Het nieuwe uitbreidingsplan WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 6>en keuiótóckt van e Een brief uit China De Primaat-Bisschop van Hongarijë in het vergeetboek Rusland en het Communisme Het nieuws uit Indonesië Zaterdag 22 Januari 1949 No. 3 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Adverten t iepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Venray-Oost op papier klaar! Op het Gemeentehuis lagen de piannen ter inzage, die opgesteld zijn om de uitbreiding van ons dorp het hoofd te kunnen bieden en die uitbreiding in behoorlijke banen te leiden. En aangezien men hierin tevens de richtlijnen kan vinden voor de toekomst, menen wij, dat wat meer openbaarheid niet schaden zal. EEN BOOM MET YELE TAKKEN. Men zou de plattegrond van ons dorp van voor de oorlog kunnen vergelijken met een boom, waarvan de stam gevormd wordt door de Grootestraat en de Patersstraat, maar die zich verder heeft ontwikkeld, zoals de natuur daar zin in had, zonder dat een snoeimes daaraan te pas kwam. Voor zestig jaar terug was er een kleine kom, maar voor de oorlog waren het lange stiaten van Oost naar West en van Zuid naar Noerd. waarlangs hier en daar huizen ston den, maar waarvan men feitelijk niet een enigszinds gesloten geheel had. Dit bracht en brengt heden ten dage nog verschillende moeilijkheden met zich mee, b.v. op het gebied van electriciteitsvoorziening, waterleiding en gas. De oorlog heeft ook daar veran dering in gebracht en al is er veel critiek, al loopt alles nog lang niet zoals het moet en is men het over de details niet eens, ieder verstandig mens zal erkennen, dat de plannen, die in het jongste verleden gemaakt zijn en waarvan er reeds verschillen de uitgevoerd zyn, eindelijk paal en perk hebben gesteld aan de vlucht in de ruimte, Zo is met het volbouwen van de Langeweg de Westkant van ons dorp nu afgesloten en dit nieuwe plan gaat dan ook voor de uitbreiding doelbewust naar het Oosten. Immers, tussen Stationsweg, Oost singel, Oude Oostrumse weg, Paters straat, Grootestraat en Hofstraat ligt een stuk, dat nog vele mogelijk heden biedt. HET UITBREIDINGSPLAN zoals dat er dan ook ligt, heeft hier dan. ook volledig gebruik van ge maakt. Blyven we in dit stuk, dan komen er tussen Stationsweg en Oude Oos- trumsche drie wegen die recht naar de Oostsingel lopen; A. de Kardinaal v. Rossumstraat wordt verlengd en komt naast het pand Poels in de Hofstraat; B. de Wilhelminastraat en de Charles Ruysstraat, die de oude vorm behouden; C. de Kolkweg, die verbreed, in de toekomst niet meer naar de Wil helminastraat afbuigt, maar recht doorloopt naar de Oostsingel. De verleDgde Kardinaal van Ros- sumstraat (dus van de Hofstraat t<ft de Mgr. N olensstraat). heeft men gedacht als een villawijk, terwijl van de Mgr. Nolensstraat tot de Oostsin gel een zogenaamde gebroken bebou wing gedacht is. Met de Stationsweg zyn geen an-, dere verbindingen als de bestaande, dus Smaal Pedje, No. 2, Mgr. No- lensstraat en Oostsingel. Met de Charles Ruysstraat komt er een nieuwe verbinding by. Loopt ten Westen van de Ulo-school de Mgr. Nolensstraat, een nieuwe weg komt ten Oosten van deze school. DE VERANDERINGEN AAN DE K&LKWEG zijn er vele. Dit wordt zoals gezegd een flinke, brede weg vanaf de Draalstraat rechtoe rechtaan op de Oostsingel_ af. Links en rechts heeft deze stra'at verbindingen met de Wilhelminastraat en de Oude Oos- trumsche weg. Met de Wilhelminastraat is er al lereerst het Smaal Pedje No. 1, dat iets meer naar het Westen komt, door de bestaande tuinen van de Groote straat. De tweede door een weg langs het pand van de Wed. J. Swinkels, Wilhelminastraat naar de OoBtelyke kant van de Telefooncen trale aan de Kolkweg. De derde van af het nand M. van Meyel, Wilhel- minastraürc, welke uitkomt op de Kolkweg tegenover het pand Jan Beerkens en nummer vier een brede weg met plantsoen over het pand Wed. P. Minten, Wilhelminastraat naar de nieuwe Kolkweg. Het is de bedoeling, dat tussen weg 2 en 3 een openbaar gebouw gezet wordt (Derde Orde Huis Verder loopt vanaf het midden der Charles Ruysstraat een weg schuin naar de Oostsingel, die uit komt ongeveer tegenover de ingang van het voetbalveld. Vanaf de nieuwe Kolkweg is op deze straat ook te komen langs de vyfde verbindingsweg en ook op deze weg komt een klein plantsoen. Maar niet alleen van Kolkweg naar Wilhelminaseraat zyn nieuwe verbindingswegen geprojecteerd. Ook naar de Oude Oostrumsche weg lopen er vyf. Allereerst de Draalstraat, die zoals bekend hogerop in de Groote straat komt te liggen, recht op de Kolkweg afloopt en dan ombuigt, bijna volgens zijn oude loop, naar de Oude. Oos trumsche weg, maar hierop veel breder als voorheen, uitmondt. Weg no. 2 loopt van pand Bran jé Kolkweg naar de Westzijde van het vernielde pand v. Schendel. Weg no. 3 komt vanaf Oostzijde pand J. Beerkens, Kolkweg naar Oostzyde pand Joh. Maas, in plaats van de oude weg, welke nu loopt Westelijk van het pand P. Maas naar J. Beerkens, welke dan vervalt. Dan lopen er nog twee wegen evenwijdig aan de Oostsingel, die op de nieuwe Kolkweg beginnen en uitkomen by het pand Joh. Boom en pand Jean Boom, vrachtrijder. Het is de bedoeling, dat tussen de Wilhelminastraat en Kolkweg, waar zich o.a. winkels kunnen vestigen, de gebroken bebouwing wordt aan gehouden, dus apart staande huizen. Tussen de Kolkweg en de Oude Oostrumsche weg heeft men zich de Woningwet-woningen gedacht. Zo ziet men dus, dat de Oostgrens van de Kom de Oostsingel wordt. Enkele opmerkingen naar aanleiding van dit plan moge hieronder nog volgen. Opmerkingen over het plan zullen ongetwijfeld de eigenaars van de benodigde gronden wel te berde brengen. Dit plan gaat ongetwijfeld weerde nodige offers vragen van de grond eigenaars. Offers, die des te moei lijker te dragen zyn, omdat Ryk en Gemeente zo slecht over de brug komen. Deze zyn namelijk heel vlug met onteigenen, maar als men weet, dat de gronden aan de Langeweg, de Kempweg enz. reeds in 1946 ont eigend, tot heden nog niet zijn ver goed, ondanks de ettelijke schatters, verzoeken en wat dies meer zy, dan kan men zich de schrik voorstellen van de talrijke „slachtoffers". Ongetwijfeld is een dergelijke, toe komstige uitbreiding van ons dorp zeer verheugend, maar als men zich afvraagt, wie al deze straten in de toekomst zullen bewonen, wordt het niet gemakkelijk. Dan komt de oude wens weer naar voren: INDUS TRIE. Wanneer deze niet wordt doorge voerd zo goed als maar mogelijk is en als hierop niet voortdurend het oog is gericht, vrezen wy, dat veel van deze plannen geen nut hebben en dat ons dorp zal blyven zoals het is. Verder zal het met het huidige bouwvolume nog jaren duren voor dat er ook maar een klein deel dezer uitbreidingsplannen is verwezelykt, •terwyl hoogstwaarschijnlijk alléén de gemeente in staat is zo zuinig mo gelijk te bouwen, waardoor de lasten nogal groter wordon en de mogelijk heden beperkter. -o- Verwacht kan wel worden, dat déze en nog verschillende andere op merkingen een punt van discussie worden wanneer het uitbreidingsplan behandeld wordt. Moge dit plan „op papier" spoedig verwezelykt worden en dan zó, dat allen, die er bij betrokken zyn, zo tevreden mogelijk zijn In Italië is sedert verschillende maanden een- yvare kruistocht van liefde aan de êang. Evenals vroegere kruistochten hun Petrus de Kluize naar of hun Bernard van Clairvaux hadden, zo staat ook thans weer aan het hoofd van deze kruistocht een geestelijke en nog wel een Jezuiet, Pater Lombardi. Hy is de gangmaker en de spreek buis van deze kruistocht of juister gezegddeze kruistocht wordt ge stuwd en gedragen door het bezielde woord van Pater Lombardi. Hy preekt een kruistocht van liefde onder de christenen, omdat de vloed golf van het communisme alleen ge stuit en geremd kan worden door de stuwdammen van de christelijke naastenliefde. De christenen zyn hier in te kort geschoten in het verleden en dat is de reden waarom het com munisme zo groot en machtig kon worden. Want het communisme kan effectief alleen bestreden worden door de communisten in daadwerkelijke naastenliefde te overtreffen. Pater Lombardi is geen verbitterde ketterjager. Hij tiert en scheldt niet, want hy begrijpt de communisten. Als hy te midden van de diepste stilte in de ergste brandhaarden van het Ita liaanse communisme, b.v. in de om geving van Milaan, het woord kan voeren tot tienduizenden, vindt dit zyn verklaring in het feit, dat iedere communist overtuigd is van zyn eerlijke en zuivere bedoelingen. Of om de eigen woorden van Pater Lombardi te gebruiken „Zy weten, dat ik hun sociale problemen begrijp en met hen sympathiseer, Er is veel goeds in het communisme en dit goede moeten wij vrywilligaannemen. De nood is groot en een deel van hun eisen is billyk. Maar een waarachtige rechtvaardige sociale orde is alleen mogelijk door de liefde en de geest van Jezus Christus. Beter dan wie ook begrijpt Pater Lombardi, dat het niet genoeg is, wanneer een geestelijke woorden van liefde spreekt. Ook hij kan in Italië de mentaliteit van de bezittende klasse niet in een handomdraai veranderen; hy kan de grootgrondbezitters van Sicilië en Zuid-Italië niet met één slag tot „eerlijke rentmeesters van de door God geleende goederen" maken, maar wat hij kan doen, dat doet hy voor het volle procent. Toen iemand van hoge adel aanbood zyn kruistocht t9 financieren, ant woordde hy „Ik zal onvermoeibaar prediken, dat. uw rijkdom beknot worde. De rijken zullen nog veel moeten leren en lijden, want het is moeilijk afstand te doen van zyn bezit". Er is apostolische vrijmoedigheid voor nodig om een aanbod tot steun zo bot af te slaan. Dat kan alleen een waarlijk groot man, op wie titels en kroontjes geen indruk meer maken, omdat hij de zielen boven alles lief heeft, omdat deze liefde volkomen onbaatzuchtig is, omdat volgens het woord van Leo XIII het nu vooral de armen zijn, waarmee de Kerk rekening moet houden, omdat hij in de rijken de ergste vijanden en tevens de beste propagandisten van het communisme ziet. P. H. RONGEN O.C.R. Wel verhuisd en aan het werk Niet geëvacueerd PEIPING, 2 Januari 1949. Beste vrienden, De Roden hebben ons, buiten ver wachting, nog enige tyd respijt ge geven. Sinds enkele dagen is de postver binding weer open, dank zij de twee noodvliegvelden binnen de stad. Van deze gelegenheid maak ik even ge bruik om 'n paar regeltjes te schrijven. Vooreerst wens ik allen een Zalig Nieuwjaar. Laten we blyven hopen, dat dit jaar eindelyk het vredesjaar is. De berichten in Nederland over Peiping schijnen nogal verward te zyn. De Zusters ontvingen 'n telegram uit Heerlen, waaruit blijkt, dat daar de val van Peiping bericht is. Het heeft inderdaad weinig gescheeld en we hadden op niets beters mee: ge rekend. Maar dit keer zyn wy er nog goed afgekomen. Hoe het kwam be grijpt eigenlijk niemand. Terwyl we dachten, dat er nog geen vuiltje aan de Pekinese lucht was, stonden op een goede morgen de rode legers ineens voor onze poorten. Ze vonden deze natuurlijk gesloten, d.w.z., ze ondervonden tegenstand. Een week ongeveer is er gevochi en Het gevecht bleef buiten de muren. Er zyn enkele granaten in de stad gevallen, maar dat was niet van be tekenis. We hoorden echter het ge vecht dichterbij komen. Eerst waren het alleen kanonnen, die we hoorden maar al gauw meng den zich mitrailleur-geknetter en ge weervuur in de stryd. We leefden in de sfeer van Oct. '44 te Venray. Maar het nam toch niet die hevigheid aan, al werden hier ook echte kanonnen gebruikt. Een ander verschil was, dat we toen op bevrijding wachtten, maar nu een bezetting tegemoet gingen. Wy, en ook de Chinezen, rekenden er reeds op. Het zou dan gaan gebeuren. We waren er al zo op ingesteld en waren zo nieuwsgierig om te zien wat de Roden met ons zouden doen, dat het ons haast tegenviel, toen, weer op een goede morgen de Com munisten wegtrokken. Het was ineens weer rustig. Men zegt, dat binnen een straal van 8—10 km om de stad ge6n commu nisten meer zyn. Zuivere berichten zyn haast niet te krijgen. De poorten zyn gesloten. Mon moet bijzondere vergunning hebben om de stad te mogen verlaten. Het vliegveld is nog in rode handen. De electrische cen trale ook, of is minstens vernield, want we zitten nog steeds zonder licht en zonder leidingwater. Ze moeten nog tamelyk dichtbij zitten, want elke dag horen we nog kanonnen en mitrailleurs. Maar on middellijk gevaar is er momenteel niet. Er wordt w eer erg druk gepraat in Nanking. Allerlei geruchten gaan de rondte over vrede. Maar of het nu door vechten is of door onderhandelingende Com munisten zullen uiteindelijk het heft wel in handen krijgen. De meeste buitenlanders zyji ver- trokxen. Die nog hier zyn blyven hier. We hebben allemaal de gelegen heid gehad om te vertrekken. Er is mij aangeboden naar Amerika te gaan l studeren. Maar ik durfde er mijn, oude hoofd niet meer aan te wagen. En om nog weer eens opnieuw te beginnen in een andere missie, daar heb ik geen fut meer voor. Ik heb maar besloten om te blijven en ik heb er geen spijt van gehad. Sinds eind November ziiten we op de pastorie, de tweede in Peking, die door Hollandse Franciscanen bediend wordt. Hier zitten we met vyf man. Lijkt erg veel. Maar onze narochie beslaat een gebied, waar ïoo—t50.000 Chi nezen wonen. Bovendien zyn wij laatstgekomenen nog maar halve krachten, omdat we het chinees nog niet voldoende meester zyn. De vooruitzichten zyn goed. Als we tyd krijgen om te werken, zullen we veel bekeerlingen kunnen maken. Er bieden er zich veel aan. En dat getal zal groter worden naarmate we tyd en gelegenheid krijgen om erop uit te trekken. Peiping is in de grond niet be dorven. De mensen zijn vry goed en er zyn pracht christenen van te ma ken. Dat bly'kt uit de paar honderd, die we reeds hebben. We ondervinden dagelijks, dat O.L. Heer ons werk zegent. Er wordt veel gebeden, da! is zeker. Ik hoop, dat er gebeden blijft worden. We heb ben handen te kort, of beter gezegd, monden te weinig om alle catechu menen, die zich opgeven, les te geven. Er werken hier een paar Christenen, die kapitalen waard zijn. O.a. een chinees dokter. Hy oefent alleen nog zijn ambt uit om de gelegenheid te hebben, het Geloof te verbreiden. Hij is de hele dag op stap om nieuwe christenen te winnen. Ons kerkje is nu al te klein en dan zitten we er pas een goeie maand Buiten de stad verspreiden de Roden het Geloof. Zy ageren n.l zo fel tegen de Kerk, dat de mensen, die de Kerk alleen kennen van horen-zeggen en van het Communisme niets moeten hebben, erg veel belang stellen in de Kerk. En dat is al het halve werk. Aldus wordt door vluchtelingen ver teld. De Christenen in onze parochie weten nog lang niet allemaal, dat ze een eigen parochiekerk hebben. Wij kennen ze ook nog lang niet allemaal. Ze zyn ontzettend moeilijk te vinden in zulk een massa. Maar langzaam maar zeker komen zy het te weten. Elke dag komen meel mensen in de kerx. En bidden dat ze kunnen Ze gaan de kerk niet uit voor alle Missen zyn afgelopen. En ze staan te springen van blijdschap, vooral kin deren, als er Lof is. Je kunt er mee doen wat ge wilt. Althans met de dagelijkse bezoekers. Er zyn er natuurlijk ook, die er de kantjes aflopen en er practisch niets meer aan doen. Die zyn moeilijk terug te krijgen. Maar dat is overal hetzelfde We maken dan ook beroerde dingen mee. Zo vonden we een dezer dagen een knecht dood, gestorven aan gas vergiftiging. Uit. zoiets kan hier in China gemakkelijk geharrewar voort komen met familie en kwade praat van de heidenen. Maar tot nu toe nog niets ervan gemerkt. Alles by elkaar voel ik my best in myn element. Ik kan me weer geven aan myn oude liefdede jengdbewe ging organiseren als er tijd over schiet en een D.O.-afdeling op richten. Ik wens U allen het allerbeste. Hartelijk gegroet. P. fr. ARTEMIUS HULS O.F.M- Wei-jan-hu-t'ung 31 Ho-p'ing-men-wai. Peiping(i5) Waai- blijft de regeling onrlogsscliade Het Tweede Kamerlid, de heer Maenen (K.Y.P.) heeft aan de Minis ter van Financiën schriftelijk de volgende vragen gesteld: Weet de Minister, dat onder de door de oorlog getroffenen ernstige teleurstelling heerst tengevolge van het lang uitblijven v^n de wettelijke regeling der vergoeding voor ma teriële oorlogsschaden Kan de Minister mededelen of de Memorie van Antwoord naar aanlei ding van het door de Tweede Kamer op 22 Juli 1948 vastgestelde voorlopig verslag over het ontwerp wet op de matoriële oorlogsschaden de Kamer thans spoedig zal bereiken en kan de Minister daarbij een uiterste datum noemen, waarvoor deze Memorie van Antwoord zal verschijnen Indien de vorige vraag onverhoopt niet bevestigd kan worden beant woord, is de. Minister dan bereid do redenen voor het zeer langdurig uit blijven van de Memorie van Ant woord mede te delen. Enkele weken geleden werd de Primaat-Bisschop van Hongarijë, door de Hongaarse regering gearresteerd. Onbenullige redenen werden door de regering gezocht. Geheel de wereld protesteerde. Protest-brieven en -telegrammen van alle landen ter wereld bereikten Hongaryë. Katholieke instanties en organisaties tekenden protest aan. Kranten, dagbladen, weekbladen enz melden op de hoofdpagina's de schandelijke arrestatie, de onbenullige redenen en het protest der verschil lende landen. De arrestatie vormde een hoofdpunt van nieuwsberichten. Arresteerders en helpers worden in de ban gedaan. Katholieken en niet- katholieken spreken over die schand daad. Protest-briefacties werden op touw gezet. Gebeden stegen ten hemel. Een maand is verlopen De protesten verzwakken. Bij de ene protestbrief -telegram der landen blijft het. Kran ten vermelden, wanneer ze het nog vermelden, het op een binnenpagina, weggedrukt in een hoekje. Nieuws berichten vermelden er niets meer over. Men praat er niet of haast met meer over. De gebeden worden min der en zwjfkker. Hongarijë reageert op al de protes ten van de eerste weken niet. Alleen de or.benulligste redenen worden aan gehaald. Maar na die weken behoeft Hongarijë niets meer te zeggen, op niets meer te reageren. De wereld vraagt geen verantwoording meer. Hierop wacht Hongaryë. Hongaryë wacht totdat de misdaad in het ver geetboek is geschreven, om dan weer verder te gaan. Katholieken en niet-katholieken Geeft de Hongaarse regering die kans niet, waardoor ze zich sterker gaat achten dan de christenen. Blijft pro testeren Blijft de Hongaarse regering aan haar vest trekken. Maar vooral blijft God, als het ware, aan Zyn vest trekken. Bidt voor de katholieken en christenen van Hon garijë, om vol te houden tegen die onchristéljjke, communistische rege ring H.S. ONTWIKKELINGS- en ONTSPANNINGSKRING Dinsdag j.l. had in zaal „Wilhel- mina" de zesde gewone ontwikke lingsavond plaats, waarop Professor GRONDIJS uit Utrecht voor een talryk publiek een causerie hield over het actuele onderwerp „Rusland en het Communisme". Prof. Grodys is, behalve een erkend geleerde op het gebied van kunst geschiedenis, tevens een uitstekend kenner van het Russische geestesleven Het is dan ook niet te verwonderen, (dat hy zyn gehoor bijna drie uur lang jwist te boeien, niet het minst door zijn ryke, persoonlijke ervaringen in Rusland, Spanje enz. In het eerste gedeelte van zyn causerie behandelde prof. Grondijs achtereenvolgens de ideologie van het Communisme vóór de Revolutie in Rusland, de tactiek van Lenin by de Revolutie van 1917, de tegenstellingen tussen Stalin en Trotzki, het geheim van Stalin's regeringssuccessen en diens (slechts schijnbaar) veranderde houding t.a.v. de Russisch-Orthodoxe Kerk. Bijzonder leerzaam was in dit gedoelte de wijze, waarop prof.Grondijs wees op de kapitale fouten in Marx' theoriën en op de tegenstellingen, die er bestonden tussen zyn opvattingen en die van de anarchist Bakoenin inzake de wereldrevolutie. Spr. wierp ook het volle licht op de tactiek van leugen en bedrog, die Lenin bij en na de Revolutie aanwendde. Deze wordt echter nog overtroffen door de geraffineerde wijze, waarop „vadertje Stalin" zyn sluwe manoeuvres en meedogenloze wreedheid weet te verenigen met een ongelooflijke schijn heiligheid. Deze laatste blijkt ook overvloedig uit de tragi-comedie van de „vrijheid" der Russisch Orthodoxe Kerk. Het tweede gedeelte was geheel gewyd aan de tactiek van het Rus sisch Communisme t.a.v. het buiten land. Prof. Grondys toonde hierin aan, hoe die tactiek zich in de loop der jaren volgens een drievoudige phase heeft „verfijnd" tot een toene mende, zuiver-tactische samenwerking met andere politieke richtingen. Zo schrijven de laatste richtlijnen van Moskou voor, te streven naar een zo breed mogelijke samenwerking, ook met iechts-georiënteerde kringen. Deze uiterst gevaarlijke tactiek, die gericht is op een algemene verwar ring der geesten, pleegt haar funest werk te verrichten in een viertal soorten van organisatiesin vereni gingen met een culturele doelstelling (V.O.K.S.), in de syndicale wereld federatie (waarin men grote werk stakingen uitlokt), in z.g. „anti-fas cistische" jeugdorganisaties en in een aantal vrouwenverenigingen („voor de Vrede", „voor anti fascisme" en dgl.) Spr. waarschuwde met klem tegen deze buitengewoon gevaarlijke camou flages. Zelfs sommige katholieke leiders, als een Fr. Mauriac, laten zich al te naïef inpalmen, misleid door schijn bare overeenkomsten tussen het Com munisme en het Christendom. Zy vergeten echter, dat er in hetzelfde bos naast eetbare paddenstoelen ook dodelyk-vergiflige zwammen gloeien, die niettemin bedriegelyk veel op elkaar lijken. Die dodelijk vergiftige zwam is in onze samenleving het Communisme. In tegenstelling met het Christendom, dat eerbied heeft voor de menselijke waardigheid en vrijheid en dus ook voor het recht matig verworven privaat-bezit brengt het Communisme slechts dwang en geweld, deportatie en moord, in één woordde dood van godsdienst, geestesleven en beschaving. Prof. Grondys gaf tenslotte als zyn mening te kennen, dat bii de dood van Stalin een ineenstorting van het rpgiem in Rusland te verwachten is. Want Stalin heeft naast zyn uitzon derlijke leidersgaven dit zwak, dat hij alle talentvolle medewerkers als gevaarlijke „kroonpretendenten" zon der pardon uit de weg heeft geruimd. Ook een figuur als Molotov zou Stalin's plaats niet kunnen innemen, want hy heeft nog nooit een greintje originaliteit of leiderstalent getoond. Hv is slechts een slaafse uitvoerder van Stalin's bevelen. De gelegenheid om vragen te stellen werd benut door pater A. Emmen o.f.m., en de Zeereerw. Heer Hille- brand. De eerste wees er op, dat de deskundige Prof. Berkenkopf uit Bonn onlangs op Drakenburgh juist als zyn overtuiging had te kennen gegeven, dat er by de dood van Stalin om verschillende redenen niet valt te rekenen op belangrijke veranderingen in de situatie van Rusland. Prof. Grondys kon echter deze ziens wijze (gelukxigniet delen. Pastoor Hillebrand vroeg of er in dit opzicht iets van de Russisch- Orthodoxe Kerk te verwachten is. Inleider meende deze vraag heslist ontkennend te moeten beantwoorden, omdat zy te zwak en te passief van geest is. Vanwege het gevorderde uur zag de waarn. voorzitter, Secretaris Vorst, zich genoodzaakt deze uitstekend ge slaagde avond te sluiten. De heer Vorst sprak zeker in de geest van alle aanwezigen, toen hy onze gast van harte dank zegde voor zyn spreek beurt en niet het minst voor de prettige wy'ze waarop Prof. Grondys deze avond het tweevoudig doel van onze kring in zyn causerie had weten te verenigen. Dr. A. E. Op het moment, dat dit overzicht geschreven wordt, is de minister president Dr. Drees, op de thuisreis, na dagen van conferenties en onder handelingen. Een opmerkelijk gesprek was dat, wat Dr. Drees had met de oud-premier der Republiek Soetan Sjahrir, dat in formeel handelde over alle aspecten van de huidige situatie in Indonesië. Of dit er op wijst, dat de Ned. Regering, Sjahrir verkiest boven de opiumsmokkelaar Hatta, moeten we nog afwachten. Intussen is in Delhie de Oost- Aziatische conferentie begonnen waar aan de Republiek o.m. materiële steun vraagt, in de vorm van geld, voedsel en kleding en morele steun in de Veiligheidsraad. Zo heeft de Republiek reeds een resolutie opgesteld voorde Veiligheids raad, waarin tegen September 1949 een volledige overdracht van souve- reiniteit en terugtrekken der Ned. troepen geëist wordt. Verder zullen voor 1 Juni 1949 algemene verkie zingen gehouden worden voor een constituerende vergadering en voor 1 Maart 1949, een 'interim-regering wordt ingesteld. Deze resolutie zal zal naar alle waarschijnlijkheid wor den aanvaard. Nederland heeft verder een slechte beurt gemaakt by de Veiligheidsraad, toen uit het rapport der Commissie van Goede Diensten bleek, dat de be wegingsvrijheid van de geïnterneerde Republikeinse leiders, niet zo was, als de Nederlandse Afgevaardigde Dr. van Royen, gezegd had. Zei deze laatste, dat deze leiders konden gaan en staan waar zij wilde, in feite zaten ze nog altiid achter het kippengaas. De Nederlands Indische Regering heeft intussen deze onverkwikkelijke geschiedenis weer in orde gebracht. Hiermede is echter de zaak voor de Veiligheidsraad niet af. Verschillende sprekers, o.a. de Republikeinse afge vaardigde Palar, heeft weer eens van leer getrokken tegen de Nederlanders en verzocht de Republikeinse leiders zelf eens te laten komen praten. Dr. Jessup, de Amerikaanse afge vaardigde is op zoek naar stemmen voor zyn resolutie, die o.m. inhoudt, de instelling van een nieuwe Com-

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1