Voor 50 jaren terug van- deze cveek Kroningsfeesten in 1898 normale binnenlandse consumptie nadelig beïnvloedde ten opzichte van die van 1938, was, naast, uiteraard de numerieke afname van de var kensstapel in de oorlog, vooral de afname van de gemiddelde gewichts- hoeveelheid van een geslacht varken tengevolge van de slechte voederpo sitie ook in de naoorlogse tijd. Hierdoor was de varkensvleespro ductie voor de normale binnenlandse consumptie slechts 37.757 ton in 1947 tegen 129.477 ton in 1938, ondanks 't feit, dat het aantal slachtingen voor dit doel slechts tot iets beneden de helft van het aantal van 1938 blyft. Voorde export was in 1947 slechts 1.580 ton bestemd, een tractie dus van de totale vleesproductie (rund en varkensvlees) in 1947, die 198.325 ton bedroeg. Uit het bovenstaande blijkt, waarom de varkensvleesproductie verhoudings gewijs tegenover die van 1938 tot dergelijke proporties terugliep. Bij dit alles moet bovendien nog in het oog worden gehouden, dat sinds 1939 de bevolking van ons land met ongeveer 10 pet. toenam, hetgeen eveneens op een vermindering van de per hoofd van de bevolking beschikbare hoe veelheid neerkomt. Daar de varkensinventarisatie van Mei 1948 een geringe toename van de varkensstapel tegenóver die van 1947 te zien gaf, nl. van 856 873 stuks in Mei 1947 tegenover 866.045 stuks in Mei 1948. Het aantal huisslachtin gen bedroeg beide jaren hetzelfde. Een aantal van 319.000 stuks ge slachtvoor de normale binnenlandse consumptie in het eerste halfjaar van 1948 tegen een aantal van 307.000 stuks over dezelfde periode in 1947, bevestigt deze conclusie. Weliswaar is in verband met de betere krachtvoederpositie de fok- zeugenregèling opgeheven en kan nu uitbreiding van de varkensstapel ver wacht worden, maar de sinds Mei verlopen periode is nog te kort ge weest, om de invloed van de moge- lykheïd tot uitbreiding van het aan tal fokzeugen te kunnen bespeuren, Aan de hand van de mogelijkheden die de veevoederpositie thans biedt, kan goed effect, tot uiting komende in de vleesproductie, tegen 't najaar van 1949 worden verwacht. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERC AUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicynon afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis dat de verordening tot wijziging der verordening op de heffing van ver makelijkheidsbelasting, vastgesteld by Raadsbesluit van 6 Juli 1948, Nr. 181 blijkens mededeling van de Minister van Binnenlandse Zaken, by Konink lijk Besluit van 28 Augustus 1948 Nr. 20, Ks goedgekeurd. Deze verordening is gedurende drie maanden voor eenieder ter gemeente secretarie ter lezing nedergelegd. Venray, 1 September 1948 Burgemeester en Wethouders voorn. A. H. M. JANSSEN, Burgem, H. VORST, Secretaris In aansluiting op bovenstaande bekendmaking zij er de aandacht op gevestigd 1. dat voormelde wijziging in wer king treedt op 9 September 1948 2. dat door deze wijziging de belas tingtarieven zyn verhoogd tot resp. 20, 35 en 50 pet. al naar gelang de aard der vermakelijk heden. 3. dat het voor belanghebbenden wenselijk is van de inhoud dezer belastingverordening kennis te nemen hetzij door lezing ter secretarie, hetzij door aanschaffing van een exemplaar der verorde ning waarvan de kosten bedragen a. voor de bestaande verordening f 2.— legos; b.voor de wyzigings-verordening f 0.75 leges. BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat zij, ten deze hande lende ter uitvoering van het besluit van de raad dier gemeente van 17 October 1946, in hun vergadering van heden aan het Bestuur der R.K. By- zonaere School voor Lager Onderwijs „St Antonius" te Venray—Veulen uit de gemeentekas een bedrag vanf 128 ter beschikking hebben gesteld. Dit bedrag is nodig voor de be taling van de kosten van vervoer van nieuwe schoolbanken, sportartikelen en leermiddelen alsmede van het op halen van banken en het terugbrengen daaraan na reparatie. De aanschaffing en reparatie van een en ander was noodzakelijk in ver band met de schade, welke aan het meubilair der genoemde school is aan gericht door het oorlogsgeweld. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zy, ten deze handelende ter uit voering van het besluit van de raad dier gemeente van 17 Oct. 1946, in hun vergadering van heden besloten hebben aan het Zedelijk Lichaam Ursula's Zusters te Venray uit de gemeentekas ter beschikking te stel len een bedrag van f 388.50 voor de vernieuwing van de door het oorlogs geweld vernielde plaatijzeren poorten der onder het bestuur van dat lichaam staande R.K. Lagere Meis jesscholen A en B, Maashese weg 1 Venray. Venray, 25 Aug. 1948. Gevonden Beurs met inhoud, is by M. Aarts Veulen H 42. Inzegening van de Ambachtsschool Venray In tegenwoordigheid van het School bestuur, de Eerw. H.H. Geestelijken, Pater Gardiaan, Burgemeester en Wethouders, hoofden der Scholen, hef bestuut der K.A.B., en Middenstand, Dr. Veraart, als voorzitter van het Jeugdcomité en de leerlingen met hun ouders, zegende Mgr. van Rijt Donderdagmiddag de nieuwe Am bachtsschool in. Na de zegening der kruisbeelden en de wijding der klaslokalen nam de Hoogeerw. Heer Deken 't woord. Hij dankte allereerst Mgr. van Ryt, de Bisschoppelijke Inspecteur van 't Nijverheidsonderwijs voor de wijding en het vele werk wat hy voor de totstandkoming heeft gedaan. Spreker schetste in korte woorden 't ontstaan der Ambachtsschool en wees op de talloze moeilijkheden, die èn gemeen te èn kerkbestuur te overwinnen hadden. Maar wij staan in Venray niet stil voor moeilijkheden en de school is er gekomen. Hiermede is een kring gesloten. Elk der drie standen hebben hun eigen opleiding, het Gymnasium, de Landbouwschool, de Handelsavond school, waarvan een Daghandelsschool gemaakt zal worden, indien dat moge lijk is, en nu de Ambachtsschool. Spreker bracht dank aan allen die tot de voltooiing van deze school hebben meegewerkt en al is alles nog niet zoals het zijn moet, als volgend jaar de bankwerkers ook hun plaats krijgen, dan zal het wel gaan. De resultaten van het eerste jaar zowel op de dag- als avondschool doen dat ook verwachten. Zo moge dan deze Ambachtsschool een insti tuut worden tot heil van de Venray se Arbeidsstand en van geheel Venray. De Burgemeester wees m zijn rede op het belang van deze school, niet alleen voor Venray maar voor geh Noord-Limburg. Hy wenste school bestuur, directeur en jongens van harte eeluk. Het bestuur der gemeente was bly met deze school en zou haar blijven steunen en helpen. Mgr. v. Ryt wenste zichby.de vorige sprekers aan te sluiten en bracht hulde aan hen, die ondanks zoveel moeiten en zorgen de moed niet hebben opgegeven. Spreker hoopt dat in deze nieuwe school, die katho lieke sfeer zou zijn, die zo dringend nodig is in onze vermaterialiseerde wereld. De Directeur, de heer Oomens, be loofde ook namens zyn leeraren zijn beste krachten te "geven voor de Ambachtsschool. Wanneer naast het timmervak ook het meiaalbewerken geleerd wordt, dan zal deze school zeer veel bijdragen tot verheffing van de arbeidersjeugd. Niet iedereen zal zo maar worden toegelaten. De beste worden opgeleid en mot Gods zegen en de steun van het Schoolbestuur hoopt Spr. het doel te bereiken. De heer Peters uit Boxmeer, bood zijn gelukwensen aan namens de am bachtsschool Boxmeer, terwijl de heer W. Peters, een der grondleggers, ook zyn diepgemeendegelukwensuitsprak. Hy richtte zich in het bijzonder tot de aanwezige jeugd en hij wees hen op de oude spreuk „Arbeid Adelt", die ook in deze moderne tyd niets var. zijn waarde verloren heeft. Hy spoorde hen aan hard en flink te werken, opdat, wanneer zij eenmaal in het volle bedrijfsleven staan, zy zelf op de eerste plaats, hun gezin en de gehele maatschappij, er de vruchten van mogen plukken. De Hoogeerw. Heer Deken dankte alle sprekers, waarna deze openings plechtigheid geëindigd was. Uitslag Etalagewedstrijd. Afd. I ie prys J. Fonck. Afd. II ie prijs Chr. Goumans; 2e prijs H. Linssen; 3e pryzen H. Camps en Gebr. Jeuken. Geslaagd Te Eindhoven slaagde voor het diploma Typen, mej. M. Peters. Rotterdamse Bank N.Y. De Rotterdamse Bank N.V., vestigt haar kantoor Marktstraat 8, te Venray. Rode Kruis afd. Venray Met een twintigtal dames- en heren deelneemsters, heeft de WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. Janssen, op huize „Servatius", waar een leslokaal gratis voor het Rode Kruis ter beschikking gesteld, zyn eerste les voor „Eerste Hulp" aangevangen. Het Bestuur der afdeling Venray was voltallig aanwezig. De Voorzitter, de WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. F. Schmidt, heette de aanwezigen har telijk welkom en wees.de deelnemers aan deze cursus op de belangrijke taak die zij eventueel als Rode Kruis- helpster of helper kry'gen te vervullen. Hy spoorde allen aan de cursus trouw te volgen, opdat spoedig de eerste zich aan het examen kunnen onder werpen. De volgende les werd vastgesteld op Woensdag 8 Sept. a.s. 's avonds 8 uur precies. Eventuele nieuwe deelnemers of deelneemsters kunnen zich alsnog op geven aan het Secretariaat der afd. Venray Hofstraat 2. Gouden Bruiloft Onder grote belangstelling vierde Donderdag het echtpaar P. Tonen- Vermeulen aan de Oude Oostrumse weg alhier de Gouden Bruiloft. De buurt had moeiten nog kosten ge spaard om de woning een feestelijk aanzien te geven. In een prachtige met 2 paarden bespannen wagen werd hel nog zeer krasse gouden paar kerkwaarts ge reden, vergezeld van bruidjes, familie en buurt, waarna een plechtige H. Mis tot dankzegging werd opgedragen. De gehele dag mochten de jubilaris sen vele blyken van belangstelling ontvangen. 's Avonds bracht Venray's Harmonie de gebruikelijke serenade, waarbij zich nog voegde de schutterij „Het Zandakker". Stichting „Haarlems Bloei" De trekking van de loterij van de Stichting „Haarlems Bloei", die aan vankelijk was vastgesteld op Dinsdag 20 Juli j.l. is thans definitief bepaald op Dinsdag 7 September a.s. des namiddags om 2 uur in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat 30, Haarlem, ten overstaan van Notaris D. M. Klyzing. Nationale feestdag 6 Sep tem bei- Het Oranje-comité deelt mede, dat het Gala concert door de koninklijke Harmonie Aurora uit Grevenbicht niet om 7 uur doch om 8 uur begint WIELERRONDE Wanneer Zondagmiddag half twee de rennerskaravaan door het start schot in beweging wordt gezet, zal iedereen in grote spanning zich de vraag stellen, wie zal er deze keer met de eer èn de prachtige bekers gaan strijken. „'t Veld", voor beide categoriën, is volgeboekt en alle prominenten van de z.gn. wilde rondes, zien we hier aan de start. Ik mag het wel ver klappen geachte lezers, zelfs beroeps renners hebben geprobeerd hier te mogen rijden. Zouden hieraan de ter beschikking gestelde bekers debet zyn, öf de mooie geldprijzen en premies, of alle drie Hoe dan ook, ze willen allen dol graag in de ronde van Venray (Ser vatius), starten. De strijd zal deze keer bijzonder fel zyn. Onze jongens zullen alles op alles zetten om de bekers in Venray te houden en hiervoor bestaat een redelijke kans. Kyk maar eens wat ze dit seizoen overal gepresteerd heb ben en nu voor eigen publiek 1 Aangemoedigd door eén duizend koppige menigte zullen ze als op vleugels rond de paviljoens vliegen en in flitsende sprints de uitgeloofde premies in de wacht zien te slepen. O ja, die premies I U kunt deze opgeven by het Bestuur van de Wielerclub, maar ook by de leden van het Oranje-Comité Doe het vlug, want dan kan alles tevoren geregeld worden, wat voor de organisatie veel beter is. En nu tot Zondagmiddag half twee op het Servatiusterrein. P.D.Y. DE ZWALUW. Wedvlucht vanaf Pont St. Max. Aankomst iste duif .20.24 u., laatste duif 2 47.02 uur. Afstand 343 km. H. Peeters 1, 8i; H. v. As 2,26, 27, 31; Drabbels 3, 57, 37 45, 48; J. Ver stegen 4, 82; Dings 5; W. Denen 6; P. Kersten 7, 18; W. Kateman 8, 47; J. Arts 9; Jaap Janssen 10, 52; J. Wijn hoven 11J. Derks 12,39; Th. Rutten 13, 15, 33, 39, 77; H. Sanders 14, 16, 35; P. v. d. Pas 17; W. Smits 19; P. Schwaghoven 20, 29, 36; W. Janssen 2i, 30, 43, 7i; Servaas 22, 56, 60, ei; J. Boom 23, 63; L. Coopmans 24, 25, 54, 59 72; H. Vermeulen 28, 32; P. v.d. Heyden 34, 58; H. Rutten 40, 57, 67; M. Steegs 4i; J. Bastiaans 42, 39; H. Thissen 44; M. Kappel 46; J. Kus- ters 49, 76; H. Crooymans 50, 73 en overduif; M. Siebers 51, 65; P. Lom men 53, 80; W. v. Os 55; Gebr. v.d. Munckbof 62; W. Thyssen 64, 66, 68, 74; M. Tonen 69; J. v. Houdt 70; Mul ders 75; G. Janssen 78; A. Willems 83. Steeds meer bezoekers naar liet Oorlogsmuseum. Dat de stroom van bezoekers naar het Oorlogsmuseum te Overloon nog steeds groter wordt, moge blyken uit de navolgende cijfers: In Aug. 1947 22563 bezoekers. In Aug. 1948 22908 bezoekers. Het totaal aantal bezoekers van 1 Jan. t./m. 31 Aug. van dit jaar be droeg 45437 tegen 39558 vorig jaar. Het voornaamste Onderscheiding Dr. Beel Bij Kon. besluit is Dr. L. J. M. Beel benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Maandagmiddag is deze onderschei ding aan de oud-minister-president uitgereikt in de vergadering van de ministerraad. De Ronde van Boxmeer In Boxmeer worden Zondag a.sgrote nationale wielerwedstrijden op de weg gehouden. Deze eerste Ronde van Boxmeer, die plaats heeft onder lei ding van de N.W.U., overtreft, voor wat de deelname betreft, de stoutste verwachtingen en daarom kunnen de ondernemers zeker zyn van succes. Niet minder dan ruim 60 van de meest bekende amateurs hebben zich voor deze wedstrijd laten inschrijven en zullen dus Zondagmiddag aan de start verschijnen. Fokveedag te St. Antlionis Donderdag 9 September wordt te St. Anthonis weer een Fokdag ge houden voor Rundvee. Dat is reeds de 24e die op dit gebied aldaar ge houden wordt. Wel een bewijs dat deze dagen in een behoefte voorzien en dat zy de algemene belangstelling hebben van geheel de streek. Dat valt trouwens niet te verwonderen. Op deze fokdagen was steeds het puikje van de veestapel te bewonde ren. Het aantal inschrijvingen loopt naar de 500. Er komt prima fokmateriaal en voor iederen veehouder of liefheb ber van rundvee valt hier veel te zien en te leren. Daarom is het ook zeker dat deze vee-show weer volko men slaagt. KEUZEBON WORDT AFGESCHAFT Door de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening is in principe besloten tot afschaffing van de zogenaamde keuzebon voor brood- en bloemproducten over te gaan. De datum, waarop dit zal plaats vinden, is nog niet officieel vastgesteld, doch zal zeer spoedig worden bekend gemaakt. De opheffing zal tot gevolg hebben, dat biscuits, beschuit, gebak, koe&jes, vermicelli, spaghetti en macaroni dus zonder bon verkrijgbaar zullen zyn. Het broodrantsoen wordt dan ver hoogd tot 2.000 gram per persoon per week. Buitengewone zitting Staten van Limburg In de Statenzaal van het Limburgs Gouvernementsgebouw te Maastricht waren Maandagmiddag de Provinciale Staten in buitengewone zitting bijeen gekomen op verzoek van hun voor zitter, mr. dr. F. Houben, ter gelegen heid van het gouden regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. Behalve de leden, waarvan de twee communisten verstek hadden laten gaan, waren in de Statenzaal vele Limburgse burgemeesters met hun dames aanwezig benevens de minister van Staat, Z. Exc. prof. dr. ir. Gelis- sen, de leden der Eerste Kamer mr. Berger en jhr. mr. G. Ruys de Boe ren brouck en het Tweede Kamerlid dr. ir. W. J. Droessen. De Gouverneur opende deze buiten gewone zitting met gebed, waarna de heer K. M. van Hinsbergen als lid geinstalleerd werd. Hierna sprak de Commissaris der Koningin een grote rede uit, waarin hij de ontwikkelingsgang van de provincie na ging tydens het zegen rijk bewind v.an dé jubilerende vorstin. De jubilerende vorstin volgde steeds intens de opbloei der provincie. Deze hoge belangstelling is door het Lim burgse volk steeds met trouw en aanhankelijkheid beantwoord. Tot slot gaf spr. de verzekering, dat Limburg Koningin Juliana met dezelf de liefde zal tegemoet treden. Op voorstel van Ged. Staten beslo ten de Staten hierna by acclamatie een adres van -hulde te richten aan H.K.H. Prinses Juliana by gelegen heid van de troonsbestijging. Drie kinderen door brand omgekomen Dinsdagavond is tijdens afwezigheid van de ouders, die naar de feestver lichting waren gaan kijken, brand ontstaan in de woning van het gezin Dekker aan de Veenweg te Apeldoorn. Toen de brandweer, door de buren gewaarschuwd, tot de brandhaard was doorgedrongen, vond zy 3 jongens, een vijfjarige tweeling en een jongen van 8 jaar, half verbrand, zodat hier geen hulp meer kon baten. De in boedel werd grotendeels door het vuur vernield. Belgische sigaren in ons land. De sterke aandrang van Belgische zyde op wederkerigheid by de uit voer van sigaren en de maandenlange besprekingen, die hiervoor met aller lei instanties en organisaties zyn gevoerd, hebben geleid tot een eerste toewijzing ter waarde van 500.000 Belgische francs, die door een tweede contingent zal worden gevolgd. Yan Nederlandse zyde zyn grote bezwaren gemaakt tegen deze invoer, die 'overigens kwantitatief niet zo groot is, doch in het kader van de Benelux waren deze redelykerwyze niet vol te houden. De import zal geschieden via de bestaande importeurs in tabakspro ducten en vrijwel aan dezelfde voor waarden gebonden zyn, die gelden voor de Nederlandse sigarenindustrie. Zullen de veergelden gaan verdwijnen De Werkgemeenschap Limburg, dis trict Gennep, stelt het actuele pro bleem aan de orde om de veergelden over de Maas in Noord Limburg te doen vervallen,hetwelk een remmende invloed uitoefenen op de vooruitgang in deze streken. Hoe belangrijk de financiële offers zyn, die de veergelden aan de bevol king opleggen, illustreert de Werk gemeenschap met enkele voorbeelden: Een knaap uit het land van Cuyk, die eenmaal per week in Gennep de voorbereidende klassen van de Ulo bezoekt, betaalt tydens de winter maanden (en die duren by sommige veerlui extra lang) per maand één gulden aan tasgeld en één gulden zestig aan veergeld. Zo bezoeken uit 't land van Cuyck 35 leerlingen de Uloschool te Gennep en 36 leerlingen uit Limburg de Nij verheidsschool te Boxmeer. De Uloschool te Wellerlooi wordt bezocht door 19 leerlingen van over de Maas. En dan is er nog wederzijds bezoek aan de Middelbare landbouw school te Cuyck en de lagere land bouwschool te Well. Zeventig arbei ders, die dagelijks de Maas by Gennep passeren, moeten iedere week een belangrijk deel van hun weekgeld aan veergelden missen. Daarby' kan dan nog belangrijk tijdverlies, door drukke scheepvaart ontstaan. Ook uit het oogpunt van de econo mische ontwikkeling, wordt het ver vallen der veergelden een noodza kelijke eis geacht. Dit gebied heeft geen eigen district, waardoor de land bouwers zyn aangewezen op centrale- punten aan de andere zyde van de Maas. De N.-Limb. landbouwer is verplicht zijn vee te leveren in Yenray of Cuyck. -Over de Maas. De graanoogst gaat naar Vierlingsbeek of Wanssum. Over de Maas. Kunstmeststoffen, zaad- en pootgoed moeten gehaald worden in Wanssum. Over de Maas. De centra lisatie van de zuivelindustrie veroor zaakte de verdwijning van de zuivel fabriek te Ottersum. Die in Bergen heeft het zeer moeilijk. Gennep, Ottersum en Mook leveren intussen reeds aan St Maarten en N.V. Lacto te Cuyck. Dat wil zeggen, hiervoor alleen al wekelijks ongeveer 150 vrachtwagens vice versa.... over de Maas. En voor al deze doeleinden: steeds weer veergeld betalen Zaaizaadregeling 1948-1949 Door het Bedrijfsschap voor Zaad- en Pootgoed is thans de zaaizaad- regeling 1948—'49 bekend gemaakt. Deze wijkt slechts zeer weinig af van de regeling zoals die was vastgesteld voor de oogst 1947. Bestelbonnen zyn thans slechts ver- Het is nu 50 jaren geleden, dat H.M. Koningin Wilhelmina de troon besteeg en ook in Venray werden, vooral toen de Koningin meerderjarig werd, grootse feesten gehouden. Ten leeringe ende vermaeck, volge hieronder een kort verslag van de feestelijkheden, zoals die in Peel en Maas van 1898 beschreven stonden. Nadat 's morgens om 8 uur het feest geopend was door het luiden der klokken, het uitsteken der vlaggen en het lossen van saluutschoten, werd in optocht naar de St. Petrus Banden getrokken voor een plechtige hoogmis met Te Deum. De verslaggever van die dagen vertelt dan: Waarlijk, het was een schilder achtig gezicht, die vele en kleurige vaantjes, die statige en schone ba nieren, zich golvend voortbewegend door de stratenDie weer pas op gerichte Schuttersgilde „het Zand akker", met haar typische „biele- mennekes" en flinken kapitein; die kranige bandboogschuttery „Diana", met rechtmatigen trots haar zege tekenen met zich voerend, het Zangers koor der Parochiekerk in groot tenue, met den ijvervollen President, de WelEd. heer Albert Essor, wier prach tige oranje-cocarde terecht ieders bewondering opwekte; de wielrijders club „Ramos"; de banier van het Gymnasium; de fanfare „Euterpe", dien gansen stoet opwekkend door haar vrolijke tonen; nog eens, het was een schoon en opwekkend gezicht! Onze schone tempel wSS in feestdos. Talrijke vaantjes sierden haar zuilen, terwijl de vaderlandse driekleur boven het hoogaltaar het geheel bekroonde. Te 9 uur bet-rad de Zeereerw Heer pastoor Hillen het altaar om het H. Offer te brengen, daarbij geassis teerd door de Weleerw. Heren Dr. Henri Poels en kapelaan Kooien, als diaken en subdiaken, terwyl de Zeer eerw. Heer pastoor Valkenburg fun geerde als Presbyter assistens en Je Weleerw. Heren Prof. «Van de Goor en Poels als Cantores. Na de H. Mis werd het plechtig Te Deum aangeheven, hetwelk dooi de geestelijkheid en enige school kinderen werd voortgezet. Na de Hoogmis werd de Wilhelmina- boom geplant, „toen een armtierig stekje", die men echter nu nog be wonderen kan achter de kerk en de wens van de schrijver, „dat hy groeie en bloeie om aan de kinderen en klein kinderen te verhalen, datwy in 1898 het Kroningsfeest schoon en heerlijk gevierd hebben", is dus wel in ver vulling gegaan. De planting werd verricht door den Edelachtb. Heer J. Arts, toen wet houder en waarnemend burgemeester. Na de boomplanting werd op de grote Markt door de heer J. Stoot als voorzitter der feestcommissie een feestrede gehouden, waarna de school jeugd o.l.v. den heer Alphons Ver meulen, toenmalig hoofd der school een feestcontate ten gehore bracht. De verslaggever klaagt echter: Of het geestdrift was voor de Ko ningin, dan wel verlangen om op het mooie getimmerte te staan, welke die jeugd zo onstuimig voortdreef, kunnen wy niet uitmaken. Alle be leid en tact was nodig om die op eist voor tarwe, maïs en lijnzaad. Alle overige zaaigranen, peulvruchten en zaden kunnen afgeleverd worden zonder bestelbon, doch de ZT, ZT en ZR vervoerbewyzen blijven gehand haafd. In afwijking van het vorige seizoen moet thans van alle Z.R. vervoer bewyzen een exemplaar ingezonden worden aan de deP.V.C. Voor nadere bijzonderheden kunnen we verwijzen naar de circulaire die aan alle ban delaren in zaaigranen gezonden wordt. Basis toekomstige Landbouw politiek. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw, heeft een basis opgesteld voor de besprekingen over Nederlands toekomstige land bouwpolitiek. Hierbij is uitgegaan van de stel ling, dat de landbouw moet leven onder hetzelfde regiem als het overig bedrijfsleven. Om een redelijke beloning van boer en arbeider te garanderen, zyn prijsgaranties nodig; afgewezen wor den echter subsidiestelsels, waaraan psychologische bezwaren verbonden zyn en waardoor de productie uit eigen bodem niet bevorderd wordt. Maatregelen, welke de productie regelen, zullen onvermijdelijk zijn. De gedachten van de Stichting voor de Landbouw gaan o.m. naar een veevoederdistributie, aangepast aan de bestaansbehoeften en de productie-capaciteit van het af zonderlijke bedryf, doch zonder con trole op de bedrijven zelf. Erkend wordt, dat als de landbouw lonende pry zen wenst voor zijn pro ductie, men zich ook moet afvragen, of de productie op de goede weg is en niet te veel de traditionele wegen gevolgd worden. Het belang van onderzoekingen naar de nationaal het meest verant woorde bestemming, afzet en ver werking van melk, aardappelen, gioenten en varkensvlees wordt on derstreept. Het basisprogramma van de heer Louwes schenkt ook aandacht aan de vraagstukken van de kleine boeren, van de emigratie en van het grond gebruik, die ten nauwste samen hangen met de tuekomstige wel- vaartsmogelijkheden voor de land bouw. Snijden in eigen vlees. Er bestaat in ons land een fabriek, die gespecialiseerd is in het vervaar digen van zinken emmers en gieters. Dit bedryf had na de oorlog een stijging ordelijk te doen plaats hebben. Een telegram naar H. M. besloot de voormiddag. In de namiddag waren er volksspelen. Waarlijk, zo iets is een afzonderlijke beschrijving waard. In die uren kan men echt genieten 't Is waar, bij de grote mastboom kon men een gevoel van medelijden niet onderdrukken met die ongeluk kige klimmers, die de weg naar om laag veel beter en gemakkelijker vonden dan die naar de pryzen, maar toch, ook deze vruchteloze pogingen hadden hun koddige zijden en men hielp heel bereidwillig. Het kleine volkje was rapper in de mast, en er waren er by die bepaald voor „Jantjes" in de wieg gelogd schenen te zyn. En dan het slaan naar de broodjes, het kuipstekéh, waarby het water niet gespaard werd, het sprietlopen tussen „meel en roet, maar bovenal het tonnetje lopen, allerkoddigst Wel zou men een volgende keerde tonnen eens beter na kunnen zien of er geen spijkers in waren. Nu toch bly ven verschillende kampvechters in hun ton hangen aan een spijker of splinter, als een vis aan de angel. Voor broek of vest was dit vanzelf een levenskwestie. Doch het had erger kunnen zyn en de eigenaars dier kledingstukken kunnen verwonden, wat minder prettig is. Overigens was alles uitstekend ge regeld en de heren leden van de feest commissie hadden hier een taak, die, hoe zwaar ook, met ijver en lust vervuld werd. Een groot vuurwerk, opgeluisterd door Fanfare en Zangers, besloot de feestavond. We laten dan voor het laatst de oude verslaggever aan het woord Toen het laatste stuk was afge- stookt, was het een waar genoegen de straten in te wandelen en de soms prachtige versieringen en illuminatiën te zien. Vooral by den Edelachtb. Heer II Esser, burgemeester en bij den heer H. Trynes was het in één woord prachtig. Bovendien mogen met ere vernoemd worden de versiering en verlichting by de heren Beel, Stoot, Slits, Camps, Vermeulen en in de „Gouden Leeuw" en de „Zwaan", terwyl nog zo vele anderen hun best hadden gedaan om hun gevels of ramen een feestelijk aanzien te geven. Een jammerlijken indruk maakte daarentegen 1. et Raadhuis Daar ston den 2 eerzame vetpotjes met een droevig flikkerend vlammetje de wan delaars te verhalen, dat men ook hier versiering en illuminatie had willen aanbrengen. En als men goed zag, ontdekte m9n ook de echt houterige gedaante van een W, die misschien wel gebrand had, maar over welks stijve figuur zich de wind had ont fermd en ze in de duisternis had onttrokken aan het oog. Waarlijk, zo ergens, dan hadden wy toch aan het raadhuuis een flinke, mooie versiering verwacht. U ziet wel, veel verandert er niet in een mensenleven. machine nodig, die f 300.— kostte, doch het kon deze machine niet aanschaffen, omdat de benodigde deviezen niet werden verstrekt. Desondanks gaf het bedrijf gehoor aar. de oproep hard te gaan werken en veel te produceren. Het bedryf kon in de behoefte aan emmers en gieters voor binnenlands gebruik voorzien. Het produceerde. En wat gebeurt De regering gaat emmers en gieters van uit België in ons land importeren. Thans verkeert het bedrijf in moeilijkheden. llajwaii" 66#sm9«h2 - Lied van de week Voor 50 jaren 'teiug, (het is al lang geleden), werd hier in onz'oude stad een bittere strijd gestreden. Er kwam een nieuwe Koningin in onze Lage Landen, er werd gepraat, er werd gedaan er was een feest op handen. Het stadhuis zou worden gesierd met allerlei schone zaken maar het droevig eind van 't lied, de centen, die ontbraken. Twee potjes vet, nederig en klein was toen de illuminatie, van ons stedelijk paleis tot spot der hele natie. Na vijftig jaar, hoor 't droevig lied, zijn er, hoe men ook kijkt zelfs de twee potjes niet. „Zuinig beheer", is het devies van Venrays vroede vaderen maar dit kleinzielig gedoe gaat tot 't krenterige toe. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2