Bij de aanvang van een nieuw jaar! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Een terugblik over 1948. Onze wensen voor 1949 es mat menseli{k is Onze UQóninq&óum. van deze meek £cnen in $cankii{k. Vrijdag "31 December 1948 No. 52 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad vertent i epry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Ve-nray fl 1.00 buiten Ven ray fl 1.20 uitsluitend voc.'uitbet. „In het verleden ligt't heden, in het nu wat worden gaat". Weer staan we op den drempel j van een nieuwjaar nog enkele uren en 1948 is weer verleden tijd. Veel goeds en schoon is dan wter voorbij, veel verdriet en leed blijft dan weer achter. En hoe onverschillig een mens ook kan zijn, op zulk een moment gaan toch zijn gedachten al is het maar even terug naar wat hij achter laat in 1948. Naar de wisselvalligheden in onze zaken, in het privé- en organisatie- leven, in het gezin, in de tamilie, terug naar alles, wat in 1948 't leven waard maakte te leven, terug naar alles wat toen verdriet, ergernis en soms wanhoop wekte. Nog enkele uren en we staan voor een nieuw begin en zoals ieder per soonlijk de balans opmaakt en bi) winst of verlies zich voorneemt het komende jaar het beter te doen, zo zullen -ook de organisatie's en ver enigingen, de gemeente in zijn geheel zich beraden over wat was en komen gaat. Ook onze gemeente heeft weer grootse dagen gekend vol vreugd, maar ook dagen van droefenis. We denken dan allereerst aan de weder ingebruikneming van de St. Petrus Banden en de majestueuse begrafenis van onze grote Venrayer, Mgr. Dr. H. Poels, die nu rust in de schaduw van 0UZ6 Grote Kerk", maar eerst erkende Nederland nog zyn grote verdiensten, door zijn benoeming tot Groot-Officier in de Orde van Oranje- Nassau, welke onderscheiding hem hier werd overhandigd door Dr. Beel. We denken aan do Jubileumfeesten, die ondanks alles toch gevierd wer den, aan de dood van Mgr. P. Verriet, een andere grote zoon van Venray; aan het sneuvelen van Engelbert Janssen, die in het verre Indië zijn leven gaf voor het vaderland. We deuken aan de grote dagen in Ysselsteyn, waar het eiectrisch licht de petroleumlamp gaat verdringen; aan Oirlo, waar de muziekvereniging haar veertigjarig bestaan met een groot festival herdacht, evenals Mor- selo het 30jarig bestaan vau haar fanfare vierde. Vele bekende persoonlijkheden be zochten in het bijna algelopen jaar onze gemeente. Mgr. Haussen bezocht na zijn Bisschopswijding zijn geboor teplaats Oostrum en later Venray. waar Mgr. in de Grote Kerk gedoopt werd; Mgr. Jac. Goumans, Pater J. Ariaens en Pater de Ponti keerden uit' hunne missiegebieden terug om in hunne geboorteplaats na lange tijd een welverdiende vacantie door te brengen, terwijl by de begrafenis van Dr. Poels naast Mgr. Lemmens talrijke persoonlijkbeden uit geringskiingen en K.V.P., benevens vele bestuursleden der mijnen aan wezig waren. Naast de materiële wederopbouw van onze gemeente, die tot uiting kwam in verschillende nieuwe eh herbouwde huizen en zakenpanden werd ook de geestelijke wederopbouw dit jaar gedjcht aangepakt. In d6 H. Missie werden alle pa rochianen nog eens gewezen op hun plichten, terwijl d6 mannelijke jeugd door Pater Adriaan, nog eens extra onder handen genomen werden. Ook onze zieken werden niet ver geten en iD een onvergetelijk zieken- triduüm, waaraan de gehele gemeen te meewerkte, werd hun nieuwe kracht gegeven om hun lijden te dragen. Twee nieuwe priesters zag Venray dit jaar: de Paters Oudenhoven en van Meyel droegen respectievelijk in de Paterskerk en te Merselo hun plechtige eerste H. Mis op. Verder mag de opening van San Damiano in het begin van dit jaar niet vergeten worden, waai door Venray een prachtig instituut voor de gezinszorg ryk geworden is en vele huisgezinnen in hun grootste nood geholpen zijn. De Jeugdcentralj) is dit jaar even eens opgericht en is haar werkzaam- beden volspoors begonnen en al treedt dit weik nu nog niet direct op de voorgrond, wat de gezinszorg is voor het gezin in nood, is deze centrale voor onze jeugd in nood. Ontwikkelifig en Ontspanning en de culturele dienst der K.A.B., kun nen op een goed jaar terugzien, zowel op de inhoud van als op de belang stelling voor hun programmas. Hioob heeft niet de belangstelling gekregen die haar stukken en spel ongetwyfeld verdiende, maar hopeniyk is dit van voorbijgaande aard. De sport heeft echter niet te klagen Het bezoek aan wielerrondes te Oirlo en Venray, waar door onze aspirant kampioenen hard gevochten is voor de eindoverwinning, was zeer goed te noemen. Velen herinneren zich ook nog wel de ontmoeting van de twee prominente eerste klassers Heeren veen—Eindhoven, die ten bate van Overloon hier een wedstrijd speelde. Was S.V.V. in het begin van het jaar wöinig'in tel, in ce nieuwe com petitie spreekt zy in verschillende afdelingen een hartig woordje mee. Onze hockeyers, nog steeds een stiefkind in de publieke belangstelling, heeft des ondanks bewezen haar mannetje te staan en is voor de tweede maal kampioen. Ht-t Venrayse Mannenkoor behaalde de iste prys in Amsterdam en gaf daarmede nog eons de bevestiging van het spreekwoord: „de aanhouder wint". Van de talrijke jubilea in dit jaar vermelden wy slechts het diamanten priesterfeest van pater Ignatius en de 9 jubilarissen in het Pa! ersklooster. 1 De Aan- en Verkoopvereniging vierde haar 25 jarig bestaan, terwyl Rutten's Brouwerij haar 70- en de Nederlandse Credietbank haar 25-jarig bestaan - verjongd en vernieuwd feestelyk vierden. Ook dit jaar kende weer zyn Car naval er. zyn kermis, terwyl ook de grote bevrijdingsdagen van 5 Mei en 19 Oct. op waardige wijze werden herdacht. —O ''Dit korte niet eens volledige overwicht, over het wel en wee van onze gemeente, heeft enkele feiten gememoreerd, waaruit blijkt, dat lang zaam maar zeker weer gang komt in het Venrayse leven, dat zich niet laat te neer drukken door oorlog in China en Palestina, door de chicanes der Russen, kortom, door een wereld, die weer lang vergeten is hoe groot het leed was, dat de pas afgelopen oorlog bracht. Onze gemeente kent dat leed, weet wat oorlog is, maar zy richt zich weer op en ondanks alles wordt- verder gewelkt. Veel staat nog op het pro gramma, we denken slechts om maar enkele punten aan te stippen aan de opbouw der grote kerk, aan het werk der jeugdcentrale, aan dat van Venray Vooruit, we denken aan het werk der gemeente, de woning bouw, de schoolartsendienst, de ont ginning in de Peel, de aanleg van gas- en waterleiding, de.uitbreiding van de ambachtsschool, vestiging van industrie, aanleg van wegen en vele andere, allemaal problemen, die in het komende weer de aandacht zullen vragen. Maar het jongste verleden heeft bewezen, dat, wanneer de een dracht en naastenliefde in pns volk blijft wonen, wanneer het besef, dat wij samen één wat bereiken kunnen, blijft groeien, dan zal aan het einde van 1949 de kroniekschrijver kunnen zeggenOndanks alles, is het jaar 1949, in alle opzichten, een goed jaar voor Venray geweest. Samen één, samen sterk, op alle gebied, zy dan ook voor 1949 de leus van onze gemeente en dan zal het waarachtig wel gaan. Moge PEEL EN MAAS dan een van de banden zyn, die de mensen van Venray, ook in 1949 samenbindt en meer by elkander brengt, dan is ons bescheiden werk ruimschoots beloond En in die verwachting wensen wy alle mensen van Venray, al onze medewerkers, lezers en adverteerders, een Zalig en Gelukkig 1949 toe. By de jaarwisseling denken we onwillekeurig aan deze verzen van Willem Merode: Maar schoon zyn zon in 't Westen zit, Myn ogen richten zich naar 't Oosten. Ja, wij allen kyken met spanning uit naar het nieuwe jaar, dat van- yacht onder sirenengeloei zyn intrede zal doen. We laten het oude jaar achter ons liggen, zoals een slang haar huid, als de tyd voor haar ge komen is om een nieuw pakje aan te trekken. We gooien het weg als een oud vod, als een gelezen krant. Het heeft ons zyn vreugde gebracht wat duurden ze kort, zyn ontgochelingen waarom gryp je ook naar de druiven, als ze te hoog hangen Zyn verdriet maar heelt de tyd niet alle wonden En als we gees telijke mensen zyn, denken we al leen aan de winst, die het ons voor de eeuwigheid heeft opgeleverd. Het nieuwe jaar ligt voor ons: 363 dagen waarin van alles kan gebeu ren 1 Iedere mens staat als het ware op den uitkijk naar iets nieuws, iets groots, naar iets dat al zyn ver wachtingen in vervulling doet gaan Zo staat hy op de eerste en mis schien evenzo op de laatste dag van het jaar. Wonderep gebeuren er zo zelden in een mensenleven en toch wacht de mens steeds op het wonder. Wat zal 1949 ons brengen We weten het niet! Het ligt alles in de schoot van Gods Voorzienigheid verbolgen. In ons particuliere leven zo van alles wat, wat leed en wat vreugde, goede en slechte dagen, meevallers en tegenvallers. Als we over de grenzen van ons eigen bestaan kyken, zien we een massa donkere wolken als op een wilde herfstdag. De onderlinge verstandhouding wordt er niet beter op. Het Westen wantrouwt het Oosten en het Oosten begrypt de mentaliteit van het Wes ten niet. En de vulkanen roken en kreunen over heel de aarde: Berlijn, Palestina, China, Indonesië. Zal de koude oorlog ook hol a.s. Nieuwe Jaar in zyn greep nemen Of zal er op een onverwacht ogen blik, als de zenuwen de mensen in de steek laten, ergens een ontplof fing komen Of wacht ergens een vredesduif op een gunstiger getij De jaarwisseling is de tijd voor de goede wensen. Toen Lord Tweedsmuir eens by de Eskimo's kwam, werd hij door een der stamhoofden begroet met deze echt nationale wens: „Moge tr warmte zijn in uw yshut, olie in uw lamt en vrede in uw hart". In het hoge Noorden is warmte de eerste eis van welbehaaglijkheid. Als er olie in de lamp is, is er ook robbenvlees voor de maaltijden. En in ons hart kan slechts vrede wonen als er binnen in ons geen wild dier huist, dat tegen ons opstaat en ons van zonde en ongerechtigheid .be schuldigt. Desnoods kan de mens devinnigste koude en de priemends e honger verdragen op voorwaarde, dat er vrede is in zijn hart. Want de vrede is het geschenk van God aan de mensen. Zij kunnen het elkaar niet. geven, maar moeten het ieder voor zich verdienen. Wie de vrede bezit is gelukkiger en ryker dan alle rad- jah's van Indië. Wanneer wij dit aan al onze mede mensen van harte gunnen, uiterlijke welstand en innerlijke vrede en wy doen niets om hen daarjn tegen te werken of te belemmeren, al zou 't maar zijn door broodnijd, door on eerlijke praktijken, door liefdeloos heid, door achterklap en kwaadspre ken, door gebrek aan medeleven, door gemis aan goede verstandhou ding, dan zullen wij reeds veel be reikt hebben om het jaar 1949 voor al onze medemensen tot een goed en zalig jaar te maken. P. H. RONGEN, O.C.R. Aan het Radiopraatje No. 85 ont lenen wij het volgende: In 1948 kregen meer dan 30.000 gezinnen een nieuwe woning. En ik kan me voorstellen, dat U vraagt: Hoe zal het nu gaan in 1949 Welnu, voorspellen is een moeilijk vak, niet alleen moeilijk, maar erg gevaarlijk bovendien. Maar nu de verwachtingen voor 1948 meer dan vervuld zyn, willen wy toch ook voor 1949 een tipje van de sluier op lichten. Het door de Regering in 1949 voor de woningbouw bestemde bedrag is groter dan in 1948 en bet wettigt de verwachting, dat in 1949 38.000 nieuwe woningen zullen worden ge bouwd. Als dan ook in 1949 de woning splitsing nog beter op gang komt, dan kunnen wy misschien nog over dat cijfer van 38000 heenschieten. Dan kunnen het volgend jaar met Kerstmis de kaarsjes branden 111 meer dan 38000 gelukkige gezinnen, die dan weer een eigen woning zul len hebben. Maar, al mogen wy dan óp de goede weg zyn, er ligt toch nog heel wat werk voor ons, eer wy de door de oorlog ontstane achterstand w^er geheel hebben ingehaald. Keulen en Aken zijn niet op een dag gebouwd en de 300000 woningen die wij in Nederland tekort komen, zyn er nog wel wat meer dan Keu len en Aken samen hebben; of mis schien kan men beter zeggen: hadden. Er is nog steeds een grote wo ningnood in ons land. Iedere week ontvangen we brieven, die daarvan een schrijnend getuigenis afleggen. Elke week ontvangen we vele brie ven van luisteraars, die zich bek la gen over de wyze waarop hun medebewoners zich gedragen Als we zulke brieven lezen, dan vragen we ons telkens opnieuw af. waarom de mensen het elkaar tocl. steeds zo moeilijk moeten maken Want we krijgen ze veel deze klach ten: over w 9*s, die op slot zyn, over gas- en electriciteitsmeters die wor den afgesloten, over deuren, die met prikkeldraad worden versperd één lange klaagzang van de dikwijls plagerijen, die mensen elsaar kunnen aandoen. Wy kunnen aan deze gevallen zo weinig en eerlijk gezegd, zelfs niets doen De verdeling van bestaande woon ruimte behoort tot de taaPvan het Gemeentebestuur en het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting heeft, daarover niets te zeggen. „Vrede op aarde". We praten schamper over de ver gaderingen van de United Nations, waar de versohillende landen elkaar in het haar zitten en deze aarde tot een hel maken. Maar luisteraars, doen wy zelf anders Zitten ook wy elkaar niet in de haien Bewaren wy in onze huizen de vrede Probeien wy in vrede te leven met onze medebewoners Gelukkig Het voornaamste Geen witte .bloem Naar „de Kruidenier" verneemt, zal witte bloem niet meer voor het publiek beschikbaar blijven. Men zal moeten volstaan met bloem A, de zg. regeringsbloem. Hiervoor zyn de volgende nieuwe pry zen* vastgesteld: 22 cent per pakje van 500 gram, 19 cent per pakje van 400 gram en 15 cent per pakje van 300 gram. t Brandstoffenkaarten bewaren Zoals gemeld, ligt het niet in het voornemen de brandstoffendistributie in de loop van dit stuokseizoen op te heffen. Evenmin is het mogelyk reeds hö, dte'daarörja" kan i 'hans te beslissen, of in liet volgen- - - de stookseizoen de brandstoffen kun nen worden vrijgegeven up deze vraag als hy eerlijk is met „neen" moet beantwoorden, die j moge in deze gewyde Kerstdagen 1 lut inkeer zy'u gekomen. En nu een ander onderwerp. Uit de brieven, die we ontvangen. I11 verband hiermede vestigt het centraal distributiekantoor er de aandacht op, dat de brandstoffenkaar- ten TA 806 en TB 806 met de daar op nog voorkomende bonnen zorg- W.U UV 01 IV I uil, UlO no UUl/.UIIftVI», l il- II J bliikt stood» weer, dat er nog heel1 vuldlS moeten werden bewaard. iï®, tüe^articuliereen St. Martinuskerk te Vettlo nieuw buis willen bouwen, daarvoor weer lil gebl uik een financiële bijdrage van het Ryk i De St. Martinuskerk te Venlo is in kunnen krygen. de Kerstnacht weer in gebruik ge- Ik deel daarom nog eens mede,nomen_ Hiermee kwam een einde dat een uiteenzetting over de finan-taan de periode van vier jaren, welke cienngsregeljng eveneens gratis ver- begon op 5 November 1944, toeri 9en krygbaar is by het Ministerie van j storm van vuur over de verlaten Wederopbouw en Volkshuisvesting. Een briefkaartje naar de afdeling Voorlichting en U krijgt de regeling thuis gezonden. Verschillende briefschrijvers vragen ons of zy, als ze een woning laten bouwen, die ook zelf mogen bewonen. Zy vrezen, dat een gemeentebestuur, als de woning klaar is, zal zeggen: dank je voor de moeite en dan de woning zal vorderen en er een ander, by voorbeeld een groter .gezin in zal onderbrengen. Wy geloven, dat deze vrees onge grond is. In de eerste plaats al, omójit er een rondschrijven van het Ministerie van Binnenlandse Zaken bestaat, waarin aan de gemeentebesturen wordt gevraagd aan de eigenaar van een nieuwe woning de gelegenheid te bieden zelf die woning te betrek ken. Maar er komt nog iets anders by: U moet voor het bouwen van een nieuwe woning een bouwvergunning hebben van het gemeentebestuur. Want die woning immers wordt afgetrokken van het bouwvolume van die gemeente. U kunt U dus bij de bespreking van Uw plan er al van overtuigen, hoe het betreffende ge meentebestuur over deze zaak denkt. Emigratie De lonen der landarbeiders in Frankrijk zullen bjnnenkort met 15 percent worden veiboogd. De Nederlandse landarbeiders, die daar hun geluk wel eens willen be proeven, hebben de oren gespitst, toen zy dit nieuws hoorden, want over het algemeen staan zy nogal huiverig tegenover het minimum loon, dat weinig garantie biedt voor verbetering van hun positie. Dat zy een beetje schuw zyn van emigratie naar Frankryk is, zy het overigens begrypelyk, niét gtheel te rechtvaardigen. In Frankryk gelden immers gezins- en kindertoeslagen, die de in Neder land voorgeschreven regels op dit gebied verre overtreffen, aldus deelt de Stichting Landverhuizing Neder land mede. Toeslagen Voor alle departementen in Frank ryk zyn basis lonen aangenomen, die wórden aangevuld met 20 percent voor het tweede kind en 30 percent voor elk volgend kind. In het -departement Seine, waar het basisloon trs. 12.000 per maand bedraagt, krygt een gezin met vier kinderen dus een toeslag van frs. 9600. Als de vrouw niet mee ver- dier.1-, ontvangt het gezin nog 20 percent extra als het een kind, 40 perc rt als het twee en 50 percent als het drie of meer kinderen heeft. Eigen grond Als men nu bedenkt, aldus schryft de Stichting Landverhuizing, dat in Frankryk veel meer dan in Neder land de landarbeiders een stuk grond in eigen gebruik l\ebben, dan zal men begrijpen, dat de vooruitzichten niet zo ongunstig zyn als men in 't algemeen aanneemt. Volgens het Franse ministerie van Landbouw worden tijdens de oogst in de regel dubbele lonen uitbetaald. In de streek om Clormont-Ferrand verdiende een landarbeider dit jaar tydens de oogst gemiddeld 35 tot 40000 francs per maand met de kost. Al staat de Fianse franc op circa van vuuf over stad raasde en Venlo in éen dag onder meer zyn St. Martinhskerk, zyn St. Nicoiaaskerk, zyn zusters klooster en de voornaamste.meisjes school verloren. Electrificatie van spoorwegen in het Zuiden „Door de bezuiniging van electrici- teit zal er geen stagnatie optreden in de electrificatie van het spoorweg net in het Zuiden -an ons land", zo verzekerde de directie van de N.S. ons. Na Limburg komt direct de provincie Noord-Brabant aan de beurt In Limburg zal men in Mei 1949 gereed komen met de electrificatie van de lijn Eindhoven—Maastricht en enige zyljjnen, waarna het werk aan de lijn Dordtrecht. Lage Zwaluwe Breda, Tilburg, Boxtel volgt., waar door aansluiting wordt verkregen met de nieuw geélectrificeerde lyn in Limburg en met de bestaande elee trische verbinding Eindhoven, Boxtel Den Bosch, Utrecht etc. In het voorjaar van 1950 wordt de eerste lectrische trein over de Moer- dykbrug verwacht.» Nieuwe zuivelfabriek Binnenkoü zal te Heerlen worden begonnen mee de bouw van eei nieuwe melkinrichting 011 zuivelfa brieken „De Mijnstreek". Deze fabriek zal een uurcapaciteit krygen van 20000 liter melk. Ruim honderd mensen zullen in deze fabriek werk vinden. Eieren vrij. Vanaf Dinsdag 28 dezer is de dis tributie van eieren opgeheven. De bestaande maximumprijsregeling blylt ongewyzigd gehandhaafd. Opheffing theerautsoeuering per 1 Januari 1949. Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de theedistributie op bon opge heven, waardoor weer een product is toegevoegd aan de lijft van artikelen, die vooitaan zonder bon betrokken Kunnen worden. Wellicht ten over vloede zy eraan herinnerd, dat de koffiedistribuue gehandhaafd blyft- Voor de oorlog werd in Nederland voor ongeveer so pet. Java- en Su matrathee gebruikt. Toen na de be vrijding de theerantsoenering werd hervat, was de situatie echter gron dig gewijzigd. Behalve dat ongeveer een derde van het voorooi logse theeareaal in Indonesië verloren was gegaan, ver keerden de overgebleven plantages ineen dusdanigen staat van verwaar lozing, dat vooreerst niet op een noemenswaardige theeproductie kon worden gerekend. In de Nederlandse theebehoeften werd vooruan eiyk vooizien door aankopen in Ceylon en India, welke aankopen uiteraard met vjeemde valuta moesten worden betaald. Een stelsel van gecentraliseerde aankoop door de Overheid in het buitenjand en een toewyzingsysteem voor de haniel waren noodzakelyk. Toen ruimere aanvoer van thee uit Indonesië mogelyk werd is de ge centraliseerd*- aankoop verlaten. Inmidd«-l3 zij" partijen Javathee aangekocht, die een aanzienlijke be sparing op de aankopen elders tegen vreemde v&lutamogelyk maken. Tevens is hierdoor een voorraad gevormd, die het opheffen van de rantsoenering van thee mogelyk maakt. TEKORT AAN CEMENT. Het ernstig tekort aan cement dreigt, .speciaal waar betonbouw 'plaats vindt, ernstige gevolgen te ktygon. Dit. tekort is een gevolg van hei feit, dat er uit België ge»*n ce onze behoefte aan cement voor slechts een vierde deel en nu reeds is er een achterstand van 120.000 ton cement. Binnenkort hoopt men uit de Bizo- ne 40 duizend ton cement te betrek ken, maar het zal slechts een drup pel op een gloeiende plaat zijn. Reeds zyn tal van belangrijke bouwwerken stop gelegd wegens ge brek aan cement. Zelfs op de Staats mijn Emma dreigde stagnatie te-ont staan in dek betonbouw van de on dergrondse werken. Na een noodkreet gericht tot het betrokken ministerie, Kwam er nieuwe aanvoer, maar helaas ten koste van andere bouw werken. De nu ingetreden vorstperiode stelt de cementfabrieken, die op volle toeren werken, in de gélegenheid om de bestaande achterstand in te lopen, omdat er, nu toch niet kan worden gebouwd. Daardoor krygt deze vorstperiode ditmaal voor onze bouwnijverheid ook eenb een goede kant. Ontwikkeling en Ontspanning Het leek alles zo eenvoudig wat Theo Driessen met zyn jongenskoor en dansersgroep ons bood op de laatste Ontwikkeling- en Ontspanningsavond. Maar zelfs voor de leek op het gebied van zang en dans moet het wel duidelijk zyn welk een enorme arbeid r aan deze uitvoering ten grondslag ligt. Van de andere kant llykt, wan neer men dergelijke demonstraties meemaakt, telkens opnieuw, dat deze mensen zowel muzikaal als paeda- gogisch heel wat problemen hebben opgelost. Ze bewandelen al jarenlang een weg die voor het muziekonder wijs op de school en voor de kerk zang tot de best^ resultaten voert. De Amerikaanse muziek-paedagoge Mevr. Justine Ward ontwierp een methode, de z.g. Ward-methode, waar in vooral aan de rhytmische ontwik- xeling der kinderen byz. aandacht wordt besteed. Het prachtige resultaat, indien deze .methode systematisch wordt toegepast, trad duidelijk aan de dag op deze uitvoering. Wanneer we het programma muzikaal-technisch beoordelen won het eenstemmige gedeelte het glans rijk van het polyphone. Zowel het Gregoriaans als het volkslied werden goed verzorgd voorgedragen en de melodische lyn kwam goed tot zyn recht. Het gemak waarmee de jongens een onbekend stuk Gregoriaans in studeren ondervond de grootste be wondering der aanwezigen. Het polyphone' gedeelte miste de spanning, was doffer van kleur, te sterk getakseerd en dikwijls ontbrak het ensemble. De mannendartsen waren voor velen nen openbaring. Het is opvallend, dat •leze dansen reeds de eerste keer dat men ze ziet met volle sympathie ontvangen worden. Ze werden krach tig en toch beheerst uitgevoerd en do vreugde van het dansen was de jonge manr.en op het ge Jen. te lezen. Sierlijkheid en kracht gingen hier samen, een genot voor de toeschou wers, maar meer nog voor de dansers zelf. De waro musiceer- en dansvreug- de immers ondervindt men pas goed wanneer men zelf musiceert of danst. Zoals Theo Driessen in zyn inleiding terecht zei was de avond bedoeld .piet als een prestatie-avond, maar als een demonstratie van wat er volgens een bepaalde methode mógelijk is. Hy zelf heeft het uitzonderlijk ver gebracht met zyn jongens en zyn voorbeeld strekt tot navolging. Wij «"onderschrijven dan ook van harte de woorden die Dr. Veraart sprak aan het slot van de .avond, dat wy in Venray, ook ten aanzien van de zangen dans in de Jeugdbeweging, veel kunnen leren van wat deze Belmondse jongens ons zo prachtig geboden hebben. L. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medkyuon afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKING l cent, slecht zyn deze lonen toch-l nel .Iel1» UHl* 01 .,ult I fn 101' zeker De I ment meer wordt ingevoerd, omdat j ons deviezenpotje voor cement ig 1 uitgeput. BEL BIJ BRAND t\o. 392 De binnenlandse productie dekt Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van de bewoners binnen het gebied waarin van gemeentewege haardas en huis vuil wordt opgehaald, dat door de Raad dezer gemeente in zyn verga dering van 16 December 1948 een nieuwe verordening op de heffing van Reinigingsrechten is vastgesteld. Krachtens deze verordening zal van iedere gebruiker van een per ceel, onmiddellijk grenzende aan een weg of een gedoelte van een weg waarlangs van gemeentewege huis vuil en haai das wordt opgehaald, een recht worden gnheven variërende van f 6 tot f 15 per jaar. Duidelijkheidshalve zij hieraan nog (toegevoegd, dat voor het jaar 1949 j e.v. dit recht door bedoelde gebrui kers dus verschuldigd zal zyn, onge-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1