llog ihf klit ète 9 Het Sint Nicolaasgilde van deze meek SPORT Geschiedenis van een Venrayse Schutterij Sinterklaas is weer achter de rug en ook het jaarlijkse bezoek van de Heilige Man aan ons dorp. Dit bezoek brengt hij ons op uit nodiging van het Sint Nicolaas-gilde, dat na de oorlog weer nieuw leven is ingeblazen en waarvan slechts zeer weinigen de ware doelstellingen kennen. Want oorspronkelijk d.w.z. omsteeks de ise eeuw was het Sint Nicolaas gilde een schutterij, die met de schutterijen Het Hof, St Anna en het St. Jansgilde (het latere Zand- akker pl.m. 1700) bloeiende verèni- gingen waren, die zich toelegden óp de edele sport van „vogel schieten" en bier drinken. Het jaar van oprichting van het Sint Nicolaasgilde is niet bekend, maar er bestaat een z.g. patroonsplaat met bet jaartal 1640, dus vermoe delijk lang voor die tijd is het gilde opgericht. Vanaf 1688 is er meer bekend door een klein boekje, waarin de ont vangsten beschreven staan van 1688 1692, 1693 1701, 1757 en '58, terwijl de gehele afrekening vermeld staat over de jaren 1751, 1752 en 1754. Zo blijkt daaruit, dat reeds toentertijd het vogel wysse (poetsen) en „op het vogelschiete" rijkelijk gedronken werd. Dan bestaat er nog een gildeboek uit 1761, waarin o.m. enige overly dens- berichten uit het begin der 19e eeuw vermeld staan. Uit dit boek blijkt b.v., dat de gild aan hun „hospet" schuldig was op, 13 Dec. 176 i f 128,— en 171/, stuiver. Reeds toen werd op St. Nicolaas een dienst gelezen in de kerk, waar voor ook de orgelblazer en de „kuster" betaald werden. Posten .die ook ieder jaar terug kwamen, zijn ..de voegel- wisse op St. Nicolaesdagh" (het poet sen van do vogel en ander zilver voor de jaarlijkse feestdag) en „de vaen- drager". Uit de boeken blykt ook, dat reeds in 1780 de koning gekozen weid en men dus lijkbaar hot vogelschieten een te wisselvallige procedure achtte, om daarvan de keuze van een goede wijze koning te laten afhangen. In het verslag over 1789 en 1790 blijkt, dat het St. Nicolaasgilde over een grote macht beschikt. Er is dan een vreemde kleermaker in het dorp komen wonen en deze heeft een soort schatting moeten te- talen om zijn ambacht hier te kun nen uitoefenen, na het maken van een stuk werk, dat goed werd be vonden door de „deeckens en bode". Het gilde was dus een soort Kamer van Koophandel van het dorp. Dit recht schijnt de drost van het ambt Kessel, Marsiltus van Gelder, heer tot Arcen, Velden enz. en de toen malige pastoor reeds in 1640 aan het gilde gegeven te hebben, terwijl in 1705 Jan Albert, baron van der Boye, de heer der heerlijkheid, op verzoek van dekenen en gildemeesters dit met zijn gezag nogmaals bevestigde, maar zekerheid is hierover nog niet te krijgen. Dan gaat het gilde een kwijnend bestaan lijden, er moeten boeten op gelegd worden als een lid niet opkomt als er rondgetrokken of geteerd moet worden, maar het helpt niet veel en in 1846 kan er op St. Nicolaasdag al niet meer „geteerd" worden, hoewel in 1833 nog 35 man aten en 15 vrou wen „op den koffy waeren". In 1893 was het saldo f 19.22. Na isoo is er waarschijnlijk niet meer geschoten. In 1924 werd een overeenkomst met het St. Nicolaascomité gesloten, waarby de gilde de Sint Nicolaas- optoelit zou verzorgen mot alles wat daar aan en om hing. Ook werd toen het oude zilver van het Gilde, o.a. een patroonsplaat met keten en de papieren aan de Gemeente over gedaan. Hiernaast blijkt wel duidelijk, dat feitelijk van het oude gilde, dat op de eerste plaats schutterij was en daarnaast koopliedenvereniging,'niets meer is overgebleven. Men heeft zelfs niet meer de moeite gedaan om te achterhalen hoe de oude gebruiken waren by de verkiezing van het gilde- bestuur en het plechtig aannemen als lid. Is het lidmaatschap een fami- lievoorrecht Of kon men zich in kopen Kortom, van dit alles is wei nig terug te vinden. Maar nu enkele jaren geleden de K.J.M.V. practisch de werkzaamheden van de gilde heeft overgenomen, zou het toch wel aardig zyn, als men uit deze oude geschiedenis' die goede ge bruiken behield of weer tot nieuw leven bracht. Russen ronselen uranium-clclvers De Russen zyn een nieuwe cam pagne begonnen om arbeiders te vin den voor de uraniummynen van Aue in de Oostelijke zone. Vierhonderd mannen tussen 20 en 45 in het dis trict Potsdam hebben bevel ontvangen, zich te melden voor een medisch onderzoek. Diegenen, die reeds zijn opgekomen, hebben order gekregen een jaar te gaan werken in de ura niummynen. Over drie maanden kry- gen zy zes dagen verlof om hun gezinnen te bezoeken. De Rifssen eisen van de Duitse auto riteiten 300 arbeiders per maand voor de uraniummynen. Zy zoeken 3000 arbeiders in de provincie Branden burg, waartoe Potsdam behoort. De arbeiders, die uit de mijnen zyn ont snapt, verklaren, dat- zeer vele mannen sterven. Het voornaamste Prijzen van slachtvee In het voedselvoorzieningsblad van 4 December 1948 zyn overnameprijzen voor slachtvee, t.w. runderen, gras kalveren en nuchtere kalveren opge nomen welke gedurende de periode van 19 December 1948 tot en met 7 Mei 1949 zullen gelden. Deze pry zen zijn voor de runderen van klasse AA, A, B en C hoger dan die, welke in de overeenkomende perioden van dit jaar golden, voor de CC en D klassen lager. Door de verhoging van deze pry zen voor runderen van de beste kwaliteits klasse beoogt het bedrijfschap de aanvoer van dit vee te stimuleren. Yoor graskalveren en nuchtere kal veren zullen in genoemd tijdvak de zelfde overnameprijzen als tot nu toe gelden. De verhoogde overnameprijzen heb ben geen invloed op de consumenten prijs van rundvlees. Grcnspassen yoor Duitsland Volgende week zal een begin ge maakt kunnen worden met het we derzijdse grensverkeer. Ook in Duits land is men haast zover, dat de eerste passen uitgereikt kunnen worden. Angstvallig heeft men er aan Ne derlandse zyde voor gewaakt aan vraagformulieren uit te reiken aan hen, die niet met een officieel stuk kunnen bewijzen, dat men inderdaad in het Duitse gebied een familielid 'heeft wonen, dat dit familielid daar minstens een jaar woont en 111 de ie of 26 graad is. InDuitsland volgt men een andore methode. Daar kan iedereen by zyn burgemeester een formulier aanvragen •en moet men dus naderhand gaan uitzoeken wie wel en wie niet voor een pas in aanmerking komt. Vandaar ook, dat er al 10.000 formulieren uit gereikt zyn. Tegelen kreeg in een periode van drie weken „slechts" 5000, maar dan ook gemotiveerde, aanvragen te ver werken. Daarnaast moeten dan ook nog de Duitse aanvragen dit bureau passeren. Nadat een aanvraag is in gediend moeten in elk afzonderlijk geval nog informaties genomen wor den, zodat normaal pas na een week of drie een pas uitgereikt kan wor den. Een nadeel van de nieuwe rege ling is, dat de oude regeling, voor zover het de uitzonderingsgevallen betreft moeilijker is geworden. D.U.W.-kampen haarden van communisme? Van verschillende zijden zyn in lichtingen gevraagd over de bezetting der D.U.W.-kampen in het voorlopig verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over de begroting van "Wederopbouw. Verscheidene leden meenden, dat de kampen van de D.U.W., evenals de vroegere werkverschaffingskampen, broeinesten van communistische pro paganda zyn. Reeds daarom moeten deze kampen huns insziens hoe eerder hoe liever verdwijnen. Ook het reizen en trekken der bouwvakarbeiders zal zo veel moge lijk beperkt moeten worden. Sommige leden sloten zich by deze opmerkingen aan. Dit betekent in tussen niet, dat zy op opheffing van d9 D.U.W. zouden willen aandringen. Wel zouden zij op reorganisatie wil len aandringen in die zin, dat het. werk zoveel mogelijk aan kleine aannemers wordt uitgegeven, inplaats van aan enkele grote maatschappij en. Voor geestelijke en culturele ver zorging wordt een bedrag van ruim f 800.000 uitgetrokken. Omtrent de voorgenomen besteding hiervan zouden verscheidene leden gaarne nader worden ingelicht. Gouden jubilé Coöp. Centrale Boerenleenbank In intieme kring is Zondag het gouden jubileum van do Coöp. Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven herdacht in een feestvergadering, waar behalve het bestuur en de raad van toezicht ook het voltallig perso neel aanwezig was, alsmede de twee nog in leven zijnde oprichters van de Centrale mgr. Th. v.d. Ma'-ck en deken M. Souren. De officiële feest viering zal eerst in September 1949 plaats vinden. KOPPELVERKOOP een ernstige overtreding. De laatste tijd komt het verschijn sel meer en meer voor, dat bepaalde schaarse artikelen slechts verkrijg baar zijn indien tegelijk andere arti kelen worden gekocht, waaraan het publiek minder behoefte heeft. Zo worden hier en daar zeemleren lappen gekoppeld aan sponsen, choco lade aan suikerwerk, advocaat aan vruchtenwijn enz. In vele gevallen wordt dit zelfs openlijk aangekon digd. Het Dictoraat-Generag.1 van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat, terwijl koppelverkoop in het algemeen reeds verboden is, gevallen waarin aan het publiek minder ge wenste goederen worden opgedron gen, als ernstige overtreding worden beschouwd. De prijscontroledienst zal hieraan in de naaste toekomst bijzondere aandacht schenken. Valse bankbiljetten van 100 gulden in omloop In Zeeland zyn valse bankbiljetten van honderd gulden in omloop. Zowel op Walcheren als in Zeeuwsch-Vlaan- deren is een aantal biljetten door de politie in beslag genomen. Een persoon die een vals biljet ontvangen en weer uitgegeven had, terwijl hjj wist, dat het vals was, is gearresteerd. De valse biljetten zijn een vry' goede imitatie en by een oppervlakkige be schouwing moeilijk van echte te on- dei scheiden. De handtekening van de president van de Nederlandse Bank staat echter iets hoger en het water merk is onduidelijk. De Rijkspolitie stelt in deze vervalsingsaffaire een uitgebreid onderzoek in. DE JENEYERPRIJS. Naar aanleiding van een dagblad- bericht over prijsverhoging van de jenever, als gevolg van een eventuele accijnsverhoging in verband met de totstandkoming van de Economische Unie met België en Luxemburg, deelt het Ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening mede, dat een dergelijke accijnsverhoging slechts by de Wet tot stand kan komen. Er is dus momenteel geen sprake van een prijsverhoging van jenever. Omtrent een eventuele accijnsverho ging is, ter voorbereiding van een wetsontwerp, generlei beslissing ge nomen. Brandstoffen-distributie. Naar aanleiding van enkele desbe treffende geruchten deelt het Minis terie van Economische Zaken mede, dat het niet in het voornemen ligt de brandstoffendistributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Het bonvi ij verkopen van brand stoffen, die onder de distributiebepa lingen vallen, blijft derhalve verbo den. Tegen overtreding van dit ver bod zal streng worden opgetreden. Grote zending NIWIN- goederen naar Indonesië. Onlangs vertrok het ss Garoet naar Indonesië. Met dit schip verzond de NIWIN een grote hoeveelheid goe deren voor onze militairen, waaron der 10 kisten gramefoonplaten, 159 voetballen, 243 binnenballen, iso korfballen, een grote hoeveelheid materialen voor de arbeidstherapie in de hospitalen en twee film-jeeps, die door de Nederlanders in Dene marken en op Curasao zyn geadtop- teerd. Kerstpakketten voor kinderen in Indonesië. In de loop van November heeft de NIWIN in samenwerking met het Nederlandse Jeugd Rode Kruis 10.000 kinderkerstpakketten naar Indonesië verzonden, waar zy in de Kerstweek worden uitgereikt aan kinderen var. alle landaarden, die in Indonesië verblijven in kindertehuizen, hospi talen, weeshuizen etc. De zakjes, welker inhoud bestaat uit speelgoed en versnaperingen, wer den ingepakt door Haagse school jeugd op vrye Woensdag- en Zater dagmiddagen onder auspiciën van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Met ruim f 67.000 op stap. Door "alsheid in geschrifte en het veranderen van bankgirobiljetten heeft een 32-jarige Haagse boekhouder H. A. van D. zich in het tijdvak van September tot November van dit jaar een bedrag van 67.250 gulden toe geëigend, van de stichting waar hy werkzaam was. Van dit geld kocht hy een Chevro let van 13.000 gulden en een radio toestel voor een bedrag van f 1500. Na deze transacties week hij naar Noorwegen uit. Op 1 December keerde hij terug naar Nederland, verkocht zyn Chevrolet en kocht er een andere wagen voor in de plaats. De politie kwam hem op het spoor en toen Van D. wederom naar Noor wegen de wijk wilde nemen, werd hy door de Haagse recherche te Bent- heim in Duitsland aangehouden en door de Britse bezettingsautoriteiten aan de Nederlandse politie uitgeleverd. Dertig duizend gulden kon aan de stichting worden teruggeven. De beide wagens en het radiotoestel werden in beslag genomen. St. Nicolaas-vreugde By de familie W. C. Bruinen Oudshoorn te Honselersdyk is het wat druk geweest tijdens de St. Nico- laasvreugde. 'n Heleboel presentjes en zo, maar de grootste verrassing was wel de komst van een drieling twee meisjes en 'n jongen. Die wil den met pakjesavond nog van de party zyn. Wel dat waren ze ook, maar ze moesten naar het Hippolytus- Ziekenliuis te Delft, aangezien hun gezamenlijk gewicht slechts zeven pond bedroeg. Maar ze doen hun best en hun toestand was bevredigend. SMIRNOFF YLIEGT NIET MEER VIJFTIEN MAAL AFSTAND VAN AARDE NAAR DE MAAN De over de gehele wereld bekende KLM-gezagvoerder Iwan Smirnoff', de man, die met de „Pelikaan" in 1933 in recordtijd de Kerstpost van Neder land naar Indië vloog en terug, heeft Dinsdag besloten op te houden als gezagvoerder van de KLM te vliegen. „Ik heb nu ruim 33 jaar gevlogen en ik acht nu de tijd gekomen dat jongeren mijn taak overnemen. Dit is nu eenmaal het lot van ieder werkend mens," zo kondigde Smirnoff zyn besluit aan zijn loopbaan als vlieger te beëindigen. Hij blijft zyn bijzondere capaciteiten in dienst der KLM stel len, zij het nu in een functie op de grond, n.l. bij de hoofdinspectie be- dryfsuitvoering. In 1940 had hy reeds 40 retour vluchten naar Indië op zijn naam staan. By het uitbreken der vijande lijkheden was hy juist op weg naar Batavia. Hy bleef daar en nam dienst bij de K.N.I.L.M. Van Indië vloog hy naar Australië. Op een dezer vluch ten, toen hij een grote party diaman ten aan boord had, werd zyn toestel neergeschoten. Korte tyd later zat hy echter weer in de lucht en vloog hij voor de geallieerden van de V.S. uit. Na de oorlog kwam hy weer by de KLM. Smirnoff is de nestor der luchtmil- lionnairs. Ongeveer 6.000.000 Km (ruim 15 maal de afstand van de aarde naar de maan) heeft hy als vlieger afgelegd. Alles bij elkaar bracht hy 28.600 uur in de lucht door. Dit is drie en een kwart jaar. Terugblik op het feest 't Wordt steeds moeilijker voor de ouders om tegenover hun kinderen vol te houden, dat er maar één echte Sint Nicolaas bestaat. De grote magazijnen in de steden houden er tegen de zesde December ieder hun eigen Sint op na. En in de kleinere gemeenten zijn het de verenigingen die zich dit jaar wel bijzonder actief hebben getoond. Er zyn zelfs kleinere plaatsen waar een week lang iedere dag Sint Nicolaas zyn intrede deed, nu eens per boot, dan weer te paard, de volgende dag per auto. Kranten brachten bovendien nog foto's van de aankomst per vliegtuig op zo onge veer alle vliegvelden, die Nederland telt. Het is een goed teken, dat in Nederland het leest van 6 December dit jaar over het algemeen grootser en intenser is gevierd dan vorige jaren. Daar tegenover staat echter, dat menige kinderillusie wreed werd verstoord door een teveel van het goede. En het St. Nicolaasfeest is toch in de allereerste plaats een feest voor de kinderen. In een grote stad ligt het probleem vanzelfsprekend anders, maar in de kleinere gemeen ten moet het toch mogelijk zijn wat meer „lijn" te brengen in de viering van de 6e December, zodat voorko men kan worden, dat de kinderen in een week tijd 10 verschillende Sinter klazen een handje geven. Laten we er allemaal eens over nadenken. We hebben er een héél jaar de tijd voor BOTEROMZET ENORM GEDAALD DOOR PRIJS VERHOGING De verhoogde boterprys heeft een enorme daling van het boterverbruik tengevolge gehad. Het bedrijfschap voor zuivel, dat hiernaar een onder zoek instelt, beschikt echter nog niet over voldoende gegevens om nu reeds betrouwbare percentages te noemen. De daling van de omzet is voor de onderscheiden delen van het land ook zeer verschillend. Hoewel de eerste klap voor de zuivelhandel hard is aangekomen, is de verwachting bij het bedrijfschap, dat de binnenlandse markt zich binnenkort enigszins zal herstellen. De stemmen uit de practiik (directeuren van zuivelfabrieken onder anderen) zijn echter over het alge meen pessimistisch. In dit verband kan de vraag gesteld worden of de boter niet van de bon kan. Het vraagstuk van de boterdistributie zit echter gekoppeld aan dat van de margarine, MEER BOTER OP KOMST Textiel als nieuwjaarsgeschenk? Diverse distributie- en rantsoene ringsbepalingen vormen momenteel onderwerp van discussie. De algemene opvatting in Den Haag is thans, dat de weg naar de vrije handel in snel ler tempo zal kunnen worden bewan deld dan men aanvankelijk had voor zien. Het minst bevredigend is de situatie op het textielfront. Niettemin is er reeds overeenstemming bereikt over het feit, dat per 1 Januari dertig textielpunten geldig zullen worden verklaard. Men heeft reeds uitvoerig van gedachten gewisseld over de mogelijkheid de textieldistributie in het, najaar van 1949 op te heffen, doch tot nog toe is geen beslissing genomen. Een autoriteit op dit gebied verzekerde, dat de kans hierop zeer gering is. Waarschijnlijk loopt de textieldistributie door tot 31 Decem ber 1949. Met de boter staat het er beter voor, hoewel de verschuiving van het roombotergebruik naar de margarine storingen veroorzaakt, ook al daar de exportmoeilijkheden voor de room boter zeer groot zyn. Toch is reeds beslist, dat het boter- rantsoen verhoogd zal worden. Ver moedelijk gaat deze verhoging in bij de eerste bonaanwijzing in 't nieuwe jaar. Hoe groot de verhoging is, is nog niet bekend. Op de bonnenlyst komt ook de laatste theebon voor. Het is gedaan met de theedistributie. De vooruit zichten voor de koffie zijn helaas minder gunstig. Het is nog niet. by benadering te bepalen, wanneer ons kopje mokka Bon vrij wordt. Handel en vervoer van biggen Met ingang van Zaterdag zijn de aankoopvergunningen en geleidebil- jetten voor biggen afgeschaft, behalve in het gebied langs de Belgische grens, waar alle bepalingen betreffende het vervoer en het verhandelen onver minderd van kracht blijven. Land- en tuinbouwers, die gerech tigd zijn een fokzeug aan te houden, alsmede erkende handelaren in fok- varkpns mogen varkens in voorraad of voorhanden hebben, zonder dat zij in het bezit van een aankoopvergun ning behoeven te zyn. Andere personen mogen slechts biggen in voorraad hebben, voor zover zy hiervoor een mestcontract hebben afgesloten of een huisslachtingsver- gunning hebben verkregen. Zij dienen dus met het aankopen van een big te wachten tot op hun aanvraag om een huisslachtingsvergunning, dan wel op hun verzoek een contractvarken te mogen opleggen, gunstig zal zijn beslist. De gewichtsgrens voor biggen is voor het gehele land vastgesteld op 35 kg levend gewicht. Voor het aan houden en het vervoer van varkens, zwaarder dan 35 kg blijven de voor schriften als tot nu toe golden voor vark°ns van 25 kg en meer, onge wijzigd van kracht. Straalmotor voor auto's Volgens een artikel in de „Daily Herald" zyn proeven met straalmo toren voor automobielen genomen, welke zulke goede resultaten hadden, dat een begin zal worden gemaakt met het ontwerpen van straalmotoren voor kleinere auto's. De tegenwoor dige straalmotor is ontworpen voor vrachtauto's en autobussen en de proeven zyn in het geheim genomen. Volgens het artikel zal de nieuwe straalmotor gemakkelijk in het achter deel van de chasiss aangebracht kun nen worden. Het rijden zou verge makkelijkt worden, daar slechts op rem, snelheid en stuur gelet zou be hoeven te worden. Een versnelling zou niet nodig zijn. (Ingez. mededeling) en dan WIJZIGING KINDEKBIJSLAG AANGENOMEN1. Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot afwik keling van de geldzuivering aange nomen, alsook de wijziging van de Kinderbijslag. Deze wijziging is als volgt: Voor het eerste kind 40 cent; voor het tweede en derde kind 44 cent per kind en te rekenen van het 4de kind 54 cent per kind. Alles wat er te doen is geweest over de één-gulden bijslag ten gevol ge van de vermindering der regerings subsidies op de voornaamste levens behoeften, heeft geleid tot 't indienen van een wetswijziging der Kinderbij slagwet., welke beoogt een aanvulling te geven op de loonbyslag voor ge zinnen met meer dan twee kinderem. Daarenboven wordt, teneinde te gemoet te komen aan de moeilijkheid dat tengevolge van het inhouden der loonbelasting de loonbyslag van één gulden geen volledige compen satie 'biedt voor de gestegen kosten van levensonderhoud van gezinnen van vier personen, ook voor het 2de kind een aanvulling op de kinderbij slag voorgesteld. Daar het de bedoeling is, deze wet geldigheid te verlenen ook voor het huidige laatste jaarkwartaal, is er alles aan gelegen om haar zo spoedig mogelijk in het Staatsblad te bren gen. Vrye prijzen yoor gebouwd onroerend goed gelden niet yoor boerderijen c.a. De berichtgeving over de onlangs van kracht geworden beschikking inzake het vrijgeven van de prijzen voor gebouwd onroerend goed heeft enig misverstand doen ontstaan. Sommige belanghebbenden blijken van mening te zijn, dat ook boerderijen onder deze regeling vallen. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat zoals de in de Staatscourant van 1 December jl. gepubliceerde beschikking van de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting duidelijk aangeeft van bedoeld onroerend goed uitgezonderd zyn: a. opstallen welke zyn ingericht voor en dienen tot de uitoefening van het landbouwbedrijf; b. bij het landbouwbedrijf beho rende woning. Deze omschrijving stemt overeen met die in artikel 1 van het ontwerp van Wet Rechtshandelingen Land bouwgronden. De thans bestaande prysbeheersing voor boerderijen zal derhalve blijven gelden, totdat de Wet Rechtshandelingen Landbouw gronden van kracht zal zyn. Belgie Maandag zonder tram Maandag hebben in heel België de tram en de buurtspoorwegen op een paar kleine uitzonderingen na stil gelegen. Het publiek werd er niet door verrast, want. al van Zaterdag af wist iedereen, dat men met de waarschijnlijkheid rekening zou moe ten houden op Maandag nergens een tram te vinden. De staking is te be schouwen als een soort van waar schuwing, een demonstratie om te wyzen op de dringende noodzaak de salarissen van het personeel aan te passen. Sportnieuws S.V.Y. In een goed gespeelde wedstrijd is S.V.V. dan toch maar juist, zoals dat in de sportwereld genoemd wordt, met de hakken over de sloot ge komen. Het begon kort na de aan vang al met het onnodig veroorzaken van een strafschop, wat zich in de tweede helft herhaalde. De eerste werd niet, de tweede wel benut. Hier zy een waarschuwing, van handen af heren, zeker wel op zijn plaats. Bovendien jongens, 20 min. voor tijd stond U met 3—0 voor en toch werd het nog een benauwde overwinning van 3 2. Iedereen kon merken, dat de wed strijd voor Venray gespeeld was en daarom maar kalm aan. Is de les in Velden nog niet genoeg geweest. Nee zo komt men er niet. Doorspelen jon gens en proberen er 4 of 5 goals van te maken en zo nodig nog meer. In dien wy daarop kunnen rekenen, dan komen er ook meer overtuigende overwinningen. Zondag de $eer gevaarlijke uit wedstrijd tegen Boxmeer. Hier kan gewonnen worden, maar dan met alle krachtsinspanning. Boxmeer zal zich tot het uiterste inspannen om ten minste één punt thuis te houden, want het degradatie spook doemt voor de thuisclub op. De punten zyn dan uiterst kostbaar en met de moed der wanhoop, kan dan een spannende wedstrijd ver wacht worden. Jongens zorgt voor een overwinning, want dan wordt de thuiswedstrijd volgende week tegen Horst het hoogtepunt van het seizoen. Het tweede kwam met een kleine maar verdiende overwinning uit Tegelen. Jongens, hebben jullie de standenlyst nagekeken De bovenste, Steyl 2, staat boven aan met vijf verliespunten. Venray 2 staat nummer vier met zeven ver liespunten. Onderling moeten een tot en met vier elkander nog ten minste een keer bekampen. Indien Venray 2 al de nog te spelen wedstrijden wint, hebben juilie de beste kansen om kampioen te worden. Jongens zet hem op. Zondag beginnen wij met Boxmeer 2. Onderschat je tegen stander niet, speelt om te willen winnen. Nu de kansen zo staan, doen jullie toch niet onder voor het eerste en derde elftal, die beide toch ook een goede kans maken op het kam pioenschap. Dat zou wat worden drie kampioenen bij de senioren. Ik mag er niet aan denken en toch... het kan. Succes Boys De stand van het derde is Venray 3 8 6 1 1 13 24-12 Melderslo 8 6 0 2 12 42—11 America 2 7 6 0 1 12 28—11 Wanssum 2 7 3 0 4 6 17—18 Swolg.Boys 2 8 3 0 5 6 18—30 B.V.V. 2 7 2 1 4 5 14-11 Ysselsteyn 7 2 1 4 5 17—22 E.W.C. 3 8 0 17 1 4-48 Derde elftallers verdedig je buiten gewoon fraaie kans. Supporters die mee gaan naar Boxmeer, kunnen zich in hot vervolg slechts opgeven in het clublokaal. Ver trek naar Boxmeer om kwart voor één. De wedstrijd Venray -Horst Zondag ïo Dec., begint om kwart voor twee. Jeugdvoetbal. Sinterklaas Zondag bracht geen prettige verrassing, doordat ons A- elftal met een 2—1 nederlaag in Horst A haar meerdere moest er kennen. Voor de rust wist Horst A het eerste doelpunt te maken. Na de rust liet Venray het er niet by zitten en wist na een goed opge zette aanval de gelijkmaker te scoren. Op het eind der tweede helft gaf Horst A onze keper nog éénmaal het nakijken en keerden de onzen met een nederlaag in hun zak naar Venray terug. De spanning in do kopgroep is hierdoor wel zeer sterk toegenomen. Wat betreft de leiding van de scheidsrechter, hiertegen is door Ven ray protest aangetekend. Voor onze jeugdelftallen is voor lopig een „op de plaats, rust" gecom mandeerd, zodat or voor de komende Zondagen geen competitiewedstrijden zijn vastgesteld. Verder verzoeken we jullie aller gebed voor 3 van onze leiders, die volgende week zware dagen hebben vanwege een af te leggen examen. Wy wensen hen het beste toe en veel succes. HOCKEY Onder voor hockey grote en zeer enthousiaste belangstelling werd Zon dag 5 December de wedstrijd tegen de tweede plaats-bezetter Weert I gespeeld. De eerste helft kenmerkte zich door een ongewone nervositeit zowel van Venray als van Weert. De strijd ging voor de rust gelijk op. Aan boide zijden werden goede aanvallen opge zet, die door do achterhoeden werden onderschept. Na tien minuten spelen kreeg Venray een strafcorner te nemen. De bal werd mooi aangegeven door de rechtsbuiten, schitterend door de spil gestopt en oerhard door de rechtsbinnen op manshoogte ingesla gen. Jammer was het dat deze bal juist naast ging. Het spel ble.ef op en neer golven. Zo ging de rust in met een blanke stand. Na de rust kwam Venray erin. Weert liet zich ook niet onbetuigd en schiep meer dan eens gevaarlijke situaties voor ons doel, o.a. werd een 'oal door hen keihard over de lat ge schoten. Een kwartier voor het einde werd ons eerste doelpunt geboren uit een beredeneerde doorgezette bal. die door de linksbinnen behoorlijk hard werd ingeschoten en die via de beenbeschermer van de keeper in het zijnet verdween, (i o). In een hoog tempo werden door de Weerternaren nieuwe aanvallen opgezet, maar de verwachte gelijk maker bleef uit. Verschillende straf corner s werden tegen ons genomen, waarvan geen in een doelpunt werd omgezet. Onder de enthousiaste aan moedigingen van het publiek trokken trnze jongens nogmaals van leer. Uit een voorzet van de linksbinnen wist de midvoor het tweede doelpunt te maken. Enkele minuten later klonk het fluitje van de scheidsrechter, waarmee een einde kwam aan deze pittige, spannende, in hoog tempo gespeelde wedstrijd. Zondag a.s. 12 December om 11.30 uur komt Gel drop in Venray op be zoek. Deze club staat in de ranglijst op de derde plaats. Laten wij deze wedstrijd niet onderschatten, want in Geldrop hebben we maar met 2—0 gewonnen. Wilt U Zondag een interessante wedstrijd zien, gaat dan naar de Leunseweg, opdat U dit nog zo nieuwe, onbekende spel leert kennen en ook waarderen. In tegenstelling met het bericht in het Dagblad van Noord-Limburg, kan Venray a.s. Zondag nog geen kam pioen worden. De dames zyn Zondag vrij. OP DE LEMEN BAAN Het bezoek van „Ons Genot", bij „De Knippers", werd in de A me' een spannende wedslryd met a-a beslist. Echter de B van „Ons Genot" moest de puntjes in Melderslo laten door met 5—3 te verliezen. R.D.Z. had Onder Ons op btzoek. R.D.Z. kan het nog steeds niet verder brengen dan een gelijk spel, Onder Ons moest dan ook tevreden zyn met 4—4 in de A. Woensdag a.s. 15 Dec., aanvang no. 8 7 uur, gaat Onder Ons en R.D.Z. op bezoek in Horst. Onder Ons zal de strijd aanbinden met Ons Plezier, Hegelsum. Wanneer zij de kansen waarnemen, kan hier 'n kleine overwinning behaald worden. R.D.Z. zal op bezoek gaan by de Knippers. Hier wordt verwacht, dat De Knippers de puntjes wel thuis zullen houden. Ons Genot is vry. Jongens, doe je best. Naar de Missie Uit den Bosch ver Franciscanus Fiavk en Gothard Boom om zich aldaar in te missie van Brazilië, maal, dat deze pat< hun Braziliaans mis Duitser schooi t nte Voor het Bosscfce dag terecht <?e ex Jacobs, die in igji 1 schap verkregen lac Hij zou deel he van een groep Du nacht van 3 op 1 1 het ziekenhuis teB< maals gevestigd L t aanklopten. De brw kelders. Toen zuste van Thyssen) don* open te gaan deen duldige Duitsers ee zuster in de rug jro vier dagen oncer he Verdachte Jacc?s schuldigd dit schot 1 Hij was ook de luidi en plundertochten, periode in Boxmeer e vonden en waawij. kleren, fietsen en si' ciborie uit een ter Deze ciborie wmvl van Jacobs te Goh De procureur-fier overtuiging, dat Ja zuster had neergtscl het wettig bewijs 1 Voor de overige ir tegen verdachte ter van is jaar. Uitspraak over 14 Nieuws uit Venray en ar Zoudagsdient Van Zaterdagavoii dagmorgen 8 uur DR. BJ). Alléén voor syoc Visites moeten aag vóór 12 uur. Medry 12 uur en an Klokwijding iit Woensdag wijdè Heer Deken, de m Ziekenhuis, die den Bertilia, de naan t der orde. Verder is in deak is als zijn voorgaig Duitsers is gestotn goten„Caritatemioi de liefde. Ontwikkeling n Do Duitser is 0 De bezettingstyd lei ken nagelaten ei anti-nazi's als dis Schuhmacher eius au er, na dezeSr oorlogen in het op is bepaald hinderijk Sympathie en in voelens, die men ïae en te beheesei niet heldhaftig tesjji H. Theresia, die ui antipathieke meézi nodig was opzoch. keerd in de mensijj pathie te tonen. Sommigen verat door dan te zege „eerlijk" is, zich adi dan men voelt. On pas degene, die zih dan hij behoort t«d Wie zich te m laat leiden, laat ti voor wat verstariij lijk is. VERSTANDIG: J< dreigen ons: als.:n West-Duitsland zie als West-Duitslni gedreven, ooktemr communisme; als onze econoih komst niet mag ii< ductief Duits achtd; CHRISTELIJK: S schulden, zoals a aan onzo schuldenjt vjjandqn". Dit zyn geen ji; maar woorden variD zijn woorden van h welke de rechtvare sluit, maar deze vil Ons moet liet tr de Duitser zyn ;e bereikt; ons moet le' als de Duitser gin gebrek - lijdt. Hoe staat Duitsland. Hoe ar bevolking, haar a gezondheid, haar bh Waar is de nooah Op welke punta te worden ingegrejn gebeuren Weinig' Nederlane sombere werkelijke ondergaan, maar il men hier staat $1 onoplosbaar probldn dat probleem vroren Natuurlyk is d 001ste plaats taal zelf. Maar zy heqei twijfel hulp nodig! Het Katholiek Geestelijke Vernife de bescherming p de Jong werktal art. 3 zijner statin te werken aan nieuwing van il en Midden-Eurotjd lijke maatstaf, inje mate, geestelijk n ontredderd". En artikel 4 14: „Het Genootscbj.' doelstelling en z9a slag van de ft beschouwing. Geestelijke ve®r niet mogelijk Kffl Deze overweging

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2