Industrievestiging WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Iflaai £óutdes Qódóqiqctucktcn $-onqe ianMcumtt> Zaterdag 13 November 1948 ,No. ?45 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Geen zaak voor de enkeling maar voor ons allen. Wie deze week Prof. Brouwer een der hoofdmannen in de prijzen politiek in ons land heeft horen praten over de toekomstige economie van ons land, is het opgevallen, dat ook hij nogmaals sterk de nadruk legde op de industrialisatie. Sober leven, hard werken en veel produceren, is de enige red ding voor een land, dat uitgeplun derd als géén, nu de zware weg terug moet afleggen. Reeds vorige week werd vanaf deze plaats betoogd, dat ook een grenscorrectie vruchten voor de wederopbouw van ons land kan af werpen, maar daarnaast zal een sterke industrialisatie de reddings boei zjjn voor ons land, met zijn steeds stijgende bevolking en een bevolkingsdichtheid als weinig lan den ter wereld. Nemen we de toestand in onze gemeente zelf en de streek boven Venlo, dan geeft deze wel een zeer juist voorbeeld van de dringende noodzaak van „import" van industrie. De liefhebbers van onontgonnen grond in de Peel melden zich bij tientallen, juist omdat de reeds be staande boerderijen een verdere split sing niet meer toelaten. Br ligt nog een kleine reserve aan grond in de Peel, maar wanneer deze binnen afzienbare tijd „op zijn", dan zullen vele boerenjongens een ander bestaan moeten zoeken. De gemeente groeit, de arbeiders jeugd staat binnenkort voor onover komelijke moeilijkheden, waarheen en waar naar toe De middenstand zal dan automa tisch de dupe worden. Emigratie en vertrek naar elders mogen dan al wat uitstel geven, oplossingen zijn het niet. Zo heeft ook Yenray zich te bera den op zijn toekomst en met man en macht te werken aan de vesti ging van industrie, opdat een ver dere oplossing mogelyk zij voor allen, die nu reeds het spook van de werkeloosheid zien opdagen. En dit probleem is aangepakt Bij de wederopbouw van Yenray zijn geschikte terreinen uitgezocht, die de gemeente gaarne ter beschik king zal stellen van de liefhebbers. Er is een ambachtsschool gesticht, die behoorlijke vakmensen zal op leveren. Venray Vooruit heeft een commissie aan het werk gesteld, die in het verleden al zeer veel werk op dit terrein verzet heeft. Het gemeentebestuur heeft plannen voor het stichten van een industrie flat klaar liggen en men kan dus zeggen, dat reeds ontzaggelijk veel met de Rozekrans-Bedevaart 1-10 October. SLOT. Maandag 4 October is ^an stille dag in Lourdes. Er- is plaats aan de Grot, er is overal plaats. Kalm ver lopen de oefeningen van de dagorde van iedere dag. 's Morgens Heilige Missen aan de Grot. Om 7 uur voor de zieken; 10 uur: baden der zieken; 12 uur: lunch; 3 uur: baden dei- zieken; 4.3o: H. Sacramentsprocessie; 7 uur: diner; 8.30 Kaarsenprocessie. Gisteren Zondag zijn we allen, ieder voor zich, nieuwsgierig en ver langend, die weg gegaan, die allen gaan, als ze in Lourdes komen. De weg, die men niet kent en toch vindt: de weg naar de Grot. Nu gaan we er allen samen naar toe, als vertegenwoordigers van ons volk, ons land, onze dierbaren. We komen onze Moeder zeggen, dat we blij zijn hier te zijn. We gaan een kijkje nemen in en om de Heilig dommen. We bidden bij het baden der zieken, waar enkelen van ons reeds aan mee doen. We gaan naar het bureau, van onderzoek, waar enkele honderden foto's van genezenen, meest frappan te gevallen, in lijsten hangen. We zien er de onderzoekkamer en be kijken de foto's nader: Peter de Rud der, versplinterd been; Marie Le- branchu, lupus; Aerts, keelkanker; Marie Heuschen, tuberculose; Yvonne Aumaitre, horrelvoetjes; Marie Biré, blind geboren; Henriette Bresseolles, totaal verlamd. Dan gaan we onze tocht maken door de" kerken van Lourdes: de Rozenkranskerk, met haar machtige beeldengroep van de H. Rozenkrans, met haar mozaieken van de Heilige Rozenkransgeheimen. Dan de trappen op. Boven de grot de crypte, de eerste kapel, die in Lourdes gebouwd werd. Daarboven de witte Basiliek met haar carillon. FEEST, Dinsdag 5 October. Er hangt mist in het dal, welke niet gauw zal op trekken, daar het windstil is. Om 7 uur draagt Pastoor van Galen de H. Mis op in het kapel van het Hospi taal. Wy zffn er voltallig. Allen gaan ter H. Tafel. Na het ontbfft trekken we op naar de parochiekerk boven in de stad. Het is een ruime prachtige kerk. voorbereidend werk gedaan is, werk dat enkelen hbben opgeknapt qên bate van de Venrayse gemeenschap. Nu is het echter zaak geschikte mensen hier te krijgen, firma's, die in Veniay een werkplaats, een fa briek willen openen. Nu moet de Venrayse gemeenschap ook tonen, dat zij het werk der enke lingen waardeert en juist op dit laatste punt, kan zij dat prachtig doen. Alles is klaar, het bed is gespreid, nu rest nog de mensen hierheen te brengen, hen te tonen, dat Venray met zyn ruime arbeidersreserve, met zyn ge schikte terreinen, met zijn scholen, met zyn goede wegen, geschikt is voor industrievestiging als geen ander. Zeker, dat kunnen we ook weer overlaten aan de gemeente, aan Ven ray Vooruit of welke instantie ook, maar zyn we dan verantwoord? Meer als dure reclames in de grote pers, meer dan brieven en onderhan delingen, heeft een persoonlyk woord waarde. Wanneer iemand kennis heeft van plannen "\oor uitbreiding, van vesti ging of iets dergelijks Rat hff dan een stille propagandist zyn voor zijn eigen gemeente, laat hy dan het ge meentebestuur een tip geven, die zeker dankbaar aanvaard zal worden. Industrievestiging is gemakkelijk gezegd, maar de daad, het doen, dat is heel wat moeilijker. Men behoeft zich niet de illusie te koesteren, dat men over 10 jaar Ven ray nog niet meer kan zien liggen van de rokende fabrieksschoorstenen, maar dat is ook niet nodig. Wel moet men over 10 jaren kunnen zeggen, in Vonray is door samenwerking heel wat gepresteerd, daar heeft een ieder zoveel hy kon, meegewerkt aan de vestiging van industrieën, hetzy door persoonlijke relaties, h6tzy door tffdig ingrypen. Dit voorstel mag misschien eigen aardig klinken, maar als men over tuigd is, dat industrialisatie van Venray bitter hard nodig is en wie is dat niet? dan zal dit de methode zyn. Wat enkelen in de afge lopen jaren gepresteerd hebben, kun nen anderen ook. Boer, arbeider en middenstander zal daar zelf voordeel van hebben. Gooi Venray niet te gauw weg, velen zyn er, die er zich voor schamen, ook Venray kan en wil, als wy allen meewerken. Het gemeentebestuur en Venray Vooruit deden hun best, laten weder- opbouwinstanties ook in deze hun plicht kennen en laat iedere inwoner een propagandist zijn. Want slechts dan alleen kan dit probleem worden opgelost als allen samenwerken. Het altaar straalt in volle licht. De lopers zijn uitgelegd als de auto car met de zes bruidsparen voor de kerk stopt en de zeldzame, witte stoet opgaat naar het altaar. Een hele ry twaalf plus twee stoelen staan' op het priesterkoor. Pastoor Boekei uit Boven karspel, zegent een voor een de huwelijken in, geassisteerd door Pasroor Bors- boom en Pater Haenraets uit Blerick welke 20 Oct. weer naar Brazilië vertrok, terwijl Mgr. Méricq, pastoor van Lourdes, toeziet. Mevrouw Thole- Hermans en de heer Jos. Peetere uit Venlö zyn de getuigen. Zesmaal zegent de priester bruid en bruidegom. Zesmaal wordt een levensband gesloten. De heer Theo van der Putten, een geboren Venrayenaar, leidt het koor, dat een uur tevoren samengesteld, het bui tengewoon doet. Het orgel speelt. Pastoor Boekei spreekt mooi tot de jonggehuwden. De heer Lamers uit Venlo en Mej. Booïsman uit Volendam blijken bui tengewone zangtalenten te bezitten. De kerk is volgelopen met Fransen, die dit ongewone schouwspel willen zien. Nadat de handtekeningen geplaatst zyn, gaat de stoet de kerk uit. De autocar brengt de bruidsparen naai de Grot. De Fransen, die in grote drommen Lourdes binnenstromen, maken ruim plaats. Natuurlijk kan de eerste gang van de jonggehuwden alleen naar de Grot zyn, waar de bruidsbouqetten worden geofferd aan Onze Lieve Vrouw. Dan gaan we samen naar het Grand Hotel d'Es- pagne. Hier zyn allen bijeen' om hun gelukwensen aan te bieden. De bruids paren honden receptie. Pastoor van Galen vertolkt de ge voelens van allen tegenover onze gelukkige medepelgrims. Na een heildronk wordt het „Wilhelmus" gezongen. Wat klinkt dat hier, in de vreemde, heel anders. Dan volgt de „Marseillaise". De Fransen kffken op. Dat was onverwacht. Er wordt nog meer gezongen. Het valt ons moeilijk om van dit gezellig samen zijn heen te gaan. Wie de redevoeringen van Veilig heidsraad en Verenigde Naties aan dachtig beluistert, krffgt het met de angst te doen, dat ieder ogenblik het eerste kanonschot kan losbranden en we voor de derde keer in een mensen leeftijd midden in een wereldoorlog zitten. Aan geruchten en voorspellingen is er natuurlijk geen gebrek: Er komt geen oorlog zeker de eerste 25 jaar niet, er komt wel oorlog, hy staat reeds voor de deur. Rusland kan geen oorlog voeren, het zit nog vol oud zeer. Amerika wil geen oorlog, het wil alleen exporteren, geld verdienen, zijn inflatie omzeilen. De Amerikaanse superforten met hun atoombommen vernielen in één dag alle vitale centra van de Russische macht. Het Russische leger telt 3 a 4 mil- lioen geoefende manschappen en bezit de beste raketwapens van de wereld. Er heerst onenigheid in het Polit bureau te Moskou Stalin zelf is de gematigde, maar zijn voorstellen wor den de laatste tijd bij herhaling af gestemd. Eens moet de bom in Berlijn barsten, dat kan een kind zien. Iedere herbewapening heeft tot nu toe nog steeds tot een oorlog gevoerd, daarom ook dit keer, -nu de bewapenings wedloop weer begonnen is. Er zijn ook mensen, die zich nuchter noemen en als volgt redeneren. Rus land heeft al zo vaak een invasie uit het Westen meegemaakt, dat Stalin kopschuw is geworden en er alleen op bedacht is zich te omringen met satellieten, die als bufferstaten moeten dienen by een eventuele inval. Ze noemen zyn politiek niet offensief, maar defensief. Misschien zien deze gedachtenlezers wat al te nuchter en al te blauw. In een zeer nabff verleden zyn ern stige fouten gemaakt, waarvan wy nu as en sintels kunnen uitdragen. In Teheran en Yalta verkocht Roosevelt voor een glimlach van Stalin Polen en China aan de Sovjet. Waar om mocht Berlijn, Wenen en Praag niet door Amerikaanse troepen wor den bevrijd Waarom werd heel Oost-Europa tot De H. Sacramentsprocessie van daag is veel talrijker dan gisteren. Steeds blffven autobussen en voet gangers van de bovenstad stromen. Het is of Lourdes niet vol kan wor den. Om zes uur houdt de Rozen- kransbedvaart haar welkom. Van avond is de kaarsenprocessie inder daad onafzienbaar. Al maar door invloedssfeer van Rusland verklaard? En welke concessies kregen de anderen daarvoor in ruil? Berlijn ligt nu als een verlaten eiland in de Russische zone en heel de Balkan met uitzondering van Griekenland, plus Polen en Tsjecho- Slowakye liggen het ijzeren gordijn. Zullen de superforten en onze atoom bommen de Russische tanks kunnen tegen houden, als die naar de Rijn oprukken Hard geloof ik het niet, al wordt er nog zo druk munitie verzameld in de Brechter bossen. Waar is onze legermacht? Hoe sterk is het bezettingsleger van Amerikanen, Engelsen, Fransen en Belgen Wat is er nog over van het ge demobiliseerde leger van Amerika en Engeland Als de Russische tanks beginnen te rollen, rollen ze in een tempo door tot aan de Pyreneën.En dan zullen we Franco nog dankbaar moeten zijn, dat er op ons halfrond nog een enkel bruggehoofd is overgebleven. Maar dit alles is nog niet het ergste. Veel en veel erger is, dat wij van O.L. Heer weinig clementie te ver wachten hebben. Zijn wij wijzer en beter uit de vorige oorlog te voor schijn gekomen? Hebben wy de les behartigd, die God ons gegeven heeft Of hebben wij zijn lankmoedigheid niet veeleer misbruikt en getart Heeft de wereld in haar geheel wel ooit de waarschuwing van Fatima ter harte genomen? Zijn wij die strenge, onverbiddelijke woorden van Maria niet reeds lang vergeten „Als de wereld zich niet bekeert en niet tot inzicht komt, zal eer. nieuwe oorlog do mensheid teisteren en daarby zullen hele volkeren worden uitgeroeid". De wereld heeft het er niet naar gemaakt O.L. Heer op haar hand te hebben. Daarom kunnen we slechts bidden Heer, spaar Uw volk en komt ons te hulp vóór het te laat is, want een blinde kan zien en een dove kan horen, dat het reeds vijf voor twaalf is. P. H. RONGEN, O.C.R. groeit de lichtende slang. Al maar door groeit de zang, wiens echo tot tegen de verre bergen: „Ave Maria" DE MENIGTE. Er zyn naar schatting nu vijftig tot zestigduizend mensen in Lourdes en twaalfhonderd zieken. Op de hoogtepunten van de dag, na de H. Diensten, golft die menigte de nauwe straten in. Lourdes is dan vol. En al die mensen gaan hun weg, zonder drukte, zonder dat dit verkeer ge regeld is. Er is geen rumoer, geen wanorde. Daartussen schreuwen krantenver kopers en mannen, die uitstapjes aanbevelen naar bergbanen rondom Lourdes. De doordringende geur van vanille is overal. In de straten zyn aan beide zyden winkels met allerlei souvenirs. En toch. dit alles stoort niet, leidt ons niet af van het doel, waarvoor we kwamen. DONDERDAG. Gisteravond kwam het verheugend nieuws, dat we Dondermorgen om 7 uur onze H. Mis zullen hebben aan de Grot. Het is koud vanmorgen en een koude wind doet ons rillen. Nu staan we hier. Het H. Offer wordt voor ons opgedragen op deze plek, waar de hemel de aarde raakte. Deze morgen gaan we de kruisweg bidden. Om 9 uur zyn we tegenover de ingang van de Basiliek. Moeizaam gaau we naar boven. De kruisweg is hier met recht een kruisweg, maar steeds naar boven. Pater Bors- boom bidt de staties. Een stralende zon overgiet intussen het prachtige landschap, dat ons aan alle kanten omgeeft en de lof zingt van de Schepper. Vandaag is het Rozenkransfeest. Talryke pelgrims uit de omgeving van Lourdes zijn per trein en met autocars naar Lourdes gekomen. Het is een van de hoogfeesten van het jaar in dit genadeoord. Zff vergroten de menigte, die de extra-treinen van Rosaire hebben aangevoerd. De PI. Sacramentsprocessie vandaag is overweldigend. De zieken in een vierkant voor de kerk. Die lange processie. De ziekenzegening: alle 1200 zieken worden gezegend. En dat bidden 1 Wat kunnen die Fransen bidden! Wat een geloof! Hier wordt de hemel geweld aangedaan. Zulk een bidden moet doordringen tot God 1 Plotseling is hij by ons gekomen. Een jong priester in een vreemd gewaad: een bisschopskleed met witte knoopjes en een witte sjerp. Iets verlegen met zyn nieuwe waar digheid. Een eenvoudige, Hollandse jongen, die spontaan onze harten veroverde. Mgr. van Yelsen, kort geleden benoemd tot Apostolisch administrator van een deel van Ned. Indië. VRIJDAG. Deze morgen om 7 uur is de plaat vlak by de Grot voor onze groep voorbehouden. Mgr. van Velsen draagt voor Nederland 6n voor ons deze H. Mis in de Grot op. Deze Vrijdag is de laatste dag van de Franse bedevaart. Duizenden gaan af en aan naar de Grot, om gevraagd in N.-Zeeland. Hoge lonen. De emigratie naar Canada staat bijna stil, tot er a.s. voorjaai weer emigrantenschepen varen. 11 Dec. echter maakt de „Vulendam" voor eenmaal een reis naar Australië. Hiermede kunnen ook reizen zy, die een visum voor Nieuw-Zeeland heb ben en reeds lang op scheepsgelegen heid wachtten. Nu doet zich een mooie kans voor, voor ondernemende jonge landbou wers eli landarbeiders. Nieuw-Zee land heeft zich namelijk bereid ver klaard ook loo flinke jonge Neder landse landbouwers, die met de Volendam" willen vertrekken een visum te geven. Zij zullen hoofdzakelijk op melk- bedrijven worden geplaatst in over leg met het Ned. Gezantschap in Nieuvv-Zee'and. Het loon is aantrek- keiffk, pl.m. Lö8 per week plus Lost en inwoning. Nederlanders zullen zich in Nieuw Zeeland spoedig thuis gevoelen. Het klimaat is heerlijk, de positie van de arbeider en de sociale voorzienin gen zijn zeer goed, de taal, Engels evenals in Australië en Canada, leert de Nederlander gemakkelijk aan. Alleen de tyd is kort, 11 Dec. vertrekt het schip en voor wie mee wil valt er nog heel wat te regelen. Wie er iets voor voelt, moet dus niet lang aarzelen, maar zich direct opgeven. Men krijgt dan uitvoeriger inlichtingen, waarna men spoedig een besluit zal moeten nemen. Alleen jonge landbouwers tot de leeftijd van 32 jaren en ongehuwd komen in aanmerking. Aanmelding bij de Stichting Land verhuizing Nederland, Lange Voorhout Den Haag. Van ieder moet er een rapport van het Gew. Arbeidsbureau zijn omtrent vakbekwaamheid en andere dingen. Om tyd te winnen kan men daar meteen al zelf naar toe gaan. De Arbeidsbureax zyn in gelicht. voorwerpen aan te strijken, om er Lourdeswater te halen voor mee te nemen. Voortdurend zijn er Heilige Diensten. Om zes uur is er een massale bijeenkomst, wrarby Mgr. Gillet en Mgr. Theas, Bisschop van Taarbes en Lourdes het afscheids woord spraken. Ze vroegen aan hun Fransen: geloof en beleving van het geloof. Dan is het onze beurt. Vlak by de Grot bidt Mgr. van Velsen het Ro zenhoedje voor de verschillende in tenties. Pastoor van Galen schilderde ons in pakkende, heerlffke woorden wat Lourdes voor ons is deze dagen en wat het voor ons zal blyven. We moeten vroeg op morgen, heel vroeg. De kaarsenprocessie zullen we niet meemaken vanavond. Maar toch moeten we nog naar de Grot. Even maar. Dat even werd voor velen nog lang, heel lang. We waren vijf dagen in Lourdes. We meenden, dat het te lang was. Wat moet men 5 dagen in Lourdes doen En toch, wat zijn ze omgevlogen. En nu, nu zouden we nog willen blyven, hier aan de Grot. We hebben nog zoveel te zeggen, te vragen, te bidden. Onze laatste bede is: „Tot weerziens Als het hier niet is, ginder aan de overzijde van 't graf. uit weten we zeker: we zien Lour des terug. De ziekte van Lourdes heeft ons aangetast. Die zal in ons leven niet meer genezen. Het heim wee naar deze plek zal by ons blij ven tot ons laatste uur. ZATERDAG. Om 4 uur wekken. Om half vijf zyn we allen reisklaar. In het hos pitaal draagt Pastoor Borsboom de H. Mis op en deelt de H. Communie uit. Om 5 uur staat het sober onbfft klaar. Het wordt ruim aangevuld door de meegebrachte proviand. Er is nog boter, vlees, kaas en zelfs krentemik. Om half zes raast de hotelauto met zijn last van mensen en koffers de berg op naar het station. De zware eiectrische locomotief rolt met zyn last het perron binnen. We hebben een extra rijtuig voor onze groep. De typische roep: „Pau, Dax, Bordeaux, Parijs en voiture" dreunt over het perron. Nog even zien we de lampen van het domein van de heiligdommen, de brandende kaarsen en het witte beeld van de grot. De blauwzwarte lucht boven de bergen wordt langzaam azuur. We volgen nog lang de Gave van Lour des. In de vlakte is het mistig. In Dax worden we gekoppeld aan het treindeel dat van de Spaanse grens komt. De kaleLandes met hun onafzien bare eentonigheid geven kans om het tekort aan slaap in te halen. Om half elf gaat de eerste helft van ons gezelschap naar de restauratiewagen. Dat is een welkome afwisseling. Ze zyn klaar als we kort bu twaalven Bordeaux binnenrollen. De zon stooft de grffze stad, uitgestrekt aan de oevers van do machtige Gironde. Scheepswerven, kranen en loodsen, zover men ziet. Dan gaan we het middenland in. De meeste druiven zyn geplukt. Hier en daar is men nog aan de oogst. In de felle middag zon liggen ze stil, die Franse steden Nieuws uit Venray en omgeving en dorpen. In de late middag rijden we in een boog om de kathedraal van Tours. Weer klingelt het belletje van;de restauratiewagen, nu voor het diner. Ginds rijzen de machtige torens der kathedraal van Orleans uit het land. Ze worden talryker. Met onverminderde vaart razen we door de voorsteden van Parffs. Half acht. Austerlitz. Onze autocars wach ten. Al gauw zyn we weer op onze bestemming. Dank zij de goede zor gen van den heer van der Putten zijn we binnen enkele minuten op onze kamers. Enkelen gaan de stad in, anderen komen even op 't terras zitten. De meesten gaan slapen. Het was een lange dag De stemming in Parijs is niet erg prettig. De straten zyn vrijwel ver laten. De taxi's staken sinds Donder dag. De mijnstaking begon gisteren, De spoorwegmannen overwegen. Op verscheidene belangrijke punten in Oost en Zuid ligt het verkeer stil. Men voelt, dat er iets hapert, iets niet klopt Er is spanning NAAR HUIS. De Heren Geestelijken lezen de H Mis in de kerk van St. Laurentius. Na het ontbyt gaan we naar de Basiliek van Mont Martre, waar om 10 uur de hoogmis begint. Orn half een verwonderen we ons weer ineens over de portie vlees in dit arme land. Aan tafel wordt nog eon kort hartelijk woord gezegd. Pastoor van Galen dankt allen, die meehielpen aan het slagen van deze reis en speciaal degenen, die hun zorgen gaven aan onze blinde mede- ■eizigeiv Onze wagon is gereserveerd. Op tyd vertrekken we. De witte Basi liek van Mont Martre steekt hoog boven Parijs uit. We zyn blff, dat we naai huis gaan, naar allen die op ons wachten. De honderd en achtste Lourdesreis van het Reisbureau Peeters te Venlo, de 4iste die hy zelf meemaakt, loopt ten einde. Franse en Belgise passencontrole en douane. Het wordt avond. Brussel even pauze. Dan het laatste eindje. Antwerpen Esschen—Rosen, daal. Het is druk. Heel druk. Benelux heeft de grenzen nog niet uitgewist. Al met al valt 't mee. We kry'gen onze treinen nog en we reizen naar alle streken van Neder land, waar men op ons wacht. We zullen het blyven zien: een wit beeld boven ontelbare brandende kaarsen. Grondonderzoek in de Peel. De Stichting Bodemkartering uit Wageningen neemt momenteel uit gebreide grondproeven in de Ven rayse Peel. Na dit onderzoek van landbouw deskundigen, waarvoor honderden grondmonsters moeten worden geno men, zal een bestemmingsplan wor den opgemaakt voor de drieduizend hectaren gemeentegrond van Venray, die nog ten dele moeten worden ontgonnen. Zondagsdienst Doktoren* Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. VERPLICHTE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen do pok ken op de hieronder genoemde dagen en plaatsen: op Donderdag is November a.s. des namiddags 2 uur in het St. Elisabeth Ziekenhuis, Merseloseweg alhier; em 3 uur in de Bffz. Lagere School (jongens) te Oirlo; om 3.20 in de Bijz. Lagere school te Oostrum; om 3.40 in het Pelgrimshuis te Smakt. Men wordt verzocht precfes op tyd aanwezig te zyn. Belanghebbenden moeten 1. meebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangetekend; 2. op Donderdag 25 Nov. a.s. op dezelfde uren en plaatsen terugko men om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ont vangen het bewffs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Volgens de Inentingswet 1939 moeten do kinderen, voordat zy de leeftffd van één jaar bereikt hebben, worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zyn. Bij twfffel raadplege men de huis arts. GEVONDEN: rozenkrans in étui en 3 sleutels kazerne Langstraat; portemonnaie, J. Boom, O.Oostr.weg; oud herenrijwiel, van Leuken, Leunseweg 13; ffzeren gewicht 5 kg Pol. bur. Gemeentehuis; dasspeld, Rongen, Langstr.36j bruin vulpotlood, Franssen, Veldstraat 11; zaklantaarn, Verheffen, Ysselsteyn I 88; gouden oorknopje, Wed. v. Oyen, O.Oostr.weg 10; br. ieerd.-handschoen J. Vollenberg, Maash.weg 10; paar bruinl. handschoenen J. Wijnhoven, Kruitweg 21; dekzeil 1x1 M, Bureau gemeentewerken; schrfffblok, Thffssen O.Oostr.weg 23; boodschaptas m.inh., J. Verheffen, Akkerweg 8; br. porte monnaie m.inh., M. Capelle, Kruisstr. 20; hazewindhond, Patersklooster; Lipssleutel, Pyls, Grotestraat; br.l. dameshandschoen, Cremers, Markt. Feest op St. Anna. Op 4 November was het 40 jaar geleden, dat het St. Annagesticht werd geopend. Dit jubileum is niet gevierd. Maar op is November zal er groot feest zffn op St. Anna. Dan zal her dacht worden, dat twee leden van het mannelffk personeel daar 40 jaar werkzaam zffn geweest. Op de eerste plaats: Piet Verbeek. Hij begon als timmerman en bracht het tot bedrijfsleider. Geen plekje in de inrichting, zowel boven als onder de grond, of hy kent het. Op de t weede plaats: Jean Remmen. In livrei de chauffeur, in werkmans- plunje de duvelstoejager. En altffd een graag geziene figuur. 40 jaren doorgebracht zonder ophef maar in trouwe dienstbaarheid. Welk een voorbeeld, in Het bffzonder voor de jongeren. Maar op 18 November zal St. Anna ophef maken door deze jubilarissen verdiende hulde en dank te brengen. Ook voor buitenstaanders bestaat gelegenheid daaraan deel te nemen en wel van 12—1 uur als de recep tie gehouden wordt. Zilveren bestaansfeest. Woensdag 1 Dec. a.s. herdenkt de Verkoopvereniging „St. Anthonius" alhier het feit, dat deze 25 jaren geleden werd opgericht. Op dien dag zal er in de zaal „Wilhelmina" voor de meer dan soo leden een feestvergadering worden gehouden, waar 0.111. de heren Th. Peters, lid van Ged. Staten en M. J. Dinghs, seer. L.L.T.B., het woord zullen voeren. Ontwikkeling en ontspanning. Door een dubbele verzendfout moest een stampvolle zaal „Wilhel mina" Dinsdagavond 9 Nov. worden teleurgesteld. Het Bestuur van Ont wikkeling en Ontspanning betreurt dat ten zeerste. De Sullivans of De vfff Gebroeders, die bffna eiken dag op een andere plaats worden vertoond, waren ergens tussen Utrecht en Arnhem blffven steken. Maar dank zij het begrip en de inschikkelijkheid, welke zffn betoond door de Buurtvereniging „St. Oda" kunnen zff op Dinsdag ió dezer toch nog in Venray verschffuen. Natuur lijk om s uur precies. Het Bestuur hoopt, dat door dit spoedig herstel het vertrouwen inde Ontwikkelingsavonden niet al te zeer geschokt is.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1