S.V.V. 2- V.V.V. 3 SPORT Zondag 23 Jan. missie van Goede Diensten, maar nu met macht over de gehele Archipel, geleidelijke ontruiming van Indonesiö door do Nederlandse troepen, instel ling van een interim-regering, ver kiezingen en souvereiniteit, voor be paalde data in dit jaar. Het schijnt echter, mede door de tegenwerking van Frankrijk, Enge land en België nog niet zo gemak kelijk te gaan, om deze resolutie aan genomen te krygen en waarschijnlijk zal zo in heel wat zachtere termen vervat moeten worden, wil zij kunnen slagen. Trouwens de overeenkomst tussen do voorgestelde resolutie in New-Delhi en deze doet in de Veiligheidsraad nogal vreemd aan, zoals trouwens het gehele gedrag van Amerika in deze. De Par'van de Arbeid, heeft in een buitengewoon congres in Amster dam, zich uitgesproken over de re- geringspolitiek on met 1879 tegen 909 stemmen, de regering voorgesteld, zo spoedig mogelijk tot epn interim regering te komen. Een voorstel, dat wel vreemd aandoet, gezien het werk van Dr. Drees e.a., die juist al hun krachten hieraan geven. Be iveieid tend FRANKRIJK De wereldbond der vakverenigingen, eon machtig internationaal lichaam, heeft een bewogen week achter de rug. Want drie grote deelnemers n.m. de Amerikaanse, Engelandse en Nederlandse vakbewegingen hebben besloten uit te treden.' De reden daarvoor was, dat dit internationale lichaam door do Communisten wordt gebruikt vóór Russische propaganda en tegen de Marshall-hulp. Daarmede is het wereld vakverbond een groot deel van zijn deelnemers kwijt ge worden al is het jammer, dat de Belgen bleven zitten. De werknemers o.a. uit Nederland hebben duidelijk te verstaan gegeven, dat zij zich niet voor de wagen der Russische propa ganda doen spannen. CHINA Do catastrofe die in China reeds enkoio weken op komst is, nadert nu snel. De Communistische legers heb ben in drie jaren tijd dit geweldige rijk onder de voet gelopen en staan nu voor de poorten van Nanking en Peking. En daarmede is het daverend fiasco van Tsjan Kai Sjek ten voeten uitgetekend. Als eon lijpe vrucht valt dit on metelijke land in de schoot van Moskou, dat hier wel een grootse triomf viert en rustig het resultaat van jaren ondergronds werk accepteert Open ligt dit land voor do Russische vlood, in de steek gelaten door een Amerika, dat West-Europa wil uit bouwen als oen bastion tegen hot Communisme, maar in Azië het terrein vrij geeft tot in Indonesiö toe. Wat de gevolgen zijn van deze catastrofe weet niemand, maar in geheel Azië rommelt en wroet het Communisme op hoog bevel van Moskou en het is oen open vraag ot het jonge India, Malakka, Siam en de andere Oost-Aziatische staten de kracht kunnen brengen voor een stabiel front- Hier zouden zij oeter werk kunnen doen, als stenen te gooien naar Neder land, het enige land dat in Oost-Aziö liet gevaar gezien heeft en daarnaar heeft gehandeld. JOEGO-SLAYIÊ Het schijnt, dat Tito na de breuk van Rusland, aan wie hij niet ge noeg onderdanig was, toch kans ge zien heeft zijn en Ruslands volgelin gen te bewaren van een algehole afval en de touwtjes in handen heeft kunnen houden. Beroofd als hij was van de Russische steun heeft hij de stoute schoenen moeten aantrekken en het Westen om hulp gevraagd voor machineriön e.d. En zo zal dan, daar Amerika en Engeland slechts bereid zijn met de regering zelf te onderhandelen, Joego Slavic binnen kort waarschijnlijk grote handels overeenkomsten afsluiten en daar mede liet IJzeren Gordijn op een plaats doen scheuren. Dat wil dan nog niet zoggen, dat Tito nu de Westerse mogendheden om de hals valt, maar het verbroken contact is hersteld en daarmedo is toch al iets gewonnen. PALESTINA Na de opleving van de strijd tussen Joden en Arabieren voor een maand hebben we do verrassende aanval gekregen van de Joden op Egyptisch grondgebied. Deze jonge staat blijkt meer in haar mars te hebben als vele landen dachten. Dat ondervond ook Engeland, die zonder pardon vijf vliegtuigen kwijt raakte toen deze boven Joods strijdgebied vlogen. En met Egypte en met Engeland zijn toen zware woorden gevallen, maar Engelar.d heeft, waarschijnlijk be vreesd voor verdere maatregelen, de wijze partij gekozen en de Joden gesust met de mededeling dat alle geinterneerden op Cypres naar Palesti na konden vervoerd worden. Egypte is byna van de weeromstuit met vredesonderhandelingen begonnen op Rhodes en daar worden goede vorderingen gemold. De mogelijkheid bestaat nu, dat do Arabische wereld het voorbeeld van Egypte volgt en nu eens ernstig gaan praten over vrede,temeer daar de toestand van de duizenden Arabische vluchtelingen eeh zoor ernstig probleem gaat vor men in het Nabije Oosten. Het voornaamste van deze tveek Werkloosheid steeg in December In de afgelopen maand steeg het aantal bij de Arbeidsbureaux gere gistreerde werklozen van 43..069 tot y6.~76. Van dit aantal waren geheel werklozen 40.200, tewerkgestelden bij een DÜW-object 25.119 en wachtgeld- trekkenden 1457. De vraag naar man nelijk personeel nam van 32.049 af tot 24.507. Iri vergelijking met Decern ber 1947, toen 50.180 werklozen en 14.060 aanvragen stonden geregistreerd was de vraag thans dus circa 19.600 lager en het aanbod 16.600 hoger. Heerlen herdenkt Dr. Poels De Katholieke Centrale Heerlen zal een grote Dr. Poels-herdenking houden op 14 Februari, de geboortedag van de doctor. Tijdens deze herdenking, welke wordt gehouden in de stads schouwburg, zullen de Belgische oud minister Frans van Cauwelaert en het Tweede Kamer-lid Jos. Maenen, het woord voeren. Liliate de Limburge Jaarbeurs Oentrnm ran Handel en Industrie Het blijkt, dat er zeer veel belang stelling bestaat voor de 20e Limburgse Jaarbeurs te Panningen. Reeds tal rijke inschrijvingen om stands op de Handelstentoonstelling kwamen bin nen. Vooral op landbouwgebied be staat grote vraag naar plaatsruimte. Vele nieuwigheden op land- en tuin bouwgebied worden tentoongesteld, speciaal met het oog op de toexomstige raecanisatie van de land- en tuinbouw. De land- en tuinbouwer vindt er, zowel wat het interne als externe gedeelte van zijn bedrijf betreft, een grote verscheidenheid in machines en gereedschappen. Ook echter voor de niet agrarische branches is het een welkome gelegen heid om voor hun producten een afzetgebied te vinden. Zowel voor de handel, als voor de industrie en het ambacht is dit een unieke gelegenheid om hun omzet te vergroten. Ei zijn in onze Zuidelijke gewesten zeer veel industrieën, die er een goede gelegenheid zullen vinden, de belang stelling voor hun producten gaande te houden en haarrelatie's aanmerkelijk uit te breiden. Inlichtingen betreffende deze stands geeft het Secretariaat der Lihate v/h Limburgse, Kerkstraat 15 Panningen. Tot Maart vijf bonnen voor sinaasappelen Dank zy de 1600 ton Spaanse sinaas appelen, die dezer dagen in de Rotter damse haven zyn aangekomen en de 30.000 ton, die nog zullen aankomen uit Spanje (15.000 ton), Palestina (12.000 ton) en uit Italië (3000 ton), zal het mogelijk zyn, dat tot ongeveer begin Maart, behalve de twee reeds bekend gemaakte, nog drie andere bonnen worden aangewezen. Daar er met Spanje besprekingen gaande zyn voor nog 13.000 ton, zul len er wellicht na Maart ook nog sinaasappelen kunnen worden ver strekt. De fruitimporteuis hopen, dat zy in 1950 de vrije hand zullen krijgen by de invoer. De sinaasappelen zullen voor 90 cent per kilo aan de consumenten worden geleverd. Do subsidie van de overheid, die nodig was om de prijs laag te houden, wordt gedeeltelijk opgevan gen door de winst, welke op de vrjj verkochte mandarijnen is geboekt. Ongeldige en geldige textielbonnen Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „textiel reserve P" en „textiel P vijf punten" der textielkaarton VA 804 niet zullen worden aangewezen en derhalve ver nietigd kunnen worden. De bon „textiel R vyf punten" moet bewaard worden. Kleiner kuikenfok zal eierprijs doen stijgen Volgens deskundigen, zyn de voor uitzichten voor krachtvoer nog der mate onbevredigend, dat het resultaat van de kuikenfok dit jaar niet hoger gesteld mag worden dan 15 millioen stuks. Dit zyn 5 millioen kuikens minder dan aanvankelijk werd ver wacht. Naar normale broedverhouding hanen-hennen zal hiermede het aan tal legkippen twee millioen, het aan tal eieren ongeveer 300 millioen min der zyn dan met name verwacht werd op het in December gehouden pluim veecongres te Barneveld. Voor de boeren zal dit niet de grootste strop zyn, want geringer aanvoer van eieren doet vanzelf de pry's (voor de consument) sty gen. Hatsjie de Griep Na eerst Italië onveilig gemaakt te hebben, is een goedaardige griep epidemie via Frankrijk en België ook ons land binnengedrongen en heeft reeds talrijke slachtoffers gemaakt. Enkele dagen hoge koorts en dan enkele dagen beroerd en dan is de zaak weer gezond. En verder kan men rustig afwach ten tot men aangestoken wordt. Tot heden toe is deze Italiaanse griep heel goedaardig én nog niet te vergelijken met die na de vorige oor log, die nog al heel wat dodelijke slachtoffers heeft gemaakt- Flink onder de wol met wat aspe- rine en een warme grog is 't enige wat er tegen te doen is. I11 Bergen zijn ze het moe. In Bergen is de politie begonnen met een actie tegen het nog overal rondslingerende oorlogstuig. Het pu bliek wordt nog in de gelegenheid gesteld, om voor het einde van de maand inlichtingen te geven over projectielen en oorlogstuig als: koper hulzen al of niet gevuld, handgra naten enz., kortom al dat schoons, wat als souvenir bewaard wordt of als bloemenvaas hier en (Jaar opeen vensterbank prijkt, zal moeten ver dwijnen. wil men zich niet blootstel len aan een procesverbaal, dat on herroepelijk opgemaakt zal worden na do eerste Februari, voor alles wat daar nog van over is. Wedden, dat als in Venray een dergelijke maatregel genomen en doorgevoerd word, ook nog wel een wagon of wat te voorschijn kwam Extra voedingsvetten in de bonnenlijst van 27 Januari. Einde Januari zal een extra rant soen voedingsvetten beschikbaar worden gesteld, t.w. 250 gram voor de leeftijdsgroepen A, B en C en 125 gram voor de groepen D en E. De verbeterde vetgrondstoffenposi- tie heeft het reeds in 1948 mogelijk gemaakt de basisrantsoenen te ver hogen met de beschikbaarstelling van een extra rantsoen met Pasen, op 2 Sept., 2i Oct. en 2 Dec. en bovendien door het verstrekken van spijsolie. Voorts is sedert 30 Dec. jl. de rant- soenwaarde van spysvet verhoogd. Het zal van de vetgrondstoffen- positie afhangen of de extra ver strekkingen in het komende jaar met regelmatige tnssenpozen zullen wor den voortgezet. De verstrekking van spijsolie zal, zoals tot nu toe gebruikelijk, op een afzonderlijke bon geschieden. DUIZENDSTE Retourvlucht Amsterdam —New-York. Op 24 Juli 1930 steeg van het vliegveld Port Marnock in Ierland een driemotorige Fokker F—7 op. Het toestel, dat de naam „Southern Cross" droeg, had tot bestemming Newfoundland. Het was de tweede vlucht van een vliegtuig van Europa naar Amerika. De gezagsvoerder v Kingsford Smith, de tweede vlieger was de KLM piloot Evert van Dijk. Van passagiers was toen nog geen sprake; ten eerste droegen de Oceaan- vluchten daarvoor nog een te specu latief karakter, ten tweede was er toch geen plaats, daar alle beschik bare ruimte door extra benzinetanks werd ingenomen. Dezelfde Evert van Dijk zette 16 jaar later, op 22 Mei 1946 op het reusachtige vliegveld La Guardia by New York een 30 ton wegend vlieg tuig DC—4 aan de grond. Uit het toestel stapte 44 passagiers. De KLM had als eerste Europese luchtvaartmaatschappij officieel zyn tweemaal wekelijkse luchtdienst naar Noord Amerika geopend. Twee jaar later was deze reeds tot een dage lijkse verbinding uitgegroeid. Thans is weereen mijlpaaltje in de geschiedenis van de KLM bereikt. Woensdag 5 Jan. werd door de KLM de loooste retourvlucht naar New York uitgevoerd. Onder de buitenlandse maatschap pijen, welke geregelde diensten naar New York onderhouden, neemt de KLM een vooraanstaande plaats in. In deze ïooo vluchten werden niet minder dan 29 683 passagiers, 125.029 kg post en 656.183 kg. vracht ver voerd. Hierbij zijn niet gerekend de vele extra vluchten, die herhaaldelijk werden ingezet om aan de grote vraag naar passage te kunnen vol doen. In totaal werden op dit traject 6054.431 km afgelegd in 17.273 uren hetgeen gelyk staat met 720 dagen 151 maal om de aarde vliegen. Behalve deze geregelde vluchten onderhoudt de KLM wegens 't grote aanbod van luchtvracht sinds de zo mer van 1948 driemaal per veertien dagen vrachtdiensten met speciale vracht Skymasters. Dat deze nuchtere cijfers, die op zichzelf spreken, werden bereikt, is te danken aan pioniers, als de hier boven genoemde, welke de weg door de lucht hebben gebaand. Wetenschap en techniek hebben daarna deze weg geëffend en het vliegtuig op het huidige peil van ge rieflijkheid en snelheid en op grote betrouwbaarheid gebracht. I$an tinkt» en lechts. Be grenscorrecties. Er is een zes-mogendheden-confe- rentie geweest, waarop Amerika, Engeland en Frankrijk besloten hob- ben uiterst kleine grenscorrecties aan de Benelux-landen toe te staan, Het gaat hier dan over enkele ge vallen waar b.v. de Duitse grens midden door een straat loopt enz. Als resultaat van vier jaren over leg is het wel zeer povertjes en we zouden haast zeggen, dat we weer eens met een kluitje in het riet gestuurd zyn. Vooral als direct na dit bericht weer andere volgen, die vertellen, dat zelfs deze correcties nog niet zo heel zeker zyn en als ze er doorko men, ook de allerlaatste zyn, die we verwachten kunnen. Nu ligt er het feit, dat er nog steeds geen vredesverdrag is en dus nog altyd hoop, maar als we nu reeds zó behandeld wordeh, is de vraag wel gewettigd, wat voor een stem we in het kapittel zullen heb ben als het eenmaal zover is. Dan kan Polen het beter, die pakt maar hele provincies en laat de Duitse kranten huilen, zonder vre desverdrag en wat dies meer zy. Tussen deze twee uitersten de gulden middenweg te houden en te vinden, schijnt een grote kunst, die de kleine Benelux-landen niet mach tig zyn tot hun eigen scha en schand. MONTGOMERY IN NEDERLAND. Montgomery is als voorzitter van de opperbevelhebbers, van West- Europa, zelfs niet ontkomen aan Minister Lieftinck. Deze hield de schatkist dicht en maakte daarmee een abrupt einde aan diverse verdedigingsplannen, die door Monty warerf opgesteld, maar door Lieftink werden verworpen. En toen is de „big bass" maar eens komen praten, hy" en de Minister van Financiën hebben wat water by de wyn gedaan. Amerika helpt een handje en nu gaat de zaak op de ouwe voet voort en levert Nederland zijn aandeel voor de verdediging van West-Europa. By deze bespreking bleek, dat de Nederlandse Regering van plan is, dit jaar nog minstens 40.000 man uit Indonesië terug te trekken en 18 maanden daarna weer 50.000. Hoewel menigeen zich al dadelijk afvroeg, hoe dat kon bij een derge lijke chaotische toestand in Indië, de Regeringsvoorlichtingsdienst zei het, dus de zaak zou wel kloppen Maar enkele dagen daarna was er alweer „geduvel in de glazen". Een woordvoerder van het Minis terie van Oorlog wist te vertellen, dat van dergelijke plannen niets be kend was en dat integendeel dit jaar nog 28.000 man naar Indië gaan. Enfin, de talrijke ouders zijn nu weer eens bly gemaakt met een dode mus en de Regeringsvoorlich tingsdienst toont, dat de belasting gelden aan haar „goed" worden be steed. Sportnieuws S.V.V. Het was Zondag een echte tegen valler, om slechts gelijk te spelen tegen geen sterk Venl. Boys. Het is natuurlijk moeilijk om elke Zondag in topform te spelen en maar steeds te winnen. Zie naar Horst, in de eerste ronde slbchts twee verliespunten op elf wed strijden en nu in het begin van de tweede helft vier verliespunten in drie wedstrijden. Jammer is het, dat moet geconstateerd worden, dat som mige spelers het wat al te gemak kelijk opnamen en zeker niet zich geheel hebben gegeven. Jongens met Nieuwjaarsdag hebben wy" ons fyn voorbereid; tegen Horst kwamen wy zo geladen op het terrein en succes bleef niet uit. Waarom kan zulks niet gebeuren in de zes nog te spelen wedstrijden. Wy hebben alles nog zelf handen, nog steeds hebben wy een voorsprong van twee punten op Horst. Indien de zes nog te spelen wed strijden gewonnen worden, zyn wij onherroepelijk kampioen. Afgesproken Zondag beginnen wy dus en nog wel liefst uit tegen F.C.V. De club waartegen wy de enige nederlaag leden en nog wel met 5 1. Hier is dus nog wat goed te maken. Het kan maar dan beter als Zondag. Werkon jongens, zonder verpozen en dan kunt U winnen. Het tweede kwam met een klin kende 11—2 overwinning naar huis. Hoe hebben jullie dat klaar gespeeld boys, om het net der tegenpartij zo maar elf keer te treffen. Zondag krygt U weer een be hoorlijketegenpartij thuis, nl. Y.V.Y 3, Zondag kon koploper Steyl slechts 1 1 gelijk spelen. Dus, je beste vooruitgezet, want, om aanspraak te blijven maken op de bovenste plaats, moet deze wedstrijd gewonnen wor den. Ik hoop, dat jullie je uiterste best zult doen en dan zijn wij Zon dagavond twee punten rijker. liet derde had een zware concur rent op bezoek. Melderslo had goed geraden en verkoos de sterke wind als bondgenoot. De achterhoede van Venray was geweldig en wist haar doel voor rust maagdelijk te houden. Met de- wind in de rug startte Venray in de tweede helft. Venray 3 was sterker, doch bjj een uitval nam Melderslo de leiding. Onmiddellijk daarop weer gelijk. Toch slaagde Melderslo er weer in een voorsprong te nemen. Venray 3 zat r.iet stil en de gelijkmaker lag spoedig weer in het net. Vijf minuten voor tjjd kreeg Ven ray 3 een penalty te nemen en het was raak ook. 3-2. Met nog drie minuten te spelen deed er zich een ongeval voor. Een speler van Mel derslo brak zijn been. De wedstrijd werd daarop gestaakt. Indien de wedstrijd van belang is voor de bovenste plaats, zal deze ver moedelijk overgespeeld moeten wor den. Voor Zondag biengen jullie de punten toch weer mee naar huis hé Goed zo, dat is afgesproken. Boys, allen veel succes! OP DE LEMEN BAAN De Knippers A, Melderslo en Onder Ons B, Venray, hesen de kampioens- vlag. De laatst gespeelde competitie wedstrijden op Woensdag j.l., brach ten in district II de beslissing. R.D.Z. de gelykspeler, moest in De Knippers zyn meerder erkennen. De laatste kans van De Knippers werden benut en bekroond met het kampioen schap, door met 6—2 te winnen. Onder Ons had- Ons Plezier op be zoek. Ons Plezier die vorige week Woensdag de aangewezen kampioens- candidaat Ons Genot wist te verslaan, was ook nu weer in vorm, want Onder Ons A moest ook de puntjes afstaan en verloor met 5—3. De B van Onder Ons hield de aeger beter vast, want ook voor hen stond het kampioenschap voor de deur. Zy" hielden de puntjes en de bloemen thuis, door met 6—2 te winnen. Wy wensen beide verenigingen proficiat en veel succes met hun nog te spelen kampioenswedstrijden, tegen de kampioenen van district I Venlo, om de Bondsbeker 1949. Hierover volgt nog nader bericht. De eindstand is A. De Knippers 851211 39—25 Ons Genot 8 4 2 2 - 10 35-29 Onder Ons 6 4 1 1 9 31 17 Ons Genot 63127 28—20 „De juiste zet" Op 15 Jan. hield de Venrayse schaak vereniging „De juiste zet", haar jaar vergadering. De voorzitter heette alle leden wel kom en maakte in zyn openingsrede enkele belangrijke punten kenbaar, die op deze vergadering ter sprake zouden komen. Het jaarverslag van de secretaris toonde aan, welke successen de club in het afgelopen jaar heeft bereikt. Het ledenaantal werd met 11 ver meerderd, zodat het momenteel 30 Uit het verslag van de penning meester kwam vast te staan, dat de vereniging, de financiële moeilijkheden waarmede ze de eerste jaren te kam pen heeft gehad, behoorlijk te boven is gekomen. Bij de bestuursverkiezing bleef het oude bestuur gehandhaafd, terwijl de weleerw. Pater Dr. Otgerus, tot vice-voorzitter werd gekozen. R.K. V. Y.-„Oostrum" Door een 1-1 gelijkspel wistD.I.S. Zondag j.l., haar eerste puntje op Oostrum te behalen. O.i. was dat niet nodig geweest Al zyn de kampioenskansen verkeken voetbal blijft voetbal en als wy' gaan knoeien met onze punten, zal het ons telkens doen afzakken op de ranglijst. Daarom jongens Zondag weer eens aangepakt. Het tweede krijgt Leunen op bezoek Onze mooie kansen voor ogen houden jongens en dus geen krimp geven. De competitie spoedt ten einde. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad der gemeente Venray in zyn vergadering van 16 December 1948 is besloten medewerking te verlenen voor de stichting van schoolgebouwen ten behoeve van: a. de R.K. Meisjesschool voor uit gebreid lager onderwijs te Venray, slaande onder het bestuur van het Zedelyk Lichaam „Ursula's Zusters" Eindstraat 10. Venray; b. de R.K. Lagere School te Oos trum, staande onder het bestuur van het R.K. Schoolbestuur „H. Maria" te Oostrum—Venray en c. de R.K. Lagere School te Cas- tenray, staande onder het bestuur van het R.K. Schoolbestuur „St. Mathias" te Castenray—Venray. Venray, 12 Januari 1949. Hondenbelasting Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van houders van honden op de bepaling van artikel 12 der Verordening op de heffing van Hondenbelasting in de gemeente Venray, volgens het welk zy, die voor of op 31 Januari ge6n aangiftebiljet hebben ontvangen verplicht zijn vóór 20 Februari aan gifte van het houden van een of meer honden te doen, door invulling en ondertekening van een ter secre tarie afd. IV kosteloos verkrijgbaar aangiftebiljet. Venray, 19 Januari 1949. Gevonden voorwerpen: grijswollen want, Hermans, Oostrum D 8e; paar grijswollen handschoenen, Postkantoor Venray; zakmes, Rongen Landweerdweg 28; paar zwartwollen wanten, Rutten Heide; zilveren ro zenkrans, Vollenberg Langstr. 33c; zwartbruine hond, Vousten, Heide L 27; donkerbr. portemonnaie met inh. Goumans, Stationsweg 1; herenhoed Jeuken, Oostrum C 15; kralen arm band, Rongen, Langstraat 36; heren schoen, wollen want en aanzetslinger van auto, kazerne Langstraat. HULDIGING FRANS DE VOCHT. Maandag werd de heer Frans de Vocht op het Gemeentehuis in de bloemen gezet voor al het werk wat hij in de afgelopen 25 jaren in dienst van de gemeente heeft verricht. Bloemen, toespraken, geschenken, felicitaties, kortom een feestelijk ge beuren, dat duidelijk blijk gaf van de sympathie, die zyn meerderen, zijn collega's en het Venrays publiek de heer Frans de Vocht toedraagt. half 3 Sportpark Oostsingel Entree 25 ct. Kinderen 10 ct. Aanbesteding By de aanbesteding van de boerderij van Jeruzalem, kwamen de volgende cijfers uit de bus Gebr. Dinghs f 66996,— Joh. Verhoeven 68950,— H. Oudenhoven 69997,— Gebr. Spee 71460,— Poels, Horst n 72320.— Dekkers, Nijmegen 72800,— J- Akerboom 73800,— Fa P. Volleberg 74444,— Keizers, Horst 79947,— v.d. Mortel, Deume 84990,— Qebr. Oudenhoven 84990,- Verzending van kranten naar militairen in Indië. Door de verhoging van de postta- rieven is het voor de familieleden rywel nier meer doenlijk om Peel en Maas regelmatig te versturen per luchtpost naar onze jongens in Indië. De afd. St. Petrus Banden van het Limburgs Thuisfront heeft van de Posteryen een goedkoper tarief ge kregen voor dit vervoer en wil nu met ingang van 1 Febr. a.s. aan alle jongens uit onze parochie Peel en Maas wekelijks verzenden per lucht post. Ondanks het feit, dat wy een lager tarief hebben verkregen bedragen de kosten van een dergelyko verzending nog ongeveer f 10 per jaar en per jongen. Nu het aantal te verzorgen jongens steeds groter wordt en de prijzen van alles nog altyd niet zakken, doet de afd. St. Pe'rus Banden een dringend beroep op al de lezers. Wanneer gij iets kunt missen en wilt bijdragen in de verzendkosten van onze eigen plaatselijke krant met alle dorps- en streeknieuws, naar uw jongen of naar een mede-parochiegenoot, stuur ons dan uw bijdrage. Ook by ons geldt het gezegde, geen bijdrage te klein, geen gift te groot. U kunt het sturen naar het secre tariaat Stationsweg of naar de pen ningmeester, W. Selder, Wilhelmi- nastraat 15. By voorbaat onze dank. f Broeder Tertullinns Oud-Econoom yau St. Servatius Velen zullen door het overlijdens bericht van Br. Tertullinus enigszins geschokt zyn, omdat met zijn per soon iemand is heengegaan, die zich vooral in de oorlogsjaren bemind maakte door zyn steun aan de i'le- galiteit. Het is niemand bekend, hoeveel onderduikers en piloten hy heeft geholpen door het verstrekken van levensmiddelenkaarten, tabaks bonnen en kleding, maar we mogen veilig aannemen, dat hot er velen zyn geweest. Deze liefde vloeide voort uit zyu gemoed, dat fel gekant tegen onrecht, anderzijds geen enkele hulpbehoevende in de steek kon laten. Nooit heeft iemand tevergeefs een beroep gedaan op zyn goeflheid. Ten koste van zyn lichamelijke krachten heeft Br. Tertullinus als econoom de Psychiatrische Inrichting St. Servatius door de oorlog geleid. De verwoesting van zyn inrichting en alle daaruit vooitvloeiende evacu- atie-miseres hebben zo zwaar op hem gedrukt, dat hy' sedert zijn terugkeer uit de diaspora, in 1945, rust heeft moeten nemen. Op Dinsdag 18 Januari is deze harde werker ten grave gedragen, begeleid door de Harmonie van St. Servatius, waarvan hy eens dirigent was. Is het niet alsof zyn dood deze harmonie weer ten leven heeft ge wekt Schoorsteenbrand. Het gebrek aan een schoorsteen veger openbaart zich door schoor steenbrandjes, die met of zonder hulp van de brandweer worden gebluscht. Deze week kwam de brandweer er weer by te pas op de Kruisstraat. Na een kwartiertje werk was alles zonder schade afgelopen. HIOOB PRESENTEERT... Mogen we de berichten geloven, dan zal de nieuwe revue, die Hioob gaat brengen onder de tekst „Kiek toch is an" al zyn voorgangers over treffen. Deze revue zal omstreeks Pasen aan het publiek worden aangeboden en zal zich niet alleen tot gebeurte nissen en feiten in Venray zelf be perken, maar alle kerkdorpen in het spel betrekken. En hoe We waren reeds in de gelegenheid om verschillende liedjes te horen 6n deze zyn vooral dit jaar buitenge woon aardig en geestig. De repetities voor „Kiek toch is an" gaan beginnen zo gauw de laatste hand aan het draaiboek is gelegd, dat ook dit jaar weer in handen is van den heer Piet Vermeltfoort. Circus Mök en de aanstaande Yastenavonddagen. Vanavond begint dan de Vasten avondvereniging in het openbaar voor de dag te komen en zullen de Elf leden van de Raad, die dit jaar cte feestelijkheden moeten organiseren voor het voetlicht komen. Dat een en ander in een nogal dwaze omlijsting gebeuren zal, is vanzelfsprekend en vooral nu aan deze omlysting meewerkt een nieuwe Venrayse Variëtéclub, die hiermede een begin hoopt te maken van een herhaald en succesvol optreden. Gezien de voorverkoop zal de be langstelling ouderwets goed zyn en zal er best de stemming in komen. Niet het minst ook door het optreden van de Buurtbend, die zelfs speciale schlagers uit Keulen ontvangen heeft en op haar repertoire heeft staan. Het aanwezige publiek zal de keus hebben in 9 Vastenavondliedjes en we zyn benieuwd welke dichter dit jaar met de pry's gaat strijken. Maandagavond is om 8 uur in café O. Aarts bespreking van de optocht en boerenbruiloft en iedereen die hier wat voor voelt, worde dringend uitgenodigd. Vooral de diverse star.ds- en vak organisaties, de buurtverenigingen enz. zyn hartelijk welkom. Met de kerkdorpen worden verder nog besprekingen gevoerd, zodat iedereen in onze gemeente zyn ideën plannen, op- en aanmerkingen, kort om alles wat met Carnaval verband houdt, ten berd»-, kan brengen. Hierdoor komt de Vastenavond vereniging de wensen van 't publiek te weten, waarmee zy', uH de aard der zaak, rekening zal houden. Voor de Vastenavondkrant vorwy- zen wo naar achterstaande adver tentie. MARIE LOUISE in LUXOR. Luxor-Theater brengt deze week de Zwitserse film Marie-Louise van L. Lindberg, die door eenvoud en natuurlijkheid een diepen indruk na laat. De lof, die deze rolprent reeds alom geniet, verdient zy ten volle. Marie-Louise behandelt een onder werp, dat ieder mens ter harte gaat: het leed der kinderen in den oorlog. Vier jaren zynvoorby en we vergeten zo gauw het leed. Hebben wy echter ook wel eens stilgestaan by het leed der kleinen De regisseur Lindberg vertelt ons dat op een treffende wyze. Maria-Louise is het verhaal van een Frans meisje, dat de bezetting van haar land meemaakt, dat leeft in de

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2