Uit den Raad. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVENT Schoolgeldregelingen moeten worden herzien. Brief uit Canada. Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Ondanks het feit, dat verschillende heren er niet op tyd waren, begon de VOORZITTER klokslag half viel en waren er al diverse punten door- gehamerd, voordat de Raad, met uitzondering van de heren Pubben en Vermeulen, voltallig was. De notulen van de vergadering op 22 Oct. 1948 werden onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het betrof hier een schrijven van Ged. Staten, waarin de onderhandse verhuring van het Postkantoor, dat werd goedgekeurd en een schrijven van de Minister van Justitie, waarin werd medegedeeld, dat door Z.H.Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens de auxiliare kerken van Castenray, Ysselsteyn, Leunen, Merselo en Oostrum in de loop der jaren tot succursale kerken verheven zijn. Een bezettingsmaatregel, betreffen de het geven van inlichtingen hit het bevolkings- of verblyfregister, en de heffing hiervoor werd opge heven door de Regering. B. en W. heeft thans zelf een ver ordening hiervoor samengesteld, die al de voorgaande vervangt en de Raad ging, zonder hoofdelijke stem ming, hiermee accoord. Aankoop van grond. De bocht aan de Stationsweg en begin Maashezerweg zal omgelegd worden en hiervoor is een stuk grond nodig van L. Ousters en Wed. M. Goumans—Rutten. Er zyn nodig resp. 170 M2 en 430 M2 grond, tegen f6.— per M2. Tesa- men wordt dat dus f 3600.—, welk bedrag als kosten van uitvoering van het herbouwplan by de verrekening tussen Ryk en Gemeente kan worden opgegeven. De kopers behoeven eerst de nog aanwezige opstallen weg te ruimen, als de nieuwe percelen ter plaatse gereed zyn. De Raad had ook tegen dit voorstel geen bezwaar. Het Bestuur van de Ambachts school is voornemens, zeer spoedig over te gaan tot uitbreiding van de school met een cursus voor metaal bewerking. De Raad moet nu ver klaren, dat de oprichting en instand houding van zulk een cursus nood zakelijk is, voordat by't Departement van Onderwys de benodigde toestem ming hiervoor gevraagd kan worden. De Raad gaf van harte hiervoor de nodige verklaring. Ook een wijziging van de verma kelijkheidsbelasting, waarin niet langer aan het oordeel van B. en W. wordt overgelaten, of er sprake is van een danscursus, kreeg zonder commentaar de vereiste goedkeuring. Er is ook een nieuwe bezoldigings maatregel in de maak voor de heren secretarissen en ontvangers, maar in afwachting daarvan hebben Ged. Staten gemeend, zelf reeds een salaris vast te moeten stellen, waarin alle toelagen welke gegeven zijn sinds Juli 1947, zyn opgenomen. De Raad vond ook dit zondermeer goed en Ged. Staten zullen daarvan mededeling gedaan worden. Mesthoop Exit. De mesthoop aan de is reeds dikwijls een „hoop des aan stoots" geweest. Nog steeds wordt onderhandeld over verplaatsing, maar voor alle voorzichtigheid zou B. en W. graag een stok achter de deur hebben, door sommige artikelen van de Politieverordening zodanig te ver anderen, dat afdekking en demping van een mesthoop met aarde kan voorgeschreven worden. De heer VAN HAAREN was van mening, dat B. en W. toch sterk ston den met de Hinderwet en deze ver anderingen daardoor overbodig zyn. De heer OUSTERS was bang, dat door deze maatregelen vele boeren gedwongen zouden worden om hun mesthoopmet aarde af t e dekken. De heer REINTJES was daar aanvankelijk ook voor bevreesd, maar hier was duidelijk een noodtoestand en zo moest men deze maatregelen ook beschouwen. De heer Fr. JANSSEN meende, dat dit rustig aan B. en W. overgelaten kon worden ieder geval te be kijken en daarna te handelen. Dit beaamde ook de VOORZITTER die daarbij nogmaals de hoop uitsprak, dat deze zaak eindelijk in der minne geregeld kon worden. Deze maat regelen worden niet alleen genomen om een last voor de buren te ver hinderen, maar ook voor de volks gezondheid. Daarmede was de Raad tevreden en werden de veranderingen goedgekeurd z.h.st. Kampen in Ysselsteyn De kampen in Ysselsteyn, ook een oude struikelblok ih de Raad, hebben hun laatste bedrijf gehad. De stenen gebouwen van de kampen B, C,D en E, krygt de gemeente gratis van het Ryk, mits zy het terrein oplevert vry van funderingsresten e.d., wanneer de boel wordt afgebroken. De houten kokswoning met aanbouw, staande in kamp E kost echter f6750,—maar heeft een grotere waarde. Gaat de Raad met dit voorstel accoord? De heer Fr. JANSSEN sprak zyn voldoening over uit dat nu eindelijk kamp Ysselsteyn een juiste bestem ming krijgt en nog wel voor een dergelijke pry's. Ook de heer WISMANS stemde hiermede in. De VOORZITTER vroeg verder B. en W. te machtigen de nodige her stellingen uit te voeren in overleg met de desbetreffende Raadscommis sie, daar b.v. uit de kokswoning twee woningen temaken zyn. De heer de BRUYN hoopte het werk aanbesteed te zien, maar de VOOR ZITTER was van mening, dat eigen Gemeentepersoneel de zaak zou klaren. Gas en gasperikelen De toestand van onze gasfabriek is hopeloos, op 15 October vertoonde de laatste nog in gebruik zijnde kleine retortoven zulke defecten, dat de gas- loze uren moesten worden ingevoerd, zeer tot ongerief van de huisvrouwen. Een ovenbouwer werd er bijgehaald, maar de oven is te ver versleten en zo zal er binnenkort helemaal geen gas meer zyn. De Limagas wist echter een op lossing. De ovenhitte wordt getem perd en by het slechte gas dat dan verkregen wordt, hoogwaardig gas gedaan, waardoor de oven het langer volhoudt en voortdurend gas geleverd kan worden. Maar dan moest de Limagas de exploitatie van de Gas fabriek ook overnemen tot het tijdstip, waarop zy het gas van de mijnen gaat leveren en waarop de fabriek vanzelf stil komt te liggen. Deze bedrijfsvoering kost echter geld, maar hoeveel is van te voren niet vast te stellen, na beëindiging van de exploitatie worden deze kosten verrekend. Zij worden geschat op f 600,— per maand. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal op i Sept. 1949 de nieuwe leiding klaar zijn. Dus deze nieuwe regeling zal de ge meente hoogstwaarschijnlijk f 7200,— kosten. De gasfabriek kost anders de ge meente aan kolen etc. f 15.202,40, dus de nieuwe regeling heeft een voor delig verschil f 8.002,40. Nu zyn er drie mogelykheden: a. onmiddellijke stopzetting van de gasfabriek. Dit brengt voor honderden huismoeders grote moeilijkheden mee, terwijl de industrievestiging er na deel van heeft; b. voorzetting oude productie vol gens het oude procédé. Dit is even onmogelijk als a, daar de gehele installatie het begeeft, terwyl het financieel voor de gemeente niet verantwoord is om de productie voort te zetten. De derde en laatste mogelijkheid was dan het voorstel van de Limagas, iets waarvoor B. en W. het meeste voelden in het gegeven geval. De heer YAN HAAREN haalde de hele geschiedenis van onderhandelin gen en contracten met de Limagas nog eens op, van begin tot het einde en gezien het verleden vroeg spreker zich af, of 1 Sept. 1949 nu inderdaad het einde van deze geschiedenis was en of niet in deze overeenkomst kan worden opgenomen, dat slechts tot dien datum f 600,— per maand be taald wordt en verder niets meer. Verder was hij nieuwsgierig of de rente en aflossing op de fabriek ook door de Limagas betaald wordt. De heer Fr. JANSSEN was nooit erg enthousiast geweest over de Lima gas, had men eerst de Limagas de mynexploitatie opgedragen, nu zou zy ook de exploitatie van onze gas fabriek in handen nemen, omdat de fabriek nu eenmaal versleten is en Venray zich gasloostydperk niet kas permiteren. Wat die f 600,— betreft, de eindafrekening is per slot doorslag gevend en het koopmanschap van deze N.V. is, zoals steeds bleek, van de bovenste plank. Dus afwachten. Mis schien dat intussen de uren gesteld worden van 10—uur, inplaats van li—2 uur, daar de meeste mensen hier nu eenmaal om 12 uur eten. De heer SELDER vestigde nog eens de aandacht op de industrie, die hier van ook al vruchten plukt. Dus nood gedwongen, vooruit dan maar... De heer VAN BOVEN dankte voor de prima toelichting en stelde voor om ons te binden tot l Sept. 1949. De heer HETTEMA vond het yreemd dat geen grenzen waren gesteld, er wordt immers maar gesproken over „waarschijnlijk' f 600,— en „waar- schynlyk" i Sept. 1949. Kan de Raad niet iedere keer een overzicht van de kosten krygen De VOORZITTER verduidelijkte nog eens het standpunt van B. en W. En nu de Staatsmijnen verklaard hebben, i Sept. '49 het nieuwe gas er is, waar om daaraan te twijfelen De buizen en het materiaal zyn er, men wacht nog slechts op de vergunning om aan te besteden. Bovendien als men vast houdt aan i Sept. '49 en het zou b.v. door een strenge winter niet klaar zyn, dan zitten we weer met het zelfde chapiter. De heren denken nu allemaal, dat de eindafrekening hoger zal zyn dan f 600,—, maar zy kan ook minder zyn. Dat risico zal men altijd moeten aanvaarden. Misschien, dat een verhoging van de gasprys het risico voor de gemeente nog kleiner maakt. De heer VAN HAAREN kreeg op zyn vraag, of B. en W. dan de prys ook in handen houdt, een bevestigend antwoord. Nolens volens ging de Raad dan met het voorstel van B. en W. accoord en is het laatste bedrijf van het gas begonnen. De VOORZITTER dankte dan har telijk de heer H. J. Driessen, die na 33 jaren van dienst aan de gasfabriek m^t ingang 1 Febr. a.s., ongevraagd, eervol ontslag krygt. Spreker hoopte, dat de gasdirecteur nog vele jaren van zyn rust zou mogen genieten. Het voorstel van B. en W. tot het beslissen op een aantal bezwaar schriften tegen aanslagen in belas tingen werd z.h.st. goedgekeurd evenals een voorstel voor te sluiten leningen voor de bouw van woning wet-woningen. Rondvraag. Ditmaal opende de heer HOUBEN de rondvraag met een klacht over de Lorbaan, die dringend verbeterd moet worden, ook al in verband met de nieuwe kerk. De VOORZITTER wist, dat deze kwestie reeds besproken was en ter bevoegder plaatse wordt behandeld. De heer Fi. JANSSEN had ge hoord, dat de inwoners van het Veulen reeds voor een jaar terug over deze kwestie een request aan de Raad hadden gericht, maar tot heden heeft men in de Raad er niets van gehoord. Kan deze nieuwe weg niet in DUW-verband aangelegd worden. De VOORZITTER wist niets van request, maar wel, dat een wegen plan werd opgemaakt en dat hierby zeker de Lorbaan ter sprake komen zou. Dus nog even op de begroting wachten Kamp Josefma. Vorige vergadering had de heer Fr. JANSSEN iets over zwarte pry- zen gemompeld in verband met kamp Josefina, maar nu hy een en ander eens bekeken had, kon dat gerust hardop gezegd worden. De eigenaar krygt t 400,— van 't departement van Wederopbouw. Dit Departement wil het weer verhuren maar nu voor f 2900,— terwyl de prysbeheersing na de verbouwing de prijs vaststelde op f 1500,—. Afgezien van de vraag of het Departement van Wederopbouw als onderverhuurder kan op treden,, liggen daar nu 20 lokalen leeg en 3 keukens, waar 4 gezinnen een goed onderkomen in hadden. Dat de verbouwing die op f 7000,— geschat was er f 32.000,— gekost heeft, is een fout die by dit Depar tement ligt. Spreker drong er ernstig op aan, dat, mocht er niet spoedig wat gebeuren, dan het gebouw te vorderen. Verder was de Raad een lijst be loofd van arbeiders in Gemeentedienst. Tot heden toe is echter niets ontvan gen. Zo is het ook met de toewijzing woningen voor 1947 in Ysselsteyn. Ze is volgens B. en W. eindelijk toegewezen, maar er is nog niets te zien. Spreker drong aan op spoed. Ook voor de grond aan de U.L.O.- school, die nog steeds braak ligt. De VOORZITTER weet van villa Josefina te vertellen, dat Wederop bouw de huur al heeft laten vallen tot f 1500.—, maar niemand wil het. Daar vordering van huizen aan het college van B. en W. is voorbehouden zal dit College overleg plegen hoe te handelen. Het lijstje der arbeiders is beloofd by de begroting en zal dan ook te voorschijn komen. De plannen voor de woningen in Ysselsteyn lig gen nog in Den Plaag en daar zal op spoedige afwerking worden aarge drongen. De grond by de U.L.O.-school is door het puin en afval ongeschikt voor tuin, maar er zal een flinke kinderspeelplaats van gemaakt wor den. De heer VAN HAAREN hoopte ook, dat de Lorbaan in orde zou komen en Josefina gevorderd, maar kreeg ook te horen, dat dit aan B. en W. was. Wegen De heer CAMPS vroeg waarom de fietspad Oirlo-Wanssum nog niet was opgemaakt en waarom de Oostrumse troittoirs geen tegels kregen. De VOORZITTER zuchtte en wees op de centen en op het tijdgebrek, dus voorlopig maar rustig blijven. De heer CUSTERS was erg benieuwd waarom de weg Oirlo-Oostrum nog niet was aanbesteed en vroeg naar de mogelijkheid om de fietspaden naar Meerlo en Tienray in orde te brengen. De VOORZITTER wees er op, dat de begroting 1948, waarin de weg Oostrum-Venray vermeld stond, nog niet is goedgekeurd door Ged. Staten, mede in verband met de eisen, die de Provinciale Waterstaat stelt. Dus afwachten. Wat de verdere wegen en fietspaden betreft moet men be denken, dat die alles bij elkaar langer zyn dan 450 km, dat er slechts 25 mensen aan werken en dat de ge meente groot gebrek heeft aan dub beltjes. De heer SELDER zou graag de vuilniswagen overdekt zien, daar die evenals de meerbesproken mestfaalt nu ook niet bepaald bevorderlijk is voor de volksgezondheid. Nu begon Wethouder WINTELS te klagen over de dubbeltjes, maar by de volgende begroting zou hy zien wat hy xlaar kreeg. De heer DE BRUIJN had het laatst het woord en vertelde dat Huize St. Oda nog steeds leeg lag. Werd het dan niet gevorderd? De VOORZITTER deelde in zyn antwoord mede, dat dit huis aan een familie was toegewezen, dio zich in verbinding moest stellen met de eigenaars. Daar was nog geen bericht van terug. Verder voor de derde en laatste maal, vordering is een zaak van B. en W. en niet van de Raad. De heer FR. JANSSEN had nog een punt voor de geheime vergadering en dus werd de zitting gesloten en vertrok het publiek. Uit de officiële notulen bleek, dat in ons verslag van de vorige raads vergadering, de loting voor de Peel grond niet juist is vermeld. Geloot hebben W. Claessens Oirlo, H. Derks Oostrum, Th. Geurts Oirlo, M. Jeuris- sen Ysselsteyn, J. Peters Castenray en G. Muyzers Oirlo, waarvan de heren Jeuiissen en Geurts de gelukkigen waren. De verwachting des Heren Morgen, de eerste Zondag van den Advent, beginnen wy een nieuw ker kelijk jaar. Daar Christus de centrale figuur van heel de jaarkring is, moet Hy reeds van het begin af in het middelpunt van onze belangstelling staan. Daarom ziet de Kerk reeds nu uit naar de komst van Hem, die haar in de Kerstnacht in volle glorie en heerlijkheid geschonken zal worden. D9 Advent is een tyd van verwach ting: wij wachten op de komst van onze Verlosser en bidden daarom uit heel ons hartKom Heer en stel ons niet teleur. Wy verlangen naar Uw komst. Wy kunnen niet buiten U, niet zonder U. Wy hebben U zo nodig, vooral in deze dagen, nu het niet meer licht wil worden in onze harten en de schaduwen steeds lager over de aarde vallen. Eens heeft de mensheid van heim wee gezucht naar Christus' komst, want enkele flarden van de oeropen- baring waren bly'ven hangen aan de takken van de menselijke herinnering. De mensen voelden, dat als God de wereld geschapen had, Hy hen niet aan hun lot zou overlaten, maar hun de weg van de waarheid en het leven zou leren, opdat allen in het vader huis by God verenigd zouden worden. En inderdaad, de verwachting der volkeren is in vervulling gegaan. Christus is mens geworden. Hij is onder de zy'nen gekomen, maar zy hebben Hem niet aangenomen, hebben Hem niet als hun Koning en Heer erkend; ze zyn hun eigen weg gegaan en hebben hun trouweloze leiders ge volgd, die hen midden in de woestijn hebben achtergelaten. .Christus' leerlingen hebben zyn naam bekend gemaakt tot aan de uiterste grenzen der aarde en hebben met hun keurtroepen de halve wereld veroverd, maar de verslagen vijand heeft zich weer opgericht. De hoog moed en de wellust hebben protest aangetekend en luide verkondigd: wy willen niet, dat Deze over ons regeert, want zijn ryk is niet van deze wereld, die ons erfdeel en ons bezit is. Dit is de grote verduistering die over de wereld gekomen isdat velen God niet meer erkennen noch den Gezalfde, dien Hy gezonden heeft. In hun ziel leven nog wel enkele stille verwachtingen. Ze horen nog wel zijn stem, maar ze sluiten hun hart voor zyn leer, omdat ze hun hoofd niet willen buigen, hun zinnen niet willen beteugelen en God niet willen dienen met een oprechte en eerlijke wil. En toch is de behoefte aan ver lossing, de gedachte aan een Messias levendig gebleven in alle harten, zelfs in onze dagen. Zo meenden millioenen goed-gelovigen, dat ze in Hitier hun nieuwen Messias gevonden hadden. En nu nog verwachten velen alle heil van Moskou, waar weer een andere Messias aan het domme volk getoond wordt. Ook nu nog, sterker en luider dan ooit tevoren, roept de wereld om een Messias, een Verlosser, een Leider, die de volkeren van hun dwaze waan kan verlossen, de zuurdeeg kent voor de logge massa der onbezielden, hun fouten en misstappen kan herstellen, hun verwachtingen kan bevredigen en hun de weg kan tonen naar het ryk van liefde en gerechtigheid. Deze Messias, deze Verlosser, deze Leider kan slechts Christus zyn. Hem is door zyn Vader alle macht gegeven in de hemel en op aarde. Hy is het, die eens tot Catherina van Siëna zei: „Ik kan even gemakkelijk een engel als een mier, een aardworm als een nieuwe hemel scheppen". Daarom zal Hij ook een nieuwe aarde kunner. scheppen. Bij Hem is verlossing voor alle geboeiden, licht voor alle blinden, ver trouwen voor alle vertwyfelden, kracht voor alle zwakken. Hy alleen weet, hoe de volkeren bestuurd moeten worden, hoe alle mensen als broeders en zusters in vrede naast elkaar De voorzitter van de Katholieke bond „Voor het Gezin", J. W. F. van "eegeren, schrijft: „We leven nog steeds onder het „tijdelijk schoolgeldregelingbesluit 1945". Het principe, dat hieraan ten grondslag ligt, is goed, want de schoolgeldheffing berust op de loon- en inkomstenbelasting, die men het voorafgaand jaar heeft betaald en deze belasting houdt rekening met de samenstelling van het gezin. Ons bezwaar is echter gericht tegen de invoering van een verme nigvuldigingscijfer 2, d.w.z. de ge meenten hebben het recht het- ont worpen tarief, dat wij op zich zelf billijk achten, te vermenigvuldigen met 2. In Limburg hebben de gemeente besturen ruimschoots van dit recht gebruik gemaakt en wel in 66 van de 111 gemeenten. En ook in andere provincies heeft men dit gedaan. Daardoor ontstaan vreemde verhou dingen. Is men te Venlo byv. aan geslagen voor f 20 dar. moet men in iet aangrenzende Tegelen f 40 be talen let wel voor hetzelfde onderwys, dat de Staat ons oplegt aan onze kinderen te doen geven. Nu bestaat er bij de schoolgeld regeling L.O. een plafond. Dit ligt by f 100. Iemand, die feitelijk aan geslagen is voor f 50 zal in een gemeente met een vermenigvuldi- gingscyfer 2 dus f 100 moeten beta len, terwyl een ander, die wegens zyn hoge inkomen reeds voor f ioo is aangeslagen, geen cent meer te betalen krygt. Wat zegt u van het volgende geval dat zich in Oisterwyk voordeed Een vader van 12 kinderen met een goed inkomen heeft 5 kinderen tegelyk op een lagere school. Nor maal zou hij aangeslagen worden voor 5 x f 50 is f 250. Nu moet hy f 500 betalen. Uit dit voorbeeld blijkt tevens, dat by de bestaande schoolgeldregeling een vroeger voorrecht is komen te vervallen, nl. een reductie voor het 2de en volgende kinderen, die tege lijkertijd het onderwys volgen. Dit voorrecht is ons in 1942 door de Duitsers ontnomen en tot heden niet meer teruggeven. Hoe staat het met het U.L.O. Normaal is daar het tarief 3 maal zo hoog als by het L.O. Met een ver- menigvuldigingscyfer zelfs ómaal. Ook hier een plafond, dat dus ligt by f 300. De welgestelde, die voor dit bedrag is aangeslagen, betaalt niets extra. Alle anderen wel. Sommige gemeenten vinden rde bedragen voor het ULO met een vermenigvuldigingscijfer 2 te hoog, zoals: Nymegen, Culemborg, Eind hoven, Velsen, Bergen op Zoom, Breda en andere. Maar vele gemeenten handhaven het vermenigvuldigingscijfer ook voor het U.L.O. De gemeenten hebben maar al te gretig gebruik gemaakt van haar recht. De ministers van O. K. en W. en van Financiën hebben hier een stukje autonomie aan de gemeente besturen gegeven, maar ten koste van een zekere groep burgers, n.l. van hen, die toevallig juist nu hun kinderen op school hebben. En dit nu lykt ons het onbillijke, dat een bepaalde groep burgers wordt uitgezocht, om extra mede te wer ken aan het sluitend maken van de begroting. Hierin moet worden bijgedragen door alle burgers naar draagkracht. Het gevaarlykste van de verorde ning is wel dit, dat de gemeentebe sturen het recht hebben een ver menigvuldigingscijfer in te voeren. Wie zegt, dat zulks een volgende keer niet op 3 zal worden gesteld Het recht daartoe bestaat. Wat we meegedeeld hebben over het L.O. en U.L.O. geldt ook voor het M.O. Voor gemeentelijke hogere burgerscholen en gymnasia kan ook een vermenigvuldigingscijfer worden toegepast. Dat gaat toch alle perken te buiten! Het is tyd, hoog tijd, dat alle schoolgeldregelingen van Let kleuter onderwijs af, tot die van de univer siteit toe, eens degelijk onder de loupe genomen worden. Zouden de volksvertegenwoordigers by de aanstaande begroting hierop eens de aandacht willen vestigen De redactie van „Ons Eigen Erf' ontving, een brief van een van Over- loon's emigranten, nl. van Grad De riet. Met genoegen wordt hiervoor een plaatsje in ons blad ingeruimd. Stony Plain, 31-10-48. Hier is dan eindelijk de beloofde brief voor „Ons Eigen Erf". Aller eerst onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling by ons vertrek naar Canada betoond. De bootreis is goed verlopen. Ze heeft negen dagen geduurd. Allemaal een beetje zeeziek geweest, behalve Lau en de drie kleintjes. De laatste dag van de reis was mooi en ieder een stond op het dek. Prachtig weer, prachtige zee en aan de verre horizon werd het grote land al zichtbaar. Niemand die tyd had om naar beneden te gaan eten. En hoe dichter we by Quebec kwamen, hoe mooier alles werd. Tussen alle kleurscha keringen viel vooral het overheer sende groen op. In de verte bergen en dalen met bossen en daartussen de kerken, scholen en vele huizen. Wat we hier zagen, is met geen pen te beschrijven, zo iets moet men met eigen ogen gezien hebben. Het liep tegen de middag toen we in de grote stad Quebec binnen kwamen. By aankomst werd een toespraak gehouden en het Wilhelmus gespeeld. Onvergetelijk ogenblik Toen begon de ontscheping. Wy waren nr. 2 die van de boot kwamen. Minstens zes controles moesten we door, voor we naar een wachtkamer gebracht werden. Al spoedig werden daar cigaretten uitgedeeld, aan de vrouwen evengoed als aan de mannen. Toen kregen we tijd om ons te gaan verfrissen en daarna om inkopen te gaan doen voor de grote treinreis, welke nog voor ons lag. Kwart over negen die dag zaten we in de trein. Wat is de wereld eigenly'k kleinWant nauwelijks in de trein, of we liepen al een Boekelse familie tegen het lijf. Het was een dochter van Frans Bardoel uiiBakel, die m9t haar man en drie kleintjes het binnenland mee introkken. Ze waren op 10 Augustus al vertrokken uit Holland, maar wegens ziekte van een der kinderen moesten ze tot de volgende emigranten-trein in het ziekenhuis verblijven. De treinreis zelf was niet veel bijzonders, want reeds de eerste nacht kunnen leven, waar de kracht ge vonden wordt om het slechte, dat strijdt voert in ons aller hart, te over winnen. In deze Advent moet ieder christen hart een bruggehoofd worden voor den strijdenden Christus, die bezit wil nemen van heel de wereld en heel de mensheid. P. H. RONGEN O.C.R. reden we door de mooiste streken van de provincie Quebec. Maar wat heb je 's nachts daaraan Overdag zagen we niets dan bergen, dalen en bossen, nu en dan afgewisseld met een kleine nederzetting of stadje. We hadden twee dagen en twee nachten getreind, toen we in Winnipeg aan kwamen, dat was op Vry dag tegen vier uur. Hier kwamen we in de Emigrantenhal terecht en voor het eerst, na zoveel dagen, konden we hier, na een verfrissend bad genomen te hebben, weer eens in een echt bed slapen. Dat doet goed na zo'n grote reis. De dag daarop kregen we minder prettig nieuws. We kregen nl. te horen dat we nog geen plaats h adden. De farmer die ons was toege wezen, bleek maar voor één man werk te hebben en dan konden we een huis van hem huren voor 15 dollar per maand. Natuurlijk gingen we daarop niet in. Een en ander was oorzaak, dat we ongeveer drie weken lang in de Emi grantenhal ons verblyf moesten op slaan. Maar ondertussen deden de autoriteiten hun best een nieuwe plaats voor ons te vinden. En tenslot te lukte dat. Het bericht kwam dat we een plaats konden krygen in de staat Alberta. Ze vertelden er ons by dat het niet zo ver was. Maar hier in Canada hebben ze van afstan den heel andere begrippen als in Holland. Toen we nl. in Edmonton, de hoofdstad van de staat Alberta aan kwamen, bleken we een afstand van Amsterdam naar Parys afgelegd te hebben 1 In Edmonton kwam de far- men ons afhalen en nu zitten we hier dan zes weken in Stony Plain, dat is een dorpje op 20 mijl afstand (ongeveer 30 km) ten westen van Edmonton. We hebben een Neder landse boer, die in Maart 1940 naar Canada vertrokken is. Hy heeft een bedrijf van ongeveer 400 ha. Wat de werkzaamhtden betreft: Op 22 Octobei hebben we de laatste haver van het land gehaald. Toen we hier kwamen, dat was op 16 Sep tember, stond de oogsttijd voor de deur, dus dat betekende al direct aanpakken. Alles gaat hier zowat machinaal, het graan byv. wordt gemaaid, machinaal natuurlyk, en direct op het land uitgedorst. Het leven is hier heel anders dan in Holland en we zullen ons nog aan veel dingen moeten aanpassen. Maar het is hier rustig en de mensen zyn gastvrij. Een volgende keer iets over de huishouding en de boerderij in Canada. Dus tot een volgende keer. Vele groeten van Uw oud - dorpsgen oten, Familie G. H. DERIET BEL BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1