WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het 50-jarig Regeringsjubileum Ziekentriduum te Venray. Soldaat Joep kom terug uit Indië. Handboogschutterijen Zaterdag 4 September 1948 No. 35 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De Inhuldiging van Kóningin Juliana Het regeringsjubileum en de troons afstand van Koningin Wilkelmina zal op 6 September worden gevolgd door de inhuldiging van Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. Deze plechtigheid zal niet alleen gevierd worden op waarlijk koninklijke wijze in heel de luister van het eerbiedwaardig ceremonieel, maar zal ook in de harten van alle Nederlanders, waar zij zich ook ter wereld bevinden, een diep en oprecht meeleven wakker roepen. Terwijl het afscheid van Koningin Wilkelmina ons weemoedig stemt, omdat in haar een zeer grote en zeldzame vrouw -het landsbestuur aan baar dochter overgeeft, is er in ons tegelijkertijd een spontane ver welkoming voor de nieuwe vorstin, die thans haar taak aanvaardt als koningin bij de gratie en de uitver kiezing Gods. De eed, die Koningin Juliana bij haar inhuldiging zal afleggen, ver raadt ons heel de verheven ernst van deze plechtigheid. Tevens staan er de plichten in opgesomd, die zy voortaan zal moeten behartigen tot welzjjn van haar volk. Ziehier de tekst van de eed. „Ik zweer aan het Nederlandse volk, dat Ik de grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat Ik de onafhanke lijkheid en het grondgebied van de Staat met al myn vermogen zal verdedigen en bewarendat Ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al Mijne onderdanen zal beschermen en tot instandhouding van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden welke de wetten te Mijner be schikking stellen, zoals een goed Koning schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe Mij God almachtig" Voor ons mag de inhuldiging niet uitsluitend bestaan in een rumoerig en luidruchtig volksfeest, maar het is onze plicht Gods zegen over haar bestuur af te smeken. Niemand kan een huis b uwen, als God er de bouw heer niet van is, tok Koningin Juliana niet. Zeker in deze tijd met zijn velerhande problemen en span ningen, met zijn verschillende moei lijkheden in binnen- en buitenland, met zyn donkere wolken aan de horizon, zal Koningin Juliana aan deze zegen en deze steun van boven een dringende behoefte gevoelen. Moge Koningin Juliana op de door haar Moeder zo roemrijk ingeslagen weg voortgaan. Moge zy in de voet stappen treden van haar grote Voor gangster. Moge zij alle vrouwen en moeders van Nederland het voorbeeld blyven geven van een gezond en hoogstaand gezinsleven. Moge zy in al haar woorden en daden bezield zyn met de diep christelijke geest, die steeds een van de markantste eigenschappen van haar Moeder is geweest. Moge zij voor al haar land genoten een' zorgende en hartelijke vorstin zijn, een waardige nakome linge van de Oranjes, die ons land vry en groot hebben gemaakt. P. H. KONGEN O.C.R. en de viering in VENRAY Toekomstige MIDDENSTANDERS De tyd van vrye vestiging is voorbij Gij moet thans voldoen aan de Ves tigingswet Kleinbedryf 1937 en zeker het Middenstandsdiploma voor Alge mene Handelskennis bezitten om een zaak te mogen openen of overnemen Hoe zult ge dat Diploma verwerven? De georganiseerde Middenstand heeft voor dit doel drie onderwijs instellingen in het leven geroepen, t.w. de Centrale voor Katholiek Han delsonderwys, de Centrale voor Chris telijk Handelsonderwijs en het In stituut voor Middenstandsontwik keling. Wie een cursus bezoekt, aangesloten by een dezer organisaties, heeft de zekerheid, de best mogelijke opleiding te ontvangen, omdat: a. dit onderwijs onder deskundige controle staat, zowel plaatselijk als centraal; b. de leerkrachten voortdurend op de hoogte worden gehouden van alle wijzigingen of aanvulligen, die ten aanzien van de opleiding of het examen voorkomen; c. op bevoegdheid onbekwaamheid der leraren wordt toegezien; d. dit onderwijs niet wordt gegeven uit het oogpunt van winstbejag; e. dit onderwijs wordt gegeven overeenkomstig Uw levensover tuiging. In dit verband vestigen wij Uw aandacht op achterstaande advertentie. Nog enkele plaatsen der ïsteklas der R.K. Handelsavondschool zyn open. De inschrijving van nieuwe leer lingen sluit op 8j September. Zoals reeds eerder werd mede gedeeld geeft het Einddiploma onzer Handelsschool vrijstelling van het Middenstandsexamen. Een belangrijk voordeel voor de candidatenl De melkboer, die op Koninginsver jaardag de niet-opwekkende woorden „DOOI VENRAY" op zyn melkwa- gentje had geschreven, had diezelfde avond nog kunnen merken, dat het zo'n doie boel nog lang niet was. Want ondanks het weinig opwek kende beeld der voorbereiding-was Venray op verschillende plaatsen toch zeer mooi en dikwijls zeer ori gineel versierd, en dat dikwijls op plaatsen waar men zulks niet ver wachtte. Misschien dat voor de komende dagen het volgende als bezoekgids mag dienen. De versieringen Laten wij allereerst het Ziekenhuis noemen, dat geen kosten of moeite gespaard had, om nu eens extra flink voor de4*dag te komen, en ze zyn prachtig voor de dag gekomen. Hoe gaat U dat zelf nu eens zien, de komende feestdagen geven daar voor nog tyd genoeg! De Wederopbouw heeft met een eenvoudige maar aardige veröiering een steentje bijgedragen tot de feestvreugde. De meest vooruitstre vende buurtvereniging in onze ge meente, de Hoenderstraat, geeft ook nu. de toon weer aan door een groots bloementapijt in het begin van de straat. Op het Eind is het de firma Volle'cergh die een feestelijk cachet geeft met haar gevelverlichting, die speciaal van veraf een uitstekende indruk maakt. Op de Maasheeseweg domineert. Huize St. Anna, dat in het volle licht der schijnwerpers en omringd met vlaggen een majesteuze indruk maakt. De buurtvereniging heeft bovendien voor een ge2 entree gezorgd, terwijl de firma Jacobs ook door de gevelverlichting blijk geeft van haar kunnen. De Stationsweg en Oostsingel heb ben twee aardige raamversieringen, terwy'l op de Leunseweg een ver lichte molen voor een aaidige entree zorgt. Dc Grotcstraat eist echter wel de grootste aandacht. De wel wat armoedige pleinverlichting kan een voorbeeld nemen aan de V.V.Y.-kiosk, die laat zien hoe met eenvoudige middelen toch een aardig effect geeft. De gevelversiering van de fa. Pijls, Ariaens en Fonck geven de straat een feestelijk cachet; maar een der mooiste en origineelste ver siering is wel het waterwerk van het electro-technisch bureau Fonck, wat ian ook geweldige belangstelling heeft getrokken. Laten we dan nog enkele woorden wijden aan een versiering, die verin de omtrek zyn weerga niet heeft, die van ons Stadhuis Reeds een week van tevoren werd een grote stellage opgebouwd, getim merd en gehamerd, geklopt en ge smeed en het ïesultaat was dan ook denderend. Majestueus rijst dan in het donker omhoog de helderwit geschilderde vlaggestok, fijntjes afgezet met een keurig rood, wit, blauw baadje, door ware kunstenaarshand op het maag delijk hout gepenseeld. De machtige stok is gevat in twee zwaar gesmede ijzeren haken, die, men merkt dan alles, door volleerde kunstenaars in het vak, zolang gebeukt, geslagen en gesmeed zyn, dat zjj waardig zijn bevonden de reeds hierboven bewie rookte vlaggestok in hun stalen klemmen te omvatten. En aan die vlaggestok, o wonder, de vlag, van het fijnste katoen, met het diepste rood, het parelend blauw en het maagdelijk wit. Hier weigert de pen het wonder te beschrijven. Zachtkens door de wind gewiegd is dit een onvergetelijk schouwspel. Met onein dig veel moeite en geduld is dit kostbaar stuk werk precies boven de ingang van Venrays grootste open baar gebouw aangebracht. We hebben menigeen tranen weg zien pinken en menig vreemdeling in diepe ontroe ring zien staren naar de plek, waar Venrays geschiedenis gemaakt wordt. Woorden schieten te kort, om dit evenement op zyn juiste waarde te schatten. Het is van die kant maar gelukkig dat er niet ieder jaar regeringsjubilea zyn, zulk een ver siering zou ons tot de rand van een bankroet brengen. Maar.... hulde, driewerf hulde aan de ontwerpers van dit schitterend huldeblijk. Tot ver in de omtrek zal men hier nog jaren over praten. Dc etalages Ook in verschillende etalages heb ben de winkeliers het jubileum her dacht, vaak op even orginele als schit terende wijze en Dinsdagavond hebben ook deze talryk publiek getrokken. Het is jammer en voor velen on begrijpelijk, waarom de middenstand dit niet algemeen gedaan heeft, die juist in deze dagen zo'n belangrijk aandeel in de versiering en in dt feestelijkheden had kunnen hebben. De feestelijkheden De feestelijkheden waren Zondag avond reeds geopend met de laatste opvoering van het toneelspel „lm Weiszen Rössl" in 't openluchttheater aan de Hagelweg. Hoewel de belangstelling maar matig was, werd er weer buiten gewoon goed spel geleverd, maar Hioob zal moeten omzien naar andere stukken, gezien de belangstelling van het publiek. Maar Dinsdagmorgen begon het dan echt. Een plechtige Hoogmis in een overvolle kerk had weer zijn eigen beKoring en God werd bedankt in een diep gevoeld Te Deum voor al het goede wat Hij gaf in de 50 jarige regeringsperiode van H.M. de Koningin. Om half 12 opende Venrays Har monie met het Wilhelmus het muzi kale gedeelte der feestelijkheden. Nog al tyd zyn er dan mensen te vinden die de hoed op hun hoofd laten staan of het gesprek met vrien den en kennissen rustig vervolgen. Maar ja, die zullen het wel nooit leren. De belangstelling voor het muzikale gedeelte was groot en in de diverse café's heerste een geanimeerde stem ming, niet het minst door de Oranje bitter, die rykelyk geschonken werd. De dorpsloop die om 2 uur begon, dreigde door te weinig belangstelling niet door te gaan. Tenslotte hebben een viertal renners het toch gepro 1 en hébben de route ook af gelegd. De jongelui Frits Linssen, G. Jacobs, J. Wismans en H. Arts, namen dan ook ieder een pry's mee naar huis. Om half 3 krioelde het van kin deren, die in getalen waren opge komen om hun geluk te beproeven by de spelen. Hanen gevechten springen balklopen. Kortom reusachtige toeren werden uitgevoerd om de pryzen te bemachtigen. Hoewel het ons een raadsel is hoe een en ander aan een goed einde kwam, bleek, dat om half 8 de turnclub rustig kon beginnen. Afwisselend turnen, zingen muziek, was het programma van de avond. De turnclub liet haar kunnen zien en vaak werden aardige dingen te zien gegeven, die een goede training en oefening verraadden. De fanfare St. Oda Merselo gaf een goed concert en het Mannenkoor deed het kiosk daveren. De Taptoe was een luidruchtig en vreugdevol einde van deze eerste feestdag. Een een zame trompetter blies des 's nachts om 3 uur naar huis toe, vol weemoed van het kostelyke nat en om het feest, dat ten einde was. De rest der feestelijkheden Woensdagavond zong het Heide bloempje op het Henseniusplein en het klonk goed en zuiver, maar Oostrums Harmonie liet om de een of andere reden verstek gaan. Donderdag en Vrijdag zyn de jon gelui onthaald op een poppenkast voorstelling, na eerst al een zakje snoepgoed gekregen te hebben en Vrijdag werd de eerste wals gemaakt ter ere van Hare Majesteit. Het programma voor Zondag vyf September is dan nog als volgt Half 2Grote Wielerronde op Sint Servaas. Entree 75 en 50 ct. Kinderen 10 cent. 5 uur: S.V.V.—Sittardse Boys Entree -25 en 10 cent Half 9 Concert door Oostrums Har monie „Sub Matris Tutela" en Gemengd Koor Polyhymnia, Maandag is dan de grote feestdag. Om 9 uur is de plechtige Hoogmis, waarna boomplanting op het plein aan de Eindstraat waarna recejt'e op het gemeentehuis. Op het gemeentehuis ligt een feli citatie-register ter tekening en het is natuurlyk gewenst, dat zoveel maar mogelijk de inwoners dit rögister tekenen. Van 10—12 uur is het matiné in de danstenten. Om 2 uur begint het grote défilé waaraan natuurlyk alle verenigingen deelnemen. Het galaconcert van de Koninklijke Harmonie uit Grevenbicht begint dan om half 9 waarna de taptoe om 11 uur. Beste zieken, nog één week en de grote feestdagen zijn er voor U. Alle autobezitters hebben zich spontaan beschikbaar gesteld en ze zullen van alle kamen van Venray U komen halen om U met de goede zorgen der brancardiers en verpleegsters naar het terrein te brengen. Het getal der zieken groeide met de dag. Met het getal der zieken groeide onze zorgen en U zult het zelf merken, het wordt een ziekentriduum zoals ze in de grote steden van ons land er geen kennen. Natuurlyk, daar is het mooi en prachtig ge organiseerd. Auto's ryden af en aan. Veel helpende handen. Het eten is goed De verzorging prima. De versnaperingen heerlyk, maar dat ééne, dat hier in Venray over alles heen ligt, ontbreekt: De attentie van heel het dorp, van dat eene grote gezin, dat hun zieken na eens echt goed gaat doen. Kyk, dat is het, wat je in een grote stad mist. Hier in Venray leeft meer 1 Hier spreekt een familie-geest en het wordt een familiefeest, waar allen met meeleven. Heel de gezonde gemeenschap doet wél aan de zieken. Ieder helpt. Draagt zyn stukje by aan het ééne grote cadeau. Ik zou het willen vergelijken met een heel grote taart op een heel groot pre senteerblad, die aangeboden wordt door alle burgers van Venray: mannen, vrouwen, jongens, meisjes, Deken en Pastoors, Kapelaans en Paters, Broeders en Zusters, schoolkinderen en op die heel grote taart uit honderde stukjes by elkaar tot een passend geheel. staat: „VOOR ONZE ZIEKEN" - O.L. VROUW VAN OOSTRUM. Deze week zult U het programma thuis ontvangen. Bewaar het goed en leg het bjj Uw kerkboek, want U zult het net zo hard nodig hebben Uw kerkboek. Kyk U het van te voren maar eens door. Voorvreugde. Op een bepaalde pagina zult U zien staan: O.L. Vrouw, Behoudenis der Kranken. Ja, natuurlyk, O. L. Vrouw van Oostrum komt ook op Uw triduum. In plechtige processie met heel veel bruidjes, zal Maria worden afge haald. (Bruidjes, vraag al vast aan je moeder of ze je jurk kl.iar wil maken. Prachtig wit, fijn gestreken. We hebben heel veel bruidjes nodig. Voor Maria en haar zieken kan het niet mooi genoeg en komen er nooit te veel). De laatste dag van het Triduum, Woensdag 15 Sept., feest van O. L Vrouw van Zeven Smarten, wordt zy, de Behoudenis der Kranken, bege leid door veel bloemen en veel bruidjes plechtig afgehaald en gebracht naar het terrein van het Triduum. Nog één week, zieken en het feest gaat beginnen. Bidt ieder Uw noveengebed en dit Triduum wordt een vreugde voor de zieken en gezonden van Venray. Humoreske door GERARD LEMMENS. Laat ik de plaats noch de „helden1 van dit verhaal by de juiste naam noemen. Er zyn zovele ferme Lim burgse en Venrayse knapen, die nu Indië hebben leren kennen en onze Nederlandse eer daar hoog hielden: er zyn zovele Limburgse en Bra bantse en van elders plaatsen, waar van flinke zonen de laatste tyd te Amsterdam en Rotterdam debarkeer- den en die dag in hun heimat terugkwamen, waar muziek werd gemaakt, waar de familie- en ken nissenkring o zo gelukkig waren. Doch wat ik U hier vertel, is geen grap. Het is érgens echt ge beurd; ik zou zelfs bekant willen zeggen: ik heb 't zelf gezien en meegemaakt. En dat is ook zo, al is 't maar gedeeltelijk Joep kwam ook terug. Onze Joep. die ik weet niet wat gedaan had. P.S. Wy hebben ook veel bloemen nodig KRINGCONCOURS Zondag 29 Augustus werd op de doelen van St. Hubertus te Merselo het 3e en laatste Kringconcours gehouden van de Kring de Vriendschap. De pryzen werden uitgereikt volgens het hoogste aantal geschoten punten over de drie concourssen. De uitslag was als volgt ie zestallen Aantal geschoten punten ie conc. 2econc. 3econc. Totaal ie prijs St. Joris, Leunen 201 212 219 632 26 St. Anna, Venray 169 190 198 557 36 Diana, Venrau 149 185 204 538 46 St. Hubertus, Merselo De Eendracht, Veulen St. Antonius, Halfweg 139 186 210 535 56 168 167 193 528 66 180 172 172 524 76 De Batavieren, Castenray 172 154 190 516 86 St. Oda, Venray 157 162 142 461 96 Willem Teil, Oirlo 138 136 170 544 10e Griendtsveens Uitspanning 115 117 122 354 11e St. Jozef, Holthees St. Agatha, Ayen 106 133 99 338 12e 93 113 116 322 2e zestallen ie pry's St. Anna, Venray 2e St. Hubertus, Merselo Diana, Venray St. Antonius, Halfweg se' St. Joris, Leunen De Eendracht, Veulen 7e St. Oda, Venray se Willem Teil, Oirlo 9e De Batavieren, Castenray ïoe Griendtsveens Uitspanning ne St. Agatha, Ay en 3e zestallen ie pry's St Anna, Venray 2e St. Antonius, Halfweg 3e St. Oda, Venray St. Hubertus, Merselo Diana, Venray De Eendracht, Veulen Willem Tell, Oirlo St. Antonius, Halfweg (46 zestal) Personele pryzen werden behaald door ie W. Claassens Jr., St. Anna, Venray 26 punten; 2e W. Aarts, St. Antonius, Halfweg, 4 rozen3e H. van Meyel, St. Antonius, Halfweg vieren4e G. Thissen, Eendracht, Veulen 4 drieën5e G. Remmen, St. Agatha, Ayen 4 tweeën6e P. vd. Mullekom, Griendtsveen, 5 eenen. Drietallen: ie St. Joris, Leunen, 62 punten; 2e De Batavieren, Cas tenray, 61 punten; 3e St. Anna, Venray. 61 punten. Schutters boven 60 jaar: ie P. Koenen, St. Jozef, Holthees, 35 punten 2e W. Claassens Sr., Sh Anna, Venray, 34 punten; 3e Th. de Haart, St. Jozef, Holthees, 32 punten; 4e J. Janssen, St. Oda, Venray, 27 punten. Schutters beneden 16 jaar: ie L. Voermans, Willem Teil, Oirlo, 15 punten; 2e J. Drabbels, Willem Teil, Oirlo, 15 punten; 3e P. van Ooi, St. Oda, Venray, 8 punten; 4e J. van Ooi, St. Joris, Leunen, 6 punten. Ereprijs: W. Claessens Jr., St. Anna, Venray, 120 punten. se 76 145 171 177 493 139 111 155 405 136 149 109 394 113 158 114 385 125 125 124 374 82 140 146 371 100 109 142 351 117 85 127 329 84 143 76 303- 56 111 78 245 60 72 81 213 91 103 122 316 97 102 109 308 98 74 92 264 75 89 88 252 52 70 101 223 92 67 159 47 72 119 76 76 daar in Indië, toen ze stormramden door de extremistische linies. Moeder was zo trots op hem en zyn foto hing vergroot in de kamer en ieder, die eens binnenkwam, werd er op gewezen: Kiek, daor hedde ozze Joep, dén is soldaot ien Indië. Heej kumt now terug. MoederKatrien, de eenvoudige we-; duwe, had 'r jongen in byna drie jaar niet meer gezien. Zou Joep ook veranderd zijn Zou Joep een flinke kadet zijn geworden Mannelijk en fors, en sterk en bruin. Ja, natuurlijk. Moest je maar eens zyn brieven lezen en overigens ook horen en lezen, wat ze in de krant en door de radio van en over onze jongens zeiden. Joep was ferm en groot, en bruin, 0 zo bruin geworden. Toen kwam het troepentransport schip te Amsterdam aan. En tege lijkertijd was het daar in het land van de Peel een heel embarras, want moeder Katrien liep de buren af en de oude vrienden van Joep en de familie: „Komde geej ok as ozze Joep thuus is En ze liep ook naar Treeske, dat eenvoudig en goed kind, dat van Joep vaker ansichten uit Indië had ontvangen en die Joep gaarne zag, al was het de laatste twee, drie jaar enkel op de foto. Treeske, ja, ze zou die gebruinde, sterke, robuste Joep ook hartelijk verwelkomen. „Miene Joep zal toch gen Indisch ■gezicht hebbe gekrege", vroeg moeder iewat bezorgd aan Treeske. „Wel nee, moeder, antwoordde Tr'éeske, Sjang uut den Brabander is lèèst ok terug gekomme en den was toch ok gewoon gebleve en den haaj toch ok gen Indisch gezicht „Jao, jao, mer Sjang is mer 'n dik jaor weg gewist en miene Joep bena drie; zeuj dat niks make „Nee, moeder", lachte Treeske moeders zorgen weg. Joep was de laatste dagen niet zo erg lekker geweest op de boot. Het plezier weer in Holland te arriveren monterde hem echter weer op. Hy had iets meegebracht. Hy hield van dieren. Hij had thuis altijd konijnen gehad, duiven, vinken, een schaap. Moeder ook en daarom had hy een aap meegebracht. Een heuse, grote aap; niet zo'n klein dingetje, zoals enkele andere soldaten, maar een aap van komsa Hy zou h6m thuis een kooi of ren zetten, ofschoon zijn aap een tam en goedaardig beest was; hy deed niemand kwaad. Wat zou moeder opkijken van zulk een verrassing en Treeske. Doch toen men debarkeerde, moest eerst voor onderzoek naar dokter en hospitaal. Men is in dit opzicht erg secuur. Janverdikkeme, dus kon hy niet met de andere jongens mee naar Limburg, want die vertrokken direct met de autobus. Dat was minder mooi. Hy kon die aap toch niet meenemen naar hos taal en dokter. Wat nu te doen Ha, daar heb je Harrie, de dikke olykerd, met nog 'n paar dorpsgeno ten. „Harrie kom is hier". Harrie kwam. „Heur is, ge wet, dat ik nog op onderzuuk mot. En ik kan dus nie mit owlie mitgaon. Ik zal dus mer- rege wel naokomme. Mer wilde wat vur me doen „Zeker, wurrum nie Ik woon toch vlak beej ow en we komme mit de bus nevve ouw hüs." „Jao, miene'n aap. Ik zit mit 'm. Mer heej is taam, dat wette. Wilde jeej um mitneme. Ik göèf ow ziene setting en de apenutjes mit. Zet um thuus mer aaf. Doet er mer de gro9te van me beej. Zeg tege moeder, da'k merrege kom. Wilde dat doen De'n aap thuus aafzette De tocht naar Limburg was in een paar uren geschied. Onderweg had den ze vrolijk gezongen en gekeken. Nu reed de bus hun woonplaats binnen. Eerst, natuurlyk langs Joep z'n huis en die aap afzetten. Het had zich goed gehouden. „Daar stop je" wees Harrie aan de chauffeur. En pront stopte de bus er. „Hoera, de sotdaten uit Indië zyn er. En Joep is de eerste. De mensen, die al 'n tijdje hadden staan wachten kwamen toelopen: buren, kennissen, familieleden en vreemden uit loutere belangstelling. Moeder Katrien ook, die kwam toen ze de bus vlak voor haar huis hoorde stoppen, de deur uit: „Joep, eindelijk, haar jongen. haar flinke, bruingebrande jongen. En Treeske, ze was er ook. Joep Nou zou ze hem zien en spreken, de flinke, bruiue soldaat uit Indië. De deur van de bus ging open. Een soldaat stapte al uit. Kyk, met nog iets. De aap aan een ket ting. „Dag mevrouw, dag mejuffrouw groette hij olijk om dan medelijdend er toch met een hartelijkheid toe te voegen: „hier is owe Joep. Hier heb je Joep. De bruingebrande Joep, waarvan moeder al bang was, dat ie 'n Indisch gezicht zou krijgen. En nu „Miene lieve Heer en alle Engele ien uen hemel is dat miene Joep. Joep, wat hebbe ze toch van ow gemakt Moeder Kathrien wist verder niets meer. En Treeske. ach, die arme meid. „Joep, ziedde geej dat was het enigste wat ze kon zeggen. Maar laat ik U niet het slot van d t verhaal onthouden. Joep kwam de volgende dag wer kelijk terug, niet als een behaarde bruine aap, maar als een ferme, flinke, bruingebrande Limburgse jongen van het Peelland. Er rolden de gelukkigste tranen en er klonk de gelukkigste lach daar in het klein eenvoudig huisje van moeder Katrien. HDaai iti[ ven ónze vatkenó Tijdens de huidige vleesschaarste duikt af en toe de vraag op: „Waar blijven onze varkens?" Gezien het grote aandeel, dat het varkensvlees in onze vooroorlogse vleesvoorziening innam (ongeveer 60 pet.) een begrijpelijke vraag. Verge lijking van de huidige cyfers met die van 193S leert evenwel, dat de var kensvleespositie thans, gezien de sterke numerieke vermindering, wel ke do varkenstapel gedurende de oorlog onderging, niet ver afwykt van wat verwacht kan worden. Het aantal varkensslachtingen in 1938 was byna 2 millioen bjj een varkensstapel van ruim 1.5 millioen in Mei 1938, terwijl het aantal var- kHiisslachtingen in 1947 ruim 1 mil lioen was bij een varkensstapel in Mei 1948 van ruim 0.8 millioen. (Bjj de telling van de varkensstapel be treft het momentopnamen, terwijl 't aantal slachtingen alle in dat jaar slachtrijp geworden varkens omvat.) Het totale aantal varkensslachtin gen in 1938 en de grootte van de varkensstapel in Mei 1935 komen derhalve verhoudingsgewijze onge veer overeen met de cjjfers voor 1947 Ongeveer 500.000. Ongeveer 500.000 slachtingen waren in 1947 bestemd voor de normale binnenlandse consumptie, ruim 24000 stuks voor de baconexport en ruim 500.000 voor de huisslachtingen. Een factor, die in de naoorlogse jaren de varkensvleesproductie voor

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1