van deze week Indonesië dat 't 'n prachtige en mooie middag gaat worden. Favorieten? Ja, die zyn er by alle wedstrijden, maar vaak komt 't heel anders uit dan men voorspelde. Ven- ray zelf komt met 'n pracht stel, goedgetrainde renners voor de dag en aangezien deze voor eigen publiek rijden, geven wy ze 'n behoorlijke kans. Maar hoe 't ook zij, de sterkste renner zal uiteindelijk met de zege gaan strijken, en zo moet 't ook. De organiserende wielerclub, met de hooggewaardeerde medewerking van talrijke andere personen, zullen er samen voor zorgen dat 't geheel 'n sportief en eerlijk verloop zal hebben. 'n Geluidsinstallatie zal 't mogelijk maken dat do gehele wedstrijd goed te volgen is, onverschillig waar 'n plaatsje langs 't parcours gevonden liebt. De entrée-pryzen kunnen geen bezwaar zyn om van dit grote gebeu ren getuige te zijn. Ook de mensen met do bescheiden beurs kunnen nu gerust komen, ook al moeten ze 'n heel stel kinderen meebrengen, daar is speciaal rekening mee gehouden. Om half drie valt 't startschot. Kom op tyd, dan zal alles 'n ordelijk verloop hebben. NICO A AN MELO HET BESTE VADERPAARD. Op de grote Tentoonstelling in Den Bosch van de Koninklijke Vereniging Het Nederlandse Trekpaard, behaalde de hengst „Nico "an Melo'" van de Hengsten-Associatie „Vooruitgang" te Venray wederom de hoogste on derscheiding. In de afd. hengsten met afstammelir.gon bekwam hy wederom evenals in 1946 en 1947, het predi- caat „beste vaderpaard". Hij werd gevolgd door een impo nerende groep van 9 afstammelingen waaronder de klassehengsten Nico van Beek, Nico van Janslust en Leon van Hegelsom. Het kampioenschap hengsten 1948 met 10 candidaten werd toegekend aan Karei van Certain van de Gebr. Bisschop te Hoefkensdyk (Z.) Nico van Smakt werd reserve-kam pioen. Kampioen-merrie met 16 gegadig den werd Mona eig. M. Snackers te Voerendaal. Volksconcerten. Venray's Harmonie zal hedenavond om 8 uur een volksconcert geven op het Henseniusplein. Ook de Fanfare „St. Catharina" te Leunen geeft te Leunen hedenavond om 8 uur een concert. Nieuwe Buurtvereniging. De Stationsweg heeft ook zijn Buurtvereniging gekregen, onder de naam „De Vriendenkring". Tot bestuursleden werden gekozen de heren H. Aben, voorzitter, Th. Gerrits, secretaris en M. Hutten. Ze gaan tippelen. Onze Wandelclub zal morgen deel nemen aan de Wandeltocht te Cuyk. Kermis zonder „stoom". De oude bekende stoomcaroussel van Janvier zal dit jaar niet op de Venrayse kermis aanwezig zyn, wat de aantrekkelijkheid der kermis niet zal bevorderen. Gebrek aan personeel en te hoge exploitatiekosten schijnen de oorzaak van dit besluit, dat velen zullen be treuren. Intussen t zal men zich dit jaar op een andere 'manier moeten vermaken. Geslaagd Te Eindhoven slaagden voor het diploma Costumière—Coupeuse de dames: Nelly Peters Boshuizen; Anny Pouwels Oirlo; Coba Reynders Smakt: Greta Stoks en Leen Swinkels, Venray. Zy genoten hun opleiding bij Gerda Kusters, Coupeuse—Lerares. GEVONDEN Zilveren medaille, Rongen Land- weertweg; bruin-lederen portemonnaie met inhoud, P. J. Janssen Laagheidse- weg 5; zakkam in étui, G. Seuren Oude Oostrumseweg 20; oude gouden broche, Van Asten Langstraat 44; ketting met kruisje, ^pr. Bloemen Stationsweg 9; blauw ceintuur, van kindermantel, G. J. Lamers Hofstraat N.W. 2; kinderrozenkrans, Van Lies hout Langeweg 14; damesarmband, H. Janssen Veldstraat 13; zilveren damesarmband, Aben St Servatius weg 4; kinderporteraonnaie waarop witte bloem, Chris Smiis Maashees B 38; lederen schoudertas, M. Rolands Veltum L 16; muntbiljet, Rouvroye Langstraat 23a; portemonnaie met inhoud, De Haan Hofstraat; bruin damesceintuur, kazerne Langstraat; startzwengol van auto, Hendriks Vlak- waterweg2c; zwart kralen rozenkrans G. J. Lamers Hofstraat N.W. 2; huis sleutel, kazerne; zwarte langharige hond, St Servatiusgesticht; blauwe rozenkrans in étui, Van der Kaay Hofstraat N;W. 4; Versnaperingskaart, Thyssen, Cude Oostrumseweg 23; damesporteinonnaie met ritssluiting, J. Lamers, Hoenderstraat 22; enige muntbiljetten, Swinkels Kempweg 34. Duiven als t.b.c.-bestrijders De postduivereniging „De Zwaluw" organiseert op Kennis-Zondag een liefdadigheidsvlucht ten bate van de t.b.c.-bestryding. Er zyn vier vluchten in C.C.-verband, alleen voor jonge duiven, tevens corfeours Land van Cuyck. Internationaal jConcours Zondag 18 Juli vindt alhier een internationaal paardenconcours plaats. Ook uit België worden deelnemers verwacht. Koe door bliksem gedood Tijdens een onweer, dat Dinsdag boven ons dorp woedde, werd een koe van de landbouwer Bistervelds, aan de Laagheidseweg, door bliksem ge dood. Aanbesteding Zaterdag j.l. weid voor P.Swinkels, onder architectuur van J. Volleberg alhier, aanbesteed, het bouwen van een woonhuis aan de Merseloseweg. De uitslag was als volgt: J. Verhoeven Venray f 25.725,— J. v.d. Mortel Deurne 20.990,— Gielen en Arts, Merselo 19.600,— P. de Byl, Deurne 17.900,— Th. Claessens, Venray 17.480,— De begroting was f 18.871,—. SELECTIE-WEDSTRIJD KRING HORST YENKAY Heden Zaterdagavond om 7 uur zal op het sportterrein aan de Oostsingel de selectiewedstrijd gespeeld worden van de Kring Horst-Venray. Uit het resultaat van deze wedstrijd zal de K.N.V.B.-elftalcommissie het kring elftal kiezen, dat in het komende jaar tegen verschillende andere kringen uit zal komen. We laten hier de opstelling volgen der 2 elftallen. 4 DoelJac. Janssen (Sevenum) Achter: M Logtens (Witt.enhorst) Hub. Janssen (Sevenum). Midden M. Hendriks (Blitterswyck) P. Philipsen (Venray); J. Franssen (Wanssum). Voor H. Fuchs (America)v.d. Hulst (E.W.C.)Kusters (D.E.V.)Versieyen (MeterikjP. v.d. Water (Swolgen). ScheidsrechterH. Langenkamp, Gejjsteren. Voor W. Arts (Venray)Th. Thielen (Sevenum); F. Hendriks (Resia); P. Schellen (Venray); P. v.d. Heuvel (Wittenhorst); Midden Th. Claessens (Venrav); A. Groenen (E.W.C.); M. v. Issum (Wit tenhorst). Achter: P. Bertrams (Vemay); B. Fleuren (Resia). Doel: M. Poels (Venray). Reserves Doel: H. Lenssen (Wanssum). Achter: J. Gommans (Venray); P. Freriks (Wittenhorst). MiddenJeurissen (America); Minten (Sevenum); Th. Rutten (E.W.C.). Voor: Janssen (Swolgen); Janssen (Swolgen); F. Schellen (Venray); J. Duyf (Wittenhorst); Litjens (Resia). P.D.Y. De Zwaluw. Zondag 13 Juni, werd een wedvlucht gehouden met oude en jarige duiven vanaf Quentin. Los 9.50. OUDE DUIVEN Aankomst eerste duif 14.25.15 uur, laatste duif 15.6.9 uur. A. Willems 1; J. van Leuken 2; J. Janssen (W.) 3: M. Lemmen 4; P. Janssen (K.) 5, 12; P. Swaglioven 7; J. Strybos 7; W. CremersS; H. Crooy- mans 9, 11; J. Custers (B.) 10 enovur- duif; J. Donders 13. JARIGE DUIVEN: Aankomst eerste duif 14.32.55 uur, laatste duif 15.2.59; P. Strybos 1, 30, 45; Jac. Verstegen 2. 25, bp; P. Lemmen 3, 33; J. van Leuken^; P. v.d. Laar 5; M. Poels 6; M. Duif 7, 48, 56; E. Vermeulen 8; L. Verhoeven 9, 10,42,59; A. Willems 11, 13; H. Henckens 12, 17, 39; P. Kersten 14, 57; IT. van Ass 15; P. Manders 16; M. Franken 18; W. Thys sen 19; J. Aarts 21, 28; H. Peeters 22; L. Coopmans 23; A. Looneu 24; B. van Daal 25; P. Swaghoven 26; Joh. Janssen 27; M. Tonen 29, 40; Jean Janssen 31; Servaas 32, 35; G. Vissers 34; P/Wil- lems 36, 52; G. Janssen 37; G. Philip sen 38; P. Janssen K 41; M. Steeglis 43; II. Vermeulen 44, 51; H. Peeters 46, 53; M. Kappel 47; A. Smits 49; .T. Boom 50 58; M. Hendriks 54; J. Strybos overduif. Candidaten Eerste Kamer in Limburg De candidaatstelling voor de leden der Eerste Kamer in de Provinciale* Staten van Limburg, waarvan de ver kiezing op 8 Juli in buitengewone zitting zal plaats vinden, ziet er als volgt uit Kath. Volksparty 1. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys do Beerenbouck, Hol- tum-Born; 2. mr. B. M. Berger, Venlo; 3. mr. dr. L. F. H. Regout, Meerssen; 4. H. Jongen, Heerlen; 5. ir. M. J. Dings, Roermond; 6. J. R Ivoops, Venlo; 7. mr. F. M. A. Haffmans, Helden; 8 mr. K. J. T. Janssens de Limpens. Wylre. Party van de Arbeid1. mr. dj\ E. Brongersma, Heemstede; 2. J. J. Kra mer, Brunssum; 3. P. C. de Jonge, Middelburg; 4. P. J. Kapteyn, Haarlem; 5. P. Sanders, Schiedam; 6. L A. van Doorn, Utrecht; 7. C. J. Janssen; Den Bosch; 8. M. J. Olivers, Maastricht. Comm. Party Nederland 1. J. Bran denburg, Amsterdam; 2. J. van Santen, Amsterdam; 3. A. D. Schoonenberg, Amsterdam; 4. J. P. Schalken. Am sterdam; 5. G. van Praag, Den Haag: 6. A. A. Verhey, Amsterdam; 7. C. Smit, Amsterdam; 8 mevr. E. Teelvom- van West, Amsterdam. Limburgse Lonrdesbedevaart weer terug De Limburgse bedevaart naarLour- des, de twintigste in een lange reeks, is Dinsdagmorgen weer behouden in Maastricht gearriveerd. Em. Deken Th. Cremers f Op 84jarige leeftijd overleed te Horst de Hoogeerw. Heer Th. Croe- mers,. emeritus-deken van Horst en kannunik van het kathedraal kapit tel van Roermond. De overledene werd geboren op 17 April 1864 te Stamproy en maakte zijn studies aan het klein-seminarie te Rolduc en het groot-seminarie te Roermond. Hy was achtereenvolgens kapelaan te Blerick en te Maastricht, rector van de Munsterkerk te Roer mond en pastoor te Maasniel. In 1919 werd hy pastoor-deken van Horst, welke functie liy tot October 1945 vervulde, waarna hy zyn emeri taat verkroeg. In April j.l. werd met veel luister zyn diamanten priesterfeest gevierd Hornat te Horst teneinde Zondag werd met een plechtig Pon tificaal Lof gecelebreerd door Mgr. Goumans, een punt gezet achter de grootscheepse Missieweek welke met deelname van het gehele Dekenaat van 6 tot en met 13 Juni werd ge organiseerd. Meer dan tienduizend bezoekers hebben de tentoonstelling bezocht. Liefst acht verschillende Orden exposeerden, terwijl iedere avond door een muziek en of zanggezelschap uit het Dekenaat Horst werd geconcer teerd. In de week had Horst ver schillende Missiebisschoppen, waar onder Mgr. Lebouille en Mgr Goumans, alsmede Mgr. Feron, Mgr. Dr. van Heesch generaal der Kruisheren en Dom Aloysius v3d. Laar Abt der trap pisten te Tegelen, in zijn midden. Met diepe eerbied werden de ver schillende plechtigheden zowel in do kerk als in de open lucht gevolgd. Jammer was het dat op een der laatste dagen op het expositieterrein brand uitbrak waarvan men verondersteld, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Aan het algeheel succes kon dit echter geen afbreuk doen. Zondag 8 Augustus zal de schut terij Wilhelmina te Horst, een groot schuttersfeest organiseren. De Oogstfeesten te Seveuum. De voorbereidingen voor de Oogst feesten te Sevenum op 24, 25 en 26 Juli zyn in volle gang. Het comité heef£ de bedoeling de entrépryzen aan te passen aan do tegenwoordige tijdsomstandigheden en daarom zullen deze prijzen sterk verlaagd worden. Ook de consumptieprijzen zullen een flinke verlaging ondergaan. Om do animo voor deelname aan de optocht van oogstfeestwagens te vergroten, zullen de prijzen voor de mooiste wagens sterk verhoogd wor den en meerdere prijzen beschikbaar worden gesteld. Een onpartijdige jury zal de win naars aanwijzen. Heel Sevenum zal weer meedoen aan gevel- en etalageversiering. Minstens vier muziekcorpsen zullen do feesten opluisteren. De inschrijving voor het concours hippique is bereids opengesteld en de deelname zal weer groot worden. Heel de streek zal kunnen genieten van paardensport, muziek en folklore. Katholieke Limburgse Jongstudentenbond De Kath. Limburgse Jongstudenten bond houdt zijn jaarlijkse Bondsdag op Donderdag 12 Aug. te Kerk rade. Daar deze bondsdag de 25ste is, zal hy een bijzonder feestelijk karakter dragen en worden verschillende auto riteiten verwacht. Het nieuwe vaandel zal alsdan worden gezegend. De leiderscursus is van 26 tot 30 Juli te Baarlo by het klooster De Berkt. Getracht woidt nog een tweede loiderscursus in het Zuiden der pro vincie te organiseren, maar het is nog niet zeker of dat mogelijk zal zijn. Aalmoezenier L. J. Roumen f De Zeer6erw. heer L. J. Roumen, aalmoezenier van Sociale'Werken te Maastricht, is tijdens een reis in Zwitserland overleden. Aalmoezenier Roumen had zich Maandag naar Zwitserland begeven om relaties te zoeken voor het opne men van Maastrichtse kinderen die behoefte aan uitzending hebben. Leo J. Roumen werd te Roermond geboren in 1905. Na gymnasiale stu dies maakte hij philosöpliie te Rolduc en theologie te Roermond in het Groot Seminarie, waar hy in 1931 tot pries ter werd gewijd. Na het beëindigen van zyn studies werd hy benoemd tot kapelaan in de St. Matthias- parochie te Maastricht, tot hy in 1937 werd benoemd tot aalmoezenier te Maastricht, welke functie hy tot nu toe bekleedde. Het voornaamste Do candidatenlijsten genummerd Deze week zyn voor de candidaten lijsten voor de verkiezing van de leden der Tweede K'amer de volgende nummers aangewezen 1. Katholieke'Volkspartij 2. Party van de Arbeid 3. Anti-Revolutionnaire Party 4. Communistische Partij Nederland 5. Christelijk Historische Unie 6. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie 7. Staatk. Gereformeerde Party. By loting werden vervolgens vast gesteld de nummers van de overige candidatenlysten. Daarbij verkregen 8. Oude S.D.A.P. Vooruitstrevende Party voor Wereldregering 9. Onafhankelyk-Nationale Groep 10. Lyst Wel ter 11. Middenstandspartii 12. Revolutionnaire Comm. Party.' KIPPEN YRIJ De pluimveecommissie van de Stichting voor de Landbouw heeft zich bezig gehouden met de vraag, of het mogelijk en gewenst is de kippenhouderij, de eierhandel en de kuikenbroederij vrij te laten. Haar voorlopige conclusie luidt dat het in verband met de export gewenst is de belemmerende bepalingen t.a-v. de kippenhouderij, de eierhandel en de eierprys op te heffen, en dat het eveneens gewenst is de kuikenbroe derij vry te laten. Voor velen zou dit advios, wanneer de regering er mee accoord gaat een welkome gelegenheid zyn om ook aan de kippenhouderij te beginnen. Vrijstelling voor broederdienst lichting 1919 De minister van Oorlog heeft aan de Burgemeesters een rondschrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat ook voor ingeschrevenen van de lichting 1949 de mogelijkheid bestaat om vrijstelling van militaire dienst te verkrijgen. Dit is mogetijk indien twee broeders dienen of gediend heb ben. Een aanvraag daartoe moet in het algemeen voor 1 Augustus 1948 worden ingediend ter gemeente secretarie, afdeling militaire zaken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat niet ieder die twee broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben, buitengewoonsjienstplichtige zal worden. Dit zal namelijk van de omstandigheid, of er voor bepaalde functies, welke in het leger worden vervuld, meer ingeschrevenen beschik baar zyn dan nodig is. Tiendnizcnd gulden boete voor bonnentekort De Tilburgse bakker C. S. had in niet geringe mate brood zonder bon verkocht. Ruim 130.000 rantsoen bonnen bleek hy tekort te hebben en hij werd Dinsdag door de bijzondere politierechter te Breda veroordeeld tot f 10.000 boete. WONINGSPLITSING en WONINGVERBETERING op Rijkskosten Nu de particuliere woningbouw niet aan de verwachtingen heeft beant woord mede door het gebrek aan materiaal, arbeidskrachten en geld en practisch alleen de gemeente voor bouwheer speelt (een taak die toch feitelijk niet by haar past), is de woningnood nog zeer weinig ver minderd. Toch worden iedere dag huwelijken gesloten en kinderen ge boren, die een woonplaats moeten hebben. Dit heeft de Minister van "Weder opbouw er toe gebracht een premie regeling in te voeren om hierdoor de voorraad woningen te vergroten door a. het bewoonbaar maken van leeg staande en onbewoonbaar go- worden woningen; b. het behoeden voor onbewoon-n baarheid van woningen die dreigen te vervallen; c. het splitsen van woningen. NIET in aanmerking voor premie komen echter voorzieningen, die tot hot normale onderhoud behoren, of die in aanmerking komen voor een uitkering van oorlogsschade. Voor de gevallen a en b bedraagt de premie 60 pet der verbeterings- kosten indien de Kosten per woning niet;meer bedraagt dan f 2400,- en niet minder dan f 201, Voor het geval c is de premie ook 60 pet. voor zover de kosten per vol waardige woning die door de splitsing ontstaat niet meer dan f 4200,— en niet minder dan f 201.— bedraagt. De eigenaar betaalt dus altijd 40 pet der kosten zelf en het bedrag wat boven het gestelde maximum uitgaat. Voor de verbeteringsgevallen(a en b) moet het verzoek om premie uiterlijk op 31 Dec. a.s., by het gemeente bestuur worden ingediend. Het is te hopen, dat 90k in Venray vele huiseigenaren, deze unieke ge legenheid zullen aangrijpen om hun huizen bewoonbaar te maken of te splitsen, niet alleen ten eigen voor delen maar vooral om hen te helpen die nu door woningnood gedwongen, niet kunnen trouwen of veel te eng behuisd zyn. Op het gemeentehuis is men gaarne bereid alle inlichtingen te verschaffen. GEVALLEN VOOR HET VADERLAND. De onkosten vijf gulden Het Limburgsche Tweede Kamerlid de heer J.. Peters, heeft enige tyd geleden aan de minister van Over zeese Gebiedsdelen enige vragen ge steld naar aanleiding van het feit, dat nabestaanden van in Indonesië gesneuvelde militairen slechts tegen betaling van vyf gulden in het bezit kunnen komen van een overlydens- acte. Minister Jonkman erkent in zyn antwoord op deze vragen, dat tegen het eisen van deze betaling inderdaad gevoelsbezwaren kunnen worden aan gevoerd. (Alleen gevoelsbezwaren Reeds eerder heeft deze zaak de aandacht gehad van het departement van Overzeese gebiedsdelen, zo deelde de minister nog mede, maar het is niet mogelijk gebleken, om een in de pract.yk uitvoerbare regeling te treffen, welke aan alle eisen van billijkheid voldoet. I11 September 1947 is in deze be slist, dat de oplossing moet worden gezocht in- een welwillend in over weging nemen van verzoeken om van betaling van de kosten te wor den vrijgesteld, een mogelijkheid, waarvan reeds door velen is gebruik gemaakt.- Wy weten niet, schrijft de G.v.L. of dit ministeriële antwoord vol komen bevredigd is. Naar onze smaak zo schryft dit blad, vertoont Holland zich hier weer eens van zyn smalste zyde. Nederlandse jongemannen doen in Indiëop voorbeeldige wijze hun plicht het is herhaaldelijk door officiële personen verzekerd. Een aan tal van hen betaalt zijn plichtsver vulling met de dood. En moeten in dat droevige geval de nabestaanden verzoeken voor het kosteloos, ver strekken van een overlydensacte, op welk verzoek een ambtenaar in Ba tavia dan wel „welwillend" zal be schikken Het lijkt ons weinig stijlvol. En we vragen ons af, of de Bataviase ambtenaren met enige goede wil niet een stijlvollere oplossing zouden kunnen vinden. in de branding De gebeurtenissen in Indonesië zijn voor een buitenstaander zeer moeilijk om te volgen, daar zeer veel voet angels en klemmen verborgen liggen in de natuur en het karakter van de daarbij betrokken Indonesische volke ren en de voorlichting van het publiek is dienovereenkomstig dikwijls dan ook totaal verkeerd of onvolledig. De gebeurtenissen van de laatste tijd zyn nu weer in een ernstig stadium gekomen en ook al óm ver schillende onjuiste geruchten tegen te gaan moge hieronder een kort overzicht van de jongste gebeurtenis sen volgen. Mede op aansporen van de Veilig heidsraad, die een Commissie van Drie voor dat doel naar Indonesië gezonden had, werd op het Ameri kaanse vrachtschip „de Renville" een overeenkomst gesloten waardoor aan de vijandelijkheden tussen de Repu blikeinen en de Nederlanders, de zgn. politionele actie, een einde kwam en besloten werd om voortbouwend op de eerder overeengekomen beginselen van Linggadjati het Nederlandse ge zag zo lang te handhaven, totdat een zelf gekozen federatie van verschil lende alv opgerichte of nog op te richten deelstaten zelfstandig zouden worden, die dan de Verenigde Staten van Indonesië zouden vormen onder souvereiniteit van IT. M. de Koningin. Als voorlopige datum hiervoor werd aangenomen 1 Januari 1949. Dit is in heel kort bestek dan wat overeengekomen werd en waarmede de Republiek accoord ging. Dit be tekende voor haar o.m. het loslaten der buitenlandse betrekkingen, die zij ondertussen o.m. met verschillen de Arabische landen had aangeknoopt, het demobliseren van de diverse on geregelde troepen in haar dienst en het ophouden met leveren aan het buitenland van diverse exportgoede ren, die veelal nog kwamen van Nederlandse bezittingen. Hoewel de Republiek met deze Renville overeenkomst accoord ging, bleek uit de navolgende besprekingen en uit haar handelingen, dat zy in feite het accoord niet 11a kwam, wat tot diverse strubbelingen heeft geleid en de besprekingen langdurig heeft gerekt. Bekend uit de laatste tijd zyn zo onder meer de aanvallen op de Ne derlandse delegatie te Djocja en het sluiten van een consulaire overeen komst met Rusland, feiten die de besprekingen eindeloos moeilijk maak ten, temeer daar nad uand duidelijk bleek, dat de Repu iek niet bereid was hier ook m r iets tegen te doen. Ondertussen is chter de tyd niet stil blyven staan n zyn verschillen de staten in x. j Indische Archipel opgericht door de Nederlanders en de daarin wonende bevolking, die langzaam maar zeker op toeren kwamen om het zo uit te drukken en de leiding over hun volk en gebied in eigen handen namen met steun en onder toezicht van de Nederlan ders. En zo zyn die verschillende deel staten gevormd en gegroeid, maar daartussen lag een Republiek waar mede men niet verder kwam, die zelfs weer dreigende waarschuwingen richtte naar de Nederlanders, kortom die haar eigen boontjes bleef doppen. Nederland heeft zyn geduld bewaard zoals ze dit al 3 jaren lang heeft gedaan, maar het is vanzelfsprekend dat zij de betrekkingen nauwer aan haal d met de andere deelstaten, die in Bandoeng de nieuwe federatie in elkaar zetten, om het eens populair te zeggen. Door de houding der Republiek valt op haar wel de meeste aandacht, maar men moet nimmer vergeten, dat de Republiek per slot van reke ning maar een k'lein deel is van de Indische Archipel en dat juist in de andere delen van Indonesië het we- deropbouwwerk voor de Verenigde Staten van Indonesië zeer goed op schiet. En nu de leiders van de diverse partyen in Nederland, de zgn. Com missie van Negen, zich of reeds in Indonesië bevinden of er zich heen begeven, zullen deze dan ook op de allereerste plaats beraden over de resultaten van de conferentie van Bandoeng, waar de federatie wordt gegrondvest en op de tweede plaats de politieke toestand met de Repu bliek zullen bezien, die juist in de laatste dagen in een grote impasse is geraakt. Deze week hebben twee leden van de Commissie van Drie, n.m. Amerika en Australië een zgn. compromis voorstel ingediend, dat in Amerika werd gepubliceerd en waarin deze commissie de Renville-overeenkomst verwerpt en voorstelt binnen drie maanden in Indonesië verkiezingen te houden, terwy'l een voorlopige regering gevormd naast de gouver neur-generaal het opperste gezag uitoefent. Na de verkiezingen zal een twee gelijke staten gevormd worden n.m. Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië in een Unie onder leiding van Koningin Wilhelmina. Uit is voor de Nederlanders aan leiding geweest om achter de onder handelingen met de Republiek een punt te zetten, daar de resultaten bedroevend zijn en bovendien de leden der Commissie niet uitgenodigd daar voor en bovendien nog openlijk in kranten plannen publiceren die al het voorafgaande werk en resultaten waardeloos maken. De regering zal overleg plegen wat haar nu te doen staat. Wat de toekomst geven zal, weet nog niemand, maar weer staat de regering voor zware beslissingen. Het verleden heeft geleerd, dat de Repu bliek haar overeenkomsten niet na komt of kan komen, terwijl de rest van de Indonesische Staten wacht.... We kunnen slechts bidden, zoals de Bisschoppen gevraagd hebben, dat de verantwoordelijke mannen de juiste beslissingen mogen nemen tot heil van Nederland en Indonesië. NIEUWE BONNEN Geldig van 20 Juni t.m. 3 Juli Bonkaarten KA, KB, KC 806 451 Melk 6 liter melk 453 Melk 7 liter melk 456 Vlees 100 gram vlees 457 Vlees 300 gram vlees 458, 459 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 470 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) 471 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants, vermicelli e.d. 472 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 473 Algemeen 50 gram thee 474 Algemeen 2 eieren 475 Algemeen 125 gram koffie 463 Reserve 1200 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) 464 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 466 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) Bonkaarten KD, KE 806 953 Melk 12 liter melk 956, 957 Vlees 100 gram vlees 958 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet 959 Boter 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 970 Algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) 971 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants, vermicelli e.d. 972 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 974 Algemeen 2 eieren 963 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 26 Juni) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (byz: arb., a.s. moeders, zieken). Geldig zyn de bonnen van strook J. DISTRIBUTIEDIENST KRING VENRAY KANTOOR Leunseweg 1 (Patersklooster) Tel. 232 Bekendmaking voor de week van 20 t.m. 26 Juni 1948 UITREIKING BONKAARTEN 808, tabaks/versnaperingskaarten, toeslag- kaarten 808/809 voor a.s. en jonge moeders. Maandag 21 Juni te Leunen van 9.30—3 letters A—M; Dinsdag 22 Juni te Leunen van 9.30—3 letters N Z; Vry dag 25 Juni fe Veulen 9.30 11.30 letters A Z. Overgelegd moeten worden: stam kaart, inwisselingsbon KA 806 enz., welke los mag worden aangeboden. A.s. en jonge moeder: de kaart CM, CA of CB. Deze inwisselingsbonnen mogen niet los worden aangeboden. WERKKLEDING. Tot 3 Juli a.s. bestaat er nog gelegenheid tot het indienen van individuele aanvragen om werkkleding, door personen die werkzaam zyn in een zelfstandig be roep of in een bedrijf met niet min der dan 5 arbeiders, welke sedert 31 Jan. j.l. geen werkleding ontvingen. SCHEERZEEP voor kappers. Aan vragen kunnen ingediend worden van 21 tm. 25 Jnni. BIJ UITREIKING STAMKAARTEN BIJ GEBOORTE steeds stamkaarten voorrangskaart CM en CA van de moeder meebrengen. V OEDSELBITRE AU VENBAY Paterslaan 20 Telefoon 416 AANSLAG GRANEN. Zeer waarschijnlijk ontvangen de telers de komende week een aanslag voor inlevering van granen. Het betreft hier een bruto-aanslag waarop voor toewijzingen op eigen bedrijf nog aanmerkelijke kortingen kunffen worden toegepast b.v.: per paard 1000 kg. haver: rundvee boven 1 jaar 100 kg.; voor elke zeug 500 kg.; per huisslachtingsvarken 300 kg.; per kip 20 kg., alles .volgens reg. kaart van 11 Juli a.s. Verder als telerspremie 50 kg. per gezinslid. Voor de zelfverzorgings- regeling voor broodgraan kan 150 kg. gekort worden. De bruto-aanslag kan op enkele bedrijven vry hoog zyn, doch na aftrek zal de inlevering wel meeval len. Reclame's moeten in elk geval tydig binnen zyn, uiterlijk binnen 10 dagen na ontvangst van de aanslag. Tegelijk met de reclame moet een bedrag van f 10.— per H.A. of een gedeelte van een H.A., van de ver bouwde gewassen, waarop de reclame betrekking heeft tegen inontvangs't- neming van een getekende kwitantie voldaan worden. Mocht de reclame gegrond zijn, dan zal het gestorte bedrag worden terugbetaald. Indien by hertaxatie geen verlaging kan worden toege past, dan kan geen terugbetaling plaats vinden. VERKOOP GRANEN. Het kopen en verkopen van te velde staande granen kan slechts aan telers van akkerbouwproducten wor den toegestaan. Percelen kleiner dan 50 aren kunnen niet verkocht wor den. Aanvraagformulieren voor verkoop zyn op het bureau verkrijgbaar. De koper van graoen zal een aanslag voor het gekochte product ontvangen zonder dat een korting hierop mag worden toegepast voor gebruik op eigen bedrijf. De PI. Bureauhouder H. EMONTS KERKELIJKE DIENSTEN. Parochieactie: De wortel van alle kwaad is de begeerlijkheid. Priester van de week Pater Domitius, Patersklooster Tel. 502 PATERSKERK. ZONDAG 7 u. lm. overl. fam. Verhallen—Lenssen; 8 uur patershoogmis; half 10 lm. overleden familie Linders-Seijen en W. Clephas; half 11 parochiehoogmis; om half 3 kinderlof; 4 uur vergadering christen moeders en vrouwen van Kath. Actie; 4.15 u. gez. Vespers; 5 uur lof. MAANDAGhalf 7 zijaltaar Wil helmina Rumen—van Houdt; 7 uur zijaltaar, overl.fam. Jacobs—Morhoven; half 8 zielemis voor alle overleden parochianen,- zyalt. Johanna Boom— Hoex; 8 uur best. jaard. Lamberdina Spee—Arts en dochter (3 H.); half 9 best. jaard. Johanna M. Boom-Hoex (1 H.) DINSDAG: 6 uur uitstelling Aller heiligste; Volle aflaat; 6.20 uur St Antoniushoogmis; half 8 lm.; 8 uur best. jaard. Hendrik Hezen en overl. fam. (3 H.); half 9 gest. jaard. H. Poels, Gertudis v. Meyel en Jacoba Bister velds (3e kl.); half 6 lof en verering der relikwie van St Antonius. WOENSDAGhalf 8 lm., zijaltaar overl. fam. Linders-Seijen en W. Clephas; 8 uur gest. jaard. Contstant en Antoinette Hellen; half 9 lm.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2