge maakt. De gemeenten, waar dit onderzoek zal plaats vinden, moeten represen tatief zyn voor het gehele land, om dat men een inzicht wil krijgen in de toestand van onze zand beary ven in zyn geheel. Na overleg met de Provinciale Stichtingen en de consulenten zyu in Nederland 13 gemeenten uitgezocht welke hiervoor het meest in aanmer king komen. En Venray heeft het voorrecht een van deze te zyn. Maar daar de ontginningsgiond buiten dit onderzoek moet vallen, zal Ysseisteyn jammer genoeg, wat onze gemeente betreft, niet in dit onderzoek betrokken kunnen worden, alle andere dorpen echter wel. Het Landbouw Economisch Iusti- tuut heeft in het verleden reeds vele waardevolle gegevens verzameld, welke by de prysvaststelling van verschillende producten, ook by de overheid in veie gevallen doorslag gevend waren, maar byna altyd waren deze gegevens afkomstig van de betere gronden van Nederland. Daarom is van Limburgse zijde op bovenstaand onderzoek aangedrongen en is het nu dan zever, dat de zand streken in dit voorname onderzoek betrokken zullen worden. Het behoeft geen betoog, dat aan de medewerking van alle boeren, die in de eerste helft van Februari een formulier ter invulling krijgen toege zonden, het welslagen van dit werk afhangt. Al zal dan een enkeling misschien bezwaar maken tegen een of andere tere vraag, toch verwachten wy, dat het meerendeel onzer boeren in hun eigen belang geen bezwaar maken om ook de lasten, welke V6le van onze bedrijven te torsen hebben, ken baar te maken. Hiermede zal het boerenbelang zeker gediend zyn, daar by niet op gave men een veel te gunstig beeld zou krygen van het vermogen van de boerenstand. Bovendien zullen gegevens nooit individueel ge bruikt worden, maar slechts alleen om een algemeen inzicht te krygen. Mocht men na het doorlezen van de vragenlyst een of meerdere vragen niet zo direct kunnen beantwoorden, dit is helemaal geen bezwaar. De geadresseerde komt in zo'n geval zelf ter zitdag en kan hier uitleg vinden en overleg plegen, hoe hy actualiteiten. Het meest besproken probleem is momenteel wel de pluimveevoeaer- toewijzing. Nu de eier-distrioutie en verschillende andere bepalingen in zake de eierhandel zyn afgeschaft, zal deze niet meer vastgesteld kun nen worden op basis van het aantal geleverde eieren. i11 het thans beëindigde systeem zat voor de kippenhouders van onze streek toch heel wat goeds in, by redelijke levering, een bevredigende voedertoewijzing. In de laatste periode moest voeder verstrekt worden volgens 35 pet. van het aantal in 1947 toegewezen kui kens en 40 pet. van de kuikentoe wijzing 1948, ofwel voor het aantal kippen plus 10 waarvoor de laatste eieraar.slag was opgelegd. Voorlopig zal 3 kg. per legkip per weken opgegeven op de registra- tiekaart van 5 Dec. 1948 worden toegewezen, met inachtneming van bovenvermelde maxima. Overigens zal het voeder pas ver strekt worden indien voldaan is aan de zeer kleine opgelegde aanslag voor export-eieren. Wel dienen de pluimveehouders er thans reeds ernstig rekening mee te houden, dat deze toewijzing van 3 kg. niet het gehele jaar gehandhaafd zal kunnen worden, als gevolg van de beperkte krachtvoederimport, zo dat zjj er goed aan doen, het komen de voorjaar te zorgen voor een flink perceel mais, gerst of andere granen te telen, opdat het gemengd graan straks voor een belangrijk uit eigen bedrijf beschikbaar komt. Eieren-export. Aangezien het zekerstellen van de export naar bepaalde gebieden, vooral naar Engeland een dringende eis was, is by de besprekingen tussen de Stichting van de Landbouw en het Ministerie besloten om de pluimvee houders voor elke 4weekse periode een lichte aanslag voor export op te leggen, voor ditmaal zyn dit 2 eieren per kip. Zijn deze eieren aan een erkend verzamelaar geleverd, dan ontvangt men na inlevering der gele aanslag- kaart 3 kg. per kip voeder. De heffing yan 5 cent per kniken. In aansluiting op bovengenoemde regeling, welke dus beoogd om in Tijdelijk minder vlees De levering van slachtvee op de binnenlandse markten alsmede de invoer (met name uit Argentinië en Denemarken) blijven nog steeds be neden de gestelde verwachtingen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening mee. Aangezien onder deze omstandig heden het handhaven van het tegen woordige rantsoen vlees een tè sterke aantasting zou betekenen van de voorraden wordt met ingang van 28 Januari as. het vleesrantsoen uit sluitend vooi de A-, B- en C-groepen tydelyk verlaagd tot 300 gram per veertien dagen. Ter compensatie zal aan dezelfde groepen een extra kaas- rantsoen van 200 gram per veertien dagen woiden verstrekt. bepaalde perioden eieren beschikbaar te hebben voor contractuele verplich tingen aan Engeland, is de vorming van een bepaaid fonds noodzakelijk. Verschillende mogelijkheden heb ben de Stichting van de Landbouw en het Bedrijfschap overwogen, doch uiteindelijk is besloten om een hef fing van 5 cent per kuiken, dat dit jaar zal worden toegewezen, op tè leggen. Dit fonds dient niet om het per soneel in overheidsdienst van te be talen, zoals door enkele oningewyden wel eens verteld is. Maar het fonds dat dit jaar dus ongeveer f 750.000 groot zal zijn, is bestemd om ten allen tijde de met Engeland overeengekomen hoeveel heid eieren te exporteren. Het is nl. best mogely'k, dat in sommige gevallen aan de voor expo:t naar Engeland bestemde eieren, welke de pluimveehouder tegen ontvangst van eier-exportzegels heeft afgeleverd aan een handelsschakel een andere bestemming gegeven zou worden, voora1 indion het prijsverschil nogal groot zou zyn. Weliswaar zal de betrokken han delaar dan strafrechtenyk vervolgd worden, doch de noodzakelijkheid blyft er om de gecontracteerde party te leveren. In zulk een geval zal wellicht op. de vrije markt het ontbrekende aan tal verkregen moeten worden tegen een hogere prijs, dan zal geput moe ten worden uit voornoemd fonds. Ook bestaat de mogelijkheid, dat een korte periode, waarin de eierproductie gering is, het prijsver schil tussen de met Engeland over eengekomen pry's en de in het bin nenland en de in andere landen geldende prys zo groot is, dat hier door sterke spanningen ontstaan. Als daarby nog kwam, dat de directe voederbehoefte eens niet zo groot zou zyn, zou dit er toe kunnen leiden, dat te weinig exporteieren voor Engeland beschikbaar zouden komen. Alsdan zou eveneens met behulp van het fonds kunnen worden opge treden, teneinde aan de afspraak te voldoen, zoals in het handelsverdrag is overeengekomen. Het bovenstaande gaat er van uit, dat het behoud van de Engelse markt voor onze pluimveehouderij toch van zodanig groot belang is, dat de ge noemde maatregelen stellig verant woord zyn. Dit standpunt wordt niet alleen door de overheid ingenomen, doch ook de vertegenwoordigers van de Stichting voor de Landbouw en de afgevaardigden van het Bedrijfschap hebben het volkomen aanvaard. E. Een koninkrijk voor een huis. Dat, lezers is de titel van een speelfilm, die thans in Nederland wordt ge maakt. Een koninkrijk voor een huis, het is een zinspeling op een beroemd geworden uitroep uit een van Sha kespeare's werken, waarin koning Richard III uitroept: „Een paard, een koninkrijk voor een paard". Zo groot is de nood op woningge- bied, dat menigeen in Nederland diezelfde woorden, iets veranderd, zou willen gebruiken: een huis, een huis, een koninkrijk voor een huis. Nu 'zijn er natuurlijk in Nederland weinig mensen, die een koninkrijk hebben weg te geven, maar het staat toch wel vast, d it veel mensen veel zouden willen offeren om een eigen woniDg te hebben. Tienduizenden, ja honderdduizenden Nederlanders zijn dag op dag opzoek naar een woning. Vroeger ging dat alles zo gemakkeiyk. Toen prijkten veie straten de bordjes met „te huur" en in de advertentiekolommen der kranten kon men te kust en te keus woningen in alle soorten en maten aangeboden vinden. Voorby, voorbij is die gouden tijd, toen de huurder zijn eisen kon stellen over de soort van het behang en de kleur van de verf en toen de huiseigenaar nog graag bereid was U een paar weken gratis te laten wonen, als U maar huurde. Je ziet ze niet meer die bordjes en de naakte kale ramen en de huis eigenaar, die over een woning beschikt stelt nu zijn eisen. Honderdduizenden Nederlanders zoeken, zy draven van straat tot straat, van bureau tot bu reau, hun ogen glijden langs de ad vertentiekolommen, alles tevergeefs. Nee, zy slapen niet in de open lucht, zij hebben nog wel een dak boven het hoofd. Zy zitten nog met 300 000 andere gezinnen samenge perst in te kleine woningen, zichzelf en anderen-"tot last. Driehonderd duizend gezinnen zoeken huizen en driehonderdduizend andere gezinnen wachten ook met smart op dat ogen blik, opdat de samenwoning haar einde vindt. Ook andere landen kennen hun woningnood. En hy is dikwijls even erg, of zelfs erger dan in Nederland. Maar voor de Nederland heeft de woningnood een extra bittere bij smaak, omdat de Nederlander een huiselijk mens is. In Belgiö zoekt men zyn gezelligheid in de stann- nékes, in Frankrijk in de bistro's, in Duitsland in de Bierhauser, maar de Nederlander voelt zich in het algemeen na zyn arbeid het meest op zijn gemak als hy in een luie stoel zyn krant of zyn boek kan lezen thuis. Wat was er eerder: de drang naar huiselykheid van de Nederlander, of de goede woning Zocht de Neder lander de huiselijke haard omdat hij een gezellige ruime woning had, of oouwde men in Nederland goede wo-1 ningen omdat men thuis wilde zyn? de geleerden mogen het uitvissen. Vast staat in ieder geval, dat reeds vele tientallen jaren lang de Neder lander prijs stelde op een goede woning en dat hij bereid was voor een goede woning een redelijk deel van zyn inkomen als huur te betalen. En de volkshuisvesting heeft dan ook vanaf het begin van deze eeuw tot 1940 toe zich op prachtige wijze ontwikkeld. Ik behoef er niet meer aan te herinneren, wat precies na 1940 gebeurd is. Het is voldoende, dat ik zeg, dat oorlog en bezetting verant woordelijk zyn voor de noodtoestand waarin onze volkshuisvesting zich thans bevindt. En nu moeten wy zorgen, dat wi; de grote achterstand zo spoedig mo- gelyk inhalen. Daarover wil ik - al het dan ook kort - met u spre ken. U weet, dat wij deze rubriek in de eerste plaats gebruiken om U in te lichten over de maatregelen, die worden genomen en over de vele practische vragen, die telkens weer naar voren komen. Maar het is goed en nuttig ook eens een enkele keer te kijken naai de grote lijn, naar de koers, die wy moeten volgen. Er is alle reden dit eens te doen. Vandaag immers is in de Tweede Kamer de behandeling begonnen van de begroting van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Dat betekent, dat een in vrijheid gekozen volksvertegenwoordiging zich gaat uitspreken over het gevoerde beleid, zich gaat uitspreken ook over mogelijkheden en wenselijkheden, die er zijn. Hier wordt het volkhuisves- tingsvraagstuk behandeld met al de diepe ernst en de grote deskundig heid, die voor het geven van een oordeel nu eenmaal vereist zyn. Aan de nu begonnen kamerdebat ten is een schriftelijke behandeling vooraf gegaan. In een zgn. Voorlopig Verslag hebben de leden der Tweede Kamer hun meningen geformuleerd, hun vrahen en wensen geuit. Daarna heeft de Minister in een zg. Memorie van Antwoord al de gevraagde in lichtingen verstrekt en zijn beleid verdedigd en nader toegelicht. Een groot deel van deze schriftelyke stukxen heeft natuurlijk betrekking op de volkshuisvesting. En een vraag wil ik daaruit lichten, omdat zy van belang is voor ons gehele volk; een vraag en een antwoord. Eerst de vraag: „Zeer vele leden, waardering uit sprekende voor het feit, dat in de laatste maanden het aantal gereed gekomen woningen aanmerkelijk is toegenomen, zouden gaarne wor den ingelicht over de verdere voor zichten voor de woningbouw hier te lande". U zult my toegeven een allesbe heersende vraag. Wat heeft nu de Minister geantwoord Wat acht de Minister mogelijk De Minister zegt: "Ten aanzien van de vooruitzich ten voor de woningbouw, meen ik de verwachting te mogen uitspre ken, dat voor 1949 het aantal ge reedkomende woningen zal liggen tussen 35.000 en 40.000. Wanneer tegenslagen uitblijven zal de wo ningproductie nog geleidelijk aan kunnen worden opgevoerd tot maximaal 60.000 in '52 of '53 en de latere jardn. Dit zal echter af hangen van de ontwikkeling van onze deviezenpositie. Een productie van 6O.000 woningen per jaar moet in het licht van de vooruitzichten, zoals zy thans beoordeeld kan wor den, wel als een maximum worden beschouwd. Door de toepassing van de duplexwoningen zal 't maximum der ter beschikking komende woon eenheden binnen enkele jaren tot 79.000 kunnen worden opgevoerd". De Minister acht het dus mogelijk binnen enige jaren te komen tot een woningproductie, die aan 70.000 ge zinnen per jaar huisvesting zal kun nen verschaffen. Maar de Minister knoopt er bepaalde voorwaaiden aan vast: Als tegenslagen uitblijven.... Dat zijn, luisteraars, voorwaarden, die wy zelf voor een belangrijk deel in de hand hebben. Hoe groter de totale arbeidsproduc tiviteit in Nederland is, hoe meer bereidheid wy hebben ons overbodige luxe te ontzeggen des te groter is de kans, dat het 'woningbouwpro- gramma van Minister In 't Veld ook werkelijk wordt uitgevoerd. Waarlijk het hangt voor een groot deel van ons zelf af. Oh, give me a home. Ik ontving deze week een brief, waarin een jonge vrouw, die zo graag een gezin zou willen stichten, haar hart uitstort. Zy schrijft dit: „Er zyn nog zoveel mensen in ons land, die zelf een goede woning hebben en niet beseffen, wat de woningnood voor ons betekent. Die mensen kankeren, omdat zy graag meer sigaretten of meer tabak of andere dingen willen hebben. Be grijpen zy dan niet, dat als wy meer van die artikelen invoeren, er minder bouwmaterialen komen en wy dus nog langer moeten wach ten. Snappen zy dan niet, dat met de rook van hun sigaret, met de rook van hun sigaar, ook onze hoop en ons verlangen in rook op gaan." Zo schryft deze jonge vrouw en laten wy eerlijk zyn, zy heeft gelyk. Ui het nu precies in die sigaretten zit, dat laat ik buiten beschouwing. Maar zeker is, dat wy slechts dan onze bouwcapaciteit kunnen opvoeren tot de omvang, die nodig, als wij daarvoor op een ander gebied offers willen brengen. En tegelijkertijd zullen wy onze arbeidsproductiviteit moeten opvoeren wy moeten meer produceren, meer uitvoeren en minder niet noodzake lijke artikelen invoeren. Als wij geen luchtkastelen willen bouwen, maar woningen, woningen by duizenden, tienduizenden, honderd duizenden, dan zullen wij daarvoor moeten werken. Een koninkrijk voor een huis? Nee een koninkrijk hebben wy niet te vergeven, maar, wat wy wel kunnen geven is: onze arbeid en al onze energie. En, tot slot, nog een verheugende mededeling. In de maand November zyn ruim 4200 woningen gereed ge komen. .Twee en veertig honderd. Dat is een nieuw na-oorlogs record. Het is zelfs meer dan dat. In de laatste 25 jaar is in de maand No vember nooit zulk een groot aantal woningen gereed gekomen. Dat geeft de burger moed. Het voornaamste Wittebloem voor huishoudelijk gebruik Binnenkort zal, nu het toewyzings- systeem van witte bloem voor liet bakkersbedrijf gewijzigd is, deze witte bloem ook voor huishoudelijk gebruik beschikbaar komen, zy het dan, dat per keer ten hoogste twee kilogram aan een verbruiker mag worden ver kocht. Voor wittebloem gelden de volgende maximumverkoopprijzen 42 cent per kilogram (tegen de overeenkomende prys van 34 cent van tarwebloem van gewone samenstelling) los uitgewogen, 17 cent per zakje van 300 gram (15), 23 cent per zakje van 400 gram (19) en 27 cent per zakje van 500 gr (22)

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1