CHINA WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^edetap& I cuui- kampen. Loon- en prijspolitiek Stichting '40-45 De uteieêd tónd Kringconcours te Venray Zaterdag 19 Juni 1948 No. 25 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het land der tienduizend mogelijkheden Een Belgische Franciskaan, Pater Gabriel M. Bousten, schreef een fris en pittig boek over China, „De blauwe Vallei". Met humor geschreven, maar ook met veel kennis van zaken. "Wie 14 a 16 jaar in China doorbracht, heeft wel iets begrepen van die ge heimzinnige Oosterse ziel, waarvoor wij, Westerlingen, steeds als voor een gesloten deur blijven staan. De Chinezen hebben een zeer sterk gevoel voor wat hoort en wat niet hoort. Niets is zo erg in hun ogen als hun gelaat te verliezen, als zich te blameren. Dit valt in het oog by de betrekkingen onfler de geslachten onderling. De mensen flirten niet, kussen niet, worden verloofd van in de wieg en zien elkaar eerst op de dag', dat ze samen trouwen. Een oude Ckina-inissionaris ver telde mij eens, dat hij nog nooit iets onzedigs.op straat gezien had en toen hij na een verblijf van 25 jaar in de binnenlanden van China te Shanghai aan boord van de boot kwam, viel dak en alles hem letterlijk op het hoofd. En toch zijn de Chinezen niet rein in onze betekenis. De vrouwen kunnen zich nog zo zedig gedragen in het bijzijn van vreemde mannen, maar nergens zijn er zoveel „huizen van vreugde" als in China. De Chinees, die geld heeft en het betalen kan, houdt er een tweede, derde, vierde en vijfde vrouw op na en alle vrouwen en kinderen leven onder hetzelfde dak en eten aan de zelfde tafel. De Chinezen kennen de ware naas tenliefde niet. Zij voelen zich leden van één familie, één stam of één clan, maar de echte saamhorigheid ont breekt volkomen. Een koopman voelt zich verplicht zijn klanten af te zetten en te be nadelen, wtfar hij maar kan. Nergens ter wereld heeft de ambtelijke cor ruptie zulke proporties aangenomen als in China. Ieder streven, het wel vaartspeil van de bevolking te .ver hogen is tot nutteloosheid gedoemd, omdat de grondeigenaar meer pacht vosdert, naarmate de grond haar op levert. Wat baten dan nieuwe land bouwmethodes En deze strijd tegen de uitzuigers is even doelloos als onvruchtbaar. De Chinees redeneert: het zal wel zo moeten zijn en- daarmee aanvaart hij het juk van zijn harde dienstbaar heid. Wat zouden de Amerikanen grote ogen opzetten, als ze wisten, wie de grote profiteurs waren van al hun oorlögsbydragen in geld en natura Deze algemene corruptie maakt het volk tot een gemakkelijke prooi van de communisten. Hele provincies zijn dan ook reeds in naam communist. De Chinezen zullen er heel wat anders onder verstaan dan de heren van het Kremlin, maar van hun leuzen gaat een werfkracht uit,'die vooral de jeugd zand in de ogen strooit. Hier en daar hoort men beweren, dat het nu de vette tyd is voor de missie, maar de missionarissen zijn nog steeds in dit onmetelijke land de blanke duivels, die de kleine kinderen de ogen uitsteken. Het heeft er meer de schijn van, dat de missionarissen uit het Westen naai huis kunnen gaan, omdat de Chinezen niet langer naar hen willen luisteren. Ze zijn te vol van het nieuwe evangelie, dat overal gepreekt wordt, het evangelie van de rode waarheid, van de broederlijke gelijk heid, van een goed en kostelijk leven hier op aarde. Niemand weet, welke richting dit volk van rond 500 millioen zielen zal inslaan. Het handjevol christenen legt geen gewicht in de schaal. En mis schien is er Stalin veel meer aan ge legen, zijn greep op dit rijke land te verstevigen dan te vechten om het bezit van een werelddeel in puin. Wat heeft hij hier eigenlijk weinig te zoeken, als alle schatten van het Oosten hem aanlokken Hij zal de Chinese ziel beter ver staan, dan de Westerlingen het ooit gedaan hebben. P. H. RONGEN O.C.R. Nadat Yenrays Gemeenteraad het nodige over villa „Josephine" had gezegd, is men overal in den lande eens gaan kijken, wat er zoal aan mankeerde en nu bleek, dat er kampen gebouwd waren voor circa tienduizend arbeiders, voor millioenen gulden en welke kampen voor het grootste deel nog niet voor de helft bezet zijn. Trouwens, dat hebben we hier zelf kunnen constateren in villa ,,Jo- sephina" te Oostrum, waar bijna f 100.000 aan verbouwing en inrich ting werd uitgegeven en al een hele tijd zo goed als leeg lag. En zo was het met de kampen te Tienray, Yierlingsbeek en Mook, terwijl ook het Kamp. Vlakwater aan onderbezetting lijdende is. Zo zijn de meeste van deze kam pen niet rendabel en zitten we met deze dure gebouwen te kijken. Wil men ze, zoals b.v. in Tienray, als Jeugdcentrale gaan gebruiken, (wat ook Venray zeer geschikt zou zijn) dan zullen gezien de enorme kosten de huren ook wel hetzelf de zijn, wat voor vele verenigingen het grote bezwaar zal zijn. Niettemin, we zullen eerst maar eens afwachten, wat er met villa „Josephine" gaat gebeuren. Misschien dat op Kamp Vlakwater het Jeugd-comité al een oogje heeft laten vallen. De Minister van Econ. Zaken heeft deze week een belangrijke verklaring afgelegd, die, zo zij niet wordt tegen gesproken, wat de laatste tijd nogal eens te doen is met ministeriele ver klaringen*. wel een duidelijk bewijs is, dat langzaam maar zeker normale ver houdingen weer hun intrede doen in ons lieve vaderland. De verhouding tussen lonen en prijzen is niet meer zo streng, omdat in het buitenland de prijzen dalen, de concurrentie weer begint en de arbeidsmarkt ruimer wordt. Hierdoor is het mogelijk, dat de huren verhoogd en de regeringssub sidies op de levensmiddelen vermin derd kunnen worden zonder dat de lonen hier merkbaar onder lijden. Dat is dan een klein lichtpuntje in de overigens nog somber lijkende toe komst, want we zijn nog steeds arm en enkel het Marshallplan houdt ons op de been. Daarom zal nog steeds overheidsbemoeiing nodig zijn, ook in het bedrijfsleven, terwijl industriali satie dringend nodig blijft en be vorderd zal worden. Verder zal voor textiel dezelfde puntenregeling nog lang aan de orde blijven, terwijl de sigaretten en tabak op de bon blijven. Misschien is het mogelijk,, dat voor sommige oorlogsslachtoffers, die doof onbekendheid met de voorschriften deze niet hebben aangevraagd, nog wat, extra textiel ter beschikking komt. Ook de kolen blijven gedistribueerd, daar de Nederlandse mijnen een en ander niet kunnen bijbenen en het overige benodigde deel met dollars moet worden betaald. Jan had zich door de moffen tot bij het front laten vervoeren en was eveneens met een auto van de vyand teruggekeerd. Hy deed dit alles met ijzige kalmte en maakte er geen —raatjes over. Toen de bevrijding van Dongen een feit was, nam hij dienst by de B.S. Ook hier onderscheidde hy zich door conecthaid en plichtsbetrachting. Hij betrok op 2 December 1944 de wacht by een munitie-opslagplaats die enkele uren daarna de lucht in vloog. Groot was dan ook de beroering welke zich van de bevolking meester maakte, toen de droeve mare bekend werd, dat ook Jan daar het slacht offer van was. Jan's ouders verloren hiermede hun enige zoon en het medeleven met hen moet wel enige verzachting zijn geweest, al weten we, dat dit leed nimmer geheel weggenomen kan worden. Moge dit leven en werken voor ons allen een lichtend voorbeeld zyn en blijven. Hy ruste in Vrede. Iedere plaats in Nederland, stad of dorp, groot of klein kent zijn slacht offers van het verzet, mannen die niet hebben gebogen onder de Moffen- hiel maar vry en onverveerd de strijd aanbonden tegen de bezetter, niet lettend op eigen lief en leed, slechts de bevrijding het vaderland voor ogen hebbend We willen hier nu voor de derde en laatste maal een geschiedenis ver tellen van een dier helden, die geval len is, als een voorbeeld voor een ieder, maar ook als een: herinnering aan onze plicht om de nabestaanden van deze mannen niet te vergeten- Stichting '40—45 zal in de komende weken uw aandacht vragen voor dit doel. Laten wy offeren zoals Johannes Franciscus (le Jong géborén 20 Oct. 1926 te Dongen overleden 2 Dec. 1944 te Dongen Jan was een der velen, die tijdens de bezetting moest onderduiken, om te voorkomen, dat de vijand hem bij de kraag* zou grijpen. Hij was er zich echter van bewust, dat onderduiken zonder meer voor een jonge man niet uit te houden was. Daarom zocht by contact met de illegaliteit en kwam terecht in' de groepThom. Al spoedig bleek, dat hij opdrachten onder alle omstandigheden tot een goed einde wist te brengen. Gevolg hiervan was, dat belangrijke taken hem werden toevertrouwd. Bij nacht en onty was Jan paraat en geen telefoonverbinding was voor hem veilig. Troepenver: plaatsingen werden tot in de finesses door hem nagegaan en ieder rapport had iets actueels. Toen hem opdacht werd gegeven, waardevolle stukken door de linies te brengen, waarvoor hy naar menselijke berekening vier tot vijf dagen nodig zou hebben, arriveerde hy reeds na twee J DUITSLAND. Sinds de Londense Conferentie, waarby aan West-Duitsland meer zeggingschap in binnenlandse aange legenheden werd toegezegd en de productie van de Roer onder inter nationale controle komt, is de Rus sische bezetter, die zich hoewel uitgenodigd op deze conferentie niet liet zien, schijnbaar nog meer dan vroeger van plan, de Westerse geallieerden uit Berlijn weg te jagen. Zo werden prompt de verbindingen met het Westen per spcor afgesne den en werden allerlei formaliteiten ingevoerd, die niet anders bedoeld waren als kleine pesterijen. Zo bleek ook op eens de brug over de Elbe, waarover de enigste weg voor de Westerse mogendheden naar Berlijn loopt, zwaar geleder te heb ben en dringend reparatie te behoe- ■ven, zodat het vervoer der Westelijke geallieerden nu per veerdienst moet gebeuren. Allemaal kleine speldepiikken, waarnaar de overwonnen Duitser glimlachend kijkt. Maar daar blijft het niet by, nu de Russen gemerkt hebben, dat hun actie voor de Duitse eenheid, ondanks alle pogingen, door de houding der Westelijke geallieer den, slechts tot Oost-Duitsland be perkt blijft, gaan ze een andere reclamestunt uithalen. Om de Duitsers te winnen sporen zy hun aan het terugtrekken te eisen van alle bezettingstroepen. Het is duidelijk, dat hier weer een communistische leiding wordt voor gestaan, die als de Russen weg zijn, het bestuur van Duitsland over nemen moet. Bovendien trekken de Russen dan slechts 80 K.'M. terug, terwijl de Amerikanen en Engelsen veel verder van huis liggen en na een terugtrekking hunner troepen Duitsland practisch in handen laten van de Russen en hun satelieten. Al met al wordt de situatie in Duitsland niet prettiger tussen de geallieerden, waar van ook het Duit se volk vanzelfsprekend de terugslag ondervind. FRANKRIJK. Ook hier werkt de Londense con ferentie nog na en er heerst tussen de verschillende politieke partijen verbittering. Er zijn talloze Fransen, die menen, dat juist door deze conferentie er weer een te sterk Duitsland zal ontstaan en zij verwijten,hun Minis ter van Buitenlandse zaken Bidault, dat hij op deze conferentie veel: te ver is gegaan. De regering, die al maandenlang op wonderbaarlijke wijze op aftreden staat, heeft zich echter met de plan nen van deze conferentie accoord verklaard en het is slechts aan het feit, dat generaal de Gaulle zich nog niet sterk genoeg weet om zelf te regeien, te danken, dat de regering nog een kleine kans maakt om deze voorstellen door de Kamers aangeno men te krijgen. Naast Generaal de Gaulle's partij zijn het de communisten, die om be grijpelijke redenen geen sterk West- Duitsland willen, maar het is de vraag, of beiden oen aanneming dezer voorstellen kunneh-verhinderen, nu in de andere landen by deze conferentie betrokken, deze voorstel len reeds zyn aangenomen. Bovendien hebben Amerika en Engeland Frankrijk duidelijk laten merken, dat zy toch op hun stand punt blijven staan en mee zullen werken aan de vorming van een West-Duitse regering, ondanks de mogelijke tegenwerking van de Fran sen. Zo zal Frankry'k van twee kwade het minste moeten kiezen, wil het tenslotte niet een stem in hot ka pittel verliezen en in't Russische vaar water terecht komen. TSJECHO-SLOWAKIJE. De laatste etappe naar een volko men Sovjetregering van dit land is afgelegd. Gottwald, de communistische mi- nister-president, is met algemene stemqjen gekozen als opvolger van Benesj, die vorige week zyn ambt heeft neergelegd, omdat hy niet langer de consequenties kon dragen, die dat ambt voor hem meebracht. En hoe kon het anders, de eerste woorden van de nieuwe president kondigde een nauwere verbinding aan met de Sovjet-Unie en de andere Baltische Staten .J De open gevallen plaatsen in het ministerie zyn ingenomen door com munisten, zodat practisch de gehele macht in Tsjechoslowakye in handen der communisten is. Ook hier is in plaats van de taai bevochten vryheid, een nieuwe dic tatuur gekomen en heeft het bloed uit duizende jonge mensenlevens irgeefs gevloeid. PALESTINA. Vorige week Vrijdag is formeel de wapenstilstand in Palestina ingegaan, een wapenstilstand, die' gesloten werd op aandringen van de bemiddelaar der Verenigde Naties, graaf Berna- dotte. Hoewel van Arabische zowel als Joodse zyde verschillende schendin gen van het bestand zyn begaan, is het tot heden rustig. BENELUX. Er is deze week te Chateau d'Ardennes een zeer gewichtige con ferentie gehouden tussen de ver tegenwoordigers der Benelux-Landen, waarin besloten is, dat in de naaste toekomst de economische politiek van dezen landen moet samengaan. Dit brengt voor Nederland belang rijke veranderingen met zich mede. Op de eerste plaats dat de Staats begroting in evenwicht komt of tenminste gezorgd wordt, dat* deze zo spoedig mogelijk in orde komt en niet op inflationistisehe wyze "wordt gefinancierd. Natuurlijk ryzen daarby en ook op andere punten nog talryke bezwa ren en moeilijkheden, waaraan de vaklui hun handen nog vol zullen hebben. Een er van zal o.m. zyn een na tuurlijk prijsniveau te vormen, wat Nederland betekent afschaffing der regeringssubsidies en opheffing der prijscontrole, wanneer de ruimere goederenvoorziening het toelaat. Er zal dus, wat ons land betreft, naar een ruimere goederenvoorzie ning moeten worden gestreefd. Het is duidelijk, dat dit alles niet in een, twee, drie, zal klaar zijn, maar zy'n alle moeilijkheden en pro blemen opgelost, dan zullen de drie landen samen een economische een heid vormen, waarmee de rest van de wereld terdege rekening heeft te houden. AMERIKA. De ty'd van de presidentsverkiezin gen nadert snel en al zal het resul taat vooral zyn terugslag in de bin nenlandse politiek vinden, ook de buitenlandse politiek zal de invloed ervan ondergaan. Maar de twee grootste partijen: de Republikeinen en de Democraten onderstrepen toch volkomen de woor den van Truman, dié deze week de Sevjet-Unie uitdaagde om maar eens het bewys te leveren, dat zy zo naar vrede verlangd, zoals zij zelf zegt en haar taktiek van dwang uitoefening en openlijke agressie te beëindigen. Het waren harde woorden, die de president der Verenigde Staten Rus land toevoegde. Zo beschuldigde hij de Sovjets iedere deelneming aan het Eurepees herstelprogramma van de hand gewezen en alle internationale conferonties vertraagd te hebben. Door onredelijk gebruik te maken van het vetorecht, is het werk van de Veiligheidsraad ten dele lamge legd. In Oost-Europa wordt door indirecte agressie en uiterste pressie de communistische partij gesteund en na de machtsovername de politiek uit Moskou' gedirigeerd. Ook in het Midden-Oosten vroet de Sovjet, terwijl zy de guerilla's in Griekenland steunt. Haar legers zijn nog steeds niet gedemobiliseerd en in het Verre Oosten zaait zij onrust in China en in Korea. Zo staat de Sovjet-Unie niet tegen de Verenigde Staten, maar tegen de rest van de wereld. Misschien is nog nooit zo openlyk door een bevriend staats hoofd de waarheid gezegd en kort en bondig het gehele streven der Sovjet- Unie gekarakteriseerd. Of het echter veel helpen zal....? Het Kringconcours was de vorige maal in het water gevallen door te overvloedige regen en moest het worden uitgesteld. Zondag kon men daarentegen best een druppeltje water gebruiken want de talryke bezoekers en de paarden hebben in het zweet van hun aanschyn deze herhaling doorgewerkt. We verstouten ons niet om critiek te leveren op de diverse prestaties die geleverd werden, maar uit alles bleek wel. dat er sinds vorig jaar dooi de verschillende ry verenigingen hard is gewerkt en wanneer wy dit kring concours met soortgelijke wedstrijden van voor de oorlog vergelyken dan is duidelyk, dat de paardensport in deze streek niet alleen aan belang stelling heeft gewonnen, maar ook kwalitatief er wel by gevaren is. En dat is wel de grootste verdienste van deze kringconcoursen. Mer. zal zich echter in de toekomst moeten hoeden voor een te overladen programma, waardoor ook j.l. Zondag sommige nummers te lijden hadden. De jury had de handen vol met de beoordeling die hieronder-volgt, maar werkte met grote accuratesse. De Heer Burgemeester opende het concours na de prijsuitreiking aan de achttallen dressuur, die vorige keer reeds verreden waren, waarna het programma verder werd afgewerkt. O.i. kan dit laatste wat vlugger ge beuren, maar ook hier is het over laden programma waarschijnlijk de ooizaak. Al met al was het voor de talryke j bezoekers een genotvolle maar ook een warme middag. Of het financieel gedeelte meegevallen is, geloven wij niet, tweemaal opnieuw beginnen kost geld. Maar de schade het volgend jaar maar inhalen. De uitslag was Springen: Aangespannen L.T. 1. J. Linssen, Bergen, Monchetta. M. Aben, Oostrum, Mia. Springen licht1. W. Teelen, Horst. 2. J. Arts, Ysselsteyn. 3. M. Wynen, Sevenum. 4. J. Linskens, Oirlo. 5. H Peelen, Meerlo. 6. J. Grubben, Blerick. 7. J. Derks, America. 8. Th. Wismans, Castenray. 9. P. Geerets, Wanssum. To. H. v.d. Hoogen, Bergen. 11. C. van Rens, America. 12. G. Classens Cas tenray. 13. H. Jenniskens, Horst. 14 M. Philipsen, America. 15. H. Baetsen Blerick. 16. P. Hermans, Wanssum. 17. J. Billekens, Sevenum. Harddraven L.T.1. H. Teelen, Grubbenvorst. 2. G. van, Dyck, Leunen'. 3. W. v. Well, Venray. 4. M. Mooren, Meerlo. Springen zwaar1. A. Geurts Horst. 2. F. v.d. Weyer, Ysselsteyn. 3. G. de Bruyn, Venlo. 4. C. Teelen, Blerick. 5. P. Daniels, Blerick. 6. B. Hendriks, Venlo. Aangespannen L.T.1. P. Teelen, Blerick.. 2. H. Kersten, Sevenum. 3 J. Janssen, Broekhuizen vorst. 4. J. Filipsen, Sevenum. Patrouillespringen1. America. 2. Venlo. 3. Oirlo. 4. Wanssum. Rennen L.T.1. J. Verschuuren, Leunen. 2. B. Camps, Venlo. 3. L. Poels, Swolgen. 4. J. Kessels, Meerlo. 5. P. Groetelaars, Leunen. Rennen halfbloeds 1. H. Wismans, Castenray. 2. G. Arts, Merselo. 3. P. •Hermans, Wanssum. Rennen volbloeds1. H. Vousten Bergen. 2. P. Lucassen, Sevenum. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Bestrijding van den Colorado kever. Verplichte spuitperiode 17 Juni t.m. 20 Juni 1918. De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis en beveelt, dat in verband met het ernstig besmet zijn der Gemeente door de Colaradokever, het gewas op alle met aardappelen beteelde per celen binnen deze gemeente, in de periode van 17 Juni t.m. 26 Juni 1948 tenminste eenmaal op een dei- navolgende wijzen bèhandeld moet worden: a. bespoten met water, waaraan is toegevoegd 500 gram Calciumarse- naat per 100 liter water. b. bespoten met water, waaraan is toegevoegd een DDT bevattend product op een wyze, dat 0.1 pet. DDT in de vloeistof aanwezig is, dus b.v. op 100 liter water 1 K.G. van een 10 pet. Df)T-product of 0.5 K.G. van een 20 pet- DDT-product enz. 0 c. bestoven met een DDT-bevat- tend sluitmiddel, dat tenminste 5 pet. DDT bevat. De bespuiting onder a en bmoet zodanig worden uitgevoerd, dat: 1. Een hoeveelheid, overeenkomen de met tenminste 800 liter per hec tare gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld. 2. Alle bladeren van de aardappel planten met de vloeistof worden bevochtigd. 3. Op zodanig uur en by zodanige weersgesteldheid wordt gespoten, dat het gewas nog dezelfde dag kan op drogen. De bestuiving onder c dient zoda nig te geschieden, dat: 1. tenminste 25 K.G. per hectare wordt verstoven, 2. alle bladeren van de aardappel planten met het stuifmeel goed worden geraakt. Het gebruik van H.C.C.H. en ro- tenon-bevattende middelen is toege staan na verkregen schriftelijke goedkeuring van de plaatselijke con troleur. Deze middelen dienen aange- gewend te worden volgens de aan wijzingen van de Plantenziektenkun- dige Dienst. Het niet-voldoen aan deze verplich ting is strafbaar. Mededeling van het bovenstaande aan ieder gebruiker van een met aardappelen beteeld perceel persoon lijk, zal niet plaats hebben. Venray, 14 Juni 1948. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter alge mene kennis, dat by hun besluit van heden -no. 140 aan Fr. Th. Heynen te Venray, Oostrum C 12c, vergunning is verleend tot het plaat sen van electró-motoren met een ge- zamelyk vermogen van 11 P.K. voor de aandrijving van houtbewerkings machines, op het perceel, gelegen te Venray, kadastraal bekend gemeente Venray, sectie E no. 2824, gelegen te Oostrum Venray, 9 Juni 1948. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zjj, ten deze handelende ter uit voering var. het besluit van de Raad dier gemeente d.d. 17 October 1946, in hun vergadering van heden be sloten hebben aan het Bestuur der R.K. Jongensschool te Oirlo, E 18, Venray, uit de gemeentekas ter be schikking te stellen een bedrag van 1 530.88 voor de aanschaffing van leermiddelen ter vervanging van soortgelijke, welke door oorlogsge weld verloren gingen. Venray, 9 Juni 1948. Eindexamen Gymnasium Aan het Gymnasium Immaculatae Conceptionis alhier, slaagden voor diploma A W. Brands, H. Derckx, A. v. Hoof, R. Jochems, G. Klimhaan P. de Leeuw, J. Lemmen, J. Pompen, A. van Rooy, P. Spoormakers, H. Wijnhoven. Brandweer succes - Op de te Belfeld gehouden brand weerwedstrijd behaalde onze brand weer de 3e prijs. De R.K. Handelsavondschool erkend. Het Bestuur van bovengenoemde school ontving van de Minister van Economische Zaken het verblijdend bericht, dat de Einddiploma's behaald aan deze school na 1947 vrijstelling geven van het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis. Al degenen, die dus na 3 jaar de school gevolgd te hebben, slagen voor het eindexamen, dat afgenomen wordt door de leraren der school, ten over staan van gecommitteerdan, zullen dus geen Middenstandsexamen meer behoeven af te leggen; immers met dit schooldiplama zullen zij voldoen aan de vestigingseisen. Reeds lang werd door het Mid- den8tandsbestuur hiervoor gewerkt. Eindelijk is dus dit streven met succes bekroond en bezit de school het jus promovendi. Voor Venray, met zyn talryke onderwys-inrichtingen, is dit weer een stap vooruit De eerste gelukkigen, die van dit recht kunnen profiteren zyn: de da mes Bertha Weys, Truus Odenhoven, Tiny Tacken, Fien Poels en de heren Jos. Volleberg, P. Dupont en F. van Gerven, die dit jaar voor 't eind examen slaagden. HIOOB-NIEUWS Openluchtspel „lm Weiszen Rössl" In alle stilte, maar daarom niet minder intensief worden de voorbe reidingen getroffen voor de opvoering van het grandioze blijspel „lm Weis zen Rössl" (In 't Witte Paard) van Blumental en Kadelberg, dat de eerste Zondagen van Juli in het openlucht theater aan de Hagel weg zal worden gegeven. Dat van het gegeven van dit blij spel, dat hier in de omtrek nog nim mer werd vertoond, een machtige bekoring uitgaat, blijkt wel uit het feit, dat hiervan behalve een operette ook een film werd gemaa,kt. Het is dan ook een allerkoddigste geschiedenis, die zich afspeelt in Salz- kammergut, van den -brommerigen fabrikant Giescke, van de schone waardin Josepha en de onstuimige dwaas Sülzheimer; de bezoekers zullen zich in Tirol wanen wanneer zij op dit heerlijk plekje aardbol zich ver meien in de gezonde humor, die hier ten beste wordt gegeven. Hbt beloven weer mooie voorstel lingen te worden en allen, die het vorig jaar de opvoeringen van „Oda, de Koningsdochter" bezochten, zullen ook thans weer present willen zyn. Venray heeft een openluchttheater - zy het nog bescheiden, in elk geval eendat, er zyn mag en met ver eende krachten moet dit uitgroeien tot- het centrum van het toneelleven in Noord-Limburg. Paarden-Tentoonstelli ng in Den Bosch Op do grote paardentontoonstelling in Den Bosch, behaalden ook ver schillende paarden uït onze omgeving goede prijzen, een bewys, dat ondanks oorlog en wat dies meer zy, dat hier de paardenfokkerij goed vooruit gaat. Merriön 3 jaar (kleine maat) 3e pry's A, Madame v. d. Nieuwenhof, eigenaar P. Hendrikx Geysteren. Merriön 3 jaar (grotemaat) 4e pry's A, Nicoline v. d. Heibloem, eigenaar J. Burgers Veulen. Merriën 4 jaar (kleine maat) 4e prijs C, Annie v. Porterhoeve, eigenaar P. Loenen Leunen. Merriön 4 jaar en ouder metzuigende veulens, 2e prijs B, Amanda v. Beek, eigenaar L. v. Os, Castenray. Landbouwtnigpaarden Te Roermond werd een locale keuring gehouden van Landbouwtuig- paarden, waarby de heer G. T. Hen drikx aan het Veulen, de volgende pryzen behaalde Merrieveulens geb. in 1948,2e prys.' 1-jarige hengsten geb. in 1947, 2e prv Merriën geb. vóór 1941 S.gr.t., 2e pr DERDE RONDE VAN VENRAY Allen trekken we Zondagmiddag op naar Huize Servatius, om getuige te zyn van de grote stryd die daar door de sterkste renners uit onze contreien, gesireden zal worden op hun stalen rossen. In felle lange jachten en bliksemende sprints zullen die stoere knapen trachten de mooie geld en andere pryzen in de wacht te slepen. 't Zal er hard naar toe gaan en gezien de keur van ingeschreven ren ners, kunnen we er zeker van zyn,

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1