Kerstmis Het probleem Duitsland WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De overwinnaar van Lepanto Contactdag Emigratie naar Argentinië De kip Ontwikkeling en Ontspanning Zaterdag 9 October 1948 No. 40 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad vertentiepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Ruim 2 milliard rijksmark Nederlands kapitaal in Duitsland belegd, is renteloos Waar blijft de erkenning van Nederland Nu binnenkort liet probleem Duits land want dat is het al langer hoe meer geworden weer ter tafel komt bij de betreffende mogend heden, is het misschien dienstig nog even te wyzen op de grote belangen die Nederland en speciaal Noord- Limburg by de oplossing van dit probleem heeft. De resultaten van de afgelopen drie bezettingsjaren zyn nu, ten opzichte van ons land, niet bepaald denderend. Na drie jaren praten is het eindelijk zo ver, dat de haven van Rotterdam, voor een klein gedeelte weer voor het transitoverkeer is ingeschakeld en, dat er wat groenten geleverd kan worden. Maar voor do rest staat het geallieerde land, Nederland, dat toch ook zyn steentje heeft by gedragen tot de uiteindelijke overwinning knapjes in zijn hemd. Want van een regeling der economische belangen, welke het Duitsland van voor' de oorlog met ons land zo nauw verbond boven staand uitgezonderd - is nog geen sprake. Nederland dat meer dan 2 milliard Rijksmark, meer dan enig ander land ter wereld, in Duitsland heeft belegd, telt niet mee en moet zich tevreden stellen met wat anderen uitdokteren. Het schynt de bezetters van het westelijk deelvan Duitsland niette raken, dat gedurende de oorlog, dat kapitaal al zeer weir.ig heeft opge bracht, want ook na de bevrijding heeft dit kapitaal geen kans gekregen, ja werd het beheer hierover ons ge woon ontzegd. We praten dan maar niet eens over de rekening, die de Duitse fabrieken gepresenteerd wordt, als bijdrage in do bezettingskosten door kapitaals- en andere heffingen. Want of daar nu ook buitenlands kapitaal i.e. Neder lands in steekt, wordt niet naar ge keken. En het is juist Nederland, dat zijn kapitaal in Duitsland heeft ge stoken dat evenveel betaalt als de over wonnene. De bezettingsautoriteiten sociali seren fabrieken, veranderen hun rechtsgeldigheid, om het oorlogsgevaar en wat dies meer zy te verminderen, maar ook hier wordt niet gekeken naar Nederlandse ondernemers in Duitsland, die het toch zeker niet in hun hoofd halen om oorlogstuig te gaan produceren. Nederlands kapitaal, hier zo drin gend nodig, ligt in Duitsland waarde loos en men staat verwonderd over de kortzichtigheid van de Amerikanen, die enorme bedragen aan dollars spen deren om West-Duitsland en de rest van Europa, op de been te helpen en een dergelijk kapitaal renteloos laten liggen. Het is nu eenmaal zo, dat speciaal Nederlandse- economische belangen voor een overgroot deel in Duitsland liggen en dat Nederland nooit er boven op komt, indien deze belangen niet erkend en gewaardeerd worden. Want niet alleen het „kapitaal", dat toch nog altijd een zeer groot econo misch belang vertegenwoordigt, komt niet tot zyn recht, de overige belangen van ons land wil men eveneens niet zien. Onze landbouwpolitiek was voor een groot deel afgestemd op Duitsland. Noord Limburgse boeren en tuinders leefden er practisch van. Kortom, een groot deel van het Ne derlandse econofnische leven is nauw verwant aan het Duitse. Daarom is het zo vreemd, dat, ter wijl Amerika een West-Europese Unie nastreeft, ook op economisch gebied, juist het Westen van Duitsland niet ingeschakeld heeft. Want ook West- Europa heeft de duitse-handel nodig. Waar blyven de Duitse machine rieën en gereedschappen, die wel voor een deel zelf gemaakt kunnen worden maar die in West-Duitsland tegen groenten, tegen Nederlands producten, waar daar een dringende behoefte aan is, geruild kunnen worden? Yan dit alles gebeurd niets, of een heel klein beetje. Doch er is ook nog een ander chapiter, dat reeds menigmaal, naar voren is gebracht. Naast het bovenbeschrevene, waar voor wij krachtens vooroorlogse rech ten een stem in het kapittel eisen, hebben wij nog een oorlogsschuld by onze Westerbuur te incasseren. Geen land kan zich beroemen op het treurige feit, dat het zo uit geplunderd, bestolen en verwoest is als het onze gedurende de afgelopen oorlog. Maar geen land in Europa is ook zo netjes afgepoeierd als het onze, als het kwam om vergoeding voor al de ellende die daardoor ontstaan is, Nederland heeft de euvele moed gehad om Duits grondgebied daarvoor te eisen. De treurige geschiedenis is reeds te dikwyls verteld, maar het slot is nog immer nul. En ook hier is het weer vreemd, dat de Duitsers, die schreeuwen als voorheen omniet inwilliging van deze o zo bescheiden eisen, de steun krijgen van de bezetter, die net doet of zijn neus bloedt. Dit alles zal binnenkort weer eens ter tafel komen; misschien dat de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk be grijpen willen, dat Nederland in zo menig opzicht schromelijk wordt te kort gedaan, dat een nauwere econo mische samenwerking tussen ons land en Duitsland, bet gehele economische bestel van Wert-Europa zal ten goede komen, zonder dat het hun veel meer kost. Misschien willen zy begrijpen, dat Nederland nooit in staat is het door stane leed te verhalen en dat de grenscorrecties slechts een kleine straf zijn voor Duitsland en een grote steun voor Nederland. Maar zo lang politiek en economie niet samen gaan, zal de politiek het laatste woord spreken. En politiek hebben wij niets in de melk te brokkelen, maar misschien, dat de economie der Nederlanders overal ter wereld hun wat geleerd heeft. Don Juan van Oostenrijk De lastertongen van vervlogen eeuwen hebben van Don Juan van Oostenrijk de patroon van alle los bollen, schürzenjager en ladykillers gemaakt, maar in werkelijkheid was hy een brave katholiek met een warme godsvrucht tot Maria, een innig ver langen naar stilte en eenzaamheid en natuurlijk ook met de nodige men- selyke zwakheden en zonden. Bastaard van Karei V werd hy door vrienden in Spanje opgevoed tot een rasecht Spanjaard, een romantisch ridder en een volmaakt heer; later werd hy door zyn halfbroer Philips II erkend. Voor alles wilde Juan een groot en beroemd man worden. Zo zei hy eens tot een vriend „Ik zou i mijzelf uit wanhoop uit het raam laten vallen, als ik wist, dat er in de wereld een man bestond, die meer naar roem en eer snakte dan ik". De roem die hy zocht, moest echter heel innig verbonden zyn met de grotere glorie van God en de dienst van^yn Koning. De uitbreiding van Gods ryk was ongetwijfeld de diepste gedachte van zyn hart. Zyn trouw jegens Ko ning Philips stond boven alle ver denking. Eens schreef hy hem„Ik ben even kneedbaar voor een ko ninklijke wil als Klei in handen van een pottenbakker". Roem oogstte^ hy inderdaad genoeg. Eerst als legeraanvoerder by de onder drukking van de opstandige Moren in Spanje, later als opperbevelhebber van de verenigde vloot van Spanje, Venetië en de Paus in de strijd tegen de Turken en zegevierend overwinnaar by Lepanto, het eerste teken van de tanende macht van de Por te, welk feit nog ieder jaar op de feestdag van O.L.Vrouw, Koningin van de Rozen krans herdacht wordt. Na de dood van Requesens werd hy door Philips als landvoogd naai de Nederlanden gezonden, maar het politiek gekonkel, het cronische Spaanse geldgebrek, de listigheid van Willem van Oranje en het gure kli maat maakten hem ziek. Zyn twee ridderlijke dromen, de vestiging van een eigen ryk in Noord-Afrika, de be vryding van Koningin Maria Stuart en de bestijging van de Engelse troon zouden niet in vervulling gaan. Op 3i-jarigen leeftijd stierf hy in een vervallen duivenhok te Bouges by Namen. Zijn laatste woorden warenJezus, MariaMaar kort te voren had hy tot zyn biechtvader gezegd„Pater, is het niet billijk en rechtvaardig, dat ik, die geen duim grond meer bezit, vry het koninkryk der hemelen binnenga". Interessant is de brief, die Philips hem schreef na zyn benoeming tot admiraal van de Spaanse vloot. Iedere vader, die een zoon in Indië heeft, zou hem nu nog kunnen overschrijven. „Wees zeer godvruchtig, vrees God en wees een goed christen niet alleen innerlijk, maar ook naar buiten door een goed voorbeeld aan allen te geven. Wanneer je deze mening maakt en daarop je leven opbouwt, zal God je genade schenken en je roem en eer zullen voortdurend groter worden. Ga dikwyls te biechten en te com munie, hoor dagelyks de H-. Mis en volbreng je persoonlijke godsdienstige oefeningen en gebeden met grote in gekeerdheid en regelmaat op daarvoor vastgestelde tijden. Spreken naar waarheid en beloften nakomen zyn de fundamenten van vertrouwen en achting onder mannen. Leef en handel met grote zorg voor je eigen reinheid, want een vergrijp tegen de zuiverheid is niet alleen zonde tegenover God, maar het heeft een nasleep van -eel ellende en schaadt de goede gang van zaken. Wees bescheiden en beheerst, wordt nooit toornig en vermijd boze woor den. Zorg, dat je steeds aangenaam, voornaam en hoffelijk in je manieren van de Jongeren der K.V.P. Zondagmorgen tegen half twaalf opende M. Debats, voorzitter, do bij eenkomstvoor de Jongeren der K.V.P. Limburg, welke te Venlo gehouden werd. Hij memoreerde in het kort nog de schitterende houding en de activiteit der Jongeren by de voorbije gebeur tenissen, waaronder: De brievenactie naar Italië; De anti-communistische mani festaties in Limburg; De verkiezingen voor de Tweede Kamer, waarin we in Limburg, dank zy de activiteit der Jongeren K.V.P.- ers, een winst behaalden van 22000 stemmen. Wy moeten vormen, aldus de leider, de jonge lente van een nieuwe cultuur. Wy willen do ontredderde wereld hervormen door studie en vor ming op staatkundig terrein en door bezinning en actie. Als tweede spreker betrad daarna populaire Amsterdamse Jongeren- leider Frans Burmanje het podium en sprak over propaganda en leden werving. Hij haalde de veelvuldige taken aan, die voor onze Jongeren zijn weggelegd. Wy staan momenteel op een tweesprong, de ene weg leidt naar een ijzige verstarring, de andere naar de vrede. Spreker haalde St. Augustinus als voorbeeld aan. Volgens Augustinus is het volk geen kudde schapen Liefde, deugd, eer en saamhorigheid moeten volgens deze heilige het zaad van de Staat vormen. Naast staats burger moeten we Hemelburger zijn. Rechtvaardigheid en naastenliefde moeten de twee pijlers zijn van het volksbestaan. Wij zijn een gemeen schapswezen en daarom op elkander aangewezen. Hoe stonden wij als kinderen op school tegenover Kain die zijn broer Abel doodsloeg? Wij vonden Kain een barbaar. Hoe staan wij nu tegenover de communis tische horde-mentaliteit? En hoe staan wij tegenover iemand die denkt geen politieke vorming nodig te hebben? Na de pauze sprak Drs. J. Schip horst, Jongeren-commissaris van do Jongeren K.V.P., over gespecialiseerde vorming en actie. Ofschoon de vorige spreker reeds het een en ander over vorming had verteld, ging Schiphorst dieper in op de vorming en actie. Als wy ons eens afvragen wat is demo cratie, wat is een Staat en wat een gemeenteraad, kunnen wy dan af doende antwoorden? Hi,j wees de Jongeren op de nood zaak allereeist de elementaire dingen van het politieke leven te leren ken nen. Wij moeten zelf graven waar we staan Zelf ideeën zien te kweken, vraagstukken, die dagelijks in ons werkterrein naar voren te komen, zien op te lossen. Daarvoor behoeft men in een afdeling geen specialist op politiek terrein te laten komen. De Jongeren in Zuid-Oost Drente hebben aldaar zelf industrialisatie mogelijk gemaakt en nu zyn ze in Emmen bezig met oprichting ener Ambachtsschool. Dit alles op initiatief van de Jongeren van de K.V.P. H. Salden uit Venlo, lid van het Jongeren Kringbestuur sprak daarna over gespecialiseerde vorming. Hij haalde enkele practische punten aan o.a. ie. Het federalisme; 2e. Publiekrechterlijke bedryfsor- organisatie; 3e. Volkshuisvesting; 4e. Jeugdpolitiek; se. Industrialisatie. Er moet een oplossing worden ge zocht voor de agrarische sector. Het is moeilijk voor een jonge boer of tuinder een andere weg in te slaan, dan die hun voorvaderen gevolgd hebben. Daarvoor bezitten we in ons land echter bureau's voor beroeps keuzevoorlichting. Na deze spreek beurt werd van gedachten gewisseld en konden vragen worden gesteld. Hiervan werd een druk gebruik ge maakt. Tot slot sprak de heer Hartman, secretaris van het federalisme, gewest Limburg, een kort woord over een federalistische Staat. Mooie kansen voor veehouders- gezinnen, melkknechts en anderen Een nieuwe mogelijkheid is ge schapen voor energieke leden onzer landbouwende bevolking, die het hier te eng wordt en die hier niet vol doende toekomstmogelykheden zien, zij het voor zich zelf, of voor hun kinderen. Na de oorlog was „emigra tie" voor de boer vrijwel gaan beteke nen „naar Canada gaan". Thans echter komt ook Argentinië aan bod. Wat toch is het geval De Stichting Landverhuizing Ne derland heelt in Argentinië belang stelling weten te wekken voor de kwaliteiten van onze boeren, hun vakkennis, yver en betrouwbaarheid. Bovendien heeft zy haar vertegen woordiging daar uitgebreid en is nu in staat honderden gezinnen en ook ongehuwden te plaatsen. Voorlopig voornamelijk veehouders gezinnen, ook gezinnen uit het gemengd bedrijf, voorts een aantal ongehuwde melkers-veeverzorgers. De gezinnen moeten liefst een paar zoons omvatten die al de leeft yd hebben mee te werkengezinnen met alleen een aantal kleine kinderen zyn minder gewild. Geboden wordt of vrij wonen en kost met een behoorlijk salaris, of vry wonen plus een percentage (bijv. 30 pet.) van de bruto melkopbr6ngst. Bovendien desgewenst een st.uk grond om eigen groente en aardappelen te telen en kleinvee te houden. De Nederlanders, althans de gezin nen, krijgen meestal direct een met die van bedrijfsleider vergelijkbare positie. Zy komen n.l. in dienst van ryke grondeigenaren, die een of meer bedrijven hebben waarvan zy de exploitatie willen intensiveren verbeteren. Een prachtkans voor wie vooruit wil komen in het buitenland, of zijn zoons op den duur als zelf standige landbouwers wil zien. Ook voor bekwame bloembollen kwekers die op contractbasis willen werken is er gelegenheid geplaatst te worden. Men moet zyn reis kunnen betalen, medenemen hoeft (en ook mag) men slechts huisraad en een paar honderd gulden per persoon, liet vertrok is afhankelijk van de scheepsgelegenheid, die nog beperkt is. Voor nadere inlichtingen moet men zich wenden tot de Stichting Land verhuizing Nederland, Lange Voor hout 20, 's Gravenhage. Pindakaas zonder bon Er zyn weer grondnoten ter be schikking gesteld voor de productie van pindakaas. In tegenstelling met de eerste keer zal het artikel, dat dus binnenkort opnieuw op de markt verschijnt thans vry' dus zonder bon kunnen worden verkocht. De beschikbaar komende hoeveel heid is nog Klein, doch er wordt naar gestreeld, door verdere aanvoer van grondstoffen zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen. De pry's per potje van ca 370 gram wordt verlaagd van f i.— tot f o.qo. bent en neem de waardigheid, die by je rang past, in acht. Houd je 's win ters en wanneer je aan wal bent, bezig met practische oefeningen, voor al militaire. Ik vertrouw, dat je myn raad beter ter harte zult nemen, dan ik ze geschreven heb". P. H. RONGEN O.C.R. en wat er aan en omhangt In Roermond werd j.l. Woensdag de eerste pluimveedag gehouden na de be\ryding en het laatste nieuws over de kip en haar product naar voren gebracht. o MILLIOEN KIPPEN zyn er nu op Nederlandse bodem, die voldoende leggen voor het gebruik in e gen land, maar we moeten expor teren, in de eerste plaats om er kip penvoer voor terug te kunnen kopen, en de tweede plaats om de oude klanten in het buitenland weei terug te krygen. Want zo ver is het nog lang niet. Duitsland is uitgevallen, en nu moeten wy naast andere afzetgebie den vooral in Engeland er in zien te komen. Engeland heeft echter zelf ook goed materiaal en de kwaliteit van onze eieren moet daarom worden opgevoerd. Do gevolgen van de oorlog zyn byna achterhaald dus nu met man en macht aan het werk om de kwaliteit te verbeteren. KIPPENHOKKEN De kippenhokken, die nog te her stellen waren, zyn bijna klaar en ook de wederopbouw heeft een steentje bijgedragen door 400 nieuwe kippen hokken te bouwen. Bovendien vor dert de bouw van 200 bokken in Limburg en 450 in Noord-Brabant zeer goed. Desniettemin moeten er nog een kleine 1000 bij komen wil de opfok en de uitbreiding goed verlo pen. Een groot bezwaar is het, dat de nieuwe kippenhokken zo duur zyn. De pry's varieert van 1000 tot 1500 gld. Men is van plan nu een een voudiger hok te maken, maar de kosten blyven hoog. Wanneer dit doorgevoerd wordt materiaal schaarste en bouwvergunningen spre ken ook een woordje mee is het mogelyk de productie te verhogen door een flinke uitbreiding van de kippenstapel en is het zelfs mogelyk de distributie van eieren op te heffen. KUIKENS De kuikentoewijzing zal echter blyven bestaan, op de eerste plaats natuurlyk omdat het voer nog niet ruimschoots te krygen is en op de tweede plaats om zo de kleine boe renbedrijven te blyven helpen, voor wie de kippenhoudery een levensbe lang is. Maar deze toewijzing zal volgend jaar heel wat vlotter kunnen verlo pen daar er belangrijk meer kuikens verwacht worden. Bij dit alles staat echter voorop, dat de boeren hun uiterste best moeten doen zoveel mogelyk voor voer te zorgen. Per 1 October zyn de kippentoewjjzingen vervallen, maar het voei zal groten deels van eigen grond moeten komen, waardoor de kosten ook gedrukt vóöt ónze. {ónqens In 1ndiê Wanneer een witte wade over de aarde ligt of in een vries- koude nacht met een ontelbaar aantal boven ons twinkelende sterren, wij naar de Nachtmis gaan, om samen de komst van het Kindje te herdenken, dat ons allen Vrede en Geluk bracht, dan weten wij dat het Kerstmis is. Vreugdevol is dan onze groet aan eikander „Zalig Kerstfeest". Vol van kinderlijk geluk, bij de Kribbe ontvangen, strooien wij die Heilwens rond, roepen het toe aan een ieder die horen wil. Denken wij er dan aan. dat wij die groet, die Heilige dag niet Kunnen toeroepen aan velen onzer, aan onze jongens in Iridiê, die daar zijn om een dure en harde plicht te vervullen, het brengen van vrede en rechtvaardigheid, orde en rust. Hoe menige gedachte zal van daar uit dan naar ons gaan. Hoeveel jongens zullen dan onder een verzengende zon of in de vochtige klamheid van een oerwoud, in modder en moeras den ken aan ons, die Kerstmis vieren. Ook zij hebben dan Kerstmis, Vredefeest, maar onder zo heel andere omstandigheden, vaak temidden van gevaar. Voor hen is de sfeer van vrede en rust waarin wij de komst van het Jezuskind gedenken zo heel anders. Lezers op ons allen rust een plicht om in onze wens van die dag ook hen allen te betrekken. Wij zijn verplicht ook hen toe te roepen op die dag „Zalig Kerstfeest, dat het Kindje ook jullie beschermt, jullie allen veilig bij ons terugbrengt, bij jullie moeder, je verloofde of je vrouw.'' Onze soldaten in Indië moeten die dag weten, dat er die Kerstnacht aan hen is gedacht, moeten weten, dat wij altijd aan hen denken. Iedere jongen in Indië moet in die Kerstdagen naast veel post ook van ons een kleine herinnering hebben. Zo'n klein ge schenk, dat de vriendschap onderhoudt. Het Limburgs Thuisfront geeft U allen de gelegenheid om ALLE jongens in Indië een kerstgroet te zenden, een pakje te doen toekomen. Aan alle soldaten van hoog tot laag, van jong tot oud, van arm tot rijk, moeten wij allen dan een pakje sturen, een gift van ons allen te zamen. In samenwerking met de andere Thuisfront-organisaties ver kopen wij zegels voor een Kerstpakket, ze kosten vijf gulden per stuk. Een heel bedrag, dat voor velen geen bezwaar is om te geven, maar voor anderen te veel is om in eens te geven. Daar is voor gezorgd. Wanneer Maandag aanstaande door de gehele gemeente huis aan huis gevraagd wordt om steun voor deze pakkettenzen- ding hebben de bezoekers de etiketten bij zich die U kopen kunt voor vijf gulden en wanneer Uw portemonnaie U niet toestaat om in eens vijf gulden te geven voor dit werk, de bezoekers hebben ook een bus bij zich waarin U Uw gift kunc deponeren. Van de gezamenlijke giften zullen dan zegels gekocht worden, die dan onder de naam van het Limburgs Thuisfront in de ge meente Venray Uw gift, Uw oprechte Kerstwens over brengen naar een van onze jongens in Indië. Lezer, wanneer wij ons alleen zouden bemoeien met onze eigen Venrayse jongens, zijn er anderen om hen heen, vrienden van hen, strijdmakkers, echte kameraden, die wellicht geen pakje krijgen. Mogen wij er toe medewerken, dat zij geen Kerstgroet krijgen? Moeten wij niet alles in het werk stellen om hen, die anders geen groet zouden krijgen, geen pakje zouden ontvangen, het idee bij te brengen, dat aan hen die in Indië zijn, onze eigen jongens, heel Nederland denkt. -Wij zouden op Kerstmis het Kindje in het kribbetje, dat voor ons allen kwam, te kort doen, verlochenen, wanneer wij niet gezorgd hadden voor het Kerstfeest van allen. Wanneer Limburgse Thuisfront Maandag begint met de rondgang, laat dan twee dingen voor Uzelf en voor ons duidelijk zijn, nl. 1. dat het geen bedeltocht kan en mag zijn, maar een voorschotje op onze eigen vreugde van Kerstmis; en 2. dat deze collecte is voor ALLE jongens in Indië en wij beslist niet onze eigen Venrayse jongens zullen vergeten of te kort doen, maar daar spreken wij nog wel eens over. Lezer, Maandag beginnen wij in de gehele gemeente te zamen, er liggen veel etiketten klaar. Venray moet en kan be wijzen dat Kerstmis voor ons een heel groot feest is en dat wij zo graag in de vreugde van dat feest hen laten delen die onder zo veel moeilijker omstandigheden zijn. Het gezamenlijk Limburgs Thuisfront in de gemeente Venray Een praclit winter program ma De herfst heeft reeds lang zyn intrede gedaan en de langere winter avonden zyn op komst. Dan is het tijd dat ook de vereniging Ontwikke ling en Ontspanning met haar plan nen komen voor dit winterseizoen. Tegenover de 8 gewone en één buitengewone avond, die het vorig jaar gegeven werden, komen er nu 10 en 3. Zo staan nu op de lyst der sprekers Godfried Bomans, die een humoristi sche improvisatie zal geven en voor dragen uit eigen werk. Paul Huf, die declameert; Pater Dr. A. Emmen o.f.m. behandelt „het probleem Duits land", terwyl prof. Dr. L.-H. Grondijs spreekt over „Rusland en het Com munisme". Verdere sprekers zijn Dr. H. P. J. Koenen „De psychologie van de kleuter" en Anton van Duinkerken „De strijd om de Katholieke cultuur in Nederland". worden. Men verwacht ook in de toekomst een verandering van de graan levering, juist met het oog hierop. Zo wordt gedacht aan een verminderde graanaanslag tegen meer eierlevering of varkensvlees. Doch deze keur van sprekers is nog slechts een gedeelte van het program ma. Zo zullen Venrays Harmonie, het Gemengd Koor Polyhymnia, het Mannenkoor, het knapenkoor en de Toneelgroep Hioob gezamely'k optre den in een Venrayse Muziekavond, terwijl verder de St. Joseph-zangertjes uit Helmond Kerstliederen komen zingen. Verder krijgt Venray naast een kamermuziekavond door P. Driesson piano en Sam Swaab, viool, voor de I eerste maal in zyn geschiedenis een concert te horen door het Maastrichts Stedelijk Orkest o.l.v. Paul Hupperts, met als solist niemand minder dan Christian Ferrat, de vijftienjarige eerste prijswinnaar van het interna tionale muziekconcours te Schevenin- gen. Hy zal het vioolconcert van Tschaikowsky uitvoeren. Dit is dan de eerste der buitengewone avonden. Op de beide andere treden dan nog op: Steffa Wine en Simon Halie, die zang en dans geven op een Spaanse I Kunstavond en de Kemediespeulers die „De Grooto Reis" brengen. Ten- j slotte vermeld het programma een 1 filmavond waarop de Internationale Filmcentrale „The Sullevans" de 5 gebroeders brengt. Zoals blijkt een groots programma, dat nog nooit tevoren gebracht is. Bovendien hebben de uitvoeringen plaats in zaal Wilhelmina of de aula van het Gymnasium en gewoonlijk op Dinsdagavond. Een volledig programma met ver-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1