Ziekentriduum in Venray Huilaeikaiinq. Heerenveen- Eindhoven 4-0 De uieteld eend Beste zieken, heeft de aankondiging van de vorige week U verblyd Ja, wy willen U drie dagen eens echt goed gaan doen, geestelyk en lichamelyk. Niet, dat degene, die voor U zorgen het anders niet doen, neen, ...maar een extra-tje. Het moeten drie dagen worden van FEEST voor UWaar U bly naar uitziet, en waar U met blijdschap aan terug denkt. Ik heb zo'n idee, dat U op het ogenblik in een Sinterklaasstemming bent van „vol verwachting klopt ons hart". Wat zat er allemaal gaan gebeuren en wie worden er allemaal verwacht. Alle zieken, die kunnen gebracht wordon naar de kerk. De dokter is natuurlijk de man, die daarover beslist. Alle zieken van Venray. Dorp alleen? De kom? neen, verder. De hele gemeente!! Alle zieken van Venray, Oirlo, Oostrum, Merselo, Qastenray en Leunen zyn welkom. Ja, dat wordt een hele reünie van zieken. Fijn, je hebt elkaar in een tyd niet gezien. Je ziet elkander weer eens terug, kunt weer eens met elkander praten. Oude herinnerin gen, belevenissen, interessen komen weer boven. Dat op zich zelf is al een prettige kant. Waar? Allemaal by elkander in de kerk en hopelijk is het mooi weer op het terrein van St. Anna. Voor de dagen van Uw triduum is het voor U met met royaal gebaar ter beschikking gesteld. De datum stond de vorige keer niet precies in de krant. Nu weet U het precies: Maandag, Dinsdag, Woensdag, 13, 14 en 15 Sept.. Zieken van onze grote familie Venray, wy willen U in die dagen eens echt ver troetelen en goed doen. Heel de grote familie Venray, we zullen samen eens proberen om er voor U van te maken onvergetelijke dagen. Feest voor al onze zieken, verzorgd door ons allemaal. Niemand mag zeggen„Ik ben benieuwd hoe 't afloopt," maar een ieder moet zeggen „Ik zal zorgjn dit 't slaagt." Wie van degene, die in het bezit zyn van een auto, stelt die ter b38chikking Hoe meer auto's, hoe vlotter er. georganisoerder 't gaat. Mogen we zo gauw mogelijk Uw naam ontvangen, autobezitters GEMAKKELIJK en GERIEFELIJK, deze twee woorden staan boven Uw plaats. Stoelen, kussens, ligstoelen, dat hebben we allemaal nodig om de zieken een prettig zitje te bereiden. Mogen we ook daarover bericht ontvangen En dan denkon we aan de inwendige mens. Tractatie. Een lekkere piuim, peertje, appels, limorade, broodjes met vlees en kaas, gebakjes, een lekkere punt van 'n taart. O, wat zijn er veel attenties voor onze zieken, die wy gezonden in die dagen kunnen bezorgen. Wie geeft er zich vast op Namen Namen KOMEN ER VEEL ZIEKEN Ja, daar zult U verbaasd van staan. Onze grote Venrayse familie telt heel wat zieken. We zullen U meteen het getal al opgeven, dan kunnen de tracterende en zorgende mensen alvast een beraming maken om eens sympathiek over de brug te komen (al is de brug in het klooster al weg) ....150. Ja, heel wat. Neen, we tellen ze niet met één tegelijk, maar met tientallen. Wie kunnen we van U verwachten, zeker? Geelt U op voor 28 Augustus aan onderstaand adres. Wat zal ons dat duur kosten Beste zieken, maakt U daar maar geen zorg over, dat zullen wij mensen van Venray voor U best in orde maken. Alleen nog dit ééne: voor de opgave hierboven gevraagd is het adresZIEKENTRIDUUM, KLOOSTER, VENRAY. Wacht U niet te lang en laat U eens gauw wat horen. De brievenbus is.... heel groot. Attenties aan onze zieken was er een lawaai en rumoer dat horen en zien verging. Ieder schreeuw de om het hardst om zijn dierbaren, vrienden of bekenden nog een laatste groet, een laatst vaarwel toe te roepen, na dit afscheid voor een hele tyd. Het teken van vertrek klonk dooi de stoomfluit, de trossen werden gelicht en twee steike slepers trok ken het motorschip van wal, dat werd nagewuifd door een zee van belangstellenden, die met vlaggetjes, zakdoeken enz. de vertrekkenden een tot weerziens toewuifden. Nog enkele tientallen meters en de „Sibajak" stevende op eigen kracht door de Nieuwe Watorweg, de weg naar de zee. Op de kade was reeds niels meer te herkennen, 't werd een zwaaiende en wuivende massa, die steeds vager en vager werd en tenslotte geheel uit het oog verdween. De „grote reis" was begonnen. Met een snelheid van pl.m. 25 km per uur doorkliefde onze schuit de Nieuwe Waterweg. Langs de kant stonden op vele plaatsen zwaaiende en roepende mensen, en vooral in Hoek van Holland, het laatste Neder landse stadje dat we te zien kregen, was de belangstelling groot. Hier zag menige Limburgse'jongen voor het eerst de grote blauwe zee. Hier namen we afscheid van het ons allen zo dierbare Holland. De „Sibajak" koos het ruime sop, een witte streep nalatend, bruisend, schuimend in liet zilte nat. Voort ging het de Noordzee op langs de kust. Steeds vager werd ons lieve Nederland, zodat het tenslotte de vuurtoren van West-Kapelle was, die ons het laatst aan Holland herin neren deed. Woensdag 4 Aug. 1948 te 17.30 uur Weer vertrokken Limburgse en Brabantse jongens naar de tropen. De mitraillisten van Maastricht, de stoot troepen van Den Bosch en ook een afdeling mariniers maakten deel uit, van de 1750 militairen die Nederland \0p deze dag vaarwel zegden. In opgewekte stemming zyn we vertrokken, het vaderland riep. Een maal komen we terug en groot zal dan de vreugd zyn. Vaarwel Holland, vaarwel Limburg, vaarwel Venray tot een spoedig weerzien. Sergeant J. JENNISKENS, 27.01.28.085, 41e Zelfst. Mitr. Comp. a.b. „Sibajak", Velpostk., Batavia De landbouwers in de gemeente Venray worden binnenkort, volgens de Gazet van Limburg, voor een be langrijk besluit geplaatst. De beslissing over het al of niet aanvragen van ruilverkaveling voor het hele landbouwgebied van de ge meente Venray, omvatende ruim 8000 H.A. bouw- en weiland. Allereerst zullen de voorzitters van de onderscheidene L.L.T.B.-afdelingen de zaak eens van alle kanten bekij ken en daarna wordt de kwestie met deskundige toelichting in een algemene vergadering van alle af delingen der gemeente Venray aan de orde gesteld. Het zal niet gemakkelijk zyn, alle vooroordelen tegen ruilverka\ eling meteen te ondervangen. Maar het ware wel te wensen, dat de boeren afstappen van het waan idee, dat de initiatiefnemers slechts uit eigenbelang tot ruilverkaveling willen overgaan. Natuurlijk is ook by de initiatief nemers eigenbelang aanwezig, maar niet méér dan voor alle betrokkenen daarmee gemoeid is. Nut van ruilverkaveling. Want niet alleen voor grote bedrij ven maar ook en vooral voor de kleine bedrijven betekont ruilver kaveling een noodzaak voor de toe komst. Nu reeds hebben vele kleine be drijven moeite zich staarde te hou den en dat is soms een gevolg van het feit, datzy hun bedrijf niet geheel rendabel kunnen maken. De bewerkingskosten bljjken te hoog, mede in verband met het vei spreid liggen der te bewerken percelen en het gebrek aan arbeidskrachten. Dat verspreid liggen der percelen houdt ook in sommige gevallen de coöperatieve machinale bewerking tegen. Ruilverkaveling betekent voor me nige boer een economisch voordeel. Temeer, omdat daarbij waar mogeli.k en noodzakelijk, grond- en wegen- vc-rbetering wordt toegepast. Daarbij hoeven de kosten geen on middellijk bezwaar te vormen, daar deze over een lange periode verdeeld kunnen worden. De uitstekende resultaten, die er elders reeds met gedeeltelijke ot al gehele verkaveling bereikt werden, hebben in enkele Venrayse afdelin gen reeds plannen doen ontstaan om eventueel zelf ot ruilverkaveling te daen over to gaan. Uiteraard worden echter de beste reste resultaten bereikt, indien de ruilverkaveling voor de hele gemeen te tot stand zou kunnen komen. Intussen zou Venray niet de eerste plaats zyn, waar de aanvankelijke tegenstand, na het totstandkomen der ruilverkaveling, in enthousiasme veranderde. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. 'Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicynen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venray brengen, ter voldoening aan het bepaalde by artikel 45 le lid juncto artikel 16 le lid der Drankwet (Stbl. 1931) No. 476, ter openbare kennis, dat op 6 Augustus 1948 is ingekomen een verzoek van Rongen, Hendrikus Antonius Hubertus, krui denier, wonende te Venray, Oirlo E 25, om verlof voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein, zowel voor gebruik ter plaatse voor welke hef verlof geldt, als voor ge bruik elders (verlof A) voor de be nedenvoorkamer rechts van de ingang van perceel Oirlo E 35. Binnen twee weken na de dag tekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen der ver gunning schriftelyk bezwaren by Burgemeester en Wethouders in dienen. Venray, 11 Augustus 1948. Inenting tegen pokken Op Donderdag 26 Aug. a.s. wordt wederom de gelegenheid gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken en wel om: 2 uur voor Venray-kom in het Ziekenhuis, Merselosche weg; 2.45 voor Leunen in het Boeren- fcondslokaal; 3.15 voor Veulen in de school; 3.45 voor Casten ray in de school. De aandacht wordt er op gevestigd dat ter voorkoming van complicaties het gewenst is, dat tussen de laatste inenting tegen diphterie en de in enting tegen pokken 3 maanden zijn verstreken. De trouwboekjes moeten worden meegebracht. GEVONDEN: Portemonnaie, vulpen, motorbril, pjastic damesregenjas en keep, Kazerne Langstraat 30; portemonnaie A. Jansbeken Langewegn.w. 1; bank biljet, J. v.'d. Boom, Gemeentehuis; zilverbon, van Haren Oostsingel 6; zilverbon, M. Arts Overloonseweg 33; 2^ damesblouses, H. Swinkels Leuneii K 65; vulpen, G. Baken Schoolstr. lb; shawl, J. Claessen Leunen K 71; por temonnaie, van Bergen Langstraat 16; zonnebril A. Jenniskens Oostruni C 36; vulpen, P. Gommans Molenhof weg 4; kinderring en rozenkrans kruisje, H. Verheyen Oostrum D 14; portefeuille, A. Versteegen Langstraat 32a; portemonnaie, J. Loonen Oostrum D 49; jongensbroek, W. Berbers Vel- turn L 2; gouden trouwring, Ver meulen Charles Ruysstraat; vulpot lood, J. Janssen Leunen K 41; bos sleutels, Berta Janssen Veulen I 21; h< renpolshorloge, P. Jacobs Boshuizen C 56; vulpen, Heynen Oostrum C 12a. bruinl. portemonnaie m. inh., pav. St. Eug. „St. Anna". Landverpachting Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend, dat de ver pachting openstaat van 1.98 H.A. bouwland, gelegen aan do Paardekop te Ysselsteyn, voorheen in pacht by A. Hendricks aldaar. Gegadigden kunnen hun aan bieding schriftelyk by het college indienen uiterlyk op Woensdag 25 Aug. a.s. voor 12 uur vm. De grond is terstond aanvaard baar. GESLAAGD. Voor het Manufacturen-bevret slaagde te Amsterdam op 20jarige leeftyd, de heer H. Billekens, Paters- laan alhier. Op liet te Utrecht gehouden examen voor bediende Horlogemaker slaagde onze dorpsgenoot, de heer J. A. van der. Weegh. Op het te Posterholt gehouden examen van de 2-jaarlykse Landbouw- huishoudschool slaagde Jo Loenen en Narda Weys, beiden te Leunen. Te Sittard slaagde voor 't diplo ma „Gezel schilderen" de heer H. Gommans alhier. 1 Oranje-Wielerronde in Yenrny Op Zondag 5 September kunnen we in Venray weer gaan genieten van de rensport. Op de terreinen van Huize St. Servatius wordt dan de Oranje-Wielerronde verredon in het kader van de Jubileumfeesten van HM. de Koningin. Reeds nu hebben vele bekende renners hun medewerking toegezegd. Vooral door 't beschikbaar stellen van een prachtige wisselbeker doir de leden van 't Oranje Comité en een door de Venrayse Wielerclub, zullen de wedstrijden aan spanning winnen. Op een en ander komen we nog nader terug. Wel kunnen we nog melden, dat direct na afloop van de wielerwed strijd de belangiyke voetbalwedstrijd SVV Sitt. Boys begint en dat zeer lage entree-prijzen voor beide wedstrijden geldig zyn. Tennis-Tournooi. Op 14 en 15 Aug. jl. hield de Tennisclub Venray haar jaarlijks tournooi, dat zich dit jaar in een enorme belangstelling mocht ver heugen. Zelfs zo, dat er byna een gehele week voor-ronden gespeeld zyn. In de demi-finales enkelspel plaat sten zich de heren M. Martens, H. Schim vd. Loelf, W. v. Hettema, J. Ruyten. Na een spannende match wonnen tenslotte de heeren H. Schim vd. Loelf en J. Ruyten. De finale gaf als uitslag een 9—2; 6—o overwinning voor eerstgenoemde speler, die hier door kampioen 1940 van T.C.V. werd. De finale enkelspel dames speelde zich af tussen de dames N. Janssen en D. Smits, waarbij de eerste won met 3 6, 6—0, 0 3. In de finale mixed speelden D. Martens, H. Schim vd. LoefF tegen N. Janssen en H. Goumans. Het eerste paar won met 6— 1 en 6—2. Dit prettige en interessante tour nooi had veel belangstelling. Op 28—29 Aug. a.s. wordt nog een dames- en heren-tournooi gehouden op de baan by Hotel Gitzels. O.V.V.-Nienws Zondag jl. wisten onze jongens op t te Oirlo gehouden tournooi beslag te leggen op een 3e prijs. Proficiat boys. Onze Jeugd had daarentegen een minder gelukkige dag. Zy' brachten wel is waar geen pry's mee naar huis, maar toch was die geestdrift, waar mee zy speelden, een waardering op zich zelf waart. Dat zy op 't tournooi te Venray hun tegenstanders waardig waren, bly'kt wel uit de cijfers, 't Was jamimer, dat Lun op zo'n onfortuinlijke wyze de kans op een prys ontnomen werd maar, boys, de moed niet laten zakken en de volgen de keer beter. Jeugd voetbal-terrei n De jeugdelftallen zullen een apart terrein tot hun beschikking krygen, n.l. aan Den Dril. Het terrein zal binnenkort in gereedheid worden ge bracht. Naar Weert. De Schutterij „St. Anna" zal op Zondag 29 Aug. a.s. deelnemen aan de Schuttersfeesten te Weert. Wie nog dikkere De landbouwer Spreeuwenberg— Hubers te Ysselsteyn toonde ons deze week een aardappel, welke het formidabele gewicht van één kilo haalde S.V.V.-Nieuws Het programma voor de a.s. com petitie voor 't 1ste elftal is als volgt 12 Sept. Panningen—Venray 19 Sept. Venray—Boxmeer 26 Sept. Wittenhorst—Venray 3 Oct. Venray—Juliana 10 Oct. Venray—H.R.C. 17 Oct. Venlose Boys—Venray 24 Oct. Venray—F.C.V. 31 Oct. Sevenum—Venray 7 Nov. Venray—Montagnards 14 Nov. I.V.O.—Venray 21 Nov. Venray-R.K.D.E.V. Hieraan gaan vooraf de oefenwed strijden Zondag 22 Aug. Gemert—Venray, in Elzendorp; Zondag29 Aug. Venray—NEC'(comb) Zondag 5 Sept. Venray—Sittardse- Boys(comb.) Het programma voor het 2e elftal luidt 12 Sept. Venray 2-Tegelen 2 19 Sept. Wittenhorst 2 Venray 2 26 Sept. Venray 2 Wittenhorst 2 3 Oct. Boxmeer 2 Venray 2 10 Oct. Venlose Boys 2—Venray 2 17 Oct. Venray 2—Teg. Herten 2 24 Oct. Blericic 2-Venray 2 31 Oct. Venray 2—Gennep 2 7 Nov. V.V.V. 3-Venray 2 De spelers moeten er aan denken dat nu Zaterdag om half 9 theorie lessen gegeven worden in café Schel len. Op affiches e.d. wordt bekend ge maakt, dat Zondag 29 Aug. tegen Sitt. Boys gevoetbald wordt en 5 Sept. tegen N.E.C. Dit is echt9r juist an dersom. Op Zondag 5 Sept wordt tegen Sitt. Boys gevoetbald op Zondag 29 Augustus tegen N.E.C. P.D.Y. DE ZWALUW. Zondag werd een wedvlucht ge houden vanaf-Quivrain. Afstand 203 km. Los 8.30 uur. Aankomst eerste duif 11.05.28 uur, laatste 11.36 uur. J. Derks 1, 56, 127; P. Dings 2; M. Poels 3, 64; J. Wijnhoven 4, 184; Servaas 5, 6. 14, 31, 43, 61, 69, 8', 90, 94, 95, 109; J. Gommans 7; Joh. Janssen 8, 63; J. Strybosch 9, 21,110, 131; P. Janssen K 10, 124; M. Duif 11; W. Lormans 12; P. Swaghöfer 13,58; G. Janssen 15, 82, 85, 93; J. Aarts 16, 125,129; W. Kateman 17; P. Rutten IS, 42 en overduif; Jean Janssen 19, 89, 137; Th. Rutten 20, 25, 99, 114, 117; H. v. Helden 22; A. Smits 23, 27, 106; H. Derks 24,128; Jaap Jansen W. Janssen 28, 96, 139; J. Vorstegon 29, 38, 39, 44, 48, 53, 67, 83, 97, 115, 141; G. Theeuwen 30: J. Bastiaans 32, 65, 112; G. Philipsen 33; P. Wil- lems 34; L. Coopmans 35, 41, 72, 77; H. Crooymans 36, 71; H. Rutten 37, 111, 135; M. Tonen 40,107; H. Thissen 45; H. Siebers 46; W. Thyssen 47; L. v.d. Ven 49; Jac. Verstegen 50; A. Willems 51, 122, 138; G. Mulders 52; H. v. Ass 54, 91, 118; H. Peeters 55, 126, 130, 136; F. v. Zwamen 57, 62, 105; J. Boom 59. 84; J. v. Houdt 60; H. Sanders 66; M. Siebers 68; P. Strij- bosch 70; W. v. Osch 73, 74; M. Steegs 75, 79, 101, 116; P. v. d. Lair 76; I. Arts 78; P. v.d. Heiden 80; P. Man- ders 86, 121; Gebr. v.d. Munckhof 87; M. Arts 88; E. Vermeulen 92; M. Kappel 98; P. Vermeulen 100; H. Ver meulen 102; Gebr. Ewals 103, 104; G Vissers 113, 120,123; M. Hendriks 119; P. Lemmen 132; P. Kersten 133, J. v. Leuken 140. Een mooi succes yoor Oostrum's Harmonie. Zondag 15 Aug- nam dit gezelschap deel aan 't muzièkconcours te Nij- megen-Brakkenstein in de ie afd. Door enkele ongelukjes was de stemming echter niet helemaal zui ver. Hierdoor haalden ze 2 punten te weinig en keerden zodoende huis waarts met een dikke tweede prys. Al was dit enigszins een teleur stelling voor onze jongens en voor den heer Winia, die geen moeiten en zorgen te veel waren, by thuis komst werden ze buitengewoon har telijk ontvangon. De woorden van de voorzitter van 't Werkcomité, de hoer L. Janssen, zullen ter harte worden genomen, de moed zal niet verloren gaan en een volgende keer zal onze Harmonie mot glans een ie prys in de ie afdeling behalen. De heer H. Jenniskens, ere-presi- dent werd eene serenade gebracht. Aan de Harmonie werd namens de inwoners van Oostrum een bedrag van circa f 100 als blyk van waar dering aangeboden. Fanfare „St. 0<la" te Merselo herdacht h%ar 30 jarig bestaan Zaterdagavond was Merselo reeds in feeststemming, op de vooravond van 't muziekfeest, dat voor de tweede maal op touw was gezet. Alles was in het werk gesteld om dit feest, dat gehouden werd om 't 30 jarig bestaanfeest te herdenken, zo goed mogelijk te doen slagen. Zaterdagavond werd 't festival ge opend met een avond-concert waarna in zaal Arts de officiële huldiging plaats vond van twee jubilarissen de heron P. Pubben en J. Arts. De zaal was geheel bezet. Als ere-voorzitter sprak de Z.Eerwl Heer Pastoor de Bot de beide jubila rissen toe en kenmerkte hen beiden als ware pioniers, die dertig jaren lang de fanfare mee omhoog gewerkt hebben, hetzij als werkend lid of bestuurslid. Natuurlijk ontbraken de bloemen niet by deze huldiging. Namens de leden en ook namens geheel Merselo sprak de heer M. v.d. Venne, Hoofd der School en bestuurs lid der fanfare, ook enkele woorden van gelukwensen, maar vooral woor den van dank. Spreker spoorde de jongere leden aan om hun voorbeeld te volgen. Na 't toepasselijke „Lang zullen ze leven", bedankte beide heren do ge achte sprekers voor hun woorden welke tot hen gericht waren. Zondagmiddag trok de muzikale optocht door 't dorp naar de feest- weide waar de jubilerende vereni ging 't muzikale gedeelte opende. Hierna traden 9 zusterverenigingen op, welke allen zeer goede muziek en zang ten gehore brachten zodat 't muzikale peil van dit festival, volgens enkele critici, op zeer hoog; peil stond. Ook de consumptietent trok veel liefhebbers, welke daar hun honger en dorst konden stillen. Tegen half tien sloot de laatste vereniging 't festival, wat 't einde van dit feest was. 't Bestuur en leden van fanfare St. Oda kan met genoegen op dit zeer goed geslaagde festival terug zien. Een fanfare-korps, met glimmend gepoetste instrumenten, een slepend gespeeld Wilhelmus 'n eretribune met burgemeesters, wethouders, offi-! cials springende persfotografen, een vyf en twintig politieagenten, een duizendkoppig publiek —mensen op veilingskistjes en in bomen een erehaag van jonge voetballers, 10 lange Friezen en 11 kleine Eind- hovenaren Abe Lenstra! Mijn liefje wat wil je nog meer! Duizenden zyn gekomen om Abe en zyn mannen te zien vechten tegen de kleine pittige kereltjes uit de Licht stad, die in het begin de stoere Friezen overdonderde. Door een „sof"- goaltje echter van Heereveen, werden de rollen omgedraaid en het was de Friese voorhoede dio onstuimig op jacht ging naar meer. Eindhoven's achterhoede bleek niet de kwaliteiten te bezitten als haar voorhoede en menig keer moest de keper halsbre kende toeren maken om zyn doel sdioon te houden. Nog eenmaal moest hy voer de rust wyken en met een wat geflatteerde stand van 2—0 ging de rust in. Abe Lenstra viel niet byzonder op, wat logisch was, maar het publiek wist zyn gegoochel met de bal zeer goed te waarderen, en de schuiver, die hij even voor de rust op doel af schoot tegen de linker goalpaal, maar schuin wegsprong over de rechter- cornerlyn, bezorgde menig Eind- hovenaar hardkloppingen. In de tweede helft gingen de Friezen er nog eens vandoor en in korte tyd werd de stand opgevoerd tot 4-0. Een stand, die voor het steeds doorvechtende Eindhoven, wel wat kleinerend was. De djuisternis viel en het spel leed daar merkbaar onder, terwyl ook de scheidsrechter moeite had om bij te bly ven. Al met al nam Heerenveen de grote trofee van het oorlogsmuseum mee naar huis en moest Eindhoven tevreden zyn met een kleinere, maar dat verhinderde toch niet dat beide ploegen zeer tevreden waren over hun verblijf in Venray en Overloon en er zelfs stemmen opgingen om het volgende jaar nog eens.... maar dat zullen we nog eens afwachten. We hebben dan voor hot eerst in Venray twee van dergel yke ploegen zien spelen. We hebben Abe aan het werk gezien, al deed hy het kalm aan. Kortom het wordt tyd, dat we nu gaan uitzien naar een interland wedstrijd. Alle gekheid echter achterwege, Venray kan weer eens een voorbeeld nemen aan Overloon, dat zyn vruch ten wel zal plukken van deze ont moeting. Tot volgend jaar dan maar zullen we zeggen.... C.C.D. en Weckflessen Op de Smakt waren weckflessen te krygen, zwart dan, voor pry zen van f 110 tot f 1.80, al naar gelang de inhoudsmaat. Zekere G. afkomstig uit Amsterdam kocht deze in Amsterdam op, zelfs tweedehands en met J. van de Smakt, werden deze dan daar verkocht. Do ambtenaren van de C.C.D. hiel pen echter een handje en namen 1200 flessen in beslag wegens prys- opdryving, terwyl tegen beide Zwarte Pieten procesverbaal werd opgemaakt. Het bleek, dat reeds 1200 flessen geleverd zijn tegen die prijzen. De kopers zyn dus nog steeds zo dwaas dergelijke pryzen te geven. De 1200 in beslag genomen flessen worden nu tegen gewone pryzen in de handel geb:acht. Er is de laatste drie weken, waarin door plaats gebrek deze rubriek ver vallen is, zo het e6ii en ander ge beurd, dat mensen van voor 1940 mis schien de doodschrik op het lyf ge jaagd zou hebben, maar waar de mens van nu zijn schouders over ophaalt. Dat. is dan allereerst de kwestie Berlijn. Nog steeds is „het grote spel" bezig. De Russen hebben nog steeds de blokkade niet opgeheven en de Wes telijke geallieerden moeten hun beste beentje voor blijven zetten om door de. lucht Berlyn te blijven voorzien van het zo hoog nodige voedsel. Zo duurt het al sinds de Westelijke geallieerden de nieuwe West-Mark in Berlyn hebben ingevoerd. En ondanks alle tegenmaatregelen en conferenties is tot heden nog geen verbetering te bespeuren. De eerste nota der Westelijke ge allieerden kreeg de kous op de kop en het heeft er alle schijn van, dat de daarop mondelinge klachten der Westerse mogendheden ook voor dovemans oren zyn uitgesproken. Reeds een zevental conferenties zyn met Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, gehouden en hoewel alles strikt geheim wordt ge houden, is men niet optimistisch. Het Westen heeft een nieuwe con ferentie der Grote Vier voorgesteld, om nu eens voor de zoveelste maal te proberen tot een oplossing te komen. Doch tot heden lykt het er zelfs allerminst op, dat deze con ferentie tot stand zal komen. Mochten echter de onderhandelingen in Moskou mislukken, dan zal de kwestie Berlyn zo worden opgevoerd, dat van een practisclie oorlogstoestand kan worden gesproken. Intussen is de geldzuivering in het Westen tot dusverre zo geslaagd, dat de voedselpositie zeer verbeterd is. De boeren en tuinders brengen nu ook regelmatiger hun producten in de handel, inplaats van op do zwarte markt. En aan de oprichting van een Westerse staat wordt door do Duitse politici hard gewerkt. Het opbouwwerk gaat dus, ondanks do Russische tegenwerking, vlot door en misschien dat de Russen inzien, dat hun blokkade slechts propaganda maakt tegen hun zelf. Maar de Sovjets zyn hardleers en misschien zyn machtiger middelen nodig om hen het idee van een wereld revolutie uit hun hoofd te praten. BALKAN Do Sovjets leggen al langer hoe meer hun masker af. In.Indo-China, in Indonesië, in China, overal ter wereld werken de onruststokers en overal waait de rode vlag. Maar de Balkan is toch wel het grootste project der Sovjet-commis sarissen. Langzaam maar zeker is na de bevryding daar de Sovjet-over heersing gekomen, zelfs zo, dat er nu reeds lang sprake is van inlijving van Roemenië by Sovjet Rusland. Na Roemenië zouden dan de andere Balkanstataten volgen, zoals Honga rije en Joego-Slavie. Maar in Joego-Slavië hebben de communisten Tito op de troon gezet en Tito is naast communist een zeor heerzuchtig man. Door de verenigde vergadering van communistenleidor, onder voorzitterschap van Sovjet- Rusland is hem dat verweten en is hij practisch in de ban gedaan. De oorzaak hiervan was niet de foutieve toepassing van enkele com- communistische ideön, zoals beweerd word door deze vergadering, maar 't feit, dat Tito niet van plan is, zyn land in te laten lyven in het Rus sische Statenbloc. De Sovjets hebben hun kansen goed waargenomen. Tito, midden op do Balkan, moet met de wolven huilen in liet bosch, daar, hoe hij zich ook draait of keert, van Rusland afhan- koly'k bly ft, daar dit toch oppermach tig bly'ft Waartoe dit leiden zal, niemand weet het Rusland's rol in Griekenland heeft veel geleden. Zyn rebellen generaal Markos is door de Griekse regerings troepen definitief uit Griekenland verdreven en- hier hoeft de Sovjot misgegrepen, dank zy de hulp van Amerika, maar Griekenland zal voortdurend voorzichtig moeten zyn, want zo gauw geelt de Rus zyn doel nog niet op Amerika Voor twee maandon heeft het Con gres voor de hulp aan Europa een som van 6 milliard 30 millioen dollar beschikbaar gesteld, te bestoden in .15 maanden. Zoals bekend kon de President dit bedrag echter ook gebruiken in 12 maanden. Dit heeft hy' dan ook ge daan en nu heeft hy, ondanks het begrotingstekort van 1.5 milliard dollar, weer 1.5 milliard voor hulp aan Europa aangevraagd. De Verenigde Stalen, die vorig jaar nog 8.400 millioen dollar op de bo- groting over hadden, komen dit jaar dus nog al wat tekort. De militaire uitgaven en de maat regelen tegen inflatie, hebben dit tekort veroorzaakt on het zal een grote vraag zijn of het Congres van plan is, naast dit tekort nu reeds voor het volgend jaar 1.5 milliard voor Europa beschikbaar te stellen. Maai de toestand in Berlijn en op de Balkan ziin waarschuwingen temeer voor het Congres om Europa die hulp te geven, die het voor de vrode te bewaren en om het communisme te bedwingen zo dringend nodig lieefc. De Donau Rood Reeds lang was het nodig, dat de scheepvaartregeling op de Donau, een van Europa's grootste rivieren, her zien werd. En toen verleden week de Russen zeiden, dat ze daar wol over wilden praten, hebben deAmeri- kancn, Engelsen en Fransen, dat als een bewys van toenadering opgevat en zyn gaan praten. Zy zyn echter bitter bedrogen uitgekomen. NIEUWE BONNEN Geldig van 28 Aug. t.m. 4 Sept. Bonnen voor brood 127—2 Brood 800 gram brood (geldig t.m. 28 Augustus) 128—2 Brood 200 gram brood (geldig t.m. 2S Augustus) 129 Brood 400 gram brood (geldig t.m. 28 Augustus) Alle bonkaarten 80S 134 Algemeen 400 gram' brood of 1 rantsoen gebak Tabak- en Versnaperingenkaarten QA QB QC 808: 91, 95 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of ke'ftabak. De niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. BURGERLIJKE STAND van 30 Juli t.m. 12 Aug. 1948 GEBOREN Mandeis Gertruda G. M., Leunen vd. Vorle Maria P.A.J., Langeweg Cox Anna M. G., Ziekenhuis Pouwels Peter Th. G. M., Ysselsteyn Kuypers Martinus L. P. M., Castenray van Gerven Odilia A. M., Bergweg Verheggen Antoon J. M., Ziekenhuis Laurensse Yvonne N.M.M., Camps Petronella G. M., St. Jozefweg vd. Bosch Maria P.J.O., Schoolstraat Hendriks Wilhelmina M., Akkervveg Verkoeyen Gerardus W. J., Ziekenhuis Klisters Martinus H. G., Langstraat Poels Mathias P. G. M., Oostrum GETROUWD: Thoone Heinrich A., 24 jaar, chauf feur en Maas Gerarda J. P., 25 jaar, beiden te Venray Claassen Cornelis, 33 jaar, bouwk. te Den Haag en Jansson Löuisa, 25 25 jaren, te Venray. OVERLEDEN: Min Nicolaas, weduwn. van Blan- kendaal Trijntje, 79 jaren te Venray Manders Matliys, 22 jaren, kapper te Vierlingsbeek 1 patiènte St. Anna 2 patiënten St. Servaas

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2