Uit de Gemeenteraad van Venray. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN IQelUóuuten Zaterdag 10 Juli 1948 No. 28 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. t Toen Dinsdagmiddag de Voorzitter op gebruikelijke wijze opende, waren alle leden aanwezig, met uitzon dering van Wethouder Pubbeu, die echter spoedig kwam opdagen. Alvorens tot oehandeling van de agenda over te gaan, werd een com missie benoemd tot onderzoek van de geloofsbrieven van het eindelijk gevonden Raadslid, J. de Bruyn. Deze bleken in orde te zijn, waar na meteen twee ingekomen mede delingen van Ged. Staten voor ken nisgeving werden aangenomen. Deze behelsden resp. de goedneuring van het Raadsbesluit van 7 Nov. '47 tot vaststelling van een regeling voor 't verhaal van bedragen ingevolge art. 41 der Pensioenwet 1922 en goed keuring van het Raausbesluit van 7 Mei '48, tot het verlenen van een voorschot van f 75.000 aan de N.Y. Waterleidingmij. voor Midden en Nrd. Limburg Woonwagens. Dan kwam een schrijven aan orde van een aantal bewoners van de Maasheseweg over het plaatsen van woonwagens. De heer Fr. JANSSEN huldigt de opvattingen van de gemeente, om de woonwagens zoveel mogelijk te -weren. Doch het blijkt noodzakelijk een plaats aan te wijzen, die als standplaats kan dienen. Hij stelt voor een perceel grond nabij de Crayenhut hiervoor te bestemmen. De heer YAN HA AREN merkt op, dat er sedert 3 weken een woonwa gen op de Maasheseweg staat. De politie kan hier niets tegen uitrich ten, onidat de gemeente moet zor gen dat er een kamp is. Hy steunt het voorstel van den heer Fr. Janssen. De heer CUSTERS meent uit de woorden van spr. te moeten opma ken, dat de politie eerst dan kan optreden, als er geen gebruik ge maakt wordt van het kamp. Wethouder ODENHOVEN denkt, dat we wel genoodzaakt zullen zijn een kamp aan te houden. De heer CAMPS vraagt hoelang '*"de woonwagens momenteel in de gemeente mogen blijven. De VOORZITTER acht de klacht overdreven en is van mening, dat de woonwagens niet zoveel last veroor zaken. Het is inderdaad 'n euvel. Doch ook met een kamp is dit niet verholpen. Wanneer de Crayenhut als standplaats wordt aangewezen, zou dit vermoedelijk een stroom van klachten uit Ysselsteyn veroorzaken. Wat die woonwagen op de Maas hezeweg betreft, deze staat er slechts een week. De eigenaar Albers moet hier in Venray zijn stemplicht ver vullen en vertrekt dan weer. Het beste is wellicht uit te zien naar een geschikte doch niet aanlokke lijke plaats, zoodat de woonwagenbe woners er geen of zeer wéinig ge bruik van zullen maken. De heer VAN BOVEN is 't met de Voorzitter eens. De heer Fr. JANSSEN meent, dat de last zal blijven en nabij de Crayen- hut is daar niet veel kans op. De heer WISMANS bestrijdt dit echter. Bovendien zou 't kamp aan de openbare weg liggen wat ook. niet fraai is. Hij is het met de Voorzitter eens om maar een onaantrekkelijke plaats te zoeken, wat de Voorzitter dan ook belooft. Vervolgens werd voor kennisgeving aangenomen een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van 't besluit van de Raad tot aankoop van grond. Wijzigingen in de ontwerp begroting 1948. De heer VAN HAAREN vindt de komst van deze ontwerpbegroting erg laat in het jaar. Zèxere moeilijk heden zullen wel hinderpalen zijn om deze zaken op tijd af te handelen, zodat het practisch ondoenlijk zal ziin op tyd klaar te zijn. Dejbegroting van 1949 moet nl. in Augustus a.s. behandeld worden. In de ontwerp begroting ontbreken verder enkele uitgaveposten, welke toch overgeno men kunnen worden van andere jaren. Dan heeft spreker sedert twee jaren nog geen wijzigingen in de be groting te behandelen, vroeger kwam dat toch regelmatig voor. Voor de twee nieuwe ambtenaren en de nog restende vacature is ook nog geen wijziging gepresenteerd. De kosten der administratie vormen trouwens een zware last op de schouders der gemeente. Spreker noemt de oorlogs jaren als vergelijk om de stijging aan te tonen. De VOORZITTER verklaart, dat het te laat indienen van de begroting een algemeen kwaad is waaraan haast elke gemeente lijdt. Oorzaak -zijn de ontzettende moeilijkheden na de be vrijding en de uitbreiding der werk zaamheden. Hierom moest ook het ambtenaren-corps worden uitgebreid, anders hadden we helemaal in de put gezeten. Trouwens de Ged. Staten begrijpen deze moeilijkheden zeer zeker, want er is nog geen aanmaning ontvangen, om de begroting ten spoedigste in te dienen. De begrotingswijzigingen komen ook wel aan-de orde. Er is echter zoveel werk te verrichten, dat er veel lang op behandeling moet wachten. Het amb tenaren-corps moest feitelijk nog uit gebreid worden, doch wordt vanwege de kosten achterwege gelaten. Aangezien de rekeningen over 1945 en 1946 nog niet vastgesteld zijn, is overname van kosten niet mogelijk. De heer HETTEMA vraagt of er op de begroting ook eens een be- dryfsrekening geplaatst wordt. Ook zou hij enkele kosten begrotingen verlaagd willen zien, nl. de telefoon kosten van Gemeentewerken (f 1000) en dan niet te vergeten de personen auto. Deze laatste komt als een voort durende last te drukken, nu de .benzine prijzen hoger zijn geworden en er nog weelde-belasting betaald moet worden. Spreker wenst afschaffing of zeer beperkt gebruik, b.v. alleen voor ritten in de omgeving die niet per spoor of bus bereikbaar zijn. Tenslotte nog een grief tegen het lang wachten op antwoord van aan de gemeente gerichte correspondentie. Na 3 jaren bevrijding schijnt de administratie nog niet in ordetezyrv ondanks de nieuw aangestelde amb tenaren. De VOORZITTER antwoordt, dat de personenauto dringend nodig is. Reiskosten per andere gelegenheden zullen beslist hoger zijn. Er wordt voor gewaakt, dat het beheer van de auto zo zuinig mogelijk is en zal blijven. De afwikkeling van de correspon dentie duurt inderdaad somslang.De grote omvang der correspondentie met de overheid schuift die met de burgerij wel eens op het tweede plan. Normaal bedroeg de uitgaande post 4000 stuks, momenteel 11000 stuks per jaar. Er zal echter voor gezorgd worden, dat de vertraging zo kort mogelijk is. De heer REINTJES vindt de hand en spandiensten een doorn in het oog. Liever een vaste ploeg arbeiders voor het onderhoud van de buitenwegen, gehonoreerd uit verhoogde belastingen dan deze laten drukken op de schou ders van een klein deel der bevolking, De VOORZITTER zegt, dat er reeds lang plannen bestaan om de kwestie hand- en spandiensten te regelen. Wellicht kunnen erspoedig voorstellen gedaan worden. De heer VAN HAAREN dringt aan op consolidatie der kasgeldlening, spe ciaal die op gebruiksvoorwerpen. Anders krijgen we straks alles op een hoop. De VOORZITTER verklaart, dat deze afwikkeling nog steeds wacht op de afsluiting der rekeningen 1915 en 1946. Trouwens geldlening op lange termijn is nog moeilijk te krijgen en bovendien duurder. De heer VAN HAAREN heeft dan nog enkele vragen, nl. a. waarom de subsidie aan Het Groene Kruis afd. Venray, 8 maal zo groot is als vroeger, nl. f 8900.— tegen f 1135.— Is de overheidssub sidie 1 niet groter dan de vrijwillige bijdragen b. wanneer wordt het schoolgeld geïnd Er is nog 'n achterstand van f 25.000 voor het lager onderwijs en f 8.000 voor uitgebreid lager onder wijs. Spreker meent, dat het voor velen moeilijk zal zijn om dit ineens te betalen; de ontvangsten van ouderdoms- uitkeringen aan krankzinnigen staan niet geboekt. Deze komen toch ten goede aan de gemeente. De VOORZITTER antwoordt op deze vragen als volgt: Het Groene Kruis afd. Venray heeft veel achterstand. Gezien het grote belang van deze instiling wil de gemeente haar op deze manier de helpende hand reiken. Deze sub sidie is echter Jager dan de vrijwil lige bijdragen, daar deze f 10.000 bedroegen.; b. voor het innen van de school gelden is het wachten op gegevens van de Inspecteur der Belastingen. Er wordt aan gewerkt; over de ouderdoms-uitkeringen aan krankzinnigen zijn nog geen ge gevens bekend. Tezynertyd komen die wel op de definitieve begroting Hierna werd de ontwerp-begroting zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Achtereenvolgens werden z.h.s. goedgekeurd de navolgende voorstel len van Burgemeester en Wethou ders: a. goedkeuring van een wijziging in de begroting van inkomsten en uitgaven van het Alg. Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1947. De betreffende wijziging komt neer op interne af- en overschrijvingen, zonder dat in het eindcijfer of het bedrag van het gemeentelijk subsidie verandering wordt gebracht; b. het verstrekken van gelden onder hypothecair verband aan J. W. en P. F. M. Janssen te Venray, voor de bouw van een tweetal wo ningen gebouwd aan de Tuinstraat, met gebruikmaking van de Finan cieringsregeling Woningbouw 1947. Beide aanvragers zijn aangesloten by de N.V. Bouwkas Rohyp. In samen werking met deze Bouwkas zal nu aan elk der aanvragers 65 pet. van f 18250.— toegekend worden; c. het instellen van een rechts vordering in eerste aanleg en zo nodig in hoger beroep tegen Baron van Dedem te Aerdenhout, die in Jan. 1947 een partij te kappen bomen kocht voor f3100. waarvan slechts f 1500.— betaald werd. Het restant is niet langs minnelijke weg*te in nen, zodat langs gerechtelijke weg tegen betrokkene zal moeten worden opgetreden. Nieuwe Bungalows. De Prov. Directie van de Weder opbouw en Volkshuisvesting te Maas tricht, heeft aan onze gemeente wederom de mogelijkheid geboden tot het bouwen van 4 bungalow woningen. De hiervoor benodigde bouwgrond is te koop aan het Groe- newoldse pad, groot 18 are a f 96 per are. De koper maakt echter een voorbehoud: de gemeente moet hem dan een stuk grond verpachten en liefst in de buurt. Het is de bedoeling de 4 bunga lows te bouwen volgens systeem Roka, dat als bouwwerk en wat in deling betreft, zeer aanlokkelijk lijkt. De prijs ervan ligt ook belangrijk lager dan die van de eerstgebouwde. Genoemde Prov. Directie heeft deze woningen goedgekeurd en als vol waardig aangemerkt. Bovendien is in de tot dusverre gebouwde 30 bungalows rond hout in de kap verwerkt, wat zeker over 10 jaren vernieuwd moet worden. Bij de laatste woningen is dit niet het geval. De heer Fr. JANSSEN steunt de bouw van deze prefab-woningen uit voordelig finantiëel oogpunt, doch heeft lak aan de goedkeuring van de Prov. Directie, vindt die van nul en gener waarde. De heer CUSTERS vraagt of de woningen niet op de kerkdorpen gebouwd kunnen worden, want daar komt nog steeds niets. De heer VERMEULEN vindt de woningnood in Venray 't hoogst, terwijl bovendien bewoners van Oirlo naar Venray komen wonen. De heer REINTJES wenst liever geen bungalows op de kerkdorpen, zeker niet in Leunen. De VOORZITTER noemt de bouw van deze prefab bungalows een ex periment, welk door de regering ge stimuleerd wordt. Later kunnen we nog altijd zien of ze voldoen. Wan neer deze nu in de kerkdorpen ge bouwd worden zyn de kosten hoger. Bovendien zullen ze op de kerkdor pen, zoals Rointjes zegt, niet graag bungalows hebben. Op zo'n manier krijgen we in Oirlo nooit woningen, zegt de heer Custers. Er zyn mensen genoeg die op een bungalow wachten, overtuigd, dat ze in gebruik wel zullen meevallen. Weth. ODENHOVEN is geen voor stander van prefab-woningen. De mensen kunnen er geen veranderingen in aanbrengen of uitbreiden, kopers voor zulke woningen zullen dan ook wel uitblyven. Met de reeds gebouwde bungalows is dit anders, daar kan nog een verdieping op gebouwd worden, zodat ze als volwaardige woningen zijn aan te merken. Weth. WINTELS noemt de prefab bungalows zeer behoorlijk, ze vallen absoluutmee en zyn uitstekend ge schikt voor kleine gezinnen. T.z.t. zullen ook voor deze woningen wel kopers te vinden zyn. Beter is het echter wanneer particulieren zelf aan het bouwen gaan. De financierings regeling is momenteel zo, dat er toch geen bezwaar tegen kan bestaan. De kerkdorpen zouden op deze manier ook aan goede en bly vende woningen kunnen komen. Wanneer de VOORZITTER tenslotte nog mededeelt, dat er in deze 4 wo ningen o.m. 2 gezinnen uit Oirlo komen te wonen, gaat de raad accoord met het voorstel om de benodigde grond te kopen en de prefab-bungalows te bouwen. Kamp Endepoel De gemeente heeft voor verschillen de werken, o.a. de verbetering van diverse noodwóningen, zeer grote be hoefte aan hout en kan dit op voor delige manier kopen door overname van de nog aanwezige houten barak ken van kamp Endepoel. De kosten bedragen f 7000. Waarby dannoge9n beduidend bedrag zal nodig .zyn voor het afbreken, reinigen en vervoer van het afkomende hout. De waarde van het afkomende materiaal weegt echter ruimschoots op tegen de gevraagde prys. Oké, zegt de raad, ga Uw gang. Dan schijnt men ineens haast te hebben of men is het praten moe, want zonder slag of stoot, gaan er weer een serie agendapunten onder de hamer door, (zodat Uw verslag eer moeite heeft de heren by te ïouden, maar het lukt toch. Zo verkoopt de gemeente aan de firma Gebr. Janssen alhier, een ge deelte van haar terrein achter de Kempweg, groot 2600 ms. Met inbe grip van de by te berekenen rente en de helft van de aan de straataanleg t9 besteden kosten, zoals deze ook zyn opgenomen in de exploitatie van de aan de Kempweg gelegen woning wetwoningen, zal de prys ongeveer f 2.15 per m2 bedragen. Vervolgens verhuurd zy «aan de L.L.T.B. afd. Ysselsteyn, de nog niet verhuurde helft van de Landbouw- schuur in Peelplan-Zuid voor f 150 per jaar. De L.L.T.B. gaat er landbouw producten opslaan maar moet zorgen, dat er niets beschadigd wordt in die zes jaar, dat ze de schuur hoogstens mag hebben. Om geen herrie te xry- gen onder elkaar, wordt een weder zijdse opzeggingstermijn in acht ge nomen van minstens 3 maanden voor het einde van ieder huurjaar. Van toepassing verklaart zy het Kon. Besluit, dat aan het rijksperso neel over 1947 een bedrag zal worden uitgekeerd ten bedrage van 21/» pet. van hun pensioensgrondslag. Van hetzelfde laken een broek, ont vangen secretaris, de ontvanger en de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren van de burgelijke stand. Om de gemeente-kas te spekken wordt een verordening vastgesteld, overeenkomstig een opgemaakt con cept, tot wijziging van de heffing van leges ter secretarie en van de rechten wegens verrichtingen van de ambte naren van de burgerlijke stand. Vermakelijkheidsbelasting Het zal de lezer bekend zyn, dat de Minister van Binnenlandse Zaken destijds tot verdubbeling van de ver makelijkheidsbelasting wenste over te gaan. De gemeente Venray wijzigde daar om toen haar verordening in die mate, dat de heren vermakelijkheids-exploi tanten wel eens geducht bij zich zelf minder vleiende woorden gelispeld zullen hebben. Een in den lande ge voerde actie tegen deze verhoging, heeft de minister gedeeltelijk op zyn aanvankelijk ingenomen standpunt doen terug komen, reden waarvoor hy toestemming heeft gegeven tot het in de verordening opnemen van mildere tarieven. De gemeente heeft nu een nieuwe verordening samengesteld, waarin de volgende percentage's zijn opgenomen: 20 pet voor circus en kermisver makelijkheden, vroeger 50 pet; 20 pet voor revues, ballet etc., vroeger 50 pet; 85 voor bioscoop, vroeger 45 pet. Een ter zake betrekking hebbend adres van de heer P. Kleuskens, mocht geen wijziging brengen in het voorstel. De heer VAN HAAREN vraagt dan, of culturele films voor een lager percentage in aanmerking komen, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat het begrip „cultureel" zeer rek baar is. Ga nu maar eens voor elke film bepalen of die cultureel is of niet, hopeloosAlles maar over een kam scheren35 pet Peelboerderijen Het voorstel van B. en W. om on geveer f 11.500,— beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van brand vrije zolderingen in de stallen der te bouwen Peelboerderijtjes, ontlokt aan de heer Fr. JANSSEN de opmerking, dat hy liever niet ziet dat er achteraf nog bestekswyzigingen komen. Dat kost altijd maar meer geld. Dit had in de vorige vergadering toch even goed behandeld kunnen worden, toen er aan de te vormen Stichting f 23.000 ter leen werd gesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat dit een verzoek is van de voor deze boerderijen in aanmerking komende tookomstige pachters. De aflossing van deze lening wordt ook door hep aan gegaan in 10 jaarlijkse termijnen. Grondverpacliting in de Peel In de vorige vergadering werd een voorstel van B. en W. goedgekeurd om een perceel grond in Peelplan-Zuid te verpachten aan G. Wismans te Ysselsteyn, perceel grootte 10 ha. Achteraf bleek, dat hét perceel 18 ha groot is maar toen was de toestem ming al verleend. Nu is er door A.Verheyen-in Yssel steyn, 6en verzoek ingediend om een gedeelte van het bewuste stuk grond aan hem te verpachten, n.l. het lage gedeelte, dat bestemd is als weiland. Er ontspon zich een hopeloos lang dradige discussie over het wel of niet inwilligen van dit verzoek. De heren CUSTERS en VAN BOVEN wensen de kwestie tot de volgende vergadering op te schorten en eerst eens te gaan kyken in Peelplan-Zuid hoe de zaken er voor staan, de heren landbouwers onder de raadsleden zul len hiervoor de aangewezen personen zyn. Weth. ODENHOVEN wil er de vol tallige raad heen hebben, zoiets als ,,'n daggie uit 1" Verschillende raads ledenzouden volgens hem nog nooit in Peelplan-Zuid geweest zyn. Hier tegenover staan verschillende heren van de Raad die de verpachting aan G. Wismans wensen te hand haven, omdat hierdoor de betreffende kavel een geheel bly ft, zodat er ten alle tyden een boerdery op gesticht kan worden. Dit is toch het voor naamste doel by de uitgifte van gronden in de Peel. Trouwens G. Wismans heeft reeds verschillende malen om deze kavel gevraagd, wilde hem zelfs kopen, ter wijl A. Verheyen nooit van zich heeft lateft horen, wilde destijds die grond niet hebben, omdat een tegenoverlig gend gedeelte beter voor zijn bedrijf geschikt was. De mechanische grondbewerking duurt veel te lang zegt wethouder Pubben, laat a.u.b. Wismans zyn gang gaan, hy kon al een flink stuk om geploegd hebben als deze hindernis er niet geweest was. De heer HETTEMA merkt op, dat in de vorige vergadering toestemming werd verleend op advies van de Peel- commissie, terwijl er nu geknibbeld wordt. Hy ziet dit als een „motie van wantrouwen" en zou, als hy in die commissie zitting had, beslist zyn ontslag nemen. De heer REINTJES zegt dit ook van plan te zyn als het stuk grond onverhoopt verdeeld zou worden. Wanneer een der partijen geen familie was van een der Raadsleden, zou volgens de heer VERMEULEN de zaak al lang in "kannen en krui ken geweest zyn, maar nu wordt er tot vervelens toe gerekt. De heer WISMANS, die gedurende deze discussie zyn ziel in lydzaam- heid bezat en zijn mond niet onen deed, omdat dit by familieaangelegen heden in de Raad gebruikelijk is, wevd het zwijgen moe en verklaarde dat de gehele kwestie een te per soonlijke zaak werd. Waarom, zo vraagt hy, debateren wij hier over iemand, die nooit iets gevraagd heeft. Moeten wij hem soms gaan vragen of hij nog grond nodig heeft Wanneer de Raad tot verdeling van de bewuste kavel overgaat, wenst hy niet langer zitting te nemen in de Peelcommissie. De VOORZITTER gaat er eindelijk een eind aan maken. Als men de zaak onbevooroordeeld bekijkt, gaat men niet tot splitsing over, het meentebelang wordt anders geschaad. Bij hoofdelijke stemming blijken 4 leden voor verdeling te zyn, nl. Custers, Camps, van Haaren en H. Janssen; 11 stemden er voor om de grond aan Wismans te laten, zodat deze dan maar kan beginnen. RONDVRAAG. Als dessert van deze raadsvergi dering kwam de gebruikelijke rond vraag, waarby de heer Fr. JANSSEN als eerste met zyn verlangens naar voren kwam. Deze verlangens waren de volgende: a. Wat gebeurt er met de grond naby de ULO en het Smalpaadje. Zyn die niet beschikbaar te stellen als volkstuintjes of iets dergelijks; b. Hoe staat het met de finan cieringsregeling Voor welk percen tage geeft de gemeente crediet. In Ysselsteyn wacht men nu al ander half jaar om te kunnen bouw6n. Als de schuld in Maastricht ligt, dan wordt het tyd dat er eens achter heen gezeten wordt; c. Krijgt villa „Josephine" nu eindelijk eens een bestemming d. De gasleidingen van de Lima zijn gearriveerd. Wanneer worden die gelegd Hopenlyk ten spoedigste anders gaan de wegen weer naar de bliksem en zitten we hier nog lang met „ons Gasfabriek". De VOORZITTER antwoordt op deze vragen als volgt: a. de bedoelde gronlen zijn ook wel anders te gebruiken, b.v. speelplaats voor kinderen. Zullen de zaak ter plaatse eens bezien. b. de financieringsregeling is nog niet vastgesteld. Gegadigden kunnen zich echter wenden tot het gemeen tebestuur. Wat de woningbouw be treft, er zal nogmaals op spoed aan gedrongen worden. De bestemming van de villa „Josephine" vormt nog een punt van bespreking met de Wederopbouw. Spoedig zal er wel een beslissing vallen; d. het gemeentebestuur zal het leggen der gasleidingen zeer zeker stimuleren, zodat binnen niet al te lange tijd het net in de grond zit. „Engelse schaai". De hèer 1 VERMEULEN vraagt ot er onderhand eens geen commissie in den Haag kan gaan praten over de Engelse schade, de z.g. claims. Na 2% jaar zitten de mensen nog steeds op centen te wachten om eindelyk eens nieuwe goederen voor de vernielde of verdwenen dingen te kunnen kopen. De laatste weken, aldus de VOOR ZITTER, zyn er verschillende geval len afgehandeld, maar wanneer er zeer urgente gevallen zijn, wil hy die nog wel eens speciaal onder de aandacht van de heren brengen. Daar schieten we niets mee op, zegt de heer VERMEULEN, dan moeten weer andere mensen wachten. Den Haag eist, dat wy de belastin gen betalen, laten wy allen ook eisen dat zy ons betalen. Er zal nog eens op de tafel ge klopt worden, belooft de Voorzitter. Toneel in Luxor-Theater De heer P. Kleuskens heeft plannen om aan het Luxor-Theater een toneel te bouwen. Het wachten is op de goedkeuring van B. en W. Als pleister op de wonde van de verma kelijkheidsbelasting vraagt de heer VAN HAAREN of B. en W. dat maar even vlug willen opknappen. Er schijnt echter een haar in de boter te zitten, want Wethouder WINTELS zegt, dat het plan niet klopt met de Bouwverordening, om dat dan de aangrenzende huizen niet vrij komen te liggen.' De heer VAN HAREN vraagt of Kleuskens dan de dupe moet wor den van die openingen tussen de nieuwgebouwde huizen. Wethouder WINTELS merkt op, dat de heer Kleuskens wel eens wat eerder met zyn plannen voor de dag had kunnen komen. Men had er dan rekening mee kunnen houden toen de nieuwe huizen gebouwd werden. De VOORZITTER zet er 'n punt achter door deze zaak verder te zullen behandelen inde commissie. Enkele leden hebben dan nog een paar vragen op hun lystje staan, zoals by'v. de heer CUSTERS, die een stoomwals wil zien op de weg tussen Wachtpost 49 en de Wans- sumseweg, waar veel puin ligt. Met weinig kosten is hier een fatsoen lijke weg te maken, zeer ten gerieve van de boeren in Oirlo en Casten- ray, die anders een grote omweg moeten maken. Deze wens wordt doorgegeven aan Gemeentewerken Wethouder ODENHOVEN vindt Venray achtergesteld bij „boven de Moerdijk". Daar geeft de Radiocen trale der PTT op vier stations uit zendingen, terwijl er hier voor het zelfde geld maar 1 of 2 te krijgen zyn. Hij verzocht de directie eens aan de mouw te trekken. Deze zaak kan toch in B. en W. of in de commissie behandeld wor den, merkt de VOORZITTER op. Inderdaad, is het antwoord, maar ze mogen hier allemaal die ook wel eens horen. De heer REINTJES informeert nog eens naar de Landbouwhuishoud- school. Vermoedelijk zal villa „Josephine" daarvoor ifigerickt worden. De heer SELDER vraagt, als laatste, of er geen kap op de vuilniswagen te maken is. By hevige wind krijg je daarvan de volle laag. En dan de vuilnisbakken aan de wegen, die op de Stationstraat worden Woensdags of Donderdags gevuld en blijven dan staan tot de volgende week Dinsdag. Dan maar liever afbreken. De VOORZITTER meent, dat er met een zeil misschien wel iets te bereiken valt op de vuilniswagen. Hy zal het doorgeven aan Gemeente werken en tevens de kwestie van de vuilnisbakken laten onderzoeken. En hiermede kwam een einde aan de rondvraag en tevens aan de open bare vergadering. De heren Raads leden bleven nog gezellig keuvelen over het nemen van beslissingen op ingediende bezwaarschriften tegen aanslagen in diverse belastingen. Die behandeling is echter geheim zodat uw verslaggever kon inrukken. Tot de volgende vergadering De levensgevaarlijke kwaal van onze samenleving, zowel ruim als eng gezien, is het gebrek aan ver trouwen. Gebrek aan vertrouwen tussen 2 personen, 2 groepen, 2 standen, 2 volken, 2 werelden, 2 levensbeschou wingen. Gewoonlyk bestaat het wan trouwen aan beide kanten van de scheidslijn. Overal sluipen adders in het gras. Zelfs Ideurige vlinders zyn met giftangels gewapend. Wiens ogen zyn scherp genoeg om een grynslach van een glimlach te on derscheiden En gillen de sirenen niet onophoudelijk hun waarschu wing door het luchtruim: weest op uw hoede Op wie rust de taak de grote of kleine klove te dempen, de grote en kleine disharmonieën tot eenstem migheid te brengen Wie moet het eerste woord spreken, de eerste daad stellen, het eerst zyn vertrouwen schenken? Wie bindt de kat de bel aan? Wie waagt zich in het hol van de leeuw Wie heeft de moed de doorn uit zijn manke klauw te peuteren Wie laat zich het eerst blinddoeken om als parlementair in het vijande lijke kamp door te dringen De volksmond antwoordt hierop op schijnbaar verstandige wyze: „wees vertrouwd, maar ver trouw niemand". Wie zo oordeelt, slaat de plank mis, want vertrouwen kan slechts uit vertrouwen geboren worden en wie geen vertrouwen schenkt, zal ook nooit vertrouwen ont'vangen. Evenals liefde natuur noodzake lijk liefde voortbrengt zoveel men senkennis hadden de oude Grieken reeds zó roept vertrouwen even consequent vertrouwen op. Hieruit volgt, dat er altyd één is, die de eerste moet zyn, die het er op moet wagen, die zich moet geven zonder aan het terug ontvangen te denken. Als hy volkomen oprecht is en niet doet alsof, zal hy slechts zelden het kir.d van de rekening zyn. En wordt hy teleurgesteld en komt bedrogen uit, dan zal hy weer opnieuw begin nen, als hij waarlijk een groot en goed mens Is. Wat zou er een zucht van ver lichting door de wereld gaan, als er langzaam aan weer wat vertrouwen groeide tussen Oost en West, als 0£S werelddeel de uitgestoken hand van Amerika zonder wantrouwen of achterdocht aanvaardde, als Amerika geloof hechtte aan de eerlijke krachts inspanning van zijn crediteuren, als

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1