Venrays Vroede Vaderen vergaderden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN li&eteldketoctminq in kd klein „JOMITE" Venray Herdenkingsdag 18 October Zaterdag 25 September 1948 No. 38 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De grondwetherziening Grondverpachting en klachten Benoeming Burgerlijk Armbestuur Woonwagenkamp-misère Het zal niet dikwijls voorkomen, dat op hetzelfde tijdstip alle gemeente raden in geheel Nederland by elkaar zyn. Zo was het toch Maandag 20 September j.l., toen overal in den lande de plechtige afkondiging der grond wetswijziging plaats had. Voorzitter van deze vergadering was de heer P. Pubben. De heren H. Janssen, A. Creemers, W. Hettema (met kennisgeving) en J. Camps waren niet aanwezig, toen de Voorzitter om half 3 deze zitting van de Raad opende met gebed. Grondwetwijzigingen De Voorzitter verzocht de Secretaris de wetten van 3 September 1948 voor te lezen, zoals deze gepubliceerd staan in de Staatsbladen nos. I 410, I 411 I 412 en I 413. Zoals bekend behandelen deze a. de veranderingen in de verhou dingen in Indonesië, dat door deze wet nu ook voortaan Indonesië zal heten; b. het salaris der aftredende Ko ningin; c. de instelling van het ambt van Staatssecretaris; d. het overgaan van bevoegdheden van organen van burgerlyk gezag. Na de voorlezing sprak de Voorzitter de hoop uit, dat door deze grondwet- wijzigingen Nederland spoediger en beter zou herryzen en dat land en volk de vruchten hiervan zullen plukken. Hy wenste onze nieuwe Ko ningin Juliana Gods rijkste zegen toe voor haar regering, alsmede de volks vertegenwoordiging, die Dinsdag weer met hun zwaar en verantwoordelijk werk zouden beginnen. Spreker verwachtte verder, dat nu eindelijk in de Tweede Kamer zal be gonnen worden met de oorlogsschade regeling, opdat de mensen hier dan eens definitief weten waar ze aan toe zyn. Ingekomen stuken De Ged. Staten hadden het raads besluit, om grond te verkopen aan de Gebr. Janssen, goedgekeurd en deze goedkeuring werd voor kennisgeving aangenomen. Verder werd de Raad mededeling gedaan van een dankbetuiging van de familie Poels, voor de betoonde deel neming by het overlijden en de be grafenis van Mgr. Dr. H. A. Poels. Deken Poels, aldus de Voorzitter, had hem deze dank overgebracht en ver zocht deze ook aan de Raad over te brengen. Verder deelde hij mede, dat Burgemeester en Wethouders, indien de plaatselijke arbeiders iets ter na gedachtenis van ue grote overledene zouden willen doen, de volle mede werking en steun zouden geven. Verpachting yan grond Een perceel grond ter grootte van 1.90 ha gelegen aan de Paardenkop Ysselsteyn, is te verpachten. Een zevental gegadigden hebb9n zich hier voor aangemeld, maar in overleg met de commissie voor landbouwaange- legenheden zyn er slechts twee ge gadigden die daarvoor in aanmerking komen. B. en W. stelden voor tussen deze twee te loten. De heer Van Haaren wilde de pachtprys weten. De heer van Boven stelde vast, dat de verstandhouding tussen de leden van de Raad onderling en met B. en W. zeer goed was te noemen, doch dit moest B. en W. niet als een uit nodiging beschouwen om maar eigen machtig op te treden. De Raadsleden hadden toch zeker het recht om de namen der 7 gegadigden te kennen. Men moest dit niet opvatten als wantrouwen tegen de landbouwcom- missie, maar spreker meende, dat zonder deze namen de Raadsleden geen oordeel konden yellen. De heer Reintjes, sprekende namens de landbouwcommissie, had al willen vragen waarom de namen niet ver meld stonden, terwijl de heren Wis- mans en Odenhoven, deze ook openlijk vermeld wilde zien. In antwoord op de vragen deelde de Voorzitter mede, dat de pachtprys voor deze grond was f 33.— per ha en dat de namen der gegadigden gerust bekend konden worden ge maakt. Zo bleken P. J. Pouwels, Martens, Verheijen, A. Claessens, W. Volleberg, W. Hendriks en G. Coenen, allen uit Ysselsteyn, zin te hebben in deze grond. De laatste twee, Hendriks en Coenen kwamen slechts in aanmer king, daar de anderen of te ver van dit stuk verwijderd waren, of reeds een flink bedryf hadden. De heer van Boven wenste er nog maals de nadruk op te leggen, dat hy allerminst het werk van de landbouw commissie wantrouwde en kon zich nu hy gehoord had, dat de kleine boer geholpen werd, best met het voorstel verenigen. Er werd ons van hogerhand op ge wezen, dat de commissie „tot het afleggen van bezoeken aan kermissen", waarvan wy de vorige week melding maakten, NIET bestaat. Do aanleiding tot dit bericht was een mededeling van onze correspondent te Oostrum, waar in deze vertelde, dat enkele heren van de Gemeenteraad met met hun dames op Oostrumse kermis waren, daar officieel zyn toegesproken en naar aanleiding van dit bezoek het dansen één uur verlengd is. Met de gedachte, dat de Raad op een dergelijke, aardige ma nier het onderlinge contact met de Kerkdorpen bovor- dert, hebben wij stukje gepubli ceerd. Nu blykt achteraf, dat de heren ondanks de toespraak en ondanks het uur verlenging, privé kwa men, a.h.w. incognito en boven dien, dat sommigen dit bericht ons zeer kwalyk namen. Wy bieden deze dames en heren onze excuses aan, hoewel wij geenszins de mening hadden hen te beledigen en verzoeken het bericht als niet geplaatst te beschouwen. De andere raadsleden vonden dat ook en zo liet de Voorzitter dan 't lot beslissen tussen Coenen en Hendriks en de laatste kwam als toekomstig pachter uit de bus. Burgerlijk Armbestuur Door het overlijden van de heer N. Min, is een vacature ontstaan in het Algemeen Burgerlyk Armbestuur, terwyl verder P. J. Wismans Heide, aftredend is. B en W. stelden als nieuwe candidaten voorin de vacature P. J. Wismans: P. J. Wismans en H. van Kempen, Heide. In de vacature N. MinH. W. J. Martens te Leunen E! 2d en L. M. Verbeek Venray. De heer Frans Janssen wilde al vorens er gestemd werd, toch nog iets opmerken. Het begrip Armbestuur stond spreker tegen, evenals de werk verschaffing. Met alle respect voor wat het Armbestuur gedaan heeft, het is en blijft een verouderd systeem In deze tijd past een sociale dienst, waaraan én de term én het systeem aan de sociale verzorging van deze tijd is aangepast. Ofschoon deze ver andering niet a la minute tot stand is te brengen, zou spreker gaarne zien dat B. en W. met deze overweging rekening hield en binnen korten tijd met plannen dienaangaand zou komen De heer van Boven kon zich het verschil tussen Armbestuur en Sociale Dienst niet Voorstellen. Het ging er om de mensen die het nodig hadden in het geheim te helpen en het Arm bestuur had zich hiervan in het ver leden goed gekweten. De heer Vermeulen vond het Arm bestuur iet3 voor de grijze oudheid en slechts een bedeling. Een Sociale Dienst is nog heel wat anders en hy ging accoord met de heer Janssen De Voorzitter verklapte, dat B. en W. in deze richting al plannen hadden opgesteld en binnenkort met voor stellen hoopten klaar te komen. De heer Janssen meende, dat ver schil in mening zeer goed mogelijk was, maar om slechts de stille armen te noemenBurgerlyk Armbestuur zoekt deze mensen niet op, zij kan slechts te werk gaan op bekende w vallen. Een Sociale verzorgster spoort juist deze mensen op en achterhaalt de nood. Verder kan een sociale dienst alle inlichtingen verschaffen nodig voor diverse sociale maatregelen. Ver geleken by een sociale dienst is het Armbestuur slechts een noodgeval, De heer van Haaren wees er op, dat het Armbestuur toch nog in zeer vele gemeenten haar goed werk -er- richt en was bang, dat ook een sociale dienst later gebruik moet maken van inlichtingen verstrekt door dezelfde commissie, die nu het Armbestuur vormt. Op voorstel van de Voorzitter wer den verdere discussies bewaard tot dit punt in de Raad zou komen. Verder wydde de Voorzitter nog een enkel woord aan de nagedach tenis van de heer N. Min, die zo lang lid is geweest van het Armbestuur en hy verzocht de raadsleden de over ledene in hun gebeden te herdenken, Na stemming bleek, dat heren P.J- Wismans met 12 en H. M. Martens met 10 stemmen vóór gekozen waren De gemeente moet nog diverse dingetjes betalen en er is geen geld (wist U, dat de verbouwing van de ambachtsschool f 45.000,— gekost heeft). B. en W. vragen dus toestem ming om een geldlening aan te gaan van f200.000,— voor de tjjd van 30 jaar, de eerste 10 jaren a 3 pet., verder 3 7» pet. De heer van Haaren was bang, dat Ged. Staten hiervoor nooit hun goed keuring zouden geven daar de Minister heeft voorgeschreven, dat door de gemeente slechts 2a/4 pet. rente be taald mag worden. De Voorzitter meende echter, dat diezelfde minister de beslissing inge trokken had, waarna de Raad er mee accoord ging. Punt 6 was een voorstel van B. en W. om zich accoord te verklaren met het feit, dat de stichting avondteker- school met 1 October a.s. ophoudt te bestaan en haar rechten en plichten over geeft aan het bestuur van de ambachtsschool. De Raad vond dit zonder bezwaar goed en dan kwam de Rondvraag, die feitelijk de hoofdschotel werd van deze vergadering. De heer van Haaren opende de discussie met zyn vraag waar het beloofde woonwagenkamp bleef. De winter staat voor de deur, dus- Wethouder Wintels gaf te kennen, dat er drie plannen bestonden. Twee n.l. van gemeentewerken. Achterliet defensie kanaal op de Deurneseweg, rechts achter do oude munitie-berg- plaats, of links een 50 111 terug op de 'ïoge rug in het natuurreservaat, die daar loopt. Dan was er nog een van de politie, die het woonwagenkamp voor het kanaal rechts wilde hebben. Er ontstond nu een levendige dis cussie tussen alle leden over het voor en tegen van deze 3 plannon. Afgezien van de heer L. Custers, die absoluut tegen een woonwagen kamp en tegen de woonwagenbe woners zelf was (deze moesten volgens spreker maar gaan werken had ieder der raadsleden wat op te merken. Het plan van de politie kon geen genade vinden. Hierdoor zou goede cultuurgrond verloren gaan en lag liet kamp teveel in het oog. Plet plan „munitieplaats" zou nogal geld kosten, daar de brokstukken, die hier ver spreid liggen, alleen machinaal te verwijderen zyn. Daar tegenover staat, dat de bull dozers in de Peel vlak by de hand zyn en mee kunnen helpen, terwyl van de resten der munitie-bergplaats nog goedkoop een stal te maken is. terwyl deze meteen een goede af scheiding geeft en het kamp niet in het oog valt Plet plan links (natuurreservaat) wel het voordeligst en Gemeente- werken voelt hier het meest voor. Uit het verdere gepraat bleek, dat B. en W. van plan is het kamp zo provisorisch mogelyk in te richten met het allernodigste, als pomp en privaat en ook niets meer. Zo is men niet van zins een paardenstal te bouwen, daar de mensen in Ven ray ook geen stallen kunnen bouwen voor hun eigen vee. Het idee om het kamp naar de Hazenhut te plaatsen, kan niet, daar er een weg naar toe moet lopen. Het kamp komt ongeveer 50 meter van de wég te liggen. Tenslotte kon de Raad het niet eens worden over links of rechts en daar men het achter de bestuurs tafel ook al oneens was over dit punt, is besloten B. en W. het ver der zelf maar te laten uitvechten. Neg enkele bloemlezingen uit het besprokene De Heer VERMEULEN had nooit gehoord, dat net -stuk links achter het kanaal tot natuur reservaat- bestemd is. Ply hoopt, dat de Raad daarin ook een woordje mee te spreken had. De Heer WISMANS was er voor, dat allen de lasten van een woon wagenkamp zouden dragen en dat dit na verloop van tijd daar verhui zen zou naar elders. Wethouder WINTELS: Er wordt zo weinig mogelijk aan gedaan. Is het de heren bewoners niet goed genoeg, dan kunnen ze nog altijd naar het kamp te Deurne. En daar bleef het dan bij. Daarom vond hy het een openbaar schandaal, dat de fam. Poels op We- verslo in 1944 een groot stuk grond had gepacht en dit maar braak liet liggen. Deze mensen moest de grond op staande voet ontnomen worden, evenals anderen, die hun verplichtin gen niet nakwamen. Op het antwoord van de VOOR ZITTER, dat dit nog onontgonnen grond betrof, antwoordde de Heer VERMEULEN, dat in vier jaren tyds daar toch wel mee begonnen had kunnen worden. En hiermede betuigde de heer Fr. JANSSEN zich accoord, temeer daar er jonge boeren genoeg te vinden waren, dio er gauwer mee klaar waren. Hy verzocht B. en W. de pachtovereenkomst eens te bestu deren en deze mensen alsnog aan te sporen direct te beginnen of andere maatregelen te nemen. De Heer REINTJES meende na mens de Landbuuwcomrrissie te spreken, als hy zei, dat dit reeds lang een doorn in het oog was en dit perceel is het niet alleen. In de naaste toekomst zullen er maatregelen genomen woidenom deze ongewenste toestanden te beëindigen. En over on-ontgon nen grond sprekend, wilde hij nogmaals een dringend beroep doen op B. en W., om te be werkstelligen, dat onontgonnen grond ter verpachting wordt uit- gégeven. Men zit nu wel met reusachtige machines in de Peel, aldus spreker, en er wordt werkt, maar met de helft van het geld zouden de boeren eens zoveel zelf kunnen klaar maken, indien de gemeente voor wegen en waterlossingen zorgt. De Heer HOUBEN hoopte, dat zo spoedig mogelijk de machinaal ont gonnen kavels uitgegeven worden, daar het de allerhoogste tijd is, wil men voor de winter inzaaien. De VOORZITTER gaf toe, dat de zelfontginning voor deze streken het beste is, maar er schenen zoveel in stanties in deze mee te spreken, dat men er onder bedolven wordt. Niet temin doen B. en W. hun best. Dus nog even geduld. De ontgonnen ka vels zullen zo spoedig mogelijk uit gegeven worden. in Wenen" (Het Spectrum wil presteren om op een Geen Woning commissie meer De Heer VAN HAAREN had nog een ander punt: De Woning-commis sie was vorig jaar Augustus door de Raad benoemd. Volgens de Wet had zy slechts één jaar zitting, dan moest zij herbenoemd worden. Nu is het dus zo, dat de nu zittende Woning commissie geen zeggingsmacht heeft en alle vorderingsbesluiten van B. en W. geen kracht hebben. Spreker vroeg dan, of het niet mogelyk was, dat staande deze vergadering die commissie herbenoemd kon worden. Dit stuitte echter op verzet van den Heer VERMEULEN, die er schynbaar van overtuigd was, dat lang niet alle leden herbenoemd wilden worden. Ook de VOORZITTER was voor wachten tot de eerstvolgende verga dering. Waarschuwing voor de pachter8. De Heer VERMEULEN vond het een droevige geschiedenis, dat er voor een stuk grond van nog geen 2 H.A. zeven liefhebbers waren. Watervoorziening en aannemer* De Heer VAN HAaREN wees B. en W. er op, dat op de Kempweg 31 gezinnen met meer dan 100 kinderen zonder water zitten en het een on houdbare toestand geworden is. Wethouder WINTELS gaf in zyn antwoord allereerst te kennen, dat hy over dit chapiter nog wel een hele besloten vergadering kon vol- praten, maar in het kort komt de geschiedenis hierop neer: Al dezö huizen zyn aangesloten op één elec- trische pomp. De motor is aangelegd maar de by behorende zekering is er niet. Die zekering is bij de pomp geleverd, maar... verdwenen en daar van geeft de een de ander de schuld. Deze zekeringen zijn zoer slecht te krijgen en na lang bidden en smeken door Gemeentewerken (iets wat toch de aannemer behoort te doen) levert Stork een dezer dagen een nieuwe zekering en dan is de ellende ten einde. De Heer DE BRUIJN deed nog een poging om de aannemer te ver dedigen, maar werd door de Heer VERMEULEN de mond gesnoerd, doordat deze opmerkte, dat de hoofd aannemer voor de gehele bouw staat. De Heer Fr. JANSSEN wilde eens weten, hoe het stond met de vier Prefabwoningen, die in September zouden worden afgeleverd. Het antwoord was: kunnen van daag of morgen komen De Heer WISMANS wist nog een tankmijn by hem in de buurt liggen. Wordt daar nog wat aan gedaan De VOORZITTER deelt mede, dat vandaag of morgen de opruimings dienst uit Den Haag zou komen. De Heer VERMEULEN werd op zijn vraag, hoe het met de andere Prefab-woningen stond, verwezen r.aar de gesloten zitting. De Heer DE.BRUIN werd op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de afrastering bij de woningen op Groenewolds pad in orde komt. Daarna ging de deur toe en deden de heren hst in een gesloten zitting nog eens dunnetjes over. Utrecht) verhaalt de geschiedenis van een Engelse kolonel, die na de 2de Wereldoorlog in Wenen belast is met de bestrijding van de „ondermijnende activiteiten" en in een nonnenklooster ingekwartierd. Als hij zelf, een Russische kolonel en een Duitse ex- krygsgevangene eenstemmig aan Moeder Overste verklaren, dat heel de wereld verlangt naar een eerlijke en onbevreesde verklaring over essen tiële liefde van de christelijke gods dienst. omdat allo mensen in hun hart overtuigd zijn, dat dit de brandende kwestie is, besluit zy naar Rome te gaan en de Paus om een duidelijke verklaring te vragen en die wereld kundig te maken. Zy' slaagt er in samen met .de kolonel in een militair vliegtuig naar Rome te vliegen om de Paus, dien ze nog als misdienaar ge kend heeft, precies te zeggen, hoe zij er over denkt en wat hem volgens haar te doen staat. Ziehier het verslag van dit Pauselijk interview. „Toen ik in Rome was, zei de Heilige Vader drie dingen tegen my. Ten eerste zei hy, dat onze Heer reeds het Evangelie verkondigd had en dat hy zelf driehonderd duizend priesters onder zijn bevelen had, die trachten om de mensen aan dat Evan gelie te laten gehoorzamen; ten tweede zei hy, dat we nooit moeten vergeten, dat God zelf had gezegd, dat velen geroepen, maar weinigen uitverkoren waren; ten derde zeide hij, dat God nooit geluk in deze wereld had be loofd, zelfs niet aan hen, die zijn ge boden gehoorzamen, maar slechts geluk in het volgende leven". En Moeder Overste voegt er zeer wyselyk aan toe: „Laten we beiden aan deze dingen denken, HerrOberst en dan zullen we misschien nederig zyn en tevreden met te trachten zelf goed te zyn en anderen goed te maken door ons voorbeeld". Het antwoord van de Paus lijkt 0 zo gewoon en toch behelst het de volle waarheid. Iedere wereldher vormer, die het eerly'k meent, moet weer aanxnopen by de liefdeleer van Christus. Hy kan ze in nieuwe woor den kleden, kan in de oude vlag een nieuwe baan naaien, maar wat de inhoud betreft, gfegt hy precies het zelfde, wat al twintig eeuwen lang door de Kerk op alle kansels ver kondigd werd. Het nieuwe geluid en het nieuwe kleed kan in het begin wat meer indruk maken, maar een nieuwe leer, een betere leer is er nog niet uitgevonden. wyze naar buiten te treden. Onder voorzitterschap van Math. Janssen, de geestelijke vader van de „JOMITE", werd de organisatie van deze tentoonstelling ter hand ge nomen. Waarom een „JOMITE Zoals bekend, heeft de K.J.M.V. als een van haar doelstellingen de economische vorming van haar leden te behartigen. Daarom werd een tentoonstelling georganiseerd, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen meer met de klanten in aanraking te komen en tevens hun waren weten aan te prjjzen, de goede eigenschappen spe ciaal naar voren te brengen en op de juiste wyze de mensen tot kopen weten te brengen. Aan belangstelling voor deze ten toonstelling ontbreekt het niet en het is daarom niet te verwonderen, dat men zonder veel moeite een ere- comité wist te vormen, waarin o.a. zitting hebben Burgemeester Janssen, voorzitter, de H.E. Heer Deken Ber den, Dr. Veraart, Weth. Wintels en J. Derksen. Ook van do zyde der middenstan ders is de belangstelling voor de K.J.M.V. een stimulance. Veel zal er te zien zyn in zaal „Wilhelmina". Een twintigtal stands zullen er te bezichtigen zyn. Wanneer men op 't podium zit en zich te goed doet aan een heerlyk kopje koffiie of een goed glas bier, dan heeft men nog een schitterend overzicht op de tentoon stelling. De stands zijn goed gekozen en de plaatsen ruim, zodat elke stand zeker tot zyn volle recht komt. Ongetwyfeld is een bezoek aan deze tentoonstelling zeker de moeite waard. Deze zal door de Edelachtb. Heer Burggmeester worden geopend heden Zaterdagmiddag om half zes. De entréepryzen zyn laag en voor niemand een bezwaar, te meer nog daar de opbrengst ten bate komt van de T.B.C.-bestryding en de Veniayse Missionarissen. Veel succes I Christus is op aarde gekomen 'om alle mensen te verlossen, maar zijn kudde zal altyd klein bly'ven. Hoe velen waren er onder de Joden, die in zyn leer geloofden Hoevelen waren er ondei de heidenen, die zyn godsdienst aan namen Hoevelen waren en zyn er onder de christenen, die zichzelf verlooche nen, zijn kruis op zich nemen en Hem volgen Was het christendom ooit het ge loof van de massa? Neen, wel van enkelingen, mis schien zelfs van grote groepen, maar de massa werd hoogstens met een dun christelyk sausje overgoten. De zuurdeeg, die de hele massa moest doordesemen, bleef slechts tot enkelen beperkt. Wy hebben op alles een verkeerde kyk, omdat we ons niet van de aarde kunnen losmaken. De aarde is voor ons het begin en het einde van ons denken en streven. Ons aards geluk, onze aardse rijkdom, vrijheid van ziekte en armoede, vervolging onderdrukking is voor ons hoofdzaak, Daar gaat het om. Maar O. L. Heer zegt ons uitdrukkelijk daar gaat het juist niet omDat alles moet jullie volmaakt onverschillig laten. Dat alles is niet waard, dat ge er naar ver langt, dat ge er om treurt. Het gaat alleen om de eeuwigheid, En heel de rest kan ons alleen toegeworpen wor den, zoals men een verzadigde maag nog op drie borden „stijve rijst" onthaalt. Laten ook wy trachten zelf goed te zyn en anderen goed te maken door ons voorbeeld; dat is beter dan alle wereldhervorming. P. H. RONGEN O.C.R. Bruce Marshall heeft reeds ver schillende uitstekende katholieke romans op zyn naam staan. De in houd is heel gewoon, zeker niet romantisch. Er wordt ook niet ge graven naar alle mogelijke diepzinnig heden of verwrongen zielstoestanden. In wezen zyn ze, al heeft het er ook vaak de schyn niet van een zeergoed geslaagde verdediging van het katho lieke geloof. Wie zyn boeken aan- Een hoogtepunt voor de K.J.M.V. „St. Audries" Na lang werken is de Katholieke Jonge Middenstand er eindelijk in ge slaagd, om in Venray een tentoon stelling te organiseren. Verscheidene jaren geleden kenle Venray reeds haar tentounstellingen en in 1930 en 1936 stond zij in het middelpunt van de belangstelling. Beide tentoonstellingen welke in het voormalige Patronaat werden ge houden boekten een succes en werden tot ver in de omtrek besproken. Deze beide tentoonstellingen werden toen georganiseerd door de afd. Venray van de Kath. Limb. Middenstands Bond. Than3 vele jaren later is het de Nog enkele weken en Venray zal waer de gedenkwaardige dag van de 18e October 1944 herdenken. Ook dit jaar wil man deze dag niet zonder meer voorbij laten gaan, daarvoor heeft hy teveel slachtoffers nagelaten en geëist. Wat voor andere plaatsen dan een feestelijke viering is, zal voor Venray uit de aard der zaak een stille her denking zyn van al het leed, maar ook van al het goeds wat vier jaren geleden over ons kwam. Het comité „herdenking 18 October" is dan ook druk in de weer om deze herdenkingsdag in die geest zo goed mogelyk te doen slagen. Ter oriëntering voor alle vereni gingen in de kom en op de kerk dorpen, moge hieronder het voorlopig programma volgen, wat nog verder zal worden uitgewerkt. De 18e October-herdenking zal plaats hebben Zondag 17 October. In alle kerken, ook op de kerkdorpen zal 's morgens een plechtige H. Mis worden opgedragen voor alle Ven- rayse oorlogsslachtoffers, 's Middags zal om half 3 een massale optocht gehouden worden, waaraan alle Ven- rayse verenigingen zullen deelnemen. In de Grote Kerk is een herden kingsplechtigheid, waarby enkele sprekers het woord zullen voeren en kransen gelegd worden. Van daar uit gaat de tocht naar het Engelse kerkhof, waarby weer gesproken wordt en kransen gelegd worden. Dan wordt de stoet ontbon den. De sprekers zullen per luidspreker overal te volgen zyn. Naast de rede voeringen van Nederlandse en Engelse afgevaardigden, zal de grote her denkingsrede gehouden worden door de bekende predikant de Zeereerw. Pater Ephraïm Sloots. De mogelijkheid bestaat, dat naast de plaatselijke muziekcorpsen, ook een Engels corps uit Duitsland komt, die zo hun dank willen betuigen voor de adoptie der Engelse graven. Tevens zal op Zondag 17 October het Engelse kerkhof weer worden opengesteld, daar verwacht kan wor den, dat de grasmat nu voldoende sterk is. Nadere mededelingen omtrent de regeling enz., ontvangen de vereni gingen nog persoonlijk of worden in dit blad vermeld. dachtig leest, maakt zich oneemerkt beurt aan de jongeren, vertrouwd met de katholieke kyk op Thans is het de Jonge Middenstand mensen en dingen. I die voor den dag zal komen en iets GRON D W ETSHERZIENING IS AFGEKONDIGD. Maandagmiddag te half drie zyn de wetten van 3 Sept. 11., houdende verandering in de Grondwet, plech tig afgekondigd. In Nederland is dit geschied in een plechtige openbare zitting van de Hoge Raad, van elk dor gerechts hoven en der arr. rechtbanxen. Op hetzelfde tijdstip zyn de wetten tevens voorgelezen in iedere gemeen te in Nederland voor of in het huis der gemeente. In Ned.-Indië, Surina me en Curacao is op hetzelfde uur de afkondiging geschied. Van het ogenblik der plechtige af kondiging af vormen de by voormel de wetten vastgestelde bepalingen met de onveranderd gebleven hoofd stukken en artikelen de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1