SPORT van deze mek Steunt 't *tkutif.iónt Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Yan Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VAN DEN HOMBERGH Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen er de aandacht op, dat in de laatste tyd meermalen reclameborden of reclamebiljetten op gebouwen enz. gelegen binnen de be bouwde kom, zijn aangebracht, zonder dat hiervoor vooraf aan hun college vrijstelling is aangevraagd en is ver kregen van het verbod, vervat in artiKel 172 van de Algemene Politie verordening. Met nadruk wijzen zy' er op, dat in het algemeen voor het aanbrengen van alle reclameborden op of aan een onroerend goed, gelegen binnen de bebouwde kom der gemeente vrij stelling van ons college nodig is van het bovenstaande verbod, of een ver klaring, dat bedoeld verbod daarop niet van toepassing is. Ten einde moeilijkheden en kosten te voorkomen wordt daarom een ieder aangeraden om vóór dat tot het aan brengen van een reclame binnen de bebouwde kom wordt overgegaan een afbeelding der betreffende reclame met aanduiding van de plaats waar men deze denkt aan te brengen, aan hun college ter beoordeling voorteleggen. Mocht hieraan niet de hand worden gehouden, dan zal in den vervolge tegen de overtreders proces-verbaal worden opgemaakt en de reclame op hun kosten worden verwijderd. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat de „verordening op de heffing van leges ter Secretarie en van reehtèn wegens verrichtingen van de ambte naren van de Burgerlijke Stand in de gemeente Venray" vastgesteld by raadsbesluit van 6 Juli 1948 no. 179 en goedgekeurd by Koninklijk besluit van 13 October i94Sno. 21 vanaf heden voor eenieder ter lezing is nedergelegd. Gevonden een zilveren rozenkrans, in 't Luxor Theater. Wederom mnziek. Het Harmonie gezelschap van Huize St. Servatius, dat tijdens de bezettingsjaren „onderdook", zal on der leiding van Broeder Cecinius de repetitie's weer hervatten. Voor de nodige nieuwe instrumenten is ge zorgd. Sluiting Engels kerkhof De Imperial War Graves Commis sion verzoekt ons te berichten, dat het Engelse soldatenkerkhof bij het St. Odakapelletje, met ingang van heden, tot nader vast testellen datum voor al het publiek gesloten is. Er is namelyk gebleken, dat het jonge gras een druk bezoek niet verdragen kan. Voeg daarby, dat ondanks het drin gend verzoek om dit niet te doen, men toch met kinderwagens en hon den op het kerkhof is gekomen, die beide hun sporen hebben achterge laten, dan is het logisch, dat men het gras een kans wil geven. Dus voorlopig niet op het Engelse kerkhof Feest bij de buurtverenigingen Nu de Hoenderstraat begonnen is, wil de Noordkant van ons dorp na tuurlijk niet achterblijven en daarom was er deze week in zaal Schellen weer een bandje aan het spelen, werd de grote buurtfamilie getracteerd en werd er gezongen en voorgedragen. Er was plezier en er werd gefeest. In een woord het was schoon en 's avonds laat gingen de mensen van Overloonseweg, Gasstraat, Maasheese- weg en Heuvel tevreden naar huis. Politie-diploma De wachtmeester der Rijkspolitie Heidens alhier slaagde voor het po litie-diploma, terwijl groepscomman dant Dyckman slaagde voor het di ploma aantekeningen. Ook de wachtmeester M. Valckx uit Oostrum, thans te Montfort, slaagde eveneens voor het politiediploma. „Dr. Knock" Onder hoogspanning wordt er de laatste dagen gewerkt, om te komen tot een gave voorstelling van het meesterwerk „Dr. Knock". Het is geen gemakkelijke opgave, die Hioob zich heeft gesteld door dit blij spel op haar reportoire te nemen, maar zij hoopt deze in ieder geval tot een goed einde te brengen. Het is wel eens goed, dat ook het Venrayse pu bliek eens kennis maakt met een van die charmante Franse blijspelen. Dr. Knock heeft de practijk van dr. Parpalaid in Saint-Maurice over genomen, hij komt tot de ontdekking, dat die practijk nogal verlopen is, maar hy neemt zich voor het canton van onwetende en kerngezonde men sen om te vormen tot een streek, waar de geneeskunde hoogtij viert Wij zien hoe hy ziin propaganda- apparaat in werking stelt en hoe hy slaagt in zyn opzet, beter dan iemand zou durven verwachten. Agentschap Holland-Amerika- lgn te Yenray. Do Rotterdamsehe Bank NV. cor respondentschap Venray is aangesteld tot agent van do Holland-Amerikalén voor Venray en omgeving. Gegadigden, welke naar de Ver enigde Staten, Canada. Cuba en Mexico willen reizen, kunnen dus voortaan hier terecht voor inlichtin gen en passage-biljetten. Uitvoeringen De jaarlijkse uitvoeringen van Fanfare en Toneelclub te Leunen, mochten wederom op een zeer druk bezoek rekenen. Zowel muziek als toneel hadden veel succes. De hierbij gehouden collecten voor Thuisfront brachten de aanzienlijke som van ruim f i70,— op. Uitvoering op cl© Smakt In het pelgrimshuis te Smakt had twee maal voor een volle zaal de op voering plaats van een toneelstuk over het leven van onze jongens in Indo nesië. Het stuk, dat een goede pro pagandistische waarde voor het Ka tholieke Thuisfront heeft, werd goed gespeeld, ondanks technische moeilijk heden. Zonder de andere spelers iets te kort te willen doen, verdient Bart (Jo Bastiaans) een bijzondere vermelding. Ook de zeer zware rol van dr. van Meel (A. Weyenberg) werd met be heersing gespeeld en ook „de Koster" toonde zich een goed toneelspeler. Aalmoezenier Speonders (J. Sanders) wist steeds de juiste toon te treffen, Wanneer de toneelgroep „Excelsior" begin Januari naar Venray komt, verdient het gezelschap een volle zaal. Niet alleen spelers en spel, maar ook het doel is dat ten volle waard. Voetbalvereniging en Fanfare die zo berooid uit de oorlog kwamen, varen er wel by. Overnamemarkt Yenray Maandag werden aangevoerd 13 stuks grootvee en 29 kalveren. Liefdadiglieidstcntoonstelling van duiven te Horst Ten bate van de t.b.c. bestrijding zal Zondag 28 Nov. a.s., in het patro naat te Horst, een grote nationale postduivententoonstelling georgani seerd worden. Sinds kort is in Horst een comité opgericht, dat alle standsorganisaties omvat en tot doel heeft inzamelingen etc., te houden voor de bestrijding van de gevreesde t.b.c., „de witte pest" genaamd. Er worden dus geen aparte collectes meer gehouden voor Santos, Herwonnen Levenskracht enz. Toen dit nieuwe comité een beroep deed op de duivenmelkers in Horst, was de Luchtbode direct spontaan bereid om medewerking te verlenen en werd besloten een tentoonstelling te organiseren ten bate van het t.b.c.- fonds. Het resultaat zal geweldig zijn, want thans schreven reeds 900 duiven in. Aan deze tantoonstelling is tevens een loterij verbonden. Meer dan iso prijzen werden beschikbaar gesteld. Tevens hebben de duivenmelkers kans aan bekers, medailles en diploma's. Er wordt gekeurd op vlieg- en kweekras. Voor de entrée's worden speldjes verkocht, voorstellende een duif, in het teken dus van de expo sitie. De opening geschiedt Zondag om 12 uur door Burgemeester Dr. H. van Grunsven. Als keurmeesters fun geren de heren Knappers en Lam bregts uit Rosen daal. Afgaande op de liefhebberij van de duivensport in Noord-Limburg en rekening houdend met het beoogde nobele doel, is het zeker, dat deze expositie volkomen zal slagen. Daar om zal deze tentoonstelling van succes verzekerd zijn, tot heil van de t.b.c.- bestryding in heel de gemeente. Horster weekmarkt Deze week was de totale aanvoer 69 dieren. Hiervan 4 stuks rundvee voor de vrije markt, 29 stuks slacht vee, 15 kalveren en 21 bisgen. De aanvoer van biggen was deze markt dag ongekend slecht. Geen wonder dat de prys hoog was. Handel vlot. Nieuwe Busdienst Met ingang van j.l. Maandag is een nieuwe busdienst begonnen door de Maasbuurt-spoorweg vanaf Deurne Liesel-Neerkant—Meijel. Er worden zeven diensten per dag gereden. Voor de bewoners der aangesloten dorpen wordt dit een groot gemak. CONTACT-AVOND van Limburgs Thuisfront te Merselo De opgezette Contact-avond te Mer selo, die werd gehouden op j.l. Maan dag 22 Nov., is buitengewoon goed De Voorzitter opende de vergadering met het gebed voor onze Jongens in Indië. In zijn openingswoord bracht hy het werk van het Thuisfront nog eens naar voren. O.a. de geestelijke en stoffelijke verzorging van onze militairen in Indië. Elke derde Zon dag van de maand is de Thuisfront- Zondag. Dan wordt de H. Mis opge dragen voor het welzijn van de Indo nesische volkeren en van onze mannen over zee. Spreker van deze avond wasAalm. Neijens van het K.N.I.L. Spreker heeft twee uur lang een volle zaal bezig gehouden. Hij bracht hen terug naar het land, waar 7 van onze jongens verblijven. Bracht verschillende be levenissen van zich naar voren en ook die hij met zijn Bataljon heeft mee- S.V.V.-NIEL'WS "Wegens de interland wedstryd België—Holland, lag de competitie, op enkele wedstrijden na, stil. Zondag zal het competitierad weer op volle toeren draaien. S.V.V. zal thuis de strijd aanbinden tegen Arcen. Het zwakke begin van Arcen schijnt voorbij te zijn. Om uit slechts met 2—1 van Horst te verliezen en om gelijk te spelen in Panningen zijn ver richtingen die er zijn mogen. Doch thuis wisten zy bovendien met 5—3 van Boxmeer te winnen en tegen Mill met 2—2 gelyk te spelen. Hieruit kan men zier., dat Arcen niet te onderschatten is. Integendeel zal S.V.V. met haar beste spel voor de dag moeten komen, om de winst thuis te houden. Het tweede is vrij en zal Zondag kunnen genieten van een pracht- wedstrijd. Het derde zal zich inspannen om haar uitwedstrijd wederom in een overwinning om te zetten. Veel succes boys Zondag 5 Dec. speelt het eerste thuis tegen Panr.ingen. Het tweede brengt een bezoek aan Tegelen 2. JEUGD-VOETBAL VenrayA bracht de beide puntjes mee uit Horst. Met 4—2 werd van Horst B gewonnen. We verwachten van A betere resul taten en tegen Wanssum zullen ze een ander spel moeten laten zien, anders is het met de overwinningen reeks gebeurd. Venray B speelde ondanks twee invallers een goede wedstrijd tegen Hegelsum A. Een 3 overwinning nadat ze met i - o hadden achterge staan. Vooral na de rust werd er goed spel gegeven en wanneer de voorhoede spelers niet teveel hun kans afwachten, maar zelf de kans zoeken, dan kan er ook van America gewonnen worden. Venray D speelde tegen haar broertjes van E en het was 'n slech te wedstryd. Vooral de groteren van D lieten het er lelijk by zitten. Ven ray D wist op het kantje met 3—2 te winnen, al hadden ze verdiend met dezelfde cijfers te. verliezen. Schaak-bericht De Venrayse Schaakvereniging ,;De juiste zet" heeft haar competitie goed ingezet, door zyn eerste wedstrijd tegen Venlo III te winnen met 812 i V2. [lier volgt de gedetailleerde uit slag 1 P. Jan-Joseph o.f.m.—P.Haanen i o 2 P. Otger o.f.m.—J. Jansen i—o 3 H. Swuste—N.J. Hendriks 1—o 4 M. v.d. Venne—N. Hendriks i—o 5 W. v. Hettema—F. Hendriks 1—o 6 P. Rouvroye—N. Daemen 1—o 7 D. de Vos—J. Kooyman o s J. Verhaegh—"W. Sanders O 9 W. Didden—S. Klumpers o— 10 J. Clevers—J. Friesen Vj Va Spreker die zelf 13 jaar in Indië is geweest en ook de oorlog met Japan heeft meegemaakt is zelfs krijgsge vangene geweest. Velen hebben hier nader met land en volk kennis kun nen maken. Het moreel der jongens is goed, vooral post uit het vaderland wordt door onze jongens gevraagd. In het tweede jaar van verblijf in Indië is nieuws uit eigen dorp wel het belangrijkste. Aan het einde van zijn spreekbeurt haalde Aalmoezenier Neyens nog enkele belevenissen aan, die hy mee maakte met de landingen in Indië, die somtijds spannend waren ver lopen. Over enkele maanden hoopte Aalmoezenier Neyens weer terug te keren om zyn werk voort te zetten. Intussen was er nog een liedje ge zongen van„De jongens van 6 R.I." Met genoegen kunnen we terugzien op een welgeslaagde avond. Totaal Venray Venlo 8V2— 1 Va Op de lemen baan Nagekomen uitslag van 17 Nov. De Knippers—Ons Plezier, A 6 2; B 7 -1 voor De Knippers. Hier hebben „De Knippers" laten blijken, dat ze nog lang niet zo slecht knippen. Woensdag j.l. speelde R.D.Z.—Ons Genot. Hiervan hadden we reeds een gelykspel verwacht en deze was dan nok 4—4. Er werd goed gespeeld, dit blijkt ook uit de party uitslagen. R.D.Z. had deze wedstryd echter kunnen winnen, maar er ontbrak technisch werk, waar Ons Genot van profiteerde. Woensdag a.s. 1 Dec., 7 uur, zal R.D.Z. A op bezoek gaan bij Onder Ons, waar ze goed zal moeten op passen wil zij eer. gelykspel behalen, want Onder Ons wil de puntjes terug hebben die zy bij Ons Genot, achter moest laten. Ons Genot krijgt Ons Plezier np bezoek. Ons Plezier wil er ook eens plezier van hebben, maar Ons Genot zal de puntjes liever zelf houden. Wat ook wel zal gebeuren. Veel succes! HOCKEY Tegen iedere verwachting in zal de Hockey-competitie in een ruk worden afgespeeld. Het programma voor de komende wedstrijden is als volgt: Zondag 28 Nov. Venray—Green Star (Heerlerh.) 5 Dec. Venray—Weert 12 Dec. Venray—Geldrop 19 Dec. Venlo—Venray 9 Jan. Schaesberg—Venray Om in vorm te blijven werd afge lopen Zondag een. mixed trqiryings- wedstrijd gespeeld, welke een vlot verloop had en door de B-ploeg met 3—0 gewonnen werd. A.s. Zondag komt Heerlerheide op bezoek aan de Leunseweg. De wed strijd vangt aan om precies 3 uur. De eerste wedstrijd van dit seizoen werd ook tegen deze club gespeeld en wel met een Venray's elftal dat uit slechts negen spelers bestond. De uitslag 0—0 spreekt voor zichzelf. Zondag is H.C.V. geheel volledig, zodat wij onze jongens een heel goede kans durven geven en wy het aan wezige publiek een frisse pittige wedstryd kunnen garanderen. Ons dames-elftal is Zondag a.s. vry Y.V. Oostrnm. De overwinning, die ons eerste, op Zondag j.l. na een keiharde wedstrijd van de sector Broekhuizen meebracht was klein, maar waardevol. De derde plaats is al tamelijk ver zekerd en nu Lottum bovendien ver loor, is het nog verre van zinloos, in de komende wedstrijden geen puntje meer te verspelen. Laten we daar morgen Zondag in Meerlo alvast aan gaan denken. Onze Junioren kwamen deze keer eens van een koude kermis thuis. Onze A verloor met tien spelers in Horst met 8 0. Over het zonder af melding niet opkomen, is voldoende gezegd. Het wordt tyd, dat hiertegen meteen, zonder meer maatregelen worden genomen. B moest eveneens met schreeuwen de cijfers de vlag strijken. Zelfs een nederlaag van 7 0 is geen schande jongens, maar wel dat men van vreemden moet horen, dat jullie nogal aardig kunt kankeren op elkaar. Laat dat nu tenminste eens afgelopen zijn. Ons noodterrein komt liopenlyk Zaterdag in gereedheid. Dan zullen we ook weer eens thuiswedstrijden gaan krijgen. Het definitieve nieuwe veld zal nog wel wat op zich laten wachten. Het toneelstuk van de Vlam heeft helaas de financiële moeilijkheden nog by lange na niet kunnen op lossen. Toch is hier een woord van dank op zijn plaats voor hen, die door de uitvoeringen te bezoeken, onze sport vereniging hebben gesteund. Het voornaamste Zorg 0111 missionarissen in China By de Katholieke Missie in China heerst ernstige ongerustheid omtrent het lot van de bijna 70 missionarissen, die zich in Tsi-Nan bevonden op het ogenblik, dat deze stad door de com munisten werd veroverd. Het betreft hier 42 priesters, groten deels Franciscanen, (23 Duitsers en 19 Chinezen), alsmede vier Franciscaner broeders, 16 Zusters Franciscanessen van verschillende nationaliteiten, 4 Duitse zusters van de Congregatie der Onbevlekte Ontvangenis en 3 Chinese Liefdezusters. Om eens na te denken 1 Een paar cijfers om eens over na te denken. In de eerste drie maan den van dit jaar kwamen er 33179 verkeersongevallen voor (1947: 27778) Aantal doden in 1948 (3 kwartalen) 610; meer dan twee doden per dag langs dè -weg. Zouden we 't nu met z'n allen niet iets veiliger kunnen maken langs onze wegen: denk er nog eens aan: vandaag weer twee mensen dood door het verkeer, morgen ook en overmorgen Bonnen sinaasappelen «aauge wezen Binnenkort zullen weer sinaas appelen beschikbaar worden gesteld. Ter verkrijging daarvan moet men de bonnen 414 en 420 Algemeen uiterlijk 4 December by een handelaar in groente en/of fruit inleveren. Bon 414 Algemeen (voor houders van A-, B- en C kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 420 Algemeen voor houders van D- en E-kaarten) op een kilo AARDAPPELMEEL OOK IN WITTEBROOD Ook de bloem voor het wittebrood zal voortaan met 10 percent aardap pelmeel worden gemengd. De maal derijen en hoogmolens zijn Maandag met het mengen begonnen. Daar er nog voorraden bloem van oude samen stelling zyn, zullen enkelo weken verlopen, eer brood van nieuwe samenstelling in de verkoop komt. Bomen in (le Noord Oostpolder Het is gedaan met de eentonigheid van het landschap in de Noord-Oost polder. Eiken en beuken worden in grote getalen geplant en ieder dorp krygt zyn eigen bos van 10 ha. Bij het hoofddorp Emmeloord komt zelfs een bos van ongeveer 60 ha. Ook sportvelden worden in deze recreatie- bossen aangelegd. Bovendien worden by De Voorst (naby Vollenhoven) by Urk en by Kuinre grote boscomplexen aangelegd, die als productiebossen zullen dienst doen. De aanleg geschiedt op gronden, die voor de landbouw ongeschikt zijn. Op deze wyze kan de grond toch Dog productief gemaakt worden. De opper vlakte van het bos bij De Voorst zal ongeveer 600 ha bedragen. Dat by Kuinre wordt twee maal zo groot- Aangezien de polder bij het voor malige eiland Urk nog niet in cultuur gebracht is en de bestemming van de grond nog niet bekend is, kan de grootte van het aldaar aan te leggen bos nog niet vastgesteld worden. De gehele bebossing geschiedt onder leiding van Staatsbosbeheer. Van de 2000 ha aan te leggen bossen is thans 250 ha beplant. Bij een aanrijding gedood Dinsdagavond is mevr. Haffmans— Loeff, echtgenote van de burgemeester van Aarle-Rixtel, toen zij in Helmond uit een autobus stapte, door een auto aangereden. Mevr. H. werd zeer ernstig gewond er. overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Honderdduizend kilo witte kool vernietigd We hebben reeds eerder gemeld, dat de witte kool dit jaar zo groot is, dat ze voor een deel onverkoop baar is, waarbij komt, dat een gedeelte door stipziekte is aangetast en dat er vrijwel geen export is. Op de veilingen te Roosendaal en Steenbergen werden in de afgelopen week tienduizenden kg witte kool aangevoerd, die niet kon worden ver werkt. De Veilingsver. „Noord-W.-Brabant" te Steenbergen vernietigde niet min der dan 50.000 kg, een gewicht, dat door de veiling te Roosendaal werd geëvenaard. Grote hoeveelheden witte kool liggen te Steenbergen op het vernietigingsterrein te rotten. Een bord „besmet" moet het publiek weer houden de kool mede te nemen, hetzy voor persoonlijk gebruik, hetzy voor bestemming als veevoeder. De Overheid heeft intussen inge grepen. De boeren die hun witte kool aan de veiling aanbieden krijgen hier voor een bedrag van f2.50 per 100 kg. Organisatie van ond-N.S.B.-ers opgespoord INVAL IN HOOFDKWARTIER; TWEE ARRESTATIES Te Amsterdam is een organisatie van politieke delinquenten, gesticht door voorwaardelijk veroordeelden, ontmaskerd door de dienst van de Rijkspolitie, belast met de opsporing van voortvluchtige politieke delin quenten. De organisatie verleende steun aan oud-NSB-ers, die niet in hun levensonderhoud kouden voorzien of om andere redenen financiële hulp nodig hadden en aan voortvluchtige politieke delinquenten. Onder de leden bevonden zich ook ongewenste vreem delingen. Het hoofdkwartier van de organisatie was gevestigd in een huis in Amsterdam, dat een soort arbeids bureau heette te herbergen en waar voortdurend vergaderingen werden belegd. Tot nu toe zyn twee arresta ties verricht. In het hoofdkwartier deed de rijks politie dezer dagen een inval. Een nogal brutaal optredend persoon weigerde de politiemannen hardnekkig de toegang, maar twee van hen slaagden er in aan de achterzijde het huis binnen te dringen. Zy legden beslag op een kaartsysteem en de volledige administratie van de orga nisatie, welke onder andere een bekend radio-propagandist uit de bezettingstijd als medewerker in dienst had. Deze man heeft gelden, bestemd voor de ondersteuning van politieke delinquenten, ten eigen bate aange wend. Van de twee gearresteerden was er één voorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Tegen de ander, die reeds een veroordeling achter de rug had, zyn nu nieuwe feiten be kend geworden. Het onderzoek wordt voortgezet. In d9 komende dagen zyn tal van arrestaties te wachten. STABIELE PRIJZEN YOOR VOEDERGEWASSEN „Onze dollarschaarste creëert de markt voor al het in Nederland ge produceerde veevoer en de prysbe- scherming geeft er de minimumprijs aan. Ziedaar het schema, dat het beeld van de mogelijkheden voor de Nederlandse landbouw aangeeft." Deze uitspraak deed Maandag de directeur- generaal van de Voedselvoorziening, dr. ir. S. L. Louwes, tijdens de alge mene vergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw. Het ligt niet in de bedoeling, zo zei de heer Louwes, de prijzen veel te wyzigen. Er zal zich een prijsvor ming van de voedergranen en de voedermiddelen op de binnenlandse markt ontwikkelen, die d6 minister taxeert op 18.— tot 21.— gulden per 100 kilo graan, 18.— gulden zal wel het allerlaagste zyn en 21.— gulden vermoedelijk niet het hoogste. Bij deze prys zal de aardappelprijs zich aanpassen, zodat daaruit een aardap pelprijs kan volgen van 4.— tot 4.50 gulden per 100 kilo veldgewas, als minimum-pry's voor voeraardappelen. Goede consumptie- en pootaardappelen zullen een hogere prys opbrengen. De landbouw kan er zelf enorm veel aan doen om de minimumprijs van 4.— tot 4.50 gulden te halen. De prys voor voergraan op het eigen bedrijf volgt' uit de importprjjsv Zolang het stelsel van do gecentraliseerde invoer van granen bestaat, is de prijs ge makkelijk te handhaven. Bij een vrije individuele import moeten de prijs fluctuaties van granen door een stel sel van heffingen binnen de perken worden gehouden. „De regering", zei de heer Louwes, „kan het raam scheppen van een landbouwpolitiek, hGt is aan de land bouw dat schema uit te voeren. In het belang van ons volk is dus nood zakelijk een zeer intensieve samen werking tussen overheid en land bouw." „K" wordt „nul" De P.T.T. heeft in beginsel besloten op de kiesschyven van de telefoon toestellen de „K" en de eventueel daarop voorkomende andere letters, te laten vervallen. Geleidelijk aan zal in de telefoongids de aanduiding „K" worden vervangen door het cyfer „0". BONNEN WERKKLEDING Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding Ho en L9tot nader order geldig zyn voor het kopen van werkkleding. Op de bon nen H 9 kan men kopeneen overall of een werkpak van drill, keper of saty'n, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 9 kan men kopeneen werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t.m. H 12 en L 10 t.m. L 12 zyn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. H 8 en L 1 t.m. L 8 en de rantsoenbonnen F C en F D blyven voorlopig geldig. BLITTERSWIJCK KRIJGT NIEUWE SCHOOL De school in Blitterswyck, die sinds de bevrijding is gevestigd in een oude Engelse legerbarak, welke thans half vergaan is, gaat verdwijnen. Begin 1949 begint men met de bouw van een nieuwe school, zodat aan deze wantoestand dus binnen afzien bare tyd een einde zal komen. ROSKAM WEER YRIJ 31/: JAAR GEVANGENISSTRAF Het vonnis van de Vierde Kamer van het Arnhemse tribunaal van drie en een half jaar met aftrek van voor arrest, uitgesproken over Evert Jan Roskam, voormalig leider van de Ned. Landstand, wordt bekrachtigd, zodat Roskam onmiddellijk in vrijheid wordt gesteld. Aldus mr. R. Lion, voorzitter van het Nijmeegse Tribu naal, waar Roskam in een langdurige zitting voor de derde maal moest voorkomen. YERHOGING YAN YETRANTSOEN SLA-OLIE OP DE KEUZEBON Zoals reeds bekend, zullen de krui- deniers in Januari a.s. een vasf bevoorrading met slaolie krijgen.: „De Kruidenier" meldt nu in aan' sluiting hierop, dat de sla-olie dan gebracht zal worden op de keuzebon van margarine of boter of vet. On' de veertien dagen komt er dus eer bon uit voor margarine of boter 0 vet of sla-olie. Tegelijkertijd zal ook het rantsoen worden verhoogd. Steenkoolwinniug heeft millioeuentekort Naar aanleiding van het verslag dei- Tweede Kamer betreffende de be groting van de staatsmijnen voor 1949 deelt de minister van Economische Zaken o.m. mee, dat het verlies, dal de staatsmijnen in 1948 zullen lijden op de koolwinning met inbegrip van brikettering en centrales, naar schat ting exclusief afschrijvingen rond f 15.000.000 bedraagt en inclusief af schrijvingen Ca f 24.400.000. Aangezien een nieuwe regeling met betrekking tot de kolenpry's loco mijn in voorbereiding is, heeft, het naar mening van de minister weinig nut een raming te geven van liet verlies op de koolwinning voor 1949. Het ligt I in de bedoeling de koolwinnings- bedrijven een redelijke opbrengstprys te verschaffen. De productie per mijnarbeider per 1 ondergrondse dienst is sedert 1945 f aanzienlijk toegenomen maar staat I toch nog ver beneden die van 1938. I In laatst genoemd jaar was die productie bruto 3032 kg en netto 2398, l in 1939 resp. 3068 en 2393; in 1945 1648 en 1223; in 1946 2118 611 1593; I in 1947 2173 en 1627 en in 1948 on- geveer 2290 en 1685. Stelt men de f productie van 1938 voor beide groepen I op 100 dan was dat in 1943 resp. 54 I en 51; ih 1946 steeg dat tot rosp. 70 I en 67, in 1947 tot 72 en 69 en in 1948 verwacht men, dat het ongeveer 76 en I 71 zal zijn. Ruim 100.000 Russen na de I oorlog gedeserteerd. Meer dan 100.000 deserteurs uit de Russische bezettingslegers en Sovjet-bestuursinstanties in Duitsland hebben zich na de oorlog ter be schikking van de Westelijke gealli eerden gesteld. In hoge Westelijke militaire krin gen, waar deze cijfers verstrekt zyn, acht men dit getal hoewel het lager ligt dan de over-optimistische schatlingc-n, die sommigen hebben gedaan „indrukwekkend". Deze kringen wijzen er op, dat dit leger deserteurs afkomstig is uit een strijdmacht, die drie jaar geleden door een reeks overwinningen in Oost Duitsland op het toppunt van haar roem kwam en die sedertdien met propaganda is doordrenkt om haar moreel op peil te houden. Het zwakke punt van de ruim 300.000 man tellende 20 Russische bezettingsdivisies in Duitsland, die sedert twee weken hun winterkwar tieren hebben betrokken, is het moreel. Het aantal deserties is tijdens de over plaatsingsoperaties der Russische troe pen iets verminderd. Westelijke militaire waarnomers twijfelen er niet aan, dat het aantal deserteurs aanzienlijk zal stijgen, zodra de Russische troepen in hun winterkwartieren ten gevolge van de te verwachten strengere discipline ontevreden zullen worden en door het achterwege blyven van velddienst zich zullen gaan vervelen. Hoewel volgens een overeenkomst tussen de Amerikaanse militaire gou verneur Clay en zyn Russische collega Solofski alle Russische deserteurs on- middellyk moeten worden uitgeleverd, hebben de deserteurs de laatste tyd deze moeilijkheid omzeild door zich uit te geven voor politieke vluchte lingen. Zy weten, dat de Amerikaanse autoriteiten de uitlevering van poli tieke vluchtelingen altijd weigeren. INGEZONDEN In ons goed Venray is sinds de be vrijding veel doelloos afgebroken, maar ook weer veel opgebouwd. Een ding is men echter nog vergeten. Aan het Henseniusplein stond eertijds een stenen gebouwtje, waar men van twee kanten in en uit kon. Het stond er na de bevrijding alléén. Toen werd het afgebroken. Maar tot heden is dit onmisbare gebouwtje, wat het enigste was in ons gehele dorp be halve aan Paterskerk, niet vervangen. Dit zou voor ons Venrayers nog wel te overkomen zijn, doch voor de vreemdeling is dit niet alles. Voor de talrijke reizigers van de Vitesse, die aankomen en vertrekken en met marktdagen is dit voor velen een grote last. De buurt kan er over meepraten. Kunnen B. en W., de Raad of Gemeentewerken, nu niets vinden 0111 dit euvel te verhelpen. Ik hoop het. EEN BUURTBEWONER. DISTRIBUTIEKRING VENLO. Vervolg uitreiking bonkaarten le en 2e periode '49te Leunen Maandag 29 Nov. van 9.30—3 u., de letters A tm. L. Op Dinsdag 30 Nov. van 9.30 tot 3 uur de letters M tm. Z. Te Merselo Donderdag 2 Dec. van 9.30—3 uur de letters A tra. L; op Vrijdag 3 Dec. van 9.30—3 uur de letters M tm Z. Door het publiek mede te brengen: stamkaarten met inwisselingsbonnen; a.s. en jonge moeders tevens het in legvel CA of CB.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2