Tweede blad Peel en Maas IDaa dit en dat Zaterdag 31 Juli 1948 No. 31 Ouders van zoons, die zo ergens in de buurt van een jaar of tien, twaalf zyn aangeland, kunnen soms hun hart vasthouden, wanneer ze zien op wat voor wonderlyke wyze zoo'n snaak zyn menu in elkaar kan zet ten. Hy trekt zich niets aan van de geldende wetten op dit gebied en zal bepaald met genoegen een boterham met jam doen volgen door 'n nieuwe haring en eventueel daarna nog e9n rolmops of een stuk pudding verwer ken. 't Is tegenwoordig niet zo gemak kelijk, maar de tyd komt nog wel eens, dat jonge lieden weer wonder lyke combinaties kunnen maken van aardbeien, jam en zure haring. En dan worden die knapen niet eens ziek. Er is dan ook geen enkele reden voor de jeugd om van zo'n menu ziek te worden. Zy eten wat ze lekker vinder, en al de verschillende dingen welke ^y in zo wonderlyke combina tie en volgorde naar binnen kunnen spelen, zyn elk op zich volkomen goed en verteerbaar. Waarom zouden ze, afzonderlijk genoten, wel goed en voedzaam zijn en niet wanneer ze desnoods door elkaar worden gehot- seld, Een enthousiast eter mag dan eens een keer pyn in zyn buik kry'gen als hy zich eens te buiten is gegaan aan een grootse portie aardbeien met slagroom en vervolgens 'n paar nieuwe haringen heeft verwerkt, maar dan krijgt hy die pijn in zyn buik niet omdat aardbeien en slagroom elkander niet verdragen, maar omdat hy of teveel heeft gegeten, of de spullen waren niet goed. Op dit gebied bestaan er heel wat wonderlijke misverstanden en by ge lovigheden. Er zyn nog tal van dokters van de oude stempel, die zelf niet ontkomen aan dit soort bijgelovigheden, welke hen zyn bijgebleven van hun jonge jaren en welke ze met geen moge lijkheid overboord kunnen zetten. Dr. August A. Thomen, lector aan een New Yorkse Hogeschool heeft er een boekje over open gedaan. "Wist U, dat zes grote koppen bouil lon aldus vraagt hij in zo'n „Zelfs de dokters geloven het niet" belang rijk minder voedingswaarde hebben dan één snee brood Toch is het zo: de voedende bestand delen van vlees kan men nu een maal niet oplossen in water. Het eten van onrijpe vruchten kan weinig kwaad. Dat hebben we wel iswaar van kindsbeen af gehoord en we kunnen haast niet aannemen, dat onrijpe vruchten onschadelijk zouden zijn. Toch is het zo. Onrijpe appelen bezorgen niemand buikpijn. Je moet ze alleen maar langer kauwen dan ry'pe appelen. Als ze lang genoeg geknauwd zijn, zijn ze precies even verteerbaar als rype appelen. Een jongen, die onrijpe vruchten eet, slokt gewoonlijk die vruchten in hetzelfde tempo naar binnen, waarin hij rype appelen eet. En daardoor komt dan Leiden in last. Dat bezorgt hem die buikpijn. Heel Nederland is er vast van overtuigd, dat vis uitstekend hersen- voedsel is en dat daarom vis eten zéér aan te raden is, speciaal voor kinderen wier „hersens nog gevormd moeten worden". Het is helemaal niet waar. By de geboorte zyn de hersenen van een kind ongeveer een derde van wat ze uiteindelijk zullen worden. Wanneer het kind zes jaar is, hebben de hersenen hun volle, uiteindelijke grootte bereikt. Tommige delen der hersenen (die welke gezicht en gehoor dirigeren) zyn by een kind van twee jaar al geheel ontwikkeld. In die eerste twee jaar is 't voornaamste voedsel van 't kind melk geweest. Elk goed voedsel is goed hersenvoedsel en vis heeft geen enk6le speciale „liersens- kwekende" eigenschap. Nog zo'n heilig huisje Weet U, dat tanden borstelen geen bederf weert De oorzaak van tandbederf is nog alty'd niet ten volle bekend en het voorkomen van tandbederf be hoort te; gebeuren door een tandarts. Alléén' -'diéns instrumenten kunnen de vorming van tandsteen tegen gaan. Tanden borstelen is uitstekend maar voor het verwijderen van voed- selrestèn van tussen de tanden. Het is vermakelijk zoals dr. Tho men in zyn boek van de hak op de tak springt. Hy heeft iets tegen de wyze, waarop de meeste mensen hun neus snuiten. Byna iedereen zal zyn zakdoek voor zyn neus houden, zyn mond dichtknijpen en dan flink de neus snuiten. Wat glad verkeerd is, omdat men by deze wyze van snui. ten een behoorlijke kans heeft on reinheden naar de oren toe te blazen. De ideale manier van neussnuiten is het dichthouden van een neusgat en het snuiten van het andere. Daarbij houde. men de mond open en zo mogelijk de keel dicht. Een veel vorspreid bijgeloof is, dat het r.iet goed is, om 's nachts bloe men in een slaapkamer te laten staan. Daar is niets tegen. Er is iets voor te zeggen om de bloemen des nachts te verwijderen, wanneer het een ziekenkamer is. In de eerste plaats verandert er kamer er een beetje door van uiter lijk, in de tweede plaats wordt de kamer wat frisser en in de derde plaats kan het slapengaan van de patiënt, die gewoon is zich ter ruste te begeven tegen de tyd, dat de bloe men zyn weggehaald, in de hand werken. Maar het laten staan van oloemen op een slaapkamer by nacht levertin geen enkel opzicht gevaren voor de gezondheid op. Een misverstand, dat velen nog altijd koesteren, is, dat'n electrische ventilator; deMucht tn een kamer zou afkoelen. Niets is minder waar. Het eenvoudigste bewijs hiervoor is wel, dat wanneer men buiten de lucht stroom gaat staan, het even warm is als wanneer de ventilator niet zou werkeu. Het enige wat zy doet, is het afkoelen van degeen, die in de luchtstroom zit, doordat het langs- stry kende luchtstroom het verdam pen van het zweet in de hand werkt. Een byna algemeen als volkomen juist aangenomen bewering is, dat men blindedarmontsteking zou ris keren door het inslikken van vruch- tenpitten. Maar byna iedereen slikt van tyd tot tijd wel eens een vruch- tenpit in en by lange na niet ieder krijgt blindedarmontsteking. Chirurgen vinden maar hoogst zel den vruchtenpitten in de weggeno men appendix en wanneer het eens voorkomt, is het bijzonder genoeg om speciaal op te vallen. Zelfs dan is gewoonlijk nog aan te tonen, dat de ontsteking, die aanleiding werd tot de operatie, niet veroorzaakt werd door de vruchtenpit. Er zyn heel veel van die dingen, die men gelooft, zonder dat er feite lijke gronden voor zyn. Yelen denken dat het gevaarlijk is, wanneer men zich met een speld prikt, dan wan neer het met een naald gebeurt. Een wondje van een speld is in geen enkel opzicht gevaarlijker dan een, dat met 'n naald gebeurt. Het voornaamste is welke bacteriën ver ontreinigen het wondje. Er zyn veel geneesmiddelen tegen hik. Hik is niets anders dan een soort krampachtige samentrekking van 't middenrif, welke de lijder zelf niet meer beheersen kan. Een van de meest populaire middelen is de lijder te laten schrikken. Dat is ongeveer even dwaas als iemand van doofheid willen genezen door hem uit een vliegmachine te gooien. Ook lang zaam water drinken, de adem inhouden,., tellen.... op de bovenlip bijten,., electrische schokken... 't zyn allemaal bijgelovigheden en ze helpen geen van alle. Er is een uitstekend middel tegen de hik. Dat heeft iedereen in huis. Dat kan iedereen toepassen. Een doodgewone papieren zak, welke goed aangesloten over neus en mond wordt geplaatst. Dan gaat de hikken de patiënt gewoon door met ademen en hikken, tot hy zowat stikt. In negen van de tien gevallen is zyn hik verdwenen. Er is een klassiek geval, waarin dr. Thomen een patiënt, die 46 uur achtereen had gehikt, op die manier in zes minuten genas. Velen geloven nog alty'd, dat de meeste sterfgevallen plaats hebben tussen twee en zes uur 's morgens. Dat is volkomen onjuist en stati stieken, o.a. van dr. Charles Fere in Parys, hebben onomsrotelyk uitge wezen, dat de dood volkomen gelijk matig zyn werk doet, de ganse dag door... en dat ieder uur van de dag oen even groot aantal sterfgevallen brengt. Het zou werkelijk te ver voeren alles te vertellen, wat dr. Thomen heeft te zeggen. Maar 'n greep hier en daar kan interessant zyn. Spinnewebben helpen niet tegen wonden. Integendeel: spinnewebben veroorzaken vaak tetanus, wat het onthouden waard is voor de velen, die nog geloven in die spinneweb- therapie. Volgens dr. Thomen bestaat er geen doodstryd. De stervende is zich van de laatste minuten volkomen onbewust en zijn geest is volkomen rustig. Men zou de gevoelens van de omstanders sparen door een sterven de op zyn zjjde te leggen. Dan zou de doodsstrijd verdwijnen, omdat die niets anders is, dan het telkens in keel vallen van de tong, waardoor de patiënt dreigt te stikken. Rood flanel is niets warmer dan wit flanel. Pijprokers zeggen, dat tabaxrook desinfecteert. Nonsens, zegt dr. Tho men. Hy bemoeit zich niet met werke lijke bijgelovigheid. De dwaasheid, dat men niet onder een schuinstaan de ladder door zou mogen lopen, de nonsens, dat ongeluk komende is, voor wie een zwarte kat zijn weg ziet kruisen, het verzinsel, dat de ene dag beter zou zyn dan de andere en de Vrijdag heel slecht, 't zyn dwaasheden, waaraan dr. Thomen zyn aandacht niet verspilt. Met een meesterlijke zelfbeheersing slaagde dr. Thomen er in dit soort bijgelovigheid te negeren. Hy bemoeit zich uitsluitend met de dingen, die over vrijwel de gehele wereld als evangelie te boek staan, zonder dat er daarvoor een grond is aan te voeren. Een van de meest practische tips, welke dr. Thomen geeft, is hoe men een bad moet vullen. Byna iedereen laat er eerst warm water in lopen en vervolgens koud. Hij zegtvul eerst met koud water en laat er daarna warm water in lopen tot de tempe ratuur goed is. Dan wordt de lucht in de badkamer niet warm en vochtig en men heeft minder kans op kou vatten. SCHOUW DER WATERLOSSINGEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen by deze ter .kennis van belanghebbenden, dat schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen op achter elk harer vermelde tijdstippen: LEGGER A 1 De Giezevennekens op 16 Aug. 2 De Loonsche Pas 3 Daland 4 Zy tak vd Waterlos.Daland 5 Zijtak vd Giezevenn. 7 Smakter Spurkt op 17 Aug. 8 De Spurkt n 9 Burggraaf n 10 Zytak vd Burggraaf 11 De Landweerd n 12 De Brabander 13 De Endepoel 14 De Hiept 15 Kleindorp 16 Weverslose Beek op 19 Aug. 17 Zytak vd Weversl. Beek 18 De Nachtegaal 19 De Rouwkuilen 20 De Kustert 21 De Straat 22 Kempkensberg op 20 Aug. 23 Ysselsteynsche Waterl. 24 Zytak idem 25 De Litsenberg 27 De Zompen de le op 21 Aug. De Zompen de 2e De Zompen de 3e 33 De Boschhuizer Maas 34 Zijtak van idem 32 Zytak vh Oostrumse Veen 35 De Pomp op 23 Aug. 36 De Zompgraaf 37 Zytak van idem 38 De Falkenskamp 39 De Zandhoek 40 Witte Vennen 41 Zijtak van de Zandhoek 42 Trans Cedron 43 WaterlaatdeLullse Pas op 24 Aug. 44 Oirlosehe Pas 45 Waterlaat de Scheide 46 De Brienshoek 47 Leunsche Beek 48 De Heide 49 De Steeg 50 Het Volen 51 Zytak v Waterl. de Scheide 52 De Brugskense Beek 53 De Breevennen op 26 Aug. 54 Zytak van idem 55 Leiding van Overbroek 56 Het Veulen 57 De Wig 58 Uit de Bosschen 59 De Staart 60 De Moost 61 De Putten 63 De Rotvennerloop op 27 Aug. 64 Zijtak vd Boddebrookerloop 65 Klein Oirlo 66 Castenraysche loop Uit de Bergen Het Castenraysche Broek 71 De Veulensche Wateren 72 De Ontginning 74 De Horsterweg telkens van 7 uur vm. tot 7 uur nm. LEGGER B 6 Zwart Water 26 De Zompen 30 Op de Buis 31 Oostrumsche Veen op 23 Aug. De V ossenvennen sloot op 27 Aug. 67 De Castenraysche Pas 70 De Grenssloot 73 De Diepelingsche Beek telkens van 7 uur vm. tot 7 uur nm. De eventueel nodige herschouw zal geschieden: voor overtredingen gecon stateerd op 16, 17, 19 Aug. op 6 Sept. d.a.v. en voor overtredingen gecon stateerd op 20 en 21 Aug. op 7 Sept. Voor overtredingen geconstateerd op 23 en 24 Aug. op 9 Sept d.a.v. en voor die geconstateerd op 26 en 27 Aug. op 13 Sept. op 16 Aug. op 21 Aug.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 3