S.V.V. II - Teg. Herten II ïlaq vhtien daaq Indonesië Loop der bevolking in het jaar 1948 SPORT Van links en rechts BEL BIJ BRAND 3 9 2 Het nieuws uit Straat- en steegactie. Bevolking op 31 December 1947 mannen 8474 vrouwen 8100 totaal 16574 Vermeerdering door geboorte Vermeerdering door vestiging 248 480 240 358 488 838 Totale vermeerdering 728 598 1326 Vermindering door overlijden Vermindering door vertrek 71 398 50 363 121 761 Totale vermindering 469 413 882 Bevolking op 31 December 1948 8733 8285 17018 Aantal huwelijken in '1947 119, in 1948 131 Bergs, Oude Oostrumse weg 20; paar kinderwantjes (konijnenvel) M. Bo- nants Veltum L 10; paar wollen da- moshandschoenen, J. G. van Sinten, St. Odastraat 5; combinatietang, P. Beerkons, Groote straat 21; vulpen, St. Servatiusgesticlit; herenhoed, ge merkt "VV.K. en kinderportemonnaie en inhoud, ziekenhuis Venray bruine handschoen, G. J. Lamers, Hofstraat NW 2 rode kindor-rozenkrans, Ron gen, Langstraat 23; metalen duimstok, Gossens, Wilhelminastraat; zilveren rozenkrans, Smals, Veldstraat 2; vul pen, II. Maas, Heijde L 59; portemon- naie en inhoud, Gommans, Langstr. 49; herenpölshorloge, Lennnen, Stations weg 8; zilveren rozenkrans, J. Janssen, Langstraat-25; bruine portemonnaie en inhoud, Verlieijen, Henseniusstr. Loop der bevolking te Yenray 50 jaren geleden. Er werden in 1898 voltrokken 32 huwelijken. Geboren 170. Overleden 105. Be totale bevolking der gemeente op 31 December 1898 bedroeg 3060 mannelijke en 3101 vrouwelijke in woners, totaal 6221. BEKENDMAKINGEN Burgemeester en "Wethouders van de gemeente Venray brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij voornemens zijn aan de Raad dier gemeente een voorstel te doen tot het onttrekken aan het open baar verkeer van de landweg, lopende van de Oostsingel naar de Oud Oostrumseweg en wel tussen de percelen kadastraal bekend gemeente Venray, Sectie C, nummers 5858 en 6364, welke eigendom zijn van de Vereniging der Broedors van,Liefde te Ven- rey. Belanghebbenden worden tot 14 dagen 11a heden in de gelegenheid gesteld van dit voorstel kennis to nemen ter gemeente-secretarie, afd. I en hun bezwaren daartegen aan de Gemeenteraad in té dienen. Venray, 5 Januari 1949. Bur.emeestor on Wethouders vnd. A. II. M. JANSSEN, Burgemeester H. VORST, Secretaris De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat het ontwerp plan van uitbreiding in onderdelen voor het terrein gelegen tussen de Oud Oostrumseweg, het Smalpedje, de Stationsweg en de Oostsin?el in deze gemeente, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, gedurende vier weken ter gemeentesecretarie afdeling I ,voor eenieder ter inzage ligt. Gedurende deze termijn kunnen be langhebbenden by de gemeenteraad bezwaron indienen. Venray, 5 Januari 1949 De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Venray krijst waterleiding De Midden- en Noord-Limburgse Waterleiding Maatschappij heeft een firma uit Heemstede opdracht gegeven tot het leggen van liet buitennet ten behoeve van do drinkwatervoorziening alhier. De bouw van liet pompstation aan het Veulen is al ver gevorderd, zodat men verwacht, dat ook Venray bin nen niet al te lange tyd van de water voorziening kan profiteren. llennio N.B.S De militairen van/Ie Stafcompagnie II-6 R.I. en van de N.B.S.-compagnie, die nog wensen deel te nomen, aan de reünie, die in de loop van deze maand alhier wordt gehouden, dienen zich zo spoedig mogelijk met hun oud- coramar.dant in verbinding te stellen. Het adres is: Mgr.Nolensstraat 10, of Paterslaan 2 te Venray. Gouden Bruiloften. In April a.s. hopen Dorus de Haart en Anna Gertruda Creemers op de Smakt, in Mei Antoon van Ham en Anna Gertruda Pouwels, Stationsweg en Bernard Hendriks en Johanna Dommeck, Overloonse weg, hunne gouden bruiloft te vieren. LUXOB-THEATEB „Be beste jaren ran ons leven" We worden hier in Venray nu niet bepaald rijkelijk gezegend met goedé films, jammer, maar waar. Nu echter volgende week in het Luxor-Theater de film, ,,de beste jaren van ons leven" gaat draaien, laten wij hier een schrijven volgen van Pater Henri de Greeve over deze film Het is niet onmogelijk, dat de vak- mensep onder filmcritici diverse be zwaren zullen hebben tegen de mon tage, opbouw van bepaalde zwakke plekken van deze film, maar dit zal niet verhinderen, dat heel Nederland ontroerd zal toekijken, want zij spreekt rechtstreeks tot het hart van iedereen. Daar zijn vooreerst de persoonlijke lotgevallen van deze drie mensen, die uitgebeeld worden in personen, ge zichten, koppen, blikken en talloze momentopnamen die men nooit meer vergeet. Wie vergeet nog ooit de ma troos Honner Par risk met een uit drukking als van een een goedige runderkop, wat primitief, wat links, wat stroef, maar hoe volstrekt on- j baatzuchtig t.o.v. zijn meisje, die met hem, een verminkeling, zou moeten trouwen. Zo zou ik gaarne, als ik ruimte had, een lange reeks van ont roerende momenten willen opsommen. Jammer is 't dat, overigens maar een enkele scene, Marie Derry veel men sen zal stoten. Met enige centimeters textiel zou ditvoorkomen zijn, zonder enige schade voor de film. Daar is tenslotte het probleem, dat drie uur lang de toeschouwer onaf gebroken beklömt het probleem van uit de oorlog teruggekeerde mannen, in een wereld vol kleinheid een probleem, dat, helaas niot op gelost wordt, of misschien toch... want ons, al kijkend, overvalt zo'n ziedende afkeer tegen het naamloos ploertendom, hetwelk oorlogen ont ketent,'dat daarin onuitgesproken de oplossing gegeven wordt. 250-jarig bestaan der oude St. Jozefskapel te Smakt. Dit jaar zal het 250 jaren geleden zijn, dat de oude St. Jozefskapel te Smakt in gebruik genomed werd. Ongetwijfeld zal dit feit in Maart feesfelyk herdacht worden. Onderwijzerssalarissen in 1899 In 1899 werd te Oirlo by herhaling een tweede onderwijzer gevraagd tegen een salans van f 450. Er komen weer sinaasappels Hoewel de in begin December aan gewezen bonnen voor sinaasappelen tot dusver slechts in enkele gedeelten van ons land zijn gehonoreerd, is het noodzakelijk in verband met de te verwachten grote aanvoeren in deze maand reeds thans een 2de bon aan te wijzen. Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 Algemeen by een handelaar in groente en fruit in leveren. Bon 534 Algemeen (voor houders A, B en C kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 540 Algemeen (voor houders van D en E-kaarton) op een kilogram sinaasappelen. Weer 2 do Jen en 3 gewonden aan het vervloekte oorlogstuig Zondagmorgen is in. de bossen te Swolgen onder de gemeente Meerlo het verminkte lijk gevonden van de 32 jarige J. Aerts uit Melderslo gem, Horst. Jn de nabijheid stond zyn rijwiel. Na een politieonderzoek is gebleken, dat Aerts in den nacht met een handgranaat heeft willen „Nieuwjaarschieten" en dit projectiel toen te vroeg ontploft is met het bekende treurige gevolg. De mijnenopruimingsdienst te Ven- lo werd gewaarschuwd, daar vermoed werd dat de getroffene nog wel meer gevaarlijk oorlogstuig in huis zou hebben. Dit bleek inderdaad ook het geval te zijn. Een kist met dit ge vaarlijk goedje werd gevonden en maatregelen werden genomen om de springstof onschadelijk te maken. Terwyl een lid van de mynenop- ruimdienst J. v. Beekhoven te Venlo het oorlogstuig naar do plaats van vernietiging bracht, exploideerde de munitie onverwacht in zijn handen. Hy werd op slag gedood, terwijl nog drie personen ernstig werden ge kwetst. Wanneer zal aan deze na-oorlogse plaag een einde komen en hoeveel slachtoffers zullen er nog moeten vallen Tuin van Venlo en Blerick naar Zeeland De wederopbouwbureaux van Lim burg en - Zeeland hebben een onderling contract gesloten voor de verkoop van puin uit de verwoeste gebieden van Noord-Limburg,hoofdzakelijk uit Ven lo en Blerick, naar de even zozwaar gebieden van Zeeland. Aan de haven van Venlo rijden dagelyks auto's af en aan, zwaar be laden met puin. Duizenden tonnen werden reeds naar Zeeland verscheept, waar vele verwoeste wegen een nieuw dek kry'gen van wat eens woningen waren in Noord-Limburg. Zo helpt Noord-Limburg Zeeland, al is het dan ook maar "met puin. Tragisch ongeluk Woensdag had te Kessel, een tragisch ongeluk plaats. Een vracht auto kwam in botsing met een boeren kar, waarbij de voerman, de 21-jarige Stemkens uit Kessel, tussen wagen en kar bekneld rankte. Hy liep hierbij zware verwondingen op. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo, waar hy enige uren na aan komst aan de gevolgen is overleden, Italiaanse mijnwerkers Het eerste contingent Italiaanse arbeiders, bestemd voor de Neder landse steenkolenmijnen, is Woensdag in de Mijnstreek gearriveerd. Het zijn 66 ongehuwde arbeiders in de leeftijd van 19 tot 30 jaar, die afkomstig zyn uit de provincie Treviso in de om geving van Venetië. In het Gezellen- huis aan de Koestraat te Lindenheuvel, tegenover het stikstofbindingsbedryf, waar de nieuwe mijnwerkers worden gehuisvest, werden zij Woensdag middag officieel verwelkomd. Sportnieuws S.V.V. Jammer dat het zo moest verlopen Zondag j.l. Een vergeefse reis naar Mill. De eerste elftalspelers verdienden alleen een pluim voor de keurige wyze, waarop zij Oudejaarsavond en nieuwjaarsdag hebben gevierd. Daar om is het dubbel jammer, dat de wedstrijd geen doorgang vond. Zondag is het weer aantreden en staat de uitwedstrijd naar Afferden op het programma. Oogensehijnlyk een makkie, doch tot nu toe heeft Venray deze uitwedstrijd nog nooit kunnen winnen. Laat ons deze keer beginnen met daar een uitzondering mee te maken. Nu Horst Zondag gelyk speelde tegen Venl. Boys en Venray nu een voorsprong van twee punten heeft op de naaste concurrent, moge deze in de Zondag te spelen wedstrijd zeker niet verloren gaan. Zondag heeft Horst een zware uit wedstrijd tegen F.C.V. en het zou my niet verwonderen, indien hier een of twee punten voor hen verloren gingen. H.R.C. die in groot degradatie-nood verkeert, zal zich heftig verweren om ten minste een puntje binnen te halen. Jongens komt Zondag geladen op het terrein, met de vaste wil, te willen winnen en de puntjes komen dan mee naar Venray. Bravo tweede elftallers, een kleine maar verdiende overwinning Zondag. Niet alleen Horst 2 verloor hier, maar ook Tegelen 2 kreeg van Blerick 2 een nederlaag te slikken. Steyl 2 staat met evenveel verlies- punten bovenaan en daarna volgt direct Venray 2. De tweede plaats is al vast veroverd, nu nog een opmars naar de bovenste plaats. Steyl 2 moet nog uit naar Horst 2 en thuis o.a. nog tegen Tegelen 2. Daar zitten nog verliespunten in jongens. Indien U alles wint, dan is het kampioenschap voor jullie. Daarom moeten wy be ginnen met Zondag de thuiswedstrijd tegen Tegelse Herten 2 te winnen. Deze club heeft een grote achter stand in gespeelde wedstrijden, maar tot nu toe ook de minste veriies- punten. Met de successen van de laatste Zondagen en het lonkende kampioenschap voor ogen moet ook deze hindernis genomen worden. Het derde liet een lelijke steek vallen door op eigen terrein met 4—O van America 2 te verliezen. Het kam pioenschap wat jullie in handen had, is nu wankel komen te staan. iWij moeten beginnen met Zondag wfeer te winnen en dan afwachten 1 of America mogelijk nog eens struikeld. Boys, allen veel succes! OP DE LEMEN BAAN 't Treffen lussen Ons Genot—R.D.Z. won Ons Genot met 5—3. Zy hebben nu goede kansen voor 't kampioen schap. Onder Ons, die bij De Knippers op bezoek waren, moesten hun kim- pioens-illusies laten varen. Zodoende spreken De Knippers, ook nog een woordje mee. Onder Ons B, hield de slaeger wer kelijk goed vast en Jep met zijn mannetjes lieten hun niets ontnemjen. Hun kansen gingen niet verloren,' ze knipte De Knippers met 5—3. Onder Ons B maakt nu zelfs de beste kans met nog een thuiswedstrijd. Woensdag a.s. beginnen no. 3, om 7 uur speelt Ons Genot A de beslis sende slag in hun laatste wedstrijd en nog wel een uitwedstrijd, tegen Ons Plezier, Hegelsom. Winnen zy deze, dan is Ons Genot kampioen. Met gelijk spel staan de kansen gelyk met De Knippers. Ons Genot B zal hier hun kansen ook niet laten ontglippen en zal ook proberen de puntjes mee naar huis te nemen, want zy maken evenals Onder Ons gelyke kansen. Of 't lukken zal zulten we af moeten wachten. De twee voornaamste standen zyn A. Ons Genot 7 4 2 1 10 32-24 De Knippers 74129 33:23 B. Ons Genot 5311 7 26;i4 Onder Ons 5311 7 2'b-i5 Onze gemeente. Deze week zagen wy een kaart van onze gemeente van voor vyftig jaren terug. En zo'n kaartje moest men alle pessimisten, die aan de toekomst van - hun gemeente twij felen, laten zien. Hot zou een geestelijke opdoffer zijn voor deze ,/t-wordt-toch-nooit- niks-zeggers." Waar eens heide, ven nen, kleffen en kuilen waren, staan nu boerderijen, bossen en liggen prachtige weilanden. In de Peel is een nieuw dorp ge komen en de kom zelf is uitgegroeid uit het keurslijf van Grote Kerk— Paterskerk en uitgebreid in alle mogelgke richtingen. Zo'n kaartje geeft meer als grote woorden, lange redevoeringen en artikelen de groei en bloei van onze gemeente weer. Maar het geeft ook waarschuwin gen, die niet in de wind geslagen mogen worden. Het blijkt nu echter, dat de ge meente aan het eind van haar grond gekomen is. Dat wil zeggen, dat in de loop der laatste vyftig jaren de grond, die er was en er bij gekomen is, reeds zo danig is gesplitst, dat men niet meer verder kan gaan. De dringende nood zaak van nieuwe ontginningen en van overschakeling op industrialisatie is een vraagstuk van de eerste o:de geworden. En hét is ons nog steeds niet dui delijk, waarom men een prachtig stuk als de Vredepeel, dat toch voor een groot deel gemakkelijk door de boerên zelf te ontginnen is, nog maar steeds laat liggen en liever duizenden gul dens uitgeeft aan het werk der „Bulldozers en Dragline's We hebben reeds meerdere malen aangedrongen op een definitieve op lossing van dit punt. Er zyn reeds diverse commissie's geweest, maar tot heden nog geen resultaten. De bevolking is by na drie maal zo groot als voor vyftig jaren. Franciskaanse Kerstviering In het Gymnasium hield Dinsdag avond de Derde Orde haar jaarlijkse Kerstviering. Na de opening met zang door het D.O.-koor, o.l.v. Pater Lueinus en volkszang, bracht de toneelvereniging K.D.O. uit Merselo, het kerstspel „De nieuwe Kerstmis". De zeer vele aanwezigen volgden dit zeer aardig voorgedragen stuk aandachtig en een hartelijk applaus dankte de spelers uit Merselo, voor de goede vertolking. Onder de pauze was nog de ten toonstelling te bezichtigen van de in gezonden giften voor de armen, de z.g. een stuks actie, waarin de leden van de Derde Orde hun goed hart wel overduidelijk toonden. Uit lndië terug Donderdagavond arriveerde in Ven. ray, soldaat J. Maas, thuisadres Mer. seloseweg, ^ie met de „Grote Beer'» de reis naar Nederland heeft gemaakt Koek en ei Het is voor vele vreemde arbeiders geen pretje in een kamp te moeten logeren en een van de redenen is de nogal ambtelyke rompslomp, waar mede 6911 en ander gepaard gaat. De arbeiders, die, hoewel reeds maanden lang bewoners van het kamp, dezer dagen laat in het kamp kwamen en geen eten meer kregen omdat hun etensbonnen op waren, kunnen daarvan meepraten. Want ziet U, eerst moet het Arbeidsbureau een verkla ring tekenen, waarop bureau Weder opbouw weer een verklaring geeft, waarop de kampbewaker dan eten geeft. De arbeiders waren echter iets te laat gekomen op deze bureaux en de kampbewaker weigerde toen maar het eten. Op papier had de man natuurlijk schoon gelyk, maar de practijkiswel een beetje misselijk. Wederopbouw exit? Het bericht, dat het Arbeidsbureau binnen enkele weken verhuizen gaat, naar het gebouw van de Weder opbouw aan de Merseloseweg, wettigt de verwachting, dat het officiële Wederopbouwbureau zijn langste tijd heeft bestaan en weldra een tak van dienst van de Gemeente gaat worden. Bevestiging hiervan is nog niet te krygen maar het gaat toch de goede kant op. We worden weer wat baas in eigen huis. Later hopen wy nog hierop terug te komen. Versiering yan ons dorp De oorlog heeft ons. dorp kaal ge' maakt, veel bomen zijn gesneuveld, ja zelfs ons enigste standbeeld van Jan Hensen heeft het lot van zyn geboortedorp gedeeld en is roemloos ten onder gegaan. Nu dan zo langzamerhand onze gemeente zyn oude aanzien herkrijgt is het misschien dienstig de aandacht eens te vestigen op de verfraaiing van onze gemeente. Een verfraaiing die ook dikwijls zéér nuttig kan zyn, b.v. in Ysselsteyn, waar de goede grond veel last heeft van verstuiven. Wie nu de Maasheeseweg bekijkt ziet wel het grote verschil tegen vroeger toen de verschillende soorten bomen h9t geheel veel aardiger maakte. Zo zijn er talrijke plekjes te vinden, die men nu om de een of andere reden maar rustig laat liggen, zoals ze er direct na de oorlog by lagen. Nu lykt het tamelijk onzinnig te praten over een dergelijke verfraaïng, als men in het dorp nog geen be hoor like trottoirs heeft, maar hior kan gebrek aan tegels en materiaal een rol spelen, bomen zijn er echter genoeg. Ook is er in het verleden een monumenten-comité bezig geweest gelden in te zamelen, en er is zelfs een ontwerp geweest. Maar monu mentencomité en ontwerp zijn in het niet verdwenen. Al bij al wordt het niet langzaam tyd dat op dit punt ook eens iets gedaan wordt? Yerkoopyerenigingen in het geding In Boxmeer was er herrie, grote herrie, die zich niet uitte in een klop partij, maar in felle en harde woorden Hebben in Venray d6 Verkoop verenigingen zich zonder meer aan gesloten by de slachteentrale „Limco" de bond van verkoopvereniging kring Boxmeer, heeft over de aansluiting by de grote centrale van Boxtel, nogal wat noten gekraakt. De centrale te Boxtel, had volgens de Voorzitter het rechtsherstel der verenigingen zoveel mogelijk tegen gewerkt. Allerlei beloften zyn gedaan, maar er is niets van terecht gekomen. Zo is nu in kort geding uitspraak te verwachten over de teruggave der gebouwen. Verder bleek, dat men by de grote bond zeer weinig te vertellen had en dat er veel te veel gedic teerd werd van uit Boxtel. Hoewel men overtuigd was van het nut van centralisatie betekent dat niet, volgens deze vergadering, dat dan alles maar koek ea. ei is. Integendeel en daarom besloot deze vergadering om weer zelfstandig te beginnen, totdat Boxtel uit een ander vaatje tapt. U ziet alles is maar een kwestie van opvatting. Dr. Drees als PTT Vorige week kreeg, een Helmondse familie bericht uit Indonesië, dat haar zoon daar tijdens de actie was ge wond. De familieleden wilden graag spoedig nadere bijzonderheden ver nemen, maar de luchtpostverbinding was nog niet hersteld. Een poging om Batavia telefonisch te bereiken mis lukte. Toen meldde de krant, dat dr. Drees naar Indonesië zou vertrekken. De minister-president werd verzocht een brief mee te nemen en reeds de vol gende dag kwam het antwoord „Accoord". De brief werd daarna persoonlijk in Den Haag ten huize van dr. Drees bezorgd, waar de minister-president .liern in ontvangst nam. (Ingez. mededeling) sn dan Zondag 9 Januari 2.30 uur Entrée 25, 10 ct. Sportpark Oostsingel IN AMEBIKA KUNNEN ZE ALLES YEEL BETER. De Republikeinse senator Butler heeft voorgesteld een taantal Euro pese boeren naar de Verenigde Staten te laten komen, om hen daar de verbeterde landbouwmethoden te laten bestuderen. Butler heeft dit voorstel gedaan na vernomen te hebben, dat de Euro pese boeren er „buitengewoon ach terlijke" werkmethouden op na hou den, hetgeen hem medegedeeld werd door een groep Amerikaanse farmers, die een bezoek van een maand ge bracht hebben aan de agrarische ge bieden van io Europese naties. De farmers zeiden Butler, dat zy hem de namen konden verstrekken van Europese boeren, die op intelli gente wijze de Amerikaanse land bouwkundige methoden zouden kun nen bestuderen, en de op die wyze opgedane kennis thuis zouden wilien verspreiden. De farmers, die uit het Midden- Westen afkomstig waren, waren in het bijzonder bezorgd over de primi tieve stast van het Duitse boeren bedrijf. Een hunner zei van mening te zyn, dat de Duitse bedrijven sinds 1933 waren blijven stilstaan. Butler zei, dat een bezoek van de Europese boeren aan Amerika uit vrijwillige bijdragen van farmers en farmersorganisaties gefinancierd zou kunnen worden. Als alternatief voor de ideën van Butler hebben woordvoerders voor de groep farmers twee voorstellen ter verbetering van de verbetering van de Europese landbouw ingediend: 1. de stichting van boerderijen naar Amerikaans model in Europa, om als gids te dienen voor vooruit strevende landbouwmethoden; 2. het zenden van een groep Duits sprekende Amerikaanse agrarische experts naar Europese boerderijen om advies te geven over de verbeterde technieken. De Amerikaanse delegatie zei van mening te zyn, dat dergelijke maat regelen nuttiger zouden zijn dan het zenden van meer landbouwmachines De drie voornaamste gebeurtenissen die deze week de aandacht trokken in verband met Indonesië waren wel het stopzetten van de militaire actie op Sumatra, de reis van minister president Dr. Drees naar Batavia en het bijeenroepen van een Aziatische conferentie door de minister-president van India, Pandit Nehroe. Het stopzetten der actie op Sumatra heeft een einde gemaakt aan dit tweede optreden van onze militaire macht in Indonesië. Een optreden waardoor aan de wereld wel een duidelijk beeld is gegeven van de zwakte van een Republiek, die wel door intimidatie andere Indone sische volkeren heeft onderdrukt, maar waarmede Nederland hopelijk voorgoed heeft afgerekend. Zo schakelt nu deze militaire actie over op een politionele om de resten van het T.N.I.-leger in toom te houden of uit te schakelen en de roverben- de-'s op te ruimen, die drie jaren lang door verspreiding van terreur een goed leven geleid hebben ten koste van de bevolking. De grootste plaat sen zijn alle onder controle der Neder landers en alles wat van de Republiek te verwachten is, is een guerrilla. Maar dat belet de Nederlanders niet nu eindelijk eens voorgoed aan de slag te gaan om de Koninklijke belofte in te lossen van vrijheid en recht voor alle volkeren in Indonesië. Minister Drees is ook daarom naar Indonesië ver trokken en zal daar overleg plegen plegen met de Nederl.-Indische Re gering en naar aanleiding van deze conferentie, waarschijnlijk met andere leiders uit Indonesië zelf. Nu zal dit laatste een moeilijke kwestie zyn, daar reeds bij de be spreking in de Tweede Kamer bleek, dat tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. verschil van mening bestond over deze kwestie. Intussen zullen we dit rustig moeten afwachten maar "binnen enkele weken zal dan volgens de woorden van H.M. de Koningin een Indonesische federale regering worden ingesteld, waarin zoals nu te ver wachten is ook republikeinen zitting zullen hebben. De conferentie in Azië die wordt bijeengeroepen door Pandit Nehroe, wyst wel op een eigenaardige mentaliteit van de Oosterse volken. Niet tevreden met de beslissingen van de Veiligheidsraad inzake Indo nesië, wil India nu eens overleg plegen om nog eens nieuwe maat regelen uit te denken tegen dat verover-zuchtige Nederland. De wereld moet dan maar rustig vergeten, dat het in India nog bur geroorlog is en dat nog voor enkele maanden de zelfstandige staat Hai- drabad ook verdwenen is. En zo is het ook met de andere staten die hieraan deelnemen. Australië en China Ceylon en Birma, de Arabische staten rond Palestina. Om het kort te zeg gen, ze hebben allen boter op hun hoofd. Slechts een is er die lacht, de Sovjet, want dit dwaze gedoe, dit Aziatisch nationalisme geeft de Sovjet een kans om door te dringen in ai deze landen, die zelf innerlijk zwak, naar buiten zich sterker voordoen als ze zyn. Zelf dus de rol spelen van de republiek, die zij nu sieunen, met alle gevolgen van dien. Zonder uitzondering hebben we allen, via radio of dagbladpers kennis kunnen nemen van het feit, dat door de bekende radiospreker Pater do Greeve, het nationale monstrum, de kwaadsprekerij, op de kandelaar is gezet, hel verlicht door de schijnwer pers van oorzaak en gevolg. De massa reacties, die de gewijde spreker op zijn prijzenswaardig ini tiatief ontvangen heeft, bewijzen wel overduidelijk: welk een enorme om vang de kwaadsprekerij in ons land genomen heeft. Wie zou kunnen schetsen, hy zou er overigens boekdelen voor nodig hebben, hoeveel leed er door dit nationale euvel aan de mensheid be rokkend is en hoeveel toekomstplan nen er hierdoor bij jonge mensen aan diggelen geslagen is. Maar niet alleen jonge mensen, allen worden we te gelegener tyd in dergelijke onverkwikkelijke gesprek ken gewikkeld, gesprekken, die vaak het sluitstuk vormen van een of andere discussie en waarmede men zich dan interessant tracht te maken zulks wellicht tot groot nadeel van onze evennaaste, die zich ten over vloede ook nog niet kan verdedigen. Groot zijn de nationale reacties, die Pater de Greeve te verwerken heeft gekregen, maar ook van buiten onze landsgrenzen mocht hij talrijke adhaesiebetuigingen ontvangen, waar door wel is komen vast te staan, dat hier sprake is van een wereldkanker hetwelk 't zeer urgent maakt deze kwestie voor het wereldforum te brengen, wat ook ongetwijfeld wel de bedoeling zal zyn. Niet scherp genoeg kan gehekeld worden deze gesel der mensheid, die zijn -ertakkingen vindt in alle ge ledingen der maatschappij. Geen land, geen stad, geen dorp on geen gehucht ontkomt aan deze pest. Men zoeke achter handelingen van onze modemensen niet altijd kwade bedoelingen, want wat vaak verkeerd lijkt in de ogen van derden, daarin liggen misschien nochtans de edelste motieven ten grondslag. Dus op de allereerste plaats geen kwaadspreken, maar ook geen kwaad denken. Als onze discussie stokt en de tyd is nog niet om, goed, dan is er mets geen bezwaar tegen om het eens over andere mensen te hebben, maar laten we dan iets goeds vertellen. Ge zet er de medemens mee op 'n voetstuk en het siert de verteller en het laat geen wrange nasmaak na, integendeel. In onze plaats beginnen we hier mee by de inzet van het nieuwe jaar en bij een constante doorzetting zi3l men hiermee het aanschijn der aarde kunnen vernieuwen En 't leven gaat weer voort. Dit is de eerste krant, die in het nieuwe jaar verschijnt. Moeten we daarover nu iets aparts schrijven? Het leven gaat zyn gewone gang. Niets is er feitelyk veranderd. "We hebben elkaar veel zalige wensen met betrekking tot 1949 gedaan en ondertussen gaan we weer op de oude voet voort. Er is 6ven een kleine intimiteit onder ons geweest tussen de wereld en ons op de eerste dag, op 't eerste uur. Maar dat was alles zo schuchter, zo in z'n prille knopjes. Dat konden de wilde stormen, die steeds en im mer over deze wel zeer onrustige en boze wereld gaan, niet weerstaan, 't Blanke was er spoedig af. De lei werd reeds in de allereerste minuten van het nieuwe jaar beschreven, zoals ze feitelyk ieder uur, iedere minuut van de dag beschreven wordt. Er werd goed en kwaad opgetekend. Zo is de mens, dachten we. Hy zit vol wisselvalligheden, gebreken en zachte deugden. Nu zegt hij een hard woord, dan klinkt zijn stem zacht. Hy is -net als de natuur, als 't weer. Nu is het storm en dan opeens weer schijnt de zon. En weten feitelyk nooit van te voren in welke minuut vriendelijkheid zal liggen. Wy hebben deze feestdagen gepast

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2