%^di eiveqing. van deze iveek Dies worden do „echte" Joege-Slavi- sche communisten uitgenodigd de „onechte" i.e. Tito en consorten op te ruimen tot heil var. het wereld communisme. Waarop Tito antwoordde, dat alles vuige laster was en al het mogelijke gedaan heeft om het communisme in zjjn land op de juiste wyze naar voren te brengen en deed eveneens een boekje open wat de Russen zoal presteren in zijn land. Deze „vuile was-wassery" heeft eens te meer aangetoond hoe de landen achter het yzeren gordijn onder de Russische knoet zitten en wee degene die niet naar Stalins pyjpen danst, Stalin, de man die zich nooit mengt in binnenlandse aange legenheden van een land volgens zyn eigen woorden. Dit communiqué betekent nu niet, dat Joogo-Slaviö in een twee drié communistenstaat af is en democratie wordt, integendeel Tito is nog heer en meester, maar de Balkan is nog altijdde heksenketel van Europa geweest en dit incident, waarbij de Russen duidelijk toegeven dat er iets mankeert aan de volgzaamheid en toegeefelyklieid van zijn satglieten en er een breuk is in de door hen zo geprezen eenheid, kan het begin zyn van eon "verdere scheuring van het yzeren gordijn. Kan, maar of het ook zal zyn. hoe goed dit werk op zichzelf ook zal zyn. Wie in deze streken over den Haag praat krijgt een medelydend lachje en Den Haag heeft het er ook naar gemaakt. Eerst bouwt men kampen die ton nen golds kosten, deze worden slechts gedeeltelijk gebruikt en dan schenkt men ze of verhuurt ze aan een ver eniging waaraan de getroffen gebieden weinig of niets geen practisch nut hebben. Laat den Haag, d.w.z. de verantwoordelijke mannen, nu eens tonen, dat ze hun gezond verstand gebruiken en deze leegstaande barak een verhuren of schenken aan een gemeente, die zelf opperbest weet waaraan het meeste gebrek is. Dan zal het jeugdwerk haar deel gemak kelijk krijgen en moet er tenminste niet gebedeld worden voor het ge troffen gebied, want de mensen hier moeten toch al genoeg bedeler, al is het maar voor formulieren en nog eens formulieren by het herstel der oorlogswonden. Dan zal het met de financiën, de grote struikelblok, ook nog wel meevallen en heeft men tenminste iets om aan te pakken, zodat de Jeugd niet alleen in Groes: beek maar in heel Noord-Limburg geholpen is. De actie die vorige week begonnen is door het propaganda-apparaat dor K.V.P. ten gunste van de Groesbeekse jeugd een actie, die door het Lichtbaken van de ZeerEerw. Heer Henri de Greeve nog eens extra onderstreept is heeft weer eens de aandacht van geheel Nederland ge vestigd op de jeugd van Groesbeex en daarmede op de jeugd van de getroffen gebieden. We twijfelen er niet aan of het zal in Groesbeek verschrikkelijk zyn en steun en hulp zal bitter hard nodig zyn, maar die is even hard nodig in alle zwaar getroffen plaatsen voor een jeugd, die door oorlogsgeweld haar tehuis, haai* patronaat kwyt geworden is en nu op zolders, in schuren of hokjes by elkaar gehouden moet worden door het jeugdwerk, dat door gebrek aan ruimten gehandicapt op honderden manieren de jeugd niet geven kan wat zy hebben moet. We weten maar al te goed, dat voor de oorlog de toestand op het gebied der. jeugdbeweging niet schit terend was, maar toen was er plaats in huis voor de meeste kinderen en or was in de meeste plaatsen een verenigingsgebouw, waarin toch plaats was voor de verschillende onderdelen der jeugdbewegingen. Noodwoningen on samenwoningen hebben do jeugd na de oorlog op straat gebracht en het verwoestte patronaat kon lien en hun diverse verenigingen niet bergen. Wie kan zeggen wat al niet daan is door diverse verenigingen om ondanks dat alles, toch te blyven doorgaan en do jeugd, die juist nu het zo bitterhard te verduren heeft, toch te helpen. Is het een wonder, dat er zo weinig jeugdleiders te vinden zyn en zal niet een der oor zaken hiervan deze ellende zyn Groesbroek krijgt door deze kwart- jes-acties waarschijnlijk de contanten by elkaar voor een niouw verenigings gebouw, dat eenvoudig opgezet ander halve ton of f 150.000 guldens zal bedragen. Groesbeek is daarmede voor een groot deel uit de brand, maar waar is de plaats in Nederland die dat uit eigen middelen kan doen? Yenray niet en niet een der getroffen plaatsen en dus.... óf geen jeugdbe weging, óf hokjes, zolders en de vrye natuur, zie daar de eindconclusie. Laten we ons eigen plaats maar als voorbeeld houden. Voor de oorlog was de financiële toestand van het patronaat nu niet bepaald schitterend. Zuinig boheer en verhuur aan ver enigingen die men misschien anders niet genomen had, maakte een klop pende begroting mogelijk, maar de oorlog kwam en het patronaat werd als zoveel andere percelen verwoest. Een nieuw jeugdgebouw zal er moeten komen. Yenray Vooruit waagde de eerste poging en was zover dat er een barak kwam, die geplaatst werd voor f 15.000 en dan mag men nog heel bly zyn want dat was voor niets, Dit plan is naast verschillende andere redenen niet doorgegaan, om de financiën. Daarna heeft liet nieuwe Jeugdcomité een plan voor een per manent jeugdhuis opgezet maar, zyn we goed ingelicht, dan zyn ook hier do financiële consequencios de spel brekers. Goede pogingen maar met een droef resultaat en datzelfde resultaat zul len alle mooie plannen hebben, want in de tegenwoordige tyd is de bouw en inrichting van een jeugdhuis woon niet te betalen. En bovendien hebben de jeugdverenigingen zoal een chronisch gebrek aan geld. Wat is nu de oplossing, niet alleen voor ons maar voor de meeste plaat sen met dezelfde problemen in de getroffen gebieden. Zoals bekend is er de laatste tyd nog al het een en ander te doen weost over barakken, hier gebouwd voor de vreemde arbeiders, die bon ken geld gekost hebben en leeg lig lig. Laat. men deze dan in hemels naam geven aan het jeugdwerk, dan helpen ze meer dan nu mee aan de wederopbouw van het geteisterde gebied en wol aan die vorm van jeugdwerk die in die betreffende plaatsen zo dringend een tehuis nodig heeft. En niet zoals in Tienray aan de Nederlandse Jougdherborgcentrale, dus voor trekkers in de zomer, terwijl Tienray zelf een bewaarschool, een Groene Kruis-barak en tvoonplaats voor de arbeiders der steenfabriek, dringend nodig heeft, hierdoor wordt meer meegewerkt aan de geestelijke en materiele wederopbouw van deze streken als met een kampeerdershuis, Landbouw en Veeteelt door een Engelse bril. Allen, die Nederland komen bezoe ken, keren terug met grote waar dering voor wat de Nederlandse land- en tuinbouw presteren en de uitmuntende kwaliteit van de pro ducten, niet alleen fokvee, zaaizaad, pootgoed en bloemen, ook van de goederen, welke voor directe con- sumtie zyn bestemd, van versé groenten tot kaas en jenever. Het effect hiervan mag men zeker niet onderschatten, vooral de deel nemers aan studiereizen verspreiden hun indrukken in ruime kring en maken ongevraagd propaganda, aldus Dr. Bakker, Landbouwattachó by de Nederlandse Ambassade te Londen in een onlangs voor de BBC gohouden radiocauserie. Een groot aantal Engelse boeren, tuinders pn landbouwkundigen heb ben gedurende de laatste jaren ons land bezocht. De belangstelling van deze bezoe kers gaat vooral uit naar de fruit teelt, tuinbouw en groentencentrrft Anderen interesseren zich weer voor akkerbouw en gemengd bedryf en wensen speciaal de nieuwe Hol landse graangewassen te zien. Ook de veilingen hebben voor de bezoekers een grote aantrekkings kracht, daar de wyze van afzet voor tuinbouwproducten in Engeland ver geleken nog middeleeuws is te •noemen. De organisatie hier te lande van de aanvoer, het veilen, de wyze van verpakking, de exportkeuring en de gehele regeling van distributie laten op de bezoekers een grote in druk achter. Wat vooral de Engelsman opvalt is de orde en netheid van de Hol landse bedrijven en de welvarend heid. Zonder uitzondering staan de gewassen er goed voor en de aan dacht wordt er al direct getrokken door de goed bewerkte velden zonder onkruid en de graslanden, welke veelal reeds vroeg gemaaid zyn voor het inkuilen van gras. OOK ONS VEE. Speciale aandacht schenkt de vreem deling veelal aan ons stamboekvee. Vooral liet exterieur en de unifor miteit van het type, de brede zware koeien met royaal plat kruis en fijne inplanting van de staart, dwingen bewondering af. De plaatsing der uiers by de koeien is naar de mening van een zestigtal Engelse fokkers, die op excursie naar ons land zyn geweest, beter dan in 1936, al zou men hier nog graag ver betering zien en wel in de richting van de uiers der Ayrshire-koeien. De melklysten en vooral de vet gehalten overtreffen de verwachting en men was van oordeel, dat de opbrengsten onder Engelse condities nog aanmerkelijk hoger-zouden zyn. In Engeland toch tracht men zo veel mogelijk de koeien te laten kalven in de herfst. Men melkt over lange perioden de beste geefster drie keer per dag en men heeft voldoen de krachtvoer om dc erfelijke aanleg voor het laatste uit te buiten. De animo is dan ook zeer groot onder de bezoekers om in Nederland fokvee te kopen. HET DROGEN VAN GRAS. Hoewel het kunstmatig drogen van gras in Engeland reeds eerder dan in Nederland in gebruik was, heeft dit in ons land zoo'n grote vlucht genomen, dat het met een capaciteit van 70.000 ton gedroogd materiaal per jaar de Engelse capa citeit overtreft. Vooral de grote installaties in de Noord-Oostpolder, welke van Neder lands fabrikaat zyn, trokken de-aan dacht. Het gevolg hiervan is, dat er thans reeds vele Nederlandse gras- drogers in Engeland geplaatst zyn en dat het aantal zich nog steeds uitbreidt. Niet alleen, dat men de installaties heeft aangekocht, ook volgt men hier en daar ons systeem van coöpe ratieve exploitatie, zy het ook met enige modificaties ter aanpassing aan Engelse omstandigheden. Kunnen de' Engelsen bv. op de gebieden van hooiwinning, het rui- teren van klaverhooi, het maken van kuilvoer en het drogen van groen- voedergewassen van ons nog veel leren. Nederland kan daarentegen in Engeland op het gebied van me chanisatie, het gebruiken van melk machines en het veredelen van gras en klavergewassen nog veel nuttigs opdoen. Het organiseren van excursies en studiereizen zowel naar Nederland als naar Engeland zal er toe bijdragen de wederzijdse belangstelling op te wekken en levendig te houden. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Het voornaamste Nieuwe Gonverneur yau Curacao een Limburger. Tot Gouverneur van Curacao is benoemd als opvolger van Dr. Piet Kasteel, Ir. L. A. H. Peters, inspec teur van de Landbouw en Landbouw raad aan de Ned. Ambassade te Washington. De nieuwbenoemde gouverneur werd op 8 Juli 1900 te Well geboren waar zyn vader burgemeester was. Nadat lijj zyn eind-examen gym nasium B in Rolduc gehaald had begon hy in 1918 zyn studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waarbij hy zich in het bijzonder toe legde op het economische deel hier van. In 1923 was Ir. Peters afgestu deerd. Sinds dien was hy in tal van functies steeds in Rykdienst in het binnen- en buitenland. Iu Augustus weer rijst. In de bonnenlyst welke deze week bekend gemaakt is, is een voorin- leveringsbon van 200 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen aangewezen. Verwacht mag worden, dat deze hoeveelheid in de tweede helft van Augustus ter beschikking zal komen. Vereenvoudiging van de bonkaarten. By de ingebruikneming van dé nieuwe bonkaarten worde cieze week een andere practische. indeling toege past, die voor de huisvrouw een ge mak betekent. Niet alleen dragen alle brcodbon nen thans hetzelfde nummer, maar bovendien is de aanwijzing van deze bonnen groter dan 800 gram verval len. Er zyn nu alleen bonnen van 200, 400 en 800 gram. Voorts is er met ingang van 3 Juli sprake van een bijna 2-wekelyk- se bonnenlyst. De rantsoenen zullen in het ver volg om de 14 dagen bekend worden gemaakt met uitzondering van brood en tabak en - voor deze week ook suiker. Het normale suikerrant soen wordt volgende week aange wezen, waarna het in de dan weke lijkse bonnenlyst wordt opgenomen. Deze week wordt 500 gram suiker voor de inmaak beschikbaar gesteld. Voorts ontvangt iedereen deze week 1 ei, de leeftijdsgroepen van 5 jaar en ouder 250 gram zachte zeep en 250 gram soda op één bon en de bezitters van D- en E-kaarten (van 0—4jaar) 500 gram zachte zeep en 500 gram soda eveneens op één bon. Ook wordt 3 Juli cacao beschik baar gesteld, voor de 5-jarigen en ouder 50 gram en voor de kleuters 100 gram. Een andere vereenvoudiging is, dat de keuzebon met ingang van do nieuwe distributie-periode voor alle bonkaarten hetzelfde nummer zal dragen. Distributie van Melk aan consu menten voorlopig opgeheven De Minister van Landbouw, Visserij .n Voedselvoorziening heeft, naar. officieel wordt medegedeeld, besloten in afwachting van een definitieve beslissing, welke eerst in het najaar kan worden genomen, wanneer meer gegevens - bekend zyn over de voor uitzichten voor de krachtvoedervoor- ziening en de uitkomsten van de teelt van ruwvoedergewassen met ingang van Donderdag 1 Juli de dis tributie van consumptiemelk en con- sumptiemelkproducten voorlopig op te heffen. Voor de aflevering van melk, be stemd voor verwerking b.v. tot con sumptieijs, chocolademelk e.d. blijft het stelsel van toewijzingen tot nader order gehandhaafd. Bestaande melk- verwerkingsverboden, zoals b.v. het verbod tot het verwerken van melk in brood blyven eveneens gehandhaafd. De verwachting bestaat, dat ook gedurende de aanstaande herfst en winter de opheffing van de melk- distributie gehandhaafd kan blyven. Er kunnen zich echter omstan digheden voordoen, zoals b.v. een tegenvallende melkproductie of «en belangrijke toename van het verbruik, welke mede met het oog op de. be langen van onze export van zuivel producten de wederinvoering van de melkdistributie noodzakelijk zouden kunnen maken. De zuivelbedrijven en melkinrich tingen zullen van het Bedrijfschap voor Zuivel nader administratieve voorschriften ontvangen. Nabetaling op de melkprijs f 12.50 per koe. De regering heeft, zoals bekend, aan de St&ten-Generaal voorstellen voorgelegd voor de financiering van de toeslagen, die als uitvloeisel van de in het najaar van 1947 in de Tweede Kamer behandelde moties betreffende de prijzenpolitiek in de landbouw, zullen worden verleend. Eerst nadat de Staten-Generaal de vereiste gelden voor deze toeslagen hebben gevoteerd, kan tot uitbetaling der toeslagen worden overgegaan. De regering heeft evenwel besloten een uitzondering to maken voor de toeslag van 17.000.000 gulden, die bedoeld zyn als compensatie voor de te lage melkprijs in 1947. Deze toeslag is nl. een nabetaling van gemiddeld 1 cent pey kg. melk op de zomermelkprijs van 1947 en onderscheidt zich in karakter van de andere gedachte-toeslagen. De toeslag zal aan de rechthebben de veehouders zo spoedig mogelijk worden uitbetaald op de grondslag van f 12.50 per melkkoe met uitzon dering van de melkkoeien, die uit sluitend voor z6lfverzorgingsdoelein- den worden gehouden, een en ander op basis van. de Mei-inventarisatie 1947. De berekeningen voor de uitkering zyn inmiddels zover gevorderd, dat de aanvang der uitbetaling in de loop van Augustus kan worden ver wacht. In afwachting van de behandeling der financieringsvoorstellen in de Staten-Generaal wordt tevens voort gang gemaakt met de voorbereiding van de uitbetaling der andere toe slagen, opdat deze uitbetaling zo spoedig mogelijk nadat de gelden zyn gevoteerd, kar. geschieden. Samenwerking Landbouw in drie landen. Maandag hield de Limburgse Land en Tuinbouwbond in Roermond zyn algemene vergadering. Do bondsvoor- ter, de heer Mertens, was van mening dat de economische Unie met België voor de ooerenstand enige zorgen met zich zal meebrengen. De georganiseerde landbouw zal in de Beneiuxlanden daarom te zjjner tijd met elkaar in overleg moeten treden. Ten aanzien van de export mogelijkheden voor de tuinbouw was ue heer Mertens erg. optimistisch. Met tegenzin moest hy de jonge boeren in overweging geven in de industrie een bestaan te vinden, wanneer zy er niet in slagen een landbouwbedrijf over te nemen. Lestoestel maakte noodlanding Dinsdagmiddag even na 12 uur heeft een tweemotorige bommen werper, een z.g. Oxfordtoestel, les- vliegtuig van de luchtvaartschool „Twenthe", een noodlanding moeten maken in een roggeveld. Later bleek,-dat de adjudant-onder officier vliegtuigmaker K. P. Meyer om het leven was gekomen, toen hy door de schok uit het toestel werd geslingerd. Dq luitenant van Dijk en de soldaat Bartels werden licht ge wond en zyn naar het ziekenhuis in Oldenzaal overgebracht. Limburgse K.J.A.-studiedageu. Van 23 tot en met 25 Juli zullen de Limburgse Kajotters in het Missie huis te 'Weert de diocesane studie dagen houden. Het onderwerp van de besprekingen in deze dagen is „De jonge arbeiders van een nieuwe tyd"! Voorts zullen besprekingen voerd worden over de wyze, waarop uitvoering zal worden gegeven aan bet jaarprogram „Reddend Christen dom". Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTiJREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicynen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Stemming voor de Kamer der Staten-Generaal De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat ter Secretarie der ge meente voor eenieder ter inzage is nedergelegd de lyst van de kiezers aan wie is gezonden de oproepings- kaart, bedoeld in art. 53 der kieswet, voor de stemming in deze gemeente, te honden op 7 Juli 1948 aanstaande, ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal wier naam niet voorkomt op de kiezerslijst dezer gemeente. BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray ves tigt de aandacht op artikel 21 der Algemene Politieverordening Venray luidende als volgt: 1. Het is verboden, zonder daar mede vanwege het Ryk, de Provincie de Gemeente of het Waterschap be last te zyn, op enige wyze bekend makingen, reclameplaten, afbeeldingen, letters, cijfers of tekens te plaatsen te bevestigen of aan te brengen op openbare wegen, op of aan gebouwen of voorwerpen, als muren, deuren, schuttingen, bomen, palen enz. zoda nig, dat liet vanaf de openbare weg zichtbaar is of op of aan van ge meentewege opgerichte aanplakbor den of aanplakzuilen, een en ander tenzy krachtens wettelijk voorschrift of met toestemming van de eigenaar, beheerder, gebruiker of bewoner. Eveneens is het verboden op of aan de openbare weg wederrechtelijk eens anders eigendom te beschrijven, te bekrassen of op andere wyze te ver ontreinigen. 2. Het is verboden, tenzij met ver gunning van Burgemeester en Wet houders tussen 10 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags op een 'openbare weg te vervoeren of bij zich te. hebben enige bekendmaking, reclameplaat, aanplakbiljet, plak- of hechtgereedscnap, teer, krijt, kalk of enige andere kleur of verfstof. Venray, 29 Juni 1948, De Burgemeester voornoemd A. H. M. JANSSEN Openstelling Bnrean Gemeente-Secretarie Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat de Gemeente Secretarie in ver band met de verkiezingen op Woens dag 7 Juli a.s. uitsluitend is geopend voor de afdeling Burgerlijke Stand van 10 tot 12 uur. Venray, 29 Juni 1948 Burgemeester en Weth. voornoemd, A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat Stembureau I (Dorp- Centrum) welk stembureau, op 7 Juli a.s. in Hotel de Zwaan, Grote Markt 2, zitting zal houden voor de stemming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, is aangewezen, als stembureau, waar de kiezers, die in het bezit zijn van een machtiging als in artikel 57 K der Kieswet bedoeld, zich moeten melden ter uitoefening van hun stem plicht. Stemming voor de verkiezing van de leden van de 2e Kamer der Staten-Generaal De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag Juli 1948, van des morgens acht uur tot des namiddags vyf uur, zal geschieden de stemming der ver- ciezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Genóraal. Herinnerd wordt aan de verplich ting, opgelegd by artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslyst bevoegd is tot de keuze mede te werken zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd ter uit oefening van zjjn kiesrecht moet aan melden by het stembureau van het voor hem op de kiezerslyst aange wezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzy van ene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met een geldboete van ten ïoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zyn verlopen sedert een vroegere veroor deling van de schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is gewor den, wordt een geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht geves tigd op Artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidende: Hy die opzet telijk zich voor een ander uitgevende, aan ene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deel neemt,'wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar. Artikel 150a der kieswet, luidende: Hy die bii ene verkiezing als gemach tigde stemt voor een persoon, wetende, dat die overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Venray, 22 Juni 1948. De Burgemeester voornoemd, A.H. M. JANSSEN Uitoefening Kiesrecht door personen die in dienstbetrekking zijn De Burgemeester van Venray herin nert personen by wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die de leeftyd van drie en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zy, volgens art. 55 der kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zover niet by algemene maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste *wee achtereenvolgende uren, tussen acht. uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zy, volgens art. 56 van ge noemde wet, voor zover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaa' en, zo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op de tot stemming bepaalde tyd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege ondertekende lijst, cfe twee achter eenvolgende aren, uovenbedoeld, ver meldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamen lijk; dat, volgens art. 151 der kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vyf en zeventig gulden. By Koninklijk besluit van 27 Mei 19-29 (Staatsblad nr. 265), gewijzigd bij Koninklijk besluit van 13 Aug. 1930 (Staatsblad nr. 363), is in ver band met het vorenstaande bepaald, dat vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 55 der kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbe trekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op de dag der stemming tussen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvol gende uren vertoeven in de gemeente, waar zy bevoegd zyn aan de stem ming deel te nemen, of in een aan grenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der kieswet bedoeld, zyn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Venray, 29 Juni 1948 De Burgemeester voornoemd A. H. M. JANSSEN Verkoop bomen Burgemeester en Wethouders bren gen ter openbare kennis, dat door hen bij inschrijving verkocht worden 11 linden staande langs de Langstraat nabij Spee en Kateman. De bomen zijn met een kruis gemerkt. Zy wor den verkocht met het tophout en dienen met de klos gerooid te worden. Inschrijvingen worden ingewacht vóór 15 Juli a.s. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen hierbij de aandacht van architecten en bojiwgegadigden er op, dat op de laatste Donderdag van elke maand in het Gebouw van het Districtsbureau van de Weder opbouw aan de Merseloseweg door de Provinciale Directie* van de Weder opbouw te Maastricht een zitting zal worden gehouden voor de beoordeling van plannen voor de Financierings regeling Woningbouw 1947, voor de Premieregeling woningverbetering en splitsing en voor herbouw. Bedoelde zittingen worden gehouden des voormiddags van 9—12.30 uur. Volksconcert Zondag 4 Juli, zal op het Hensenius plein volksconcert gegeven worden door de fanfare te Oirlo. Aanvang 8 uur. THUISKOMST PATER ARIAENS Het weer werkte niet bepaald mee om de thuiskomst van Pater Ariaens, in het zonnetje te zetten, integendeel, onder gieter.de regen reed de Zeer- eerw. Pater zyn geboortedorp binnen. Tussen 2 buien door had de buurt voor een eenvoudige maar daarom niet minder hartelijk gemeende versiering gezorgd. En tussen 2 buien door bracht ook do harmonie een serenade en werd Pater Ariaens, bij monde van Dr. Vercauteren, hartelijk welkom geheten in zyn geboortedorp en een prettige vacantie toegewenst. Het dankwoord van de terug gekeerde missionaris was kort, maar het was een dringend beroep om, even als voor onze jongens in Indiö een thuisfront gevormd is, wat voor hen van zoveel betekenis is, ook voor de missionarissen een thuisfront te ma ken, dat door gebed en offers zo'n waardevolle bijdrage kan leveren voor het missioneringswerk. Examens en pensions. In de eerste drie weken van Aug. zullen te Venray vermoedelijk in de Ambachtsschool de examens voor „Kloermakersgezel" gehouden worden. Deze examens worden georgani seerd door de Kloenpakersbond „St. Gerardus Majella/. Zy. die voor deze exaministen een pension beschikbaar hebben, gelieve dit op te geven by 't Verkeersbureau Henseniusplein. Krasse maatregelen Door de C.C.D. alhier werden Dinsdag een 6tal koeien in beslag genomen van zekere G. uit Helmond, die in een weido in den Brabander liepen. Deze diereu waren niet ver meld op de eigonaar zijn registratie- kaart en dientengevolge werden zij Woensdag naar Bossche veemarkt vervoerd en aldaar gerechtelijk ver kocht. 'n Knappe schadepost! N ij verhe id sonderw ijs. Voor Lingerie slaagden do dames Liza Claassens, Miontje Swinkels, Mientje van Meyel en Mientje Mar tens allen uit Leunen. AALMOEZENIER BEEL naar Maastricht Door Z. H. Exc. dr. J. H~ G. hem mens, bisschop van Roermond is be noemd tot aalmoezenier van sociale werken in Maastricht als opvolger van wijlen aalmoezenier L. Roumen, de weleerwaarde heer H. Th. E. Beel aalmoezenier van sociale werken in Kerk rade. Aalmoezenier Beel, een broer van minister-president, werd in 1936 tot priester gewjjd, droeg in Venray zijn Eerste H. Mis op, waarna zijn benoe ming volgde tot kapelaan te Vaals. In 1937 werd hij aalmoezenier te Kerkrade, waar hij, in de oude mijn streek, voortreffelijk werk heeft ver richt. Im Weiszen Rossl Mensen, denkt er aan. Zondagavond om half acht wordt op de ber# by Drikus Willems een nieuwe herberg geopend. U is welkom en de waardin Josefa bedient U goed. Zii heeft trouwens de beschikking over een stel prima kellners en een piccolootje om te zoenen. We mogen verklappen, dat er heel wat bezoekers zyn uitgenodigd, b.v. de fabrikant Gieseke met zyn dochter en zuster; professor Hinzelman met zijn beeldschone slissende dochter Klaartje; de beroemde advocaat Siedler en de ongelukkige Arthur Sulzheimer; enfin, te veel om op te noemen. En let wel, prima gemakkelijke zit plaatsen gloednieuw, van circus „'t Hoefke" uit Deurne, welwillend be schikbaar gesteld door de heer H. van Doorne. Feërieke verlichting van hótol en tuin. Het wordt een feest. YENRAY ONTVANGT DE TOPLEIDING de Limburgse Kajotters A.s. Zaterdag en Zondag 3 on 4 Juli zal het Kader der K.A.J. een weekend houden te Venray. Alle Kring en Districtsleiders zullen daarbij aanwezig zijn. Het geheel staat onder leiding van Voorzitter Lei Fober uit Heerlen, die zelf een besproking houdt na de districtswerking. De zaal van ontvangst zal één K.A.J. uitbeelding zijn. Tot in de finesses zal dit motief worden uitgewerkt. Het bestuur der Kajotters rekent op een volledige opkomst. Gastheer is deKlokkeluier der Kajotters „Pater Adriabn Loofs O.F.M., Aalmoezenier Beel (do nieuw benoemde aalmoezenier v.d. Arbeid te Maastricht) zal even eens dit weekend meemaken. Successen Op Zondag 20 Juni, behaalde do Leunse fanfare St Catharina op het Federatieconcours te Geldrop, de 2e prys in de 1ste afdeling met 300 pnt. 14 Jonge muzikanten namen in deze fanfare voor de eerste maal deel aan het. concours. Op Zondag 27 Juni behaalde de fanfare van Tienray, op hetzelfde con cours de 1ste prys in de afdeling uitmuntendheid met 394 punten, het hoogst aantal pnt. van het concours. Twee mooie successen voor de in structeur Jan Dietz, uit Eindhoven en zijn broer de directeur E. Dietz te Leunen, die waardevolle beloften voor de toekomst inhoudt. Festival Morsclo De fanfare te Merselo, heeft pech gehad. Een sijpelende regen heeft alle plannen voor 'n grootscheepse viering van haar 30-jarig bestaan verhinderd en slechts een verlaten verregende feestweide was het loon van maanden werk. Doch wel geslagen maar nog niet verslagen. Binnenkort hoort U wel wanneer het feest wordt herhaald.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2