Grenscorrecties WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 4jet oude 8Udóm Hcetmónd. De qtóte Selo\te. De Nederlandse Trekpaardfokkerij en haar Nationale Tentoonstelling Stand in- &óecdeci{en De uieieid tand Zaterdag 12 Juni 1948 No. 24 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Voor twee weken is er een con ferentie geweest te Londen, waar over de toekomst van "West-Europa ge sproken werd. Hierby waren ook tegenwoordig Luxemburg, België en Nederland en jammer genoeg niet omdat voor deze landen het probleem Duitsland een levensbelang is, maar meer bedoeld als een vriendelijkheid tegenover de landen die in de Benelux aaneengesmeed, toch een belangrijke plaats zijn gaan innemen indeWest- Europese samenleving. Er is daar onder meer besloten een West-Duitse staat te stichten met Frankfurt als hoofdstad en er is een commissie ingesteld, die toezicht houdt over de verdeling van de pro ductie van het Roergebied, een com missie waarin de Benelux-landen een bescheiden stem in het Kapittel hebben. En dat is het; misschien vin den sommigen dat een buitengewoon resultaat, maar de indruk der meesten zal zijn; we zjjn weer netjes in een hoek gezet. En niet ten onrechte, want als het een resultaat mag heten, dat de drie verenigde landen tesamen nog niet zoveel in de melk te brok kelen hebben als b.v. Frankrijk alleen by de verdeling der Roerproductie, terwijl zy zeker zoveel offers gebracht hebben, dan is dat toch wel heel po^er. „Maar we zitten dan toch in de rij", zeggen de eeuwige optimisten. Hoe we in de rij zitten bleek wel toen de kwestie grenscorrecties weer eens even naar voren kwam. „We kunnen van een nieuw op te richtten staat zo maar geen stukken af gaan nemen", was het commentaar van Engeland. „Dat komt later wel", zei Amerika, terwijl West-Duitsland het natuurlijk heel verkeerd vond. De enigste die lachte was Frankrijk, die spektakel voorziende, maar direct na de bevrijding het hele Saargebied- weer inpalmde, waarop het minder geschiedkundige rechten heeft als Nederland op sommige gevraagde correcties. Zo staan de zaken dus: Amerika en Engeland er op tegen, Frankrijk de weifelende derde en West-Duits land, dat meer propaganda voert tegen de grenscorrecties, dan wij in Neder land er vóór. Amerika is Duitsland meer dan moe. Was er niet de Rus, die van Oost-Duitsland een uitstekende aan- valsbasis voor de rest van Europa kan maken, dan was de Amerikaanse bezetting al weg. Met een voor Europa verbluffende nonchalance, loopt Amerika dikwijls over de verschillende Europese pro blemen heen en eist eerste klas diplo matie om Amerika de dringende nood zaak te laten zien van deze eisen. Engeland telt iedere dag zijn geld na om zijn bezettingsleger in stand - te Kunnen houden en is bevreesd voor ieder probleem, dat slechts de moge lijkheid in zich houdt van een-langere bezettingsduur. De concurrentievrees en zijn „splen did isolation", zijn evenveel factoren die meewerken om zyn houding in deze kwestie te bepalen. West-Duitsland is zich plots bewust geworden, dat het in de nabijheid van zijn West-grens nog zeer kostbaar land heeft liggen, hoewel het altijd met alle gevolgen van dien, als zijnde niet-Pruissisch is behandeld. En het is wel eigenaardig, dat men van uit Duitsland nimmer protesten hoort tegen de herstelbetalingen, die ge heven worden en in de toekomst zeer zeker nog in heviger mate geëist zullen worden. Daarover hoort men geen woord, maar tegen de grenscorrecties, die toch allereerst als een compensatie gelden voor wat de Duitsers ons aan schade hebben toegebracht, worden actiecomité's opgericht en worden de geallieerden bewerkt om aan deze zeer billijke eisen niet te voldoen Waarom Och de Duitser heeft ervaring. Herstelbetalingen zyn er om te vergeten, de ervaring van jaren „Krieg und Sieg" heeft de Duitsers geleerd, dat daar in het algemeen weinig van terecht komt. Maar wanneer deze herstelbetalingen grond betekenen met alles wat er in en op staat dan is men dit kwijt en daarom dit spek takel en die herrie. Al met al blijft de kwestie grens correctie een schijnbaar niet op te lossen kwestie ook al en niet op de laatste plaats de houding der geallieerden, maar de grote vraag is nog steeds of deze geallieerde meningen niet om te vor men zijn. Zeker, we zijn een klein land, hebben bijna geen stem in het kapittel, maar toch... Er is vooral van Limburgse zyde al zo dikwijls de klacht geuit, dat „men" in het Noorden zo weing aan dacht aan deze kwestie gaf en, dat de grote pers er maar weinig voor voelde om zich hierover warm te maken. In veel gevallen is dat waar ge weest en ook heden ten dage zijn er nog (te veel op de betrokken depar tementen die, omdat de grensprovin cies er nu over aan de gang blyven en deze kwestie als agendapunt hand haven en ook als zodanig behandelen. Hoeveel publicaties en dikwijls zeer goede zyn er uitgegaan van Den Haag, voor binnen-en buitenland, waarin duidelijk voor een ieder een of ander probleem behandeld werd. maar over de grenscorrecties is niets verschenen, als een of ander foldertje van een of ander comité. Laten we toch eens tam-tam maken, als we het zo mogen zeggen. Waarom de betrokken autoriteiten in het buitenland en hun medewerkers niet eens op een vlotte en duidelijke manior voorgelegd, het waarom en waartoe van de Nederlandse eisen om stukken Duits grondgebied. De geschiedkun dige en andere redelijke gronden be hoorlijk toelichten en steeds aan de gang blijven. Geven wij niet te gauw de moed op. Deze kwestie is voor de toekomst van de grensprovincies van het aller grootste gewicht en daarmede voor de toekomst van ons vaderland. Waarom niet alle krachten samen gebundeld die nu in diverse actie comité's dreigen te versnipperen? Samen één, met de steun van de Regering het buitenland bewerken, speciaal Amerika en Engeland, dan zal het lukken. De eisen zyn niet groot, soms zelfs veel te klein, de gronden waarop, beter en waardevoller dan menig ander land ze ooit gehad heeft; de reden waarom, dringender en voor namer dan veel problemen waaraan veel meer tyd en geld besteed wordt In het Algemeen Consistorie van den 12den Mei 1559 werd met de oprichting van de Mechelse Kerkpro vincie ook de oprichting van het bisdom Roermond door Paus Paulus IV plechtig afgekondigd. De eerste bisschop Lindanus werd pas de 4de April 1562 door Kardinaal Granvelle te Mechelen geconsacreerd. Zyn plech tige intocht in zijn bisschopsstad had eerst plaats op 11 Mei 1569. Het bisdom omvatte 9 dekenaten: 1 Erkelents, met de parochies Erke- lents, Kiickhoveh, Nieder-Kruchten en Ober-Kruchten; 2. Geldern, met de parochies Af- ferden, Arcen, Bergen, Middelaar, Well, Aldekerk, Kapellen, St. Antho- nisberg, Nieukerk, Pont, Straelen, Twisteden, Veert, Walbeek, Wetten, Sevelen, Ivevelaer en Geldern; 3. Kessel, met de parochies Baarlo, Blerick, Blitterswyck, Broekhuizen, Broekhuizenvorst, Geisteren, Grub- benvorst, Helden, Horst, Kessel, Lot- tum, Maasbree, Meerlo, Oorlo, Seve- num, Swolgen, Venray en Wanssum; 4. Kriekenbeek, met de parochies Velden, Venlo, Herungen, Grefrath, Leuth, Wankum, Wachtendonk, Lob- berich, Hinsbeck en Viersen; 5. Montfort, met de parochies: Asselt, Belfeld, Beesel, Echt, Elmpt, Linne, Maasbracht, Montfort, Nieuw- stad, Roermond, Sint Odiliënberg, Roosteren, Stevensweert, Swalmen, en Vlodrop; 6. Weert, met de parochies: Leve- roy, Weert, Nederweert, Wessem en Meijel 7. Valkenburg, met de parochies op Spaans gebied: Amstenrade, Bin- gelrode, Brunssum, Geleen, Hoens- broek, Jabeek, Merkelbeek, Nuth, Oorsbeek, Oud-Valkenburg, Schaes- berg, Schinnen, Schin op Geul, Scbin- veld, Spaubeek en Wynandsrade; op Staats gebied lagen de parochies Valkenburg, Voerendaal, Amby, Heer len, Houthem, Schimmert, Meerssen Beek, Borgharen, Geul, Limmel Klimmen, Itteren, Bun de en Huls berg. Hier mocht het Katholicisme van 1661 tot 1672 niet worden uitgeoe fend en werden na 1672 de kerken simultaan in gebruik genomen. 8. Cuyk, dat in Staats gebied lag, en feitelijk als missieland moest worden beschouwd. Het omvatte de parochies Cuyk, Beers, Overloon Neerloon, Oplo, St. Anthonis, Wan roy, Boxmeer, Beugen, Groot Linden, Haps, Sambeek, Vierlingsbeek, Escha- ren, Grave en Mill; 9. Nijmegen; dit missiegebied om vatte de volgende staties: 4 te Ny- megen, Groesbeek, Overasselt, Neder- asselt, Wychen, Afferden—Deest, Ewyk, Herven—Leur, Horsen en Puiflyk-, Wamel, Neerbosch—Hees. Het is opmerkelijk te constateren, dat tot en met het einde van de 18e eeuw geen enkele Roermondse Bis schop ooit zijn voet gezet heeft in de dekenaten Cuyk en Ny megen. Dan waren de Apostolische Vica rissen van de Hollandse Zending toch mannen uit een heel andere school. Uit dit overzicht blijkt voldoende, dat er nogal verschil bestaat tussen het oude en nieuwe bisdom. De dekenaten Cuyk en Ny megen behoren thans tot het bisdom Den Bosch; Erkelents, Geldern en Krie kenbeek liggen op Duits grondgebied is dit ook geen argument voor de anexationisten Verschillende parocliie's van het tegenwoordige bisdom behoorden tot liet aartsbisdom Keulen, of het prins bisdom Luik. Tot Keulen behoorden: Gennep, Heyen, Ottersum en Mook. Luik telde er heel wat meer. Tot het dekenaat Maaseyk behoorden: Thorn, Baaxem, Stamproy, Heijthui- zen, Horn, Hunsel, Eli, Roggel, Bug- genum, Grathem, Neer, Neeritter, Heel, Nunhem, Beegden, Haelen; Tot het dekenaat Susteren behoor den: Berg a. d. Maas, Born-Bucliten, Elslo, Guttekoven, Liüibricht, Obbicht Urmond, Susteren, Broeksittard, Stevensweerd, Grevenbicht—Papen hoven, Munstergeleen, Holtum, Her ten; Tot het dekenaat Wassenberg be hoorden: Tegelen, Belfeld, Herken bosch, en Maasniel; Tot het dekenaat Maastricht be hoorden: Eijsden, Eckelrade, Berg, Bemelen, Eygelshover., Eys, Gulpen, Heughem—Cadier, Mesch, St. Pieter, St. Gertruid, Vijlen, Oud-Vroenhoven, Wylré, Maastricht, Wijk, Vaals, Epen, Slenaken, Simpelveld, Mheer, Noor beek, Mechelen, Margraten, Holsof, Kerkrade, Heer en Gronsveld. Het Roermondse bisdom was zo mager gedoteerd, dat het steeds moeilijk bleef er goede krachten voor te vinden. De meeste bisschoppen bleven er niet lang en gebruikten •het slechts als een springplank naar een betere prebende. Hard is er in do 17de en 18de eeuw niet gewerkt. Het ging er zo'n beetje volgens de oude trant, die niet de goede was. In 'de Hollandse Zending heerste heel wat meer ijver en durf, maar ook daar was niet alles koek en ei. Is dit misschien de reden, datwy, Limburgers, in doorsnee heel beste katholieken zyn, maar toch 't echte kruim missen Er is vroeger nooit echte strijd geweest, nooit de echte belydermoed. Het is altyd op een sukkerdrafje gegaan. Maar één ding mogen we nooit vergeten: onze voorouders heb ben het geloof bewaard en zyn trouw gebleven aan hun Moeder-Kerk. Als wy hen hierin navolgen, heb ben wij reeds iets groots gepres teerd. P. H. RONGEN, O.C.R. In de kapel der Visitandinen is de H. Mis geëindigd. Langzaam verlaten de godsvruchtige bewoners van Paray le Monial het kerkje en Ons Heer schijnt verlaten. Toch is Jezus nog niet alleen Aan de Epistelzyde van het altaar, achter tralies, in donkere eenzaamheid, knielen de Zusters in aanbidding en dankzegging neer voor de Goddelijke Meester. Na enige tyd echter gaan ook zy heen en verlaten Hem, om Hem weer terug te vinden in hun arbeid. Nog één blijft onbeweeglijk achteraan in het koor neergeknield in aanbidding en meditatie: Het is Mere Assistante. Het is Vrijdag en dan heeft ze haar bruidegom altyd nog meer te vragen dan anders. Ze mediteert over Zyn Goddelijk Hart Z(jn Liefde. Ja, Zyn Liefde moest weer triompheren Plotseling dan, spreekt de Meester tot de slavin Zjjner Liefde: „In overmatige goedertierenheid van Myn Hart beloof Ik, dat Myn almachtige Liefde aan al degenen, die op negen achtereenvolgende eerste Vrydagen der maand zullen communiceren, de genade der eind- volharding zal verlenen. Zy zullen niet sterven in Mijn ongenade, noch zonder de Sacramenten te ontvangen, Myn Goddelijk Hart zal voor hen in dat laatste ogen blik een veilige schuilplaats wor den." Welk een heerlijke belofte Welk een bewys van Gods overgrote Liefde tot ons mensen I Misschien moeten we by eerlijk nadenken in stilte op onze borst kloppen, dat wy aan Jezus' belofte de volle waarde niet hebben toege kend, of dat we althans ons niet ten volle bewust waren van de ryke schat, die we in de grote belofte van Jezus' H. Hart bezaten. Immers, indien allen deze grote gave van God ten volle begrepen, w*aarom zijn er dan nog zovelen, die niet haastig toesnellen en zich laven aan de bron van leven O, Kristenhart wat traegheit let U dan Des morgens vroegh te rennen, daer dit Man, Die zuivere dauw des offers, zoo gezegent U in den mont en op de lippen regent (Vondel) Waarom verzekeren zich niet allen op de eeuwigheid Een enkele opmerking is nog wel op zyn plaats. Onder de voorwaarde wordt nood zakelijk een waardise wyze van communiceren verstaan. Volgens Paus Pius X: Hy moet in staat van ge nade zyn en naar vermogen een pas sende y'ver besteden aan voorberei ding en dankzegging. Onze H. Hart-devotie mag niet by deze negen Eerste Vrydagen blijven. Door alle eeuwen heen is in ons land de paardenfokkerij beoefend en de aard van het te gebruiken paard werd aangepast aan de omstandig heden. In de middeleeuwen richtte de paardenfokkerij zich op het fokken van zware gespierde paarden, totdat een nieuwe wyze van oorlogvoering, waarvoor een snelle verplaatsing van soldaten en oorlogsmateriaal effectie ver was, de fokkerij op een geheel ander niveau bracht. Men ging zich toeleggen op het fokken van een lichter, snel en bewegelijk paard. Toen echter in de 19e eeuw de spoorwegen hun intrede deden, en landbouw, industrie en handel tot groter ontwikkeling kwamen, werd het zware paard weer in ere hersteld. Het is niet onwaarschijnlijk dat het ras, hetwelk in dé middeleeuwen langs de Noordzeekust van Friesland tot in Normandië werd gefokt, in enkele streken is overgebleven en als grondslag heeft gediend voor de vor ming van een paardenras, dat aan de vraag van de 19e eeuw kon beant woorden. Het zware paard verkreeg de thans over de gehele wereld ba kende naam van trekpaard en wordt' omschreven als een zwaar, diep, kort, breed en correct paard. Het bezit naast zijn grote kracht een rustig en aangenaam tempera ment, aldus de heer J. G. Goetheer, Ambtenaar by het Regeringscommis sariaat van de Buitenlandse Agrari sche Aangelegenheden in een op Maandag 7 Juni j.l. gehouden radio causerie. Er is een tijd geweest, dat de Nederlandse trekpaarafokkery niet de gewenste resultaten opleverde. Dat blykt wel uit het feit, dat op de wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1884, waar paardenrassen uit ver schillende landen waren vertegen woordigd, de Nederlandse fokproduc- ten het qualitatief moesten afleggen tegen die van andere landen. Met de povere resultaten dezer tentoonstelling voor ogen begrepen de fokkers, dat de tot nu toe gevolgde, r.ieuwe verbeteringsmethoden niet voldeden maar dat de fokkerij moest worden geleid langs bekende banen. De fokkers sloten zich aaneen. Het eerst in Limburg in 1895, daarna in Zeeland en vervolgens in andere provinciën. Kruisingsmethoden, die voorheen opgeld deden, werden daarna niet meer in toepassing gebracht. Men ging fokken in één ras. Het streven der fokkers in verschillende provinciën werd gestimuleerd door Mendel's overervingsleer, welke vanaf 1900 haar invloed heeft doen gelden. De mogelijkheden namen belangrijk toe, toen in 1914 de bestaande provinciale organisaties tot fusie overgingen en oen landelijke stamboekorganisatie deden ontstaan, ter behartiging van de belangen der Nederlandse trek paardfokkerij. Deze breidde zich in ons land sindsdien snel uit. Een algemene registratie van paar den met de aan het trekpaard gestelde eisen werd doorgevoerd. De registratie der geboren veulens vormde de grond slag voor op selectie gerichte maat regelen. Ook werden gewestelijke en provinciale fokpaarddagen en premie keuringen georganiseerd, welke door kwalitatieve vergelijkingen aan de selectie ten goede kwamen. Dit alles werd door de Overheid gestimuleerd door wettelyke bepalingen, welke in handen der stamboekorganisatie wer den gelegd. Gesteund door de Overheid perfec tioneerde de stamboekorganisatie langs foktechnische -en stamboek- houdkundige weg de trekpaard fokkerij in ons land. Doch hierby bleef het niet. De activiteit van de trekpaardfok kers wordt ook naar buiten uitgedra gen. Eenerzijds acht men de Regionale- en Provinciale selectie-instituten niet volledig en wordt tevens een jaar lijkse vergelijking als een noodzakelijk aanvulling voor een algemene selectie beschouwd. Anderzijds wordt een Nationale show van de elite-producten van belang geafcht om de betekenis van het Nederlandse trekpaard ook aan het buitenland kenbaar te maken. In 1921 werd de eerste Nationale tentoonstelling gehouden in Den Haag, waar de beste fokproducten van het gehele land werden samen gebracht. Aangemoedigd door het grote succes van deze eerste landelijke show besloten de fokkers regelmatig dergelijke tentoonstellingen te houden. De belangstelling uit het buitenland nam steeds toe en uitte zich tenslotte ook in' daden. Verschillende landen o.a. Frankryk, Italië, Denemaken, Zweden, Tsjecho-Slowakye en Duits land importeerden regelmatig. De oorlogsjaren legden de trek- paardfokkery in ons land goeddeels stil. Doch direct na de bevrijding werden voorlichting 9n propaganda in het buitenland opnieuw ter hand genomen. De Nationale tentoonstelling werd in 1946 in ere hersteld met als gevolg, dat in 1947 niet minder dan 10.000 paarden voor ongeveer f 15.000.000 dcxor het buitenland werden aangekocht. Het is dan ook verklaarbaar, dat de uit 15.000 leden bestaande trek paardorganisatie, die vóór enige weken met het predicaat „Koninklijke" de kroon 'op haar werk geplaatst kreeg, onversaagd haar streven voortzet. Op Dinsdag 15 en Woensdag 16 Juni. a.s. zal te 's-Hertogenbosch wederom een nationale trekpaardententoonstel ling worden gehouden, waar 450 van Neerland's beste trekpaarden aanwe zig zullen zijn.^ Cp de eerste" dag zullen deze in 25 verschillende rubrieken ter keuring worden voorgebracht om op exterieur, afstamming en fokprestatie te worden bekroond, terwyl op de tweede dag o.m. het uitroepen der kampioenen plaats zal hebben. Wy moeten zyn Hart toegewyd blij ven. Wy moeten Zijn beeltenis plech tig laten introniseren in ons huis: denkend aan Zijn woord tot Sint Gertrudis: „Aan die waarlijk myn Goddelijk Hart zyn toegewyd, zal Ik in het stervensuur in zulk een schoon heid verschijnen, dat geen bekoring hen meer verontrusten." Jud. v.d. W. Voorzichtigheid is de moeder.. Geen onderwerp is op dit ogenblik van zo grote betekenis geworden voor de plattelandsbevolking en vraagt zoveel belangstelling als de brandbeveiliging van boerderijen. De oorzaak hiervan weerspiegelt zich in het jaarlyks st6eds toe nemende aantal boerderijen, welke door brand worden verwoest. Zo gingen in 1946 ruim 600 boerderijen geheel of gedeeltelijk in vlammen op en men verwacht, dat dit cijfer in het afgelopen jaar nog is over troffen. De betekenis dezer cijfers spreekt vooral duidelijk, als men ze stelt tegen de achtergrond van de weder opbouw. Meer dan 8200 boerderijen werden door oorlogsgeweld vernield en meer dan 1000 geheel door brand verwoeste boerderijen moesten wor den herbouwd. Daarbij komen nog enige honder- 'den bedrijven, welke in nieuwe ont ginningen en ruilverkavelingen moeten worden gebouwd en wegens bouwvalligheid opgetrokken, zodat op dit ogenblik een tekort van in totaal 11000 boerderijen bestaat. Om aan dit grote verlies van ons nationaal landbóuwbezit paal enperk te stellen, is on de eerste plaats nodig, dat door een intensieve be strijding van het brandgevaar, het aantal boerderij branden tot het uiterste wordt beperkt. Het voorko men van brand is de beste methode van brandbeveiliging. De voornaamste oorzaak van boer derij branden is het spelen van kin deren met vuur. In 1946 gingen daardoor niet minder dan 175 boer derijen, dat is bijna 30 pet. van het totale aantal verloren. Tevens vragen de electrische installaties in boer derijen bijzondere aandacht. Doordat een defect in de leidingen meermalen tot brand aanleiding heeft gegeven, is een geregelde deskundige controle van het grootste belang. Vele oorzaken. Voorts moet er op worden toeg. zien, dat by het dorsen van graan de tractor of locomobiel op de juiste wyze voor de dorsmachine wordt opgesteld. Vorig jaar gingen niet minder dan 8 boerderyen en 7 schu ren in één slag verloren, doordat een ruwolie-motor voor een dorsmachine onjuist was geplaatst. Ook in ongewenste hooibroei schuilt brandgevaar. Een geregelde controle van de hooibergen, om het gevaar van hooibroei tijdig te onderkennen, is absoluut noodzakelijk. Daarnaast zyn er nog kleine oor zaken, zoals een vuile of defecte schoorsteen, het omvallen van stal lantaarns, bijv. bij het voederen van vee, onvoorzichtigheid met petroleum toestellen e.d., terwijl blikseminslag eveneens een belangrijke factor is, waartegen de boerderyen dienen te zyn beveiligd. Naast de maatregelen tot het voor komen van brand, is het van groot belang maatregelen te treffen om de gevolgen van een eventuele brand zoveel mogelijk te beperken. Dit kan geschieden door een brand werende afscheiding aan te brengen tussen bedrijfsruimte en woonruimte, waardoor 't in vele gevallen mogelijk zal zyn om by brand althans het woonhuis te behouden. By het z.g. Saksisch type met een doorlopend rieten dak over schuur en woongelegenheid is het gevaar voor brand vanzelfsprekend groter. Bij dergelyke typen is een brand muur tussen woonruimte en bedrijfs ruimte, die doorloopt tot het dak van grote betekenis. Er moeten voldoende uitgangen in de bedrijfsruimte zyn. om h°t vee in geval van brand snel te kunnen redden. Als norm wordt hiervoor aangehouden één deur op 8 stuks vee, terwijl het vee tevens zodanig moet worden vastgezet, dat het bij uitbreken van brand snel kan wor den losgemaakt. Sluit de dduren. In geval van brand is het zaak de deuren en ram6n te sluiten en voor al niet te openen, want toetreding van lucht doet brand snel aanwak keren. De boerderybewoners dienen op de hoogte te zyn van de dichtsbyzijnde telefoon om de brandweer in zo kortst mogelijke tyd te kunnen waar schuwen. Daarnaast moet worden gezorgd voor eon goede bluswater voorziening. Indien er geen water leiding aanwezig is, of niet voldoen de open water, dan zal door middel vau brandkuilen of het boren van putten getracht moeten worden wa ter te verkrijgen. Ook met eenvoudige middelen kan by begin van |brand zeer veel wor den bereikt, zoals byv. met tonnen en emmers water. Het Bureau "Wederopbouw Boerde ryen is in 1940 begonnen de Sak sische boerderij te moderniseren. Het heeft een over de gehele oppervlakte van de schuur doorlopende brand werende stalzolder ontworpen. Het voordeel hiervan is, dat bij brand op de hooizolder alleen de kap van de boerdery verbrandt," doch de daar onder gelegen stal- en andere ruim ten volledig gespaard blijven. Deze constructie is ook voor andere boer derijtypen te gebruiken. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Amerika Voor twee maanden keurden de Senaat en het Huis van Afgevaardig den het grootste hulpverleningsplan goed, dat ooit in de geschiedenis der mensheid is opgesteld, om de Europese volkeren, die door twee monster- oorlogen uitgeput waren, er weer boven op te;helpen. Het plan Marshall, waarvoor een bedrag van 5.3 milliard bitter nodig was, kon toen zyn opbouwarbeid be ginnen. Het was een minimum wat Marshall met vele moeilijkheden er door ge kregen heeft, want hoe groot net bedrag ook lijkt het economisch her stel van meer dan 16 landen hing er vanaf. Er waren vele moeilijkheden te overwinnen, want ondanks het nauwe contapt sinds de oorlog, zyn er nog tallozen in de Verenigde Staten, die zich de grootste roeping van hun land ten opzichte van Europa niet bewust zijn en juist hun tegen stand moest overwonnen worden. Dit is dan gebeurd en de goederen verdeling begon dan ook, waardoor vele landen, b.v. Frankrijk, Italië en ook ons land op de rand van een bankroet werden gered. Maar de zakenman in de Ameri kaan sliep niet. Met lede ogen zagen ze machines en gereedschappen naar Europa vertrekken en hun belasting geld spenderen aan landen, die hun later zouden kunnen beconcurreren. Daarbij kwam nog de isolationis tische politiek, die Europa maar het liefst haar eigen boontjes laat doppen en dit alles tesamen had tot resultaat, dat in het Huis van Afgevaardigden vorige week een voorstel aangenomen werd om de 5.3 milliard te ver minderen met 2.5 milliard, waardoor de kans op het economisch herstel wordt afgesneden. Wat dit zeggen wil, blijkt wel uit de Franse pplitiek, die langzaam in de richting Rusland gaat wyzen om daar, ten koste van wat ook, de hulp te gaan halen die dit land zo bitter hard nodig heeft. Gelukkig is de Senaat tegen een verlaging, maar nu zullen commissies van Senaat en het Huis van Afge vaardigden het onderling eens moeten worden. Europa kan slechts hopen, dat de Marshall-hulp in zyn oude vorm kan door blyven gaan en het zal een prikkel te meer zyn, om zich za spoedig mogelijk onafhankelijk te maken van de nog altijd wisselvallige Amerikaanse politiek. Finland Finland heeft de laatste tyd ter nauwernood dezelfde lijdensweg kun nen ontgaan, die de Tsjechen reeds hebben afgelegd, voordat zy onder de communistische dictatuur zijn onder gegaan. Maar de verkiezingen voor het parlement zyn ook daar in Juli a.s., 8n het is opvallend, dat de communis tische ministers op hun vraag op ver mindering van de oorlogsherstel- bestalingen, die 300 millioen bedragen, van Rusland 70 millioen hebben kwijt- gekregen. Een nieuw crediet op korte termijn van 5 millioen dollar werd bovendien toegezegd. Als de vos de passie preekt boer pas op je kippen, zegt een oud spreek woord. Niet slechts een overwinning van Finland zou een com munistische overwinning daar hebben, maar ook voor Zweden en Noor wegen zou deze mogelijk verstrek kende gevolgen kunnen hebben. Amerika blijft echter ook nog hel pen en zo is Finland nog niet geheel opgegeven. Hongarije Hongarije is reeds lang ondergegaan aan het communisme en langzaam

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1