WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Staat de keldeis Dit [aat 43ÖÖ millioen vööï wedet~ cuui. ï{adiópiaat[e. Noord-Limburg i^adeaavond 49^9 aan deze week Zaterdag 15 Januari 1949 No. 2 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De methode, die in Hongarije tegen over Kardinaal Mindszenty, de Pri maat van het land, wordt toegepast, is sedert eeuwen steeds door de ver- betendste vijanden van de Kerk ge volgd: slaat de herders en de kudde zal vanzelf verstrooid worden. Een kudde zonder herder is weer loos aan de wolven overgeleverd. Ze heeft geen muur meer om er als dekking achter te vechten. Het smeulende vuur wordt niet meer aangewakkerd, de stemmen zwijgen op de kansel, de katholieke persen draaien niet meer, de katho lieke scholen zijn gesloten, het ka tholieke verenigingsleven is lam ge slagen, weldra staan de kerken leeg, omdat er geen priesters meer zijn; de mens is aan zich zelf overgelaten moet zyn gewetensconflicten zelf op lossen, zijn zielestryd alleen uitvech ten; hij zoekt leiding en er is nie mand, die ze hem geven kan; daarom verliest hy onherroepelym de goede richting en raakt verdwaald in het moeras. Dit was de duivelse tactiek, die keizer Diocletianus in het oude Rome volgde om de Kerk, die weldra de glorie van zijn troon zou overscha duwen, schaakmat te zetten; laat de gelovigen voorlopig met rust, dood alleen de bisschoppen en de priesters en als die er niet meer zyn, worden de arme schapen gemakkelijk een prooi. Het katholieke geloof wordt in stand gehouden door zyn priesteis. Wanneer zy ontbreken, valt de dom van ons geloof in puin. Waarom vielen Friesland, Groningen en Drente byna volledig aan de Hervorming ten offer Niet omdat de mensen daar slech ter of ketterser gezind waren dan de andere delen van het land, niet om dat ze afstammelingen waren van de met geweld en dwang bekeerde Saksers, maar enkel en alleen omdat de Hollandse Missie niet in staat was- er eerder priesters heen te zenden, eenvoudig omdat ze over geen priesters beschikte. Toen dit wel mogelijk gewee_. was het te laat en hadden de predi kanten tyd gehad van hun uitzon derlyke positie gebruik t9 maken en heel het land te reformeren. Zou Frankrijk thans geen heel ander godsdienstig beeld opleveren, als er in de 18de, 19de en zeker in' de 20ste eeuw op het plattelanu en in de steden meer goede en ijverige priesters geleefd hadden De bisschoppen, benoemd door de koning, waren gemijterde hovelingen maar geen goede herders naar het voorbeeld van Christus. De la.ge?e geestelijkheid was arm, ongeletterd en volkomen afhankelijk van de kasteelheer. In dit Frankrijk zonder echte ziel zorgers kon de generatie opgroeien, die de guilltone oprichtte en in het nationale heiligdom goddelijke eer bewees aan een publieke vrouw. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van wederopbouw, zegt minister In 't Veld, dat hy er zich van bewust is, dat de toestand op wederopbouwgebied nog geenszins ideaal is; de oorzaak ligt echter meer by de moeilijke en ongewisse toe standen waaronder gewerkt moet worden, dan in gebreken in de or ganisatie by zyn departement. De onzekerheid omtrent het totaal aantal beschikbare deviezen 70or de bouwnijverheid maakt het niet goed mogelyk een uitspraak voor de toe komst te doen. Vast staat echter, dat door devie- zengebiek in 1949 niet zal kunnen worden bereikt, wat by een ruime materiaalvoorziening met de beschik bare arbeidskrachten mogelyk zou zyn. Het opgestelde bouwplan voor 1949 sluit met een eindcijfer van f 1300 millioen (waarvan 330 millioen aan deviezen). In 1948 kwamen in het geheel meer dan 30.000 woningen En wat zou- Nazi-Duitsland hebben, als het de oorlog gewonnen had We weten met volstrekte zeker heid, dat voor de grote kampioenen van de gewetensvrijheid, o.a. Bisschop van Galen, de strop gereed lag. Zo lang de oorlog woedde, waagde men 't niet de hand aan hem te slaan, maar na de overwinning zou hy een vogelvrije geweest zyn. Na hen zouden spoedig de andere priesters en bisschopcen in de gas kamers van de concentratiekampen een ellendige dood hebben gevondén Achter het ijzeren gordyn is de laatste barrière gevallen. Tot nu toe waren er nog enkelen onder ons, die vonden, dat het met de kerkvervolging in die gebieden nog al dragelijk gesteld was. Zeker, er was misschien stille medewerking de behoudsgezinde politieke partyen werden langzaam maar zeker in de hoek gedrongen, de invloed* van de Kerk op het politieke en sociale ter rein werd zoveel mogelijk uitgescha keld, hier en daar werd een priester of een bisschop, die wat al te ru moerig of agressief op de voorgrond trad, in hechtenis genomen, maar met dit alles kon men toch niet van regelrechte kerkvervolging spreken, dacht men. De comedie is nu uitgespeeld en het treurspel kan beginnen. Dit treurspel wordt overal in de wereld met dezelfde coulissen opge voerd: spionnage voor een vreemde mogendheid, deviezensmokkel, poging tot omverwerping van het staatsge zag. Over de eigenlijke oorzaak wordt met geen woord gerept: het verzet van de Primaat tegen het communisme, zyn protest tegen de opheffing der bijzondere scholen. Hy was de rots van graniet in de branding; daarom moest hy beklad en bezwadderd worden. Laten de groten dezer aarde hun protesterende stem verheffen, die doelloos zal verklinken. Laten wy, kleine, gewone mensen, bidden voor de Hongaarse Kardinaal om de deugd van sterkte, die zolang de Kerk be staat, de martelaren bezield en be moedigd heeft. Laten wy voor alle katholieken bidden achter het ijzeren gordyn, opdat ze, ondanks vervolging en 70.000 nieuw*» in 1953 woningen Het aandeel dat de woningbouw in deze f 1300 millioen zal hebben is gesteld op f 400 millioen, hetgeen de minister een goede verdeling acht met de andere bouwsectoren. Weg en waterbouwkundige werken zullen f 295 millioen vorderen en bedrijfs gebouwen f 240 millioen. Men rekent in ,1949 op de bouw tan 7000 montagewoningen. Het beleid van de. minister is er gericht zoveel mogelyk de lagere publiekrechterlijke lichamen in het werk van de wederopbouw en volks huisvesting te betrekken. .Pe grootste moeilijkheden liggen by de materiaalvoorziening. De mi nister meent te mogen verwachten, dat het aantal gereed te komen wo ningen in 1949 zal liggen tussen de 3 40.000, waarna de productie zal worden opgevoerd tot 33 a óo.ooo in 1952 Of 1953. By toepassing van het Duplex- sysceem (voorlopig twee woningen in een huis) hoopt hy het getal 70 000 woningen per jaar te bereiken. Door woningsplitsing (met premieregeling) is in 1948 het aantal woningen met 600 toegenomen; in 1949 kan dit getal op 2000 worden geschat. Tus sen de betrokken departementen en het bedrijfsleven is een overleg gaande om te komen tot prijsstelling m de woningbouw, waarbij ook de winstmarge op bouwmaterialen onder ogen wordt gezien. De arbeidsproductiviteit in de. bouwnijverheid, vergeleken met die van 1940, wordt geschat op 70 a 75 pet. De minister is niet bereid de grens van 500 kub: meter voor woon- en bedryfsruimte by de particuliere bouw te verhogen. Zyn streven is er op gericht, met de uiterst beperkte materialen en arbeiders zoveel moge lyk woningen te bouwen. De huur-politiek. De huurpolitiek is niet los te zien van de gehele loon- en prijspolitiek, bpoedige oplossing van het vraag stuk der huurverhoging is echter dringend gewenst. Of in 1949 de omstandigheden een huurverhoging zullen toela ten is uiteraard op dit moment aldus de minister, nog niet te voorspellen, al ligt het in het stellige voornemen der legering dlu vraagstuk in het komende jaar tot een oplossingte brengen. Echter zal die huurverhoging niet in haar geheel aan de eigenaren ten goede mogen komen, doch alleen dat gedeelte, dat nodig is ter compensa tie van de gestegen exploitatielasten; r^J11 dalende lasten moet Wot3 W0 u,en Behoud<sn (minder het onderhond^.6rwege van De eventuele huurverhoging zal evenzeer op de nieuwe als op de oude woningen van toepassing zijn Het wetsontwerp tot wyziging van de woningwet zal .vermoedelijk nog niet m 1040 tegemoet kunnen wor den gezien. Het aantal per 31 December 104s geregistreerde nog voor herbouw in aanmerking komende boerderijen be- draagt 6708. De minister is voornemens aan de particuliere bouwers op het gebied van de boerderijenbouw grotere vrij heid te geven. In de komende jaren zullen voor de scholenbouw grote bedragen (enige honderden millioenen guldens) moe ien worden geïnvesteerd, doch reeds thans kan worden vastgesteld, dat hat met mogelijk zal zjjn een vol- doend aantal scholen te bouwen om I de behoefte aan scholen te voor zien, wanneer het leerlingenaantal een behoorlijke toeneming zal verto nen in verband met de zeer hoge geboortecijfers onmiddellijk na de bevrijding. Voor de herbouw van kerken is een bedrag uitgetrokken in afwach ting dat het interkerkelijk overleg een college zal benoemen, dat ad viezen zal geven in verband met het bouwvolume. Oorlogsschaderegeling. De minister erkent het grote be lang voor de wederopbouw gelegen in de definitieve regeling van de oor logsschade, waarin aan de verschil lende categorieën slachtoffers van materiële oorlogsschade naar billijk heid hulp wordt geboden en waarbij tegelijkertijd het algemeen belang van een goed gerichte wederopbouw in het oog wordt gehouden. Volgens de minister hoeft het niet gereed zyn van een wederopbouw - plan in vele gevallen niet te leiden tot vertraging in de herbouw van de verwoeste panden. Van [de opheffing van de inspectie voor de volkshuisvesting is geen sprake, terwijl in 1948 de regeling voor krotopruiming geen toepassing heeft gevonden. De capaciteit van de kampen is vaak aan de ruime kant: op 14 Dec. waren aanwezig 106 kampen, waar van 58 wederopbouwkampen en 48 D.U.W.-kampen. Aan centralisatie dezer kampen wordt grote aandacht besteed, doch de afstand van het werk speelt hierbij een grote rol. By de bevryding bleken van de 20.000 binnenvaartschepen er circa 9000 onbeschadigd te zyn. Eind 1948 bestond de vloot weer uit ongeveer 17000 vaartuigen. De visserij vloot is na de bevryding practisch geheel weer opgebouwd. grote woningen. Er zyn in ons land by de afd. Voorlichting van het Mi- in een atellingkuil ergens in het woningen, ik geloof zelfs veel, die nisterie van Wederopbouw en Volks- Helder^in dezelfde houding, waarin thans door één gezin bewoond worden j huisvesting te Den Haag. onderdrukking trouw blyven aan het gelooi hunner vaderen, trouw blyven aan Christus, die ook hun Koning is. P. H. RONGEN, O.C.R. Wim en Frida. Zo luisteraars, zou de titel kunnen zyn van deze eerste Wederopbouwrubnek in het nieuwe jaar. Wim en Frieda dat zyn twee jonge mensen, die trouwen willen. Alles hebben zy, al is het dan ook in bescheiden mate: meubels, linnen en serviesgoed en ia onbeperkte mate natuurlijk liefde en optimisme. Alles hebben ze, maar één ding ontbreekt een woning. Zy hebben voor de lo ketten gestaan van*/t huisvesting bureau. Zy hebben straat na straat afgelopen op zoek naar gordynloze ramen, zy hebben de advertenties in de kranten gespeld. Tevergeefs. Ik vond de namen van Wim en Frieda op Oudejaarsavond op de ad vertentiepagina van een groot dag blad. Het stond er zo: „Wim H., Beeklaan en Frieda C., Stastokstraat wensen alle familieleden en kennis sen een gelukkig Nieuwjaar en zy hopen dat 1949 hun het geluk zal brengen van een woning. Wederop bouw, onze beste wensen." Zo'n advertentie in al haar eenvoud is ontroerend. Hier wordt, in weinig woorden, een probleem voor ons neergelegd, waarmee tienduizenden jonge mensen dagelijks worstelen, Wim en Frieda willen trouwen. Zy willen samen gelukkig worden, on- éép dak, in een eigen huis. Er zyn tienduizenden van deze Wims en Frieda's in Nederland. Zy heten Jan of Piet of Klaas, Marietje, Sonja of Elly. Zy wonen door het .gehele land en zyn zwart, bruin of blond en vele van de meisjes hebben als zy lachen kuiltjes in de wangen. Maar zy hebben weinig reden om te lachen want wat hun ontbreekt is de wo ning, die hun geluk zal moeten huis vesten. K Voor de oorlog trouwden in ons land zo jaarlijks een 65.000 paartjes, Ook toen hadden zy hun zorgen; maar een woning Een woning was alty'd wel -te vinden. Na de oorlog zyn er minder woningen in ons land maar meer huwelyken. In plaats van 65.000 huwelyken per jaar van voor de oorlog, waren dat er in 1946 en 1947 gemiddeld meer dan 100.000. Tallozen van hen hadden geen wo ning. Zy wonen in by de ouders of hebben ergens een kamer gevonden, zo eng, dat hun jong geluk er in wordt verstikt. En behalve de tal loze gehuwden zyn er zovelen, die hun huwelijk van maand tot maand, dikwijls van jaar tot jaar uitstellen omdat zelfs de kleinste ruimte on vindbaar bleef. Geld om dure kamers te huren, hebben deze jonge mensen, die aaii het begin van hun leven staan, niet, By de huisvestingsbureaux konren zy voor een woning in de regel niet aan bod. Gezinnen md kinderen gaan immers voor. Jong, trouwlustig Ne derland voelt ztch tekort gedaan. Misschien luisteraars zal er iemand zjjn, die, getroffen door de adverten tie van Wim en Frieda, ze 'n briefje schrijft, dat hy bereid is, wat over tollige woonruimte af te staan. Overtollige woonruimte Is er dan overtollige woonruimte in Nederland Ik hoor het U vragen en ik kan niet anders zeggen dan: ja, die is er. En daarover wil ik vanavond metU spreken. In het belang van de tien duizenden Wims en Frieda's. En ik wend my daarbij in de eerste plaats tot de eigenaars van maar waarin gemakkelyK nog een ander gezin, bijvoorbeeld een jong gezm goede huisvesting zou kunnen virfden. Er zyn veel grote woningen, die door ze te verbouwen, men kan ver anderen in woningen, geschikt voor twee en soms zelts meer gezymen. Waar inderdaad van één woning twee of meer volwaardige woningen zyn te maken. Indien door zulk een splitsing volwaardige woningen ont staan, dan geeft de overheid aan de huiseigenaren een bijdrage in de te maken kosten. De huiseigenaar heeft natuurlijk het voordeel, dat bij woningsplitsing de huuropbrengst van zyn pand toe neemt. Dat is echter niet voldoende om de hoge verbouwingskosten goed te maken. Daarom g6eft de overheid dus een bijdrage, welke kan oplopen tot 60 pet. der kosten. De uitvoering van deze premiere geling voor woningsplitsing ligt in nanden van de gemeentebesturen, Wie dan ook meent voor zulk een premie in aanmerking te komen, moet zich wenden tot zyn gemeentebe stuur. Hy moet dit doen voorhy met de werkzaamheden begint. Het heeft geen zin om, zoals velen doen, ons een briefje te schrijven, dat U het vorige jaar in uw huis .v.m. inwoning, b.v. een badkamer tot keuken hebt ingericht of dat U ergens byV. een wand hebt verplaat si ons nu te vragen de 200 of 300 gulden, die U daarvoor hebt uiige geven, te betalen. Dergelijke gevallen komen niet voor een financiële bij drage in aanmerking. U moet dus twee dingen goed ont houden: Er moeten door de woning splitsing volwaardige woningen ont staan en 2e. U moet een aanvrage voor een financiële bydiage bij woningsplitsing indienen by Uw gemeentebestuur voor U met de werkzaamheden be gint. Indien U er iets meer van wilt weten, schryft dan een bnefkaartji aan de Afd. Voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw Volkshuisvestinh in Den Haag, mei het verzoek om toezending van een toelichting op de premieregeling der woning8plitsing. Ik hoop, dat er in Nederland vele huiseigenaren bereid zuilen zyn, waar dit mogelyk is, vvoningsplits.ing toe pabsen. De wens van Wim en Frieda en vele van hun loigenutei zal dan misschien in 1949 in vervul ling gaan. Nog een opmerking in dit verband Het kan vouikomen, dat een by een woning behorende bergruimte, zulder of bedryfsruimte zodanig verbouwd kan worden, dat een tweede woning ontstaat, welke voldoet aan de eiser van de plaatselijke bouwverordenin gen. Ook in zulke gevallen kan het gemeentebestuur een aanvraag tot premieverstrekking in behandeling nemen. Er is, luisteraars, nog een tweede mogelijkheid, die juist voor jongge huwden wat meer kans op een wo ning zal bieden. Dat is het bouwen van duplex-woningen. Dit zyn nor male woningen,, die echter reeds by de bouw zodanig worden ingedeeld en ingericht, dat zy tydelyk bewoond kunnen worden door twee kleine zinnen. Deze woningen kry'gen twee aparte ingangen, twee keukentjes en twee toiletgelegenheden. Het is de bedoe ling deze woningen later, als de wo ningnood wat minder groot is, weer tot een woning voor een gezin te vei bouwen. Voorlopig echter kunnen er twee kleine gezinnen in. Een prachtige oplossing dus, juist voor jonggehuwden. Het is zaak zo veel mogelyk van deze woningen te bouwen. Dat betekent dus huisves ting voor 38 000 gezinnen, tenzij wy een groot aantal van deze woningen als duplexwoningen bouwen. Als wy van deze 38 000 woningen er byv. 12 duizend als duplex woning bouwen, dan kunnen wy dit jaar niet 38.000 maar 30.000 gezinnen een woning geven. Dit is natuurlijk in de eerste plaats een zaak voor de gemeentebe sturen en wy hopen dan ook van harte, dat de gemeentebesturen de wysheid zullen bezitten een groot aantal van deze woningen te bouwen. Ook particulieren kunnen dat doen met financiële, medewerking van het ryk. Ik heb voor mij een brief van een bejaard echtpaar, geëvacueerden die graag zo'n particuliere woning met Rykssteun bouwen willen. Zy hebben een zoon, die zoals dat heet „op trouwen staat", maar ook geen woning vinden kan. En zy vragen nu of het mogelyk is een particuliere duplexwoning te bouwer., waarin dus ouders en nieuw gezin gescheiden kunnen wor.eri. Dat kan inderdaad. Om een particuliere woning, ook duplexwoning te kunnen bouwen heeft men natuurlijk geld nodig. Het Ryk geeft weliswaar een belangrijke bijdrage, maar men moet toch ook zelf eenig kapitaal op tafel kunnen leggen en op de particuliere geld markt kunnen lenen. Maar voor hen, die daartoe de financiële mogelijkheid bezitten, hiedt de particuliere woning bouw een goede kans. Ik vestig er nog eens de aandacht op; dat een uitvoerige toelichting op deze financieringsregeling voor parli culiere woningbouw verkiygbaar is en de Spoorwegen Voor allen, die het goed menen mei onze gemeente is het jammer te horen, dat wij by de electrificatie der spoor wegen achteraan komen. Hebben de kranten vulgestaan over grootse plannen der N.S. in Limburg, de lyn Nymegen—Venlo is met go uoemd en we kunnen dus veilig aan nomen, dat het nog wel een hooi poosje duren kan, voordat het tegen woordige boemoltje zyn laatste stoom verbruikt heeft. Wat jammer is, wam -deze, voor de meeste mensen dt- ènigste verbinding met het Noorden, vraagt nogal wat tyd van de reiziger het is daarom, dat velen andere wegen moeten zoeken. Het zal wel zo zyn, dat deze lyn niet rendabel is en dat er geen ma eriaal is en de hemel weet wat voor technische bezwaren meer, maar wat hy sneller dan zou er meer var. ge bruik gemaakt worden en was hy zodoende rendabel te maken. Bovendien kan by een electrificatie van geheel Limburg tot Venlo toe, 50 km méér, zo'n groot verschil niet ijn. Dit is misschien volgens des- undigen, maar een zeer oppervlak kige redenatie, Êiaar met hetzelfd« recht zeggen de bewoners van Noord- Limburg en Oost-Brabant, die op deze iyn Nymegen Venlo voor een grooi deel zyn aangewezen, dat over hui belangen maar zeer oppervlakkig is geredeneerd. Neemt men slechts de pogingen om in deze streken indus trie te vestigen. Het zuiden is over enkele jaren d#n ver voor met zyi electrische treinen en zyn snelle vtr- bindingen. En zo zyn er vele kanten," die niet allemaal zyn weg te cijferen met de opmerking, dat hier genoeg bussen lopen. Wy moeten ons omschakelen, aldus de overheid, maar dan moet zü >n8 daar ook de middelen voorgeven En een voorname factor zijn snelle verbindingen met Iret spoor. Laat dar Noord Limburg en OostBiabant niet vergeten worden I hij in October 1944 wegdook voor de Engelse granaten. Welig tierend onkruid weefde er een dak over en onttrok hem zo aan het oog van de voorbijganger. Mogen de pogingen tot identificatie succes hebben, dan zal er weer aan de onzekerheid van een vader of moeder, van een vrouw en kinderen, «rgens in Duitsland, een einde ge komen zyn. Streekouderzoek kleine boeren Op instigatie van de Stichting voor de landbouw, zal foor het Landbouw Economisch Instituut een uitgebreid lieekunderzuek worden ingesteld in een vijftiental gemeenten, teneinde peciaal de toestand van het klein ooerenbedrjif aan een, nadere studie ie onderwei pen. Deze gemeenten moe- en representatief zijn voor het gehele and, omdat toen dooi dit onderzoek f^eii inzicht zal krygen in de toestand van het kleine bedrijf in zijn geheel. Het ligt voor de hand, dat niet uit- -luitend zuiver agrarische gemeenten zyn uitgezocht. Integendeel heeft men naar eeij grote verscheidenheid ge troefd. En zo is men gekomen tot «en viertal typengemeenten n.l. agra* ische gemeenten zonder meer; ge meenten met een grote invloed van mdere bedryfstakken (b.v. industrie); gemeenten met een tuinbouw van be tekenis en jonge ontginnigsgemeenton. Nog dit jaar hoopt het L.E.I. een amenvattend rapport te publiceren. Boerderjjbouw in dit jaar De heer P- Tym, hoofd van bet hoofdbureau wederopbouw boerderijen deelde mede, dat van het bouwvolume 1949 (totaal ongeveer 28.5 millioen gulden) voor 1 Juni- a.s. reeds voor ruim 20 millioen gulden zal zijn aan- oesteed. Hierdoor zal het o.a. mogelyk zyn alle stallen voor de stalperiode (November) en vrijwel alle te bouwen' boerderijen voor het eind van het jaar gereed te hebben. Verder zeide de heer Tym nog, dat er reeds enkele plannen voor gestan daardiseerde typen boerderijen zyn gereed gekomen. Indien zy aanvaardbaar blijken, zal met de uitvoering ervan in 1950 kun nen wórden aangevangen. )eze week is dan eindelijk de be slissing gevallen, dat Vastenavond i Venray door gaat. Lang en breed is hierover ver gadert, de verschillende kanten va*' de kwestie onder ogen gezien, maar ïu gaat het er van komen. Allereerst zal zo spoedig mogelijk contact gezocht worden met de diverse verenigingen, die belang hebben by een goede carnavalsviering en hun plannen en adviezen zullen graag worden gevolgd. De Kerkdorpen zullen eveneens hun stem kunnen laten horen. Kortom, het vastenavond-comité zal haar best doen om deze vastenavond tot een feest van allen en voor allen te maken. Nadere berichten hieromtrent volgen in dit blad en ontvangen de besturen der verschillende verenigingen nog. Zaterdag a.s. zal de nieuwe Raad zyn eerste officiële zitting houden en blijkens achterstaande advertentie, komt er van alles te voorschijn uit circus „Mók". Ongetwijfeld zal deze „koldershow" de aandacht trekken en veler belang stelling genieten. De voorverkoop begint dan ook reeds Maandag bij het Y.V.V.--bureau. Binnenkort verschijnt ook de Rooise Vastelaoveskrant en iedereen die hier voor nog moppen, grappen of aitikelen heeft, wordt verzocht, deze zo spoedig mogelyk op te geven bij d*n drukker van dit blad. Aangezien het niet mo gelijk is alle adverteerders apart te bezoeken, worden deze verzocht ook de advertenties zo spoedig mogelyk op te geven. Verder doet do Carnevalsvereniging nogmaals een^èringend beroep op allen om hun volle medewerking te geven. Mgr. Dr. P. J. M. van Gils gehuldigd Op zijn tachtigste verjaardag heeft Mgr. dr. P. J. M. van Gils, oud hoofd- inspecteur van het L 0. in het bisdom Roei mond, taliyke gelukwensen in ml vangst mogen nemen. Het buitenland roept In het afgelopen jaar zijn in totaal bijna 10 000 personen uit Nederland geëmigreerd. Hiervan vertrokken er ruim 6000 naar Canada: ruim 2000 laar de Verenigde Staten; 7 naar N.- Zeeland; 198 naar Australië; circa 1000 naar Zuid Afrika* 108 naar Argentinië; 83 naar Brazilië; 34 naar Frankrijk en 60 naar België. Tegenover de grote bevolkingsdruk 11 ons land betekenen deze cijfers nog liet veel; tenzij Dien mag verwachten dat deze pioniers de voorlopers zijn van grote scharen Nederlanders, die zich blijvend in den vreemde zullen vestigen. Zoals wij reeds hebben bericht, zal in Maart a.s. de eerste boot van dit jaar met boeren-emigranten naar Canada vertrekken. Van dan af zal weer, evenals verleden jaar, een twee tal schepen af en aan varen om in totaal circa 10000 emigranten van ons platteland naar Canada te brengen. Dertien millioen kuikens dit jaar Dit jaar zullen in Nederland 15 mil lioen kippenkuiken8 worden uitge broed tegen 13 millioen in 1948. Aldus is door de overheid bepaald. Volgen» experis van de stichting voor de Landoouw is dit aantal te klein in verband met uitbreiding van tok- en verrneerderingsbeurijveti en de noodzakelijke strengere selectie. Men had liever gezien, dat 20 millioen kuikens zouden worden uitgebroed, doch van 0 verheidszij de kon gi sn groter kwantum worden toegestaan, omdat de aanvoer van krachtvoer nog onzeker is. Van een grote uitbreiding van de pluimveestapel zal geon sprake kunnen zijn. In verband met de te verwachten schaarste aan eiei en in het komende najaar, omdat in die tyd de grootste vraag voor de export zal bestaan en de productie het kleinst i Het voornaamste Nu nog een lijk van een Duits |ae proaucM8 het k|ein9t jSj Terwacht soldaat gevoudeu iu de bosseuimen dan weinigen dure eieren op jde binnenlandse markt. Verwacht 1 wordt voorts, dat de maximumver- onder Overloon. Het is vier jaar na de oorlog nog steeds heel gewoon, dat in Overloon links en rechts munitie moet geruimd worden. Het is h>er een grandgranaat, daar een pro jectiel en ergens anders weer een myn. In de afgelopen week is het weer raak geweest. Gemeente arbei ders en anderen rapporteerden het vinden van munitie en mijnen, het- bruikersprys voor eieren zal worden opgeheven. Aan de eierproducenten zal waar schijnlijk een aanslag van drie tot vier eieren per kip per vier weken ten behoeve van de export worden opgelegd. Ten behoeve van de instand houding van een geregelde eieren- export op Engeland worden speciale I maatregelen getroffen, aangezien men ge»jn alles bijeen twee vrachtwagensaH^ 6 me^ dit land vol bleek ré zyn. Een en ander werd gevonden in 't| Helder en Heideree bossen, Peel kant en Hondsberg. Hoe lang zal dat nog duren Maar onder al. dit oorlogstuig he. hoorde nu weer eens een lugubere vondst: het lijk van een Diirs sol daat, nog niet hegrav»-n. Deg-nieu velde werd aangetroffen, weggedoken (-bestaande overeenkomst wil voldoen. Twee autobussen op elkaar Dinsdagavond zyn op de Keizers gracht ré Eindhoven twee autobussen met f hriekvmei8jes op elkaar ge reden. H erhii werden 25 meisjes en ee-. m III gewond, van wie tweerustig. Zii m •esten onmiddellijk naar het BionenzickeiihuU worden overge-

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1